VRIJDAG 12 APRIL 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 7 UIT DE OMGEVING OEGSTGEEST. Burgerwacht. Gisteravond hield de Burgerwacht in „Het Witte Huis" haar jaar vergadering onder voorzitterschap van den heer J. Vos. De belangstelling was vrij groot, doch daar dit een verplichte opkomst was en deze' bijeenkomst, als „dienst" werd beschouwd, hadden wij toch zeker 90 pet. der leden verwacht. Commandant Beekman bracht jaarver slag uit. Spreker was geenszins optimis tisch gestemd en keurde de houding der afwezigen in scherpe bewoordingen af. Vervolgens deel de commandant nog mede dat het niet is mogen gelukken een goede schietbaan te Oegstgeest te bekomen en gaf daarna een uiteenzetting van zijn plan nen voor de toekomst. Er zullen enkele oefeningen in mobilisatie worden gehouden en spreker verwacht dan dat allen opko men. Als leider van den economischen dienst zal optreden dr. Simon Thomas en van den geneeskundigen dienst dr. Korthoff. De leden zullen worden uitgerust met een helm en er zal voor oefening een K.S.O. ge weer worden aangeschaft. Met een aanspo ring actief lid van den Burgerwacht te zijn besloot spreker. De heer B. J. v. d. Meene gaf financieel verslag. De rekening van 1934 gaf een nadeelig saldo van 23.16 aan. De begrooting werd goedgekeurd. Ver melden we nog dat zich een tweetal be gunstigers hebben opgegeven. Gelegenheid dit te doen staat voor een ieder natuurlijk open. Het woord was daarna aan kapt. Snij ders, die volgaarne wederom te Oegst geest het woord wilde voeren. Het was nu juist vijf jaren geleden, dat spreker ook hier optrad. Spreker vindt de belangstelling elders overal grooter dan hier en acht het feit, dat velen mankeeren zeer ernstig, waar het betrof een oproep door de hoog ste instantie n.l. de burgemeester. Dit be- teekent .een gebrek aan besef voor den ernst van den toestand. In gedachten ging spreker terug naar de tijden, dat nu wijlen de heer Peltenburg en dr. Timmermans vooraan in de gele deren stonden van de B. W. Waren die tij den n.l. bij de oprichting ernstig te noemen, thans is daaraan wel het woord „buiten gewoon" toe te voegen. In enkele plaatsen van ons land is het vorige jaar de B. W. opgeroepen voor mobilisatie. Met vreugde mocht spreker toen constateeren dat aan die oproep voor 100 pet. is gehoor gegeven. Wij hebben die dagen de beteekenis gezien van de macht van het gezag. En dit wilde spreker ook dezen avond op den voor grond stellen. Heden zijn wij het tijdperk (in 1890 reeds voorspeld) genaderd waarin een al ge heele verarming is te constateeren, zoo wel in maatschappelijk als geestelijk op zicht. De massa heeft jammer genoeg toen geen geloof gehecht aan het voorspelde en toch is het zoo ver gekomen. Of alles rustig zal verloopen blijft een groote vraag, maar mochten er onlusten ontstaan, te welker bestrijding de B. W. in actie geroepen moet worden, dan moet ieder voor zich en allen te samen als een eerste eisch voorop stel len, dat wij hieraan met volkomen liefde moeten gehoor geven. Spr. indrukwekkende rede werd met een krachtig applaus beloond. De burgemeester sprak hierna als hoofd der gemeente een enkel woord waarin hij de groote verantwoording schetste waar toe ieder voor zich geroepen is. Wij moe ten daarom allen als vrienden en broeders, van welke gezindte dan ook, samenwerken en daarmede elkander en onze medebur gers de helpende hand bieden. Hiertoe is noodig een groote saamhoorigheid. Hierop volgde nog eenige gedachtenwis- seling waarop de voorzitter kap. Snijders hartelijk dankte voor zijn eminente rede. Hierna deelde de voorzitter mede, dat de heer J. v. d. Voet het bestuur gaat ver laten en dankte hij hem in welgekozen woorden voor de prettige