DINSDAG 23 APRIL 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN Auto in het Winschoterdiep. Drie der inzittende verdronken. Een ont^ttend auto-ongeluk, dat aan drie menschen het leven heeft gekost, heeft gistermiddag plaats gehad aan het Winschoterdiep tusschen Groningen en Hoogezand. Om half drie naderde op den smallen verkeersweg, die langs het kanaal loopt, uit de richting Groningen een personen auto, waarin een familie, bestaande uit vier personen, uit Ferwerd (Friesland) was ge zeten, welke op weg was naar een verlo vingsfeest te Winschoten. Ten hoogte van de werf van de firma E. J. Smit te Westerbroek onder de ge meente Hoogezand, is de auto, die met een snelheid reed van ongeveer veertig K.M., vermoedelijk door het springen van een voorband over den kop geslagen en in het Winschoterdiep terecht gekomen. Onmiddellijk snelden van alle kanten omwonenden voorbijgangers en passeeren- de automobilisten toe. Ook een schipper roeide met een bootje dadelijk naar de plaats, waar de wagen in de diepte was verdwenen. In den wagen bevonden zich de 35-jari- ge heer G. Meester, postdirecteur te Fer werd, gem. Ferwerderadeel, diens echtge- noote en zijn ouders, de omstreeks zestig jarige heer en mevrouw J. Meester, even eens uit Ferwerd. De jonge vrouw van den heer G. Mees ter, die chauffeerde, had, terwijl de auto den berm afreed, de tegenwoordigheid van geest het portier open te gooien en uit den wagen te springen, zich aldus in veilig heid stellende. De overige drie personen konden echter niet meer uit de auto komen en zijn jam merlijk verdronken. Want ondanks het feit, dat van alle zijden hulp kwam opda gen, slaagde men er niet eerder dan na twintig minuten in de drenkelingen uit het water te halen. De levensgeesten waren toen geweken. De lijken werden in een ar beiderswoning in de nabijheid binnenge bracht, waar de doktoren B. de Jong uit Hoogezand en Fokkens uit Schenner wer den ontboden. Ook de burgemeester van Hoogezand, de beer D. Bartels, was spoe dig ter plaatse. Het stoffelijk overschot van de slacht offers is Maandagavond naar het lijken- buisje te Hoogezand overgebracht. Omtrent de oorzaak van het ongeluk is oog niets met zekerheid te zeggen. Het is ook mogelijk, dat er geen band is gespron gen, doch dat de wagen door te ver naar rechts uitwijken in het water is gereden. Wat het eerste betreft, dit zal eerst kun nen worden vastgesteld als de wagen op het droge is gebracht. Nader vernemen wij, dat de auto op weg was naar de familie H. Repko, horlogier te Winschoten, wiens dochter zich had ver loofd met den jongsten zoon van den heer J. Meester, welke verloving gisteren aldaar zou worden gevierd. Op eenigen afstand van de auto met de familie Meester volgde nog een andere wa gen met familieleden, die hevig ontsteld waren bij het vernemen van het vreese- lijke ongeluk. WIELRIJDER DOOR AUTO GEGREPEN. Slachtoffer overleden. Zaterdag is te Heerion de 50-jarige G. S. op den Meeuwenbroekerweg, toen hij per rijwiel den weg overstak, door een vrachtauto gegrepen en ernstig gewond naar het ziekenhuis vervoerd, alwaar hij gistermorgen is overleden» Ontploffing in Heck's lunch room te Rotterdam. Ammoniak-ketel gesprongen. Paniek onder het publiek. Zaterdagmiddag te omstreeks half zes had in de kelderruimte van Hecks lunchroom aan den Coolsingel te Rotterdam een ern stige ontploffing plaats, waardoor een mon teur, die daar werkzaam was, zoo ernstig gewond werd, dat hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Verschillende diensters liepen builen en schrammen op; de materieele schade