BRIEVEN OVER ONS GELOOF VRIJDAG 12 APRIL 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAL> - PAG. 13 1 HET GEZAG IN DE KERK VAN CHRISTUS. 6 Waarom zijn de bisschoppen van Rome de wettige opvolgers van St. Petrus als zichtbare Opperbestuur der van Christus' Zichtbare Kerk? Je noemt mij een oester, Paul, en je hebt wel een beetje gelijk. Als een oester, vast op haar bank, zoo kom ook ik niet van mijn plaats. Alhoewel wij elkaar nu bijna twee jaar geregeld schrijven, heb ik je al dien tijd niet opgezocht. Maar wij wonen tegen woordig ook vèr uiteen en, waarde heer, met evenveel recht kaïn ik tenslotte jou voor dit immobiel weekdier uitschelden, want ook jij verplaatst je niet, althans niet in mij<n richting! Je zou mij zoo graag eens aan je veelbeschreven Protest an tsche kan toorcollega voorstellen, schrijf je mij. En werkelijk, ik zou éven graag persoonlijk met hem kennismaken: uit je brieven ken Ik hem als een sympathieke, eerlijke kerel, wel een, die niét zoo érg gauw te overtuigen is, doch als hij inziet, dat een of ander ka tholiek „leerstuk" waar is, dan houdt hij niet redeloos hardnekkig aan eigen mee ning vast, maar erkent «die waarheid royaal! Zoo ook nu weer: hij heeft na jullie gesprekken volkomen ingezien, dat Chris tus het „primaatschap", da. het zicht bare opperbestuur over Zijn Kerk op aarde niet slechts gege ven heeft aan den H. Petrus per soonlijk, maar met de bedoeling, dat dit zou overgaan op opvolgers. Zijn gezond verstand en de woorden der H. Schrift hebben hem overtuigd! Maar in hoofdzaak onbeantwoord bleef nog zijn zéér redelijke vraag: hoe weet je, dat juistde Pausen van Rome de opvolgers van Petrus in dat primaatschap zijn? Iéts heb je hem al gezegd, dat hem tot nadenken bracht: nooit in de geschiede nis, van Christus af tot nu toe, heeft iemand zich in ernst voorge daan alsde wettige opvolger vanden H. Petrusin het primaatschap, behalve de Pausen van Rome. „Veronderstel nu eens", zei je hem, „dat-de Pausen van Rome ten onrechte zich dat oppergezag hebben aangematigd, en dus niét de wettige opvolgers van Petrus zou den zijn, wie zijn het dan wél? Nie mand dan de Pausen van Rome maakte ooit op dien titel aanspraak! Dan zou men dus moeten aannemen, dat tegen Christus' wil in, Petrus na zijn dood geen opvol gers meer heeft gehad, m.a.w. dat het door Christus-Zelf ingestelde zichtbare opperbe stuur over Zijn Kerk op aarde al na een dertigtal jaren voorgoed teniet zou zijn ge gaan! Dit allereerst heeft je collega tot naden ken gestemd, hij heeft er niets op kunnen antwoorden, maar gooide de kwestie over een andere boeg: „Petrus zou dus de eerste Paus van Rome geweest zijn?", zei hij, „maar van jongsaf heb ik altijd hooren ontkennen, dat Petrus ooit in Rome ge weest is! Hij heeft in Antiochië gewoond, maar in Rome....? Ja, Paul, „van Protestantsche zijde" wordt nog altijd getracht het fundament der wettelijke Pauselijke opvolging op die wijze te vernielen. Opzettelijk gebruikte ik daar juist de uitdrukking: „van Protestant se be zijde" en niet „de Protestanten" en wel omdat de ontwikkelde Protestan ten tegenwoordig in 't geheel niet meer ontkennen, dat de Apostel Petrus in Rome geweest is en er den mar teldood is gestorven. Eeuwenlang heb ben de Protestantsche geschiedschrijvers, in navolging van een, den Paus vijandigen schrijver uit de 14e eeuw (toén pas werd