HULP IN NOOD ZATERDAG 20 APRIL 1935 Ufc LEIDSCHÊ COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 14 IMTERPAROCHIEELE HOE ONS RECHT ZEGEVIERDE. 4. Na den invloed te hebben geschetst van Mgr. Zwijsen willen we nu den persoon van Willem II wat nader bezien. Want deze Ko ning was, na Lode wijk Napoleon, niet van anti-katholieke ideeën vervuld. Had reeds Lode wijk oogluikend wat meer vrijheid ge geven, toen eenmaal Koning Willem I re geerde werd het katholieke volksdeel weer teruggedrongen, maar onder Willem II werd meer bereikt dan ooit vermoed was. Reeds bij zijn troonsbestijging gaf hij aan de kloosters het verlof om weer novi cen aan te nemen en hiermee werd het bij na uitgestorven kloosterwezen gered. Wat de vader tot aller schrik had ingevoerd, werd nu door den zoon ingetrokken en in het zuiden werden de kloosters spoedig be volkt. Hij deed zelfs een poging om het openbaar onderwijs te zuiveren van een protestantschen en meer nog rationalisti- schen geest, maar dat lukte niet en de ka tholieken konden slechts met groot tobben eigen scholen stichten. Reeds was in 1827 een concordaat geslo ten met de H. Stoel en daarin had de re geering zich verplicht tot het oprichten van bisdommen. Maar zooals het meer gebeurt, van die belofte kwam niets. Verbeeld je, dat was immers een schennis van de „protes- tantsche natie" en al was Rome nog zulk een moreele macht, aan de „ultra monta- nen" moest het recht onthouden worden. Willem II probeerde toen het wel door te voeren, maar het verzet was te groot en ook dit opzet faalde. Een ander typisch verschijnsel was, dat worden, want zelfs niet toen België er nog een katholiek schijnbaar geen minister kon bij was telde het ministerie een katholiek. O ja, daar waren wel naam-katholieken in te ontdekken, die hoog van den toren blie zen en dikke woorden gebruikten, maar durvend recht eischen konden zij schijn baar niet. Daarvoor waren zij zelf te anti- clericaal en verstrikt in gallieaansche de magogie. Koning Willem II sloopte de grie vende obstakels en, zoo als we reeds in ons tweede artikeltje aanstipten, de leider van het departement van R.K. Eeredienst kreeg den minister-titel. Maar toen de Koning te kennen gaf nog een katholiek te willen benoemen, werd met ontslag gedreigd! Er kwam deining in „de protestantsche natie", er werd groot alarm geslagen, want nu was de „verroomsching" van Nederland aanstaande. En gelijk het nu nog is, zoo ook in dien tijd: Liever Turksch dan Paapsch. Volop actie van geheime genootschappen en liet uitgeven van felle tijdschriften heb ben het koningschap van Willem H niet ge maakt tot een gelukkig tijdperk. Inderdaad, het was de hoog-con junctuur van het anti papisme en de koning, die het zoo g<3ed meende met heel zijn volk, moest toezien hoe in Nederland de splijtzwam groeide tusschen wel- en niet-katholiek. Mgr. Zwijsen eenerzijds en de koning an derzijds, beiden hebben getracht op den grondslag van ware vrijheid het recht te hergeven aan het derde deel van de natie, een volksgroep, die zelfs in de bittere tijden van vervolging het vaderland was trouw gebleven. Maar wat de koning niet beleefde (m 1848 stierf Willem II) werd toch bereikt door de volharding in bidden en werken, waardoor ons voorgeslacht geworden is één groot offer, waarvan wij nu nog de vruch ten plukken in een vrijheid, die de roem moet blijven van ons volk. Een vrijheid, die geen misbruik duit, evenmin als dwaze al leen-heer scherij Zoo ook heeft Koning Willem II het ge wild en al