7 VERKIEZING PROVINCIALE STATEN IN ZUID-HOLLAND MAANDAG 15 APRIL 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 13 De R.K. georganiseerde arbeiders en de N.S.B. Nog slecht weinige uren en de gewichtige daad, het stemmen voor de Provinciale Sta ten moet worden gesteld. Gewichtig, thans meer dan ooit nu de N.S.B. deze verkiezing als een krachtmee ting gébruikt. Geen oogerablik denken wij er aan dat ook maar één katholiek arbeider zijn stem zal geven aan deze „Nationale Sloopers Bond" zooals zij op het congres van een onzer vakorganisaties het vorig jaar werd betiteld. Daarvoor hebben onze werklieden nog te veel gezond verstand om een partij te steunen die or mede op uit is de sterkte en de invloed van de arbeidersorganisaties te verkleinen en waar zij de macht heeft deze „gelijk te schakelen". Zie naar Italië en Duitschland om tc ■weten dat er in een fascistische machtstaat voor haar geen plaats is. Ook in ons vaderland, hoe ondenkbaar of zulks ook moge schijnen, bestaat er kans dat het eenmaal gedaan zal zijn met onze arbeidersbeweging, da: ook hier de ijzeren hand van het Nationaal Socialisme het werk van een halve eeuw van noesten ar beid onzer organisatie-mensohen, met één slag zal verwoesten. Daarom is het voor iederen R. K. georga- niseerden arbeider dan ook uitgesloten dat hij zou stemmen op deze partij van ge welddadige onderdrukkers. En tochzijn er onder de leden van onze arbeidersbeweging, ook hier in Lei den, meerderen, die, hoewel zij als vuur tot water staan tegenover de N.S.B., niet schij nen te beseffen dat zij ook indirect de in vloed van het Fascisme verstei-ken, door n.l. te stemmen op een dissidentempartij. Immers, elke versnippering van stemmen onder ons Katholieken beteekent afbreuk aan de machtige positie die de R. K. Staats partij nog altijd inneemt, ook tegenover het Nationaal Socialisme. Elke stem aan haar lijst onttrokken is dan ook, in dien zin, voor onze katholieke arbeiders misdadig. Lèes maar eens op welke wijze de N.S.B. hier te lande, een wig tracht te drijven fcus- schen de leden der arbeidersorganisaties en hun bestuurders. Volgens hen zijn het im mers de „bonzen" die een gemakkelijk le ventje leiden van de zuurverdiende contri butie-centen der leden. Telkenmale zijn de leiders onzer bonden het voorwerp van hun laagbydegrondsche actie, omdat zij maar al te zeer weten dat verzwakking van het vertrouwen in de lei ding, het eerste begin is van verval. Wij, georganiseerde arbeiders, die onze bestuurders kennen als nijvere werkers, die menigmaal meer dan een 48-urigen werk week moeten maken in ons belang, en die vooral in dezen ongunstigen tijd van loons verlaging en versleen tering der arbeids voorwaarden dubbel zwaar werk hebben om vast te houden aan wat bereikt is, of in elk geval de verlagingen zoo gering moge lijk te doen zijin, moeten daarom, ook door middel van de stembus, aan de bekladders onzer leiders zoo min mogelijk kans geven. Daarom getuigt het van onvergeeflijke blindheid als dit groote belang wordt op geofferd aan onderling meenimgsvferschil. Dochhet is nog niet te laat. Wij hebben nog zooveel vertrouwen in onze R. K. georganiseerde arbeiders te Lei den, dat het overgroote deel nog voor het stemmingsuur zal inzien dat de groote lijnen in het oog moeten gehouden worden. Dat zij onze beweging zullen bewaren voor de schande, dat de „kleine" politiek wordt gesteld boven de „groote". In het belang dus van het ongerepte voortbestaan onzer R. K. arbeidersbewe ging, als openlijk verzet tegen de leugen achtige hetze van de N.S.B. ten opzichte on zer organisatie-leiders, als het moet eigen inzicht opgeofferd aan het hoogste belang, dat thans van ons allen vordert a.s. Woens dag te stemmen op de lijst van