DONDERDAG 18 APRIL 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. FAtL Tl VIERHONDERD STEMBILJETTEN VERDWENEN. Uit een stemlokaal te Haarlem. Toen gisterenmorgen om ongeveer half acht de leden van het stembureau in het schoolgebouw aan het Weltevredenplein te Haarlem de pakken met stembiljetten open maakten, bleek dat een pak met 400 stem biljetten verdwenen was. De beide andere in het stembureau gedeponeerde pakken met resp. 1250 en 800 biljetten waren wel aanwezig. Onmiddellijk werd de politie van een en ander op de hoogte gesteld. Uit t onderzoek kwam vast te staan, dat het ver dwenen pak Dinsdagavond door den ambte naar van de afd. Verkiezingen der gemeen te-secretarie aan het schoolgebouw was af geleverd en ook door het hoofd van de school in ontvangst genomen was. Om 6 uur des avonds was het nog in het stembu reau aanwezig, gisterenmorgen was het weg. Het stond niet vast dat het pak gesto len moet zijn. Het kon b.v. ook wel te goed opgeborgen zijn geweest! De mogelijkheid, dat iemand door een raam het bureau zou binnengedrongen zijn en vervolgens het pak ontvreemd zou hebben, wijst de poli tie af. Ook gisterenavond was het nog niet zeker dat diefstal in het spel is. Voordat de verkiezing begon zijn de voorzitters van alle stembureaux in Haar lem en omstreken van het gebeurde op de hoogte gesteld met het verzoek zeer scherp toe te zien, dat een kiezer geen twee stem biljetten in de bus wierp. Bovendien was het politietoezicht verscherpt. Gisterenmid dag om 5 uur, dus toen de stembureaux werden gesloten, was er geen politiehulp ingeroepen. De verdwenen biljetten konden onmid dellijk vervangen warden uit den reserve- voorraad, welke bij iedere verkiezing aan wezig is. In het werk van* het betrokken stembureau is geen stagnatie ontstaan. VERKIEZINGSRELLETJES TE VEENENDAAL. Te Veenendaal heeft gisteren een rumoe rige verkiezing plaats gehad. Het begon reeds des nachts toen eenige propagandis ten de straten, muren en schuttingen be gonnen te beschrijven. Daarbij werd ook de muur van een huis, bewoond door een N.SJB.-er, onder handen genomen. Toen deze hoorde wat er gebeurde, snelde hij naar buiten en trachtte de biljetten weer te verwijderen. De man werd echter door eeni ge personen vastgegrepen, die hem tevens een gevoeligen trap in de maagstreek toe brachten. Hij wist de marechausseekazerne nog te bereiken, waar een dokter hem heeft verbonden en hem naar zijn woning heeft laten brengen. 's Morgens kwamen eenige N.S3.-ers van buiten, die zich postten voor de verschillen de stembureaux. Intusschen lieten de S.D. A.P.-ers zich ook niet onbetuigd en het kwam al spoedig tot een handgemeen, waarbij de politie moest ingrijpen. Een van de vechtersbazen werd gearresteerd. Om streeks half vijf kwam het tot een treffen tusschen marechaussée en gemeentepolitie eenerzijds en een opgewonden menigte an- derszijds voor het Hotel de Roskam, waar eenige N.S.B.-ers een goed heenkomen had den gezocht. De politie zag zich genoodzaakt van de revolvers gebruik te maken en loste een aantal schoten in de lucht. Eenige per sonen zijn in arrest genomen. Nadat de N. S.B.