dit voor de eerste maal beweerd), volge houden, dat Petrus nooit in Rome was. Maar thans is deze strijdvraag beëindigd. Je vriend zal dit wel zoo grif niet aanne men, bewijzen vragen, en zeggen, dat je je er al heel gemakkelijk af maakt, wan neer je beweert, dat de bewijzen voor Pe trus* verblijf en marteldood in Rome zóó talrijk zijn, dat je er onmogelijk aan be ginnen kunt ze alle op te sommen, en hij er de geschiedenis maar eens op moet na slaan! Wil jij zelf de moeite nemen ze voor hem uit een geschiedenisboek over te schrijven: ga je gang, ik kan er in dit brief- bestek onmogelijk voldoende plaats voor inruimen. Maar je kunt hem gerust en veilig zeggen, dat hij elk ontwikkeld Pro testant (eiken dominé dus ook!) hiernaar kan vragen. Zij zullen hem moeten ant woorden met den wereldberoemdan vrijzin- nig-Protestantschen geschiedschrijver Har- nack: „Dat de ontkenning van den martel dood (en dus ook van het verblijf!) van Petrus te Rome.een dwaling was, is te genwoordig (Harnack schreef dit reeds in 1879!) zoo helder als de dag voor iederen geschiedvorscher, die niet vrijwillig blind is.De heele critiek waarmede werd ge streden wordt thans terecht voor waarde loos gehouden". Of met een ander bekend Protestantsch geschiedschrijver (Kreyher): „Dat Petrus te Rome leefde en stierf, staat vast, de getuigenissen laten geen twijfel over". Maar een ander ding zullen zelfs ontwik kelde Protestanten trachten te bestrijden, n JL dat de H. Petrus bisschop van Rome is geweest. Let wel, Paul, wij willen in 't geheel niet ontkennen, dat Petrus éérst (ongeveer een zevental jaren) bisschop van Antiochië in Syrië was. Het is verder heel goed mo gelijk, of liever wel zéker, dat Petrus zeer dikwijls niet in Rome vertoefde als zicht baar Hoofd der Kerk maakte hij ongetwij feld groote „inspectie-reizen" maar 't eenige, dat wij beweren is een logische ge volgtrekking uit hetgeen de Protestantsche geschiedvorschers zelf toegeven. Immers als Petrus zooals zij erkennen de laatste jaren van zijn leven in Rome ver bleef, er telkens terugkeerde en er ten slotte den marteldood stierf, wat kan hij er dan anders hebben gedaan dan zich op bijzondere wijze met de Kerk van die stad, het .middelpunt der toenmalige wereld be moeien? Wat kon hij, de door Christus Zelf zoo bijzonder uitverkoren Apostel, in Rome anders zijn dan bisschop? Is het soms waarschijnlijk, dat, terwijl Petrus, het zicht baar Hoofd der Kerk, zijn woonplaats in Rome had, dat dan tegelijkertijd een ander bisschop van Rome was? Natuurlijk niet! Als bisschop van Rome is Petrus dus ge storven, een ander volgde hem als bisschop van Rome op. Welke macht en welke rechten heeft in 't algemeen gesproken een op volger? Zoo als vanzelf spreekt: dezelfde macht, dezelfde rechten, die zijn voorgan ger had, tenzij dit door een hoogere macht anders wordt bepaald. Dus moet Petrus' opvolger dezelfde macht en dezelfde rech ten hebben gehad als Petrus, tenzij Chris tus of Petrus Zelf anders hadden beslist. Maar van zoo'n andere beschikking door Christus op Petrus is nergens, maar dan ook hoegenaamd nergens iets te vinden. Der halve volgden zjj, die na Petrus bisschop van Rome waren, hem óók op als zichtbaar opperbe stuurders van Christus' Kerk op aarde. Door alle eeuwen heen heb ben de bisschoppen van Rome, zich als opvolgers van Petrus ge dragend, dan ook het primaat schap