VRIJDAG 12 APRIL 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 GEMEENTERAAD VAN ALKEMADE BUITENLAND BELGIE. GOUDCLAUSDLE OPGEHEVEN. Overheidsverplichtingen ongewijzigd. In de Belgische staatscourant van heden zal het Koninklijk Besluit verschijnen, waardoor de kwestie van de goudclausule in overeenkomsten betreffende huren, erf pachten en leeningen wordt geregeld. In het algemeen wordt de goudclausule opgeheven. Bepaald is, dat de debiteur slechts het bedrag aan francs verschuldigd is, dat in de contracten is vermeld. Voorts is bepaald, dat de bedoelde bedragen kun nen worden vereffend door middel van francs van de huidige waarde. Ook wanneer m de contracten een garantie-clausule is opgenomen, waardoor het aantal te betalen francs bij vreemde'valuta's wordt vergele ken, vervalt bedoelde garantie-clausule. De bepalingen van dit Koninklijk Besluit veranderen echter niets aan de verplichtin gen, die voortvloeien uit leeningen, welke zijn aangegaan of gegarandeerd door het rijk, de koloniën, de provincies en de ge meenten. Opgemerkt moet voorts worden, dat de verplichtingen van de debiteuren geen ver- andering ondergaan, wanneer zij in natura zijn uitgedrukt of in verhouding tot voe dingsmiddelen. Ook wanneer de contrac ten in buitenlandsche valuta zonder meer zijn gesteld, wordt er niets aan gewijzigd, doch wordt aangenomen, dat dan de Belgi sche franc geheel is uitgeschakeld. Het besluit is van toepassing van 31 Maart 1935 af. In de memorie van toelichting wordt o.m. uiteengezet, dat een toepassing van de goudclausule, nadat het muntstatuut in Bel gië werd gewijzigd, veel te zware lasten voor de huurders en debiteuren zou mee brengen, lasten, die niet in verhouding zou den staan tot het voordeel, dat zij door de contracten hebben genoten. Vele debiteuren zouden him verplichtin gen niet kunnen naleven, hetgeen een na- deeligen terugslag op de gemeenschap zou hebben en een economisch herstel in den weg .zou staan. Uiteraard zouden de prijzen moeten stijgen. Zoowel de industrieele als de handelsdebiteuren zouden slechts hun verplichtingen kunnen nakomen door een j verhooging van de kostprijzen en dienten gevolge ook een verhooging van de ver koopprijzen. Indirect zou de gemeenschap daarvan de nadeelige gevolgen ondervin den. Door de regeering zijn te voren verschil lende andere oplossingen overwogen, die echter alle van de hand moesten worden gewezen. Zoo werd onderzocht, of het niet mogelijk zou zijn den schuldeischers het recht te verleen en den rechter uitspraak te laten doen over de kwestie of de debiteur geen grootere voordeelen uit de goudclau- sule had getrokken. Ook werd overwogen de goudclausule te vervangen door een indesr-clausule, die hierop zou zijn neergekomen, dat de ver plichtingen van de debiteuren zouden stij- I gen of dalen in verhouding tot de hausse J of baisse van den prijzen-index. Zooals ech- ter reeds boven vermeld werden beide overwogen oplossingen na rijp beraad van de hand gewezen. »Tel." DUITSCHLAND. GELOOFS MANIFESTATIE IN RIJNLAND Nachtelijke boete-processie door Keulen. Naar „Kipa" meldt, heeft het Rijnland op Passie-Zondag een machtige Katholieke geloofsmanifestatie aanschouwd. De geestelijkheid der stad Keulen had de geloovigen tot een nachtelijke boete-proces sie door Keulen opgeroepen, waaraan de Katholieke mannen in indrukwekkenden getale deelnamen. Men schat het aantal deelnemers op 35.000. Vooral troostvol was de sterke op komst van Katholieke jongemannen. De volgens parochies ingedeelde optocht der deelnemers nam meer dan 3 uren in be slag. Hij bereikte zijn hoogtepunt voor de kapel van