Houdt 'n GLANS-SCHOONMAAK! 26ste Jaargang WOENSDAG 10 APRIL 1935 No. 8087 3)e £eidóeh£(Bou/fca/tu DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedrstgt b$ vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week i 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin b#- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur «i verhuur, koop en verkoop: f 8.5ê DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. V Verkiezingsbeloften. „Laat uw jongen niet opgroeien voor het stempellokaal. Stemt N.S.B." - Dit is het onderschrift van een der verkiezingsplaten van de Nationaal Socialistische Beweging. Duidelijk is de bedoeling van deze plaat: Als de N. S. B. niet aan het bewind komt, houdt de werkloosheid aan; als zij de regeering in handen krijgt, verdwijnt de werkloosheid. Dat is nu van die verkiezings-humbug, welke niet kan worden overtroffen door het door het nationaal-socialisme zoo ver- maledeide „Marxisme"! Een humburg echter, die zóó grof is, dat menschen, die nadenken dezulken zijn er toch ook nog wel in den verkiezings tijd? ze met afkeer van zich werpen. Neen, dat kan er zelfs niet door op een verkiezingsplaat, tenzijhet doel de middelen zou heiligen! Waarom zou de N. S. B. meer kunnen doen ter bestrijding, tot opheffing van de werkloosheid, dan de huidige regeerders? Kan de N. S. B. dan knapper en eerlijker, bekwamer menschen naar voren brengen, dan de regeerders, die Nederland tot.nu toe heeft gehad? Geen enkel nuch ter mensch zal op deze vraag met „ja" kunnen of durven antwoorden! Staat het parlementarisme, staan de hui dige politieke partijen dan een bestrijding en opheffing van den werkloosheid in den weg? Ook op deze vraag zou met geen enkel voorbeeld een bevestigend ant woord kunnen worden gegeven! De N. S. B. maakt zich al te grof schuldig aan verkiezingsbeloften! Disconto opnieuw verhoogd V Overtroffen I Nadat wij het bovenstaande haddein ge schreven, kwam onder onze aandacht een advertentie in de „N. Rott. Crt". En wij moeten eerlijk erkennen, dat hierin de N.S.B.-humbug nog wordt overtroffen. Men leze: „Afwijking van liberale beginselen brengt ^oorlog, crisis en verarming". Dat is niet mis! Ieder weldenkend mensch moet zich doodschamen als hij afwijkt van liberale beginselen, als hij niet liberaal stemt! Ieder weldenkend mensch, tenzij gelukkig tenzij hij nadenkt! Illllllllllllllllll WOENSDAG 17 APRIL dus Woensdag in de volgende week, ■worden de kiezers in Zuid-Holland, in Noord-Holland, in Noord-Brabant, in Limburg, in Zeeland, in Groningen, in Friesland en in Utrecht opgeroepen, om hun STEMPLICHT te vervullen; om te kiezen de Staten in de genoemde Provincies. (In Drenthe en in Overijssel heeft de verkiezing plaats op 16 April, in Gelderland op 26 April). In Zuid-Holland is de lijst der R.K. Staatspartij LIJST 7 In den kieskring LEIDEN begint deze lijst met den naam BOLSIUS; in den kieskring GOUDA is FISENNE, von, de eerste naam op de lijst. (In Noord-Holland is de lijst der R.K. Staatspartij lijst 3, in Utrecht lijst 11, enz.). Niemand verzuime zijn stemplicht te vervullen. Stemrecht is stemplicht! WEDEROM MET 1 Daling van goudvoorraad. De Nederlandsche Bank heeft met in gang van 10 April het wisseldisconto ver hoogd tot 4 y, pet. Het promessendisconto en de disconto's op beleening van effec ten, van goederen en op voorschotten in rekening-courant werden vastgesteld op 5 pet. Nadat de Nederlandsche Bank het dis conto reeds op 5 April van 2J4 tot 3yz pet. had gewijzigd, heeft zij thans besloten met ingang van 10 April haar rentetarieven nogmaals een. vol procent te verhoogen. De weekstaat van de centrale bank per 8 April toont, -in vergelijking met de vo rige week, een daling van den goudvoor raad van 779.5 tot 674.1 millioen of een vermindering van 105.4 millioen gulden. De zeer aanzienlijke verschillen, die tus- schen de wisselkoersen op de goudlanden en de betreffende goudmunten in de af- geloopen dagen bestonden, hebben de banken (goudarbitrage) aanleiding gege ven goud bij de Nederlandsche Bank te koopen en dit edele metaal uit te voeren. Voor deze uitvoer van goud ontstonden vorderingen in