DONDERDAG 11 APRIL 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 I DE LAATSTE LOODJES. Nog vijf dagen scheiden one van den dag der verkiezingen. Nog nimmer is de propaganda voor eeni- ge verkiezing voor de Provinciale Staten met zoo groote felheid gevoerd als dezen keer. Nog nimmer is daarbij zoo weinig gelet op het directe belang van een zoo goed mo gelijke samenstelling van het Provinciaal bestuur.' Over de Provinciale Staten heen staat de landspolitiek in het centrum van den strijd. En deze strijd willen en zullen wij tot een gelukkig einde brengen. We zijn dienaangaande optimistisch! Onze propagandisten hebben prachtig werk geleverd. De colportage- en verspreidingsactie is met groot enthousiasme gevoerd. Maar we zijn daarmee nog niet gereed. Propagandisten. Komt Vrijdagavond 12 April aan ons secretariaat het laatste nummer van „de Opmarsch" afhalen en gaat deze onmiddel lijk verspreiden. Komt Maandag 15 April het model-stem biljet in ontvangst nemen en zorgt ervoor, dat alle Katholieken dadelijk in het bezit komen van deze uiterst nuttige handleiding. Wij hebben ook nog enkele V er kiezingsplaten. Wie op een gemakkelijke en doeltreffen de wijze onze propaganda wil steunen kan zich hiervoor bij ons secretariaat, Stations weg 8a, aanmelden. Maar wacht daarmee niet langer. De tijd dringt! Geen mosterd na den maaltijd! Op den dag der verkiezingen zullen wij zorgen voor Ziekentransport. Maar daarvoor hebben wij de medewer king noodig van wie in het bezit vam een auto zijn. Daarom doen wij een dringend beroep op alle Autobezitters om ons, zooals voorheen, in staat te stellen deze taak te vervullen. Voor een goede organisatie smeeken wij li ons onverwijld uwe bereidverklaring te doen toekomen. Wie vlug helpt hel pit dubbel. En dan tenslotte nog een Kreet om geld! Wij zijn dankbaar voor alles wat wij reeds aan financieele steun mochten ont vangen. Maar in dit opzicht zijn wij onverzadelijk. Als men niet midden in de propaganda zit, heeft men er geen flauw idee van wat een verkiezingsactie kost. Maar wij verzekeren u: zoo'n' actie verslindt geld. Als men ons straks wellicht de vraag mocht stellen: wat hebt gij eigenlijk ge daan?, dan kunnen wij antwoorden: alles waartoe gij ons in staat hebt gesteld. Of dit genoeg is geweest hangt dus tenslotte van uzelf af. En daarom vragen wij u: Wat hebt gij gedaan? Mocht gij nog niets gedaan hebben, dan is het nu nog tijd hierin te voorzien. Wij strijden niet voor eigen zaak. Wij strijden voor de uwe. Wij strijden voor het algemeen belang! Namens „Dr. Schaepman": Mr. H. F. A. DONDERS, voorzitter. H. LOMBERT, secretaris. OM EEN MENSCHENLEVEN. In het Lido-theater gaat vanaf Vrijdag as. een opmerkelijke film, getiteld „Om een menschenleven". Het is een voortreffelijke Fransche film, waarvan de maker, Julien Duvivier, aller minst zijn heil gezocht heeft in een ver nuftige constructie van een detective-ge schiedenis. Hij geeft integendeel een toe schouwer alle kans reeds in het begin het moordgeval, waarom de geschiedenis zich afspeelt, te doorzien. Het gaat hier ni. niet om de ontmaskering van dieven en moor denaars, maar veeleer om de redding van een onnoozele, die voor moordenaar moet poseeren en dien een' gevoelig politie-com- missaris voor de executie wil sparen. De film krijgt hierdoor en evenzeer door de motieven, die den moordenaar dreven, een zoo menschel ijk accent, dat zij ver boven de koele crimineele films uitgaat. Het is een film, beklemmend van at mosfeer en boeiend van stijl, geladen met fijne aantrekkelijke momenten. Om den aard van het gegeven is voorbehoud voor rijpere volwassenen noodzakelijk. Handelsregister K. v. K. Wijziging. 