'AMESRUBRIEKfm Wï "VI1 WAT VELEN VRAGEN.... Twee voorjaarsmodellen voor wandelcostuums. Voor mooie lentedagen. EEN PLAATSJE VOOR HET AQUARIUM jü A J| i rtjk.y DOE HET ND! Straks wordt het warmer en zit U mis schien zonder luchtige kleeren, „Hoe ver velend". denkt U dan-bij Uzelf. Inderdaad, hoe vervelend! Wees daarom verstandig voor het te laat is en doe het nu!" Dat wil zeggen: begin met bij ons het patroon te (bestellen en ga dan aan den arbeid. Onze patronen zijn keurig van pasvorm: kunt ze ontvangen door 0.36 0.12 voor porti) te zenden aan de Redactrice Dames- rubriek, L. v. Meerdervoort 45a, Den Haag. De bestellingen kunnen ook per giro (125025) of per brief met bijgesloten post zegels worden gedaan. De patronen ont vangt U binnen enkele dagen. Dat iedereen meer dan ooit naar de stra lende lentezon heeft verlangt, bewijzen wel duidelijk de vele aanvragen van onze lezeressen, die graag voorjaarstoiletjes in de damesrubriek wilden zien. Nu, wij wil len natuurlijk gaarna aan zooveler verzoek voldoen. Hierbij dan een tweestal keurige voorjaarsjaponnen, welke ook door de meer oudere dames met succes kunnen worden gedragen. Het eerste model, no. 886 is een japon van lichte voorj aarsstof, gegarneerd met een zijden sjaal, welke als grondkleur de kleru der japon dient te hebben. Voor- en achterpand van deze japon zijn gelijk, het voorpand wordt slechts onderbroken door een tweetal geestige zakjes, welke gevoerd zijn met de zijde van de spaaL Dergelijke zakjes staan vooral goed op japonnen voor Inage dames, omdat zij de lengte eenigs- zins weten te breken. De ceintuur heeft een metalen gesp. De halssluiting geschiedt van voren, de opening wordt echter gedekt voor de recht neerhangende spaal. De mouwen zijn lang en slank en worden bij den pols afgewerkt door middel van een klein schuinlooperud biesje. De rok is klok kend «n indien de japonstof dun en soepel ise, kan deze klok vrij wijd zijn. No. 887 is een model, dat vooral kan worden gedragen door haar, die te slank, of laten wij zeggen mager zijn. omdat deze japon schouders heeft, welke breeder ge lijken dan de natuurlijke vorm is. Ook de groote stropdas en de vrij breede kraag zullen de draagster wat breeder doen lij ken. De ceintuur, gemaakt van de japon- stof, is gegarneerd met twee knoopen, wel ke tevens voor de slurting zorgdragen. De rok bezit enkele 'banen, welke slechts een klein ietsje behoeven uit te loopen, omdat de vereischte ruimte al reeds wordt gevon den inl de inspringende plooien, welke aan weerszijde (voorkant) van den rok zitten. Om de schouders wat breedre te doen ge lijken, nemen we de breede bovenmouw wat in door middel van enkele zeer kleine plooitjes, welke aan den binnenkant van de mouw worden in gestikt. ALS DE LENTEZON KOMT iets anders vroegere gewaarwordingen op nieuw bij ons op. Het zou kunnen zijn, dat de gelijksoortig heid van omstandigheden, of de herhaling ervan, slechts gedeeltelijk bestaat en dat wij de gelijkenis vewarren met de identiteit ervan, zoodat de overeenkomst tusschen het tegenwoordig oogenblik en dat vroege re, wearmee wij het volkomen gelijk wa nen, zou kunnen worden vergeleken met de overeenkomst, bestaande tusschen het gezicht van een onbekende, dien wij fa miliaar aanspreken, en het gezicht van den vriend, waardoor wij dien onbekende bij vergissing hebben gehouden. HOE IS UW GELAATSKLEUR? „De gelaatskleur is de spiegel der gezondheid". Vele meruschen hebben de onaangename gewoonte om, wanneer wij