Keulen-Kalk, waar het genade beeld der Moeder van Smarten was uitge steld. Tegen den morgen kwamen de deelne mers der verschillende parochies elke groep weer in zijn eigen kerk bijeen, waar een algemeene H. Communie hen aan de Tafel des Heeren vereenigde. Boete-processie ook te Aken. Ook in Aken was het slechte weer geen beletsel voor de boet-processie. Meer dan 10.000 mannen en jongens trokken door de oude binnenstad naar de St. Michelkerk, St. Foillan, St. Paul en St. Jacob, die straal den in een zee van licht Ook hier werd i deze ontroerende plechtigheid besloten met een algemeene H. Communie. OOSTENRIJK. EEN NIEUWE VEEMMOORD DER NAT.-SOCIALISTEN. Oostenxijksche Heimwehrman gedood en in een put geworpen. Spelende kinderen hebben gistermiddag in een regenput van de ruïne Taggenbrunn bij San kt Veit a. d. Glan in Karinthië het lijk gevonden van een dertigjarigen Heim wehrman, zekeren Rudolf Maurer uit Kla- genfurt, die was gedood door een messteek in de hartstreek en een schot in het hoofd. Een taxi-chauffeur wist mede te deelen, dat hij den vermoorde Woensdag met drie andere jongelieden uit Klagenfurt naar Sankt Veit had overgebracht. Klaarblijke lijk heeft men hier met een veemmoord te doen. De drie jongelieden zijn voortvluch tig, hun namen zijn echter bekend. Het zijn alle drie nation aal-socialisten, terwijl Mau rer vroeger nationaal-socialist is geweest. ITALIË. DE EERSTE DAG TE STRESA. Simon brengt rapport uit. De driemogendheden-conf eren tie is, zoo als gemeld, gisteren te Stresa begonnen. Bij de openingszitting waren twaalf zetels ge plaatst rondom de groote tafel in de con ferentiezaal, waarop hadden plaatsgenomen Mussolini, Baron Aloisi en staatssecretaris Suvich, Macdonald, Sir John Simon, Sir Robert Vansittart, de permanente onder secretaris van het departement van buiten landsche zaken en Strang, die Eden bege leid heeft naar Warschau en Moskou en Praag, en tenslotte Flandin en Laval, die vergezeld zijn door Noel en Léger. Allereerst gaf de Britsche minister van buitenlandsche zaken een uitvoerig rapport over de bezoeken, die hij en Eden aan de Europeesche hoofdsteden hadden gebracht. Dit rapport was zoo uitgebreid, dat daarme de anderhalf uur gemoeid was, waarna Sir John Simon zijn inlichtingen op zekere punten, waarin de Italiaansche en Franscne gedelegeerden bijzonder geïnteresseerd wa ren, nader preciseerde. In de late middaguren werd een tweede zitting gehouden, waar de Fransche minis ter van buitenlandsche zaken, Laval, ken nis gaf van een memorandum, dat de Fran sche delegatie zal indienen op de bijzondere zitting van den Volkenbondsraad van Maan dag a.s., die bijeengeroepen is door een be roep van Frankrijk op artikel 11, deel I van het Volkenbondshandvest, ter bespreking van de bedreiging van den vrede en de goede betrekkingen, die voortvloeit uit de unilaterale opzegging'door Duitschland van het verdrag van Versailles. Naar verluidt wijst het memorandum, zonder een directe veroordeeling van Duitschland te eischen, er op, „dat de Duit- sche methodes de internationale samenwer king zooal niet onmogelijk, dan toch op zijn minst buitengewoon moeilijk maken". De tekst van de door Frankrijk in te dienen resolutie werd ook door de conferentie be sproken en het leek mogelijk, dat door de drie mogendheden overeenstemming zou worden bereikt over een gezamenlijke re solutie, in te dienen in de zitting van den Volkenbondsraad. Bezoek aan het graf van Cadoraa. Na een lunch, die Mussolini den drie de legaties op Isola Bella heeft aangeboden, maakten de deelnemers aan de conferentie een boottocht naar Pallanza om het mauso leum van