ZATERDAG 20 APRIL 1935 DE LEIDSCHE COURANT rWEEDE BUD. - PAG. i maar er werd bijgevoegd „zij heeft met ge noegen kennis genomen van de offioieuse bereidverklaring van den Internuntius om èn van de organisatie èn van het tijdstip der invoering te voren aan de Nederland se he regeering kennis te geven". In geen enkele der Nota's van den Inter nuntius Mgr. Carlo Belgrado komt deze be reidverklaring voor. Wel had hij persoonlijk aan den minister verklaard, dat er waar schijnlijk geen bezwaren hiertegen beston den. De minister van Buitenlandsche Zaken had dus geen recht voor deze als particu lier uitgesproken meening in een officieel stuk te bedanken. Mgr. Belgrado diende dan ook zijn beklag in bij den minister Van Sonsbeek en later bij zijn opvolger Van Zuylen van Nijevelt. Hij haalde evenwel den staatssecretaris Antonelli over voor het bekend maken van het Herstel der Hiërar chie, mededeeling te doen aan de regeering. Den 12en Januari 1853 kreeg de Inter nuntius uit Rome bericht, dat hem geoor loofd was een eenvoudige vertrouwelijke mededeeling te doen en twee dagen daar na begaf hij zich naar den minister van Zuitenlandsche Zaken en het departement van Eeredienst. Ook liet hij den minister van Buitenlandsche Zaken inlichten door den afgevaardigde Dommer van Polders- veldt. Hij deelde aan de Propaganda Fide mede, dat hij zich van zijn taak gekweten had en de Nederlandsche regeering bracht haar gezant te Rome Graaf de Liedekerke op de hoogte, zooals blijkt uit een schrijven van dien diplomaat op 23 Januari 1853. Op 4 Maart 1853 werd door Paus Pius IX de bisschoppelijke Hiërarchie hersteld en als zetel van den Aartsbisschop aangewezen de stad Utrecht, waar het eerst als zoodanig Willebrordus was aangesteld door Paus Sergius in 695. Deze zetel werd dus met als nieuw opge richt als in een land, waar nog nooit een Katholieke Kerk had bestaan, maar het om- vergewarpene werd hersteld, voor zooverre de tijdsomstandigheden dit veroorloofden. De eerste aartsbisschop was Mgr. Joannes Zwijsen, die tevens belast bleef met; het bisdom 's Hertogenbosoh. Mgr. Franciscus Jacobus Van Vree, de president van Warmond, werd bisschop van Haarlem. Wegens den Aprilstorm vestigde Mgr. Zwijsen zich te Haaren en Mgr. Van Vree te Sassenheim. Ook toen hij reeds te Haar lem woonde, bleef zijn officieel schrijven nog: gegeven te Sassenheim. Op 20 April 1853 werd de Aartspriester Van der Haagen door den bisschop onthe ven van zijn ambt. Het aartspriesterschap had een einde genomen na een bestaan van vijf kwart eeuw. Van der Haagen werd benoemd tot ge heim kamerheer van den Paus en 10 Sep tember deken van Rijnland. In October 1857, toen de bisschop naar Rome reisde voor zijn bezoek ad limina, werd Van der Haagen eerst provisioneel, later officieel Vicaris-generaal van het bis dom. Hij werd kanunnik van het kapittel, rra van heit echte kapittel en 4 November proost van dit kapittel. Hij overleed 20 April 1361. W. W. UIT DE OMGEVING OEGSTGEEST. Emznabloempje. Ondanks het slechte weer dat de dames te trotseeren hadden bij hun tocht door het dorp wisten ze het tot 1 206.70 te brengen tegen 233.06 in het vorig jaar. Het weer heeft hierop on getwijfeld invloed gehad, doch nog een ander euvel en wel „men vischte in zeke ren zin achter het net". In Leiden had men enkele dagen tevoren deze sympa thieke inzameling gehouden en hadden de dames in him ijver ook onze gemeente hierin betrokken, tot zelfs in het oude dorp nabij het Groene Kerkje toe. We ho pen maar, dat deze dames .in het vervolg beter zullen worden geïnstrueerd, waar onze dames het zelf afkunnen en het een schadepost beteekent voor de plaatselijke