OP VELER VERZOEK DONDERDAG 25 APRIL 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 10 WANDELSPORT 35 KJW. WANDELTOCHT ROND EN DOOR VOORBURG. Het bestuur van bet Voorburgs Tam boer en Pijpercorps, heeft besloten op He melvaartsdag Donderdag 30 Mei a.s. een wandeltocht te organiseeren rond en door Voorburg tot een afstand van 25 K.M. Er kan geloopen worden in groepsverband of afzonderlijk. De deelname is open voor mannelijke en vrouwelijk deelnemers van af 14 jaar. Voor de grootst of keurig uitkomende groepen worden extra prijzen beschikbaar gesteld. Iedere deelnemer(ster) die den tocht binnetn den vastgestelden tijd vol brengt ontvangt een mooi diploma en een sierspeld met het wapen van Voorburg. De jury zal bestaan uit verschillende vooraanstaande personen uit de sportwe reld. VOETBAL BONDS ELFT ALFTRST VIENNA 1—2. Een niet zeer sterk bondselftal heeft gistermiddag onder ongunstige weersom standigheden, die stellig ook voor een deel het vrij geringe bezoek op htm rekening hebben, van de First Vienna te Rotterdam verloren. In de eerste helft waren de Weeners over het geheel sterker, ze speel den htm uitstekend positiespel zonder veel hinder te ondervinden van het en thousiasme, waarmee vooral de Zuidelijke vertegenwoordigers in dit elftal hun tech nische tekortkomingen trachtten goed te maken. Met 20 leidden de profs met de rust. Daarna werd het interessanter. Smit, die voor de rust heel weinig goeds had ge presteerd, kwam niet terug. Lagendaal ging rechtsbinnen spelen en de Longa-man Broeken, die voor de rust op de rechtsbin nenplaats goed had gespeeld, nam nu Smifs plaats in. Wel was Broeken daar niet zoo op dreef als op den rechtervleu gel, de voorhoede in haar geheel was be ter, dank zij speciaal het goede veldspel van Lagendaal. Indien Bakhuys wat meer zou hebben gepresteerd zou een gelijk spel niet onverdiend zijn geweest. Het bleef nu bij één doelpunt zij het een fraai van van Nellen. In het bondselftal heeft de verdediging zwakke met zeer goede momenten afge wisseld. Blom was de beste achterspeler, maar evenals Chouffour werkte hij de bal niet goed genoeg weg. In het midden heeft van Houtum hard gezwoegd, maar hij moet nog veel leeren, hij werd te gemak kelijk gepasseerd. De la Mar weerde zich vooral vóór de rust zeer goed, Mallee de linkshalf hield het leder meestal te lang bij zich. Wels en van Nellen speelden in de voorhoede een behoorlijke partij zonder in internationalen vorm te zijn. Broeken noemden we reeds evenals Smit en Bakhuys. Lagendaal bracht er wat spanning in, hij deed vele goede dingen. Het spel van First Vienna, die deze week in ons land op tournee is, onderscheidde zich niet van de vorige wedstrijden. Toen het in het laatst wat hard ging, vertoon den ook deze profs wel eens onaangename manieren. Scheidsrechter v. "Welzenes leid de rustig en zeker van zijn zaak. De wedstrijd. Dadelijk bij het begin zien we een ver rassend goeden aanval van Vrauwdeunt, die voorloopig de linksbuitenplaats van Van Nellen speelt. Hij maakt een mooien run met den bal? doch tenslotte is zijn voorzet te laag. Een tweede aanval van het bondselftal volgt, Broeken lost een goed schot, doch van te verren afstand. Een hoekschop op het First Vienna-doel levert niets op. De Weeners doen dan op him rechtervleugel een paar aanvallen, die in hoekschoppen eindigen, maar de verdediging van het Bondselftal werkt ze weg. Na 5 minuten komt Van Nellen de plaats van Vrauwdeunt bezetten. In een gemeenschappelijken aanval met Bakhuys schiet de laatste hard, doch van te verren afstand, om het Havlicek moeilijk