het buitenland, die in den vorm van deviezen op de internationale wisselmarkt weer verkocht konden wor den. De afgifte van goud door de Nederland sche Bank was dus bedoeld om het aanbod van buitenlandsche wissels te doen ver- grooten en de betreffende noteeringen te Amsterdam te doen dalen. De jongste weekstaat toont verder aan, dat de beleeningen op effecten van 149.1 tot 189.7 millioen gulden zijn toegenomen; deze post bedroeg op 25 Maart 128.6 mil lioen gulden. Dit beteekent dus, dat het opnemen van geld tegen onderpand van effecten bij de Nederlandsche Bank in de laatste veertien dagen sterk is gestegen. Voorzoover dit door derden geleende geld gebruikt wordt om speculatieve trans acties aan te gaan op de effecten- of wis selmarkten, kan de Nederlandsche Bank hier ingrijpen. Een verhooging van de credietprijzen immers maakt het duurder, deze voorschotten op te nemen. De cen trale bank heeft de rente van deze voor schotten thans sinds 5 April met 2 pet. tot 5 pet. verhoogd. De uitbreiding, die de credietverleening door de Nederlandsche Bank in de laatste zeven dagen heeft ondergaan, komt te vens tot uitdrukking in de post binnen- landsche wissels. Deze is van 22 tot 36.1 millioen gulden toegenomen. Een verhoo ging van den officieelen credietprijs (dis conto) moet eveneens dienen om deze wijze van credietneming te remmen. Uit de weekstaat blijkt verder, dat het rijk haar saldo van 28.2 tot 16.8 millioen gulden heeft verminderd en dat de ban ken, bedrijven e.a. hun renteloos bij de centrale bank uitgezette gelden van 72.5 tot 58.8 millioen gulden hebben terugge bracht. De omloop van bankbiljetten is van 897 tot 871.5 millioen gedaald. Het spreekt vanzelf, dat een verhooging van de officieele credietnoteeringen alleen dan invloed uitoefent, wanneer de noteeringen op de particuliere geldmarkt een gelijk soortige beweging aanwijzen. Hoewel gis teren voor prolongatie een neiging tot da len viel op te merken, blijft de geldmarkt krap. De Nederlandsche Bank heeft binnen den tijd van een week voor de tweede maal een van haar belangrijkste wapens gebruikt voor de verdediging van de goud- technische positie van den gulden. Even als de vorige maal achtte zij blijkbaar een verhooging van de rentetarieven met een half procent niet voldoende en heeft zij haar noteeringen met ingang van 10 April weer met een vol procent omhoog ge bracht. WAT ANDERE BLADEN LEUGEN EN WAARHEID Hoewel wij al meermalen hebben uit eengezet de strekking van het bekende schrijven van het Episcopaat over het fascisme of nationaal-socialisme, komen er toch nog meermalen vragen bij ons bin- Wij zullen er -nog wel eens op terug ko men; vandaag laten wij het Huisgezin aan het woord: Door de N. S. B. is een strooibiljet verspreide dat leugen van waarheid wil scheiden in wat gezegd wordt om trent het nationaal-socialisme in Ne derland. Het biljet begint met een tweetal citaten, waarvan het eerste genomen is uit de Encycliek „Immortale Dei" van Paus Leo XIII; met dit citaat wil de N. S. B. ons wijsmaken, dat de ka- tholieken slechts gebruikt maken van een hun door den Paus zelf uitdruk kelijk gelaten vrijheid van handelen, als zij zich bij de N. S. B. aansluiten. Zou het dan daarbij enkel gaan om de vraag naar den besten staatsvorm, naar de juiste inrichting van het staatsbestuur, dingen, waarover ook katholieken van meening kunnen ver schillen? Indien de N. S. B. dit doet voorko men, dan verwaarloost zij en wij moeten aannemen met opzet de beide besprekingen, die de Paus, blij kens het citaat zelf, niet minder uit drukkelijk heeft gesteld. Vooreerst moet het meeningsver- schil over den staatsvorm of het staatsbestuur eph zuiver staat kundige vraag zijn; voor katholie ken echter/is iedere twijfel uitgeslo ten, dat dé opvatting van de N. S. B. over staatsvorm en staatsinrichting de grenzen van een zuiver staatkundig vraagstuk zeer verre overschrijdt. Doch er is meer! Zij, die de van God gestelde leiders zijn van het katholieke volk, hebben in hun vasten-mandement ten vorige jare tegen de gevaarlijke dwalingen van het nationaal-socialisme op een wijze, die niet kan worden misver