is zeer groot. In de kelderruimte, gedeeltelijk gelegen onder de lunchroom, bevindt zich een koel- inrichting met ammoniak-installatie. Een flens hiervan was kapot, en de 40-jarige monteur G. Langeveld was bezig met de re paratie. Hij kon niet voorkomen, dat een groote hoeveelheid van het samengeperste ammoniakgas ontsnapte, zoodat de reuk van het gas ook boven in de lunchroom duide lijk waarneembaar was. Op dat oogenblik een druk uur waren vele. bezoekers aanwezig en men begon met het oog op het ontsnapte gas de zaal reeds te ontruimen. Een hevige knal. Plotseling weerklonk een hevige knal, die tot ver in den omtrek te hooren was. Een wild gedrang naar de deur veroorzaak te een paniek; stoelen en tafeltjes werden omvergeworpen, hoeden, jassen en mantels lagen her- en derwaarts. De ruïne werd nog vergroot door het gebroken glaswerk; de spiegelruiten waren gebroken, evenals het glaswerk in het buffet. Binnen korten tijd was de zaal ontruimd. Wat persoonlijke ongelukken betreft, is het beter afgeloopen, dan men aanvankelijk vreesde. Een aantal diensters en eenige be zoekers en bezoeksters hebben bullen en schrammen opgeloopen. Een der diensters moest naar het zieken huis worden overgebracht. De monteur moest eveneens worden opgenomen. Waar schijnlijk heeft hij ook ammoniakgas bin nengekregen. De kelderruimte is een ruï ne. De zolder, de vloer der lunchroom is ontzet en staat op sommige plaatsen bol. Een begin van brand in de kelderruimte kon zeer spoedig worden gebluscht. Brand weer, politie en geneeskundige dienst wa ren kort na de explosite ter plaatse. Nog goed afgeloopen. Het mag stellig een wonder heeten dat dit ongeluk zoo goed is afgeloopen. In de kelderruimte waren, toen de explosie ge schiedde, drie koks, een spoeler, een maga zijnmeester, een pannenwasscher en de monteur aanwezig. Zij allen zijn overhaast den kelder door een achteruitgang ont vlucht. Deze menschen waren evenals een aantal bezoekers en diensters hevig over stuur. Ze werden voorloopig in café „Het Spinnewiel" ondergebracht, waar enkelen van hen, die schrammen en builen hadden opgeloopen, door een broeder van den G.D. D. zijn behandeld. Geruimen tijd bleef de amoniak uit de defecte koelinstallatie stroomen. Het was dan ook, tenzij men voorzien was van rook- maskers, onmogelijk, de lunchroom binnen te gaan. De scherpe geur van het gas werd geruimen tijd in een wijden omtrek op den Coolsingel waargenomen. Het was niet mo gelijk de amoniakleiding af te sluiten, daar een dop bij de explosie ver was weggesla gen. Deze dop werd omstreeks half zeven teruggevonden en, nadat eenige technici een onderzoek hadden ingesteld weer vast gedraaid. De cassière van de lunchroom, die tot op het laatst op haar post is gebleven, zag nog kans de groote kas op 't laatste moment af tè sluiten en de kleine kas op haar vlucht in veiligheid te brengen. De schade. De heer D. Reese, gedelegeerd commissa ris van de Maatschappij tot exploitatie van Heck's Lunchrooms, liep juist over den Coolsingel toen de ontploffing plaats had. Hij snelde naar de lunchroom en bleef ge durende het reddingswerk en het onder zoek ter plaatse. Naar hij mededeelde wordt de schade, die zeer groot is, door verzeke ring gedekt. De lunchroom was ook tegen bedrijfsschade verzekerd. Niettemin is het gebeurde een buitengewoon groote strop, omdat de zaak thans gedurende de Paasch- dagen, waarop men een druk bezoek ver wachtte, niet geëxploiteerd kon worden; er waren groote extra voorraden, juist met het oog op Paschen, ingeslagen. Met het opruimiifgs- en reparatiewerk zal onge