S)e £eid4elic(3oii/fca/nt 7 VERKIEZING PROVINCIALE STATEN IN ZUID-HOLLAND De Boskoopsche cultures in Heemstede Een vuurwerk van bloemen 26ste Jaargang VRIJDAG 12 APRIL 1935 No. 8089 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedreigt bij Toomit^et^'ing: Voor Leideo 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin b»- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ea verhuur, koop en verkoop: f 0.50 V Een verstands- en een gevoelskwestie De eenheid van de katholieken op po- litiek-organisatorisch terrein is zeker niet alleen of allereerst een gevoelskwestie. Wij hebben herhaaldelijk betoogd, dat die eenheid gewenscht en vereischt is, om de voorwaarden te scheppen of te ga randeeren, welke noodig zijn, opdat d e Kerk onbelemmerd, in vr ij h e id, de haar eigen taak kunne uitoefenen, opdat de katholieken erlangen of behouden de rechtsgelijkheid met andere land- genooten! Wij weten toch zoo goed, dat 't ook anders kan, dan nu, wat betreft de vrijheid der Katholieke Kerk en de rechts gelijkheid der katholieken dat 't ook anders moet volgens 'n Kersten, 'n Lingbeek èn zoo vele, vele anderen, wier antipapisme in een meer sluimeren den toestand verkeert of die er niet zoo „loyaal" ook in het oneerlijke kan men ten slotte nog „loyaal" zijn! voor uit komen. En het zal anders worden, als al die nu reeds wakkere of nu nog sluimerende anti-papistische elementen elkaar zullen vinden, als 't ware op elkaar worden aan gestuurd, bij elkaar worden gedreven als niet meer bestaat de in velerlei op zicht invloed-rijken en invloed£uitoefe- nende ééne katholieke partij. Neen, de eenheid van de katholieken op politiek-organisatorisch terrein is zeker niet alleen of allereerst een gevoels kwestie. Maar wel is 't ook een gevoelskwestie. Ook zou 't voor ons gevoel héél erg pijn lijk zijn, als zou worden neergehaald en -afgebroken het resultaat van talloozer toe- gewijden arbeid, de ééne katholieke par tij, die zooveel heeft verworven en bereikt, óók, indirect of zelfs direct, voor velen hunner, die nu die partij den rug willen toekeeren. Ook zou 't voor ons gevoel héél erg pijn lijk zijn, als op den avond van 17 April as. in Zuid-Holland, in Leiden zou gejuicht worden over den achteruitgang van de ééne katholieke partij, de R. K. Staats partij, door allen, die meer of min anti- R/oomsch zijn, allen van links naar rechts! Te stemmen, ook al moet 't ons een of fer kosten, te stemmen op de R. K. Staats partij, wordt van ons gevraagd zoowel om verstandelijke als om gevoels-overwegin- gen. „Indien in een land twee of meer staat kundige partijen zijn, alle bereid om de rechten van Godsdienst en Kerk, zoo noo dig te verdedigen, heeft de Kerk niet het recht te vorderen, dat hare kinderen zich bij een bepaalde partij zullen aansluiten. Maar indien de feitelijke omstandighe den in eenig land van dien aard zijn, dat staatkundige eenheid noodig is, om een onbelemmerde werkzaamheid in dat land duurzaam te waarborgen, heeft zij wel ihet recht om de Katholieken zeer ernstig aan te sporen en OOK TE VERPLICHTEN DIE EENHEID TE BEWAREN. Ik zeg: „ook te verplichten"; want ik zie geen en kelen grond, waarom het recht der Kerk hier enkel tot vermaan of leiding beperkt zou blijven". Dr. v. NOORT. VOOR WOENSDAG 17 APRIL 1935 Katholieken, stemt op den eersten candidaat van PAASCHFEEST IN DE NATUUR lijst Wie nu naar de bloemententoonstelling in Heemstede gaat, mag wel blocnote en potlood meenemen, want de liefhebber ziet zóóveel, wat hij ook in zijn eigen tuin of tuintje zou willen bezitten, dat het geheu gen zoo'n lange reeks niet meer verwerken kan. De lentevreugde viert in Groenendaal hoogtij, in en buiten het gebouw in het gebouw vormt de Boskoopsche