staan, gewaarschuwd. De bisschoppen hebben zelfs voor belangrijke groepen van hun onder- hoorigen het lidmaatschap van de N. S. B. verboden; zij hebben het ge drag van hen, die wel is waar formeel niet onder dit verbod vielen, doch zich ondanks de gegeven waarschuwing toch bij de N. S. B. zouden aansluiten „roekeloos" genoemd, en dus veroordeeld. En daarmee heeft het voor katho lieken hoogste kerkelijk gezag in ons land, waarnaar een goed zoon der Kerk, naar Mgr. Van Noort op den Bosschen Katholiekendag zoo helder heeft uiteengezet, zich in een geest van gehoorzaamheid gaarne voegt, aan haar onderhoorigen een duidelijk richtsnoer voor him handelen tegen over de N. S. B. gegeven. Leugen is, dat de Paus de Katholieken in de politiek een ongebonden vrijheid van handelen zou toestaan. Waarheid is, dat de Katholieken ook in de politiek zich moeten laten leiden door wat hun begnselen hen voorschrijven. WAT STAANDE HOUDT dig de gelegenheid bevat om alle men schen in een zekere mate van wel vaart en in een toestand van vrede te doen leven, en wat maken wij er van? Hoe staan wij tegen elkaar op? Is er ooit, in heel de geschiedenis der mensch heid, een tijd van ellende, ook geeste lijk, van onrust, wantrouwen, strijd en barbaarschheden geweest, als de tegen woordige? Heeft de gewelds-idee op schier elk gebied ooit zulke triomfen gevierd? Hebben ooit de zonen van eenzelfde volk zóó heftig tegenover elkander gestaan? „Ik ben geen pessimist", zei Baldwin. Best. Maar alleen het optimisme van het geloof kan hier een denkend en innerlijk-levend mensch nog staande hvuderi. Het optimisme van het ge loof deze uitdrukking van een gods dienst-erkennend liberaal stemt tot naden ken O, mochten wij, wij allen, wij, bevoor rechten in het geloof, in dezen Paaschtijd, bij den heerlijken Paasch-jubel, het opti misme van het Geloof, van ons zoo troost rijke Geloof begrijpen en omvatten en be leven! Baldwin zeide deze week in het Lager huis: „Ik ben geen pessimist, maar soms heb ik tegenwoordig het gevoel, of wij in een krankzinnigen-gesticht leven." Hij zei dit, met het oog op de toenemen de bewapening en op de oorlogs-kansen, die de menschheid zelve schept. De liberale „Avondpost" schrijft hierbij: Is dit eigenlijk niet het gevoel, dat ieder denkend mensch moet bevangen? Een wereld, een aarde, die overvloe- ARBEID DOOR VREEMDELINGEN. Bedrijven, waar geen arbeid door vreemdelingen verricht mag worden. De St.Crt. van gisteravond bevat een Kon. besluit, waarbij de volgende maatre gelen worden getroffen inzake arbeid door vreemdelingen: Artikel 1. «Werkgevers zullen arbeid in dan zm van artikel 1 van de wet tot rege ling van den arbeid door vreemdelingen zonder schriftelijke vergunning van den directeur van den rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemidde ling niet mogen doen verrichten door vreemdelingen 22. a. in kapperswerkplaatsen of -inrich tingen, waaronder begrepen kapperswin kels en kapperssalons, zoowel voor man nen als vrouwen; b. als kapper buiten werkplaatsen of inrichtingen; c. in pedi cure- en manicure-inrchtingen en schoon heidssalons; d. als pedicure en manicure buiten inrichtingen of salons; e. als haar- kundige in en buiten inrichtingen, winkels of salons; 23. in timmerfabrieken en in fabrieken voor machinale houtbewerking; 24. in meubelfabrieken en meubelma kerijen; 25. in behangerijen en stoffeerderijen; 26. in ijzer- en metaalgieterijen; 27. a. in fabrieken of werkplaatsen vooo bewerking van metalen, waaronder begre pen machinefabrieken en scheepswerven; b. als metaalbewerker buiten fabrieken of werkplaatsen; 28. a. in smederijen, bankwerkerijen, draaierijen, autogene laschinrichtingen, plaatwellerijen en constructiewerkplaat sen; b. als smid, bankwerker, draaier, autogeenlasscher, plaatweller, constructie- werker buiten fabrieken of werkplaatsen; 29. a. in fabrieken voor het vervaardi gen van instrumenten; b. in fabrieken voor het vervaardigen van electrische en mechanische apparaten, waaronder begre pen fabrieken voor het vervaardigen van signaalapparaten en mechanische werk tuigen; 30. als opticien in en buiten winkels