VRIJDAG 26 APRIL 1935 ÖE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 10 BUITENLAND BELGIE. PRIJSVERHOOGING EN DEVALUATIE. Lichte stijging van het indexcijfer. Naar de Brusselsche correspondent van het „Hbld." mededeeld, laat het index cijfer voor April een lichte stijging zien, n.1. met 11/4 pet. Deze stijging betreft het gemiddelde in dexcijfer voor het geheele land. Er vallen echter van provincie tot provincie en zelfs van stad tot stand belangrijke verschillen waar te nemen. In de provincie Luxemburg b.v. is het indexcijfer vrijwel onveranderd gebleven, in Limburg is het niet in de laatste plaats als gevolg van een invasie der buitenland- sche koopers in deze grensprovincie met ruim 2 1/2 pet. gestegen. Naar aanleiding van deze cijfers ver klaarde minister van Isacker dat het eer ste index-cijfer na de devaluatie van den franc hem zeer bevredigt. Het bewijst dat de handelaars hun woord hebben gehouden en inderdaad de prijzen niet meer hebben verhoogd dan strikt noodzakelijk was. De zenuwachtigheid van het publiek, welke de eerst dagen na de devaluatie tot uiting kwam in de angst-koopen op groote schaal, is verdwenen, en men kan derhal ve aannemen dat de prijsontwikkeling zich verder rustig en zonder schokken zal vol trekken. Sedert December jJ. was het indexcijfer met 45 pet. gedaald en de minister is er van overtuigd, dat er verscheidene maan den zullen verloopen alvorens dit peil opnieuw wordt bereikt. Dit zou dan echter slechts beteek enen dat de kosten van het levensonderhoud met gemiddeld circa 8 pet. zijn gestegen. Het optimisme, dat niet alleen uit de mi- nisterieele toelichting op het indexcijfer, maar uit alle officieele verklaringen en mededeelingen van den laatsten tijd bleek, staat echter veelal in tegenspraak met de feiten uit de practijk te nemen. „Het Laatste Nieuws" betoogde gister avond dat de leuze die men thans in alle winkels aan de ruiten en in de vitrines ziet: „Wij verleenen de regeering onze loyale medewerking in den strijd tegen de ongewettigde duurte", voor vele winkeliers en handelaars slechts een ijdel woord is. De leerfabrikanten b.v. hebben onmid dellijk na de devaluatie hun prijzen met 30 pet. verhoogd. Ook vele kartoenfabrieken hebben him prijzen buitensporig verhoogd. DUITSCHLAND. Alleen plaats voor Nazi pers ALLE CONFESSIONEELE BLADEN WORDEN VERBODEN. Arische afstamming vereischt. De voorzitter van de Rijkskamer voor Persaangelegenheden, Amann, heeft drie verordeningen uitgevaardigd, waariA de details der dagblad-uitgeverij worden ge regeld. In deze verordeningen wordt, naar D.NJB. meldt, bepaald, dat de eigenaars van een dagblad en hun echtge- nooten hun „Arische" afkomst moe ten kunnen bewijzen, teruggaande tot het jaar 1800. De Rijks bond van Duitsche dag blad-uitgevers moet hiervan, benevens van de juiste eigendomsverhoudingen in elk blad op de hoogte worden gesteld. Voorts wordt bepaald, wie geen krant mogen uitgeven; daaronder vallen alle publiekrechtelijke lichamen, maatschap pijen, coöperaties, stichtingen, alle organi saties bij wier stichting men van een be roep, een stand of een godsdienstige orga nisatie is uitgegaan, personen die hun „Arische" afstamming of die van hun vrouw niet kunnen bewijzen en onderne mingen die meer dan één blad uitgeven, waaronder echter niet valt het publiceer en van „kop-bladen" van één krant. Het Rijk en de nationaal-socialistische partij zijn uitgezonderd van deze verbodsbepaling. Een blad mag ook niet zijn ingesteld