twijfeld een aantal dagen gemoeid zijn. Toen men later op den avond het pand beter kon doorzoeken, bleek, dat een bin nenmuur bij de keuken, achter in het pand, geheel is vernield. Andere muren vertoo- nen groote scheuren. Het onderzoek naar de oorzaak wordt nog voortgezet. De politie-afzetting op den Coolsingel werd om kwart voor achten op geheven. DEKSEL VAN STERILISEERTOESTEL GEVLOGEN. Fabrieksarbeider gedood. In de melkfabriek „De Ommelanden" aan den Frieschestraatweg te Groningen is gisternacht een deksel van een sterili- seertoestel, dat onder stoom stond ge vlogen. Door den geweldigen luchtdruk werd de 23-jarige fabrieksarbeider J. S. wonen de te Niebert (gem. Marum) opgfenomen en weggeslingerd. Hij bekwam ernstige brand wonden en overleed kort na het ongeluk. De recherche stelt een onderzoek in. MEISJE UIT HET RAAM GEVALLEN. Aan de gevolgen overleden. In de Pieter Nieuwlandstraat te Amster dam is Zondagmiddag een ernstig ongeluk gebeurd. Een meisje van dertien jaar is door onvoorzichtigheid uit de vierde ver dieping van een huis gevallen. In zeer ernstigen toestand werd het kind naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis vervoerd, waar het in den loop van den avond aan de bekomen verwondingen is bezweken. DOODELIJKE VAL. Zaterdagmiddag is in het Huis van bewa ring te A'dam een ernstig ongeluk gebeurd. De 24-jarige A. de K. was op de binnen plaats bezig op een steiger werkzaamhe den te verrichten. Plotseling viel hij naar beneden. Met het hoofd kwam hij op een betonnen vloer terecht. De ongelukkige was op slag dood. In de Jacob Catskade te Amsterdam werd gisteren een lijk drijvende gevon den. Het bleek te zijn dat van Gijsbertus Oppers, het negenjarig jongetje uit Heems kerk, dat in de Fagelstraat te Amsterdam logeerde en plotseling was verdwenen. HET ONGELUK OP DEN HAARLEMMERWEG. Omtrent het ernstige ongeluk, dat Vrij dagavond op den Haarlemmerweg te Half weg heeft plaats gehad, vernemen wij na der, dat het slachtoffer is de 57-jarige heer Sweers, wonende in de Houtstraat te Haar lem en handelsreiziger van beroep. Het lijk was onherkenbaar verminkt. UIT DE RADIOWERELD Programma's voor Woensdag 24 April. Huizen, 1875 M. N. C. R.-V.-Uitzeding. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00—12.00 Orgelspel. 12.15 Kwintet-concert en kinderkoor „De kleine harp." 2.30 Postzegelpraatje. 3.003.45 Zang. 4.00 Het Haagsche Trio. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwpraatje. 6.30. Afgestaan. 7.00 Ned. Chr. Persbureau en Gram.pl. 7.30 Teschnische causerie. 8.00 Vaz Dias., waarna Mannenzangver. „Concordia" m. m. v. solisten. 9.15 Causerie. 10.45 Vaz Dias. 10.45 Vaz Dias, waarna Gramofoonpl. Hilversum, 301 M. VAR A-Uitzending. 8.00 Orvitropia en Gram.pl. 9.30 Onze keuken. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedr. 12.15 De Notenkrakers. 12.45 E. Walis en zijn orkest. I.15 Viola-recital en Orvitropia. 2.00 Voor de Vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonplaten. 7.00 Sportuitzending. 7.20 Orgelspel. 7.40 Voor het Platteland. 8.00 Vaz Dias en optreden van Johan Kaart. 8.30 Zang, orkest en saxofoon. 9.30 Residentie-orkest m. m. v. T. de Lorme (alt). 10.35 „Antje Kolensnuit speelt de groote dame", hoorspel. 10.50 Vervolg orkestconcert. 11-25 De Notenkrakers en Gram pi. Droitwich, 1500 M. 9.359.50 Morgenwijding. II.05 Orgelspel. 11.50 Ch. Manning en zijn orkest. 12.50 Orgelspel. 2.10 Piano-recital. 2.35 Sted. orkest Bournemouth. 4.35 Het Ernesco kwintet. 6.25 Bach-concert. 6.50 „Yellow sands", spel. 8.20 1ste acte van Verdi's Aïda". 