en werkplaatsen; 31. a. in automobiel- en motorrijwielfa- brieken; b. in rijwielfabrieken; c. in her stelplaatsen van automobelen, motorrijwie len en rijwielen; d. in vliegtuigfabrieken; e. in wagon-, carosserie- en rijtuigfabrie- ken; f. in autogarages; 32. a. in gloei- en radiolampenfabrieken; b. in metaalwaren- en lampenfabrieken; c. in fabrieken of werkplaatsen tot het vervaardigen van radiotoestellen; d. in radio-installatie-inrichtingen; e. als arbei der, monteur of technicus voor installatie, onderhoud of reparatie van radiotoestel len; 33. a. in slachterijen en vleeschwaren fa brieken; b. als slachter of worstmaker in alle bedrijven of inrichtingen; c. in slage rijen; VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Belgische regeering is voornemens de kwestie der goudclausules op tweeërlei wijze te regelen. (2de blad). Ludendorffs verjaardag. (2de blad). i Verklaringen van Sir John Simon over de opvattingen van Duitschland inzake de Londensche voorstellen. (2de blad). BINNENLAND. Het disconto van de Nederlandsche Bank wordt met ingang van heden van 3 y. tot 4H pet. verhoogd, nadat het Woensdag j.l. van 2 y2 tot Zy2 pet. was verhoogd. (1ste blad). Beperkende bepalingen inzake toelating van buitenlandsche arbeidskrachten. (1ste blad). OMGEVING. Hedenmiddag is de Boskoopsche bloe mententoonstelling geopend. 34. a. bij levensverzekeringmaatschappij- en, spaar- en andere verzekeringsinstellin gen; b. bij banken voor levens-, lijfrente en spaarverzekeringen 35. a. in kantoren, magazijnen en pakhui zen; b. als handels- en kantoorbediende bui ten kantoren, magazijnen of pakhuizen; 36. in advies-, bemiddeilings-, plaatsings-, administratie- en reolamebureaux; 37. a. las straatmaker; b. in straatmakers- bedrijven en bij den aanleg en het onder houd van klinker-, macadam-, asphalt-, bi tumen-, cement- en andere wegen; 38. in dameshoedenfabrieken en modiste- rijen; 39. a. in schoenfabrieken en schoenmake rijen, waaronder begrepen werkplaatsen of inrichtingen tot herstel van schoenwerk; b. als schoenmaker buiten fabrieken of werkplaatsen; 40. a. in ingenieurs- en architectenJbu- reaux; b. als ingenieur of architect in fa brieken of werkplaatsen; c. als ingenieur en architect buiten bureaux, fabrieken of werkplaatsen 41. als tandarts of tand<technicus, zoowel in als buiten tandartspractijiken, klinieken of inrichtingen 42. a. in massage- en heilgymnastiekin- richtinigen; b. als masseur, heilgymnastiek- kundoge en maghetiseur buiten inrichtin gen; 43. als psychotherapeuten, psycho-analy- tici, raadgevende psychologen in of buiten artspraktijken, klinieken of inrichtingen; 44. a. in fabrieken, inrichtingen of werk plaatsen tot het vervaardigen of bewerken van kunstgraniet; b. bij het vervaardigen of bewerken van kunstgraniet buiten fabrie ken, inrichtingen of werkplaatsen; c. bij het vervaardigen of bewerken van kunstzand steen, grint- en cementwerken, terranova en dergelijke in en buiten fabrieken, inrich tingen of werkplaatsen. Artikel 2. Dit besluit treedt in werking: a. voor werkgevers ten aanzien van vreemdelingen, die zij in dienst hebben op den dag, waarop dit besluit in de St. Crt. wordt geplaatst, met ingang van 1 Juli 1935; b. voor werkgevers ten aanzien van ove rige vreemdelingen, met ingang van den 21sten dag volgende op dien, waarop dit besluit in de St.Crt. wordt geplaatst. Artikel 3. Dit besluit zal gelden tot 31 December 1936, indien het niiet tusschen- tijds wordt ingetrokken. Enkele druppels Shell Vloerglans reinigen Uw zeil, parket en JdLllUL linoleum afdoende en geven het 'n prachtglans, dagenlang. Bij alle drogisten! va* TREIN GEDURENDE ZES DAGEN INGESNEEUWD. ST. JOHNS, 10 April. (V. D.). Het treinverkeer, dat ongeveer een week ten gevolge véin den sneeuwstormen op New- Founland geheel was stilgelegd, kon giste ren hervat worden. Een express-trein, die zes dagen geleden met ongeveer 70 passa giers insneeuwde, is eersgisteravond te St. Johns aangekomen, nadat drie sneeuwploe gen de baan hadden vrijgemaakt. Op vele plaatsen lag de sneeuw anderhalve meter hoog.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1