afdeeling die een gedeelte voor het werk in eigen kring mag behouden. Huishoudelijke voorlichting. In de laatste vergadering van de commissie in zake huish. voorlichting kon deze tot haar blijdschap vaststellen dat de gehouden ten toonstelling in de gemeenteschool zeer op prijs werd gesteld door de gemeentena ren. Het aantal bezoekers was groot ter wijl er groote belangstelling blijkt te be staan voor de te houden cursussen. Een en ander heeft de commissie aanleiding ge geven andermaal een kookdemonstratie te geven nJ. op 7 Mei a.s. Wie er meer van weten wil vervoege zich bij de dames Mevr. van Riessen Linthout, Rijnsburger- weg 162 Leiden of Mevr. B. J. M. Kort manLubbe, Zoutkeetlaan 1. We vernamen nog dat er nog gelegen heid is zich op te geven voor de georga niseerde naai- en kooklessen. Zij nog vermeld dat de commissie met groote dankbaarheid kon vaststellen dat voor dit practisch en opbouwend werk van goede voorlichting op dit terrein door velen belanglooze medewerking werd ver leend en toegezegd. RUNZATERWOUDE. 100% voor de Staatspartij. Bij de ge houden stemming voor de Provinciale Sta ten op 17 April jj. is door 109 R. K. Kie zers gestemd. Op de R. K. Staatspartij wer den uitgebracht 109 stemmen, zoodat alle R. K. kiezers op lijst 7 gestemd hebben, hetgeen wel vermeldenswaard is. Raadsrvacature. Naar wij vernemen heeft de heer C. van Tol, lid van den Raad, die ook voor de a.s. gemeenteraadsverkie zing door de Protestantsche Partij weder om op de candidatenlijst was geplaatst, zich teruggetrokken, zoodat de heer van Tol in de komende 4-jarige periode niet meer tegenwoordig zal zijn. SASSENHEIM. Kiesvereeniging. Naar we vernemen zal Woensdagavond een vergadering wor den belegd voor de leden van de R. K. Kiesvereeniging „De Eenheid", op aan vrage van verschillende kiezers, die niet tevreden waren over de uitslag der stem ming van de groslijst voor den gemeente raad. Op dien avond zal de heer A. J. Loerakker spreken over de eenheid der katholieken. Verlaging electriciteitsprijs. Met in gang van 1 Mei a.s. zal de prijs van het penningmeterverbruik met 2 cent worden verlaagd; dus van 30 op 28 cent per K.W.U. De vaste maandelijksche bedragen van het vastrecht-tarief worden verlaagd met 10 cent. Over de gewone verbruikers wordt de meterhuur met 25 pet. verlaagd. E. H. B. O. Donderdagavond hield de afdeeling Sassenheim van de E. H. B. O. haar jaarvergadering in de zaal van „De Oude Post". De voorzitter, de heer L. Ritze heette allen welkom in het bijzonder dr. Zeijerveld. Spreker dankt de leden voor het fraaie cadeau, hem geschonken en braent nogmaals zijn dank voor allen, die ertoe hebben bijgedragen om de demon stratie te doen slagen. Van de kring Leiden was een schrijven ingekomen voor deelname aan wedstrij den, te houden op 25 Mei in de Stadsge hoorzaal. Besloten werd hierbij aan te sluiten. Door een dames- en een heeren- ploeg wordt op dezen wedstrijd uitgeko men. Vervolgens werd door den secreta ris een keurig verzorgd jaarverslag uitge bracht. Bij de bestuursverkiezing werd de voorzitter en de heer J. v. d. Nouland her kozen. Vervolgens kwam ter sprake om den Burgemeester het beschermheerschap aan te bieden. Besloten werd om elke 1ste Vrijdag te oefenen; plaats en tijd zal na der bekend gemaakt worden. Bij het punt hulpverleening werd besloten, dat elk lid bij ongevallen, waarin brigade-leden op eenigerlei wijze hulp verleenen, hiervan schriftelijk kennis moeten geven bij den secretaris. Hierna sluiting. WASSENAAR Kerkdief aangehouden. Nabij de kerk „De Goede Herder" alhier werd door de politie aangehouden de 26-jarige timmer man O. uit den Haag, die zich in genoem de lcerk had opgehouden met het kenne lijk doel om diefstal te plegen. Bij onder zoek bleek, dat hij een week ge leden zich had meester gemaakt van den inhoud van een kerkezakje in genoemd gebouw en ook gepoogd had een offerblok te openen. Bij fouilleering werden een naar loopers op hem gevonden. Verd. is voor de Officier van Justitie geleid. UIT DE RIJNSTREEK BOSKOOP. Kath. Gemeenteraadsleden. De ver- eeniging van R.