LEIDEN. Prof. Mr. C. P. M.Romfne MAANDAG 15 APRIL 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 GEMEENTERAAD. Hedenmiddag te 2 uur kwam de Raad in vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester mr. A. v. d. Sande Bak- huijzen. Onder de Ingekomen Stukken bevinden zich twee interpellatie-aanvragen, nl. van mevr. Braggaarde Does over het aftrek ken van ziekenfondsreducties van de steun gelden, en van mevr. de Clerde Bruijn over het uitbesteden van het schoonmaken van gemeente-gebouwen. Beide interpel laties worden toegestaan. Een adres van den Alg. Bond van Over heidspersoneel inzake salaris herziening wordt voor kennisgeving aangenomen na een mededeeling van den voorzitter, dat B. en W. geen gevolg zullen geven aan hun oorspronkelijk voornemen tot herclassifi- catie van sommige takken van personeel in overheidsdienst. Een verzoek van eenige belanghebbenden om verlenging van den termijn van ontrui ming van hun ten behoeve van den Stad huisbouw onteigende perceelen, wordt aangehouden tot het einde der agenda, wanneer B. en W. daaromtrent nadere me dedeeling zullen doen. Daarna wordt overgegaan tot behandeling der Agenda. lo. Benoeming van een lid van de Com missie van Beheer over de gestichten „En degeest", „Voorgeest" en „Rhijngeest" (va cature: de heer J. B. Meijnen). Benoemd wordt de heer G. Lekkerkerker. 2o. Benoeming van drie leden van de Commissie van Toezicht op de Bewaar scholen. Benoemd worden de heeren W. C. Ge- rad ts, H. H. Schipper en dr. J. Munk. 3o. Benoeming van een lid van het be stuur van de vereenigiirg „de Ambachts school". Benoemd wordt de heer ir. Jan A. van der Laan. 4o. Voorstel tot overneming in eigen dom en onderhoud bij de gemeente van verschillende strooken voor straat bestem den grond. Goedgekeurd. 5o. Voorstel tot verpachting van het xecht tot heffing van den weg- en watertol c.a. tegenover den Rijnsburgschen Vliet, bij het „Leidsche Hek", aan P. Ciggaar, te Oegstgeest. Goedgekeurd. 6o. Voorstel in zake verlenging van de met de speeltuinvereenigingen „Wester kwartier", „Zuiderkwartier", „Noorder kwartier" en „Oosterkwartier" aangegane overeenkomsten, betreffende de ingebruik- geving van de kinderspeeltuinen, gelegen resp. ten zuiden van den Haagweg, bij de Seringenstraat, ten zuiden van de van der Duynstraat en ten noorden van den Lagen Rijndijk. Goedgekeurd. 7o. Voorstel: a. tot verkoop van een gedeelte bouw terrein, ten oosten van de Heemskerk- straat, kad. bekend Gemeente Leiden, Sectie N No. 897 (ged.), aan de N.V. Gebr. van Hoeken's Houthandel; b. tot overneming in eigendom en on derhoud bij de gemeente van aan genoem de Vennootschap toebehoorende voor straat bestemde strooken grond, kad. be kend Gemeente Leiden, Sectie N No. 381 (ged.); c. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van straataanleg in verband met de transacties sub a. en b. Goedgekeurd. 8o. Voorstel tot vaststelling van een ver ordening, regelende de heffing van op centen op de hoofdsom der gemeentefonds belasting te Leiden. Goedgekeurd. 