10.0511.20 Dansmuziek door Maurice Winnick en zijn orkest. Radio-Paris, 1643 M. 11:35 Orkestconcert. 7.20 Orkestconcert. 9.50 Dansmuziek. Kalundborg, 1261 M. 11.201.20 Concert uit Rest. „Ritz". 2.30 Zang en Piano. 2.504.20 Concert. 7.20 Operettemuziek. 3.35 Deensche muziek. 9.05 Vocaal kwartet. 9.40 Fransche muziek. 10.2011.50 Dansmuziek. Keulen, 456 M. 6.35 Kwmtetconcert m. m. v. solisten. 10.00 Zang en Piano. 12.35 Schrammelmuziek. I.35 Zang. 3.20 Kinderconcert. 4.20 Concert, uit Frankfort 8.20 Schubert-concert m. xn. v. orkest en mannenkoor. 9.40 Fragment uit Verdi's Ax'da (Gram. platen). 10.25 Uit Milaan: 3de en 4e acte van „Aïda", opera van Verdi. Rome. 431 li. 8 20 Opera-uitzendng. Brussel, 322 en 484 M. 322 meter: 12.301.20 Het orkest Constantin, 4.20 Zong en Piano. 5.35 Viool-recital. 5.50, 6.35 en 7.20 Gram.platen. 3.20 Piano-recital. 9.3010.20 Gram.platen. 484 meter: II.20 Het orkest Constantin. 5.50 Zang. 7.20 Omroeporkest. 7.50 Hoorspel met muziek, 9.3010.20 Dansmuziek. Deutschlandsender, 1571 M. 7.35 Rijkszender. 3.05 Concert uit München. 9.20 en 10.05 Berichten. 10.2011.20 Gramofoonmuziek. Gemeentelijk Radio-Dist rib u tóe bcdrij f te Leiden. 3e Programma. 3.00 Deutschl. Sender. 9.2ó Keulen. 10.20 Droitwich. 11.50 Keulen. 12.20 Deutschl. Sender. 14.20 Diversen. 14.35 London Reg. 16.20 Keulen 17.50 Brussel VL 18.20 Keulen 20.05 Milaan." 4e Programma. 9.35 Droitwich. 10.05 London Reg. 13.35 Droitwich. 17.20 Diversen. 17.50 London Reg. 19.25 Weenen 2130 Paris Pos te Parisien. 22.20 Droitwich. 23.20 Kalundborg. (Wijzigingen voorbehouden). ERNSTIGE BOERDERIJBRAND. Acht koeien verbrand. Kort voordat de landbouwer Houben te Helden (L.) zich Zondag met zijn gezin naar bed wilde begeven, bemerkte hij, dat er in den grooten veestal brand uitgebro ken was. Toen hij buiten kwam, sloegen de vlammen al aan verschillende kanten uit, zoodat aan redding niet meer te den ken viel. Temeer, waar men in de heele buurt niet de beschikking over bluschwa- ter had Spoedig sloeg het vuur van de schuur over naar het woonhuis, en ook dit stond weldra in lichterlaaie. Beiden werden met den grond gelijk gemaakt. Men poogde nog het vee uit den vuurpoel te redden, doch dit gelukte slechts gedeeltelijk. Acht koeien vonden in de vlammen den dood. Van den inboedel is nog een en ander in veiligheid gebracht. Daarentegen werd een aantal landbouwwerktuigen door het vuur vernield. De schade is derhalve zeer groot. Alles was verzekerdomtrent de oor zaak tast men in het duister. BRAND IN LIMONADEFABRIEK. Maandagmiddag omstreeks half vijf ontstond brand in de limonadefabriek en bierbottelarij van den heer Cornells Trouw van den Broek, te Wouw. In een oogwenk stond de fabriek in lichter laaie. Nadat het dak van het pand inéén was ge stort, hadden verschillende exploisies plaats, aangezien eenige gevulde zuurstof- flesschen in het gebouw waren onderge bracht. Een nog overeindstaande muur werd over een lengte van 15 M. weggesla gen. In verschillende woningen zijn de ruiten stuk geslagen. Aan het dak: van de woning van den heer Havermans werd te vens eenige schade aangericht. Doordat het publiek op grooten afstand van het brandende perceel werd gehouden, kon den persoonlijke ongelukken worden voorkomen. De brandweer wist vrij spoe dig het vuur te beperken. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. FEUILLETON. HET GESLACHT PERIVALE Naar het Engelsch van Mrs. PATRICK McGILL. W -Niemand, my lady", verzekerde Max Reiss voor haar opspringend, want hij voelde zijn veerkracht terugkeeren toen hij zijn bezoekster herkende en zijn hoopvol le gedachten bereikten hun toppunt, toen Lady Perivale hem met een eentonige stem en schitterende oogen vroeg: „Zoudt u een heeleboel geld willen verdienen, mijnheer Reiss, laat ik duidelijk zijn en zeggen vijf duizend Pond?" Het bloed scheen Max Reiss naar het hoofd te stijgen als een zingende, wilde, vroolijke vloed. Vijf duizend Pond! Het duizelde hem; hij zou met genoe gen zijn ziel en zaligheid voor slechts een tiende deel van het bedrag gegeven heb ben. „Mmmeent u dat?" vroeg hij, stotterend van opwinding. „Ik kan u verzekeren, dat ik niet bij u zou komen om grapjes te maken, mijnheer Reiss", was Lady Olga's vernietigend ant woord. Haar verontwaardigde woorden werk ten als een koude douche, die zich onver wachts over Max Reiss' rug uitstortte; hij moest zich nu wel bedwingen en de vroe gere listige uitdrukking kwam weer in zijn gezicht, toen hij kalm zei: „Natuurlijk had ik niet gedacht, dat u hier zoudt komen om grapjes te maken, lady Olga; maar daar mijn tijd kostbaar is; zal ik u dankbaar zijn, als u mij wilt vertellen wat u be doelt." Volkomen zelfbewust sprak hij op deze wijze, hij wist het beste hoe men vrouwen van lady Olga's soort moest behandelen. En zijn woorden hadden ook de goede uitwer king. Lady Olga's stem klonk bijna onder danig, toen zij het doel van haar bezoek uiteenzette en eindigde met de woorden: „Het zal heel gemakkelijk zijn om van hem af te komen, nu hij heelemaal uit onzen kring verdwenen is. Ieder jaar verdwijnen er duizenden menschen uit Londen en nooit wordt er meer iets van hen gehoord. Ik zal u de vijf duizend pond contant uit betalen zoodra het.... hetHoe door en door slecht de vrouw tegenover Max Reiss ook was, kon zij toch het woord -moord" niet over haar lippen brengen. „Zoodra uw werk gedaan is, krijgt u het geld", besloot lady Perivale. „Dat meent u niet!" Max Reiss bege leidde deze woorden met een hoonenden lach. Hij zag zich in gedachten reeds in het bezit dier vijfduizend, maar het zou niet aan hem liggen als Lady Olga ze niet verdubbelde. „Waarom? Is het niet genoeg?" De vrouw met de verwilderde donkere oogen bevochtigde de lippen met haar tong. „Vijf duizend is een nietig prijsje voor zulk vuil werk als u gedaan wilt hebben, en denkt u dan eens alslet wel, ik zeg slechts „als" het eens niet lukken zou; wat zou er dan van- mij worden? Maak er tienduizend van en dan zal ik het doen, zoodra we zijn verblijfplaats uitgevonden hebben", en Max Reiss leunde achterover in zijn stoel en bespiedde het donkere, mooie gericht met halfgesloten, sluwe oogen. „Mijn zoon zal Lord Perivale zijn en dat miserabele winkeljufje zal mij niet ver dringen als ik er iets aan kan doen." Die woorden waren de kern van de half waanzinnige gedachten, die door Lady Ol ga's brein joegen en die haar deden beslui ten om de premie op den moord te verdub belen. Langer dan een uur zaten zij plan nen te beramen en toen Lady Perivale in haar splinternieuwen wagen wegreed, had zich een wilde vreugde van haar meester gemaakt. Maar iets van haar opwinding vervloog en het was of de koude vinger des doods haar eigen lichaam voor een oogenblik had aangeraakt, toen zij Piccadilly inreed en daar haar stiefzoon in levende lijve een taxi zag besturen, met een nummer aan den knoop van zijn jas en een chauffeurs pet op, die zijn gericht, dat heel mager en bleek geworden was, overschaduwde. Het was door een wonder, dat de doo- delijk verschrikte vrouw aan een botsing ontkwam en een politie-agent keek haar zeer scherp aan, toen zij zich met groote wilskracht herstelde en haar wagen draai