uitgeoefend en van het begin af zijn .zij evenals Petrus erkend als Christus* zichtbare plaatsvervangers op aarde. Daarmee is in 't geheel niet gezegd, dat vanaf de eerste eeuw de wij ze, "Waarop dat primaatschap door Rome's bisschoppen werd uitgeoefend geheel dezelfde was als tegenwoordig. In de eerste eeuwen immers waren de omstan digheden geheel anders dan nu. De predi king van Christus* Apostelen zelf leefde nog veel meer onder de menschen, zoodat een ingrijpen of dwingend regelen door het Oppergezag minder noodzakelijk was; daar enboven werden de Pausen door de hevige Christenvervolgingen der eerste eeuwen in de vrije uitoefening van Hun gezag vaak belemmerd. (Zij hadden, om zoo te zeggen, de handen vol met de moeilijkheden Hun in him eigen diocees, Rome, door de Christen vervolgers aangedaan: vele Pausen stierven zelfs den marteldood). Ook de verkeersmid delen waren toen veel primitiever dan in latere tijden, zoodat de Pausen der eerste eeuwen niet zoo dadelijk, krach tig en plechtig Him gezag konden la ten gelden in de verspreide Christen gemeenten. Het natuurlijke gevolg was, dat het Pauselijk primaat toen soms niet overal zoo sterken invloed had, dat het soms minder hoog in aanzien scheen te staan dan thans en ook hier en daar wel eens tegenstand ondervond. Christus Zelf heeft Zijn Kerk vergeleken bij een mosterd zaadje: aanvankelijk zeer klein in alles. Zoo zijn ook de geloofs- en zedenleer en de kerkelijke tucht van den aanvang af in kiem zeer zeker geheel aanwezig, maar eerst langzamerhand, in den loop der eeuwen zal het allesomvattend zaadje uit groeien tot een grooten boom! Zóó is ook het Pauselijk gezag uitge groeid tot die wereldomvattende macht, die de eenheid der Kerk onder alle volkeren der aarde verzekert! Voor ons doel, Paul, hebben wij dus slechts uit de geschiedenis te bewijzen, dat het primaat in de eerste eeuwen reeds in derdaad aanwezig was, zij het dan ook in een vorm, welke vergeleken bij den mach tigen uitgroei van het Pauselijk gezag van heden, met recht een mosterdzaadje kan worden genoemd! Ik zal je een paar getuigenissen geven. Reeds op het einde van de eerste eeuw na Christus, deed Clemens Romanus, een leerling van Petrus en diens derde op volger op den bisschoppelijken zetel, zich als Paus gelden. Omstreeks 't jaar 96 was er n.1. in het bisdom Corinthe (Grie kenland) een soort oproer ontstaan tegen de kerkelijke overheid aldaar. Wie maak te aan deze twist op bevelende wijze een einde? Men zou misschien denken: Jezus' beminde Apostel Joannes, die toen nog leefde en Bisschop van Ephese was, de eenige nog overlevende Apostel! Neen, niet de Apostel Joannes, maar de bisschop van Rome herstelde er de tucht door een ern stig vermanenden en bevelenden brief! Ik schreef je al, Paul, dat de H. Petrus eerst bisschop van Antiochië was. Nu is het merkwaardige, dat zelfs Petrus' opvolger in dat episcopaat: Ignatius (deze stierf in 't jaar 107) een brief zond aan de Romeinen, waarin hij o.m. schreef, „dat de Kerk van Rome aan het hoofd stond", dat Zij ,.de voorzitster is van den liefdebond", een uit drukking welke Ignatius herhaaldelijk ge bruikt om „de Kerk" te beduiden. Een ander Kerkelijk schrijver, Ire- na eus (gestorven in 202) schreef: „elke Kerk moet met de Kerk van Rome overeen stemmen om haar hooger gezag"; en Cy prian us (f 258) getuigt: „dat de bis