der R. K. Staatspartij. Mocht dan ooit, wat God verhoede, het Nationaal Socialisme ook hiei* de macht voor zich opeischen, dan hebben wij R. K. arbeiders ons tenminste in dat opzicht niets tc verwijten. Leiden. J. A. vanöyen. LUCHTVAART „PELIKAAN" MET MOTORPECH TE CALCUTTA. „Oehoe" brengt nieuwen motor. De middelste motor van het vliegtuig „Pelikaan", dat zich thans te Calcutta be vindt, is defect en zal moeten worden ver vangen. Zaterdagochtend om zes uur ver trok de „Oehoe" onder gezagvoerder Blaak, met den nieuwen motor van Bandoeng via Batavia en Singapore naar Calcutta waar hij niet vóór vandaag zou aankomen. De „Oehoe" zal de post en de passagiers overnemen en doorvliegen maar Nederland, terwijl de „Pelikaan" na het aanbrengen van den nieuwen motor, naar Bandoeng terugkeert. De „Ijsvogel", welke Vrijdagmiddag, on der gezagvoerder Viruly te Bandoeng ar riveerde, zal reeds 17 April terugkeer en in plaats van 24 April. DUITSCH SPORTVLIEGER MAAKT NOODLANDING. Zondagmorgen heeft op een weiland na bij Deventer een sportvlieger uit Essen in Duitschland, die op weg was naar Bremen, en die uit de koers was geraakt, wegens benzinegebrek een noodlanding moeten maken. Het vliegtuig kwam daarbij in aan raking met eenigc populieren, tengevolge waarvan de vleugels ernstig beschadigd werden. Overigens slaagde de landing goed. De piloot, bleef ongedeerd. Het toestel wordt thans gedemonteerd en naar .Deventer over gebracht, waar het hersteld zal worden, waarna het weer zal vertrekken; Het vlieg tuig was gemerkt D-E.P.E.F. BUITENLAND VOLKENBOND. DE RAAD VANDAAG BIJEEN. Een Franschc memorandum. Vandaag is te Genève bijeengekomen de Volkenbondsraad, welke op verzoek van Frankrijk in buitengewone zitting is bijeen geroepen. De Fransche regecring heeft een memo randum ingediend, waarin herinnerd wordt aan het besluit van 16 Maart, waarbij de Duitsche regeering .den algemeenen dienst plicht herstelde, voorafgegaan op 9 Maart door de officieele aankondiging van het herstel der Duitsche militaire luchtvaart. Door deze maatregelen zijn twee belang rijke clausules van het verdrag van Ver sailles geschonden. Nog op 20 December bestreed de minister van luchtvaart, dat het Rijk meer dan eeni- ge oefentoestellen zou bezitten. Sindsdien zijn drie maanden verstreken en Rijkskanselier Hitler is in staat den Britschen staatssecretaris er van op de hoogte te stellen, dat het Rijk op het ge bied der luchtvaart reeds pariteit met En geland heeft bereikt. Thans is de schending openlijk, zij wordt niet bestreden. De Volkenbond heeft de taak zich er mede te bemoeien. Door de bepalingen, welke haar militair statuut regelen voor nul en nietig te verlaren, heeft de Duitsche re- géering met voorbedachten rade een der factoren vernietigd, waarop haar medewer king aan het instituut van Geneve berust. Het is waar, dat de Rijksregeering het in October 1933 noodig heeft geacht, na kennis te hebben genomen van een arbeidspro- gram, Genève te verlaten en het uittreden van Duitschland uit den Volkenbond mede te deelen. Dit is een geste, welke door niets ge rechtvaardigd was, zooals de president der conferentie zelf heeft geconstateerd. Doch ook na deze geste is het werk niet opgege ven. Op 3 Februari jl. werd op initiatief van de Fransche en Engelsche regeering een program opgesteld, dat door alle den vrede dienende mogendheden met voldoening werd ontvangen. Zelfs de Rijksregeering hav. dit program aangenomen. Haar besluiten van 16 Maart hebben het intusschen in gevaar gebracht. Het zou nutteloos zijn zich te willen beroe pen op de maatregelen, welke de andere re geeringen zich genoodzaakt hebben gezien te nemen in hun eigen land, omdat deze maatregelen gerechtvaardigd werden door de ontwikkeling