lukte hem niet alles, voor de katholieken was hij een Vorst, die veel heeft verbeterd. S. M. PUZZLE'S. n Nauw steegje, een zijstraat van een nauwe-smalle hoofdstraat. Schuin tegenover dit nauwe steegje is een ander smal straat je. Op deze plaats speelt zich het volgen de af: 'n Verhuiswagen (een zeer lange, zoo eentje met een tractor er voor) moest zijn wagen laden met den inboedel van een grooten winkel aan de hoofdstraat, die een achteruitgang heeft in het smalle steegje. De auto, die eerst op andere plaatsen ge staan had, koos eindelijk zijn plaats in het smalle steegje. Hij kon er precies in. De wagen werd geladen, en toen hij geladen was. moest hij weer uit het smalle steegje. Nu kon hij niet in eens in de smalle hoofd straat draaien en moest eerst, achteruit rij dende, in het smalle straatje rijden. Maar, nui hij geladen was, kan hij de bocht niet meer nemen. Agenten schoten reeds toe om het verkeer te regelen. Z'n eerste pogen om er uit te komen mis lukte! Stagnatie in 't verkeer. Opeenstapeling van trams met ongeduldige conducteurs en passagiers. Affijn, we begrijpen dat wel. De AUTOMAAT: ROLFILMS Breestraat 79 hoek Diefsteeg Ontwikkelen en afdruxken voor Amateurs verhuiswagen moest weer terug. Hij zat er weer in!' Z'n volgende poging om er uit te ko men mislukte. Hij was er weer bijna. Weer moest hij terug. Jawel, halverwage zat hfj vast met zijn spatborden. Wat nu? Een hamer, het spatbord een ander mo del gegeven en hij kon weer terug in het smalle steegje. Ondertusschen weer hetzelfde als daar net: stagnatie in 't verkeer. Ook was er 'n hoofdagent gekomen, die er voor zorgde, dat de verhuiswagen het bevel kreeg om te wachten, wachten tot de laatste tram gepasseerd was, 's nachts half één. De inspecteur van politie verscheen ook op het toomeel. Na eenig gepraat mocht men het nogmaals probeeren. Nu.kwam hij er weer niet en hij moest dus wachten. „Had ik dat maar niet gedaan", zei de chauffeur, 't Was te laat! Hij was in den val geloopen want hij dacht: „Ik kan er precies in en dus ook precies er uit", maar dat viel hein tegen. En wij, wij gezellen, loopen ook wij niet nogal eens een keertje in den val, in een anderen, den val van het kwaad? Hebben wij zelf niet ondervonden hoe moeilijk het is om er dan weer uit te komen? Vielen ook wij niet een paar maal terug. Kregen wij, als het ware, ook niet.een slag op de ziel? En dachten ook wij niet: „Had ik het maar niet gedaan!" „Wat moeten we dan doen om niet te vallen?" vraagt ge. Wel, we moeten ons wapenen om te strij den tegen het kwaad. Ons wapenen tot de tanden. In de St. Joseph-Gez.-Vereen. vindt ge een daadwerkelijke steun, wanneer gij het Kolpingsprogram ook werkelijk beleeft. Steun kimt ge vinden in goede lectuur van onze Bibliotheek. Steun, in de kernvorming, de Paladijnen. Steun aan goede kennis, bijgebracht op de Studie- en Debatingclub. Zoo zou ik hier wel alle onderafd. op kun nen noemen, maar we weten het: „Ieder Ge zel is lid van minstens één onderafdeeling". Tenminste, zoo behoort het! K. Z. PALADIJNEN. Dinsdagavond half 10 bijeenkomst pa ladijnen. Laten de paladijnen present zijn. ADSPIRANTEN-CURSUS. De groep adspiranten, welke in Mei geïn stalleerd wordt, volgt trouw de cursus eiken Dinsdagavond. De bedoeling van de cursus is niet om een „bonk wetenschap" op te doen, maar om voldoende te weten van Kolping, doel en organisatie der ver eeniging. Als die kennis er is wordt het lidmaatschap nuttiger. KEULSCHE REIS. Het comité vestigt nog eens aller aan dacht