iemand, dien zij in een tijdlang niet hebben ontmoet, plotse ling tegenkomen, uit te roepen: „Wat ben je mager geworden!" ofwel „Wat zie je bleek!" Dergelijke mededeelingen zijn voor den persoon in kwestie nooit bijzonder aange naam om aan te hooren. Het is trouwens vaak absoluut verkeerd te denken, dat iemand met een bleeke gelaatskleur niet gezond zou zijn. Ear zijn menschen, die, on danks zijn bleeke gelaatskleur, toch een goede gezondheid genieten en er zijn er, die ondanks hun blozende teint, lang niet gezond zijn ofwel een ziekte onder de leden hebben. Wat verstaan wij eigenlijk onder „er slecht uitzien?" En wat is „er slecht uit zien?" Dat kan verschillende oorzaken heb ben. Onze gelaatskleur reageert over het algemeen vrij snel op onze lichamelijke ge zondheid, doch deze theorie gaat niet altijd op. De gelaatskleur is natuurlijk ook onder hevig aan ouderdom, ras en leefwijze. De bloedvaatjes, welke onder de gezichtshuid loopen, kunnen zeer snel reageeren op uiterlijke en innerlijke aandoeningen. Een lijkbleek gelaat kan in enkele seconden om slaan in vuurrood. In het bijzonder bij ner veuze menschen is deze reageering al zeer sterk. Ook bij menschen, die zorgen kermen, is de reageering van het bloed sterk. Toch heeft dit alles weinig met onze gezondheid te maken. Hoofdzaak is echter in wélke conditie-onze geziohtshuid zelf zich bevindt. Een slappe, bleek, bijna vale gelaatskleur, welke zoowel het gevoig kan zijn van licha melijke als van geestelijke ongezondheid. Bij personen, die gebukt gaan onder inner lijke zorgen, zijn de oogleden dikwijls licht gezwollen ofwel zij worden niet geheel om hoog geslagen, terwijl kringen onder de oogen eveneens op ongezondheid duidt. De gelaatskleur heeft een dagelijksche training noodig. Voor imenschen, die te lij den hebben van een bleeke, onnatuurlijke gelaatskleur, is een dagelijksche training van de gezichtsspieren onmisbaar. Gezichts massage, regelmatige verzorging van de huid, zonnebaden of in plaats hiervan een hoogtezonbestraling met de Hanauer hoog- tezonlamp, dit alles is noodzakelijk, wil men een gezonde, gespierde gelaatskleur verkrijgen. Voor hen, die het zich kunnen veroorloven verricht een verblijf in het hooggebergte, waar de ultra violette stra len der zon het meest intens zijn, wonde ren. Doch aangezien met iedereen zioh een dergelijk verblijf kan veroorloven, komt de kunstmatige hoogtezon-bestraling ons ter huLp. Vóór dat men evenwel tot een kunstma tige hoogtezonne-„kuur" zou overgaan, dient men den raad in te winnen van den arts. Het ondergaan van een dergelijke kuur mag men nimmer zonder medeweten van een geneesheer doen, daar zij schade lijke gevolgen kan hebben, als men haar zou overdrijven. Dikwijls is een ongezonde gelaatskleur door andere middelen te ver helpen, zooals b.v. door het eten van rauw fruit, groene groenten, het genieten van de buitenlucht, enz. doch vóór alles: vraag den geneesheer om raad. Katharina II en haar gunstelingen De roemzucht van Keizerin Katharina II van Rusland, die van 1762 tot 1796 als heerscherés over dit uitgestrekt gebied leefde, moet bijzonder groot zijn geweest. Veil men bij haar in den smaak, dan werd men met eerbetuigingen en kostbare ge schenken overladen, doch deed men iets en liet men zich iets ontvallen, dat deze kei zerin liever niet zag of hoorde, dan was de ongenade ook onbarmhartig groot. James Harris, later Lord Malmesbury, die tot 1784 Engelsch gezant te Petersburg was, heeft een