op één bepaalde bevolkingsgroep, hetzij dat die confessioneel of naar beroep of belang is afgepaald. Er komen voor dit alles over gangstermijnen van 3, 6 of 12 maanden. Indien in één plaats verscheiden dag bladuitgevers zijn, die aangewezen zijn op den afzet van een hoogere oplage dan ge zien de plaatselijke toestanden en gezonde u ïtgeversbeginselen mogelijk is, dan kun nen een of meer van zulke bedrijven wor den gesloten. Ten slotte mogen geen bladen verschij nen, die him karakter en hun afzet ontlee- nen aan een berichtgeving, die aanstoot kan geven of de waardigheid der pers kan schaden. Havas meldt nog, dat alle katholieke en protestantsche bladen binnen drie maan den zullen worden opgeheven. ZWITSERLAND. NAZI-PROPAGANDA IN ZWITSERLAND. Protest van Zwitserschen Schutzbund. Het Zwitsersche Telegraaf Agentschap meldt: In een manifest richt de Zwitsersche Schutzbund zich tegen het van Duitschland uitgaande streven de Zwitsersche studen ten door nationaal-socialistische agenten te doen beïnvloeden. Een circulaire van de „Deutsche Studen tenschaft" toont duidelijk aan, dat de Duit sche studenten niet naar Zwitserland wer den gezonden om te studeeren, doch voor politieke doeleinden, om zich in dienst van de Duitsche cultureele propaganda te stel len. Het manifest tot bescherming van het Zwitsersche element in de studenten-bewe ging van de Zwitsersche hoogescholen ver oordeelt, dat de Duitsche studenten Zwit serland als „Duiitschen grond onder vreem de heerschappen" beschouwen én de uitin gen van het nationaal-Zwitsersche volks-, cultuur- en taalbewustzijn als Fransche ge zindheid betitelen en bestrijden en noemt het onduldbaar, dat buitenlanders naar Zwitserland gezonden worden, om het Zwitsersche nationale gevoel te ondergra- ..Het feit van de taal- en cultuurverwant schap met het Duitsche taalgebied moet voorwendsel worden voor speciale cultuur politieke rechten van het buitenland. Ons Zwitsersch volksbewustzijn wordt door ons hooger geacht, dan het pan-Ger- manisme van een vreemd volk. Het gaat daarbij niet slechts om onzen staatsvorm, het gaat om onze Zwitsersche gezindheid, om de ziel van ons volk! Wij maken de autoriteiten op soortge lijke verschijnselen aan de Oostenrijksche universiteiten opmerkzaam. Tot onze aca demici richten wij echter een waarschu wing om op hun hoede te zijn. Mede-eedgenooten, vergeet ondanks allen economischen en politieken nood niet, dat wij in onze Zwitsersche gezindheid in onze cultuur en taal een belangrijk bolwerk van onze nationale onafhankelijkheid te verde digen hebben!" ENGELAND. RAMSAY MAC DONALD LAAKT DUITSCHLAND. „Het heeft den weg naar den vrede vernietigd". In de „Newletter" het officieuse orgaan van de regeeringsgetrouwe Labour-partij, schrijft Ramsay MacDonald: „Duitschland heeft den weg naar den vrede vernietigd. Deze is thans omgeven door terreur. Duitschland eischt een machtig leger, waar door de meeste landen van Europa aan zijn genade zijn overgeleverd. De Duitsche po litiek heeft meer onrust dan vrede veroor zaakt. Het land, dat zich verheugde in de grootste veiligheid in Europa tot den dag, dat het zelfd wantrouwen wekte, was Duitschland. Duitschland heeft niet de sympathie gevonden, welke het zocht, doch het heeft in alle landen van Europa wan trouwen doen ontstaan". GRIEKENLAND. KEERT KONING GEORGE TERUG? Onderhandelingen te Parijs. Naar „United Pressverneemt, heeft te Parijs een ontmoeting plaats gevonden tus- schen Grieksche royalistische