TT DINSDAG 9 APRIL 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 10 VOETBAL L.V.B. scheidsrechtersC.G.W. I 32. Gisteren speelde bovengenoemde elftal len tegen elkaar. Voor de rust zat CGW er flink op, maar de keeper der scheidsrech ters was in puik-vorm. Even voor de rust maakte de rechtbirmen der scheidsrechters 10. Na de rust verandert CGW haar op stelling en spoedig maakt de midvoor ge lijk (11). Dadelijk hierna neemt CGW de leiding door denzelfden speler (12). Een aanval van de scheidsrechters wil de keeper van CGW afslaan, maar hij trapt in eigen doel (22). De scheidsr. komen nu aan de beurt en midvoor Hillebrand maakt 32. Even voor 't einde krijgt CGW een straf schop te nemen, welke ze niet wilde be nutten. Zoodoende wonnen de L.V.B.- scheidsr. met 3-2. Scheidsr. v. d. Horst floot goed. Daar het L.VJ3.-bestuur aan CGW goedkeuring heeft gegeven om te blijven spelen, heeft de scheidsr.-vereeniging ook besloten mede te doen om den CGW-Beker. Woensdag zal de laatste wedstrijd ge speeld worden, daar CGW 4 weken wil la ten stil staan in t belang van sommige Ver., die met Paaschvacantie gaan. DE DISTRICTSWEDSTRUDEN TE ZWOLLE. Het Oostelijk elftal. Het Oostelijk elftal, dat op 14 April as. te Zwolle aan de districtswedstrijden van den K. N. V. B. ial deelnemen is als volgt samengesteld: Doel: L. Halle (Go Ahead). Achter: Derboven (ZA.C.) en Kolde- wijn (Heracles). Midden: Schipper (Heracles), Kuyer (P.E.C.) en Roelofs (Go Ahead). Voor: Nagels (Enschede), Entjes (Hera cles), Schuit (ZA..C.), Bakhuys (ZA.C.) j en De Vries (Go Ahead). BILJARTEN ZWEMMEN Veiligheid en Verkeer. NIEUW WERELDRECORD 500 METER SCHOOLSLAG. De Deensche zwemmer Fin Jensen heeft te Kopenhagen het wereldrecord 500 me ter schoolslag verbeterd door dezen af stand te zwemmen in 7 min. 30,7 sec. Het oude record stond op naam van den Duit- scher Schwartz met den tijd van 7 min. 33,1 sec., op 22 Januari 1933 te Brunswijk gevestigd. Het wereldrecord van Jensen geldt na tuurlijk ook als Europeesch record. WIELRENNEN WERELDKAMPIOENSCHAP PENTATHLON. Gisteren speelde onze landgenoot Swee- gS ag in bovengenoemd to urn ooi tegen den Sranschman Albert, van wien hij met -4 won. In het kaderspel speelde de Jt cnsterdammer een goede partij. In het krmdspel stond hij aanvankelijk achter, «ch toen de stand 45 om 15 in het voor- 6 el van Albert was, kwam hij met een orie van 25 weer bij, om tenslotte te win- Bf ji. Bij het driebandenspel knoeide onze 'a adgenoot geweldig, hij had zeer met gr ch te kampen en zi>n stooten waren étun ook zeer slecht. De resultaten waren: Sweering wint met 6—4 v 'an Albert. ücveering Libre: 55 5 11.— 49 Aöbert 200 5 40.— 176 45/2: 150 6 25.— 52 66 6 11.— 31 bandspel: 50 9 5,55 25 49 9 5,44 .30 71/2: 100 10 10,— 51 73 10 7,30 37 3-banden: 6 38 0,157 1 20 38 0,526 2 Totaal: Sweering 1480 punten, 68 beur- ten, moyenne 21,77. Albert 2081 punten, 02 beurten, moyenne 30,60. Schneider wint met 64 van Schwarzer. fchneider Libre: 70 fchwarzer 200 13 13 5,38 15,38 23 150 45/2: 150 69 7 7 21,42 9,85 53 34 bandspel: 50 37 22 22 2,27 1,68 8 8 71/2: 90 100 15 15 6,— 6,66 54 33 3-banden: 20 49 0,408 16 49 0,326 Totaal: Schneider 2155 punten, beurten, moyenne 20,33. Schwarzer punten, 106 beurten, moyenne 17,62. 2 3 106 1874 Van Belle wint met 82 van Reich er. Van Belle Libre: 200 1 200.