1 Het Tandheelkundig Instituut g I Centraal Tandheelkundig 1 Instituut 1 BREESTRAAT 65 DONDERDAG 18 APRIL 193a DE LEIDSCHE COURAN1 EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naai waarnemingen verricht in den morgen van 18 April 1935, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt Hoogste barometerst: 767.8 te Helsingfors. Laagste barometerst.: 746.3 te Sielts Verwachting tot den avond van 19 April: Matige tot krachtige Zuidelijke tot Weste lijke wind, zwaarbe wolkt met opklarin gen, waarschijnlijk regenbuien, weinig verandering in tem peratuur. De depressiekern over de Britsche Eilan den bleef stationnair, en vulde aan alle kan ten op. Ten Zuid-Westen van Ierland ver scheen een nieuwe secundaire, welke zich wel Oostwaarts zal verplaatsen, zoodat het weer ten onzent nog zijn buiige karakter zal blijven behouden en bij oen aanvoer van vochtige lucht uit Zuid-Westelijke rich tingen nog geen verandering van tempe ratuur te wachten is. Rond de depressie- kern waait het hier en daar krachtig, even eens op het grensgebied van hoogen en la gen druk in Polen en de Randstaten.. Er viel over het geheele waarnemingsgebied uitgebreide en plaatselijk zware neerslag. Ook hedenmorgen meldden veel stations regen, terwijl bijna overal de lucht zwaar bewolkt of betrokken is. Over IJsland, Noord Schotland en ons land werd het iets kouder, in het overige gebied steeg de tem peratuur een weinig. LUCHTTEMPERATUUR. 11.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS ea. Van Donderdagnamiddag 7.32 uur tot Vrijdagmorgen 4.26 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Vrijdag 19 April voorm. 2.59 uur en nam. 3.13 uur. CONTINGENTEERING VAN DEN EXPORT NAAR DUITSCHLAND. Adres der K. v. K. De Kamer van Koophandel voor Rijn land heeft onderstaand adres gericht aan den minister van Economische Zaken. De ongunstige gang van zaken in het bloembollenbedrijf en evenzeer de onguns tige bedrijfstoestand van de haringvissche- rij, welke bedrijfstakken voor de welvaart van het district der Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rijnland van de grootste beteekenis zijn. nopen onze Kamer aan Uwe Excellentie het volgende mede te deelen. Het is de Kamer bekend dat, gedwongen door den ongunstigen stand der clearing Duitschland-Nederland, de export naar Duitschland aanmerkelijk wordt vermin derd. Ofschoon de Kamer zeer goed beseft voor welke groote moeilijkheden Uwe Excellen tie zich geplaatst ziet om voor onze geëx porteerde goederen ook betaling te verkrij gen, toch meent de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rijnland bescheide-.i de opmerking te mogen maken, dat een be perking van een uiterst gevoeligen terug slag zal hebben op de prijzen, waardoor de toch reeds zeer ongunstige toestand in het bloembollen- en het visscherijbedrijf zich nog meer zal toespitsen. In het bloembollenbedrijf hebben ver schillende bedrijven den strijd om het be staan reeds moeten opgeven, terwijl vele andere weliswaar zijn blijven hangen, doch ook aan den rand van den ondergang staan. In het visscherijbedrijf is de toestand al niet beter. Een beperk mg van den export van haring naar Duitschland zal zeker de toch reeds zoo moeilijke positie van vele reeder ij en opnieuw zeer verzwakken. Wel ke gevolgen een opzettelijke vermindering van den export moet hebben, is de Kamer onlangs practisch nog gebleken. Voegt men hierbij dat ook de Duitsche export van de chemische industrie te Katwijk wordt ge- contingenteerd, dan is het totaal aspect voor deze plaats al zeer ongunstig, temeer daar deze