vluchtelingen en vertegenwoordigers van de Grieksche regeering, waaraan ook werd deelgenomen door ex-koning George van Griekenland. Besloten werd, dat koning George nog vóór het midden van dezen zomer zal terugkee- ren op den Griekschen troon. De formeele uitnoodiging daartoe zal door leden van de in Mei of begin Juni te kie zen Nationale Vergadering namens de meerderheid van het Grieksche volk aan den ex-koning worden overgebracht. Eerst na 's konings terugkeer na«r Athene zal in Griekenland een volksstemming Worden gehouden over de kwestie van het herstel der monarchie. Naar verluidt zou ex-ko- nnig George bereid zijn de uitnoodiging aan Men neemt aan, dat hij zijn nieuwe re geering naar Engelsch voorbeeld wil vor men, d.w.z. op constitutioneele en liberale basis. Men verwacht verder, dat zijn re- geering ex-koning George is, zooals be kend een neef van den koning van Enge land wat de buitenlandsche politiek be treft zich naar Engeland zal orienteer en. AFRIKA. DE ITALIAANSCHE TROEPEN IN ERITREA. Uit betrouwbare berichten, afkomstig uit de Italiaansche kolonie Eritrea, blijkt welk een omvangde Italiaansche voorbereidingen tegen Abessynië reeds hebben genomen. Er zijn reeds meer dan 60.000 man blanke troe pen en duizend vliegtuigen uit Italië aan gekomen. Groote voorraden vervoermidde len zijn geconcentreerd, van moderne ge mechaniseerde eenheden tot muilezels toe. Algemeen gelooft men te Addis Abeba dat de Italianen van plan zijn de hangende onderhandelingen te rekken tot einde Mei, daar dan het regenseizoen intreedt. In deze periode, welke ongeveer vier maanden duurt, zullen militaire bewegingen door de Abessynische troepen vrijwel onmogelijk zijn. Eritrea wordt hierdoor niet getroffen j en wanneer de regenperiode in October aan houdt, zou bij een eventueele Italiaanschen aanval Abessynië volkomen onmachtig tot tegenweer zijn. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. DROEVIG ONGELUK IN BRITSCH- INDIë. Zes vrouwen verdronken bij het omslaan van rivierboot. Op de Cham bal in het vorstendom Gwa- lior is een boot, waarin 13 personen waren gezeten, in het midden der rivier omgesla gen. Zes vrouwen zijn verdronken. De ove- rige opvarenden konden worden gered. AMERIKAANSCHE EXPEDITIE OP ZOEK NAAR BOUWLAND. Voor de eerste maal sedert tal van jaren heeft Amerika een expeditie uitgerust, die tot taak heeft land te zoeken, dat geschikt is om ontgonnen te worden voor bouwland. Dit is noodig gebleken omdat een groot aantal boeren door "de zandstormen zon dermiddel van bestaan zijn geraakt. Hon derd twintig boeren hebben zich aan boord van een schip van de North Star Lijn naar Alaska ingescheept. Een groote hoeveelheid landbouwwerktuigen, van spaden tot zaai- machines, is. meegenomen. In het Atanous-. ka-dal zullen duizenden H A. oerwoud ont gonnen worden voor driehonderd gezin nen uit het midden-Westen der Ver. Staten. UIT DE OMGEVING HILLEGOM. E. H. B. O. Door 3 doktoren werd het eindexamen afgenomen aan hen, die de cursus der instelling hadden gevolgd. Ge slaagd zijn: Mevr. A. E. J. Brauckmann, mej. G. Heemskerk, mej. M. Lommerse en mej. A. Bossen en de heeren J. A. van Haaster, C. L. v. d. Vossen, A. F. W. Hu- semeier, W. Schenk en Ch. Rikkers. Er werden 5 candidaten afgewezen. Veiling. Gisteravond werd in Hotel Sistermans ten overstaan van Notaris G. Wolzak Hzn te Haarlem bij inzet geveild: 1. Een landhuis aan de Wilhelminalaan no. 47-49, groot 2.83 A. In hoogste bod ge bracht op 4250 door den heer W. J. Ger ritsen q.q. alhier. 