schopszetel van Rome de stoel van Petrus GEMENGDE BERICHTEN TRAM OMGESLAGEN BIJ VLIJMEN. Na aanrijding met een auto. Nabij den Vlij menschen overweg is een auto in aanrijding gékomen met een goe derentram van de Brabantsche Buurt spoorwegen, die in de richting Vlijmen reed. De machinist remde uit alle macht, waardoor de zware machine uit de rails vloog, meer dan een kwart slag maakte en daarna met een hevigen slag omviel. In haar val sleepte zij een conducteurswagen mee, terwijl een tweede wagen dwars op de rails kwam te staan, zonder echter om te vallen. De overige vier bagagewagens bleven in de rails. De machinist van den locomotief wist zijn leven te redden door zich tijdens den val vast te grijpen aan een staaf. Had hij dit niet gedaan, dan zou de man zonder eenigen twijfel verpletterd zijn. Hij liet oogenblikkelijk allen stoom uit den ketel en kroop daarna uit zijn machine. De con ducteur, die juist bezig was met het sor- teeren der bagage, had z|ch intusschen ook uit zijn benarde positie bevrijd, Gelukkig was geen der beide mannen gewond. De weg werd door de omgevallen ge vaarten geheel voor het drukke verkeer gestremd, zoodat dit omgeleid moest wor den. Zoo spoedig mogelijk werd aan het werk getogen om de verkeers-obstakels weer van den weg te krijgen, wat eerst na uren van inspannenden arbeid mocht ge- luken. De politie heeft het onderzoek in handen. OP DE KACHEL GEVALLEN. Oude vrouw zwaar gewond. Gistermiddag brak door een tragische omstandigheid brand uit op de bovenver dieping van het perceel Oud-Diemerlaan 82 te Diemen, bewoond door de familie O. De 71-jarige moeder van den heer O., die bij het gezin inwoont, werd plotseling onwel, sloeg voorover en kwam daarbij op de kachel terecht, waardoor zij niet alleen ernstige brandwonden aan het lichaam be kwam, maar waarbij ook haar kleeren vlam vatten. Deze vlammen hebben op hun beurt het vertrek in brand gestoken. Op het hulpgeroep van de oude vrouw kwam onmiddellijk de vrouw des huizes toesnellen, die eerst met behulp van bu ren de in brand gevlogen kleeren van het slachtoffer doofde, terwijl anderen zoo spoedig mogelijk de brandweer alarmeer den. Hoewel de brandweer spoedig ter plaat se kwam, kon niet worden voorkomen, dat het bovenvertrek geheel uitbrandde, meldt de „Tel." In de benedenwoning werd groote waterschade veroorzaakt, maar de spüit- gasten wisten nog zooveel mogelijk huisraad naar buiten te dragen. De toestand van de 71-jarige vrouw werd door dr. Der Kin deren van dien aard geacht, dat zij naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam moest worden overgebracht. ERNSTIGE TREIN VERTRAGING. Rijdraad op den lijn Amsterdam Rotterdam bij Kethel gebroken. Een ernstige treinvertraging is gister avond te omstreeks 7 uur ontstaan doordat nabij 't station Kethel, tusschen Schiedam en Delft, de draad van deelectrische bo-, venleiding van het opgaande spoor, in de richting AmsterdamRotterdam, door tot nog toe onbekende oorzaak is gebroken, meldt de „Msbd.". Het defect is niet te wijten geweest aan het feit, dat de beugel van een der treinen den draad heeft afgerukt, doch vermoede lijk is de sterke wind schuld aan het euvel geweest. Het defect heeft, ondanks dat onmiddel lijk een montagewagen naar de plaats van het ongeluk is gestuurd om de zaak te re- pareeren, een aanzienlijke stagnatie in den treinenloop teweeg