op de bepaling, dat in Mei de ter mijn voor opgave sluit. Wie dus mee wil moet spoedig een berichtje zenden aan den Senior of aan comm. Boogers. De maxi mum-kosten voor alles (reis, eten, logies, passen etc.) zijn 10.per deelnemer. Het vertrek zal zijn Zaterdag 13 Juli, 's morgens circa half negen; de thuiskomst Zondag 14 Juli, 's avonds circa elf uur. DISTRICT-LEIDEN. De Leidersdag voor Seniores en Commis sarissen op Zondag 5 Mei is in „oubouw". In de middagbijeenkomst zal de bekende spre ker, drs. P. Kasteel, het woord voeren, 's Morgens spreekt de Centraal-Praeses, H. v. d. Ven. De Commissarissen cursus is bepaald op de Vrijdagen 3 en 10 Mei. Elke vereeniging dient ervoor te zorgen, dat zeker alle „nieu welingen" deze voor hen zoo belangrijke cursus volgen. Beide avonden wordt te 8.30 uur begonnen, zoodat vóór tien uur elkeen weer huiswaarts kan gaan. STUDIE EN DEBATINGCLUB „ST. PETRUS CANISIUS". Het bestuur vraagt nog even uwe aan dacht voor het volgende: De as. lezing „Over oude en nieuwe Staats-Romans" is verzet van Vrijdag 26 April naar Donderdag 25 April. Aan vang half negen. Zondag 28 April excursie naar het Florapark te Heemstede. Vertrek per fiets 12 uur v. h. Gezellenhuis. Kosten voor leden f 0.50, voor niet-leden 0.60. Men geve zich spoedig op bij de be stuursleden. Leest u al „Leering en Leiding" en „Het Schild"? Gratis verkrijgbaar in de biblio theek. Bij voldoende deelname zal er op 2den Paaschdag een excursie worden georgani seerd naar de bloemententoonstelling te Boskoop. Vertrek per fiets 1 irur vanuit het Ge zellenhuis. Zorgt vooral tijdig aanwezig te zijn en denkt om de fietsvlag. UIT DF, OMGEVING LIS SE. Gemeenteraadsverkiezing. Naar wij vernemen zal de Raad dezer gemeente aan de hand van de cijfers der uitslag van de verkiezing van leden voor de Provinciale Staten in Zuid-Holland d.d. 17 April j.l. zijn samengesteld uit 7 R.-K., 2 A.-R.j 2 C.-H. en 2 St. Ger. Staatspartij. Bij de eer ste verdeeling bekomen de R.-K. 6 ze tels; de A.-R., C.-H. en St. Ger. St. elk een zetel, terwijl bij de 2de verdeeling deze 4 lijsten elk een zetel zullen toegewe zen krijgen. Indien dit juist blykt te zijn zal de R.-K. Staatspartij een zetel verlie- NOORDWIJK. Bond van Z.-Holl. Kleine Kweekers. Donderdagavond vergaderde de afdeeling Noordwijk van den Bond van Z.-H. Kleine Kweekers in café „De Zwaan", ter bespre king van de Roe-heffing, waarvoor, gezien de opkomst, groote belangstelling bestond. De voorzitter, de heer L. Vink, opende deze bijeenkomst, welke was uitgeschre ven naar aanleiding van een mededeeling dat Zaterdag a.s. in „Het Hof van Hol land", door de Middenstandsbank zitting zal worden gehouden om de kweekers in de gelegenheid te stellen, voor de z.g. roe heffing te teekenen. Spreker verwelkomde den Bondsvoorzitter, den heer P. v. d. Nou- land. Vanuit de vergadering werd vervol gens het verlangen geuit, om van den Bondsvoorzitter te mogen vernemen, wat de gevolgen kunnen zijn, indien men niet zou teekenen, an als men wel teekent. De Bondsvoorzitter vond het een nu niet al te prettig onderwerp om te bespreken, temeer daar op soms ondubbelzinnige wij ze uiting is gegeven, dat deze roebelasting, vooral voor de klein-kweekers ondargelijk is. Nu de heffing is teruggebracht tot de werkelijkheid en door de toezegging van soepelheid is wel eenige verandering ge komen in het standpunt van het H. B., dat geadviseerd had niet teekenen. L. T. B. en H. B. G. zullen advisee- ren aan hun leden om te teekenen, om hierdoor