samenwerking. De heer v. cL Voet dankte voor deze woorden en zeide zeker als lid te zullen aanblijven. Hij meende echter zijn man daat aan een jongere kracht ter beschik king te moeten stellen. Hierop had de bestuursverkiezing plaats. De aftredende heeren J. M. Pos en H. W. Collee werden herkozen. In de vacature-C. Peltenburg en J. v. d. Voet werden gekozen de heeren C. Kok en J. P. C. SenteL Na rondvraag werd de vergadering gesloten met het zingen van het Wilhelmus. VEUR. Gemeentebegrooting 1935. B. en W. van Veur deelen den Raad mede, dat Ged. Staten de gemeentebegrooting, dienst 1935 wederom hebben teruggezonden met op merkingen. Het komt Ged.-Staten niet wenschelijk voor te beschikken over een deel van de reserve van het electriciteitsbedrijf. Hier door wordt het noodig alsnog in de begroo ting op te nemen een raming wegens extra bijdrage uit het werkloosheidssubsidiefonds Het onder volgnummer 97 geraamde bedrag ad 4204.23 behoort te worden geschrapt. De raming ad 5138.84 wegens uitkeering van de helft van het voor 1935 geraamde verlies van het gasbedrijf kan worden ver minderd met 599.60. In verband met het vorenstaande kan de raming van het extra subsidie uit het werkloosheidssubsidie fonds worden gesteld op 3604.63. Voorts handhaven Ged, Staten hun aan wijzingen ten aanzien van diverse volg nummers. Na ampele overweging meenen B. en W. te moeten voorstellen ten aanzien van volg nummer 271 (aanschaffen en onderhouden van schoolboeken, leermiddelen en school- behoeften) de aanwijzing van Ged. Staten te moeten volgen. Het is B. en W. bekend, dat in andere Ge- HET WEER OP ZONDAG. VOORLOOPIG WEINIG KANS OP RUSTIGER WEER. Het ongewoon langdurige stormweer, hetwelk in de afgeloopen week heerschte, was een voor dezen tijd van het jaar min of meer abnormaal verschijnsel. Het is be gonnen na een algemeene omwenteling in den weerstoestand in West-Europa, die ook een einde heeft gemaakt aan het koude weer met Noordenwind en sneeuwbuien, hetwelk het gevolg was van de overstroo ming van ons werelddeel met zeer koude, uit het hooge Noorden afkomstige lucht. In het begin der week hield de toevoer van deze koude lucht op en kwam daar voor een stormachtig waaiende Zuidwes ten wind in de plaats, die warmere lucht aanvoerde. Dientengevolge steeg de tem peratuur tot de hoogte, die voor dezen tijd van het jaar ongeveer normaal is. Maar de zeer krachtige Zuidwestelijke lucht- strooming bracht ons bijna voortdurend stormweer. De zwaarste winden woeien in een betrekkelijk klein gebied rondom het EngeLsche Kanaal. De diepere oorzaak van dit zeer actieve weer ligt waarschijnlijk in de sterke te genstelling fcusschen deze warmen Z. W.- luchtstroom en een nieuwe, uit het hooge Noorden komende luchtstrooming, die zich over Groenland naar het Zuidenbaan breekt. Waar twee luchtstroomen als deze, die zoo sterk in temperatuur verschillen, langs elkander vloeien ontstaan diepe stormdepressies, die zich in Noordooste lijke richting verplaatsen. Na verloop van enkele dagen heeft het geheele windstel- sel zich zooveel in Oostelijke richting ver plaatst, dat de koude Noordelijke lucht stroom de Britsche Eilanden en de Noord zee heeft bereikt. Naar alle waarschijnlijkheid zal het stormachtige weer nog aanhouden maar de Zuidwestenwind zal verdrongen wor den door den Noordelijken luchtstroom, die langs een omweg ons land als Weste lijke of Noordwestelijke wind zal berei ken. Of dit reeds vóór Zondag zal gebeuren is niet met zekerheid te zeggen, daar zich aan de Zuidzijde van het depressiegebied, hetwelk in het midden der week nog over N.W.