te ma ken. De Weeners zijn wat sterker en als men den rechtsbuiten Burghart vrijlaat, loopt deze met den bal door, en besluit zijn ren met een hard schot, dat juist on der den lat door in het doel gaat (01). Er zijn dan twaalf minuten gespeeld. Daarna ontwikkelt zich een gelijk op gaand spel van vrij goede kwaliteit, waar bij de Zuiderlingen in het Bonds-team met midden linie en achterhoede geestdriftig verdedigen en de voorhoede dikwijls goe de aanvallen onderneemt. Broeken kopt eenmaal goed op het doel en over het al gemeen moet de Weensche doelman er meer aan te pas komen, dan Cohen, doch de laatste moet moeilijker schoten ver werken. In de laatste minuten voor de rust zijn de Weeners sterk aanvallend, doch hun spel voor doel wordt te kort ge houden. Wel werd Cohen eenmaal gepas seerd, doch toen stond van Houtum op de doellijn klaar om het leder weg te trappen. Even voor de rust werk Chouf four slecht weg, de Weensche linksbinnen Holec drong met den bal op, Cohen liep trit en met een listig trapje ging de bal ever zijn hoofd het doel in (02). Van Nellen ondernam nog twee goede runs, welke echter geen van beide door een doelpunt werden bekroond. Na de pauze valt Smit uit, Broeken speelt op de linksbinnenplaats en Lagen daal op de rechtsbinnen. Een mooie lange pass van Lagendaal biedt Wels goede ge legenheid tot voorzetten, doch verder dan een hoekschop komt het niet. Even later krijgt Van Nellen het leder vrij, doch talmt te lang en de kans op een doelpunt is weer verkeken. Eenige minuten later ech ter ziet Van Nellen zich opnieuw den bal toegespeeld, hij loopt er mee op en schiet dan met een onhoudbaar schot langs Ha vlicek (12). Het spel wordt nu levendi ger, doch soms wordt er ietwat forsch ge speeld". De gasten moeten zich sai flink GEMEENTERAAD VAN KATWIJK De raad dezer gemeente vergaderde gis terenavond in het openbaar. Voorzitter was Burgemeester Woldringh v. d. Hoop. Aan wezig alle leden, behalve de heeren v. d. Perk, M. v. d. Bent en dr. Lodder, die later ter vergadering komen. Punt 1, mededeeling van ingekomen stukken betreft eenige missives van Ged. Staten houdende goedkeuring van genomen raadsbesluiten, als het verstrekken van voorschotten aan „de kleine zelfstandigen". Ingekomen is een schrijven van den heer J. Dubbeldam, waarin deze verklaart ont slag te nemen als wethouder en raadslid. Vervolgens punt 2, voorstel tot het con- verteeren van twee geldleeningen. A. een 5 pet. geldleening oorspronkelijk groot 100.000.waarvan het onafgeloste gedeel te thans nog 40.150.bedraagt. De rente hiervan zal worden verlaagd tot 4 pet. tegen een vergoeding van y. pet. over het saldo, of tto 41/8 pet. zonder vergoeding, terwijl bij extra aflossing vóór 31 Dec. 1941 1 pet. boete verschuldigd zal zijn. B. de 5 y, pet. leening oorspronkelijk groot ƒ50.000.on- afgelost gedeelte nog 45.648.De rente van deze leening zal worden verlaagd tot 4 1/8 pet. tegen vergoeding van 1 pet. over het saldo, of tot 4 pet. tegen vergoeding van 1 y2 pet. Voor deze leening is een hoo- gere vergoeding verschuldigd aangezien volgens het loopende contract conversie der leening voor 31 Dec. zonder boetebetaling niet mogelijk is. Van deze beide aanbiedin gen komt B. en W. die, waarbij de rente op het laagste percentage (4 pet.) bepaald wordt, het meest aannemelijk voor. B. en W. stellen mitsdien voor hiertoe te beslui ten. Na enkele vragen betreffende deze aan gelegenheid door den voorzitter zijn be antwoord, wordt het voorstel van B. en W. z. h. st. aangenomen. Dan is aan de orde punt 3, rapport van de raadscommissie met