-K. Gemeenteraadsleden in den Statenkieskring „Gouda" zal op Maan dag 22 April 1935 des namiddags om half drie in het Patronaatsgebouw alhier een vergadering houden. Na de vergadering wordt de leden met hunne dames aangeboden door de vereeni- ging een bezoek aan de groote bloemen tentoonstelling, onder deskundige leiding. Na afloop van dit bezoek zal eveneens door de vereeniging een koffietafel worden aan geboden. HAZERSWOUDE (GROENENDIJK) Voor het Parochiehuis. Zooals reeds eerder is vermeld wordt as. Maandag (2en Paaschdag) in de R.-K. school een groot Kermis Matiné gehouden ten bate van het te bouwen Parochiehuis. De opening is niet, zooals is vermeld, te 9 uur, maar on middellijk na de H. Mis d.i. ongeveer te 11 uur. Er is aanwezig een Hoofd van Jut; vroolijke keuken; oliebollenkraam; grabbelton, enz. De verloting begint on middellijk na de opening, des avonds te 7.30 uur precies wordt een zang- en mu- ziek-uitvoering gegeven, welke Dinsdag avond herhaald wordt. Zoodat alle paro chianen deze uitvoering kunnen bezoeken. Wij wenschen den eerw. heer kapelaan on der wiens trouwe leiding dit groot paro- chiefeest is georganiseerd een groot succes toe en hopen, dat het een groot batig sal do voor het parochiehuis moge afvloeien. WOERDEN. Emmabloem. Voor Woerden, Barwouts- waarder en Rietveld zal de Emmabloem- collecte worden gehouden op Woensdag 24 April a.s. STADSNIEUWS LIEFDADIGHEIDSUITVOERING OP 23 APRIL as. Ten bate van de Ver. „Sancta Veronica". Aan allen, wien 't mischien door 't hoofd gegaan is, maken wij nog even bekend, dat er gelegenheid tot plaatóbespreken is len Paaschdag van 122 uur in Zomerlust. Tevens zijn aldaar toegangsbewijzen te verkrijgen, zoo lang de, voorraad strekt, a 75 ct. en 50 ct. Wij hopen, dat velen, die tot heden nog venzuimden, zich alsnog hiervan zullen voorzien, ten bate van de Stille Armen van de Ver. Sa Veronica. U doet 'n goed werk en hebt tevens een gezelligen avond. TUINIERS- EN BLOEMISTEN* VEREENIGING. „Door Eendracht Verbonden". Bovengenoemde vereeniging hield haar maandelijksche ledenvergadering. Na af handeling van enkele huishoudelijke onder werpen, werden door den voorzitter de prij zen uitgereikt aan de winnaars van den in den afgeloopen winder gehouden wed strijd van het vervroegen van tulpen in de kamer. In Januari was ingezonden een pot met enkele vroege tulp „Brillant Star", in Februari een pot met „Prins van Oosten rijk" en in Maart een'pot met Dubbele tulp „Brimstone Beauty"'. De resultaten van de zen wedstrijd waren in genoemde maanden tentoongesteld en gekeurd en op deze laat ste vergadering werd het eindresultaat be kend gemaakt: lste prijs met wisselp.V.quette viel ten deel aan G. Smit met 71 punten. Eveneens een lste prijs aan A. H. Kok en A. Went resp. met 70 punten. 2de prijs aan W. v. Oosten 67 punten; G. A. Radius, de Jong en Jansen met 66 punten. 3de prijs aan J. de Bruin met 64 punten; J. Keuning met 66 punten. 