— 200 Reicher 3 1 3.3 45/2: 150 106 6 6 25.— 17,50 94 56 bandspel: 50 37 18 18 2,77 2,05 12 8 71/2: 100 83 6 6 16,66 12,16 48 41 3-banden: 10 28 0,767 1 20 28 0,800 2 Totaal: Van Belle 2275 punten, 56 beur ten, moyenne 40,62. Reicher 1864 punten, 56 beurten, moyenne 33,28. Martinez wint met parin. Martinez Libre: 200 De Gasparin 158 6—4 12 12 van De 16,66 13,16 Ga®- 94 49 45/2: 129 150 11 11 11,72 13,63 32 32 bandspel: 50 29 19 19 2,63 1,52 12 9 71/2: 30 100 10 10 13 35 3-banden: 20 31 0,645 6 19 31 0,612 5 Totaal: Martinez 2013 punten, 83 beur ten, moyenne 24,25. De Gasparin 2023 pun ten, 83 beurten,'moyenne 24,37. „DE RIJNSTREEK" (ALPHEN). Woensdag a.s. wordt in café „Sport- rust" een wedstrijd op hometrainers ge reden tusschen „Nieuw Swift" Leiden en „De Rijnstreek". Voor beide vereenigingen komen 6 renners uit, voor „De Rijnstreek" Krumpelman, Bouthoorn, v. d. Panne, Ver boom, v. Zijl, v. Veen, reserve P. Paling. Voor „Nieuw Swift" Riethoven, Strijk, de Roode, Schuier, Collee en v. Diemen. Er wordt 2 x 100 en 1 x 3000 M. gereden, alles op tijd. De tijden der 6 renners wor den te samen geteld voor de uitslag per vereeniging. De wedstrijd vangt aan om 8 uur. Belangstellenden en supporters vrije toegang. AUTOMOBILISME DE K.N.A.C. IN 1934. De Koninklijke Nederlandsche Automo biel Club zendt ons haar jaarverslag over 1934, samengesteld door den secretaris, mr. B. Ph. Baron van Harinxma thoe Slooten, hetwelk op de algemeene ledenvergadering op 11 April a.s. zal worden uitgebracht. Wi.i ontleenen hieraan het volgende: Lastenvermeerdering van het automobilisme. Het afgeloopen jaar is voor het automo bilisme van niet weinig belang geweest. Helaas moet daarbij minder aan positieve waarden worden gedacht dan aan negatie ve factoren, welke voor het wegverkeer een zeer groote rol hebben gespeeld. Hierbij dient in de eerste plaats te wor den gedacht aan de opheffing van het We genfonds en vervanging van dit instituut door het zgn. Verkeersfonds, waarin het voormalige Wegenfonds werd opgenomen. De steeds toenemende druk, uitgeoefend op het motorverkeer, waarvan het boven aangehaalde wetsontwerp wel een zeer sprekend voorbeeld mag worden genoemd, gaf aanleiding tot den wensch de krachten, welke zich ten doel stellen het motorver keer te beschermen en te ontwikkelen, meer te concentreerenOm dit doel te ver wezenlijken werd in November 1933, door verschillende corporaties en vereenigingen, waaronder de KJ4A.C., de Algemeene Ne derlandsche Verkeersfederatie opgericht. Nadat in 1933 de voorbereidingen waren getroffen, kon in 1934 met energie worden aangevangen. In korten tijd wist men zeer veel werk te verzetten, zoodat spoedig be langrijke goed gedocumenteerde studies het licht konden zien. Het motorverkeer, de kurk van het gebeele verkeerswezen. Ten onrechte wordt het motorverkeer steeds meer beschouwd als de kurk waar op het geheele verkeerswezen wordt drij vende gehouden. In de, aan deze opvatting ten grondslag ligegnde mentaliteit hier te lande, wijziging te brengen gestaafd door deugdelijke argumenten, is mede een be langrijk onderdeel van de taak van de A. N.V.F. Naast deze lasten, voortspruitende uit de wet op het Verkeersfonds, dient nog een enkel woord te worden gezegd over de heffingen, welke zonder meer aan de alge meene middelen ten goede komen. Wij noemen in dit verband de extra hef fing