den opperbevelhebber der Ita liaansche troepen aan de Isonzo, generaal Cadorna, te bezoeken. Voor den tocht naar Pallanza werd een groote stoomboot ter beschikking van de aanwezige internatio nale persvertegenwoordigers gesteld. In sommige kringen, vooral bij de Duit- schers, ziet men in het feit, dat voor deze excursie juist Cadorna's.graf is gekozen, een soort demonstratie der voormalige drie gé- allieerde groote mogendheden. BUITENLANDSCHE BERICHTEN TYPHOON OP PHILIPPUNEN EISCHTE 130 MENSCHENLEVENS. Men heeft thans alle hoop opgegeven, dat de honderd Philippijnsche visschers, die sinds den typhoon in de Ragaybaai wor den vermist, zich nog in leven bevinden. Daar op het land eveneens 39 personen zijn omgekomen, kan men dus aannemen, dat de typhoon 139 menschenlevens heeft ge- eischt. ONGEVALLEN BIJ DE RUSSISCHE BINNENSCHEEPVAART. Ruim 6500 in een jaar. In 1934 hebben in de Sovjet-Unie bij de binnenscheepvaart 6563 scheepsongevallen plaats gehad, welke meerendeels te wijten waren aan constructiefouten ten gevolge van de veronachtzameing der veiligheids- factoren bij de scheepswerven en overtre dingen, welke door de stuurlieden zijn be gaan. Een en twintig procent van alle scheepsongevallen was een gevolg van den slechten toestand, waarin de waterwegeu zich bevinden. BEELDENSTORMERS IN SPANJE AAN HET WERK. Te Huesca drongen anarchisten een kerk binnen en staken een daar geplaatste beel dengroep, welke in de Goede Vrijdagpro cessie wordt meegedragen en een zeer hoo- ge kunstwaarde vertegenwoordigde, in brand. Ook te Saragossa hebben linksche elementen een waardevolle beeldengroep vernield. De bevolking is over deze heiligschennis zeer in woede ontstoken en eischt strenge bestraffing der schuldigen. ROOVERSBENDEN IN RUSLAND BLIJVEN ZICH ROEREN. Twee rooversbenden, die sedert gerui- men tijd opereerden in de omgeving van de stad Toela, zijn thans door de politie onschadelijk gemaakt. De vermetelheid waarmede de bandieten optraden ging zoo ver, dat zij op klaarlichten dag den kas sier van een trust, die onderweg was met loonngelden, neersloegen en zich met een koffer met 4000 roebel uit de voeten maak ten. Een andere bende, bestaande uit zes De Raad dezer gemeente vergaderde Donderdagmiddag te 2 uur. Voorzitter Mr. J, W. Peek, burgemeester. Afwezig de heer S. Strijk. De notulen werden door den 'secretaris gelezen en onder dankzegging vastgesteld. In behandeling komt de circulaire van het Nat. Crisiscomité omtrent extra hulp aan werkloozen in 1935. Het Nationaal Crisiscomité is bereid voor 1935 een be hoeve van het plaatselijk crisiscomité B ter beschikking te stellen een bedrag van 10.per gemiddeld aantal werkloozen in deze gemeente, welk gemiddelde is bepaald op 88, onder voorwaarde dat deze gemeente hierin bijdraagt 21 pet. B. en W. stellen den Raad voor van gemeentewege beschikbaar te stellen een bedrag van 184.80, waartoe z. h. s. wordt besloten. Na eenige bespreking werd besloten op het verzoek van Th. Borst, volontair van politie, om in aanmerking te komen voor gratificatie van 60.wegens verrichte politiediensten bij ziekte en afwezigheid van een tweetal veldwachters, gunstig te beschikken. Een greppel in ruil voor rentebetaling. In behandeling komt schrijven van de wed. P. van Es waarbij zij zich bereid vërklaart haar medewerking te verleenen om achter de haag van de gemeente een greppel te graven voor afwatering van den weg. De Voorz. herinnert er aan, dat destijds de sloot langs de lange weg voor gezamenlijke rekening is gedempt gewor den, waarvoor wijlen P. van Es een bij drage aan de gemeente verschuldigd was van 500.In plaats van