2. Idem Wilhelminalaan no. 49 groot 1-87 A. Hoogste bieder de zelfde 3750. 3. Idem Wilhelminalaan 51 groot 1.90 A. Hoogste bieder A. Leliveld 3750. 4. Idem Wilhelminalaan 53. groot 3.04 A. Hoogste bieder idem 4250. 5. Idem Wilhelminalaan 55, groot 3.11 A. Hoogste bieder idem 4000. Afslag en combinatie over een week. De bloemenvelden. Alles staat in vol len bloei, ook de Tulpen. Bij gunstig weer mag op een geweldig aantal bezoekers worden gerekend. Jubileum-collecte. Behoudens goed keuring van de gemeentelijke overheid zal op Woensdag 1 Mei de jaarlijksche Emma bloemcollecte plaats hebben ten bate van de t.b.c.-bestrijding in onze eigen gemeen te. Deze collecte is een jubileumcollecte, want zij geschiedt voor de 25ste maal. KATWIJK. Ambachtsteekenschool. Aan het ein de der cursus aan de Ambachtsteeken school had een bijeenkomst plaats als slot- avond, o.m. voor het fctreiken der prij zen enz. Voor deze gelegenheid waren te genwoordig de wethouders Veltkamp en Dubbeldam, de gemeente-secretaris, de heer Boekhoven, het bestuur der teek en- school de heeren J. Houwaard, C. A. Kruyt en Joh. Verloop. Verder de laararen, de leerlingen met hunn ouders en de jury. De voorzitter van het schoolbestuur de heer Velskamp sprak een welkomstwoord. Bedroeg het aantal leerlingen het vorig jaar 85, die seizoen werd de cursus aan gevangen met 96 leerlingen. Hiervan heb ben 91 leerlingen den geheelen cursus ge volgd. De beoordeeling van het handtee- kenen en het decoratiefontwerp berustte bij de leeraren, terwijl voor de lijn- en bouwkundige teekeningen een jury was benoemd bestaande uit de heeren W. van Mels, L. Kruyt, J. Dubbeldam, A. Ver loop, A. Dubbeldam en Jac. Haasnoot. De jury was zeer tevreden over het ingezon den werk. De directeur bracht een woord van dank aan de leeraren. Dan werden de verschillende bevorderin gen bekend gemaakt. Vervolgens sprak wethouder J. Dubbeldam namens B. en W. een woord van opwekking tot de jeugd. Personalia. Mej. H. A. Bollee, onder wijzeres aan de school Jan Tooropstraat, heeft zich wegens ziekte genoodzaakt ge zien, na 21 dienstjparen, ontslag te vra gen wat haar op de meest eervolle wijze is verleend. Pas op je fiets. De heer D. H. uit de Commandeurslaan plaatste zijn rijwiel voor den winkel van v. E. in Duinoord. Hij kwam even later tot de minder aangena me gewaarwording, dat het rijwiel er niet meer stond. De politie is op zoek. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Voor de zooveelste maal kwamen dezer dagen weer eens ongunsti ge berichten binnen voor de tuinders, n.l. deze, dat wegens gemis aan betalingsmo gelijkheden geen groenten naar Duitsch land kon worden verzonden. Hier, waar niet de intensieve tuinbouw beoefend wordt, merkt men zulks niet in die mate als in andere streken zooals b.v. op vele veilingen in Limburg waar normaal 90 a 95 pet. van de productie voor Duitsch land bestemd is en die nu terdege in zak en asch zitten, doch ook hier ondervind men er de terugslag van, want het heeft I een algemeene invloed op de prijzen. Het I is tevens een waarschuwing wat de tuin bouw ook in de toekomst en vooral in de naaste toekomst te wachten staat. Het is bekend dat er voldoende vraag is naar dc Hollandsche groenten doch er is geen geld beschikbaar om deze te betalen. Dit houd men zooveel mogelijk disponibel voor ar tikelen die onmisbaar zijn en tot deze to taal onmisbare producten worden npg geen groenten gerekend. Met eenigszins