van de Duitsche wape ning. Duitschland heeft een internationaal pro bleem een eenzijdige oplossing willen ge ven. De methode van onderhandelen heeft het vervangen door de methode van het fait accompli. Haar besluiten, die onvereenigbaar zijn met het geheele systeem der bewapenings beperking, hebben voor geheel Europa de kwestie der algemeene herbewapening in vollen omvang opgeworpen. De Volkenbondsraad heeft den plicht zich uit te spreken over de verantwoorde lijkheid van den aldus geschapen toestand en over de gevolgen, welke deze mede brengt. DUITSCHLAND. NU OOK EEN BEELDENSTORM? Volgens een bericht in „Der Deutsche Weg" zijn door de Nationaal-Socialisten de kruisbeelden en heiligenbeelden uit het nieuwe stedelijk ziekenhuis en uit het Talboth-kleulerhuis van de stad Aken ver wijderd. In de stad Aken vormen de ka tholieken 90 procent der bevolking. Het bisschoppelijk protest heeft geen enkel resultaat opgeleverd. Bij het Maria-h'ospi- taal heeft men zelfs het Mariabeeld dat in een nis boven de deur was aangebracht, weggenomen Ook op andere plaatsen der stand zijn de heiligenbeelden verwijderd. Bij den katholieken boekhandelaar firma Schweitzer in de „Hindenburgstrasze" werd op de vensters het woord „verraders" ge schreven, omdat deze firma in haar uit stalkasten slechts katholieke boeken heeft geëxposeerd. DWANG OP DE DUITSCHE JEUGD Naar de Berlijnsche correspondent van de „Msbd." mededeelt, is door de patroons en arbeiders van de „Humboldt-Deutz Mo toren A. G." in Keulen besloten in het bedrijfsreglement (een document, dat door de nieuwe wet op de arbeidsorgani satie verlangd wordt) een bepaling in te lasschen, op grond van welk in deze fa briek voortaan geen leerling meer aange nomen mag worden, die niet lid van de Hitler Jugend is. Wanneer dit illustre voorbeeld school maakt en het ligt in den trek van den tijd, dat het zulks zal doen krijgen de kinderen, die genoeg moed bezitten om te genover de H. J. voor hun overtuiging uit te komen, gedurende de verdere rest huns levens en zware pijp te rooken. DUITSCH BISSCHOP VEROORDEELD Vijf maanden gevangenis Uit Paderborn wordt door Reuter ge meld: De katholieke bisschop Muller, is tot vijf maanden gevangenisstraf veroordeeld, on der beschuldiging onjuiste geruchten ver spreid te hebben over de Nazi jeugdbewe ging in Dortmund en Boehum. Waarschijnlijk heeft de bisschop gewezen op het heidensche, goddeloozc karakter der Nazi jeugdbeweging. En dat mag niet in Duitschland waar het Natlonaal-Socialisme godsdienst-vrij heid heeft gebracht! SPANJE. DE BOETEPROCESSIES GEMOLESTEERD De kerken branden weer! Naar aanleiding van het besluit der Spaansche regeering ora dit jaar voor het eerst de boeteprocessies wederom toe te staan, schrijft „El Mati": Blijkens de jongste besluiten van den Ministerraad is de regeering voornemens om zoo spoedig mogelijk alle dwangmaat regelen in te trekken, die ons herinneren aan de bolsjewistische revolutie van Octo ber 1934. De ondervinding leert ons even wel en de feiten demonstreeren het bijna dagelijks, dat de opstand wordt voort gezet in den vorm van guerilla tegen de Katholieke Kerk... (De ceDsuur heeft hier een groot gedeelte van het artikel uitgelicht).. Nadat de processies en de openbare gods dienstplechtigheden jarenlang absoluut verboden waren, heeft do regeering thans besloten dat de aloude openbare boete processies der Goede Week weer gehouden mogen worden. Nauwelijks heeft de katho lieke bevolking met vreugde kennis geno men van dit besluit of de telegraaf brengt ons reeds de droevige tijding dat in Sa- ragossa een der praalwagens, die op Goe den Vrijdag zou meetrekken in den „Stoet der Begrafenis" door een bende communis ten in brand is gestoken. De beelden, die