de, zoodat zij dien van haar stiefzoon op eenigen afstand kon volgen. Jack bezorgde haar geen opwindende jacht. Nadat hij zijn vrachtje had wegge bracht, keerde hij terug naar Piccadilly en reed langzaam, alsof hij uitkeek naar mo gelijke klanten. Ten slotte ging hij in de rij staan, en uit het feit, dat hij bij zijn collega's zeer goed bekend scheen, maakte lady Olga op, dat hij gewoonlijk'daar te vinden was. Zij wendde haar eigen wagen weer naar Finsbury Pavement en hoewel het al laat was, ging zij voor de tweede maal naar Max Reiss oan hem haar ontdekking mede te deelen. „Uitstekend; laat u alles maar aan mij over en als u kunt, probeer dan ook maar de heele zaak te vergeten", was de raad van Max Reiss, die wel gemakkelijk te ge ven, maar moeilijk op te volgen was. XX vn. Kindervreugde. Beneden in de kleine Zwitsersche vallei aan den voet van den berg, waar dokter Renan's sanatorium was gebouwd, wacht te Hetty met verlangend kloppend hart. Het waren haar twee vrije uren in den namiddag en zij had geen tijd om het berg pad te beklimmen om te zien of het heer lijke bericht, dat Dumpling haar van haar broertje had meegebracht, waar was. Den vorigen avond was er een visioen van blonde krullen, blauwe oogen en rose wangen de eetzaal binnen komen vliegen, terwijl Hetty bezig was de hotelgasten te bedienen en Dumpling had zoo hard zij kon geschreeuwd: „Chick heeft zonder zijn krukken geloopen! Heusch Hetty heusch! Ik ben hierheen gevlogen om het je te vertellen!" Hetty liet den schaal, dien zij droeg bij na vallen van verrassing en vreugde, maar het gebeurde gelukkig nog niet, inplaats daarvan zette zij hem netjes op de juiste tafel en naar het gangetje loopend, dat van de eetzaal naar de keuken leidde, leunde zij tegen den muur en deet iets wat zeer vrouwelijk en nog meer mensche- lijk was.zij barstte in tranen uit. Het geheele keukenpersoneel kwam op haar snikken aangehold. „Wat is er ge beurd, mijn kleintje?" vroeg de groote. dikke kok, die op het ongewone geluid ook was komen aarüoopen. „Hetty huilt en ik ben niet eens stout geweest", riep Dumpling met een belee- digd gezichtje; „Chick heeft vandaag zon der krukken geloopen en ik heb gehold om het haar te komen vertellen en nu huilt zij!" Dumpling's kleine onderlip trilde ver dacht en misschien beefde haar stemme tje ook wel, want plotseling keerde Hetty zich om, nam haar kleine zusje in haar armen en zei over haar hoofd tot de ver zamelde dienstmeisjes: „Het is kinderachtig, nietwaar om over een goede tijding te huilen, maar ik geloof, dat het de schok was; Dumpling is mij zoo juist komen vertellen, dat dokter Renan inderdaad mijn kleine broertje heeft gene zen Dumpling en hij zijn tweelingen en hij was altijr verlamd: het is te mooi om te gelooven, dat hij zal opgroeien en zal kun nen loopen als andere menschen!" Hetty sprak vlug in het Fransch, dat zij bijna evengoed beheerschte als haar eigen taal en onmiddellijk was de belangstelling bij haar collega's opgewekt. Jeanne, het andere meisje, dat juist klaar stond om met haar verloofde uit te gaan, i*ukte haar nieuwen, bebloemden hoed af en verklaarde, dat zij Hetty's plaats zou innemen en dat Hetty onmid dellijk naar haar kleine broertje moest gaan, dat door Gods genade en door dien goeden dokter was gered en dat zij met eigen oogen moest zien hoe hij liep. Wild klopte Hetty's hart van vreugde, toen zij met Dumpling aan haar hand het bergpad besteeg om het wonder te aan schouwen, dat de groote chirurg volbracht had. (Wordt -""ervolgd).

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9