betrekking tot de concept-rechtspositie-regelingen enz. van het gemeentepersoneel, met praeadvies van Burgemeester en Wethouders. Deze com missie, benoemd in de raadsvergadering van 28 Sept 1931 heeft in vorige vergade ring rapport uitgebracht hetwelk toen in handen is gesteld van B. en W. voor prae advies. Eenige wijzigingen worden voorge steld welke voor het meerendeel van redac- tioneelen aard zijn. B. en W. deelen in hun praeadvies mede, dat zij zich met de gemaakte bemerkingen en voorgestelde wijzigingen ten aanzien van het ambtenarenreglement en het Werklie denreglement geheel kunnen vereenigen. Ten aanzien van het politie-amb ten aren- reglement R, deelt de voorzitter als hoofd van de politie, mede, dat hij met het ver- aanspannen, hoewel zij toch overwegend sterker blijven. Cohen redt eenige malen zeer goed bij scherpe schoten. In de laat ste minuut breekt Lagendaal door, pas seert den doelman, doch voor de bal de doellijn passeert redt een achterspeler van Vienna nog door hoekschop te trappen. Deze levert geen doelpunt op, even daarna wordt het einde geblazen. VOETBAL IN ENGELAND. Voor de eerste divisie van de Engelsche league werd gisteren gespeeld de wed strijd HuddersfieldAston Villa, welke eindigde in gelijk spel 1L SCHERMEN L. P. S. V.—ELBE WEE. Gisteravond vond in de groote wacht van het Politie-bureau een vriendschappelijken scherm wedstrijd op sabel plaats, tusschen de scherm ver eenigin gf en L. P. S. V. en El bewee, welke wedstrijd speciaal tot doel had de oefening van de politiemenschen, die op 9 Mei as. in Leiden moet trekken in de wedstrijden, uitgeschreven door de Ned. Pol Sportbond. Aanvankelijk bleek Elbewee de sterkste te zijn door enkele partijen snel achter elkaar te winnen, doch spoedig keerden de kansen. L. P. S. V. kwam er beter in, waar op Elbewee weinig kans zag om de over winning te behalen. De uitslag, die ten gunste van de L. P. S. V. was, is dan ook werkelijk verdiend. L. P. S. V. wint met 25 gew. partijen te gen 11 verl. part. en met 89 gegeven tref fers tegen 62 ontvangen treffers. Beiden equipes waren 6 man sterk terwijl er om 3 treffers werd geschermd in ver band met het groot aantal partijen. Deze wedstrijdavond is, zoowel voor L. P. S. V. als voor Elbewee een leerzame avond geweest; aangezien alle schermers tijdens de wedstrijd, door den heer den Ja ger op htm eventueel te maken fouten wer den gewezen. Na afloop van den wedstrijd dankte de heer Segaar namens Elbewee de L. P. S. V. voor de zeer geanimeerde en sportieve avond, in het bijzonder den heer de Jager, die zooals steeds de wedstrijd op de juiste en correcte wijze heeft geleid; waarop de heer van Hilten, namens de L. P. S. V. zijn dank bracht tegenover den heer de Jager en Elbewee. POSTDUIVEN LEIDSCHE POSTDUIVEN CLUB. De uitslag der gehouden Paasch-vlucht van Roosendaal, waarvoor alleen de eerste duiven geconstateerd zijn, luidt: 1. Vliegenthart, 2. Rosier, 3, Bosman, 4. Warnecke, 5. de Haas, 6. De Zwart, 7. v. d. Oord, 8. Krol, 9. Vlieland, 10. v. Velzen, 11. de Kroon, 12. Vlieland Jr. De eerste duif werd geklokt om 94459 en maakte een snelheid van 1618 m. per minuut. zoek der commissie, om de vrije dagen van het politiepersoneel, zoover de dienst zulks toelaat, zooveel mogelijk rekening zal houden. Op de vraag of het niet wensche- lijk is voorzieningen te treffen voor onge vallen van tijdelijke- en reserve-agenten, deelt de voorzitter mede, dat door B. en W. wordt overwogen voor bedoelde func tionarissen een ongevallenverzekering af te sluiten. De heer Guyt bepleit nog in het reglement op te