909. Fotografisch Maga zijn „Lux", Leiden, Breestraat 141. Het fi liaal te Oegstgeest, Geverssrtraat 77 is dd. 15 Maart 1935 overgegaan aan T. Veld- huyzen. VERVOLG STADSNIEUWS ZIE PAG. S. DE RAMP VAN DE „LEEUWERIK". De slachtoffers op „Zorgvliet" bijgezet Hedenmiddag had op de Amsterdamsche begraafplaats „Zorgvlied" aan den Am- steldijk de begrafenis plaats van de 5 om gekomen leden van de bemanning van het bij Brilon op zoo noodlottige wijze veron gelukte vliegtuig „Leeuwerik". Bij het graf, dat zich bevindt op het nieuwe gedeelte van de begraafplaats, was een schat van bloemen en kransen opgetast^ kransen van de verschillende K. L. M.-diensten en van de vliegvelden, van Croydon, van de K. N. I. L. M., van de Twentsche Aeroclub, van de Fokkerfabrieken enz. Opmerkelijk was een tuil narcissen, waarbij een kaartje ge voegd was: „From an English garden over wich Soer han flows many times". (Van een Engelsche tuin, waar Soer zoo menig maal overheen is gevlogen). Een groot aan tal luidsprekers was bij het graf opgesteld opdat de geweldig groote menigte belang stellenden overal de gesproken redevoe ringen goed zou kunnen volgen. Oom 1.15 uur arriveerden de eerste auto's van de rouwstoet. Aanwezig waren o. a. de heer en mevr. A. Plesman, ir. E. Enthoven, voorzitter van den Raad van Bestuur der K. N. I. I. M., wethouder J. ter Haar, de heer Dellaert, havenmeester van Schiphol, ir. Wurfbain, leden van den Raad van Be stuur en Commissarissen der K. L. M., de secretarissen der K. L. M. H. Martin en dr. Slotemaker, talrijke collega's van de verongelukte vliegers, leden van het per soneel der K. L. M. en verschillende andere autoriteiten. In de afgesloten kapel s.taan op een kata falk vijf kisten, bedolven onder een schat bloemen en kransen, opgebaard. Om half twee worden de deuren van de kapel geopend en zij die gekomen zijn om afscheid te nemen van de vijf K. L. M.-man- nen scharen zich om de lijkbaren. Onder hen bevindt zich ook Burgemeester Dr. W. de Vlugt en zijn beide zoons, Mr. E. en Mr. G. W. de Vlugt. Plechtig ruischen de orgeltonen door het gebouw. Het eerst sprak de directeur der K. L. M„ de heer Plesman. Vrienden, zoo zegt hij, als wij straks aan de schoot der aarde het stoffelijk overschot van vijf jonge luchtvaarders toevertrou wen, gaan onze gedachten ook uit naar de beide omgekomen passagiers. Als wij afscheid nemen van onze kame raden, zullen wij van hier gaan, vervuld v^n goede herinneringen, want zij waren mannen en deden onvervaard hun plicht. Zy kenden geen vrees en zij leefden steeds in de vreeze des Heeren. Wat nu mogelijk is, was tien jaren gele den onmogelijk. De techniek is voorbijge gaan doch thans is een zware schaduw ge vallen op de K. L. M. Het offer dat deze vijf kranige mannen hebben gebracht, zal niet tevergeefs zyn geweest. Spr. dankte de dooden voor hun werk cn toewijding. Rust in vrede, Rust zacht, zoo eindigde de directeur der K. L. M. Daarna