4de prijs T. Ouwerkerk en L. Klinkhamer met 61 punten; J. v. d. Berg met 60 punten, terwijl aan M. Galjaard een troostprijs werd toegekend met 55 pun ten. Verder werd besloten tot het houden van een excursie naar „Flora" te Heemstede op Zaterdag 27 April, waarvoor nog al animo was. Een tweetal in de bus gevonden vragen werden zeer tengenoege van de stellers be antwoord. Tot slot werd eene verloting gehouden van een mooie collectie rotsplanten, wel willend beschikbaar gesteld door eenige v asteplan ten-kweekers, die daardoor weder om blijk gaven van hunne groote sympathie met de vereeniging. Stalkeuring te Leiden. De L.G.V. heeft Woensdag jj. haar jaax- lijksche stalkeuring gehouden. De deel name voor deze keuring was dit jaar bij zonder groot Namen andere jaren maar een 10-tal leden van de vereeniging aan de keuring deel, dit jaar werden er 25 leden bezocht. De kwaliteit van de stallen was over het algemeen zeer goed. Evenals andere jaren werd vooral op de volgende punten gelet: 1. Licht en lucht. 2. Voldoende ruimte. 3. Voedergelegenheid. 4. Zindelijkheid van de dieren en van den stal. 5. Mestafvoer. Verder werd er dit jaar ook veel aan dacht besteed aan de hoefverpleging. Dit liet bij verschillende geitenhouders nog te wenschen over. Het is echter noodzakelijk, dat men geregeld de hoefjes van geiten bijknipt. Doet men dit niet, dan gaan de dieren ten slotte pijnlijk staan met al de nadeelige gevolgen ervan. Ook op het gebied van de luchtverver- sching kunnen sommige leden nogal iets verbeteren. Een raampje draaibaar maken is toch betrekkelijk een kleinigheid. De uitslag van de keurig is als volgt: Eerste prijzen: de stallen van de heeren J. Keyzer en F. v. d. Hal. Twee prima stal letjes. Tweede prijs: stal van W. v. d. Steen. Derde prijzen: stallen van juffrouw Van Loon en J. Tegelaar. Diploma: stal van C. Geugjes. Allee bij elkaar genomen kunnen wij wel zeggen, dat de geiten in Leiden over het algemeen best verzorgd worden. By ver schillende leden zagen wij na verleden jaar belangrijke verbeteringen aangebracht. Hulde! VERSTREKKING AAN WERKLOOZEN. Door de R. K. Commissie voor Werk- loozenzorg is gisteren aan de gehuwde R. K. werkloozen het volgende verstrekt: 1 Kilo rijst, 1 Kilo boonen, 1 pond gehakt, 1 pond vet, 1 pond spek, pond koffie, 1 ons thee, 1 ons tabak. Aan 28 vrijgezel len werden 2 doozen sigaretten verstrekt. DE BRUSSELSCHE WERELDTENTOONSTELLING KERKNIEUWS 139. Zalig Paschen, Vrienden. Moge de her rezen Heiland u Zijn heel bijzondere ze gen met extra genade begiftigen. Zalig Paschen, vreugdevolle feestdag, „want dé heer is waarlijk verrezen". Zet nu maar eens voor een enkele dag de zorgen op zij en laat vreugde heer- schen in uw hart en in uw gezin. Werkelijk, 'n r oJisch moet zoo nu en dan een dag hebben dat hij het leven van de zonnige kant kan bekijken. De Kerk heeft dat ook ingezien en Haar feesten kunnen een rust zijn voor lichaam en ziel voor hen, die in Haar geest weten te treden en op gepaste manier Haar „Ver heugt en verblijdt u" weten te beantwoor- denn. Ja, probeert nu een vroolyk gezicht te zetten. Laat Paschen echt Paschen zijn. Ik ga het ook probeeren om voor een paar dagen mijn, toch ook lang niet lichte, zorgen te vergeten; en daar onze levenma kers allemaal naar Moeder gaan met va- cantie, ga ik ook maar weer eens kijken hoeveel eitjes ze in Lisse voor mij opge spaard hebben „van de eigen kippies". Mischien, als ik na Paschen weer in Hoorn kom, vind ik daar ook nog een of ander „eitje", mij door u gezonden. FATHER LEFEBER. St Bonifacius-Missuiehuis Hoorn, postrek. 120937. Het is aan den Heer niet moeilijk te redden hetzij met velen hetzij met weini gen. I Koningen XIV-6. DEELNEMING VAN 27 LANDEN. EEN FORSCH EN DEGELIJK NEDER- LANDSCH PAVILJOEN. (Van een specialen V.D.