industrie, die op de wereldmarkt moet coneurreeren, niet alleen op geen en kele wijze steun ontvangt, doch integendeel door steunmaatregelen aan derden wordt geschaad. De Kamer is er voorts van overtuigd, dat zich bij den export van tuinbouwproducten, zuivelproducten, enz. welke mede voor haar district van groot belang zijn, soortgelijke gevolgen zullen openbaren. In dit verband meente de Kamer ook te moeten wijzen op den averechtschen terugslag welke deze opzettelijke exportcontingenteering moet hebben op de getroffen saneringsmaatre gelen in de verschillende bedrijven. De in de laatste dagen gepubliceerde cij fers van den tegenwoordigen stand der clearing, spreken echter duidelijke taal en de Kamer begrijpt zeer goed, dat Uw Ex cellentie thans maatregelen moet nemen die ook Uwe Excellentie in hooge mate onsym pathiek zijn. Toch veroorlooft de Kamer zich aan Uwe Excellentie te vragen of in den ongunstigen ^Miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini!^ BREESTRAAT 65 TELEFOON 3620 ziet zich gedwongen in verband met de vestiging van een ||i S ander instituut, te berichten, dat ons instituut gevestigd blijft Door vervaardiging van Kunsttanden in ons eigen nieuwe Laboratorium kunnen wij niet alleen veel vlugger werken, doch ook onze H prijzen aanzienlijk verlagen en berekenen wij voor een geheel Gebit, inclusief H pijnloos trekken r vanaf Geheel gebit, inclusief pijnloos trekken vanaf L 35.00 Geheel onder- en bovengebit vanaf f. 20.— Plaatje met 1 kunsttand. L 2.50 Iedere tand meer L 1.25 CementvnllingenL 1.50 Zilser- of Porceleinvnlling L 2.— Goudvullingen vanaft 7.- Kroon- of stifttand. vanaf L 12.50 Pijnloos trekken v. tand of kies t 1. gp Nlondonderzoek en Halfjaarlijksche Mondcontröle kosteloos. H Om verdere verwarring te voorkomen berichten wij tevens, S dat ingaande heden, ons instituut de naam zal dragen Voor alle garanties door ons instituut afgegeven, blijft alléén het Tandheelkundig Instituut, Breesfraat 65 aansprakelijk. toestand der clearing geen verandering kan worden gebracht op een wijze die minder schade toebrengt aan het economische leven. De Kamer erkent ten volle dat zij niet competent is om alle voor- en nadeelen van 'hetgeen hierna door haar bepleit zal wor den, te overzien. Zij meent desondanks verplicht te zijn te Uwer kennis te moeten brengen datgene wat zij voor den export ook uit het district Rijnland van de groot ste beteekenis acht. Zou, zoo vraagt onze Kamer zich af, uit schakeling van de Nederlandsch-Indische producten uit onze clearing niet te verkie zen zijn boven een drastische beperking van onzen export? De Kamer meent, dat Duitschland vooral voor vele Nederlandsch-Indische producten wanneer deze niet meer over onze clearing loopen, toch deviezen beschikbaar moet stellen, hetzij hier, hetzij elders op de we reldmarkt. De positie van deze artikelen, van welke Duitschland zelf niets produ ceert, is dan ook veel sterker dan die onzer eigen Nederlandsche producten. In de tweede plaats vraagt onze Kamer zich of uitschakeling van de betalingen van rentediensten der Stillhalte en der Dawes- en Young-leeningen eenerzijds en de betalingen welke aan Duitschland moe ten worden gedaan wegens leveringen van goederen aan de Nederlandsche regeering, welker betalingen ten goede komen aan de couponhouders bedoeld in de Transferrege ling van 31 October 1934, niet een juistere weg zou zijn. Omdat van de verdere regeling van bovenstaande aangelegenheid weinig al gemeen bekend is, is de Kamer tot haar spijt niet in staat in bijzonderheden te tre den. Zij weei