tentoonstel ling het glanspunt der „tijdelijke" exposi ties, buiten het gebouw steken steeds meer bloemen hun neus in de wind. De crocussen zijn uitgebloeid behalve in het bosch, waar de zon niet recht streeks doordringt en op de „weide" hebben de Narcissen het wachtwoord over genomen. Gesecondeerd door enkele kleu rige vakken van vette hyacinthen en van eenige tulpensoorten, die niet langer op de lente wenschtan te wachten, houden zij de eer van deze tentoonstelling als bloem bolle n-tentoonstelling op. Nog steeds vormen in de rotspartijen en in het gebouw andere soorten van bloemen de hoofdscho tel een hors d'oeuvre vormend, zoo smakelijk en appetijtelijk, dat de bloemen- minnaar zich gaarne willens en wetens een indigestie bezorgt. Maar laat ons, in afwijking van vorige bezoeken, eerst eens zien wat in het ge bouw te koop was. Langs de vorstelijke esplanade en langs de open kassen met vele nieuwigheden op bloembollen-gebied, be treden we vol verwachting het „paleis", want Boskoop en Gent zwaaien in de ko mende tien dagen hier de scepter. Zij doen dit met waardigheid en met eere. Vlaanderen en Nederland. Vlaanderen en Nederland mogen stam verwant zijn, bij de opstelling van bloe mententoonstellingen gaapt er tusschen de polders en de Lye een diepe klove. Men zou verwachten, dat de Vlamingen uiterst I sierlijk en geraffineerd hun bloemen zou- j den schikken en de Hollanders meer oog zouden toonen voor groote kleuren-vakken en plompe massa's. Het is juist omgekeerd. Degene, die zich de Belgische tentoonstel ling van 10 jaar geleden nog herinnert, zal bemerken, dat de Gentenaren, evenals de Bourbons na de Restauratie „niets geleerd en niet vergeten" hebben! Het is schitte rend, zoo'n hal vol met donker-bloed-roode en rose Azalea indica, maar wat erg plomp. Het Is mooi maar het had veel mooier kunnen zijn. Dat blijkt aan ieder zonneklaar, wanneer men ziet, wat de Boskoopers van hun in zendingen gemaakt hebben. Door een onge lukkige samenloop van omstandigheden worden er op 't oogenblik twee Boskoop sche tentoonstellingen gehouden één m de bakermat zelve en een in Heemstede. Welke is de'mooiste? Een netelige vraag, die wij, als we dat wilden, ook hadden kun nen ontwijken. Maar ons antwoord zal zoo wel Boskoop als Heemstede tevreden stem men: we zouden, met de hand op 't hart, geen voorrang kunnen geven. De tentoon stelling in Boskoop is massaler en schit terend van aanleg, maar zonder zon; de tentoonstelling in Heemstede sierlijker cn de honderdvoudige kleuren-zee wordt er overgoten door het koesterende zonnelicht, dat het geel van de Azalea's doet opvlam men tot goud en het rood van Rhododen drons doet gloeien als een ondergaande zon. Men wandelt er in een landschap, dat men alleen in zijn phantasie mogelijk waan de. Aan alle zijden, boven en beneden, links en rechts, een vuurwerk van bloe men. Uit een ondergrond van lila en rose, rood en paars, geel en oranje springen de rose Meidoorns op. kronkelen zich broos- I gebloemde Clematis-ranken en zeldzame oranje rozen-variëteiten, terwijl juist als bij een vuurwerk ergens uit de lucnt de gouden en paarse Glycine in trossen neerdalen en de Genista's op hun hooge I stammen uiteenspatten en bloempje voor bloempje in de bloemenzee schijnen af te druppelen. Er is zooveel schoons te zien „man kann nicht satt die Wunder sehen" dat 1 wij bijna zouden vergeten op de vele nieu- I wigheden te letten o.a. op de heerlijke j oranje Azalea mollis, „Mevrouw G. van Noordt", de grootste kelk, die gekweekt werd, en op de zonderlinge „Beloperone guttata", een schijnbloem. De uitgangs-hal is dezen keer ingenomen door nieuwe Narcissen, die op de rouw- z war te achtergrond prijken als sterren