9o. Voorstel tot wijziging van: a. de met de gemeente Voorhout geslo ten overeenkomst, betreffende de levering van gas in die gemeente door de Stede- lijke Gasfabriek te Leiden; b. de met de gemeente Voorhout geslo ten overeenkomst, betreffende de levering van electrifciteit in die gemeente door de Stedelijke Electriciteitsfabriek te Leiden. De heer Schoneveld (A.R.). vraagt of het noodzakelijk was, dat de directeur van de Lichtfabrieken de annuïteit van rond 1400 liet vallen en het huistarief voor Voorhout gelijk maakte met dat van Leiden. .Wethouder G os 1 in ga (A.R.) zegt, dat men zich inderdaad eenige opofferingen heeft moeten getroosten. De oorspronkelijke wenschen van Voorhout gingen veel verder. Vooral voor de buitengemeenten wordt de concurrentie ondervonden van andere licht en krachtbronnen. Daarna z. h. st. aangenomen. lOo. Voorstel tot aanvaarding van een bijdrage van het Rijk in de kosten van wederopbouw van den ouden gevel van het Raadhuis aan de Breestraat. Goedgekeurd. 11 o. Praeadvies op het verzoek van L. A. de Leeuw en L. H. de Leeuw, te Am sterdam, in zake het houden van markt in het fabrieksgebouw aan de Os- en Paardenlaan. Goedgekeurd. (Wordt vervolgd). PAASCHMYSTERIESPEL IN DE HARTEBRUGPAROCHIE. Door het Jongenskoor in de Hartebrug- parochie werd onder leiding van den heer S. W. Theelen, directeur van het zangkoor, gisterenmiddag een Paaschmysteriespel opgevoerd. Deze uitvoering vond plaats in het Jeugdclubhuis „St. Antonius", Haze- windsteeg. De leerlingen der hoogste klas sen van de jongens- en meisjesschool der parochie waren met hun ouders uitgenoo- digd, dit spel te zien, alsmede eenige eerw. broeders van Voorhout, die dit spel op Zondag Laetare hadden uitgevoerd. Pastoor Smitz o.f.m. opende met een korte toespraak en sprak de hoop uit, dat deze poging zou gewaardeerd worden. Dinsdagavond om 8'/4Uur spreekt in „ZOMERLUST" De bijeenkomst is toegankelijk voor alle Katholieken. Katholieken, toont uw belangstelling! Hierna werd het spel begonnen met de uitbeelding van Palmzondag. De uitdeeling der palmen, na het zingen van „Hosanna, Filio, David" en gevolgd door „Sanctus" en „Gloria Laus" maakte een treffenden indruk. Achtereenvolgens werden dan de meest dramatische fragmenten uit de goede week ten tooneele gebracht: Witte Don derdag, Goede Vrijdag, Paasch-Zaterdag en tot slot Paschen. Door aankleeding van tooneel en zan gertjes werden de verschillende stemmin gen uitstekend weergegeven. Vóór elk bedrijf trad een der zangertjes als lector naar voren, om 't passende Evangelieverhaal voor te zingen op psalm toon. Alle gezangen werden gezongen in het Latijn en de jongens kenden ze van bui ten. We mogen een woord van lof niet onthouden aan den heer Theelen, die met veel geduld de jongens zoover gebracht heeft. Aan het slot van den middag dankte de heer Vreeburg namens den pastoor, die eerder moest vertrekken, de aanwezigen. Hij wees er op, dat de jongens zelf door een dergelijke opvoering den goeden in vloed ondervinden van het spel en prees daarom ook deze poging van den heer Theelen, die zeker geslaagd mag worden genoemd. Hedenavond te 8.15 zal de uitvoering herhaald worden in het Jeugdclubhuis, Hazewindsteeg voor de parochianen. Er wordt geen entree geheven. K. J. M. V. „ST. PETER KANIS". Men verzoekt ons mede te deelen, dat het Eigen Huis der K. J. M. V. „St. Peter Ka nis" hedenavond zal zijrr De voorzitter deelt in zijn opening mede, dat de jaarvergadering van den bond door verschillende omstandigheden wat later in het jaar is uitgeschreven dan gewoonlijk. Het Bestuur had verschillende zaken te onderzoeken en kon onmogelijk eerder met deze werkzaamheden klaar zyn. Hij deelt verder mede, dat een schrijven 'van het Gemeentebestuur is binnengekomen, als antwoord op de vraag van den Bond, dat dit jaar