gebracht, die, uiter aard, alleen de electrische treinen betrof. Men heeft deze zooveel mogelijk onder vangen door de reizigers van Amsterdam, Haarlem en Leiden naar Rotterdam naar Den Haag en bovengenoemde plaatsen via Pijnacker te doen reizen. De reizigers van Rotterdam naar Delft en omgekeerd wer den eveneens via deze route verwezen. De weinige reizigers die het traject Rot- is, de voornaamste aller Kerken, waaruit de Priesterlijke eenheid ontstaan is". Geheel „pauselijk" was ook reeds het op treden van den H. Victor, die van 192 201 Bisschop van Rome was. Deze bedreigde n.l. de bisschoppen van Klein-Azië met den ban, indien zij hun gewoonte om het Paaschfeest op den 14en Nisan (een be paalden datum) te vieren niet opgaven, een gewoonte, welke deze bisschoppen van den Apostel Joannes haddein geleerd! Zoo zou ik door kunnen gaan tot de vijf de eeuw. Geen Protestant zelfs bestrijdt, dat sedert Paus Leo den Groote, de ge- heele Kerk den bisschop van Rome heeft erkend als opvolger van St. Petrus in het primaatschap; maar wél beweren zij, dat in de eerste tijden van het Christendom dit geenszins het geval was. Daarom, Paul, heb ik je een paar voorbeelden gegeven, waar uit blijkt, dat ook in de eerste eeuwen Rome's primaat werd erkend! De rij van Pausen loopt van Petrus tot Pius XI onafgebroken door: tweehonderd negen en vijftig namen! En onafgebroken zal die rij voortgaan tot het einde der we reld; onafgebroken zullen de bisschoppen van Rome het primaatschap uitoefenen over de geheele Kerk en onafgebroken zal de geheele Kerk dat primaatschap blijven erkennen, zooals Zij dat deed door alle eeuwen heen, tot het ejnde der tijden! Correspondentie-adres: Mr. A. Diepen- broek, Seminarie Hageveld, Heemstede. terdamSchiedam vice-versa per trein wilden maken, hebben gebruik moeten ma ken van de treinen RotterdamHoek van Holland. Om kwart voor tien was de draadbreuk hersteld en kon het verkeer weer gewoon doorgang vinden. DE VERGIFTIGING TE NEDERWEERT. Dolle kervel gegeten. Zooals gemeld, zijn 18 Maart jd. twee zoontjes uit het gezin van den arbeider L. te Nederweert, bij wie zich vergiftigings verschijnselen voordeden, plotseling ge storven. Naar de „N. Rott' Crt." nu ver neemt, heeft het ingestelde scheikundige onderzoek door dr. Waegeningh uit Maas tricht in samenwerking met dr. Huist uit Leiden, thans uitgewezen dat de vergifti ging is veroorzaakt door het eten van een wortel van de zwaar vergiftige water scheerling. Na de vergiftiging werd een uitgebreid onderzoek ingesteld en langs den weg, wel ke door de jongens was gevolgd op weg naar hun woning werd een wortel van deze waterplant, waaraan was geknabbeld, ge vonden. GROOTE BRAND TE WEZEP. Twee boerderijen en vijf schuren eeq prooi der vlammen. Gistermiddag omstreeks kwart voor twee brak brand uit in de boerderij van den landbouwer M. van Dam te Wezep ge meente Oldebroek. Oorzaak van den brand was, dat kinderen in het achterhuis met lucifers hebben gespeeld. Door den hevigen wind greep het vuur zeer snel om zich heen, zoodat weldra de geheele boerderij in lichter laaie stond. Ook de drie bij de boerderij gelegen schu ren, de naarnaast gelegen boerderij van den landbouwer C. Hartman en twee in de nabijheid gelegen schuren benevens een hooiberg gingen in vlammen op. De stoomspuit uit Oldebroek was spoedig ter plaatse. Het blusschingswerk werd ge leid