-verslaggever) In toenemende spanning verbeidt België zijn hoogtijdag van het jaar 1935, de 27ste April as., wanneer zijn jonge Koning Leo pold III zich zal opmaken naar de uitge strekte complexen van de algemeene We reldtentoonstelling van Brussel (Laeken) om de resultaten van zoo veel noeste vlijt en hersenarbeid, van organisatie-talent en doorzettingsvermogen in oogenschouw te nemen en open te stellen voor de belang stellende blikken van alle landen ter we reld. Het is geen geringe prestatie, die Bel gië hier gaat leveren. In nooit versagend optimisme heeft het zich gezet aan de or ganisatie van een tentoontselling, die reeds ten aanzien van de internationale deelne ming haar voorgangers belooft te overtref fen. Behalve uit een oogpunt van interna tionale propaganda is de wereldtentoon stelling voor het zwaar door de werkloos heid geteisterde België een gebeurtenis van primaire beteekenis, doordat 28.000 Belgi sche arbeiders bij de voorbereiding op de tentoonstellingsterreinen en daarbuiten werk hebben gevonden. Sterker bewijs van de Belgische ondernemingsdurf en bezielend enthousiasme temidden van deze zorgvolle tijden is moeilijk te leveren. Behalve België zijn 26 landen thans bezig de laatste hand te leggen aan hun paviljoen. Uiteraard gaat onze interesse in de aller eerste plaats uit naar het Nederlandsche paviljoen, dat den 30sten April as. op plechtige wijze door minister Steenberghe geopend zal worden. Welnu, de Hollandsche pers heeft zich bij haar voorbezoek aan de tentoonstelling in wording kunnen over tuigen, dat Holland op waardige wijze ver tegenwoordigd belooft te worden. Komt men de hoofdingang binnen, dan behoeft men slechts een eind weegs de monumentale toegangsweg, welke naar de groote paleizen leidt, te gaan, om dan links afslaande de toren van ons paviljoen te zien oprijzen in de onmiddellijke nabijheid van de inzendin gen van Roemenië en Chili. Hoewel de op zet van het Hollandsche paviljoen aange past is aan de tijdsomstandigheden en de relatief nog gulden tijden van de Antwerp- sche en Parijsche tentoonstelling met hun imposante Hollandsche tentoonstellingsge bouwen tot een betreurd verleden behooren, maakt het met bescheiden middelen opge trokken paviljoen voor Parijs was een vyf maal zoo groot bedrag uitgetrokken een forechen en degel ijken indruk. Sommi gen zullen het misschien als een gemis voe len, dat ons paviljoen zich slechts in gerin ge mate onderscheidt door een specifiek Nederiandsch karakter; inderdaad wagen wij te betwijfelen óf een landgenoot zonder acht te slaan op vlaggen of andere aandui dingen het geesteskind van architect N. D. Roosenburgh op een afstand als het Ne derlandsche paviljoen zou herkennen. De gevel en de 45 meter hooge toren zijn op getrokken in sobere rustige lijnen, terwijl als hoofdmateriaal gebruikt zijn zeer in 't oog springende vierkante witte platen van geperste en onbrandbaar gemaakte hout wol. Men heeft ons verteld, dat de totaal indruk van het volgens de bekroonde plan nen van architect Roosenburgh opgetrok ken gebouw wat al te streng en sober bleek te zijn, zoodat men besloot de toren te be kronen met een hoog oprijzende luchtige drie deelige torentrans in de vorm van bla derkransen, vervaardigd van uiterst licht door de wind bewogen materiaal. Het is de vraag of het middel in zekeren zin niet er ger is geweest dan de kwaal. In zijn aan vankelijke opzet mocht het paviljoen mis schien wat zwaar degelijk en vreugdeloos aandoen, het moet toch zeker de verdienste gehad hebben van een stoer, harmonisch en volgens strenge beginselen geconcipieerde structuur. Door de thans het geheele gebouw be- heerschende, wel haast Sevilliaansche fi guur kan men zich helaas niet onttrekken aan een zeker tweeslachtigheid die aan de totaalindruk