-ers waren vertrokken, keerde de rust terug. „Vad." DE SMOKKELHANDEL. Auto van opsporingsambtenaren in brand gestoken. Smokkelaars hebben dezer dagen, toen zij achterna werden gezeten door ambtena ren van de crisis-zuivel-centrale, een bru taal stukje uitgehaald, meldt „Vooruit" uit Valkenswaard. Onder deze gemeente kwamen de amb tenaren op het spoor van een flinke troep smokkelaars. Dezen wierpen hun vrachtje weg en kozen het hazenpad. De ambtena ren zetten ze na, doch terwijl ze dat deden slaagden enkelen van de troep er in de weggegooide margarine weer te bereiken en in veiligheid te brengen. Daarmee waren ze echter niet tevreden; ze.stapelden wat droog hout op de even aan den kant van den weg gezette auto der ambtenaren» en staken die in brand! .Omstanders hebben het vuur gebluscht. Ondanks deze moeilijkheden zijn de amb tenaren er niettemin nog in geslaagd, een kleine tweehonderd kilogram frauduleus uit België ingevoerde margarine in beslag te nemen. Het smokkelen is trouwens over de heele zuidelijke linie in de laatste weken sterk toegenomen. De devaluatie van de Belgi sche franc is daar niet vreemd aan. Alleen in de omgeving van Budel werd in enkele dagen niet minder dan 1200 kilo gram boter in beslag genomen. Ook overal elders zijn flinke partijen aangehaald, waarbij ook veel sigarettenpapier was. Tal van vervoermiddelen zijn in beslag geno men, terwijl natuurlijk op ruime schaal processen-verbaal zijn uitgedeeld. HET DRAMA OP SCHIERMONNIKOOG. Verdachte bekent het lijk in den put te hebben verborgen. Naar het „Nbl. van het Noorden" ver neemt, heeft de 20-jarige R. uit Utrecht, de verdachte van den moord op den heer H. J. Kerstholt, gepleegd op Schiermonnikoog, tijdens het verhoor, dat hem te Leeuwar den werd afgenomen, toegegeven, dat hij op het eiland is geweest. Vervolgens bekende hij, dat hij het lijk van het slachtoffer in den put bij diens huis heeft verborgen. - Hij weigerde echter te zeggen, hoe de dood is ingetreden en wie de moordenaar is. Hij ontkende zelf schuldig aan den moord te zijn. OUDE WAPENS GEVONDEN. Te O verloos is men bij graafwerk ge- stooten op een aantal wapens uit den tijd der Saksen. De voorwerpen, twee lansen, twee speren, een bijl en een naald, zullen worden bewaard in het Prov. Centrale Museum te Den Bosch. ONVEILIG STRAND. Het strand te Scheveningen zal onveilig zijn tot aan Wassenaarsche Slag op Woens dag 24 April van 10.30 tot 14.30 uur we gens het schieten met mortieren. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat het strand niet eerder toegan kelijk zal zijn, alvorens de roode vlaggen zijn ingenomen. UIT DE RADIOWERELD Programma's voor Vrijdag 19 April ax Huizen, 1875 M. Algem. Progr. verzorgd door de K. R. O. 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoon. 11.30 Godsdienstig halfuurjte door pas toor Perquin. 12.15 Lunchconcert door de K. R. O.- boys. 2.00 Rond het Passieverhaal. (Gram.). 4.15 Klavier-recital door Willy Fens. 5.00 Land- en tuinbouwhalfuurtje. 5.30 Het K. R. O.-Kamerorkest. 6.20 Bach's Matthaus Passion, aanslui ting met de Thomaskirche te Leipzig. In de pauze Willy d'Ablaing over „Thomas kantor Bach". 9.00 Declamatie Paul Huf en zang van Elisabeth Schumann (Gramofoon). 9.30 K. R. O. Kamerorkest m. m. v. Piet Hartvelt en Frits Hinze, viool. 10.30 Vaz Dias, waarna vervolg Kamer orkest. 11.00 Gramofoon. Hilversum, 301 M. 8.00 VA.R.A. 12.00 A.V.R.O. 4.00 V.A.R.A. 7.00 V.P.R.O. 10.00 V.A.R.A. 8.00 Gramofoon. 10.00 Morgenwijding V.P.R.O. 10.15 Declamatie en Gramofoon. 12.00 A.V.R.O.-Octet. I.30 Johannes-Passie van J. Vranken m. m. v. solisten en het Palestrinakoor. 2.30 Concertgebouw Kamerorkest. 4.00 Kniples. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Strijkorkest, Gramofoon en Orgel spel. 6.40 Interview over de „Flora", Heem stede. 