nemen een bepaling, dat zegt, dat inplaats van „gehoord het perso neel" wordt gelezen na „georganiseerd overleg. Na bespreking wordt het voorstel- Guyt verworpen met 3 st. voor, die van Guyt, B. v. d. Bent en Kulk. Een lange dis cussie wordt gehouden over de vraag of de ambtenaren bij oproeping voor militairen dienst vol tractement zullen blijven behou den, waar Wethouder Veltkamp tegen is. De heeren Meerburg, dr. Lodder en v. d. Zwan meenen, dat Weth. Veltkamp niet consequent is. De ambtenaren hebben vele voorrechten bij personen in de vrije be drijven; dan zou men ook die niet moeten inwilligen. Weth. Veltkamp zegt, dat een ambtenaar hetzelfde lot moet deelen als wie ook, die voor het Vaderland wordt opge roepen. De heer v. d. Zwan zegt, dat Kat wijk in een uitzonderingspositie zou komen door het niet toe te staan. Op grond hier van is hij tegen het voorstel-Veltkamp. Het voorstel-Veltkamp wordt ten slotte verwor pen. Voor waren de heeren Veltkamp, Dub beldam, A. v. Rijn en Eikelenboom. Bijdrage Crisiscomité. Volgt punt 4, voorstel tot het verleenen van een bijdrage aan het Plaatselijk Cri siscomité. Evenals in 1933 en 1934 meenen B. en W., dat ook voor 1935 overgegaan moet worden tot het verstrekken van extra hulp aan werkloozen door het plaatselijk Crisis-comité (de zoogenaamde steunver- leening B). Voor deze steunverleening komen alleen in aanmerking werkloozen, die, hetzij uit- keering ontvangen ingevolge eenige steun regeling, hetzij bij een van Rijkswege ge subsidieerde werkverschaffing zijn ge plaatst. De steun is in de eerste plaats be doeld voor de grootste gezinnen, waar ten gevolge van langdurige werkloosheid met betrekking tot het aanschaffen van klee ding, dekking en schoeisel zoodanige ach terstand is ontstaan, dat verstrekking van extra hulp, uitsluitend in den vorm van genoemde goederen, levensmiddelen en brandstoffen, noodzakelijk blijkt. Over 1935 mag niet meer worden besteed dan een bedrag, berekend door vermenig vuldiging van het aantal werkloozen ter plaatse met 10.met djien verstande, dat het Nationaal Crisis-comité 79 pet. van dit bedrag voor zijn rekening zal nemen, in dien de gemeenteraad 21 pet van dit be drag beschikbaar stelt, terwijl ter bepaling van dat aantal werkloozen moet worden genomen het gemiddeld werkloozen-cij f er over de eerste 10 maanden van 1934, het welk door het Ministerie van Sociale Za ken voor Katwijk is vastgesteld op 576. De raad dient dus over 1935 een bedrag beschikbaar te stellen van 576 x ƒ2.10 of 1209.60, waarna dan van hert Nationaal I Crisis-comité een bijdrage van 4540.40 kan I worden aangevraagd, hetwelk in halfjaar lij ksche termijnen zal worden betaald. B. en W. stellen voor te besluiten volgens bo vengenoemd voorstel. Punt 5 is een voorstel van B. en W. om onderstand te verleenen aan een armlas tige, wonende Louwestr. 62, die op medisch advies moet worden opgenomen in de in richting voor verpleging van lijders aan vallende ziekte te Heemstede. De verple- gingskostenbedragen ƒ680.p. jaar plus 80.bij opneming voor kleedingsuitzet. De genoemde inrichting is bereid 160. per jaar voor rekening van haar suppletie- kas te nemen, de Diaconie zal 100.per jaar bijdragen. B. en W. stellen voor de nog ontbrekende gelden, derhalve ƒ420. per jaar en voor eenmaal ƒ80.voor re kening der gemeente te nemen. Aldus wordt besloten. Punt 6, het voorstel tot aanstelling van een hulp bij de Bewaarschool te Katwijk aan den Rijn en tot verhooging van het sa laris van de werkster dier school, wordt door B. en W. aanbevolen. Bedoeling is, dat nog een meisje van