OP VELER VERZOEK VRIJDAG 26 APRIL 1935 DE LEIDSCHE COURANT JERDE BLAD. - PAG. II GEMEENTERAAD VAN WOUBRUGGE STOMPWIJK. Liefdadigheids voetbalwedstrijd. Naar ons ter oore kwam heeft het bestuur van den R. K. Volksbond het initiatief geno men een veteranen-wedstrijd te organi- seeren, ten bate van de werklooze leden van dezen bond. Deze wedstrijd, waarover nog nadere bijzonderheden zullen volgen, zal plaats hebben Zondag a.s. om half twee, op het terrein van S.N.A. Het le elftal van S.N.A. heeft zich be reid verklaard tevens een wedstrijd te spelen ten bate der werkloozen van den R. K. Volksbond, waarvoor de R. K. Volks bond een medaille zal beschikbaar stel len. Emmabloef. De Emmabloemcollecte te Stompwijk heeft opgebracht i42.65 1/2! Ondertrouwd: H. S. G. Bakker en H. A. Hooijmans. N. J. Vreeburg en G. J. C. Hooijmans. P. Neij en Th. W. Hofs. J. van Geest en M. C. Keizer. J. Kappeteijn en E. A, Olijerhoek. G. den Hartog en C. Post. M. H den Haan en G. Rietkerk. Overleden: A. Turkenburg 62 j. M. Tettero 80 j. M. G. M. Langezaal. VEUR. Geboren: Johannes Jaoobus z. van Th. L. Jekkers en M. W. Olsthoorn. Elisabeth Jacoba d. van G. A. van Rijn en M. E. van Heiningen. Ondertrouwd: Th. C. van Heinin gen en A. C. J. van Baren. O v e r 1 e d e n: P. Mosseveld 59 j. SASSENHEEVf. Staatspartij. Woensdagavond te 8 uur had in het gebouw der K. S. A. een ver gadering plaats van de R.-K. Kiesvereeni- ging „De Eenheid". De voorzitter, de heer Bader, opende deze goed bezette verga dering -en memoreerde in korte trekken dat de verkiezing niet geheel naar tevre denheid is verloopen, want in Zuid-Hol land hebben we 2 zetels moeten afstaan, welke zijn gewonnen door de S. D. A. P. Spreker bracht dank aan hen, die zijn can- didatuur gesteund hebben. Spr. hoopt met Gods zegen zijn functie naar behooren te vervullen. Het eenige ingekomen schrijven werd hierna behandeld n J. een schrijven onder teekend door 25 leden tot het houden van een vergadering. De redenen hiervan wa ren, dat zij niet tevreden waren over de uitslag van de gehouden stemming van de groslijst voor de plaatsen 4, 5 en 6<. De voorzitter gaf hiervoor het woord aan de onderteekenaars, waarna van gedachte werd gewisseld. Het zou te ver voeren om deze discussie weer te geven. Aan het slot bleek, dat niets aan den toestand kon ver anderd worden, waarna de voorzitter wees op het belang om op de Kath. lijst te stem men. Na een kleine rondvraag volgt slui ting van de huishoudelijke vergadering en werd het woord verleend aan den spre ker van dezen avond, den heer A. J. Loe rakker. In een breed betoog wees spreker op de gevaren van het verbreken van de eenheid.. Op zijn gloedvolle en enthou siaste rede volgt een dankbaar applaus en een korte gedachten wisseling. Na een dankwoord en laatste waarschuwing van den voorzitter werd deze vergadering ge sloten. Jubileum. Op 1 Mei a.s. zal de heer P. J. v. C outer en, hoofd aan de Chr. Mulo- school den dag herdenken, dat hij als zoo danig is benoemd als hoofd der chr. school. Gedurende 15 jaren is hij nu reeds hoofd van de Chr. Mulo-„Visser"-school. Deze dag zal voor hem zeker niet onopgemerkt voorbijgaan. Emma bloem. Maandag 29 April a.s. zal de jaarlijksche collecte worden gehou den ten bote van de tuberculose-bestrij - ding. Geboren: Bartholomeus Petrus, z. v. J. M. van Vliet en C. J. van der Hulst. Huibert, z. v. J. Buijs en P. Zuidervaart. Petrus Jacobus, z. v. J. L. van der Zwet en C. J. M. van Vliet. Overleden: M. Weiter, 78 jaar, we duwe van J. M. Hufkes. Ondertrouwd: C. H. van der Krogt en M. A. Warmerdam. V. Turenhout en C. M. van Leeuwen. Vertrokken: M. van den Hoek en gezin, naar Nijmegen; G. J. Vonk, naar Lei den. TER AAR. DE STEUN AAN DEN TUINBOUW. Worden de Venen achtergesteld? De commissie, die verschenen najaar ge vormd is uit de kring de Venen, om te trachten een betere steunregeling-te ver krijgen, hield haar eind-bijeenkomst in het R.