sprak de heer E. Einthoven, voor zitter van den Raad van Bestuur der K. N. I. L. M., die speciaal den vlieger Prillwitz herdacht, die sedert de oprichting in dienst van de K. N. I. L. M. is geweest. Spr. schet ste diens loopbaan en noemde hem een rus tig vlieger, die steeds werd uitgekozen, als het er op aankwam de luchtvaart te popu lar iseeren. Hij heeft een welbesteed leven achter den rug en het moge zijn ouden vader in Ma- lang een troost zijn, dat zijn kranige zoon thans in dankbaarheid wordt herdacht. Hierna volgden nog een aantal sprekers, nl. de heer J. Terhaar, wethouder van Am sterdam, die sprak namens het gemeente bestuur, voort de burgemeester van Nieu wer Amstel, Mr. Haspels, namens zijn ge meente, waarvan Soer en Dingelaar inwo ners waren, de heer Essink, burgemeester van Havelte, de geboorteplaats van Soer, de burgemeester sprak tevens namens de Commissaris der Koningin in Drente, de heer Stemerding, wethouder van Rotter dam, namens het gemeentebestuur, Mr. Harm Smeenge, lid der Eerste Kamer, die Soer herdacht als Drentenaar. Een slotwoord sprak daarop Ds. Konings bergen. Het orgel deed hierna het slotkoor uit de Mattheus-Passion van Bach hooren. Hierop werden de vijf kisten, welke wa ren bedolven met witte seringen en aaronskelken naar buiten gedragen en vervolgens ging het grafwaarts onder de tonen van het door het orgel ten gehoore gebracht „Ases Tod". De kisten met de stoffelijke hulsels van P. Soer, E. A. J. Prillwitz, P. Weiman, H. Dingelaar en Th. v. d. Klein werden ver volgens op het door balken afgezette graf geplaatst, waarna Mevr. Soer als eerste der familieleden bloemen over de lijkbaar strooide. In den kouden wind schaarden zich de familieleden rondom de groeve. Kransen werden aangedragen, waarmede het graf en de kisten langzamerhand geheel aan het oog werden onttrokken. De burgemeester van Nieuwer Amstel, Mr. Haspels, sprak namens de familie eeni- ge woorden van dank. Tenslotte bad Kapelaan v. d. Klein uit Beverwijk, een broer van den omgekomen telegrafist, de gebeden, welke een deel van de begrafenisplechtigheid uitmaakten. Te drie uur was de droeve plechtigheid ten einde. H. L. A. BRIEL TE GINNEKEN BEGRAVEN. Hedenmorgen is het stoffelijk overschot van den heer H. L. A. Briel, in leven pro curatiehouder varf de Aku, die bij de ramp van de Leeuwerik, eveneens om het leven kwam, naar Ginneken vervoerd, waar he denmiddag de teraardebestelling plaats vond. Er was zeer veel belangstelling. De stoet reed langs de kantoren van de AKU, waar een vijftal kransen namens de AKU aan den lijkwagen werden bevestigd. Hierna begaf de stoet zich op weg naar Ginneken. Uit Breda wordt ons gemeld: Zeer veel belangstellenden hadden zich in de nabijheid van het station te Breda verzameld. Om 2.15 kwam de lijkauto uit Arnhem het Stationsplein opgereden. De stoet werd hier ontvangen namens de familie doodden heer Hanke. Van hier begaf de stoet zich op weg naar het Prot. kerkhof B ie berg te Ginneken. TERAARDEBESTELLING MR. W. DE VLUGT. Buitengewoon groot was gisteren de pu blieke belangstelling bij gelegenheid van de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van mr. W. de Vlugt, den zoon van den burgemeester van Amsterdam, die bij het ongeluk van de Leeuwerik om het leven is gekomen. In de morgenuren had ten