door de benzinehelden zijn vernield waren vervaardigd door den beroemden Arago- nees Carlo Palau. In Osca hebben eenige onbekend geble ven individuën in de Sint Dominieuskerk de beelden die zij in dé boeteprocessie zou den ronddragen, met benzine overgoten en in brand gestoken. De „passos" (lijdensta- fereelen) van het laatste Avondmaal, de kruisiging en de graflegging (het laatste een kunstwerk van onschatbare waarde) waren reeds geheel verwoest voor de brandweer ter plaatse was. Dank zij haar cordaat optreden kon de kerk gered wor den. In Miranda de Arga (bij Pamplona) is een godsdienstoefening door een radicaal- socialistische jeugdgroep verstoord, Eerst toen de Guardia Civil geweld gebruikte, wilden de revolutionairen de kerk, waar zij alles kort en klein geslagen hadden, verlaten De regeering moet onmiddellijk paal en perk stellen aan deze barbaarschheden De atheïstische fakkels, die in Aragon op laaien moeten worden gedoofd, daar ook in andere provincies de lucht weer rood wordt gekleurd door de brandende ker ken Wij hopen, dat de Gouverneur—Gene raal van Catalonië zoodanige maatregeln zal nemen, dat de veiligheid der proces sies in Tarragona en in tal van andere steden van ons autonoom gewest gewaar borgd is. ITALIË. ACCOORD MET ABESSYNIE De toestand echter weinig: verbeterd Italië en Abtssinië zijn overeengekomen hun grensgeschil aan een verzoeningscom missie te onderwerpen. De Daily Telegraph meldt echter uit Addis Abeba: De gevaarlijke militaire toe stand blijft bestaan, ondanks het aanvaar den van arbitrage door Italië. Italië houdt het betwiste gebied bezet en staat gemobi liseerd *langs de grenzen van Abessynië en Italiaansch Oost Afrika. CHINA. NEDERLAAG VOOR COMMUNISTEN Tweeduizend hunner gedood Naar de „Times" uit Honkong ver neemt, wordt van verschillende zijden be vestigd, dat maarschalk Tsjang Kai-Sjek in een gevecht op tien mijl ten Zuiden van Kweijang, dat twee dagen duurde, den communistischen benden een verpletteren de nederlaag heeft toegebracht. De regee ring verklaart, dat tweeduizend commu- nisttn zijn gedood, waaronder de leider Tsjoeteh. De communisten hebben zich in Zuid-Westelijke richting naar Ansjoen teruggetrokken. Kweijang wordt thans niet langer bedreigd. De communisten hebben ook een neder laag geleden in het Noord-Westen van Hoenan, waar de regeeringstroepen Joengs- joen hebben bezet. Maar mevrouw, bedaar, bedaar... u ziet toch dat de stedelijke brandweer al het mogelijke doet, om n uw lieve Lorre weer terug te geven. (New Yorker) VOOR WOENSDAG 17 APRIL 1935 Katholieken, stemt op den eersten candidaat van lijst BUITENLANPSCHE BERICHTEN FRANSCHE EXPRESS ONTSPOORD. Aantal slachtoffers betrekkelijk klein. Een spoorwegongeluk, dat als door een wonder niet den omvang van een cata strofe heeft aangenomen, heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag, kort voor drie uur, op het station Mareheprime, op 28 K.M. ten Zuiden van Bordeaux, plaats ge had, alwaar de luxe nachtsneltrein Pyre neeënCóte d'Argent op weg van Hen- daye (Spaansche grens) naar Parijs, rij dende op de topsnelheid van 110 K.M. per uur, is gederailleerd. Tien wagons zijn op elkaar gereden, sloe gen om en zijn gedeeltelijk vernield. Tot dusver zijn drie dooden te betreuren, ter wijl tien personen zwaar en velen licht zijn gewond. Onder dezen bevinden zich verscheidene buitenlanders, doch naar wij vernemen, niemand van Nederlandsche na tionaliteit. De groote electrische sneltrein, die om 22 uur 15 Zaterdagavond Hendaye had ver laten, en om 9.30 Zondagochtend te Parijs moest arriveeren, had te Dax door een aan sluiting belangrijk oponthoud gehad, en naderde Bordeaux met bijna een uur ver traging. Juist reed, om 2.46, de trein met een