op de benzine, de personeele belas ting en de parkeergeldheffingen. De heffing op de benzine werd destijds gemotiveerd met het argument, dat de grondprijs van dit product zoo laag was. Het valt echter ernstig te betwijfelen, of bij verhooging van de benzineprijzen, deze belasting evenredige vermindering zou on dergaan. Bovendien schijnt een dergelijke motivteering volkomen in strijd met het streven het prijspeil in Nederland tot een lager niveau terug te brengen. Dat de re geering zich echter voor een steeds moei lijker wordende taak ziet geplaatst, wordt door de K.N.A.C. volkomen beseft. Ten aanzien van de Personeele belasting dient te worden opgemerkt, dat ook in dit jaar weer is gebleken, hoe moeilijk het is het begrip waarde van een automobiel in cijfers uit te drukken. Parkeergeldheffingen. Het jaarverslag vestigt voorts de aan dacht op de parkeergeldheffingen. Dit euvel neemt met het toenemen van de financieele nooden der gemeenten allengs toe. Van een euvel mag hier inderdaad wor den gesproken, niet alleen omdat de rechts geldigheid van verschillende regelingen aan ernstigen twijfel onderhevig is, doch bo vendien daar voor het geheven recht geen enkele werkelijke contraprestatie wordt ge leverd. Doch ook hier is het weder de automobi list, die als dankbaar object wordt uitgeko zen om de gemeentekas een extra voordeel te bezorgen. In het algemeen belang werd een groot- sche veiligheidscampagne op touw gezet door het inrichten van een verplaatsbare z.g. „Veiligheidslaan". Niet minder dan 32560 keuringen werden in de maanden April t/m. October in 26 plaatsen in ons land verricht. Uit de resultaten is wel ge bleken welke nuttige arbeid hiermede is verricht. Niet alleen doordat wrakke vehi kels van den weg worden geweerd, doch ook werd nog eens in het licht gesteld, welk een belang goed en deskundig onder houd voor de veiligheid heeft. De ruime belangstelling bij deze actie ondervonden en de medewerking van de zijde van de autoriteiten, de pers en de Vereenigingen voor Veilig Verkeer worden in het verslag tevens dankbaar gememoreerd. Als tweede belangrijke daad op het ge bied van het verkeer dient te worden ver meld het Anti-Lawaai-Congres, in samen werking met de Geluidstichting, georgani seerd in de Technische Hoogeschool te Delft, op 8 November 1934. Een werkelijk bevredigende toestand is naar de meening der K.N.A.C. eerst te be reiken, door de totstandkoming van een Al gemeene Verkeerswet. Het feit, dat de Re geering de urgentie van een dergelijke wet tot dusverre niet kan inzien, blijkens hare mededeel ingen aan de Sta ten-Generaal, mocht het Bestuur van de K.N.A.C. niet weerhouden om dit, naar zijn meening zeer noodzakelijke doel zoo krachtig mogelijk te bevorderen. Meubüeering van den weg. Evenals sinds een reeks van jaren reeds het geval was, werd de gemeenschappelijke arbeid met den A.N.W.B. tot het plaatsen van Plaatsnaam-, Waarschuwings- en Rich tingborden voortgezet. In 1934 werden ge plaatst 30 Plaatsnaamborden, 53 waarschu wingsborden benevens 68 Richtingborden. Wegen- en Verkeersaange- legenheden. Voor het jaar 1934 werd, voor wat betreft de primaire verbindingen, de wegen van het Rijkswegenplan, ml., een temporiseering aangekondigd, welke zich uitte in het sup- primeeren van den post „Voorsctiotten" voor dit belangrijke werk, zooals deze op vorige