ongetwijfeld eenige afbreuk doet. Langs een monumentale trap bereikt men het groote terras voor de hoofdingang. Op advies van onzen vol-ijverigen Consul-ge neraal, den heer van Romburgh, die de on misbare schakel vormt tusschen de Belgi sche tentoonstellingsautoriteiten en de Ne derlandsche commissie onder leiding van oud-minister Verschuur heeft prof. H. Rosse de fagade en een deel van de anders mis schien wat eentonige zijgevel verlevendigd met allegorische kleurschilderingen van fier optrekkende jongemannen, met zich dra gend de vlaggenemblemen van onze pro vinciën. In het landschap, waarin deze elf figuren geplaatst zijn worden onze belang rijkste industrieën, nijverheid, landbouw en visscherij op rake wijze schetsmatig geka rakteriseerd. De zijwand toont een bonte schildering van figuren, die onze overzee- sche gewesten representeeren. Charles Eyck zorgde voor een énorm tableau aan de ach tergevel, dat een zeer merkwaardig Oos- tersch effect maakt. Waar de opening voor tentoonstellings begrippen nog in een betrekkelijk verre toekomst ligt nog ruim een week scheidt ons van den 30sten April heerscht in het paviljoen zelf nog de gebruikelijke chaos, ofschoon gezegd moet worden, dat onze menschen de andere landen aanzienlijk vooruit zijn. Er behoeft dan ook geen mo ment aan getwijfeld te worden, dat Neder land op de vastgestelde datum kant en klaar voor den dag komt. Ten aanzien van de andere paviljoens was het de heer Fonck, secretaris-generaal van de tentoon stelling, die ons een gelijke verzekering gaf. Bij het binnentreden van het paviljoen treft onmiddellijk de aangename lichtver- deeling, door middel van in den vorm van een harmonica geplaatste bovenramen. De groote zaal is verdeeld in drie afdeelin- gen, waarbij men voor de onderlinge af scheiding dankbaar gebruik heeft gemaakt van het glooiende terrein. De eerste af deeling is bestemd voor een expositie van de groote Nederlandsche openbare wer ken, waarbij natuurlijk de drooglegging van de Zuiderzee en de Wieringermeer- polder de voornaamste plaats innemen. In de vloer is een uitholling aangelegd, welks met water gevuld een getrouwe natoootang van een Hollandsche sluis te zien zal ge ven. Verder vindt men hier o.a. een ma- qette van de Hollandsche badplaatsen. De tweede afdeeling is gewijd aan den land en tuinbouw. Een twaalftal wandschilde ringen, voor welker artistiek gehalte de na men van de schilders, die hiervoor uitge» noodigd zijn, borg staan en die alle ge houden zijn in een bepaald kleurengam ma, zorgt voor een passende rustige omge ving. In het middenvak van deze afdeeling is een kleine ruimte uitgespaard die steeds opnieuw gevuld zal worden met de voor de maand van het jaar karakteristieke bloemen, een miniatuur-Flora dus. Statis tische en grafische voorstellingen zullen helpen om den bezoeker een beeld te ge ven van Nederland'» agrarische leven. Vee teelt- en zuivelbedrijf zijn hier niet ver tegenwoordigd. De zuivelbond die deze inzending onder zijn directe leiding heeft is op het aardige idee gekomen hiervoor een model Wieringermeer-boerderij te la ten bouwen, welke in ieder geval een on miskenbaar vaderlandsch baken is in deze zee van paleizen, gebouwen en paviljoenen De derde afdeeling eindelijk geeft een beeld van het cultureele peil onzer Indi sche gewesten en de banden met het moe derland. Zeer aanschouwelijk zijn hier op een electrisch verlicht tableau de voor treffelijke verbindingen in beeld gebracht, die Indië in d'e laatste tien jaar zooveel dichter bij het moederland hebben ge bracht. In een aparte cel zal gelegenheid bestaan te telefoneeren met Indië. Het be hoeft geen