vertrouwen uit te doen spreken ten opzichte van de regeering. Ontkomen van deze heffing zag spr. niet in, want het vak heeft zelf gevraagd om hulp, wat zij zelf zouden betalen. De manier waarop het nu betaald moet worden had spr. liever anders gezien en wel dat de bollen, welke het einddoel bereikten, waren beslast. Dit plan heeft spr. destijds voorgesteld en ver dedigd, doch werd als minderheid niet aangenomen. Toen is de roe-belasting aan genomen, welke vooral voor de kleine kweekers soms zeer onbillijk is. Spreker wees er nog op, dat, of men al of niet tee kent, men als ingeschreven kweekers toch verplicht is .te betalen, maar vertrouwt toch, dat het niet in de bedoeling van de regeering ligt, om bestaande bedrijven, welke deze verplichting niet direct kun nen nakomen te niet te doen. Door de drie organisaties zal thans aan de regeeringscommissaris een schrijven worden gezonoden, aldus geformuleerd, dat door de gedane toezeggingen het vak vertrouwen in de regeering stelt. Wordt dit schrijven aanvaard, dan zal dit een re den te meer zijn om aan te kloppen, dat deze heffing zoo dragelijk mogelijk zal worden toegepast. Na de verzending zal een deputatie naar den regeeringscommis saris gaan met het verzoek om de regee- ringsvorderingen niet te compenteeren. Spr. wilde niet adviseeren van al of niet tee kenen, omdat ieder nu voor zich wel de con clusie kan trekken wat hem te doen stond. Zou men echter niet willen teekenen, dan aanvaardt men echter ook de consequenties van deze daad. Nog deelt spr. mede, dat getracht zal worden dat kwesties van niet kunnen beta len en dat al of niet gecompenseerd moet worden, over de organisatie geregeld kan worden door haar adviezen en gaarne brengt spr. dank aan L. T. B. en H. B. G. voor hun medewerking, om dit bedrijven, welke het niet kunnen dragen, te helpen. Naar aanleiding van de gehouden enquête over de uitkomsten over 1934, kan spr. nu met cijfers aantoonen de noodlijdendheid van veel klein bedrijven, toch hoopte spr., dat als het bestuur nogmaals om gegevens zou vragen allen hiertoe zouden bijdragen. Na een breedvoerige gedachtenwisseling sloot de voorzitter deze zeer belangrijke en leerzame avond met voor zich de con clusie te trekken, dat het beste is te teeke nen,#zonder echter hierbij een rond advies te willen uitspreken. RUNSBURG. Gemeenteraadsverkiezing. De H. G. S. afd. Rijnsburg, stelde in vergadering voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing als Candida- ten: 1. A. in 't Veld, 2. Joh. Oudshoorn, 3. A. v. d. Sleet, 4. D. v. Biezen. Bloemenhandel. Het liep goed deze week met de prijzen. Dat was voor velen nog een meevaller. Voornamelijk was dit te danken aan de vraag in verband met de Paaschdagem De gewone tulpensoorten als La Reine, Murillo, Fred Moore, Pros perity, Cramoisie Brillant, William Cop land, Theeroos, varieerden van 12 tot 21 ct. per dozijn, betere variëteiten als Wil liam Pitt, Coul. de Cardinal, Bartigon, Wa pen van Leiden, Elisabeth, Pelikaan, Rij zende Zon, Red Admiraal, gingen voor 20 tot 32 ct. per dozijn. Narcissen als Croe sus, Horace, gingen voor 30 tot 44 ct. per 100. Margrieten 4065 ct. per 100, Lathy rus 0.651.10, Hyacinthen 2.104.20. TER AAR. Wit Gele Kruis. In het R. K. Ver.