door den burgemeester van Oldebroek. Tegen de geweldige vuurzee was evenwel, mede tengevolge van den buitengewoon hevigen wind niet veel uit te richten. De brandweer kon niet voorkomen, dat de twee boerderijen en de vijf schuren totaal afbrandden. Een villa van den heer Hart ink bene vens de boerderij van den landbouwer Van der Kolk liepen nog een oogenblik zoo groot gevaar, dat beide door de bewoners moes ten worden ontruimd. De brandweer kon evenwel voorkomen, dat ook deze een prooi der vlammen werden. Van den inboedel van de boerderijen kon niets gered worden; ook eenig vee kwam in de vlammen om. Beide landbouwers zijn verzekerd. DE STEEKPARTIJ TE HELMOND. De daders gearresteerd. Dinsdag heeft, zooals gemeld, in een ca fé op den Krommen Steenweg te Helmond een vechtpartij plaats gehad, waarbij ze kere C. in het been werd gestoken. In le vensgevaarlijken toestand werd hij naar het St. Antoniusgasthuis vervoerd. De dader vluchtte per auto. De politie heeft hem gisteren gearresteerd. Het bleek te zijn zekere H. uit Gemert. Hij is gister morgen te Roermond in het Huis van Be waring opgesloten. De toestand van C., die veel bloed ver loren heeft, is naar omstandigheden goed. DE SCHIETPARTIJ TE OSS. Gevluchte inbreker nog onvindbaar. Ondanks de nasporingen van de politie is men er tot op heden nog niet in geslaagd den voortvluchtigen inbreker, die gister- nachts tijdens het hevige vuurgevecht met de politie wist te ontkomen, op te sporen. Het slachtoffer, wiens toestand nog hoogst zorgwekend is, heeft bij zijn ver hoor bekend, dat hij en zijn metgezel voor nemens waren in de R.-K. pastorie te Teeffelen in te breken. Daarbij hadden zij vooraf afgesproken, dat, ingeval zij op po litie mochten stuiten, zijn er niet voor zou den terugdeinzen zich met wapengeweld te verzetten. De beide individuen blijken Dinsdag' jd. reeds te Oss ze ijnt aangekomen, waar zij eenige dagen in een logement hebben ver toefd. Bij een huiszoeking, welke de politie gis termorgen in het bewuste café heeft ver richt, werd de bagage van de beide inbre kers in beslag genomen. In hun koffers werden verschillende inbrekers werktuigen en verscheiden maskers aangetroffen. Op de plaats waar gisternacht het ge vecht met de politie is geweest, heeft men een groot aantal patroonhulzen gevonden van de door de inbrekers gebruikte para bellum revolvers. Vermoedelijk zijn het Duitsche dienstrevolvers uit den wereld oorlog van zwaar kaliber geweest. Gistermorgen is in het Groot-ziekengast- huis, te 's-Hertogenbosch de kogel operatief uit het lichaam van den gewonde verwij derd. In de zijde blijkt deze het lichaam van den inbreker te zijn binnengedrongen om vervolgens in den buikwand te blij ven steken, na de ingewanden doorboord te hebben. TWEE DUITSCHERS TE VENLO GEARRESTEERD. Door de politie te Venlo werd gisteren gearresteerd de 17-jarige Duitscher A. C. uit Keulen, die bij een juwelier daar ter stede eenige gouden horloger had gesto len. Het gestolene werd nog op hem be vonden. Een tweede, de 20-jarige G. R., uit Vier- sen, werd eveneens gearresteerd, omdat hij bij een familie te Venlo, waar hij logeer - le, een geldkistje had opengebroken en zich den inhoud had toegeëigend. Ook op hem werd het gestolene nog bevonden. Beiden zijn naar de strafgevangenis te Roermond overgebracht.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 13