7.00 Kerkdienst u. d. Ver. v, Vrijz. Herv. te Arnhem. 8.00 Uitz. v. d. Johannes-Passion, m. m. v. het Zangkoor v. d. Vrije Gem., klein orkest en solisten. 10.00 V.A.R.A.-orkest. II.0012.00 Gramofoon. Droitwich, 1500 M. 9.359.50 Morgenwijding. 11.50 Mantovani en zijn Tipica Orkest. 12.50 Orgelconcert. 1.50 Radio Militair Orkest. 2.35 Fred Hartley's Novelty Kwintet. 3.20 B.B.C.-Midland Orkest. 4.20 „Good Friday", hoorspel in verzen. 5.20 Cellorecital. 6.50 Bach's Johannes-Passion. WILT U IETS WETEN? V r a a g: L. j. v. Z. te Z. inzake succes sierechten. Antwoord: U is niet bepaald duide lijk in uw uiteenzetting. Kunt u de zaak niet eens mondeling komen bespreken. Dinsdags- en Donderdagsmiddags kunt u van 34 uur kosteloos inlichtingen krij gen op ons bureau. Vraag: G. K. te Z. inzake uitbetaling van dokterskosten door werkgever. Antwoord: Art. 1638 van het Bur- gel. Wetboek zegt daaromtrent: „De werk gever is verplicht in geval van ziekte of on geval van een bij hem inwonenden arbei der zoolang de dienstbetrekking duurt doch uiterlijk tot een tijd van 6 weken, voor diens behoorlijke verpleging en geneeskun dige behandeling zorg te dragen, voor zoo- ver daarin niet uit anderen hoofde is voor zien. Hij is gerechtigd de kosten op den arbeider te verhalen, doch voor zooveel be treft die der eerste vier weken alleen dan wanneer de ziekte of het ongeval door GEMENGDE BERICHTEN JONGEN ONDER HOUT-AUTO VERMORZELD. Achterwielen van den wagen gingen hem over hoofd en borst. Omstreeks vijf uur gisterenmiddag heeft op den Catharij ne-singel te Utrecht een ern stig ongeluk plaats gehad. Een jeugdige wielrijder is daar gegrepen door een met hout beladen tractor met aanhangwagen. De achterwielen van den wagen gingen den knaap over hoofd en borst, zoodat hij ker mend aan den weg bleef liggen, meldt de „Msb.". Omstanders waarschuwden onmiddellijk den geneeskundigen dienst, terwijl de knaap in een nabije woning werd binnen gedragen. Aanvankelijk heeft men den jon- 0mn moeilijk kunnen identificeeren. De po litie stelde een onderzoek in naar de schuld vraag. Den chauffeur, in dienst bij den houthandel Jongeneel, treft vermoedelijk geen schuld, daar de jongen slipte en aldus onder de achterwielen van den tractor te recht kwam. Uit den aard der zaak wekte het ongeval op den drukken Catharijnesin- gel groote deernis. Hoewel de knaap deerlijk gewond was, had men gisteren nog hoop, hem in leven te kunnen houden. Hij is ter verpleging in de Academische Klinieken opgenomen. DAME DOOR TRAM OVERREDEN. Onmiddellijk gedood. Gisterochtend is te Bennekom de ruim 60-jarige mevrouw C. Brutel de la Rivière, toen zij uit een winkel kwam en dicht langs de trambaan liep, door een passeerende tram gegrepen en gedood. AANRIJDING. Gistermiddag is op de Bongerdstraat te Tegelen de 63-jarige mevr. K. door een met zand geladen vrachtauto aangereden, doordat zij yooi den vagen kwam te val len. Met zeer ernstige verwondingen is zij overgebracht naar het ziekenhuis te Tegelen. DOODELLTK ONGELUK. Te Enschede is op het terrein van de ka- naalwerken een ongeluk gebeurd tijdens een reparatie van een graafmachine, waar door de 38-jarige P. K., afkomstig uit IJs- selmuiden, een klap tegen het hoofd kreeg en bewusteloos neerzeeg. Overgebracht naar het ziekenhuis is hij daar gisteren aan de gevolgen, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. AAN VERWONDINGEN OVERLEDEN. Gisteren is in het R. K. Ziekenhuis te Enschede overleden