ZATERDAG 6 APRIL 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 DAMES. om ook kennis te meken me» onze »oortreHelijke Amilda-huidcréme ontvangt U bij een tube iVOROL-tandpasta t ij del ij k een tube AMILDA gratis. IVOROL in tuben van 40 en 60 et DE GOUDKONING VAN ZEVENBURGEN, t Eens de rijkste man van Hongarije straatarm gestorven. In een goedkoop hotel te Boedapest is in volkomen armoede een 71-jarige grijsaard gestorven, die eens de rijkste man van Zuid-Oost-Europa was en met recht de ..Goudkoning van Zevenburgen" werd ge noemd. Deze grijsaard heette Alexander Pokol, en zijn levensgeschiedenis is inte- resanter dan menige roman. Vijf en veertig jaar geleden was Pokol een eenvoudige onderwijzer in het kleine Zevenburgsche plaatsje Borpatek. De om geving was vroeger een goudmijn-district geweest, en sindsdien was de goudkoorts nooit geheel gelescht. Nog altijd zwierven verscheidene grijsgebaarde goudzoekers, niet ontmoedigd door honderd ontgooche lingen in de bergen rond en hoopten op den grooten slag, het vinden van een rijken ader van het kostbare metaal,'die hen eens voor alle moeiten en ontberingen zou scha deloos stellen. De jonge schoolmeester bleef immuum tegen den goudbacil, totdat hij trouwde met een arme boerendochter, wier eenige bruidschat uit een klein, reeds lang als waardeloos beschouwd goudbergwerk be stond. Toen viel ook hy ten offer aan de goudkoorts, hij begon naar goud te zoe ken, stelde twee mijnwerkers aan en stak niet alleen iedere cent die hij kon sparen, in zijn groeve, maar leende ook belang rijke sommen van een rijke nandelsman, om zijn klein bedrijf te kunnen doorzet ten. Toen zijn schuld tot verscheidene hon derden guldens was gestegen en er zich nog steeds géén spoor van het gele metaal vertoonde, verloor zijn geldschieter het vertrouwen en verklaarde Pokol, toen hij opnieuw om geld vroeg: „Dit is de laatste gulden, die ge van mij krijgt; in de toe komst behoeft ge geen roode cent meer van me te verwachten!" Met dezen laatsten gulden bereikte Po kol zijn doel; het ging bijna als in een senastie-roman. Op den avond van den dag, waarop hij eindelijk besloten had, het blijkbaar nuttelooze werken op te geven, stietten zijn beide arbeiders op een twee vingers dikke goudader en Pokol was in én slag mili ionair. Dat was in het jaar 1894. Hy verliet on middellijk de school, bouwde in de^uurt van zijn vaderstad een prachtig slot, kocht te Boedapest een paleis en richtte een ren stal in. En spoedig was hij de bekendste en po pulairste man van Hongarije. Wanneer hij in een restaurant of bar kwam, mocht geen der gasten er aan den ken, zijn rekening te betalen. Onmiddellijk werden zigeuners gehaald en de duurste wijnen, de kostbaarste spijzen werden op Fokols kosten aan alle aanwezigen voorge zet. Den armen wierp de „Goudkoning" ducaten en zilveren guldens bij rollen toe en als zijn zaken geledig waren, trok hij de gouden knoopen van zijn jas, om ze aan de bedelaars te geven. Als dank voor zijn groote* geschenken voor vaderlandslievende en liefdadige doeleinden werd de goudkoning destijd door keizer Frans PJoseph met den titel Baron Pokol van Nagylozna in den adel stand verheven, en zijn geluk verliet hem zelfs niet, toen de productie van zijn groeve begon te dalen want hij zag kans, die in 1916 aan een Zwitsersche consortium te verkoopen voor de ronde som van 1.200.000 Zwitsersche francs. Toen echter begon het met den „Goud koning" bergafwaarts te gaan. De nieuwe groeven, die hij met dit geld verwierf, brachten niets op, en het geld, dat onaf gebroken uit zijn zakken rolde, begon