o.a. niet of de schatting welke in Economisch Statistische Berichten van 9 Januari 1935 ten aanzien van de Dawes en Youngleening, Stillhalte en Transfer regeling is gemaakt, van 45 a 50 millioen, juist is of niet. De 50 millioen zouden echter, als deze eventueel in hun geheel niet meer ten laste van de clearing zouden komen, voorkomen dat de export naar Duitschland met circa 22% zou moeten worden verminderd. De belangen der couponhouders enz. zou den alsdan uiteraard op andere wijze be schermd en 'behartigd moeten worden, ech-- ter niet ten koste van onzen export. Het feit dat rente en eventueele aflossing lan ger in Duitschland moeten blijven dan men aanvankelijK berekend had, zal geen reden mogen zijn om onzen export kunstmatig te beperken. Daarbij zij nog opgemerkt dat, hoezeer het schijnt dat formeel genomen rente en aflossing wat het volksinkomen betreft gelijk staan met betaling van- han delsschulden, deze laatste voor de economi sche kracht van een land veel grooter be teekenis hebben. Ten tweede bet eek ent ver mindering van den export door prijsval vaak honderd en meer procent verlies voor de producten, terwijl anderzijds uitstel van rente en aflossing deze gelden slechts in Duitschland voorloopdg glokkeert. Gezien de geruchten dat er veel kapitaal- export van Nederland naar Duitschland is, welke overigens blijkbaar niet over onze clearing kan worden geleid, schijnen som migen het problematiek te oordeelen aan welke zijde der grens het geld het veiligst geacht moet worden. De Kamer veroorlooft zich daarom Uwe Excellentie eerbiedig te verzoeken naar ddt verschijnsel zoo noodig een onderzoek te willen instellen, opdat eventueel voorkomen kan worden dat terwille van een beperkt en/of problematisch voordeel voor de be leggers, het Nederlandsche bedrijfsleven groote schade zou worden toegebracht. Verder dringt de Kamer er bij Uwe Ex cellentie op aan om een scherpere controle op onze export in te stellen. De Kamer is overtuigd, dat ten deze door onze regeering reeds zeer veel wordt gedaan. Mogelijk echter zal hier nog meer te bereiken zijn. Indien zulks ten eenenmale onvermijdelijk zou zijn, zou de export naar Duitschland ook beperkt moeten worden, indien het be treft export van goederen die eerst uit den vreemde werden geïmporteerd om slechts weinig be- of verwerkt naar Duitschland te worden doorgezonden. Deze goederen zul len naar de meening der Kamer slechts „gedeeltelijk" over de clearing mogen wor den betaald. Gewoonlijk zullen dit artikelen zijn van welke in be- of onbewerkten staat in Duitschland niet in voldoende hoeveel heid of in het geheel niet aanwezig zijn, zoodat Duitschland, als het deze artikelen wil importeeren, op de een of andere wijze immer ook voor deze goederen betalings mogelijkheid moet scheppen. Dat vooral ten deze zeer groote voorzich tigheid zal moeten worden betracht, beseft de Kamer echter zeer wel. Zooals hiervoren reeds opgemerkt, ont veinst de Kamer zich geenszins de buiten gewoon groote moeilijkheden waarvoor Uwe Excellentie zich thans geplaatst ziet. De Kamer verzoekt Uwe Excellentie dan ook eerbiedig, het hier voorgestelde niet te willen zien als een critiek op de voorge stelde regeeringsmaatregelen, als wel een verlangen om er aan mede te willen wer ken dat de maatregelen welke de ernstige stand van zaken thans noodig maakt, voor het bedrijfsleven in het district der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land zoo wemig drukkend mogelijk zullen zijn. H. M. J. JANSSEN, t Ten zijnen huize, Heerensingel 32, is over leden de heer