de 38-jarige P. Kint uit LJmuiden, die gisteren bij de werken v^n het Twentsche Rijnkanaal onder de gemeente Enschede, bij reparatiewerk zaamheden aan een graafmachine, in aan raking is gekomen met een drijfriem. K. is zonder tot bewustzijn te zijn ge komen, overleden. DE BRAND IN DEN UPOLDER. Toch twee paarden en één koe omgekomen. Bij nader onderzoek is 'gistermorgen ge bleken, dat bij den brand in den grooten LJ-polder, welke de geheele boerenhoeve van de familie van der Bijl verwoestte, toch twee paarden en een koe zijn omgekomen. Verder hebben twee paarden zulke ernstige brandwonden opgedoopen, dat zij hoogst waarschijnlijk zullen moeten worden afge maakt. Omtrent het ontstaan van den brand is nog niets bekend. FEUILLETON. HET GESLACHT PERIVALE Naar het Engelsch van Mrs. PATRICK McGELL. 31) Zij bracht juist een bord soep aan van haar lievelingsgasten een aaridge oude Amerikaansche toerist in een onmogelijk geruit pak toen in de deur van de eet zaal de gedaante van Max Reiss verscheen, die als een zwarte wolk kwam aandrijven en den blauwen hemel van haar tegen woordig gelukkig bestaan verduisterde. Ze liet het bord soep vallen en aller oogen, ook die van den man, dien zij haatte en vreesde, waren op haar gericht. Max Reiss schrok, maar herstelde zich spoedig. Hij zette zich nadat hij zich vergewischt had van de positie, die Hetty innam aan een tafeltje, dat hem aange wezen werd en dat toevallig bij Hetty's afdeel ing hoorde, en wachtte tot zij bij hem zou komen. Hetty's knieën knikten, toen zij in het kalme effen gezicht keek van den man, dien zij eens beloofd had te zullen trouwen en zij dacht, dat zij flauw zou vallen toen zij hem vroeg, wat hij wenschte. Max Reiss nam de spijskaart in zijn hand las haar haastig door en gaf zijn bestelling op scherpen toon alsof hij het blonde meis- ke, dat bleek en stijf voor hem stond, nog nooit gezien had. Terwijl Hetty hem bediende, bespiedde hij elk harer bewegingen en meer dan ooit speet het hem nu, dat hij geen mooie jonge vrouw had om hem in zijn gevaarlijk be drijf terzijde te staan. Met Hetty als lok middel zou hij niet alleen zijn fortuin kun nen herwinnen, maar met een beetje veine, die hem den laatsten tijd niet verlaten had, zou hij zelfs in staat kunnen zijn in een paar jaar genoeg .te verdienen om zich te rug te kunnen trekken. Allerlei gedachten bestormden zijn brein en steeds was Hetty het middelpunt er van. Tegen het einde van zijn maaltijd zeide hij: „Je behoeft niet bang te zijn: ik zal je geen kwaad doen als je verstandig bent. Wacht mij vanavond om tien uur bij den ingang van het park, dan kunnen wij eens samen praten. Maar blijf niet weg, want dan zul je er spijt van hebben. Hier is iets, dat je misschien zal interesseeren!" Terwijl hij sprak, nam Max Reiss een courant op, die hij mee naar de eetzaal ge nomen had. Het was een der bekendste Engelsche bladen en met zijn dikken wijs vinger wees hij op het portret van een mooie donkere vrouw waaronder gedrukt stond: „De nieuwe Lady Perivale". Het was het gezicht van Lady Olga Pur- nelL Een millioen kleine spottende duivel tjes schenen door Hetty's hoofd te vlie gen, terwijl zij op het papier staarde. „Is.... isLord Perivale Jacks vader dood en is zij daardoor aan den titel gekomen? Wanneeris Jack met haar getrouwd?" stamelde zij. Het duurde niet lang of de sluwe man had een antwoord gereed, dat zijn plannen zou kunnen bevorderen. „Lady Perivale is vier maanden geleden