- gebouw werd de léden-jaarvergadering gehouden van de vereeniging „Het Wit- Gele Kruis" onder presidium van den heer Robertz. De opkomstwas niet bijzonder HOOGFEEST VAN PASCHEN ZONDAG 21 April. Hoogfeest van Paschen of van de Verrijzenis van onzen Heer Jesus Christus. Mis: ResurrexL Gedurende de geheele week Gloria en Credo. De Sequens-„Vistimae". Prefatie van Paschen (invullen: vooral op dezen dag). Men lette ook op de veranderingen in de Canon (lijst van vaste gebeden) der H. Mis gedurende geheel het octaaf. Kleur: Wit. Uit de Misliturgie straalt ons tegen de Paasohvreugde, de blijde jubel over Christus' opstanding ten leven. „Ik ben verrezen en bij u, Alleluja!" juicht Chris tus in de Introitus. Het heerlijk betuigd feit van de verrijzenis doet ook ons het Alle luja wellen napr de keel, want door Chris tus' overwinning op de dood is voor ons ontsloten de toegang tot het eeuwig geluk (Gebed). Ja, waarlijk! dit is de dag die de Heer gemaakt heeft. Hoë goed, hoe barmhartig is toch onze Heer Christus, Die ons Paasch- lam wil zijn. Alleluja. (Graduale, Alleluja- vers). In het Epistel vermaant ons de Apos tel, dat wij ons moeten reinigen van de oude zuurdeesem, d.i. van onze zonden en onvolmaaktheden, willen wij deel hebben aan de zegepraal van Christus' verrijzenis, welke ons in het Evangelie door een Engel verhaald wordt. Offertorium en Communio zijn uitingen van de Paaschjubel, welke voor ons een maal een eeuwige zal zijn, als wij, verloste broeders en zusters in den verrezen Christus, eensgezind zijn in de liefde Gods. Heer stort in ons die geest van liefde. (Post- communio). MAANDAG 22 April. Tweeden Paasch dag. Dag van devotie. Mis: Introduxit., De Heer heeft ons door Zijn overwinning op den dood uit het land der ballingschap (de zonde) binnengevoerd in het land der vrijheid (genade). Dat (uit dankbaarheid) de Wet des Heeren aitijd in onzen mond zij (Introitus). De overige deelen der Mis- gebeden overtuigen ons nog meer van het feit der verrijzenis. DINSDAG 23 April. Derden Paaschdag. Dag van devotie. Mis: Aqua. WOENSDAG 24 April. Vierde dag van het Paaschoctaaf. Mis: Venite. 2e gebed v. d. H. Fidelis van Sigmaringen, Martelaar. De H. Fidelis van Sigmaringen, eerst be roemd advocaat, muntte later als Capu- cijn uit door versterving en zelfbeheer sing. Door de Congregatie tot voortplan ting des geloofs uitgezonden, werkte hij met ijver aan het missiewerk en verdiende als eerste martelaar dier Congregatie zijn leven te mogen geven in 1622. DONDERDAG 25 April. Vijfde -dag v. h. Paaschoctaaf. Mis: Victricem. 2e gebed uit de Mis: Exaudivit. (Zie achter de vijfde Zondag na Paschen). Kleur: Wit. In de kerken waar de procissie gehouden wordt en meerdere H.H. Missen worden opgedragen volgt na de processie de H. Mis: Exaudivit (Zie achter de vijfde Zondag na Paschen). Geen Gloria. 2e gebed voor Kerk of Paus. Geen Credo. Kleur: Paars. In de kerken waar de processie gehouden wordt en slechts één H. Mis wordt opge dragen volgt de Mis: Exaudivit, als boven maar 2e gebed en laatste Evangelie d. Donderdag onder het Paaschoctaaf. VRIJDAG 26 April. Mis v. d. 6e dag ven het Paaschoctaaf: Eduxit. 2e gebed v. d. H.H. Cletus en Marcellinus. ZATERDAG 27 April. Mis v. d. 7e dag v. h. Paaschoctaaf: Eduxit. 