aan het firmament, en door eenige collecties rose Amaryllis en hevig-blauwe Cineraria's. En thans naar buiten. De zon schiet tus schen wolkenflarden door als een glim lach over de weide en de bosschen. Een flinke voorj aars-bries waait door de krui nen van de boomen, die zuchten en suizelen als de zee in de verte. Een jongedame, die veel verstand van bloemen had en de halsbrekende Latijn- sche namen zonder stotteren plantje voor plantje wist te vertellen, heeft ons rondge leid door de vele rotstuinen, die aan den zoom of in het bosch zijn gelegen. Alleen in de rotstuinen kan men zich reeds eenige uren aangenaam bezig houden. De volle pracht van de Alpenflora is naar onze lage landen overgebracht. Sommige van de rots partijen zijn zoo natuurlijk aangelegd, dat men meenen zou, dat in Groenendaal een brokstuk van het hooggebergte is neerge vallen. Men moet er zijn tijd voor nemen de plantjes zijn meest niet hoog of groot maar wie zich in het wondere wereldje van de Alpenflora verdiept, geniet van het le ven, zooals alleen de mensch van het le ven genieten kan. Wij hebben van dezelfde vriendelijke geleidster een heele lijst van zulke rotsplanten medegekregen, welke wèl en welke niet in de schaduw groeien, maar het lijkt ons beter, ofschoon wij zelf van deze lijst veel profijt zullen trekken, geen namen te noemen. Men moet in eigen persoon gaan zien en zijn keuze maken tusschen de vele variëteiten van Saxifraga en Sedum, Primula's en Anemonen, Iris en Veronica. Niet een enkel, maar tiental len voorbeelden treft men aan, hoe pieteri ge stadstuintjes, in de zon of in de scha duw, gemaakt kunnen worden tot een brokje Alpen-natuur, waarvan de bezitter het geheele jaar door veel plezier zal be leven. Doch volg de goede raad op: neem blocnote en potlood mede. Mooi is 't ook, zooals de Narcissen in zwermen tusschen de stammen zijn open- gebloeid. Het bosch is om dezen tijd van het jaar nog tamelijk dor, al ontpopt zich ook in de boomen het nieuwe leven, maar de bodem is reeds overdekt met een tapijt van bloemen. Paschen nadert.... het feest van de Verrijzenis van het Leven een heerlijk feest, dat in de gelijktijdige herle ving van de winterdoode natuur zijn schoo- ne weerklank vindt. Ondanks ruw weer een groot bezoek. De inzendingen in het gebouw en ook daarbuiten, zullen worden beoordeeld door ongeveer 120 buitenlandsche juryleden, een jury, die uit achttien nationaliteiten is sa mengesteld, zoodat men, naar ons de voor zitter van het Uitvoerend Comité, de heer van Waveren, toevertrouwde een Babyloni sche spraakverwarring verwacht. Ondanks het slechte weer heeft men over het bezoek aan de tentoonstelling tot nog toe in geen enkel opzicht te klagen. Ruim 90.000 personen bezochten de expositie, ter wijl in denzelfden tijd tien jaar geleden „slechts" ruim 58.000 betalende bezoekers werden geregistreerd. De opening. Hedenmorgen om 11 uur is de derde Tij delijke tentoonstelling in het bloemenpaleis te Heemstede officieel geopend. De voorzit ter van het Uitvoerend Comité, de heer Van Waveren, sprak ene welkomstwoord, ver volgens sprak de burgemeester van Bos koop, mr. P. E. Verkerk. Spr. stelde het bi zonder op prijs, dat Boskoop gelegenheid heeft gekregen zijn cultures in Heemstede ten toon te stellen. Daarna sprak Jhr. mr. dr. Van Karnebeek, Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, het openingswoord. Spr. bewonderde de moed van de organisa toren dezer tentoonstelling. BINNENLAND VREESELUKE TREINBOTSING IN AMERIKA. Veertien schoolkinderen gedood. NEW YORK, 12 April. Nabij Rochville in den staat Maryland werd een autobus met schoolkinderen bij een overweg door een sneltrein gegrepen en geheel vernield. Veertien kinderen werden op slag gedood en velen liepen ernstige verwondingen op. Pas 500 meter voorbij den overweg kwam de locomotief tot staan en konden de vree- selijk verminkte lijkjes van eenige kinde ren tusschen de wielen der locomotief van daan worden gehaald. PATER BORROMAEUS DE GREEVE OVER DE N. S. B. Massale propagandavergadering te Poeldijk. Door de tien Westlandsche afdeelingen der R.