betoog, dat, wilde men slagen in het omvangrijke werk, dat men op zich genomen had, de eigenlijke werkzaamhe den gesplitst en overgedragen dienden te worden aan speciale sub-commisies Zoo heeft de heer Weiter de afdeeling Kolo niën onder zijn leiding, terwijl de heeren Britzei, Geluk en Mensing als voorzitters van de sub-commissies voor de onderdee- len der agrarische inzending fungeeren. Joep Nicolas heef de decoratie van den achterwand op zich genomen. Ten tijde van ons bezoek waren zijn gebrandschil- derdeg lazen in verre-murail-techniek, al legorische voorstellingen van Nederland en zijn gewesten, nog niet aangebracht. De industrie, zoo verried ons Mr. Ver schuur, was aanvankelijk het zorgenkind van de Hollandsche inzending. Men was moedeloos en bleek niet te overtuigen van het nut van eenige buitenlandsche tentoon stelling. Wat zou dat kunnen baten zoo re deneerde men, wanneer ^de tentoongestelde producten door tariefmuren en contingen- teeringen toch geen afzet zouden kunnen vinden in het buitenland? Het heeft veel energie en doorzetting gekost, voor men tenslotte vermocht in te zien, dat de Ne derlandsche industrie het reeds alleen te genover zichzelf verplicht was op behoor lijke wijze voor den dag te komen. Maar toen ging het dan ook van een leien dakje, zoo zelfs, dat men thans met de beschik bare ruimte moet woekeren. Prof. van Roy en is de man, die zich door de aanvan kelijke tegenstand heeft heengeslagen en deze afdeeling in een van de ruime zij gangen tot een representatieve inzending van de Nederlandsche idustrie heeft we ten te maken. In tegenstelling tot de an dere af deelingen, waar men geprofiteerd heeft van de bestaande organisatie der bedrijfscorporaties, is de industrie-inzen ding meer dank zij individueele medewer king tot stand gekomen. De wandschilde ringen hier zijn het werk van leerlingen van de teeken-academie te Arnhem. In een tegen den toren aangebouwd af zonderlijk gedeelte is de kunstnijverheid ondergebracht. Ten overvloede zij ver meld, dat alle materialen, voor den bouw en inrichting van het Neder iandsch paviljoen van Nederiandsch fabrikaat zijn. Het is niet te veel gezegd, voor zoover wij dat bij den huidigen stand van de Nederlandsche inzending konden beoordeelen, dat Nederland op degelijke overzichtelijke wijze in een passend en grootendeels geslaagd gebouw, in één woord op z'n minst zooals wij dat sinds vorige tentoonstellingen gewend zijn, voor het forum der wereld van zijn leven en werken getuigenis zal afleggen. België zelf komt naturlijk zeer groot scheeps voor den dag. Een enkel imponee rend cijfer: er zijn 140 paleizen en pavil joenen, de een meer de andere minder ge slaagd. Rondom de centrale vijver met electrisch verlichte waterwerken scharen zich de geweldige paleizen, het feestpe- leis, het paleis gewijd aan het vervoer wezen, waar reeds geweldige locomotieven uit vele landen opgesteld staan en dat met zijn ontzaglijke boogspanten van 60 meter hoogte tevens een prachtig staaltje bouw techniek is, het paleis der oude en dat der moderne kunst, en onnoodig 'te zeggen, een ditmaal wel zeer getrouwe nabootsing van oud-België. Kortom te veel en te eentonig om op te sommen en te interessant en te mooi om het niet uit eigen aanschouwing te willen kennen. België gaat thans welhaast de vruchten plukken van jarenlange voorbereiding. Dat het land het succes moge hebben, waarop het krachtens zijn enorme, taai volgehou den en glansrijk volbrachte krachtsinspan ning recht heeft. In deze jaren van ramp spoed zou een verdiend succes het gloren van een betere toekomst kunnen beteeke-

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7