curieus lijstje nagelaten van de giften door Katharina aan haar opvolgende gun stelingen geschonken. De familie van Prins Orloff, den officier der garde, die zoo veel tot Katharina's troonsbestijging toebracht, ontving in het tijdsverloop van een 20-tal jaren duizend boeren en zeventien millioen aan edelge steenten, vaatwerk, paleizen en geld. De luitenant bij de garde Wasilisjikoff ontving in de twee en twintig maanden, die hij als gunsteling mocht beleven, honderd duizend roebel in zilver, vijftig duizend in edelge steenten, een gemeubileerd paleis, geschat op honderd duizend roebel, een servies van in Rusland, een jaarlijksche toelage van twintig duizend roebel, het groote lint van Sint Alexander en den sleutel van kamer heer. Potemkin ontving in twee jaren ze ven en dertig duizend boeren in Rusland en aan sieraden, pensioenen, paleizen, servie zen, ongeveer negen millioen, alle mogelijke grootkruisen en den titel van Prins van het Heilige Roomsche Rijk. De Russische onder officier Korsakoff ontving in zestien maan den aan geschenken honderd vijftig duizend roebel en bij zijn afscheid vier duizend boe ren in Polen, honderdduizend roebel om zijn schulden te betalen, even zooveel om zich uit te rusten en twee duizend roebel per maand om te reizen. Eindelijk kreeg hij nog het paleis van zijn voorganger Wa- siltsjikpff. Voorts werd hij bevorderd tot generaal-majoor, grootkruis van den Pool- schen Adelaar, kamerheer, adjudant, enz. enz. De Russische garde-officier Landskoi, die hem opvolgde, ontving bij zijn optreden een juweelen kleinood van tachtig duizend roebel waarde en dertig duizend roebel om zijn schulden te betalen, terwijl zijn zuster en zijn nicht staatsdames werden EEN ZONDERLING TROUWGESCHENK. Onder de vele huwelijksgeschenken, welke de Hertogin van Kent bij haar hu welijk met Prins George van Engeland, heeft ontvangen, bevindt zich ook een paar schoentjes van.... hout. Deze schoentjes, welke bijzonder fijn van afwerking zijn, zijn een geschenk van een CanadeescQien schoenfabrikant. Het hout is bijzonder mooi; het is afkomstig van een Canadee- schen 'boom. De gezuiverde houtstof, welke van dezen boom komt, noemt men solika. Wanneer deze houtsoort sterk wordt ver hit, dan is het zoo buigzaam, dat men er mee kan doen wat men wil. Het hout kan dan als echt leer worden gesponnen en in andere stoffen verwerkt. Deze nieuwe hout soort, welke nog vrij duur is, wordt in Amerika ook wel gebruikt voor dakwerk. Verder is solka geschikt voor radiokastjes, ornamenten voor meubelen, enz. INPLAATS VAN POEDERDONZEN. Sedert kort zijn in den handel gekomen kleine, zeer zachte haren borsteltjes, welke de poederdonzen moeten vervangen. Meestal zijn deze borsteltjes zeer luxieus uitgevoerd, b.v. met een schildpad of zilver heft. Bij dergelijke .orsteltjes behoort een poederstrooier, weilke de poeder op het haar van de bostels strooit, zoodat men niet een te groote hoeveelheid op de haren krijgt. Men beweert, dat de borstels de poeder beter op d*e huid leggen dan de donzen. Toch gelooven wij niet, dat het gebruik van deze poederborstels algemeen zal worden. Wij zouden immers niet graag scheiden van onze gemakkelijke donsjes? De nummers 884 en 885 zijn twee voor jaarsmodellen voor mantelcostuums. De jasjes van beide cosbuirms zijn, volgens de laatste mode, kort en hoog aangesloten. Het eerste model is gemaakt van een dunne lakensche stof, in parelgrijs of pastelblauw. Andere garneering dan een dubbel glazen