H. M. J. Janssen, bestuurs lid van het Genootschap van den Stillen Omgang, afd. Leiden. Het bestuur van dit genootschap zendt ons het volgend in memoriam: Het bestuur van het Genootschap van den Stillen Omgang, afd. Leiden heeft met leedwezen kennis gegeven van het overlij den van den heer H. M. J. Janssen, in le ven bestuurslid van het Genootschap. Dit verscheiden kwam niet geheel onver wacht, daar het bestuur reeds bij de voor bereidende werkzaamheden voor den laatst gehouden Omgang 1935, wegens ernstige ziekte van den heer Janssen noode zijne medewerking en adviezen moest missen; doch dit overlijden brengt een leegte in het bestuur, vooral voor de treinregeling, welke steeds bijzondere zorgen vraagt en waarmede de heer Janssen vanwege zijn functie goed vertrouwd was, wordt deze leegte door het bestuur gevoeld. Dat deze „stille werker" zijn loon voor het vele wat hij gedaan heeft om anderen op te wekken en mee te voeren tot aanbid ding en Eerherstel in Christus' H. Mirakel- Sacrament spoedig in den Eeuwigen Hemel moge ontvangen, en het is zeker op zijn plaats wanneer het bestuur vraagt van de leden een bijzonder gebed tot zielerust van den overledene en tot troost van de achter gebleven dierbare. Dat hij ruste in vrede! De heer J. Splinter, wethouder van Fa bricage is Zaterdag verhinderd spreekuur te houden. VAN ONZE ADVERTEERDERS DE BOSKOOPSCHE TENTOONSTELLING De Tentoonstellingscommissie van de Boskoopsche Bloemententoonstelling tracht op allerlei manieren de aandacht op de mooie expositie te vestigen. Met het oog op de komende Paaschda- gen heeft het bestuur de bloemententoon stelling iets nader tot de Leidenaars ge bracht door hiervoor bij de firma Peek en Cloppenburg aan de Breestraat beslag te leggen op een etalage-hoekje, dat thans gesierd is met de mooie voortbrengselen der Boskoopsche cultures. Tusschen de keurige etalages van heeren en jongeheerenkleeding zien we aldus een heekje met azalea's, rhododendrons, hor tensia's enz. Men neme eens 'n kijkje en we twijfelen er niet aan, of velen zullen zich gedrongen gevoelen in de komende dagen 'n bezoek aan de expositie te gaan brengen. Mandolinefeest „Krebostlipo". Zooals reeds eerder gemeld zal op 2den Paaschdag te Leiden het 11de Nationale Mandolinefeest worden gehouden ter ge legenheid van het 30-jarig bestaan van „Krebustlipo". Voor de tweedemaal werd de organisatie van dit feest opgedragen aan deze vereeniging; wel een bewijs dus, dat het haar wel toevertrouwd is. Voor bijzonderheden verwijzen we naar een advertentie in dit nummer. „DE BIG VAN HET REGIMENT". In het Trianon theater. Een nieuwe Nederlandsche film zal Vrij dagavond as. voor het eerst worden ver toond. Het Trianon theater zal tegelijk met het Tuschinskytheater te Amsterdam de pre mière geven van „De Big van het Regi ment", de nieuwste Nederlandsche film, waaraan zoo goed als alle voornaamste Nederl. film art isten him medewerking ver leenden. Wij noemen slechts Fientje de la Mar, Henriëtte Davids, Jopie Koopman, Sylvain Poons, Johan Kaart, Adolphe En- gers, Mathieu van Eysden en nog verschil lende anderen. De regie van deze film is van Max Wiseck en Teunissen en vooral in ver band met de medewerking van den laat ste als regisseur, zien wij dezen film met belangstelling tegemoet. Het is te hopen, dat deze film haar voor gangster in de Ned. filmindustrie zal over treffen. Zoo de makers zich voor verschillende fouten hebben weten te vrijwaren, zal deze film voor de as. Paaschdagen en de heele Paaschweek wel een groote attractie zijn. Examens