-K. Staatspartij is Woensdagavond te Poeldijk een massale propaganda-vergade- ring belegd, welke door ruim 2000 katho lieken is bezocht. Als spreker trad op pater Borromaeus de Greeve. Deze wees allereerst op de groote beteekenis en het groote belang der as. Statenverkiezingen. Ditmaal is het echter ook zaak, om voor de verkiezingen de politieke diagnose te stellen in ons 'vaderland. Van den benarden toestand profiteeren de meest grillige elementen, om een kans te wagen. Wij moeten de machten gaan bestrijden, die op ons aanstormen. Er is meer dan ooit gevaar. We leven in rampspoedige tijden. Zoo is er gekomen een verlangen naar verandering. Dat is de vertwijfelde ziele- stemming van ons volk, waarop nieuwe lei ders speculeeren, waarin nieuwlichters het willen probeeren, ook over katholiek Ne derland een ander licht te doen schijnen. De N. S. B. heeft de kunst van reclame verstaan. De jeugd houdt van vuurwerk, goochel kunst en lawaai. Trots dit alles durft spr. beweren, dat, wie zich daardoor ook moge laten vangen, de Katholiek zich absoluut afzijdig heeft te houden van de N. S. B. op straffe van zijn eere-naam te verliezen. Onze katholieke overtuiging wijst beslist en pertinent de N. S. B. af. Wordt de N. S. B. gevraagd zoo cate gorisch mogelijk, of zij erkent, dat de en keling, het huisgezin en de Kerk rechten hebben onafhankelijk van den Staat, die de staat niet kan geven of ontnemen, dan wordt even beslist met ja geantwoord. Maar officieel is de staatsleer der N. S. B. aldus: 1. De Staat beheerscht als hoogste macht de maatschappelijke ontwikkeling! 2. De Staat is de verwerkelijkte zeden leer; 3. De Staat staat boven het recht; 4. De plichten van de burgers tegenover den Staat gaan boven hun persoonlijke rechten. Van tweeën één: óf Mussert spreekt on waarheid, óf hij is de leider niet. Wat blijft er bij zulk een Staatsleer over van de rechten der Kerk? Wat Gods wil en wet is, dat is zedelijk goed. Tegenover de vaak gehoorde opmerking dat men beu is van het parlementarisme stelt spr. vast: lo. dat dit stelsel ons vaderland zoo- langen tijd tot heil is geweest; 2o. dat onze vertegenwoordigende licha men hun taak binnen de juiste grenzen en met groote activiteit vervullen. Een groote verwaandheid noemde spr. het, dat ir. Mussert in het R. A. L.-gebouw de christelijke partijen verantwoordelijk durft stellen voor de ellende. Als dat waar zou zijn, dan stelt spr. ieder huisvader ver antwoordelijk, die zijn best deed en toch ten onder ging door de crisis. Als er een nieuwe orde moet komen, dan hebben we de N. S. B. niet noodig, maar dan willen we dat toevertrouwen aan ver antwoordelijke mannen onder invloed van onze machtige, krachtige, principieele R.K. Staatspartij. De N.S.B. kan geen redding brengen uit den internationalen chaos. Tegenover de opmerking, dat er maar eens iets anders moet komen, zegt spr., dat we eerst moeten weten, of dat andere be ter is, maar dat dat andere zeker niet kan zijn het fascisme en nationaal-socialisme. Wij willen geen N. S. B. Wat ons de rede zoo duidelijk voorschrijft, wordt ons ook ernstig voorgehouden door het Neder- landsch Episcopaat. Spr. zegt, dat de ka tholiek, die beweert, dat het lidmaatschap van den N. S. B. niet verboden is, er een is van den kouden grond. Dan zou het Vas- tenmandement geen bedoeling hebben ge had en dan waren de woorden, daarin ge schreven, zinloos geweest. Wat dan te doen? Er is maar één verkiezingsdaad te stel len en dat is: uw stembiljet in te vullen ten bate van de R.