contante beta ling is op het land een tweede hypotheek gevestigd gelijk aan de verschuldigde bij drage. Wegens de slechte uitkomsten in de tuinderij was het voor den eigenaar de laatste jaren zeer bezwaarlijk, rente en aflossing te voldoen. Nu de weg ter plaat se geen behoorlijke afwatering heeft is het gemeentebestuur met de eigenaresse in onderhandeling getreden, ten einde gedaan te krijgen dat achter de haag van de ge meente een greppel wordt gegraven en onderhouden, en wel tegen een vergoeding gelijk aan de rente welke de eigenares van het land wegens hypothecaire schuld jaarlijks a'an de gemeente moet betalen. Na ampele bespreking wordt besloten op het aanbod van de wed. P. van Es in te gaan en in de overeenkomst een bepa ling op te nemen, dat op 1 Januari van elk jaar de overeenkomst kan worden op gezegd met in achtneming van een opzeg gingstermijn van drie maanden. Ingekomen is nog een adres van een aantal vergunninghouders in deze gemeen te om gedurende den zomertijd hun ver- gunningslocaliteit op de Zaterdagen en Zondagen open te mogen houden tot half twaalf uur zomertijd. De voorz. merkt op, dat dit adrés eerst heden is ingekomen en meent, dat er geen bezwaar is dit in deze vergadering te behandelen. De heer Heems kerk wijst er op, dat in de meeste dorpen bij invoering van den zomertijd de oude tijd wordt gehouden, en acht het van be lang de caféhouders in deze tegemoet te komen, vooral nu zij voor groote lasten zijn geplaatst en hun omzet steeds dalende is. De heer Pennings spreekt in denzelf den geest. De heer de Jong is niet voor een langere openstelling op Zondag, daar de ingezetenen op dien dag den geheelen dag een café kunnen bezoeken. De heer Heems kerk wijst er op, dat de bewering van wet houder de Jong niet geldt voor de dorpen Rijpwetering en Oud-Ade, omdat eerst na 8 uur het werk op de boerderij is afge- loopen. De heer Rotteveel wil den gulden middenweg bewandelen en stelt voor op beide dagen de café's open te houden tot 11 uur. De voorz. is het met den heer de Jong eens, temeer nog daar het scheppen van een gelegenheid tot het langer open houden van café's niet bevorderlijk is voor de huiselijkheid. De heer de Koning dient een tusschenvoorstel in n.L om gedurende den zomertijd de café's op alle dagen open te houden tot 11 uur. De heer van Dooren wijst op de zware lasten der caféhouders, waardoor zij zich steeds moeilijker een be staan kunnen verzekeren. Van de drie voorstellen, die zijn ingediend wordt door den voorzitter het verststrekkend voorstel van den heer de Koning in stemming ge bracht, inhoudende, om gedurende den zo mertijd de café's eiken dag open te houden tot 11 uur. Dit voorstel wordt aangeno men. De tarieven van het veer aan de Kaag. Vervolgens komt in behandeling het ta rief voor heffing van veergeld voor het overzetten aan het veer te Kaag. Voorzit ter deelt mede, dat na onderhandeling met den veerman* Verhoog een tarief is ont worpen, dat naar de meening van het ge meentebestuur als zeer billijk moet wor den geacht. Door de invoering van week en jaarabonnementen is met de belangen van de inwoners van de Kaag ernstig reke ning gehouden. Het tarief is tevens nog ge zonden aan de vereeniging voor vreemde lingenverkeer te Kaag, die een 5-tal beden kingen tegen het ingediende tarief heeft. Voorzitter gaat de bezwaren van deze ver eeniging na en is er voor de bezwaren 3 en 5 betreffende het ophangen van de ta- ontsnapte recidivisten, heeft in den loop der laatste twee maanden niet minder dan vijftig roofovervallen gepleegd. De speciale rechtbank te Moskou heeft drie roovers veroordeeld tot den dood