huize van den burgemeester een korte lijkdienst plaats, welke geleid werd door dr. B. Wielenga. Daarbij waren tegenwoordig, behalve de naaste familie, de zes wethouders, de hee ren Kropman, ter Haar, Vos, Boissevain, Baas en Rustige, benevens de gemeente secretaris, mr. S. J. van Lier. Ook me vrouw Colijn, de echtgenoote van den mi nister, woonde dezen dienst by. Na afloop daarvan keerde zij naar Den Haag terug. Op de nieuwe Ooster begraafplaats wa ren honderden belangstellenden samenge stroomd, onder wie vele bekende Amster dammers uit allerlei kringen der samen leving. In de eerste plaats noemen wij den commissaris der Koningin in Noord-Hol land, jhr. mr. dr. A. Röel. Van den ge meenteraad van Amsterdam waren er le den uit alle fracties. De KL.M. werd ver tegenwoordigd door zijn directeur, den heer A. Plesman, en door den voorzitter van den raad van bestuur, ir. A. Wurfbain, de K.N.I.L.M. door mr. Enthoven. Van Amsterdam's luchthaven, Schiphol, waren aanwezig de havenmeester, de heer U. F. M. Dellaert en de stationschef der K.L.M., de heer Thomson. Voorts merkten wij op generaal baron van Voorst tot Voorst, commandant van de 4e militaire afdeeling en majoor Boswijk, garnizoenscomman dant, prof. dr. ir. D. F. Slothouwer, als voorzitter van de vereeniging Nederland- Tsjechoslo wakije, en prof. dr. A. H. M. J. van Rooy, den officier van justitie, mr. dr. J. A. van Thiel. Aan het graf werd het woord gevoerd door den gezant van Tsjechoslowakije, den heer Ivan Krno, den voorzitter van den raad van bestuur der K.L.M., ir. Wurfbain en dr. B. Wielenga. De heer Krno sprak in de Fransche taal ongeveer als volgt: Met diepe ontroering en onmetelijke smart hebben wij u, mijnheer de burge meester, en uw kinderen vergezeld op dien tocht van uw zoon naar zijn laatste woon stede. Nog slechts eenige dagen geleden hebben wij in uw gastvrij huis hem ge zien vol leven, vol geestdrift en vol plan- i nen. In zijn korte leven had hij veel gereisd en veel geleerd en steeds wilde hij gaarne den kring van zijn vrienden uitbreiden. Daarom was hij ook nu gekomen naar mijn schoone land, dat zoo bevriend is met het uwe, dat hij zoo gaarne wilde leeren ken nen en dat hem met zooveel vreugde ont vangen heeft. Het noodlot heeft zich ech ter in zijn weg gesteld by zijn terugkeer naar zijn vaderland. Als een doodelijk ge wonde vogel is hij neergestort. De natuur krachten zijn weer eens sterker gebleken dan het kunnen der menschen en al him vernuft. Mijnheer de burgemeester, in de droef heid leert men eerst goed zijn ware vrien den kennen. Al myn landgenooten en vrienden zijn in dit uur met u en de uwen; uw smart is de onze, uw tranen zijn met de onze vermengd, wij waren één in vreugde en blijven één in rouw. En gij, Willem de Vlugt, slaap rustig in uw geboortegrond. Wij, mijn land, zullen steeds aan u een lieve herinnering bewa ren. Op verzoek van den burgemeester heeft dr. Wielenga daarna een korte liturgi- schen dienst gehouden. Een overstelpend aantal kransen en bloemstukken dekte de kist. LAATSTE BERICHTEN KLIPPER IN NOOD. Behouden te Enkhuizen binnengebracht. De tweemast klipper „Volkerak" is gis termiddag op het IJsselmeer ter hoogte van de Kfeupel in nood geraakt. De giek was gebroken en tengevolge daarvan was het grootzeil weggewaaid. Op de noodseinen