koud weer zooals men na de Paaschdagen heeft gehad is de aanvoer van voorjaarsgroenten nog niet overweldigend doch het staat er voor dat na enkele dagen zonneschijn de massa zal komen. Naar we vernemen schijnt het de bedoeling in Den Haag te zijn om eerstdaags ook jonge groenten on der de werkloozen tegen lage prijs te dis- tribueeren. Deze zouden dan van te voren niet besteld behoeven te worden en het overschot gaat, evenals zulks aan de vei lingen geschiedde, naar de belt. Hieraan zit vast dat men, de massa, weer groenten leert eten, en ook aardappelen. Het is im mers een bekend feit dat er thans een groote massa menschen zijn die zich de weelde van groenten en aardappelen eten niet veroorloven kunnen; weer anderen die het hoogstens 2 of 3 maal per week kunnen betalen. Door een dergelijke maat regel zullen we het dus weer kunnen be leven dat alle bewoners van de „groen- tentuin van Europa" ook allen uit dezen tuin zullen kunnen eten. LISSE. Gemeenteraadsverkiezing. Aan de tweede en laatste stemming voor het vast stellen van de groslijct van de candidaat- stelling voor den gemeenteraad werd "door 402 stemgerichtigde leden deelgenomen, waarvan er 18 hun stembiljet ongeldig maakten. Het politiek advies luidde: Lijst I. H. v. d. Vlugt en A. H. Schrama. Lijst II. J. Berbee Gzn. en L. Onderwater. De uitslag was: H. v. d. Vlugt 331, A. H. Schrama 337; J. Berbee Gzn. 175 en L. Onderwater 198 stemmen. Voorts verkre gen van Lijst II J. W. A. Lefeber 158, Jac. Th. de Vroomen 108, G. Vreeburg 75 en S. F. Barnhoorn 57 stemmen. Lijst I. C. Schra ma 48, Jac. Koelewijn 26, F. Beissens 16 en L. C. Elfering 11 stemmen. De definitieve lijst zal er dus uitzien als volgt: 1. P. War merdam affcr., 2. J. Pijnacker aftr.^ 3. P. Romijn aftr., 4. A. Ph. van Kesteren aftr., 5. A. H. Schrama aftr., 6. H. v. d. Vlugt, 7. L. Onderwater aftr., 8. J. Berbee Gzn. aftr., 9. J. W. A. Lefeber, 10. Jac. Th. de Vroomen, 11. G. Vreeburg, 12. S. F. Barn hoorn, -3. C. Schrama aftr., 14. Jac. Koele wijn, 15. F. Beissens en 16 L. C. Elfering. Rekenen we in het gunstigste geval dat de R.-K. S. P. beslag kan leggen op 7 Zetels, hetgeen nog verre van zeker is, dan keeren de heeren C. Schrama en J. Berbee niet in den nieuwen Raad terug. Vermelden we nog, dat van de 402 stemmen er 120 wa ren uitgebracht volgens het politiek advies! Gebor en: Engelbertha Leonardus, d. v. J. Th. Kleijhorst en A. M. van der Eist. Adrianus Marcus Maria, z. v. A. J. Schrama en G. M. van Stein. Wilhelmus Adrianus, z. v. A. F. Schenk en G. H. van Dijk. Maria Christina, d. v. L. Koele wijn en G. J. Gahrmann. Ondertrouwd: Wilhelmus Adrianus de Groot, 28 jaar, te Hillegom met Cor nelia Goedemans, 32 jaar, te Lisse. Jo hannes Cornelis Heemskerk, 29 jaar, te Noordwij kerhout met Alida Petronella Mens, 24 jaar, te Lisse. Albertus Anto- nius van Kampen, 26 jaar, te Voorhout met Johannes Elisabeth Berbee, 25 jaar, te Lisse. P. C. de Jeu. 31 jaar,- met P. C. Kerk vliet, 31 jaar, beiden te Lisse. Gevestigd: B. Eisenga, uit 's-Graven- hage; E. M. T. Ruhbens uit Leiden; C. N. H. van Ginhoven uit Nieuwkoop; H. Tigchelaar en gezin uit Schoonhoven. Vertrokken: C. van Rooijen naar Heemstede; C. Pot naai- Leiden; F. M. Ver- duyn, naar Alphen aan den Rijn; M. Faas naar Haarlem; A. Augustinus naar Haar lem; H. Litzenburger naar Rotterdam; J. G. Eïsses naar Voorschoten; J. Huizing naar Groningen; M. P. van Schoten naar Sas- senheim. NOORD WIJK. Het uitbreidingsplan. Naar wij" ver