door den kogel en de overigen zware ge vangenisstraffen opgelegd. De doodvonnis sen zijn reeds voltrokken. Te Tasjkent (Ozbekistan) is een groep van elf jeug dige bandieten gearresteerd en veroor deeld. Zij stonden onder leiding van vol wassenen, terroriseerden de jeugd, stalen uit scholen en beroofden de leerlingen. rieven voor het pulbliek en het aanbren gen van een betere voorziening ter bedie ning van de nachtbei uit den weg te rui men. De heer Clemens vindt het tarief voor de vreemdelingen zeer billijk, doch voor de in woners van de Kaag niet. Er zijn gezinnen waar 4 kinderen buiten de Kaag school gaan, zoodat voor deze alleen reeds 0.60 per week moet worden betaald, hetgeen z.i. te hoog moet worden geacht. Hij stelt daar om voor de tarieven voor de vreemdelin gen eenigszins te verhoogen en voor de in woners te verlagen. Voorzitter acht de redeneering van den heer Clemens niet juist. Het voorgestelde is gemaakt als basis voor de toekomst. Wan neer blijkt dat het vreemdelingerubezoek aan de Kaag steeds grootere vormen gaat aan nemen, dan is er gegronde reden om voor de inwoners goedkoopere tarieven te be dingen. Na ampele bespreking wordt be sloten het door W. Verhoog ingediende ta rief goed te keuren onder voorwaarde, dat de tarieven op voor het publiek duidelijk zichtbare wijze aan het huis van den veer man worden opgehangen, terwijl tevens een betere voorziening moet worden aan gebracht voor bediening van den nacht- bel. Voorts zal aan W. Verhoog worden medegedeeld, dat wanneer voor de inwo- I ners van de Kaag voor het overzetten lagere tarieven worden berekend dan thans zijn goedgekeurd, hij verplicht is zich aan deze lagere tarieven te houden. 2. Wijziging gemeente-begrooting, dienst jaar 1935. Van Gedep Staten is terugont vangen de begrooting 1935, waarbij is medegedeeld dat op uitnoodiging van de regeering alsnog zal moeten worden over gegaan tot verlaging van de wedde van eersten ambtenaar ter secretarie en aanpas sing van de loonen Ier werklieden en van de bezoldiging van den bode aan het plaat selijk loonpeil. Voorts wordt het noodzake lijk geacht, mede op aandrang van de re- j geening, dat tot verhooging van het ver- gunningsrecht "oor ingevolge de Drankwet J verleende vergunningen tot hei wettelijk maximum wordt overgegaan, alsmede in voering van een vermakelijkheidsbelasting waarvan het tarief kan worden gesteld op 20% van de opbrengst der vermakelijkhe den. Wat de verlaging van de salarissen voor de genoemde titularissen betreft, deelt voorzitter mede, dat zij met het voorstel van Ged. Staten niet mee kunnen gaan. De i wedden zijn reeds belangrijk verlaagd, ter- I wijl wat betreft het salaris van den bode- j concierge den Raad moreel gebonden is aan de destijds voor dezen beambte vastgestelde J salarisregeling. Wil de Regeering niet- j tegenstaande onze argumenten toch veria- gen, dan is de verantwoordelijkheid voor haar. Overeenkomstig voorstel van B. en W. wordt besloten aan de overige gemaakte ad- i ministratieve opmerkingen tegemoet te i komen, terwijl B. en W. bij de punten 3 en j 4 van de agenda voorstellen over te gaan tot wijziging van de verordening regelende de heffing van vergunningsrecht, alsmede invoering van een belasting op tooneelver tooningen en andere vermakelijkheden. De heer de Koning gelooft dat deze ver makelijkheidsbelasting weinig zal opleve ren, en acht het bovendien onbillijk belas ting te heffen voor donateurskaarten, aan gezien men uitsluitend donateur van een vereeniging is om deze te steunen. De heer Heemskerk vraagt .of controle steeds noodig is. Voorzitter antwoordt dat voortdurende controle