lang zamerhand te slinken. Toch kon hij zijn nobele manieren niet opgeven en schonk, toen zijn vaderland aan Roemenië was overgegaan, den koning Ferdinand en ko ningin Marie twee prachtig bewerkte, zes pond zware, gouden kronen. Toen kwam snel het einde. Pokol had nooit de kunst verstaan, verstandig om te gaan met zijn vermogen; de bedrijfskosten der niets opleverende groeven, inflatie en speculaties verslonden zijn vermogen, spoe dig was de eens zoo rijk gevulde brandkast ledig en een zware sloeg, de dood van zijn zoon, die gezantschaprsraad bij het Roe mee nsche gezantschap te Berlijn was, deed de rest. Zonder middelen, ziek en gebroken, kwam Pokol naar Boedapest, om genezing van een zwaar lijden te zoeken, en daar vond de goudkoning zijn droevig einde. UIT DE OMGEVING Wat ligt daar in de rischkom? Odat zif zoo. De goudvisschen zijn doodgegaan en toen heb ik er een ge opend blikje sardientjes in laten leggen; 't stond anders zoo kaaL (Welt am Sonntag) HILLEGOM. R. K. Caféhouders. In Hotel Sister mans alhier hield de afd. Sassenheim en Omstreken van den Ned. R. K. Bond van Hotel-, Café-Restauranthouders en Slijters „St. Petrus" haar jaarvergadering. De be langstelling was heel goed. Te half 9 werd in de St. Martinuskerk door den G. A. Kap. Redeker een H. Mis opgedragen voor de levende en overleden leden der vereeniging, met alg. H. Commu nie der leden. Na gemeenschappelijk ont bijt in Hotel Sistermans ving de jaarver gadering aan. De voorzitter, de heer C. van Velzen van Voorhout, opende de bijeenkomst. De se cretaris las nu het jaarverslag, waaruit bleek, dat er actief is gewerkt in en buiten het Bestuur en dat ook successen waren te boeken. De penningmeester heeft door den nood der tijden groote moeilijkheden ondervon den met het innen der contributies, toch is hij erin geslaagd, den achterstand van vorig jaar bijna geheel op te heffen. Vanaf 1 Mei zal de contributie wekelijks worden geïnd, zooals dat reeds bij sommige Hanzeafdee- lingen geschiedt. De heer v. d. Voort werd met algemeene stemmen herkozen. Tot afgevaardigden naar het Bondscon- gres te Breda worden gekozen de heeren C. van Velzen en N. G Turkenburg. Hierna kwam aan de orde: bespreking van het verhuren van zalen voor vergade ringen der N.S.B. Dit gewichtige onderwerp gaf stof tot breede beschouwing. Besloten werd, dat de afd. wachten zal op het ad vies van hoogere instanties. Medegedeeld wordt, dat de accijnsverla ging vermoedelijk niet voor Jan. 1936 in werking zal treden. Gevraagd zal worden gedurende de zomermaanden de café's op Zaterdag- en Zondagavond tot 12 uur open te mogen stellen. Hierna sluiting. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned. Tuin bouwbond. Gisteravond was wederom een vergadering belegd van tuin ders met het doel te komen tot oprichting van een onderafdeeling van den Neder- landschen Tuindersbond. Een voorloopig bestuur werd bij acclamatie benoemd en wel: Ant. Heemskerk, voorzitter; C. Hoge- woning, secretaris; voorts twee leden van Katwijk aan Zee n.l. U. van Rijn, Duin straat 2 en C. van Dijk; twee leden van Valkenburg: J. Kersbergen en N. van Eg- mond. LIS SE. Buitengewone vergadering Coöp. Veilingvereeniging H.B.G. De Coöp. Veilingvereeniging voor Bloem bollenkweekers H.B.G. (G.A.) hield een buitengewone algemeene vergadering op Vrijdag 5 April in haar Veilingzaal. Te half acht des avonds opent de voorzitter, de heer P. Warmerdam, deze buitengewone alge meene vergadering en wijst er even op. dat, zoolang de vereeniging bestaat, de bui tengewone vergaderingen alleen gehouden werden voor nieuwbouw of