-K. Ver.gebouw onder presidium van den heer C. Huigsloot. Aanwezig waren de Alg. Bondsvoorzitter van den L. T. B., de heer Kampschöer, het Tweede Kamerlid M. P. v. d. Weyden, afgevaardigden van de L. T. B.-afdeelingen Ter Aar, Roelofarends- veen, Kwakel, Nieuwkoop, Noorden, en bestuursleden van den Chr. B. en T. B. Ter Aar en Noorden. Na opening door den voorzitter, wordt mededeeling gedaan van het doel dezer bijeenkomst, n.l. verslag uit te brengen van de verrichte werkzaamheden en bespre king ontbinding der commissie. De secre taris, de heer Bakker, geeft op een vlotte wijze weer wele actie de commissie ge voerd heeft, en werkelijk als men den in houd van de verschillende conferenties en correspondentie verneemt, gehouden met de hoogste instanties der Tuinbouwsteun- regeling, kot men tot de overtuiging, dat er gezwoegd is en helaas moeten wij er kennen, dat het resultaat bitter is tegenge vallen. Het eenigste succes is nog de op neming van tuinboonen in de regeling en een geringe toeslag op de late tomaten. Verschillende van de aanwezigen zouden toch wel eens willen weten op welke wij- De Raad dezer gemeente kwam op Don derdag j.l. in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester H. B. N. Mumsen. De voorzitter heette alle leden welkom en opende de vergadering met gebed. Hierna werden de notulen der votrige vergadering door den secretaris, H. E. M. Schaminée, voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken deelt de voor zitter mede dat Ged. Staten het presentie geld voor de leden van den Raad hebben vastgesteld op 2.per zitting en per per soon. De heer v. Ruiten vraagt of hieron der ook begrepen zijn de vergaderingen van de commissies. In groote plaatsen rou leert het werk der commissies over de ver schillende raadsleden. In een kleinere ge meente kan zulks niet en bepaalt men zich steeds tot dezelfde personen. In verband hiermede vindt spr. verlaging van presen tiegeld onbillijk. Niet alleen zijn in dit be drag toch begrepen de vergaderingen voor den raad, doch ook voor het bijwonen der commissiën. De voorzitter deelt mede, dat de wet thans wel de mogelijkheid biedt tot het ont vangen van presentiegeld voor het bijwo nen van commissiën, doch hiertoe heeft de raad tot heden niet besloten. Bij de mededeeling, dat de verordening op de personeele belasting is goedgekeurd, informeert de heer Boot naar de verhouding van het werkloosheidssubsidiefonds en de gemeentelijke belasting. Spr. meent, dat hier eenig verband bestaat, hetgeen de voorzitter bevestigt. De overige stukken, waaronder de mede deeling van Ged. Staten, dat het salaris voor den ambtenaar van den burgerlijken stand nader bepaald is op 90.—, worden z.h-st. aangenomen. Door W. P. Verkade is wederom verzocht om het gemeentelijk bouwland nabij de oi. school te mogen pachten, doch zulks voor drie jaren; tevens om voor gemeen terekening een hek te doen plaatsen als afscheiding tusschen speelplaats en bouw land. B. en W. adviseeren om het land voor een jaar te verpachten en het aanbren gen van een hek niet cp zich te nemen. Na j eenige bespreking goedgekeurd. Door den heer v. d. Neut is evenals vorige jaren verzocht het grasgewas langs den 's-Molenaarsweg te mogen pachten, doch dit jaar voor 2.50, waartoe B. en W. ad viseeren. De voorstellen van B. en W. wor den z.h.st. aangenomen. De afkoop van kabelhuur van