door de bemanning gegeven, kwam het motorschip „Zwerver" uit Bruinisse ter hulp. De „Zwerver" heeft verbinding weten te krijgen met de „Vol kerak" en is er in geslaagd na veel moeite de klipper dwars tegen den hevigen storm in naar Enkhuizen te sleepen. Hier is de „Volkerak" behouden binnengebracht. De „Volkerak" was met een lading grint op weg van Lozth naar Ulrum (Gr.). Schipper is L Diepenveen. NACHTELIJKE VECHTPARTIJ TÜSSCHEN POLITIE EN INBREKERS. Internationaal misdadige,r doodelijk gewond. In den afgeloopen nacht is door de sur- veilleerende gemeentepolitie van Oss neer geschoten een bekende internationale mis dadiger, afkomstig uit Tsjecho-Slowakije, thans vertoevende in een der logementen BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Ary, z. v. A. Rietkerk en M. R. A. Mulder. Jacoba Maria, d. v. J. P. Kooreman en A. Brussee. Jacoba Jo hanna, d. v. C. v. Meurs en M. Lancel. Frederika, d. v. B. M. Waal en M. Beijen. Maartje, d. v. N. Korbee en M. v. d. Niét. Johannes, z. v. L. Blonik en P. Schaap. Thomas, z. v. E. Horvath en M. Klein. Aart, z. v. J. v. Marsbergen en A. v. d. Berg. Cornelia Anthonda, d. v. „G. J. Turk en C. v. Hameren. Jacoba, d. W. v. d. Hoek en A. Bruné. Ondertrouwd: G. v. d. Poel j«n 24 j. en C. J. v. Amsterdam jd. 25 j. J. H. Juffermans jm 27 j. en M. v. Polanen jd. 26 j. H. W. v. d. Horn jm 29 j. en M. Hoogeveen jd. 27 j. Gehuwd: M. v. d. Haven jm en H. J. v. d. Linden jd. H. Mattheus jm en E. Vinkestijn jd. C. A. Marquenie jm en J. M. Polane jd. P. J. Fhilippo jm en C. Klein jd. L. E. v. Selm jm en A. Waas dorp jd. Overle den: D. Bontje m. 80 j. A. Roos zn 16 mnd. R. Sedier m. 58 j. B. Bijl zn 17 j. te Oss. Het gebeurde heeft zich als volgt toegedragen. Te circa twaalf uur trachtte een tweetal misdadigers een inbraak te plegen in de pastorie te Teeffelen bij Oss. Voor zij ech ter binnen waren gedrongen bemerkten zy, ontdekt te zijn door gemeentepolitie agenten uit Oss en leden van de brigade der Kon. Marechaussee. De inbrekers sloe gen op de vlucht en werden achtervolgd, doch in het donker raakten de politie-agen- ten het spoor kwyt. Toen beide inbrekers zich naar een logement te Oss wilden bege ven, werden zij verrast door een drietal surveilleerende politie-agenten. Bemerken de dat onvluchten niet meer mogelijk was, haalden de misdadigers hun revolvers voor den dag en vuurden op de agenten. Deze schoten onmiddellijk terug, zoodat een schietpartij ontstond. Plotseling stortte een der misdadigers ineen. Door de ver warring, dat hierdoor ontstond, gelukte het den anderen inbreker te ontkomen. De po litie schoot ijlings toe en bemerkte, dat de man bloedend gewond was. Dr. Stoltz, die spoedig ter plaatse was, constateerde, dat de man een schotwond in den rug beko men had. Hij werd naar het St. Annazie- kenhuis te Oss overgebracht, waar hij voor zien werd van de laatste H.H. Sacramenten. Daarna werd hij voor operatief ingrijpen naar het ziekenhuis te Den Bosch overge bracht. Burgemeester Ploegmakers, alsmede de heer Mientjes, opperwachtmeester van de Kon. Marechaussee te Oss en de heer Van Kempen, inspecteur van politie te Oss wa ren spoedig na het gebeurde ter plaatse verschenen. Het wapen van den gewon de, een Duitsche dienstrevolver, is door de Marechaussee in beslag genomen. Men weet, dat de