-Europa lag, nieuwe stormgebieden j met sterken wind uit het Zuidwesten kun- nij ontwikkelen. Voorloopig zal dus moeten worden ge rekend op krachtigen tot stormachtigen wind, eerst uit Zuidwestelijke, daarna uit Westelijké tot Noordwestelijke richting, weinig regen, eerst op een temperatuur gelijk aan of iets boven de normale, daar na op afkoeling. Het stormachtig karakter van het weer zal dus hoogstwaarschijnlijk nog aanhouden. meenten met een bedrag van ongeveer 2 per leerling kan worden volstaan. De ra ming ware te stellen op 90 x 2.is 180.—. Ten aanzien van de overige volgnum mers kunnen B. en W. om de in de vroegere stukken vermelde redenen en omstandighe den geen voorstel tot wijziging doen. Ten aanzien van het geraamd subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur wenschen Ged. Staten het bedrag ad 750.wegens vermoedelijk batig saldo over 1934 niet in mindering gebracht te zien op het subsidie 1935. In verband hiermede behoort de ra ming te worden gesteld op f 9000.De overige opmerkingen zijn van administra- tieve aard. B. en W. stellen voor overeen komstig het vorenstaande te besluiten. Staatspartij. Onder voorzitterschap van den heer A. A. Bontje hield de R. K. Staatspartij afdeeling Veur een belangrijke algemeene vergadering in het Patronaat. In zijn openingswoord brengt de voorzit ter hulde aan wethouder Weerdenburg voor de vele jaren van dienst en al het vele en goede, wat hij in het belang der Gemeente Veur heeft gedaan, waarbij hij den wensch uitspreekt, dat de Heer Weerdenburg in een goede gezondheid nog vele jaren van zijn verdiende rust moge genieten. De voorzitter deelt mede, dat benoemd is tot lid van den dubbelen Raad de heer C. M. v. d. Heijden, R. K. in plaats van den heer H. de Ruijter, die voor deze benoe ming heeft bedankt. Aan de orde komt bespreking der opge geven candidaten voor dén Gemeenteraad van Veur. De voorzitter bespreekt de nieu we candidaten, waarbij hijvan allen hun verdiensten op politiek of ander gebied naar voren brengt, terwijl hij opmerkt, dat de aftredende leden, die wederom candi- daat zijn gesteld geen bespreking behoe ven,. daar hun verdiensten voldoende be kend zijn. Hierna voeren verschillende hee ren het woord, waarbij o. m. heftige discus sies worden gevoerd over het niet weder om candidaat stellen van den heer Weer denburg. Het zou ons te ver voeren hier over in den breede uit te weiden; genoeg zij, dat de voorzitter hierop duidelijk ant woordde en duidelijk deed uitkomen, dat het bestuur in deze geen blaam treft, ter wijl werd voorgesteld, dat de Commissie van advies alsnog den heer Weerdenburg zou vragen een candidatuur te aanvaarden, en hem bij aanvaarding alsnog op den lijst te plaatsen. Bij de verkiezing van zes leden voor de Commissie van advies werden bij le stem ming gekozen de heeren H. Rolvink, J. de Gier, en P. v. d. Meulen en bij 2de stem ming de heeren A. van Rijn, C. van Heinin gen en H. van Kampen. Van de rondvraag werd door enkele leden gebruik gemaakt, waarna de voorzitter, na beantwoording der vragen, de vergadering sloot met den Christelijken groet. „St. Deus Dedit". Het bestuur van „St. Deus Dedit" verzoekt ons te willen mede- deelen, dat vanaf Zaterdag 13 April a.s. in plaats van 67 uur contributie zal geind worden van 78 uur. Tevens zullen de werkloozen gelden uitbetaald worden des Zaterdags bij den Penningmeester A. van I Rijn, Veursche Straatweg 93 te Veur. INGEZONDEN STUKKEN Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik U een plaatsje voor het onderstaande in Uw veelgelezen Blad. Aan de Leidsche Burgerij! De Nederlandsche Centrale Vereeniging ter bestrijding der Tuberculose nam hier te lande op den eersten verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana, nu 25 jaar geleden, het initiatief een bloempje van celluloid te doen verkoopen ten bate