-K. Staatspartij. Alleen onze eenheid kans ons redden. „Msbd." DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. België heeft de goudclausule opgeheven. (2de blad). Nieuwe veemmoord in Oostenrijk. (2de blad). De eerste dag van de conferentie te Slresa. (2de blad). BINNENLAND. De vergiftiging te Nederweert veroor zaakt door het eten van de waterscheer ling. (Gem. Ber. 4de blad). De schietpartij te Oss. De tweede misda diger nog zoek. (Gem. Ber., 4de blad). De K. N. A. C. ziet af van een auto-ren baan te Heerlen (3de blad). ALCOHOL UIT SUIKERBIETEN. Commissie tot onderzoek der fabricage-mogelijkheid geinstalleerd. De secretaris-generaal van het departe ment van Economische Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, heeft de door den minister ingestelde commissie voor een onderzoek omtrent de mogelijkheid van de fabricage van alcohol uit suikerbieten geinstalleerd. In zijn installatie heeft mr. Van Rhijn er op gewezen, dat het probleem, dat de commissie zal bezig houden, zijn oorzaak vindt in de moeilijkheden, die de landbouw ondervindt. De teelt van hakvruchten is ni. aanmerkelijk ingekrompen, terwijl di- veerse omstandigheden juist deze cultuur voor den landbouw belangrijk doen zijn. Behalve omtrent eenige kwesties van landbouwkundigen aard zal de commissie zich een oordeel moeten vormen omtrent de kosten der spiritusfabricage, alsmede omtrent de beteekenis, die eventueel uit voering van het project voor den benzine- import, overzeesche scheepvaart, verbrui kers van motorbrandstof, enz. enz. zou kunnen hebben. Voor de Rijksmiddelen heeft de kwestie beteekenis in verband met de opbrengst van den benzine-accijns, terwijl ook de In dische suikercultuur bij dit vraagstuk ge- interesseerd zou kunnen zijn, voor zoo ver een eventueele aanmoediging van de ver werking van bieten tot alcohol aanleiding zou kunnen zijn voor een vermindering der bietsuikerproductie, welke gepaard zou gaan met een grootere afname van In dische rietsuiker. De heer van Rhijn heeft voorts gewezen op een zeer moeilijke zijde van het onder zoek, n.l. het feit, dat men voor de beoor deeling van een toekomstproject niet mag uitgaan van de duurzaamheid van den huidigen economischen toestand, een punt, dat hier speciaal van belang is, daar even tueel het risico van een kapitaalsinvestatie van mogelijk eenige tientallen millioenen guldens zou moeten aanvaard. De voorzitter der commissie, prof. mr. D. van Bloem, heeft in het kort deze rede be antwoord. DE NIEUWE ELECTRISCHE HAARLEM—ZANDVOORT. Uit goede bron vernemen wij, dat in de vergadering van den Raad van Commissa rissen der Ned. spoorwegen dezer dagen besloten is tot electrificatie van het baan vak HaarlemZandvoort over te gaan. Hiermede zal met den meesten spoed wor den aangevangen, zoodat de in gebruikne ming op 1 October a.s. verzekerd is. Nog vernamen wij, dat voorloopig gere den zal worden met het op de lijn Amster damDordrecht dienstdoende materieel. Dit zal worden mogelijk gemaakt door het feit, dat de bezetting der treinen, die thans loopen, door de invoering van een electri- sche dienst AmsterdamZandvoort, zal verminderen en er dus rijtuigen beschik baar komen. De bezetting is n.l. op het baanvak AmsterdamHaarlem het grootst, zoodat hiervan als regel de samenstelling der treinen op het geheele baanvak afhan kelijk is. Het voornemen zou ook bestaan om zoo veel mogelijk treinen van Amsterdam (zon der verwisselen te Haarlem) te laten door- loopen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1