slechts 10 concerten gegeven zul len worden. Hij betreurt ten zeerste, dat dit aantal weer kleiner is dan het vorige jaar, daar deze concerten toch in een groeiende belangstelling van het publiek staan. Ten slotte wordt de volgorde van deze concerten vastgesteld en zal het eerste concert plaats hebben op 23 Mei as. Het j aarverslag van den secretaris en van den penningmeester worden onder dankzegging goedgekeurd. Uitvoerig wor den de plannen voor het vieren van het eerste „Lustrum" van den Bond besproken. Met algemeen^ stemmen wordt besloten dit te vieren door het geven van twee con certen t.w. op Maandag 8 en Dinsdag 9 Juli a.s. De concerteerende vereenigingen (eiken avond vier) zullen vanaf hun repe titielokaal met muziek vertrekken naar „Oud Hortuszicht" Het te maken pro gramma zal eiken avond door de vier op tredende vereenigingen worden verzorgd. Een en ander zal nog verder moeten wor den uitgewerkt en zal nader worden be kend gemaaict. Te ongeveer elf uur sloot de voorzitter onder dankzegging voor de prettige samenwerking deze vergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris halen wij nog aan: In het jaar 1934 trad de Arbeidersmuziek- vereeniging ..Nieuw Leven" uit den Bond. Dit wordt ten zeerste betreurd en het Be stuur hoopt, dat deze vereeniging zal kun nen besluiten zich weer bij den Bond aan te melden. Het concert bezoekend publiek was ook gedurende de concerten in de afgeloopen zomer weer grooter in aantal dan 't vorige jaar. Alleen het huren van stoelen wilde er nog steeds niet in. Het bestuur zal trach ten dit in net volgende seizoen te verhoo- gen. De „knipKaarten" uitgegeven namens den Eond met de bedoeling het bezoek aan de concerten van de aangesloten vereenigingen te verhoogen, werden ingetrokken en zul len niet meer worden uitgegeven. NIEUWE AANWINST RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Portret van Toet-anch-amon. Uit het Fonds Gildemeester heeft de di rectie van het Rijksmuseum van Oudheden een Egyptisch relief van buitengewone his torische waarde kunnen aankoopen. Het is een portretkop van den jeugdigen koning Toet-anch-amon, schoonzoon van den be kenden Ichnaton, waarschijnlijk afkomstig uit een door hem gebouwden tempel in Nubië. Het is opgesteld naast het verleden jaar verworven portret van koning Tuth- mosis III, terwijl in een vitrine daarbij ten toongesteld zijn een aantal voorwerpen uit het graf van Toet-anch-amon, reeds eerder in het bezit van het Museum. De te Leiden tot arts bevorderde semi- arts L. G. Boet is bestemd tot officier van gezondheid 2e kl., by de Koninklijke land macht BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Eddy, z. van Li Kanbier en G. Smink. Ondertrouwd: A. voan Hofe jm. en J. de Ridder jd. 23 j. A. Bronsgeest jm. 28 j. en E. Blok jd. 25 j. W. Kaagman jm, 37 j. en C. Snel jd. 19 j. J. Jasper jm. 26 j. en H. E. M. Kruit jd. 23 j. P. Mas- saar jm. 25 j. en C. J. den Daas jd. 24 j. M. Habraken jm. 23 j. en P. M. Lumme jd. 23 j. G. C. Naves jm. 23 j. en W. C. War- naar jd. 22 j. Overleden: J. J. de Boer m. 73 j. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RUN. IN HET AARKANAAL GESTORMD. Jonge man raakte het stuur kwijt en verdronk. Sedert Donderdagochtend werd alhier vermist de 26-jarige boomkweeker C. v. Greuningen. Hy was 's morgens om half zes naar zijn werk te Boskoop gegaan, doch keerde des avonds niet terug, waarop spoe dig aangifte van zijn vermissing werd ge daan. Dr. de Lange uit Ter-Aar, die Zaterdag van de vermissing las, deelde den ouders van den jongeman mede, dat hij Van Greu ningen Donderdagochtend tegen zes uur op de Verlengde Aar kade was tegengekomen. Hij reed toen in zeer snelle vaart op de fiets in de richting van Ter-Aar. Daar de Verlengde Aarkade uitkomt op den Westkanaalweg, welke vlak langs het Aarkanaal loopt, had dr. De Lange bij zich zelf gedacht, dat Van Greuningen, die den wind in den rug had, bij de Scheeve Jaag- brug zeer gemakkelijk te water kon rijden. Nadat de geheele omgeving was afge zocht, is men gistermorgen op de bewuste plaats gaan dreggen. Na eenigen tijd werd de fiets van den jongeman opgehaald. Gis termiddag is de politie erin geslaagd ook het lijk van Van Greuningen op te halen. Men vermoedt, dat hij door den krachti- gen wind de scherpe bocht bij de Scheeve Jaagbrug niet heeft kunnen nemen en rechtuit in het kanaal is gereden. RECHTZAKEN ART. 22 DER VERORDENING OP DE STRAATPOLITIE TE LEIDEN. De kantonrechter te Leiden heeft een met het oog op art. 22 der verordening op de straatpolitie te Leiden belangrijke beslissing genomen. Den lsten April heeft voor den kanton rechter gediend de zaak van J. N. W. aan wien ten laste was gelegd, dat hij zonder schriftelijke vergunning van B. en W. op den voor ieder toegankelijken weg, de Braassemerstraat met een koffietent een handwagen met omtimmering een standplaats had ingenomen. De ambtenaar van het O. M., mr. Hollan der, achtte de ten 1 astelegging bewezen en vorderde, gezien dat het hier een princi- pieele kwestie gold, een geldboete van ƒ1.— De gemachtigde van verdachte, mr. L. Weijl, betoogde evenwel o.m. op grond van de Wegen wet, dat het ten laste gelegde niet strafbaar was. Hij vroeg dan ook ont slag van rechtsvervolging. De kantonrechter heeft in zyn vonnis het ten laste gelegde bewezen verklaard, doch het bewezen verklaarde feit niet straf baar geacht en den verdachte ontslagen van rechtsvervolging. Geveilde perceelen. Ten overstaan van den Notaris B. J. J. N. Troost alhier: het woon- en winkelhuis met bovenwoning, tuin en pakhuis alhier aan de Hoogewoerd 53 en aan de Krauwelsteeg groot plm. 8.55 Are tezamen in bod 6060, gemijnd op 1200. Deze perceelen zijn niet gegund. Het Heerenhuis met tuin te Leiden aan den Zoeterwoudschen Singel 104, in bod 5400 kooper de heer J. van Riet q.q. alhier voor ƒ5520. Handelsregister K. v. K. Wyziging. 461. Sprey Zonen, Al phen a. d. Rijn, Vinkebuurt 8, houthandel. Uittr. Venn.: J. J. B. Sprey en L. Sprey J.J.B.zoon. Bij ministerieeie beschikking is de gelde lijke vergoeding voor niet in natura ver strekte fourage bij de korpsen van het le ger gedurende het tijdvak van 1 Mei 1935 tot en met 31 Juli 1935 vastgesteld voor Lei den op 59 cent per rantsoen. Hedenmorgen te kwart voor negen is de 6-jarige Willem B., wonend in de Sophia- straat, op dtn Maresingel aangereden door een fietser. De knaap heeft vermoedelijk een been gebroken en is door den E. H. D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. BACH-HERDENKING. In de Rem. Kerk door Fred, de Nie. Hef feit, dat Joh. Seb. Bach 21 Maart 1685 te Eisenach geboren werd, heeft thans 250 jaar daarna, aanleiding gegeven tot een reeks concerten, ook hier te lande, waarop 's meesters werken worden uitgevoerd. Ook de heer Frederick de Nie, organist van de Remontrantsche Kerk alhier is voor nemens op 21 Mei as. een concert