niet altijd mogelijk zal zijn, doch de mogelijkheid van controle is in de verordening vastgelegd. Uit de op brengst zullen tevens de onkosten voor controle dienen te worden bestreden, zoo dat deze verordening weinig baten voor de gemeentekas zal afwerpen. Hierna wordt z. h. s. tot wijziging van de verordening regelende de heffing van vergunningsrecht en vaststelling van een vermakelijkheidsbelasting overgegaan. Voorts gaat onder de hamer door de wij ziging van de verordening op de heffing en invordering van de hondenbelasting, alsmede de wijziging van de algemeene politieverordening. Afgraven van weiland in werk verschaffing. 'Punt 7 komt hierna aan de orde: Voor stel tot het doen afgraven van een per ceel weiland bij wijze van werkverschaf fing. Het betreft hier een perceel van A. D. Rotteveel te Rijpwetering, die door de I gemeente kan afgegraven worden. Hiertoe wordt na bespreking besloten. Bestrating in Roel of arendsveen. In bespreking komt een voorstel tot het doen bestraten van een gedeelte dorpsweg in Roelofarendsveen. De voorzitter licht het voorstel nader toe. De heer Rotteveel vraagt hoe de bestrating geschiedt, zulks met het oog op de rioleering. De voorzit ter antwoordt, dat de bestrating zoo zal worden gelegd, dat deze haar afwatering vindt naar de schoeiingkant, daar het ma ken van een rioleering aan de huizenkant te kostbaar is. De heer van Dooren is van meening dat deze straat niet meer als proef dient te worden gelegd, want de straat nabij de kerk houdt zich uitstekend en was bovendien nog het slechtste stuk uit de Veen. Nadat over deze bestrating nog meer dere leden het woord hebben gevoerd be sluit de raad met algemeene stemmen een gedeelte van den dorpsweg te doen be straten. De werken zullen eerst uitgevoerd worden na goedkeuring van de begrooting door Ged. Staten. Hierna volgen nog een aantal benoemin gen voor commissies, waarna de rond vraag ter tafel komt. De heer v. d. Broek wijst op de paal langs het voetpad te Nieu we Wetering, welke verwijderd is gewor den, zoodat de auto's langs dit voetpad rij den, hetgeen niet bevorderlijk is voor de schoeiing. De voorz. zal zorgen dat zoo spoedig mogelijk een nieuwe paal wordt aangebracht. De heer Heemskerk vraagt hoe het komt dat de raad nog geen kennis heeft kunnen nemen van de uitspraak van de pacht- commissie inzake vaststelling van de pacht voor G. Zekveld. De voorz. antwoordt, dat dit op een vergissing berust. Voorts wijst de heer Heemskerk op de mooie beplan ting nabij de driesprong te Nieuwe-Wete- ring, doch vraagt, waar het terrein voor de woonwagens is gebleven. De voorz. antwoordt, dat nabij de brug over de ring vaart te N. Wetering een standplaats voor woonwagenbewoners is aangewezen, waar van zoo goed als geen gebruik wordt ge maakt. De heer Rotteveel wijst op de op slagplaats te Oude-Wetering en zou gaarne zien, dat het terrein aldaar zoo spoedig mogelijk in orde wordt gemaakt voor plantsoen. De voorz. antwoordt, dat nog vóór Paschen het puin verwijderd zal zijn en dat met de beplanting zoo gauw moge lijk een aanvang zal worden gemaakt. De heer Los geeft in overweging om de we gen die nog van geen vast wegdek zijn voorzien in de zomer met wegenzout te doen bestrooien en wijst vervolgens nog op de telefoondraden nabij Nieuwe Wete ring met het oog op de aangebrachte boombeplanting. De voorz. zal t.z.t. het Rijk verzoeken de draden weg te nemen. De heer Pennings bespreekt de tarieven voor de waterleiding en vraagt of de raad hierin ook zeggingschap heeft. Hij acht de tarieven te hoog voor dezen tijd. De voor-, antwoordt dat de raad geen bevoegdheid heeft de