getrouwd", zei hij met goed gespeelde ach teloosheid, terwijl hij de asch van zijn si gaar sloeg. Hetty antwoordde niet; haar oogen zoch ten de eeuwig witte bergtoppen met den blik van iemand, die wreedaardig is ver laten door hem, die haar het meest dier baar was. „Hij was dus al getrouwd toen hij in het flat van Max Reiss kwam en mij daar vond, daarom wilde hij mij waarschijnlijk zoo gauw weg hebben!" Zoo verklaarde zij de daden van den man, die op dat oogenblik als gewoon werkman temidden van duizend anderen in Londen zijn brood verdiende en tever geefs trachtte haar beeld'uit zijn geest te bannen. Max Reiss nam gretig Hetty's volmaakte schoonheid in zich op en nog eens weer steég zijn begeerte tot onmatige hoogten. „Met zoo'n meisje zou ik een fortuin kun nen maken in de groote wereldplaatsen en als ik er dan genoeg van kreeg zou ik mij ergens kunnen vestigen als een eerbaar burger met misschien nog een of ander po litiek baantje", dacht hij met een érngstig verlangen om die schoone droom tot waar heid te maken. „Wel Hetty, hoe denk je er over?" vroeg hij ten slotte, de stilte, die er tusschen hen gevallen was, verbrekend. „Wat bedoelt u?" vroeg Hetty goel. Zij was niet van plan zich door Max Reiss nog eens een belofte te laten afpersen. „Je weet drommels goed, wat ik bedoel, meisje. Heb je riiet beloofd met mij te zul len trouwen als ik dien boef van een va der van je zou helpen ontsnappen en als ik dien beroemden dokter betalen zou om je broertje te genezen?" vroeg Max Reiss op dreigenden, treiterenden toon. Hetty's stem beefde niet toen zij begon te spreken; en zij ontmoette den blik van den voormalgen woekeraar koel en vast beraden, toen zij verklaarde: „Zeer zeker heb ik u die 1 belofte gegeven, mijnheer Reiss, maar ik weet, dat u nog een vrouw hebt, die in een sanatorium verpleegd wordt en naar wier dood u al jarenlang hunkert; men zegt, dat uw wangedrag haar in. dat sanatorium heeft gebracht en indien dit zoo is, heeft u nu, de gerechte straf." De jeugdige stem klonk koud en helder en Max Reiss' sluwe oogen gluurden onrus tig heen en weer, doodsbang, dat iemand hen zou kunnen hooren. Zijn geheele hou ding verried ontzettende angst en groote verbazing. Innerlijk jubelde Hetty; zij had slechts een gerucht herhaald, dat Belle Lucas eens had gehoord: Het was een plotselinge in geving, die Hetty er toe bracht hem dit voor. de voeten te gooien en te oordeelen naar zijn houding was er geen twijfel aan, dat het op waarheid berustte. „Wiewieheeft al die vervloekte •leugens in je hoofd geprent? Wie heeft je gezegd, dat ik getrouwd was? Hè? Vertel me dat eens gauw, jij kleine feeks", en terwijl hij -prak, greep hij Hetty's tengere pols ruw beet en trok haar naar zich toe. Er was geen spoor va'rl 'angst of vrees in haar stem te bekennen, toen zij op ijs- kouden toon antwoordde: „Indien u mii niet onmiddellijk loslaat, mijnheer Reiss, zal-ik schreeuwen en wie maar in de buurt is, te hulp roepen." „Wil je ze dan tegelijkerijtd vertellen, dat je door de politie gezocht wordt en dat je vader een ontsnapte gevangene is?" hoonde dc woedende man. „Natuurlijk zou ik ze dat niet vertellen en dat zou ook wel niemand van mij ver wachten. Ik mag u er dan misschien ook wel aan herinneren, dat degene, die bewust een misdadiger huisvest, even strafbaar is als de vluchteling zelf en als u mij ook maar m hei minst molesteert, ga ik zelf naar de politie en vertel de heele geschie- Radio-Paris, 1648 M. 11.35 Orkestconcert. 