te ge ven geheel gewijd aan werken van Bach. De opbrengst van dit concert zal ten goede komen aan de braillebiblotheek voor organisten van den B. B. O. In zyn vonnis overwoog de kantonrech ter dat art. 4 der Wegenwet de voorwaar den opsomt, waaraan een weg moet vol doen om onder het begrip van „openbaren" weg te vallen en dat in deze bij de wet ge geven volledige regeling door een plaatse lijke verordening geen aanvulling of wij ziging kan worden gebracht. Voorts overwoog de kantonrechter, dat daargelaten of de gemeentelijke wetgever aan het begrip „weg" of „straat" een rui mere uitlegging kan geven, en elk geval de Wegenwet beoogt om het begrip „openbaar heid" van den weg volledig vast te stellen en daaraan een onaantastbare wettelijke re geling te geven. Derhalve kan de fictie aangaande het begrip „openbare weg", in art 1 der Verordening op de straatpolitie voorkomende, aan deze wettelijke om schrijving geen uitbreiding geven. Waar na bij dagvaarding geen feiten zijn ten laste gelegd, waaruit voortvloeit, dat de geïncrimineerde handeling op den openbaren weg heeft plaats gevonden en, waar de strafbaarheid van de ten laste ge legde en bewezen verklaarde feiten vol gens art. 22 der verordening op de straat politie te Leiden afhangt van de omstan digheid, dat de geïncrimineerde handeling op den „openbaren" v--eg heeft plaats ge had, in casu gemeld artikel 22 toepassing mist. Naar wij vernemen heeft 't O.M. tegen dit vonnis hooger beroep aangeteekend. LAATSTE BERICHTEN PER DIESEL NAAR BOSKOOP. Naar wij vernemen zal vanaf 13 April de tijdelijke Diesel-electrische dienst tusschen Gouda, Boskoop en Alphen, gezien het drukke bezoek aan de Boskoopsche bloe mententoonstelling ook 's avonds worden ingesteld. Zoolang deze tentoonstelling duurt zal op werkdagen van 12.44 af, op Zon- en feestdagen van 11.45 af tot afloop dienst Bóskoop per Dieseltrein bereikbaar zyn. ONDER DEN fREIN VERMORZELD. Hedenmorgen is op de brug over het Wilhelmina-kanaal te Tilburg een doode- lijk ongeluk gebeurd. De 43-jarige schilder C. Polak uit Lage Zwaluwe, die schilders- werkzaamheden verrichte aan die brug, is bij het oversteken van de spoorlijn door den uit Den Bosch komenden sneltrein gegre pen en vermorzeld. Het deerlijk verminkte lijk is door den Geneesk. Dienst naar het lijkenhuisje van. het St. Elisabeth-zieken» huis overgebracht. Het slachtoffer was ge huwd en vader van twee kinderen. TWEE BRANDEN IN WEESP En twee gewonden Vanmorgen te ongeveer kwart over elf ontstond brand in de vulcaniseer-afdeeling der Weesper-Gummifabriek aan de Mui- dervaart. Waar deze fabriek op niet meer dan 40 meter van den Gemeentelijken gas houder is gelegen, is het gelukkig, dat men het vuur spoedig heeft kunnen stuiten. De brandweer was weldra met een mo tor spuit ter plaatse, doch het personeel van de fabriek was er toen reeds in ge slaagd, met behulp van zand, dat by het brandende rubber het beste bluschmiddel was, het vuur te bedwingen. Bij de blussching heeft echter een der arbeiders, een zekere Bos, zoodanige brandwonden opgeloopen, dat hij per Roo- de Kruisauto moest worden vervoerd naar het Binnengasthuis te Amsterdam. Ongeveer gelijktijdig werd bij een brandje, dat was ontstaan in een schuur van Van Beek aan de Geinbrug, de zoon des huizes gewond, zoodat hy zich moest laten verbinden. Zijn kwetsuren zijn ech ter niet van zeer ernstigen aard. Provinciale aanbesteding. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben he den aanbesteed: Het aanbrengen van een slijtlaag op den weg Pijnacker-Berkel en het maken van enkele fundeeringsproef- vakken op den weg DelftZ e g w a a r t een en ander met bijbehoorende en bijko mende werken, in de gemeenten Pijnacker en Berkel. Laagste inschrijfster was de N.V. Bitumenweg te Utrecht voor 41.625. TELEGRAMMEN BESCHERMENDE MAATREGELEN TEGEN BUITENLANDSCHE INFLATIE. WASHINGTON, 15 ApriL (V.D.). In een verklaring omtrent de devaluatie van de Belga en de mogelijke gevolgen daarvan op de wederzijdsche handelsovereenkomst die kort geleden onderwerp van bespreking tusschen België en de Vereenigde Staten heef gevormd, heeft het Staatsdepartement verzekerd, dat de regeering niet zal toela ten dat buitenlandsche mogendheden de Amerikaansche markt overstroomen met goedkoope goederen als gevolg van even- tueele valuta-manipulaties. MARKTBERICHTEN AMSTERDAM, 15 April. Vee. 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken: 503 vette koeien, waarvan de prijzen waren 5460, 4654 en 4045 cent per kg slacht- gewicht: 105 melk- en kalfkoeien f 140190 per stuk; 164 vette kalveren le kwal. geen noteering, 2e kwal. 3446 cent en 3e kwal. 2833 per kg. levend gewicht; 184 nuch tere kalveren f 2.506.50 per stuk; 116 schapen en lammeren: schapen f 1218 en lammeren f 913, 19 zuiglam meren f 711 per stuk. 565 varkens: vleeschvarkens 90 110 kg. 4647 cent, zware 4445 cent en vette varkens 4344 cent per kg. slacht- gewicht. 33 paarden f 60100 per stuk. ROTTERDAM, 15 April. Vee. Totaal aan- BIOSCOPEN. Casino: Toelaatbaar voor volwaseenen. Lido: Toelaatbaat voor volwassenen. Luxor: Toelaatbaar voor volwassenen. Tiranon: Goedgekeurd voor volwassenen. voer 2367 stuks. 741 vette runderen, 441 vette kalveren, 453 schapen en lammeren, 722 varkens, 10 nuchtere kalveren. Prijzen per kg.: Vette koeien 55, 48 en 3238 cent vette ossen 52, 46 en 3842 cent, vette kal veren 80, 70 en 5055 cent. Varkens (le vend gewicht) 37, 36 en 35 cent, schapen 37 33 en 30 cent, lammeren 39, 34 en 30 cent. Prijzen per stuk: schapen f 16128, lam meren 13—10—7. VEUR, 13 April. Groentenveiling. Krop sla le soort f 2.504.50, 2e soort, f 12, stoofsla per kg. 48 cent, andijvie per kg. 1214 cent, spinazie per 4 kg. 3062 cent. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Officieel). Londen 7.20 Berlyn 59,70 New York1.48s/16 Parijs 9.78ö/s Brussel 25.131/,, Zwitserland 48 03 Milaan 12.321/.» Madrid 20.30 °sl°3S.171/0 Kopenhagen 32.171/5 Stockholm 37.15 Ween en Praag6.21 Boedapest MAARTiE JOHANNA VAN DAM- B v. d. Akker hun 25-jarige Echtver- j| eenigfng te herdenken. Sj Hqn dankbare kinderen WILLEM ANTJE Hazerswoude (Rijndijk), 15 April 1935. Heden overleed onze trouwe knecht de Heer P. MOLENKAMP in den ouderdom van 83 jaren. Begiftigd met de Orde van Oranje Nassau. Ruim 60 jaren heeft hij de familie trouw en eerlijk gediend. 2025 Zijn nagedachtenis zal bij ons in eere blijven. N.V. Gebr. HENDRIKSEN Zoeterwoude, 15 April '35 HARTELIJK DANK. Ik ontving in totaal ruim vijftig gulden voor het zeer groote arme gezin. Is er nog iemand die vergat mij iets te zenden Op mijn giro 248177 of op andere wijze Mr. A. DIEPENBROCK, Seminarie Hageveld, Heemstede 2021 Gevestigd te VOORSCHOTEN: A.FRUYTIER ARTS. Spreekuren Ziekenfondsleden 89 Particulier 23 Leidsche weg 41 „Op Honk" Telefoon 120. 229 A

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3