gewonde inbreker af komstig is uit Tjsecho-Slowakije, doch daar hy geen papieren bij zich had, is zijn verdere identiteit onbekend. Zyn toestand is op het oogenblik hoogst ernstig. MOLEtfAARSWONING AFGEBRAND. Hedenmorgen te kwart voor zes is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit gebroken in de woning van den molenaar H. C. Vink, gelegen te Herveld, gemeente Valburg. De brandweer van de gemeente Valburg was spoedig ter plaatse. De molen kon door spoedig ingrijpen behouden blijven. Huis en inboedel gingen evenwel geheel verlo ren. De bewoners moesten zich in nacht gewaad in veiligheid brengen. Het vee werd gered. Een nabijgelegen boerderij, toebehoorende aan den heer Sanders, die een oogenblik gevaar liep, wist de brand weer door nathouden voor het vuur te vrijwaren. HONGERSTAKING. In Ihet Huis van Bewaring te Amsterdam zijn 'n 21 aldaar opgesloten Duitsche anti fascisten, waarschijnlijk als protest tegen de overbrenging van een 7-tal hunner naar het interneerinigskamp Honswijk, een hon gerstaking begonnen. DE STORMSCHADE TE BOSKOOP. De hulp van den Minister van Defensie is ingeroepen om de schade aan de bloe mententoonstelling te Boskoop te helpen herstellen. Deze zou hedenmiddag 25 man Genie troepen sturen met zeildoek, om daarmede het gèbouw opnieurw te overspannen. TELEGRAMMEN GROOT RUSSISCH VLIEGTUIG NEERGESTORT. Acht dooden. WLADWOSTOK, 11 April (VD.). Ten Westen van het eiland Sachalin is een groot Russisch vliegtuig neergestort. De acht in zittende personen werden gedood. VIJF DAGEN IN EEN KRATER DOORGEBRACHT. TOKIO, 11 April. (V. D.). Toen een groep toeristen de top van den Mont Aso, een werkende vulkaan in Kyoesjoe, be klommen hadden en in de diepte van den krater naar beneden keken, hoorden zij tot hun schrik het geroep van een mensche- lijk wezen opstijgen. Door den dikken rook konden zij niets zien en hulpverleening was door de zwa- BIOSCOPEN. Casino*. Goedgekeurd voor volwassenen. Lido: Goedgekeurd voor volwassenen. Lux or: Toelaatbaar voor volwassenen. Trianon: Toelaatbaar voor volwassenen. veldampen voor het oogenblik onmogelijk. Later is een man in den krater afgedaald, met een touw om zijn middel en beschermd tegen de giftige dampen. Na drie uren zoe ken vond hij een vrouw, liggende op een hoop zachte asch. Zij was slechts licht ge wond. Nadat zij in veiligheid was gebracht, ver telde zij haar redders, dat zij gepoogd had zelfmoord te plegen na den dood van haar ouders en haar echtgenoot. Ze had zichzelf in den krater geworpen, doch was* op zachte asch terechtgekomen. Deze asch absordeerde ook de giftige dampen, zoo dat zij vTij kon ademen. Vyf dagen lang heeft zij in de vulkaan vertoefd. WANHOOPSDAAD VAN EEN WERKLOOZE. PHILADELPHIA, 11 April. (V. D.>. Een werklooze 55-jarige fruitverkooper Anthony de Marco doodde gisteren zijn vrouw en vier kinderen en trachtte toen zelfmoord te plegen. Hij verwondde zich echter levensgevaarlijk. Zijn toestand is vrijwel hopeloos. NIEUWE STOFSTORM IN DE VER. STATEN. KANSAS CITY, 11 April. (V. D.). Van de door een vorige stofstorm verniel de tarwevelden van West Kansas, Texas en Oklahoma blies gisteren een nieuwe stof storm in Oostelijke richting naar de Missis sippi. De landbouwers in West-Kansas be schouwen dezen storm als het einde van hun laatste hoop voor