nemen stellen Burgemeester en Wethou ders aan den raad voor de beslissing over het uitbreidingsplan, dat door den raad in ontwerp- is vastgesteld en dat voor 1 Mei definitief zou moeten worden vastgesteld voor een tijdvak van 3 maanden te verda gen. Een verdere verdaging dezer beslis sing is niet meer mogelijk. NOORDWIJK AAN ZEE. Geitenfokvereeniging. Gisteravond heeft in het hotel „De Zeeuw" de oprich tingsvergadering plaats gehad van een afd. van den Prov. Bond van Geitenfokver. Als spreker trad op de heer J. M. v. d. Moo- len, uit Leiden, die op eenvoudige, bevat telijke wijze het nut van een geitenfok vereeniging uiteen zette. Na het gesproke ne beantwoordde spr. talrijke vragen; 27 personen traden als lid toe. Als voorloo- pig secretaris treedt op de heer J. Admi raal, Nicolaas Barnhoorn weg, Noord wijk aan Zee. RIJNSBURG. Tuinbouw. Na een paar mooie dagen weer allesbehalve lenteweer, alweer goed weer voor de nog voorradige winterpro- ducten. Hierdoor blijft de prijs op hetzelf de peil en deze is niet slécht te noemen. Waschpeen kan nog steeds koopers krij gen voor 5.50 tot f 7.10 per 100 K.G. en grove peen brengt gemakkelijk van 45 tot 70 ct. per kist van 20 K.G. op. Van uien is nog een kleine voorraad. Ze gaan voor 5.40 tot 6.10 per 100 K.G. Witlof brengt van 10.— tot 13 50 per 100 K.G. op. Rapen 1.40 tot f 2.20 per 100. Koolsoor ten treft men zoo goed als niet meer aan. De voorraad is uitverkocht. Enkele dagen mooi weer en men zit volop in de voor jaarsgroenten. ROELOFARENDSVEEN. Vergadering van Bloembollenkweekers. BESPREKING VAN DE ROEBELASTING. Gisteravond had in de Pancratiuszaal alhier een vergadering plaats van de on derafdeeling van den L.T.B. en wel voor de bloembollenkweekers. Wegens bedan ken van den voorzitter, den heer E. Koek, werd de vergadering geleid door den heer N. Bakker, die, na de vergadering op de gebruikelijke wijze te hebben geopend, en een woord van welkom tot de aanwezigen, den geestelijken adviseur, en den heer Dekker, secretaris van het Hoofdbestuur van den L.T.B. te -hebben gericht, het woord verleende an den secretaris tot voorlezing van de notulen en het jaarver slag welke onder dankzegging werden goedgekeurd. Aan de orde kwam hierna het kardinale punt van de vergadering: bespreking actie opheffing roebelasting. De voorzitter schetste deze belasting als een onbillijke en ongehoorde belasting, en in plaats dat de kweekers voor hun surplus steun ont vangen, en hun bedrijf door de saneering nog steeds met groote verliezen werkt, moeten de toch al zoo zwaar getroffen be drijven een belasting betalen van 3.— per Are, en worden de kweekers gedwon gen het accept te teekenen, daar zy an ders geen teeltvergunning kunnen beko men. Spr. hoopt, dat de besprekingen over dit punt een aangenaam verloop zullen mogen hebben en gaf hierna het woord aan de vergadering. De heer Dekker verkreeg allereerst het woord. Spr. ging in den breede na de wijze, waarop deze belasting in de wereld is gekomen. Het bloembollen-bedrijf wenschte geen inmenging van derden. Het vak kon zich zelf wel bedruipen. Het ge volg was, dat, nu het vak zich als zooda nig had uitgesproken, de Regeering aan dit vak ook haar steun ontzegde. „Wie is het vak?" aldus de heer Dekker. Onder dit vak wordt niemand anders verstaan dan de algemeene vereeniging voor bloem bollencultuur. Door deze vereeniging is het systeem roebelasting aanvaard en niettegenstaande de regeering nog heeft gewaarschuwd, heeft het vak geen steun