don derende vaart langs het station Marehe prime, toen bij het passeeren van de wissels de schokibreker van den eersten personen wagen, volgenden op den eersten goederen wagen, afvloog. Door den schok vloog de wagen uit de rails. De twee machinisten, die door het ongewone geraas van den hot senden wagen opmerkzaam werden ge maakt, deden nog vergeefsche moeite den trein tijdig tot staan te brengen. De koppe lingen verbrekend, vloog de kapotte rij tuig uit de rails, alle wagens die volgden achter zich meesleepend. De eerste twee wagons drongen geheel in elkaar en wer den tot splinters geslagen, de aoht volgende sloegen om. Het toeval wilde, dat de trein, die den vorigen nachx nog den hertog van Kent en zijn gemalin uit Spanje naar Parijs had gebracht, zeer matig bezet was; in totaal waren er nog geen zestig reizigers. Hoewel onmiddellijk naar Dax en Bordeaux om hulp werd gevraagd, duurde het geruimen tijd, alvorens een nulptrein en ambu lance-auto's arriveerden op de plaats des onheils, welke een tragisch beeld van ver woesting bood. Het reddingswerk word bovendien sterk bemoelijkt, doordat de regen bij stroomen neerviel en een na burige beek buiten haar oevers was ge treden, zoodat het water dwars door het puin van den trein liep. Gistermorgen waren drie dooden gebor gen. De een is de hoofdconducteur van den trein, Rollin, de tweede een te Moskou woonachtig Engelschman, Baily, en de der de een Fransch notaris uit St. Jean de Luz. In het ziekenhuis te .Bordeaux bevonden zich toen zeven zwaargewonden, waaronder drie Engelschen, de Zwitsersche consul te Manilla, een Sovjet-Rus en een Spaansche dame. Het verkeer over beide lijnen was een groot deel van der Zondag verbroken, aangezien de puinhoopen beide sporen ver sperden. Een andere trein, die achter den verongelukten exprestrein aankwam en een groot aantal mannen der mobiele garde met hun paarden vervoerde, kon nog juist bijtijds tot stilstand worden gebracht. DE „KAISO MAROE" GEZONKEN. Van de 50 opvarenden slechts twee gered. In de nabijheid van Ohito is door tot nog toe onbekende oorzaken het Japansche s.s. „Kaiso Maroe" gezonken. Van de vijftig op varenden slaagden er slechts twee in zich te redden. ROEMEENSCH STADJE IN VLAMMEN. Reeds 60 huizen verwoest. Het stadje Pascani staat sedert Zaterdag nacht in vlammen. Tot op het oogenblik zijn reeds zestig huizen verwoest. Daar ook de telefoonleidingen vernield'zijn, ontbreken nog nadere mededeelingen over de om vang der catastrofe. Persoonlijke ongeluk ken zijn niet gemeld, ofschoon de bewoners door een paniek wei-den bevahgen. WEER EEN MYSTERIEUZE VER DWIJNING. Duitsch uitgewekene te Ancoua vennoord? Naar vernomen wordt, heeft de Zwitser sche politie een onderzoek geopend om trent de geheimzinnige verdwijning van den Duitschen uitgewekene Mendelsohn. Men vermoedt, dat Mendelsohn, die te Ancona gevestigd was, is vermoord. De moord zou hebben plaats gehad tijdens het verblijf te Ancona van den bij de affaire- Jacob betrokken Wesemann. UIT DE OMGEVING LElDSCnENDAM DOODEUJK ONGELUK Man door tram overreden Zaterdagmiddag omstreeks kwart over vier had nabij de halte Leidschendam, Damlaan een droevig ongeluk met doode- lijken afloop plaats. Omstreeks dien tijd kwam de 83-jarige C. van Veen van een zijlaantje van de houtzagerij van den heer Koerts, welk laantje over de tramrails loopt. Juist na derde de Blauw tram van de richting Lei den. Van V„ die doof is, stak na een korte weifeling plotseling de raiis over en werd door de rechterzijde van de tram geraakt en langs de baan geslingerd. De tram stond spoedig stil, doch, toen men bij den ongelukkige kwam, gaf deze juist den geest. Pastoor Kammcrs en dr. van Zee land, die spoedig ter plaatse waren, konden den