6.20 Uit Leipzig: Matthauspassion, Bach. 9.05 Nat. Orkest. Kalundborg, 1261 M, 11.201.20* M. Hansen's orkest. I.502.05 Zang en piano. 2.50 Koorconcert. 3.204.20 Omroeporkest. 7.20 Kuhlau-concert. 9.00 Zang en declamatie. 9.4010.20 Kamermuziek. Keulen, 4M M. 9.05 Orgelconcert. 10.05 Prisca-kwintet. 10.50 Zang. 4.20 „Mariechen von Nymwegen", spel inmicrofoonbew. 5.20 Omroepkoor en solisten. 6.20 Mattheuspassion, uit Leipzig. 9.5011.20 Gramofoon. Rome, 421 M. 8.05 Uit Leipzig: 2e ged. v. d. Matthaus- Passion. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 11.50 Omroeporkest. 12.501.20, 4.20, 5.50 en 6.35 Gramofoon. 7.23 Symphonieconcert. 8 20 Omroeporkest. 9.3010.20 Trioconcert. 484 M.: 11.40 Zang en Gramofoon. 12.45 Fluit en piano. 4.20 Kwintetconcert. 5.50 Chopin-recital. 6.35 Kwartetconcert. 7.20 Omroeporkest. 8.35 Symphonieconcert. 9.3010.20 Gramofoonmuziek. Deutschlandsender, 1571 M. 6.20 Uit Leipzig: Bach's „Matthaus-pas- sion". 8.50 en 10.0510.20 Berichten. Gemeentelijk Radio-Distributiebedrijf te Leiden. Se Programma. 8.20 Keulen. II.20 Brussel VI. 14.20 Deutschl. Sender. 16.20 Keulen. 17.50 Parijs Radio. 18.20 Beromunster. 20.35 Paris Poste Parisien. 21.05 Parys Radio. 4e Programma. 9.20 Droitwich. 11.05 Parijs Radio. 11.50 Droitwich. 18.50 London Reg. 21.50 Keulen. diens opzet of onzedelijkheid veroorzaakt of het gevolg is van een lichaamsgebrek, waaromtrent de arbeider bij het aangaan der overeenkomst den werkgever opzette lijk valsche inlichtingen heeft gegeven." De werkgevers is dus verplicht voor ge neeskundige behandeling te zorgen, doch hij is niet verplicht elke geneeskundige hulp, welke door u zonder zijn toestem ming is ingeroepen, te betalen. iFf l-MfDSL Daar snap ik nieta van. Toen ik hier naar toe kwam, was 't een- hel dere vrieslucht en nu zie ik niets dan wolken. (Life) deniis benevens het aandeel, dat u daarin heeft gehad; ik weet trouwens nog niet of ik dat maar niet in ieder geval moest doen. want dit alles hangt als een zwarte wolk over het geluk van mijn leven." Toen Max Reiss zag, dat r'j meende, wat zij zei en besefte haar niet langer in zijn macht te hebben, ging hij zijn tactiek ver anderen. „Je zou wel stapelgek zijn om zoo iets te doen. De heele zaak is nu doodgezwegen en je zou best in Londen kunnen wonen on der de oogen van de politie; tien tegen een, dat ze je nog niet eens zouden lastig vallen, ook al zouden ze je herkennen. Maar één ding zeg ik je als je mijn zaak je hier gaat bederven want je bent snug ger genoeg om te. begrijpen, wat ik hier doe zal ik wel een middel 'inden, om mij te wreken! Vergeet daj^niet." - Toen Max Reiss een week later van de directie van het hotel het verzoek kreeg ergens anders een logies te zoeken, indien hij moeilijkheden wilde vermijden, kwam het onmiddellijk bij hem op, dat Hetty misschien over zijn aanwezigheid gespro ken had met dokter Renan, die een groo ten invloed in het plaatsje had en die Het ty dikwijls kwam opzoeken, meestal met haar kleine zu~je. Het was toevallig haar taak hem te be dienen voor den laatsten maaltijd, dien hrj in het hotel gebruikte. „Jij hebt mii verraden en gezorgd, dat ik hier uitgegooid werd juist nu ik hier goed op mijn gemak ben; maar je bent nog niet van mij af! Denk maar niet, dat wij het laatste woord met elkaar gesproken heb ben!", snauwde hij haar toe, toen zij hem zijn laatste kopje koffie serveerde. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11