Nijverheidsonderwijs Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is bepaald, dat-de commissie,, in 1935 belast met het afnemen van de examens ter ver krijging van de akten van bekwaamheid tot het geven van nijverheidsonderwijs, gemerkt NVII, NVJII en NXVHI zitting zal houden te 'sGravenhage en te Leiden, en zijn benoemd in deze commissie: tot lid en voorzitster mej. M. M. A. Mi- chels, 'sGravenhage; tot lid, vice-voorzitster en secretaresse voor de akten NVII en NVHI mej. J. C. van Duyl, Amsterdam; tot lid, vice-voorzitster en secretaresse voor de akte NXVIII mej. E. Mesdag, 's Gravenhage; tot leden de dames: M. Aalders, Amster dam; F. E. Alkemade, 's Hertogenbosch M. A. Bilgen, 'sGravenhage; C. Boele van Hensbroek, Amersfoort; H. G. W. Boom, Amsterdam: C. J. Bonnema, Groningen; W. L. P. Burger, Amsterdam; M. A. Buse, leiden; M. H. C. Francken, Amersfoort; M. C. P Goemans, Roermond; A. W. Greeuw, Amersfoort; G. Hagenbeek, Haarlem; C. J. Heijbroekd'Ancona, Amsterdam; Z. Her wig, Nijmegen; C. G. HoffVermeer, Lei den; A. Kleerebezem, 's Gravenhage, E. Klevisch, Roermond; M. J. Krabbe, Am sterdam; C. W. F. L. Klamers, Leiden; A. H. Kruizinga, Amersfoort; Dra. M. Kruseman, Amsterdam; A. Lutz, Nij megen; M. C. van OerleNipper, Leiden; M. van der Poel, Utrecht; Dr. Ada Prins, 's Gravenhage; J. E. Redeke, Rotterdam; MEP Ruyzenaars, 's Hertogenbosch; Th. G. E. Schenk, Leiden; C. H. A. Scholte Hoek, 's Gravenhage; M. A. A. H. Schreurs, Roermond; J. SimonsOppenheimer, Rot terdam; W. H. C. Smit, Amersfoort; G. A. van Sonsbeek, Amsterdam; F. M. Stoll, 'sGravenhage; A F C Suermondt, Nijme gen; A. van der Veen, Amsterdam; G. van der Veer, 's Hertogenbosch; E. M. van der Zee, Amersfoort; en de heeren H. G. de Boer, Noordwijk; dr. J. Botke, Groningen; dr. J. C. Broekema, 'sGravenhage; dr. J. J van Eek, Leiden; dr. R. N. M. Eijkel, 's Gravenhage; A. H. de Groot, Amster dam; dr. G. J. de Groot, 'sGravenhage; dr. T. van Lohuizen, 's Gravenhage; W. J. C. van Paassen, 'sGravenhage; J. A. Put to, 'sGravenhage; dr. F. A. Steensma, Am sterdam; dr. J. H. Tuntler, Groningen; dr L. A. Veeger, Nijmegen. In de commissie, belast met het afne men van de examens nijverheidsonderwijs gemerkt Na, Nij, Nr en Ns, welke zitting zal houden te 'sGravenhage, is tot lid be noemd mej. O. Parmentier, alhier. Gistermiddag te kwart over drie is een motorwagen van de N.Z.H.T.M. op den Rijnsburgerweg ter hoogte van het Acad. Ziekenhuis ontspoord. Het duurde ander half uur alvorens de wagen weer in de rails was. Het verkeer ondervond geluk kig niet veel stagnatie. Handelsregister K. v. K. Wijziging. 6571. N.V. „AlphiaFilm". Alphen a. d. Rijn, Pr. Hendrikstraat 29. Geven van filmvoorstellingen enz. N. Comm.: L. I. Schouten, Alphen a. d. Rijn. GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat de candidaatsteHing voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad zal plaats hebben op Dinsdag 14 Mei :ls. Op dien dag kunnen van des voormiddags negen uur tot des namiddags vier uur bij de voorzitters van het hoofdstembureau van de kieskringen, I, II en Hl ter secretarie der gemeente Leiden (Rapenburg 12) lijs ten van candidaten "worden ingeleverd. De inlevering der lijsten moet geschieden persoonlijk door één der onderteekenaars. Formulieren voor de lijsten en voor de schriftelijke verklaringen van bewilliging zijn tet secretarie dezer gemeente koste loos verkrijgbaar tot en met den dag der candidaatstelling. Leiden, 18 April 1935. 