J. Kinkel wordt, in overeenstemming met het voor stel van B. en W., bepaald op 0.50 per strekkende meter. Over het verzoek van J. Buitenhuis, om ze die bijzondere aandacht van de hooge autoriteiten aan deze streek is tot uiting gekomen. Algemeen was men van meening, dat nooit een plan gemaakt zal kunnen worden, wat ieder tot tevredenheid stemt, doch dit jaar wordt de Veenstreek al bij zonder gedupeerd. De totale omzetten aan de veilingen zijn minder en het uitge keerde steunbedrag blijft belangrijk onder dat van vorig jaar. Vele glasproducten, die hier van beteekenis zijn, worden gering en andere in het geheel niet gesteund. Ook werd een pittig woordje gewisseld over de voortrekking van het West land in hoofdzaak met de eerste uitkeering van dat millioen, en sommige zagen gaarne op heldering naar aanleiding van de geruch ten, alsof de arbeidersorganisatie dit be werkstelligd heeft. De heer Kampschöer is overtuigd van den nood en het hoofdbe stuur zal diligent zijn. Het gerucht dat de ronde doet, vindt hij frappant en nooit heeft er iets van vernomen. Zeker, het op treden van deze twee organisaties geschiedt gezamenlijk, wat de tuinbouw in het alge meen ten voordeele komt, doch het voor trekken van een bepaalde streek is abso luut uitgesloten, In dit verband wijst spr. op het afsluiten van een collectief con tract en een goede harmonie tusschen werk gever en werknemer. Na de steunregeling van alle zijden nog eens bezien te hebben, werd unaniem be sloten alsnog een poging te wagen ter ver krijging van een toeslag op bepaalde pro ducten. Een onderhoud met den Regee- ringscommissaris Valstar zal ten spoedig ste aangevraagd worden. Ten slotte kwam aan de orde al of niet opheffing der com missie. Men was van meening voorloopig haar te ontbinden, en mocht er aanleiding zijn voor een nieuwe actie, dan is het bij eenroepen van de organisaties en andere autoriteiten een kleine moeite. Hierna ging de voorz. over tot sluiting en bracht een woord van dank aan de hee- ren Kampschöer, v. d. Weyden, de burge meesters van Alkemade, Leimuiden en Uithoorn en de organisaties, voor hun me- werking. WARMOND. Nieuwe Jeneverboom. De nieuw ge plante jeneverboom heeft thans een kame raad gekregen. Met plechtig ceremonieel is tijdens de Paaschdagen naast de thans bestaande boom een nieuwe boom bij ge plant zoodat Warmond thans in het bezit is van twee jeneverboomen. Het wordt voor de sportliefhebbers alleen een toer de echte jeneverboom er uit te halen. Gevestigd: H. J. Los, van Westelling- werf; A. Schoonen, van 's-Gravenhage; J. van Schouwen, van 's-Gravenhage; M. Schafers, van Duitschland; J. H. Meyer, van Noordwijkerhout; J. Sterk, van Go- rinchem; J. Tempelman, van Zuttphen; A. C. van Lankeren, van 's-Gravenhage; Th. J. Steenland, van Waddinxveen; J. Kooy, van Denemarken; J. G. Bouwman, van 's-Gravenhhge. Vertrokken: A. v. d. Willik naar Westzaan; M. Zimfnerman naar 's-Graven- hage; C. P. van Kruining naar Delft; J. Resselen naar Amsterdam; J. Oorver naar Haarlem; P. J. Roessen naar Wervershoef. de nieuw te leggen kabel naar zijn in aan bouw zijnde perceel, af te koopen, wordt breedvoerig gesproken. De heer Boot zet uiteen, waarom de netto- prijs verhoogd wordt met een zeker be drag, teneinde de door het bedrijf op zich te nemen risico's te verdisconteren. Be sloten wordt om in nader overleg te treden met B. en zoo noodig op den Achterweg een nieuwe hoofdleiding te leggen, ten einde daaraan eventueel in de toekomst nieuwe perceelen aan te sluiten. Tevens zal in een volggende vergadering door B. en W. een voorstel gedaan worden voor het afkoopen van nieuw te leggen lei dingen. Om administratieve redenen achten Ged. Staten het gewenscht, dat de reeds eer der vastgestlede verordening op de gemeen telijke fondsbelasting wordt ingetrokken. De voorzitter deelt mede, dat de Raad een verordening tot heffing van 75 opcenten heeft vastgesteld en daarnaast voor het jaar 1935/36 een verordening tot heffing van 55 opcenten. Deze wijze wordt niet ge heel juist geacht.. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt de bestaande verordenjng ingetrok ken en vervangen door een nieuwe. Waar de verordening, regelende het ver- gunnings- en verlofsrecht per 1 Mei komit te vervallen, moet voor deze heffing een nieuwe verordening worden vastgesteld. Ged. Staten wenschen in de nieuw vast te. stellen verordening tevens regelen opge nomen te zien voor het hotelvergunnings recht. De voorzitter zet uiteen, dat het te heffen recht is vastgesteld bij Min. beschikking, beloopende bij minder dan 7 slaapkamers 10.van 8 tot en met 14 slaapkamers 17.50 en van 15 en meer slaapkamers 25.—. De heer Tondu vraagt of dit een verzwa ring beteekent voor de hotelhouders in deze gemeente. De voorzitter zegt dat dit recht alleen geldt voor hotels en niet slaat op hotels, welke reeds een volledige ver gunning hebben. Het voorstel van B. en W. om deze wij ziging aan te brengen, benevens om artikel 8 (regelende het beroepsrecht tegen den aanslag van die rechten) naar de invorde ringsverordening over te brengen, wordt zJi.st. aangenomen. Het kohier van de verbeteringsbelasting wordt hierna z.hst. aangenomen. Bij de vaststelling van het kohier der hondenbelasting informeeren de heeren Noordam en de Vette, welke maatstaf B. en W. hiervoor hebben aangelegd. De voorzitter zegt, dat B. en W. gewoon de bepalingen der verordening toepassen. Onder mededeeling, dat B. en W. zullen komen met een wijziging van de verorde ning wordt het kohier vastgesteld in over een stemming met het advies van B. en W. Verhooging van de steunnormen. Punt 7 der agenda komt, aldus de voor zitter te vervallen. Aanvankelijk bestond het voornemen, om door het toekennen van een huur toeslag, een grootere mogelijk heid te schapen tot betaling van gelden van het Waterleidingbedrag. In een bespre king, welke de voorzitter op het departe ment heeft gehad, werd dit, ook door het departement voorgestane idee, losgelaten en werd aangedrongen op verhooging der steunnormen van 6.en f 7.op 7. en 8.In vergelijking met omliggende gemeenten staat deze gemeente op het laagste plan met haar steunnormen, ter wijl toch niet gezegd kan worden, dat de levensstandaard zooveel lager is. De heer Tondu vindt het een gelukkige oplossing. Spr. had weliswaar accoord ge gaan met het oorspronkelijke voorstel van B. en W., doch het verband zoeken van ver hoogden steun en waterleidinggelden was bij hem een bezwaar geweest. De zekerheid, dat de gelden binnen zouden komen, had men toch niet, want indien de steunnormen worden verhoogd, kunnen de werkloozen deze verhooging zeer goed gebruiken en wordt niet in de eerste plaats gedacht aan betaling van het watergeld. De niet te in nen bedrag moeten, ais in elk commercieel bedrijf, afgeschreven worden. De heer Boot acht het opvoeren van den grondnorm niet geheel onjuist, doch wil toch ook den financieelen toestand bekij ken. De voor eenige jaren plaats gehad heb bende verlaging werd juist gedaan, omdat de gemeente voor te groote lasten kwam te zitten. Overigens geeft, hetgeen zich in het verleden heeft afgespeeld over de toe passing der steunregeling door den vorigen burgemeester, aanleiding tot denken. De heer Noordam begrijpt wel, dat de steuntrekkers in de macht van de gemeen te zijn, doch hoe