der tuberculose bestrijding. Het volgende jaar werd dit tu- berculose-bloempe, dank zij de goedgun stige beschikking van wijlen H. M. de Ko ningin-Moeder: Emmabloem genoemd. De ze collecte, die sindsdien elk jaar in de maand April gehouden wordt, heeft, dank zijtde verworven groote populariteit, groo te sommen opgebracht, waarmede tallooze minvermogende longpatiënten werden uit gezonden. Morgen, Zaterdag 13 April, zal deze col lecte opnieuw gehouden worden. Opnieuw zal er in dezen malaise-tijd van U een offer worden gevraagd. Maar we durven met klem deze collecte aanbevelen, waar 't hier geldt zoo'n groot volksbelang: de bestrijding van deze ern stige ziekte, die ook in onze stad zooveel slachtoffers maakt. Moge ook dit jaar de Leidsche burgerij ondanks moeilijke tijden met milde hand geven voor dit schoone doel, opdat het be stuur onzer vereeniging zal kunnen blijven voldoen aan de talrijke aanvragen voor uitzending. Namens het bestuur, A. J. B. POORTMAN, Secretaris-penningm. Leiden, 9 April 1935. Drinken Turksche vrouwen koffie? Geachte Redactie! Hoewel geen abonné van uw blad, las ik toch het door u op den 6den April daar in opgenomen artikel, getiteld: „Een praatje over Turksche koffie". Daar ik zelf een jaar in Turkije heb gewoond, viel het mij op, dat in voor noemd artikel enkele onjuistheden voor- kwamtn, o.a. wordt daarin vermeld dat drinken van koffie alleen is toegestaan aan mannen. Dit is absoluut onjuist, daar de Turksche vrouw even goed koffie drinkt als de Hollandsche, al was het al leen maar met het doel uit de koffiedik de toekomst te kunnen lezen. Verder is een nargileh een waterpijp, waaruit tabak gerookt wordt, maar nooit koffie gedronken; de koffie wordt wel de gelijk in de daarvoor bestemde kleine kopjes geschonken. De koffie is heel zwart en sterk, maar niet als stroop (koffiedik wel, maar deze drinkt men niet). Ik heb er nog tal van café's gezien waar men uit de nargileh rookte. Hoogachtend: T. DEKKER, Koninginnelaan 36. Leiden, 11 April 1935 Vrede! In uw blad stond enkele dagen geleden een kort bericht over nieuwe oorlogswerk tuigen, uitgevonden in Duitschland. Dit kan waar zijn, maar net zoo goed niet waar! Toch in beide gevallen vraag ik me af. welke publiciteitswaarde heeft een dergelijk bericht. Zou één der lezers er voordeel uit trek ken? Er zou natuurlijk niets tegen zijn der gelijke berichten op te nemen, wanneer er geen groote nadeelen tegenover ston den. In ieder leeft, vooral nu, de vredes- gedachte. De couranten geven iederen dag kras sere staaltjes van oorlogswerktuigen, foto's van grootsche manoeuvres, opsommingn van gesloten en verbroken verdragen, kortom uit alles komt voor een normaal denkend mensch de beangstigende vraag naarvoren: waarvoor? waar gaat dat naar toe? Er wordt door genoemde berichten zoo veel kapot geslagen in hun goedwillende harten. Door t' geschrijf wordt, vooral in ternationaal, zooveel ophitserij veroor zaakt, zooveel grootdoenerij gekweekt, zooveel vertrouwen der naties weggeno men. Daarom zijn dergelijke berichten, die in zich afschuw veroorzaken, zoo funest voor de lezers en de politiek. Alles maar in de doofpot? Waarachtig niet! Maar blijven bij de ELECTRISCHE TABAK- EN SIGARENFABRIEK „DE LANDMAN" PORTORICO ROOKTABAK 18 cent pep V2 ons Fa. Wed. C. J. VISTER - HAVEN. 