van het Rijk gewild. De kleine kweeker is hiervan de dupe geworden en zit thans voor de moeilijkheden. Vraagt men mij aldus de heer Dekker bestaat er kans van deze belasting af te komen, dan moet ik dit met „neen" beantwoorden. Wij moe ten op het oogenblik die zaak aanvaarden door de schuldbekentenis te teekenen. Wel zal men met de betaling de noodige soe pelheid betrachten. Dat de ontrevreden- heid over de belasting groot is, ligt niet aan den L.T.B. Indien de R. K. kweekers zich als één zouden hebben geschaard ach ter den L.T.B., dan zou het niet mogelijk zijn geweest, dat een kleine groep zou hebben kunnen regeeren over de groote groep van kweekers, met de kennelijke bedoeling de kleine kweeker van de markt te drijven. De heer Akerboom wijst er nog op, dat hier in de Veen het grootste gedeelte der leden geen kweekers zijn, maar trekkers, zoodat deze laatste categorie niet onder de kweekerscentrale, maar bij de siercentrale thuishoort. De heer de Jong zegt, dat hij niet als kweeker heeft geteekend, zulks op advies van eenige deskundigen, met gevolg, dat hij niet is aangeschreven, om de roebelas ting te betalen. Ook de heer Zwartjes deelde zijn ervaringen op dit gebied mede. Uit een en ander blijkt, dat de groote moeilijkheid in deze plaats hierin is gele gen, dat de meeste kweekers gemengde bedrijven hebben. En, waar de controle wie kweeker en wie trekker is voor de hoogere colleges zeer moeilijk is, wil de kweekerscentrale de kweeker, die voor het grootste gedeelte bloemist is, niet los laten, omdat niet bepaaldelijk is aangege ven, wat onder kweeker en trekker wordt verstaan. De geestelijk adviseur geeft in overweging, dat eerst ter bevoegder plaat se zal worden uitgemaakt, wie kweeker en wie trekker is, teneinde definitief vast te stellen, of men bij de sierteeltcentrale, dan wel bij de kweekerscentrale thuis hoort. Nadat over dit punt nog lang is gedis cussieerd, wordt besloten, dat al degenen, die meenen bloemist te zijn, hiervan op gave moeten doen bij het bestuur onder overlegging van de noodige bewijzen, op dat aan de hand van deze bewijzen kan worden nagegaan, of zij van de betaling van roebelasting vrijgesteld kunnen wor den. Vervolgens zal aan den Minister wor den verzocht het begrip kweeker en trek- ker nader te definieeren, opdat voor de toekomst verder geen moeilijkheden meer kunnen ontstaan. Door den voorzitter werd vervolgens medegedeeld, dat het be stuur gemeend heeft de contributie van deze onderafdeeling te bepalen op f 0.50 per lid en per jaar. De voorz. vraagt, of de leden, die de presentielijst geteekend hebben, ook ge acht kunnen worden lid te zijn van deze onderafdeeling. De heer Zwartjes is hierop tegen. Hij wenscht voorloopig nog niet toe te tre den en wil afwachten, wat de L.T.B. in deze zal doen. Ook eenige andere aanwe zigen verklaren zich tegen het lidmaat schap, terwijl uit de vergadering naar vo ren komt, dat sommigen zich reeds heb ben aangesloten bij de neutrale vereeni ging van kleine kweekers. De geestelijk adviseur wijst op het ver keerde van aansluiting bij neutrale ver- eenigingen en voert een warm pleidooi voor de L.T.B., die in den loop der jaren veel voor haar leden heeft gedaan. Na een dankwoord van den voorzitter aan den heer Dekker voor de aangename discussie wordt deze vergadering gesloten. NOORDWIJKERHOUT. Emmabloemcollecte. A.s. Zondag zal in deze gemeente de Emmabloemcollecte gehouden worden.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10