zal het gaan als men werk heeft? De voorzitter zegt den heer Tondu, dat het niet-betalen door de werkloozen uitge sloten is te achten. De Minister is er voor, dat de loopende betalingen op de steunbe dragen worden ingehouden. Het niet-beta len door niet-werkloozen blijft een moei lijkheid. Het voorstel van B. en W. om de steun normen te verhoogen en te doen ingaan met ingang van den dag, waarop de mmistrieele goedkeuring hierop is verkregen, wordt hierop z.hst. aangenomen. Door het N.C.C. is medegedeeld, dat de gemeente een bijdrage kan verkrijgen van dat Comité in de kosten van extra-hulp aan werkloozen. Deze bijdrage is berekend op 10.per werklooze. Het aantal werkloo zen is door den Minister bepaald op 63, zoodat de gemeente voor een bedrag van 630.in aanmerking komt. Als voor waarde wordt evenwel gesteld, dat de ge meente in dit bedrag 21% bijdraagt of 132.20 1/2. De voorzitter licht toe, dat het crisis-comité B. alsdan de beschikking krijgt over een bedrag van 630.bene vens de opbrengst uit vaste bijdragen en buscollecten, alles bij elkaar phn. 1000. Met dit geld kan in deze gemeente heel wat gedaan worden. Het ligt dan in de bedoe ling twee of drie maal per jaar een alge- meene uitdeeling te houden en tusschentijd- sche gevallen ook te steunen. Met dit voorstel van B. en W. gaat men z.h.st. accoord. Het voorstel van B. en W. om het maxi mum aantal verloven, dat voor deze ge meente in de toekomst mag gelden, op 4 te bepalen, wordt met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter zegt, dat het maximum aantal vergunningen reeds vroe ger is bepaald op 4, terwijl gebleken is, dat dit aantal ruimschoots voldoet aan de be staande behoeften. 4 verloven is ook ge noeg voor Woubrugge en Hoogmade. Ged. Staten wenschen, dat de verorde ning op de veldwachters, welke voor eeni- gen tijd herzien is, geheel aan een nader onderzoek wordt onderworpen, omdat deze van 1933 dateerende verordening niet meer voldoet aan de tegenwoordige eisohen. Al dus wordt besloten. Vervoer van schoolkinderen. De voorzitter deelt mede, dat verzoeken zijn ingekomen'van de beide schoolbesturen in deze gemeente om tegemoetkoming in de kosten van vervoer van leerplichtige kinderen van Hoogmade naar Woubrugge v.v. Het vorig jaar is aan het Chr. school bestuur een bedrag toegekend van 150. Spr. meent, dat men geen voorkeur moet hebben, doch beide scholen op gelijke Wijze behandelen. Getracht is met den garage houder overeen te komen om tegen een lager bedrag de kinderen te doen vervoe ren, doch deze poging is niet gelukt. De beide wethouders zijn het met den voor zitter eens, dat het billijk is, dat de kosten ad 600.gezamenlijk worden gedragen door gemeente en beide schoolbesturen, i.c. ieder 200.De voorzitter stelt dit namens B. en W. voor. De heer Noordam is hier tegen. De over eenkomst tusschen de schoolbesturen te WoUbrugge en Hoogmade is gesloten en hieraan is niets meer te doen. Dat de ge meente een nadere regeling treft met de school te Woubrugge behoort tot de be voegdheid van den Raad. De voorzitter zegt, dat de overeenkomst slechts voor een jaar is gesloten met de schoolbesturen, terwijl ook ^de gemeente zich slechts voor een jaar verbonden heeft. Waarom ook eens niet een zakhorloge als premie ge steld? Deze vraag kwam den laats ten tijd meermalen bij ons in. Welnu hier is dit gewenschte en wij doen er nog een ket ting bij ook. Nog geldend tot en met 30 April a.s. Elke abonné, die een abonné aanbrengt voor minstens drie maanden ontvangt een accuraat loopend horloge met ketting De heer Tondu vraagt voorlezing van het verhandelde in de vergadering van het vorig jaar. Hieruit