20 - LEIDEN realiteit en alléén dat publiceeren wat van beteekenis is en de lezers tot „nut" kan strekken. Dit terwille van de „vrede". N. ALFERINK. Naschrift. Ons inziens worden vre delievende menschen door de publicatie van berichten over oorlogstoebereidselen, aengespoord, de vrede nog sterker te pro- pageeren. Inderdaad, men moet blijven bij de realiteit; deze realiteit weerspie gelt zich onbarmhartig in de door u be doelde berichten, en het zou beteekenen, de oogen te sluiten voor een groot gevaar, indien, door het weglaten van oorlogsbe richten, bij ons volk de meening post vat te, dat in de wereld alles pais en vrêë was Noord wijk, April 1935. De doodsklok luidt Zeer velen onder de bloembollenkwee kers werden den morgen van 9 April op geschrikt door het zoo vroeg luiden van de doodsklok, die men reeds lang ver wacht had te zullen hooren, doch, zooals iedere drenkeling zich vastklampt zelfs aan een stroohalm, zoo ook hield iedere kweek er nog een klein sprankje hoop, dat het groote dreigende gevaar nog voorbij zou gaan. Alle hoop bleek ij del! 1 De ochtendbladen van April gaven be- richten, door de regeering gepubliceerd, j dat de guillotine voor een massa bloem- bollenkweekers in gereedheid is gebracht. Eindelijk is alle onzekerheid voor de j kweekers weggenomen en weten we nu, dat de zoo gevreesde roeheffing betaald j moet worden. Als men de wijze, waarop de gelden door de regeering geind zullen worden, na- der beschouwd, zal toch iedere kweeker een zekere woede tegen de regeering bij zich voelen opkomen en zich onwillekeu rig afvragen: leven wij nu in Rusland of in Nederland met zijn christelijke begin selen? Hoe zit het toch met onze regeerings- menschen, vraagt men zich af. Is dan niet voor een maand terug door dezelfde regee ring een Commissie benoemd tot het te gengaan van executie en desnoods door dwangmaatregelen zelfstandige bedrijven te behouden? Een maatregel, die door de kweekers vooral zeer sympathiek is be groet. En nu? Nu vaardigt diezelfde regeering een decreet uit: Wie mij de roeheffing niet betaalt, die onthouden wij teeltvergun ning, m.a.w. dien verwijzen wij naar de guillotine. Wij denken hier onwillekeurig aan het spreekwoord: Wat gij niet wilt, dat u geschiedt, doe dat ook aan and'ren niet. Wel zegt de regeering: als gij de hooge pachten niet kunt betalen, zullen wij u in bescherming nemen, doch ons moet gij betalen; gij zijt toch vrijwillig met ons overeengekomen?Doch ook onze pachten en renten komen wij vrijwillig overeen, maar wij moeten zwichten voor overmacht. Wie onzer zou niet gaarne zijn aange gane verplichtingen nakomen, ook de roe- heffing Doch het is, vooral voor ons kleine kweekers, onmogelijk te betalen; wij moeten nu onze ondergang tegemoet Wij moeten echter toegeven, dat onze regeering zich verkeerd heeft laten voor lichten door menschen, wier trots een be lemmering was voor een juist oordeel. Als wij zien, wat pracht en praal in Heem stede door het vak aan den leek wordt geboden, dan verwondert het ons niet, dat deze zich afvraagt, of het wel waar kan zijn, dat in zoo'n vak armoede kan heer- schen. Inderdaad, heerscht er armoede en ondraaglijke zorg achter deze schijn weel de bij de duizenden kleine luiden, die zich in alle krommingen moeten wringen tot behoud hunner zelfstandigheid; die met vrouw en kinderen dag en nacht werken en sjouwen en zich aan alles aanpassen, zonder echter in staat te zijn hun gezin een behoorlijk bestaan te bezorgen. j Wie slechts Heemstede bezoekt, vergaat het als hem, die, door een bosch wande- lend, vooral oog heeft voor de grootste boomen, doch de veel talrijker kleine stammetjes over het hoofd ziet. Beter dan door een bezoek aan „Flora" te Heem stede, zou onze regeering door een rond gang langs de vele kleine bedrijven een juist idee krijgen van den nood der bol len bedrijven en overtuigd kunnen wor den van het groote onrecht ,dat in het op vorderen der roebelasting schuilt. Laten wij hopen, dat onze regeering, die zich nog christelijk noemt, ook een christelijke daad zal stellen en niet de rijen der werkloozen nog zal vergrooteh door velen