b.v. 14 jaar als hulp wordt aangenomen en het salaris voor schoonhouden der school enz. wordt ge bracht van ƒ75.op ƒ182.per jaar. B. en W. stellen daarom den raad voor hen een crediet te verleenen, teneinde daaruit Waarom ook eens niet een zakhorloge als premie ge steld 1 Deze vraag kwam den laatsten tijd meermalen bij ons in. Welnu hier is dit gewenschte en wij doen er nog een ket ting bij ook. Nog geldend tot en met 30 April a.s. Elke abonné, die een abonné aanbrengt voor minstens drie maanden ontvangt een accuraat loopend horloge met ketting te bekostigen de aanstelling van een hulp en een hoogere belooning voor de schoon maakster. Na nog eenige toelichting gaat de raad hiermede accoord. Hierna is aan de orde het voorstel tot vaststelling van het ontwerp-uitbreidings- plan der gemeente. Deze aangelegenheid is ook vorige zitting aan de orde geweest. Het zwaartepunt in deze zaak is om, waar de vorige maal de zaak om gevallen is, en wat de gemeente een Wethouder kostte (en raadslid) in het uitbreidingsplan op te ne men een verbinding Oude ZeewegM. A. de RuyterstraatSecr. Varkevisserstraat. Dit plan kwam in ©enigszins anderen vorm weer in den Raad en bij de behandeling van dit punt en de besprekingen over deze zaak is het zoo onparlementair toegegaan als wij het in de ongeveer 25 jaren, dat wij de zittingen bijwonen, niet hebben mee gemaakt. We zullen de discussies mede daarom zooveel mogelijk bekorten en in groote trekken vermelden waarom het ging. De heer P. Guyt was de eerste spreker, die voor het plan pleitte, mede uit een oogpunt van werkverschaffing. Er zat, zeide spre ker, plm. 5000.arbeidsloon in de ver binding bovenbedoeld. Wethouder Dubbel dam zeide niet te kunnen begrijpen hoe raadsleden als b.v. dr. Hueting, v. d. Perk, Parlevliet, die het plan hebben helpen sa menstellen b.v. in vorige vergadering zulk een houding konden aannemen. De lont in het kruitvat! De heer C. v. Tongeren dient dan een stuk in bij den voorzitter, onderteekend mede door de heeren v. d. Perk, Meerburg, Eikelenboom, Grimbergen, Lodder, v. Rijn, Parlevliet, Hueting en B. v. d. Bent, 10 na men, dus de meerderheid van den raad, waarin deze verklaren met het plan accoord te gaan behoudens de verbinding Oude Zee wegSecr. Varkevisserstraat, hetwelk zij j om financieele redenen niet kunnen accep teeren. Zij verzoeken B. en W. het plan al dus te wijzigen of met een ander plan te komen. Dat was de lont in het kruitvat. De heer Guyt was de eerste aanvaller en zeide, dat de heer van Tongeren, die anti revolutionair is, revolutionair, communis tisch doet. Ook de voorzitter was buitengewoon ver bitterd en noemde iets dergelijks buiten elke orde. Zooiets kon bestempeld worden met JB. en W., gaat maar naar huis, wij zullen het zelf wel doen". Volkomen be aamde de voorzitter hetgeen de heer Guyt had gezegd, dat zulks revolutionair is. Elke bespreking is hierdoor onmogelijk. Het is een grove inbreuk op de rechten van den raad. Besprekingen hebben geen nut. „We zijn met ons tienen!" De heer Meerburg wijst er op, dat de 10 personen het met de doorbraak niet eens zijn. Spr. protesteert tegen uitdrukkingen als de voorziter gedaan heeft. De heer v. Tongeren zegt te hopen, dat de vorm beter bewaard zal blijven. Spr. wijst er op, dat er al zooveel jaren over dit plan gesproken is, doch thans is de finan- tieele kwestie een zeer voorname. De on derteekenaars hebben getracht een finan cieele oplossing te vinden voor het plan. De heele zaak hangt toch niet aan die door- braak. Spr. wenscht zich mede niet te la ten zeggen, dat hij met het