begrootingen was uitgetrokken ge weest. Deze onder den drang van den eco- nomischen nood ingezette vertraging van het tempo van het zegenrijke werk aan de hoofdverbindingen voor doorgaand verkeer met motorrijtuigen had de beteekenis, dat in het verslagjaar voor verbetering van deze wegen slechtsongeveer de helft kon worden besteed van vorige jaren. Gelukkig legde de Regeering bij de behandeling van de Rijksbegrooting voor het jaar 1934 de geruststellende verklaring af, dat uit het werkfonds 1934, het z.g. 60-millioenenplan, zooveel fondsen zouden worden beschikbaar gesteld, dat de gevreesde vertraging van het werk van de wegenverbetering zou worden voorkomen; helaas is deze toezeg ging voor 1934 niet kunnen worden gestand gedaan, omdat niet alleen de instelling van bedoeld instituut vertraging ondervond, maar omdat door allerlei omstandigheden in den aanvang nog maar weinig werken effectief konden worden ter hand genomen. Aan het eind van 1934 was nJ. nog slechts voor een bedrag van pl.m. 1,8 millioen aan besteed voor wegenaanleg en wegverbete- ring uit de werkverruimingsfondsen, ter wijl het doel, de vertraging te voorkomen, eerst met 7 a 8 millioen per jaar zou kun nen worden bereikt. Volgens het tweede vijfjarige werkplan zouden eind 1936 de nieuwe wegen Am sterdam Sassenheim, 's Gravenhage Utrecht en Rotterdam Utrecht gereed moeten zijn, terwijl de weg Amsterdam Utrecht vodr een belangrijk deel zou moeten zijn verbeterd. Over 24 jaar alle wegen aan gepast aan het verkeer? Wanneer door de Regeering de beginse len van het in 1934 gereed gekomen rap port van de z.g. Tertiaire Wegen-commis sie, waarin de K.NA.C. was vertegenwoor digd, zullen worden overgenomen, dan zou den over 24 jaren zoowel de primaire als de secundaire en de tertiaire wegen kunnen zijn voltooid, althans aangepast aan het verkeer, dat alsdan volgens matige ramin gen van de wegen gebruik zal maken. De bedoeling daarbij is, dat de tertiaire we genverbetering kan worden aangevat uit fondsen, welke worden geput uit de op brengst der bestemmingsbelastingen en welke ten koste van de Rijksplan wegen en de Provinciate planwegen elk voor een ge lijk gedeelte ten behoeve van den zwakke ren broeder zullen worden afgestaan. In het uiterste geval zal met deze werkwijze moeten worden genoegen genomen. Afkoop van tollen. De indiening van het wetsontwerp met betrekking tot het heffen van tolgelden op de bruggen over de groote rivieren, had eerst na het verslagjaar plaats. Werden in de achtereenvolgende wegenfondsbegroo- tingen vrij aanzienlijke bedragen uitgetrok ken voor den afkoop van tollen krachtens octrooi of concessie geheven, zoo bleek jaar op jaar, dat die door den begrootingswetge- ver toegestane sommen bij lange na niet werden verwerkt. Gedurende de jaren 1927 t/m 1933 werd hiervoor beschikbaar gesteld ruim 11/3 millioen en slechts een 1/2 mil lioen verwerkt. In 1934 bedroeg de betrek kelijke begrootingspost f 100.000 het aantal tallen bleef echter in dat jaar stationnair. De vrees bestaat, dat deze ernstige wegob- stakels, welke het snelle verkeer hinderen en belemmeren en bovendien onbillijk zijn, nog langen tijd zullen gehandhaafd blijven. LUCHTVAART DE RAMP VAN DE „LEEUWERIK". Een rouwdienst te Brilon. In de stad Brilon, waar overal de vlag gen halfstok hangen als hulde aan de na gedachtenis der slachtoffers