sluiftingsknoop behoeft het jasje niet. De hals sluit door middel van een tweetal slippen, welke aan het platliggend kraagje zijn geknipt. Zakjes op het jasje worden er op gestikt, maar kunnen, indien onge- wenscht, worden weggelaten. De rok is even klokkend, doch niet veel, omdat een wijdklokkende rok, vooral wanneer hij van mantelstof is, de draagster niet stameer maakt. De niet wijde mouwen, met satinet gevoerd, loopen eenigszins nauw uit aan den pols. De afwerking geschiedt door een inslagje, omgezoomd door de voering. Het tweede modél is gemaakt van een Engelsche tkeedstof of van een gestreepte diagonaalstof. Dit model gelijkt veel op het eerste, alleen bezit het jasje geen kort over slag^, zooals bij nr. 884, maar sluiten de voorpanden precies aan elkaar. Zij worden aaneen gehouden door de reeks knoopen van voren. De mouwen zijn ook hierbij weer recht naar den pols toeloopend, en bezitten op de polshoogte een drietal knoop jes, in kleinere uitvoering dan de knoopen aan het voorpand. De halssluiting geschiedt ook hier weer door middel van een sjerp, welke om den hals wordt gelegd. Het eind wordt door een knoopsgat gestoken. De zakjes op heuphoogte zijn niet opgestikt, doch ingenaaid. De rok is bij dit modél eveneens weer even klokkend. De lengte van een dergelijk wandelcostuiumpje is 25 c.M. van den grond af. No. 888 is een toiletje, dat wij niet alleen kun nen gebruiken bij mooi lente weer, maar dat wij, als de stof zeer dim is, ook kunnen dragen in de warme zo merdagen. De japonstof be staat uit soepele zijde, of het ster ke zijde-linnen, genopt of ge bloemd. Het lijf je loopt tot aan de punten van den rok recht naar omlaag en is zoowel van voren ais van achteren eender. De rok bestaat uit vier banen, ilL twee voor en twee achterba nen, welke zoo als het prentje duidelijk aan geeft, op de heu pen en van vo ren en van ach teren in een punt eindigen. hield. Nu eens was het een brief, dien hij bij zijn geliefde had gevonden, dan weer een pruik, enz. Op zekeren dag had hij een met stroo omvlochten flesch in de hand, een fiasco, gelijk men deze te Bergamo, zijn geboorte stad, noemde. Of nu de monoloog, dien hij aan de flesch knoopte, te flauw was, ofwel de pias was niet in een bijzonder goede stemming, hoe het ook zij, het publiek ver maakte zich niet zoo, als men dit bij Bian- cotelli gewend was. Toen wierp de pias met een driftige beweging de flesch weg en riep: „Het is jouw schuld, dat ik vanavond niet in een goede stemming ben!" Nu lachte het publiek hartelijk, maar Biancotelli was gevallen. Sedert dien sprak men van het „fiasco van Biancotelli", later liet men den naam van den grappenmaker eenvoudig achter wege en sprak nog alleen nog van een fiasco. HOE KONLiN WIJ AAN HET WOORDJE FIASCO? De Parijsche „Figaro" verklaart de af komst van het woordje fiasco als volgt: „Een Duitscher, die een werkman in een Italiaansche glasblazerij aan het werk zag, dacht dat het al heel gemakkelijk was om zoo'n flesch te blazen en dat hij zooiets een goed zou kunnen. Hij begon te blazen, maar bracht slechts een kleinen ballon ter grootte van een peer (in het Italiaansch „fiasco" genaamd) voor den dag. De twee de poging had al even weinig resultaat. Toen lachte de Italiaan en zei, dat hij niet anders dan fiasco's had gemaakt. Vandaar de uitdrukking voor een gevallen tooneel- stuk. Toch geeft Paul Gravier een anderen uit leg aan dit woordje, n.L de volgende: Bian cotelli, een beroemd grappenmaker en goochelaar, schitterde