2e gebed v. d. H. Petrus Canisius (Zie in het feesteigen van het Bisdom). Petrus Kanis, later Canisius geheeten, den 8en Mei te Nijmegen geboren, erfde van zijn ouders, Peter en Aegidia van He negouwen, innige liefde voor het geloof en oprechte trouw aan de ééne, ware Kerk. Petrus had vele goede hoedanigheden en aanleg tot degelijke godsvrucht, maar was lang geen kind zonder fouten. Van nature was hij driftig, een echt parmantig burge meesterszoontje, die met de bescheidenheid lang niet op goeden voet stond, en zijn over wicht in talenten voelend, „neerzag1" op anderen. De „Heilige" is hy geworden na veel strijd en zelfsoverwinning, gebed en ver sterving. Op 14-jarigen leeftijd was hij vol doende onderlegd, om de hooge studiën, waarvan het brandpunt ^pstijds te Keulen was, te volgen. Hij ging dan naar Keulen en daar wachtte hem een belangrijke levensomkeer. Hij nam n.L zijn intrek in een studentenconviet, waarvan Nicolaaa Esch, een Hollandsche priester, een der lei ders was. Al spoedig wist Eisch de muur van trots en zelfoverschatting in Canisius af te breken en hem te maken tot de ne derige dienaar Gods. Van hem leerde de jonge Petrus inzien de leegheid der wereld met het gevolg dat hij zich steeds meer van haar afkeerde. Op 19-jarigen leeftijd pro moveerde hij tot „meester in de vrije kunsten". Hij ging naar Nijmegen terug, waar zijn vader hem wilde uithuwelijken aan een schatrijk meisje. Petrus begreep nu, dat hij kiezen moest en hij koos het beste deel. Op 19-jaxige leeftijd deed hij Vrij en blij een gelofte van zuiverheid, ging weer terug naar Keulen om zijn gees telijken leidsman te raadplegen en als 22- jarige verbond hij zich aan de Sociëteit van Jesus. In 1547 legde hy, een jaar na zijn priesterwijding de plechtige gelofte af, waardoor hij voorgoed bij de Sociëteit werd ingelijfd. En als priester van de Sociëteit van Jesus heeft Petrus Canisius vijftig jaren lang en juist in die jaren, waarin de ketterij met onstuimige kracht alles scheen te verpletteren, gestreden met vastberaden heid en doorzicht en kracht, met voorzich tigheid én bescheidenheid en zachtmoedig heid. En in die strijd tegen de „nieuwe leer" heeft Petrus de leiding gehad. Petrus stierf den 21 en December 1597. Paus Pius IX, z.g. heeft hem zalig, de nu regeerende Paus heeft hem heilig ver klaard, en, om zijn buitengewone verdien sten voor de Kerk van Christus, verheven tot Kerkleer aar. IN DE KERKEN DER E.EJJP. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender van het Bisdom. Amsterdam. ALB. M. KOK, pr. groot. Kwart voor acht wordt de bijeen komst geopend met den chr. groet en wor den allen verwelkomd, bijzonder de geest, adviseur pastoor Bilars, de medisch ad viseur dr. Post Uiterweer, de eerw. Zuster Agneta, wijkverpleegster en de kraamver pleegster mevr. Sassen-Veldhoven. In het verdere openingswoord van den yoorz. wordt nog dank gebracht aan onze ver pleegsters, voor het vele en mooie werk, wat zij verrichten. Na de medewerking gevraagd te hebben voor een prettig en zakelijk afhandelen der agenda, gaat de seer. A. Uyttewaal over tot voorlezing van de notulen, die na een kleine aanvulling worden gearresteerd. Medegedeeld wordt, dat de netto op brengst van de liefdadigheidsuitvoering bedraagt zoo rond twee honderd gulden. Een pracht resultaat! Uit het zeer goed verzorgd jaarverslag van den secr. stip pen wij de volgende voornaamste punten aan. Het ledental is iets gestegen en be draagt thans 306; uitzendingen van t.b.c.