den as. tarweoogst. In Oost-Colorado schijnt de stofstorm het hevigst te zyn geweest. De menschen moes ten in huis blijven en de scholen bleven ge sloten. Het zakenleven lag geheel stil en ook op het platteland kon niet gewerkt worden. Aan den oogst is voor honderd duizenden dollars schade aangericht. GEDROPEN SCHOLIER SCHIET LEERAAR DOOD EN PLEEGT ZELFMOORD. KOWNO, 11 April (V.D.). Een leerling van de Technische school te Keidany, Felix Tsjiwas, die voor een examen gezakt was, verzocht den directeur der school, nadat hem den uitslag van het examen was me degedeeld, een her-examen te mogen doen. Toen de directeur, ir. Monkewitsjius, dit verzoek afwees haalde de leerling een re volver voor den dag en loste twee schoten op den directeur, die zwaar gewond ineen zonk, waarna de jongen het wapen op zich zelf richtte en zich door het hoofd schoot. Beide gewonden overleden korten tijd later. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Officieel). Londen 7.151/2 Berlijn 59.60 New York1.48 Parijs 9.77 Brussel 25.07l/2 Zwitserland 47.951/* Milaan H.27i/2 Madrid '20.25 Oslo36. Kopenhagen31.95 Stockholm 36.90 Ween en Praag6.21 Boedapest Prolongatie 4% BEURSOVERZICHT. v De discontoverhooging van 3.5 tot 4.5 pet. en het krachtige ingrijpen van de Ned. Bank, toen de wisselkoersen gisterenmor gen gingen aantrekken, hebben de rust op de wisselmarkt doen terugkeeren. Bij steeds geslonken omzetten liepen de koersen op de valutabeurs terug. Het pond daalde tot 7.15 3/4, de dollar tot 1.48, de Fransche franc tot 9.76 3/4. Op deze koersen is goud transport niet rendabel meer. Ook de effec tenbeurs stond in het teeken der geruststel ling. Het aanbod van aandeelen had de overhand, zoodat de koersen nagenoeg alge meen terugliepen. Van de Industrieelen verloren Philips ruim 2 pet., zoodat de no teering weer beneden 230 daalde; later volgde weer een herstel. Unilevers zagen zich ongeveer 2 pet. ontgaan, terwijl Aku's een fractie luier waren. De handel in Olie waarden was kalm. Kon. Olies reageerde beneden 150 pet., doch de Amerikaansche soorten waren goed van toon als gevolg van de betere berichten omtrent de situatie op de Amerikaansche petroleummarkt. Tabak ken waren nagenoeg volkomen verlaten, doch in H. V. A.'s ontwikkelde zich een kleine affaire, waarbij de verkoopers in de meerderheid bleken, hetgeen de nolee- ring tot ander 180 deed reageeren. Rubbers lagen eveneens ongeanimeerd en kwamen meerendeels beneden het vorige slot, doch de verliezen bleven van beperkten omvang. Scheepv. hadden een ongeanimeerd verloop Ned. Scheepv. ruimer, moesten zich een verlies van ongeveer 1 pet. getroosten. Mijnw. waren verwaarloosd. Ook in Ame rikanen ging weinig om, met uitzondering van metaal waarden, die tegelijkertijd vast gesteund waren in verband met de ver hooging van inkoopprijs van nieuw gewon nen zilver door de Amerikaansche regeering Duitsche obligaties konden zich handhaven, doch de Nederl. beleggingsmarkt was ge drukt. Het aanbod voor Ned. Staats en Ge meente-leeningen van buitenlandsche zijde komt uiteraard niet onmiddellijk tot stil stand doch reeds heden was het merkbaar ingekrompen. De vraag blijft echter nog gering. De geldmarkt bleef krap. Geld op prolongatie steeg verder tot 4 pet.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3