indienen van een verzoek als thans gedaan is, een revo lutionaire daad gedaan heeft. De voorzitter interrumpeert: dat zal ik je bewijzen. Een meerderheid vraagt iets te wijzi gen, Waar zitten we dan hiervoor? We aan vaarden het plan, behoudens genoemde wij ziging. Spr. is zeer teleurgesteld over zulk een debat. Het regende interrupties. De voorzitter wijst dan weer op de grove vormen, waarna het interrupties regent. De heer M. v. d. Bent wijst er op, dat het zelfde plan, dat B. en W. wenschen, vorig jaar reeds is goedgekeurd door dezelfden raad. Verschillende heeren voeren in heftige termen het woord; de heer P. Guyt noemt de heer v. Tongeren leugenaar. De voorzit ter brengt de heer Guyt er toe drt woord in te trekken. Dr. Lodder zegt, dat hij het zich kan in denken, dat B. en W. het geval niet aange naam vinden, doch spr. vindt het heelemaal niet onparlementair wat is geschied; het is een moeilijke zware tijd. Daarom heeft men vooral te denken en het plan is financieel niet te verdedigen. Het kost enkele tiendui zenden guldens. Weer volgt een schermutseling en de Wethouder Dubbeldam zegt aan den heer A. v. Rijn „dat hij liegt", en dat hij van het heele plan niets begrepen heeft. De heer Grimbergen zegt vooral de houding van Wethouder Dubbeldam te betreuren. Kosteloos medisch advies. Dr. Eikelenboom wijst ook op de betreu renswaardige houding van Weth. Dubbel dam, zegt dat hij geheel over stuur is en waarschuwt hem als medicus voor zijn ge zondheid. Nogmaals komen de heer Guyt en v. Ton geren in den strijd. Van beide kanten wordt echter niet toegegeven. Dit wordt door den voorzitter voldoende ingezien en mitsdien stelt hij ten slotte voor hedenavond geen beslissing te nemen. Spr. wijst dan op het bestaan eener z.g. commissie-v. Boeyen, die dergelijke zaken nadat Ged. Staten de zaak in handen gehad heeft, beziet en adviseert Spr. stelt voor, dat enkele raadsleden, desnoods b.v. 9 le den met deze commissie, die dergelijke za ken niet zoo plaatselijk doch strekelijk be ziet, een conferentie hebben, dit zou b.v. op Vrijdag a^. reeds kunnen plaats hebben. De heer v. d. Bent zegt enkele uitdrukkin gen door den voorzitter gebezigd zeer te betreuren. Spr. zou gaarne zien, dat de voorzitter deze woorden alsnog introk. De voorzitter zegt, dat revolutionair beteekent iels desnoods met geweld vernietigen. Zoo heeft spr. het niet bedoeld, doch spr. meent toch te mogen zeggen, dat het hem onaange naam heeft getroffen. Na nog eenige dis cussie wordt dan besloten het punt aan te houden en eens te gaan praten in Den Haag met de commissie-v. Boeyen. Een vraag ('t is intusschen rondvraag) van den heer B. v. d. Bent over de ver strekking van goedkoope groenten in Kat wijk, zal in volgende vergadering beant woord worden. Dan sluiting met dankgebed. DE LUCHTR0QVERS VAN H0ITIKA. 283. Ben ik het nou of word ik het? zei ae kok. Zoo'n ge lijkenis! Je zou zweren dat het Pietje Durf uit Dijkhuizen is. Dat bén ik ook, riep Piet, dolgelukkig dat hij een land genoot ontdekte. Wie ben jij? Ik benmaar opeens ver anderde zijn gericht en kreeg een strakke uitdrukking. Her ken je me niet? Des te beter! Vraag er dan maar niet ver der naar! Ik zal je helpen wat ik kan, maar zwijg dan ver der over wie ik ben of niet ben. 28*4. net Klonk erg geaeimzinmg en niet ✓ermueuuc, uat die man om een of andere reden was gaan varen en liever onbekend bleef. Die soep was goed, zei Piet, geef me nog maar een bordje, en hij pakte de kok bij een slip van zijn schort en liep met hem de kombuis uit.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10