2143 De Burgemeester voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN. De Directeur van den Gemeentelijken Reinigings- en Ontsmettingsdienst brengt ter algemeene kennis, dat in verband met den Goeden Vrijdag het ophalen van huis vuil uit die perceelen, welke gewoonlijk op Vrijdag worden bediend, nu zal plaats vinden op Zaterdag d.a.v. Bewoners van die perceelen wordt der halve verzocht Vrijdag geen emmers aan de straat te plaatsen. De Directeur, J. H. DE JONG. Leiden, 18 April 1935. AGENDA LEIDEN. De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 15 tot en met Zondag 21 April (lsten Paasch dag) as. waargenomen door apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 8, tel. 552; Maandag 22 April (2den Paasch dag) nemen waar de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, tel. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, teL 1313. Voor Oegstgeest worden deze beide diensten waargenomen door apotheek C. van Zijp, Wilhelminapark 8, tel. 274. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK De schipper J. v. O., te Leiden, tegen wien door het O. M. terzake van rijwiel diefstal 8 maanden is geëischt, werd vrij gesproken. SPORT MOTORRIJDEN DE ALKMAARSCHE MOTORRACES. Groote strijd verwacht in de seniores ki asse. Den Tweeden Paaschdag zal het sport park van Alkmaar weer het centrum zijn voor motorrijdend Nederland. Dan zullen eenige duizenden uit alle provincies naar de Noord-Hollandsche kaasstad komen om er getuige te kunnen zijn van de gras- baan wedstrijden op de meest gezellige en ongetwijfeld snelste grasbaan van Neder land. De baan zelf is natuurlijk geheel herzien; speciaal de bochten zijn onder handen ge nomen en waarschijnlijk sneller gewor den. En waar ook verder de geheele en tourage aanzienlijk verbeterd is, daar kan het bijna niet anders, of Alkmaar zal dien Tweeden Paaschdag schoone en boeiende motorsport bieden. Van het lijvige en zeer interessante programma trekt natuurlijk het gedeelte der seniores de grootste aan dacht, al mag niet vergeten worden, dat de juniores heel weinig voor de cracks onder doen. Wat die senidose betreft, wij wijzen hier allereerst op een andere samenstelling van het programma, waardoor de races zoo wel voor de rennens als voor het publiek aantrekkelijker zijn geworden. Er zijn n.l. herkansingsritten ingelascht, zoodat een pechvogel in zijn serie niet di rect uitgeschakeld is, maar nog een twee de kans krijgt om zich te plaatsen. Verder is er voor den landenwedstrijd NederlandBelgië—Duitschland een nieu we bepaling gemaakt waardoor elke rij der van elk land zal moeten trachten om een zoo goed mogelijke plaats te verkrij gen. Deze race gaat n.l. met puntentelling, zoodat niet de eerstaankomende wint, maar wel het land, dat de meeste punten krijgt. Er zal dan strijd zijn om de eerste plaats, maar ook strijd om de 6e, 7 en 8e plaats. En nu nog een paar namen. Wat zegt de lezer wel van een serie Sedan, Graf, Lam bert, Vital, v. Dalsum, Hartman en de Rid der? En wat van een Buttler, Tuerllnx, Beverdam, v. Dijk, Houtop en Rijk? Of een strijd tusschen Rijk, Hartman, Bosman, Houtop en Moeke? Ons dunkt, dat hier verdere woorden on- noodig zijn. Zoo'n serie moet daverend zijn, men zal fraai bochtenwerk kunnen zien, men zal kennis maken met verschillende .stijlen", men zal Ja, eindelijk en vooral zal men zelf kun nen zien, of Buttler nog steeds onze Hol- landsche renners de baas is! En of Ziemer net zoo snel of nog sneller is dan Buttler. Onze van Dijk, Hartman, Houtop en al die anderen zullen vechten, om aan de Duitsche hegemonie een einde te maken! Ziedaar, waar Alkmaar no wacht!

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2