- patiënten naar een herstellingsoord heeft wederom plaats gehad, en de samenwer king met de contact-commissie mag niet anders dan goed genoemd worden.. De eerw. Zuster heeft 1854 bezoeken afge legd, 1528 ontvangen in de kliniek; de kraamverpleegster heeft 32 kraamgevallen behandeld en 693 bezoeken afgelegd. Een belangrijke gebeurtenis heeft in het afge- loopen jaar plaats gehad, n.l. de opening vaij een consultatie-bureau. Momenteel staan 42 zuigelingen ingeschreven. Uit het depot zijn 183 artikelen gebruikt en helaas moest de secr. weer constateeren, dat ver schillende instrumenten allesbehalve zin- délijk terug komen. Tot slot een extra dankwoord aan den pastoor, dokter en beide verpleegsters voor hun steun. Het financieel verslag, voorgedragen door den penn. den heer H. v. d. Kroon, gaf ons de volgende cijfers: De totaalbe dragen van de balans zijn 849.63, de ex ploitatie-rekening sluit met een nadeelig saldo van 135.69 (dit jaar een groote uitgave van de oprichtingskosten consul tatie-bureau). De rekening inzake t.b.c.- bestrijding geeft een totaal bedrag aan van 1221.12. De heer N. Hoogervorst brengt namens de controle-commissie rap port uit, dat de boeken en bescheiden in juiste vorm zijn. De aftredende bestuursleden J. Kelder en A. Uyttewaal werden bij enkele can- didaatstelling herkozen en tot leden van de verificateurscomimissie zagen zich be noemd de heeren M. Kelder, L. Uyttewaal en G. Verhoef. Het bestuursvoorstel om art. 4 tijdelijk buiten werking te stellen licht de voorz. nader toe. De reden tot wijziging vindt wel z'n oorzaak, om een groote propagan dacampagne in te zetten voor aanwer ving nieuwe leden. De vergadering kon zich heel goed vereenigen met dit voor stel en na een kleine bespreking werd het aangenomen, in dien zin, dat het bewuste artikel zoo ongeveer zes maanden van geen kracht zal zijn. Tevens benadrukte de voorz., dat zij die buiten de vereeni ging staan, aangeraden worden lid te wor den, want medewerking van andere in stellingen in geval van financieele moei lijkheden bij eventueele ziekte, is uitge sloten. Bij de rondvraag had de heer Verhoef werkelijk medelijden met de eerw. Zuster, die somtijds reusachtig moet vechten tegen de natuurelementen, en stelde voor, in zulke gevallen een auto te laten rijden. De voorz. zegt dit toe. Ook werd nog ter sprake gebracht het aanschaffen van een fiets met hulpmotor, doch over de al of niet invoering van zoo'n rijwiel, wenschte de voorz. zich op het moment niet uit te laten. De heer L. Uyttewaal vroeg in dit verband naar de plannen van Nieuwveen tot aansluiting bij onze vereeniging, maar mededeelingen hieromtrent waren even zoo niet rijp voor publiciteit. De depothou der Verhoef gaf het bestuur in overwe ging, eens een scherpe controle in te stel len of aanschaffing van materiaal noodig is. Bij de nadere bespreking van dit punt» raakten we allen volop verzeild in de ver schillende instrumenten, en kwamen tot de conclusie, dat bij het uitleenen van en kele voorwerpen, controle bijna ondoen lijk is, toch zal het bestuur straffer ingrij pen en hij die het afhaalt, als verantwoor delijk stellen. De pastoor sprak nog een opwekkend woord en vond het jammer dat niet alle parochianen aangesloten zijn bij deze mooie en noodzakelijk vereeniging. Bij zonder prees hij het werk van de ver pleegster uit godsdienstig standpunt, want hoeveel troost en opbeuring wordt de zieke niet gegeven, wanneer de zuster hem be handelt. Laten" wij altijd voorkomend zijn als de verpleegzuster komt en passen voor onbeleefdheden. Ook het bestuur werd dank gebracht voor hun ijver. Hierna slui ting. ZILK. Een mooie daad. Vanwege het be stuur der R. K. Werkliedenvereeniging „Leo XIII" alhier, is aan al de leden een verrassing bezorgd in den vorm van het verdeelen van een flink kwantum versch rundvleesch. Ieder lid, hoofd van gezin, kreeg een hartig stukje, hetgeen, met het oog op de komende feestdagen ten zeerste op prijs gesteld werd.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 14