naar de stempellokalen te drijven met de maatregelen, waarin zij zelf niets te zeggen hebben gehad. Dit zal en moet zich te ^eniger tijd wreken, daar het koudste bloed ook tot bruisen kan worden geprikkeld. Wij begrijpen ten volle de instemming van velen over dezen maatregel, dat zij door hun handteekening zich verplichten de roeheffing te betalen. Zij teekenen a.h.w hun eigen doodvonnis" en wenschen liever niet uit eigen vrijen wil te wor den geguillotineerd. Voor het Bestuur van den Bond van Zuid-Holl. Kleine Kweekers. P. v. d. NOULAND, Voorz. J. P. v. BUIJTENEN, Secr. P.S. Bovenstaande meenden wij te moe ten publiceeren, daar vele buitenstaan ders nog in de meening verkeeren, dat het bloembollenbedrijf regeeringssteun ge niet op de wijze als andere takken van land- en tuinbouw. Deze steun heeft slechts het 'karakter van leenen, uit het land- bouw-crisisfonds, om als voorschot op kor ten termijn te dienen aan het bloembol lenbedrijf. Naschrift redactie. Inzenders doen beter de woede, welke zij tegen de regeering voelen opkomen, te keeren naar een groep van eigen vakgenooten, die er voor gezorgd hebben, ^dat het saneerings- plan, zooals de regeering zich dat had ge dacht, niet tot uitvoering is gekomen. Wij zijn het natuurlijk met inzenders eens, dat de nood bij vele kweekers zoo hoog is, dat zij de roebelasting niet kunnen be talen. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMV MAATSCB. NEDERLAND. JOHAN DE WITT (uitr.) vertr. 10 April van Belawan. MAPIA, Amsterdam-Calcutta pass. 10 April Perim. TABINTA (thuisr.) pass. 10 April Perim. KON. NED. STOOMB. MIJ. ASTREA arr. 9 April van West-Indië te New York. BACCHUS vertr. 11 April van Vigo naar Lissabon. BOSKOOP (thuisr.) vertr. 9 April van Corral. COTTICA arr. 8 April van West-Indië te New York. HERMES arr. 11 April van Malta te Patras. JUNO arr. 11 April van Oran te Genua. OBERON arr. 11 April van Beyrouth te Syra. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. ROGGEVEEN arr. 10 April van Batavia te Manilla. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. BLOMMERSDIJK Rotterdam-New York, pass. 10 April Dungeness. DELFTDIJK, Vancouver naar Rotterdam vertr. 8 April van Cristobal. EDAM vertr. 11 April van Rotterdam n. Antwerpen. MAASDAM, New York n. Rotterdam wordt 13 April voorm. voor den Waterweg verwacht. ROTTERDAMSCHE LLOYD. KOTA BAROE arr. 11 April van Ham burg te Bremen. DEMPO (uitr.) arr. 11 April te Southamp ton. - INDRAPOERA (thuisr.) vertr. 11 April van Gibraltar ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN. ALPHERAT (thuisr.) vertr. 10 April van Rio Janeiro. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. CLYTONEUS Liverpool-Java vertr. 9 April van Padang. DIOMED vertr. 10 April van Taku Bar naar Rotterdam. PEISANDER, Amsterdam-Swansea pass. 9 April Lizard. PHRONTIS, Ja va-Amsterdam pass. 11 April Gibraltar. SARPEDON, Japan-Rotterdam vertr. 10 April van Hongkong. EMZETCO LIJN. JONGE JOHANNA, Marseille naar Rot terdam pass. 10 April Gibraltar. DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA. 263. Ze werden er een beetje treurig van, hun mooie toestel daar zoo weer te zien, maar de schrijver jubelde: Prachtig, schitterend, net wat ik hebben moet. Draaien! Hij danste als een struisvogel op een gloeiende plaat en schreef telkens enkele zinnen op zijn blocnote. Nu moeten jullie er uit vallen. 264. Alsjeblieft! Ook een pretje, zei Piet, maar vooruit! Piet en de beide vliegeniers klommen een eind in de boom en gingen toen aan armen en beenen omlaag hangen, net of ze zoo uit het toestel naar beneden stortten. Schiet een beetje op, riep Piet, want ik kan me niet langer houden.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7