boven zijn collega's uit door zijn geïmproviseerde monologen, welke hij aan het eerste voorwerp het beste vastknoopte, dat hij toevallig in de hand IETS OVER HET GEHEUGEN. Iedereen zal wel eens op zekere oogen- blikken het gevoel hebben gehad, alsof hij of zij zich nog eens in juist dezelfde om standigheden had bevonden, alsof hij of zij het tegenwoordige oogenblik nog eens had beleefd. Die indruk is heel vluchtig, en. als hij voorbij is, kunnen wij hem niet meer herroepen, terwijl het ons zwaar zou vallen in woorden weer te geven, waarin die indruk eigenlijk heeft bestaan, wat wij eigenlijk gevoelden. In onze droomen kun nen wij dezelfde zonderlinge gewaarwor dingen hebben. Men heeft dit verschijnsel willen uitleg gen. Sommigen hebben het gehouden voor herinneringen uit een vroeger bestaan; maar soms verbinden zich die weerschijn sels van indrukken aan materieele voorwer pen en handelingen, welke bepaald op deze wereld en in ons tegenwoordig leven thuis behooren. Anderen zijn van meening, dat het brein een dubbel orgaan is, dat werkt evenals onze twee oogen en dat het nu kan gebeu ren, dat een der beide halfronden van de hersenen door de een of andere oorzaak iets vroeger werkt dan het andere halfrond. iDt verschil, al is het nog zoo kort van duur, zou in onzen geest een bepaalden indruk van herhaling doen ontstaan, zon der dat wij op het oogenblik bij machte zijn, om den tijd, waardoor die herhaling van de eerste gewaarwording gescheiden is, met zekerheid te toetsen. Deze uitlegging is evenwel ook niet bevredigend. Men kan b.v., op een plaats komend, waar men vroe ger nooit is geweest, plotseling een gevoel krijgen, dat men een soortgelijke omgeving nog eens heeft gezien en een bijzonder ster ken invloed kan daarop uitoefenen de lucht, geur of reuk van het een of ander, want het zintuig van den reuk wekt meer dan Een aquarium kan zeer decoratief zijn in, een eetzaal of .studio". Voor een raam gezet maakt heft een aardigen indruk. Het water behoudt zijn doorzichtigheid en de visschen dartelen in het volile licht. Als het aquarium rechthoekig is, wordt het geplaatst in een klein meubel, dat vol gens afmetingen is gemaakt. Aan beide zij den in het onderstel maakt men een klei- i bloembak, waarin men planten of va rens zet. De plank waarop het aquarium rust, is halverwege de bakken gezet en laat ruimte over, voor boeken bij voorbeeld; oie banden maken een aardigen en te vens smaakvollen indruk. Twee andere plankjes boven dienen voor verscheidene dingen: een aschbakje, een tijdschrift, en dergelijke. Het geheele meubel rust op vier vierkante voeten. Men schildert het of ver nist het in de Meur van het hout, waarvan het meubel is gemaakt. Ronde, balvormige kom men zijn ook heel mooi. Men zet ze op een Meine ronde tafel of hoog op een meubel, dat men met een divan kan combineeren. Naast den kunstzin wendt men dan tevens een praktischen zin aan. Men maakt in de divan'hoekjes voor 'boeken en kleine snuisterijen, wélke de ge zelligheid van een hoekje zoo aanmerkelijk kunnen verhoogen. Het is heel aar dig om onder het aquarium een lamp te plaatsen, zooals dat tegen woordig wel vaker wordt gedaan. Wanneer het glas getint is, geel, roze, blauw of groen, dan verkrijgt men een aardig schemer- effect, vooral omdat de visschen door de ronde kom dikwijls veel grooter gelijken dan zij in werkelijkheid zijn en het licht op hun sohubbeltjes speelt.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 12