blijkt, dat spr. een be drag per leerling wilde uitgekeerd zien. Op eeh vraag van den heer Tondu, of de ge meente verplichtingen heeft deelt de voor zitter mede, dat zulks niet het geval is. Waar dit niet het géval is voelt spr. er niet voor een uitgave te doen, terwijl op alles zoo bezuinigd moet worden. Men moet nu niet schermen met de bewering, dat er wel eens kinderen naar de openbare school zouden kunnen gaan, want deze bewe ring mist eiken grond. Reeds tevoren stond vast dat de kinderen de christelijke school zouden bezoeken. De heer Boot deelt de meening niet van den vorigen spreker. Men heeft niet alleen wettelijke, doch ook zedelijke verplichtin gen. De gemeente heeft de o.l. school te Hoogmade opgeheven en toehoort zorg te dragen dat de kinderen een andere school kunnen bezoeken. De heer Lieverse bestrijdt den heer Boot, indien deze zegt, dat de school te Hoogmade geen recht heeft op een vergoeding als die wel gegeven wordt aan de christelijke school. De R. K. School vervoert aanmer kelijk minder kinderen en draagt de hoog ste lasten. De afspraak met de chr. school is geheel anders dan het hier wordt voor gesteld. Als de heer Noordam interrum peert en zegt dat de heer Lieverse \yel ■beter weet, ontkent deze dit ten sterkste en bevestigt, dat hier wordt gehandeld in strijd met de overeenkomst tusschen de schoolbesturen. Dat de school te Hoogmade nu minder te betalen heeft, moge wel waar lijken, doch de billijkheid eischt toch zeker wel, dat, nu door anderen een grooter ge bruik wordt gemaakt van het vervoermid del voor de kinderen, die andere partij ook redelijk zal zijn. Dat de chr. school de leer lingen heeft genomen is heusch geen nadeel of minder prettige gewaarwording. Elke school streeft ernaar heft leerlingenaantal uit te breiden. De heer van Ruiten begrijpt niet, waarom de school te Hoogmade zich nu roert. Vorige jaren heeft zij toch aanmerkelijk meer moe ten betalen en over 19341935 is zij er met 300.afgekomen. Deze verlaging moest tot vreugde stemmen. Het voorstel van B. en W. om 200.bij te dragen in de kos ten van vervoer, wordt met vier tegen drie stemmen verworpen. Tegen stemmen de leden Boot, Anker, Noordam en Tondu. Besloten wordt hierna om wederom aan de chr. school een bijdrage te verleenen van 150.voorloopig voor een jaar. Besloten wordt om den burgemeester te benoemen tot bezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand en den secretaris tot plaatsvervangend ambtenaar van den bur gerlijken stand. In verband met de benoeming van den heer H. E. M. Schaminée tot secretaris wordt 'besloten hem met ingang van 1 Mei 1935 eervol ontslag te verleenen als admi nistrateur der gemeentebedrijven en in die functie te benoemen met denzelfden datum den heer J. van Reen en. Nadat nog een wijziging van de begroo- ting, dienst 1935, is goedgekeurd, wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. KOOPT BIJ HEK, DIE IN UW DAGBLAD ADVERTEEREH! DE LUCHTR00VERS VAN H0ITIKA. 285. Zeg, wie ben je nou? vroeg Piet, toen ze samen door een smal gangetje liepen, en waar gaan we naar toe? Waar we naar toe gaan wil ik je wel zeggen: naar Rio de los Happes, het appelenland en vandaar naar Rotterdam, maar (en hij pakte Piet bij zijn neus en draaide die bijna een halve slag om) 286. Als jij, zoodra je aan wal bent, het hart in je lijf hebt om te vertellen dat je mij hier aan boord hebt gezien, zal ik jeWat de kok in dat geval zou doen, kwam Piet nooit te weten, want er kwam iemand aanloopen en hij maakte maar een flinke wipneus, om hem weer in fatsoen te brengen. Wat had die kerel hem geknepen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11