van de Leeu werikramp, is hedenochtend om 10 uur een rouwdienst gehouden. Hierbij waren be halve de vertegenwoordigers der K. L. M., aanwezig de Oberregierungsprasident van het District, de burgemeesters van Brilon en omliggende plaatsen, de Nederlandsche consul uit Dortmund en een afdeeling zweefvliegers. Er zijn bloemen gezonden door de stad Brilon, door den consul te Dortmund en door de K. L. M. Na afloop van den rouwdienst vertrok de stoet naar Nederland. De aankomst te Amsterdam. De auto's, waarmede bet stoffelijk over schot der slachtoffers naar ons land wor den overgebracht, zullen, naar verwacht wordt, hedenavond omstreeks zes uur te Amsterdam aankomen. Het stoffelijk overschot van den heer mr. W. de Vlugt wordt naar de ouderlijke woning op de Heerengracht vervoerd; dat van de overige slachtoffers wordt over gebracht naar de begraafplaats Zorgvlied. De begrafenis van den heer de Vlugt zal Woensdagmiddag om 12 uur plaats heb ben op de Oosterbegraafplaats te Amster dam. De vijf leden der bemanning worden Donderdagmiddag om half twee op Zorg vlied ter aarde besteld. Het lijk van den heer H. Briel, dat men intusschen heeft kunnen identificeeren, wordt eveneens afzonderlijk ter aarde be steld; dit zal in Ginneken geschieden; het tijdstip is echter momenteel nog niet vast gesteld. Smirnoff over zijn makker Soer. Het „Hbld." heeft een onderhoud gehad met Iwan Smirnoff, die commandant is geweest van de Pelikaan bij de zoo roem rijke snelle retourvlucht naar Batavia in December '33. Smirnoff, die in die acht of negen dagen van spannende werkzaamheid altijd tezamen heeft gezeten met Soer, met dezen „braven goeien Piet", zooals hij zegt, spreekt zich over het ongeluk niet, of al leen maar in vage bewoordingen uit. Maar wat hij zegt, is toch wel heel mar kant. 't Is een antwoord op een onuitge sproken vraag. Och, man, wij vliegers van de KX.M. wij denken, wij kunnen alles! Wij vliegen door beesten-weer, door mist, door sneeuw. Wij vliegen en denken maar: t gaat wel. Kijk en dat denken wij nu wel, maar 't is niet waar! Onze kleine kennis is waarlijk niet toereikend om alle geheime nissen van de natuur te doorgronden. Daar is eenvoudig niet tegen te vechten. Maar 't is verschrikkelijk! En dat kan je overal treffen, net zoo goed boven zee bijvoorbeeld als daar bo ven Sauerland. Zou het misschien ijsafzetting ge weest kunnen zijn? Kan, kan. Ja natuurlijk kan het. Maar weten! Weten zullen wij 't eigenlijk nooit wat het precies geweest is, nu ze allemaal dood zijn! Er wordt zooveel gezegd van waar om heeft hij niet hooger gevlogen of wat deed hij daar.... Smirnoff onderbreekt ons abrupt, valt dan uit: Wat dit gedaan of dat gedaan. Weet ik niet. Kan ik niet weten. Kan niemand weten. Piet Soer wist heel goed wat ie deed. Altijd. En er zal heusch wel een re den geweest zijn om zoo te vliegen als hij •deed. Achterna wordt altijd te veel ge praat! Kijk eens hier. De Leeuwerik was een prima toestelt de motoren waren on berispelijk, Soer was een prachtvlieger... waarachtig het zijn daar omstandigheden geweest, waar de beste van ons waar schijnlijk machteloos tegenover zou heb ben gestaan Moet je vandaag nog? Ja vanavond den dienst op Londen. Zoo is het. Het verkeer eischt deze men- schen op in z'n regelmatigen gang: daar is geen stagnatie. KERKNIEUWS DISPENSATIE TIJDENS DE BOSKOOP- SCHE