tarieven van de waterleiding te regelen. Hierna sluiting. VAN M'N BOEKENTAFEL OEGSTGEEST EEN IDEALE WOONGEMEENTE. Voor ons ligt een smakelijk boekje over Oegstgeest, dat daarin als een ideale woon- gemeente wordt geprezen. In een inleidend artikel wordt Oegst geest dan ook als zoodanig beschreven en de schrijver wijst er op, dat Oegstgeest zelf niet alleen gelegen is in een land van natuurlijke schoonheid, maar bovendien in de nabijheid der zee, in de nabijheid van onze onvolprezen meren, in de nabij heid der prachtige bloemenvelden, in de nabijheid ook eener groote stad, Leiden, met al de gemakken en voordeelen daar aan verbonden. En de schrijver besluit dan aldus: Wijs mij een dorp dat in zulk een cen trum ligt van zee, duinen, bloemenschoon- heid, het wijde, groene land en de zilve ren meren, en bovendien zóó in de onmid dellijke nabijheid van belangrijke steden gelegen is. Ge zult het in heel ons land, dat toch lieflijke plekjes, overdadig van natuur schoon, in overvloed ziet, maar moeilijk vinden. Wijs rnjj een dorp, dat daarenboven zelf bevrucht is van schoonheid, dat schilder achtige villa's heeft in lommerrijke lanen, dat tal van aardige landhuisjes telt, die het verlangen doen groeien daar te wonen. Daar zijn groene lanen met eeuwenoude boomen, die op een zonnigen middag of in den rustigen avond weldadige verkwik king schenken. Daar is het heerlijke, rus tige leven binnen de veilige muren van fraaie villa's en aardige landhuisjes, daar is het vertier buiten, de boomen, de zon, het park, de -stille avond, ver van de ge ruchten der razende stad. Daar is de Leid- sche Hout, juist reikende tot aan de grens dezer gemeente en welke ook Oegstgeest door een subsidie in stand helpt houden. Daar geuren de nog jonge boomen, daar rimpelt het water in de spiegelende vij vers, daar knerpt het grind op de mooie paden, die zich slingeren door een weelde van groen. Ook dat is in Oegstgeest. Daar is alles wat een mensch begeer en kan en wat het leven begeerenswaardig maakt. Daar leeft men buiten, ver van de ge ruchten der stad en mét de geneugten der stad. Daar is het begeerde leven. Kent U Oegstgeest? Maar kent U de zee dan niet en de dui nen en de meren? Kent U Holland dan niet? Ga zien dan met uw eigen oogen en u zult ervaren, dat Oegstgeest kennen is Oegstgeest liefhebben. Uw land wilt ge liefhebben. Wel, zie Oegstgeest en heb het lief. Ge zult verlangen daar te wonen, daar alleen. Andere artikelen behandelen het onder wijs in en bij Oegstgeest, waarbij natuur lijk ook de Leidsche Universiteit wordt genoemd. Oegstgeest zelf met haar wan delwegen, het kasteel „Oud Poelgeest" en de belastingen, die volgens een daarbij afgedrukt staatje wel bijzonder laag mo gen worden genoemd. Voorts wordt nog de aandacht gevestigd op de talrijke tram verbindingen met Haarlem, Noordwijk, Katwijk, Amsterdam en Leiden. De laatste verbinding wordt gevormd door de stads tram te Leiden, welke tot door Oegstgeest heen is doorgetrokken. Een overzichtelijk kaartje verduidelijkt deze verbindingen. Tenslotte is in dit boekje opgenomen een in kleuren uitgevoerde kaart waarover de nog open gronden overzichtelijk staan aangegeven met de reeds uitgevoerde en nog uit te voeren beplantingen. Het boekje is gedrukt op keurig kunst drukpapier en met vele zeer fraaie foto's verlucht. Vooral ook de omslag met fraaie door- zichtfoto is zeer geslaagd. Het boekje is op aanvrage te verkrijgen bij het gemeentesecretarie van Oegstgeest. IN EEN KRANT, DIE WORDT GE LEZEN, DIE THUIS VAN HAND TOT HAND GAAT, HEEFT UW ADVERTEN TIE WAARDE.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6