ongelukkige geen geestelijke en medi sche hulp meer verleenen. Ook Burgemees ter Keijzer was onmiddellijk ter plaatse. Van een en ander werd proces-vei'baal op gemaakt, terwijl het lijk werd in beslag genomen en naar St Antoniushove werd vervoerd. Volgens ooggetuigen treft den be stuurder geheel geen schuld. Verondersteld wordt, dat van V. de tram niet heeft ge hoord of gemeend heeft nog juist te kun nen oversteken. Er was spoedig heel wat volk op de been en het droevig ongeluk werd overal druk besproken. WASSENAAR DRIE AUTO-BOTSINGEN De toestand van een der slachtoffers zorgwekkend Op den Leidschen Straatweg bjj de Raaphorstlaan heeft een aanrijding plaats gehad tusschen een auto, bestuurd door dr. v. d. S. uit Voorschoten en een andere, bestuurd door Van E. uit Den Haag. Van E. botste met zijn wagen daarna tegen een rijwielbord. De wagen van E. werd zwaar beschadigd; de eigenaar bekwam vrij ern stige verwondingen. De auto van R. uit den Haag is op den Leidsche Straatweg gebotst tegen een stil staande truck, toebehoorend aan v L. uit Wassenaar. Beide auto's werden zwaar be schadigd. Gisteravond omstreeks half 12 is op den Leidsche Straatweg nabij de Eikenlaan de auto van den 46-jarigen v. d. M. uit Rijswijk omgeslagen tengevolge van het breken van de achteras. De auto kwam op den weg te liggen. Terwijl de bestuurder hulp ging halen, naderde 10 minuten la ter op de motor H. uit Wassenaar; deze reed tegen den auto op en sloeg over den kop. Zwaar gewond werd de motorrijder opgenomen en, nadat door dr. Hubbeling een noodverband was gelegd, in zorgwek kende toestand naar het ziekenhuis aan het Westeinde te Den Haag overgebracht. TER AAR Gemeenteraadsverkiezing Gisteren werd de eerste stemming gehouden voor de definitieve lijst De uitslag was als volgt M. Holscher 40, J. Hoogenboom 106, L. Hoo- gervorst 51, P. Hoogervorst 34, A. C. v. d. Hnorn 40, D. v. d. Hoorn 77, J. A. Koele- man 15, H. Markman 32, A, P. Uyttewaal 6, Jac. Valentijn 17, H. Volgering 88, M. v. d. Weyden 54. In totaal uitgebracht 560 stemmen. Met deze uitslag zal het ver een igingsad vies luiden: J. Hoogenboom, H Volgering, D. v. d. Hoorn, M. v. d. Wey den, L. Hoogervorst. Vooraleer de lijst officieel ten gemeente huize zal worden ingediend, krijgen we nog een stemming, en aan de hand van deze uitslag, wordt de definitieve lijst op gemaakt, en- wel in volgorde van het door de candidaten verworven aantal stemmen. Bij deze tweede stemming wordt gelegen heid gegeven het advies te stemmen met nog een candidaat, men moet immers zes personen hebben. Kan men zich niet met dit advies, of slechts gedeeltelijk vereeni gen, dan vindt men gelegenheid een keuze te doen, uit de twaalf candidaten, die ook nog weer afzonderlijk voorkomen op de lijst. Bij de uitnoodiging voor deze stem ming, is een duidelijke memorie van toe lichting voor dit systeem wel gewenscht. Vermelden wij nog, dat de voorz. M. Robertz een woord van dank bracht aan de kiezers, die in zoo'n groote getale ter stembus zijn gekomen Moge dit ook zoo zijn met de Prov Staten verkiezing. Denkt gij er aan! Vanavond om half acht wordt de groote propaganda-avond gehouden, die eerst was uitgesteld. Als spreker zal optreden de heer Machielse. We verwachten een reuze opkomst. VEUR Dc Statenverkiezing. Het bestuur van ;de R.K. Staatspartij, afdeeling Veur, ver zoekt ons mede te deelen, dal er voor oude en gebrekkige R.K stemplichtigen gelegen heid bestaat ziel. op Woensdag 17 April a.s. per auto naar de stembureaux te doen brengen. Opgave kan geschieden bij den secretaris, Veurschestraatweg 30 en bij dc andere bestuursleden. Geboren: Johanna Agatha d. van J. P. Knijnenburg en A. v. Vliet.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 13