BLOEMENTENTOON STELLING. Z.H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bis schop van Haarlem, heeft, tijdens de Bos- koopsche tentoonstelling van 1024 April, dispensatie verleend van de Vasten- en ont- houdingswet voor de geheele gemeente Boskoop. De dispensatie geldt ook voor vreemde lingen, die gedurende de tentoonstelling in Boskoop vertoeven. De dispensatie geldt niet voor Goeden Vrijdag. PASTOOR CH. QUERELLE BEDIEND. De zeereerw. heer Ch. F. C. Querelle, pastoor der parochie van de H. Elisabeth te Rotterdam, die Zaterdag vanuit het St. Elisabethziekenhuis te Alkmaar, waar hij voor een rustperiode verbleef, in zijn pas torie te Rotterdam is teruggekeerd, is Zon dagmiddag uit voorzorg voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden. De toestand van den pastoor is on ver an - Benoemingen in het Aartsbisdom. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot Directeur van het Groot Seminarie „Rijsenburg"- te Driebergen en tot Professor in de Liturgie aldaar den Zeereerw. heer J. A. M. Prein; heeft voorts benoemd tot pastoor te Warga den Zeer eerw. heer Th. B. M. Horsthuis. WILT U IETS WETEN? Vraag over de gevolgen van devalua tie Antwoord: U maakt zich nog al on gerust over een mogelijke devaluatie van den gulden. Vooreerst is het nog niet zoo ver en is het best mogelijk, dat het er nooit toe komt. Vervolgens zijn de gevolgen moeilijk van te voren te voorspellen. Zullen de loonen stijgen en tot hoever? Zullen de huurprijzen oploopen en de rente van hy potheken? Over het algemeen zal het teven iets duurder worden, maar daartegenover zullen dan ook weer hoogere inkomsten staan, al zal niet iedereen daarvan profi teer en. Op het oogenblik worden sommige groepen gedupeerd, door devaluatie zulten andere groepen gedupeerd worden. Vraag inzake beëindiging van een huurcontract op grond van minderjarig heid. Antwoord: Een dergelijk contract, door een minderjarige aangegaan zonder bijstand van hem, die de ouderlijke macht of de voogdij uitoefent, kan nietig verklaard worden door den rechter, mits de termijn van 5 jaar na den dag der meerderjarigheid niet verstreken is en na de meerderjarig heid het contract niet uitdrukkelijk of stil zwijgend is bekrachtigd. Dit laatste zal wel het geval zijn! Vraag J. R. te ter Aar inzake perso neele belasting. Antwoord: De personeele belasting houdt geen rekening met de financieele draagkracht. U zoudt zich kunnen wenden tot den ontvanger om uitstel. V r a a g: A. M. te O. inzake behangen van een kamer. Antwoord: Het vernieuwen van het behang valt niet onder de onderhoudskos ten, waartoe de huiseigenaar verplicht is. LUCHTR00VERS VAN HOITIKA. 257. Schurken, jullie hebt alles opgegelen wat op tafel stond, en dat was de bedoeling niet. Je moest doen alsof je at! We hebben fijn gegeten baas en je wordt bedankt. We zullen nu wel verdwijnen. En netjes achter elkaar liepen ze tusschen rijen andere spelers door naar buiten. 258. Hè, hè, zei Piet, terwijl hij tevreden over zijn maag streek, Dat heeft gesmaakt. O pardon, professor, neemt U me niet kwalijk. Hij was pardoes tegen een meneer met een geweldig groote flambard-hoed opgeloopen, die een extra dik en lang potlood en een schrijfbloc in zijn hand hield, 't Kan ook zijn, dat die meneer tegen Piet was opgeloopen, want

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10