uitbreiding. Deze maal is de agenda kort, doch niet temin zeer belangrijk. Na allen het welkom te hebben toegeroepen, verzoekt hij den se cretaris, den heer J. Kortekaas, de notulen van de vorige vergadering voor te lezen. Deze notulen werden zonder op- of aanmer kingen, onder dankzegging goedgekeurd. Vervolgens aan de orde punt 3 der agen da. Voorgesteld wordt om de loopende cre- dieten by de Bankinstellingen op te zeggen en cif te lossen en vervolgens onder te bren gen tegen een lager bedrag bij eene bank instelling, n.L bij de Coöp. Boerenleenbank aangesloten by Utrecht. De voorzitter ligt dit punt nader toe, in verband met artikel 15 der statuten. Het voorstel werd met al gemeene stemmen door de vergadering aan genomen. De voorzitter brengt dank aan de verga dering en aan den heer L. v. d. Burg, die zoowel by de eerste, tweede en derde bouw zijn steun verstrekt heeft. Hierna werd overgegaan tot verkiezing van een bestuurslid, wegens het heengaan van den heer L. v. d. Burg. De voorzitter brengt namens bestuur en commissarissen zijn hartgrondige dank aan den heer v. d. Burg voor het zeer vele, dat hij gepresteerd heeft. Hij heeft ten allen tijde zijn steun verleend; zoowel voor de Veilingkring van voorheen als voor de bestaande Coöperatie. De heer S. Schoneveld te Rijnsburg werd in de vacature-L. v. d. Burg gekozen als bestuurslid over het tijdvak van heden tot het as. Veilingsseizoen. De voorzitter brengt een geheel nieuw voorstel ter vergadering, betreffende be zoldiging van bestuur en veilingmeesters. Dit voorstel werd aangehouden tot de eerst volgende algemeene vergadering, aangezien dit het nieuwe seizoen betreft. Medegedeeld werd, dat de heer S, Scho neveld niet zal fungeeren als veilingmees ter. De heer Jac. Th. de Vromen brengt namens alle leden woorden van oprechte dank aan het scheidende bestuurslid, de heer L. v. d. Burg, en verzocht hem ook namens de leden een dankschrijven toe te zenden; hetgeen met algemeene stemmen werd besloten. Op verzoek werd hierna het ontslag- schrijven van den heer L. v. d. Burg voor gelezen. Hierna spreekt de heer Jac. Th. de Vromen een woord van dank tot de heer S. Schoneveld; dat hij zoolang de bestuurs functie zal waarnemen. De voorzitter sluit zich hierby aan en hoop een prettige sa menwerking gedurende de komende drie maanden. Voorts sprak de heer S. Schone veld namens het Hollandsch Bloembollen- kweekers Genootschap en namens de Raad van Commissarissen een woord van dank tot den heer L. van den Burg voor hetgeen hij al de jaren dat hij aan de veiling ver bonden was, gedaan heeft. Het inleggeld voor nieuwe leden werd bepaald op 10.buiten de verplichte aan- deelen. De hoofdboekhouder, de heer R. W. Dieksen, werd met algemeene stemmen benoemd tot procuratiehouder der organi satie. Hierna werd door den heer J. P. Segers medegedeeld, dat de aanvraag tot verande ring van credietverleening niet uitgegaan is van de Bankinstelling en door deze ook geen dwang is uitgeoefend. Het voorstel is geheel vrijwillig van de organisatie zelf uitgegaan. Hierna sluit de voorzitter on der dankzegging deze goed verloopen ver gadering. P.T.T.-personeel „St. Petrus". De afd. Hillegom en Omstreken van den Ned. R.K. Bond van P.T.T.-personeel „St. Petrus" hield gisteravond de jaarvergadering in Hotel „Flora" onder voorzitterschap van den heer J. Heemskerk. Bij de mededeelin- gen werd een schrijven van het Raamfonds voor het Retraitehuis te Noord wij kerh out breedvoerig besproken en ten slotte met groote meerderheid van tsemmen besloten 2.50 bij te dragen aan het fonds. Aan de Vakgroep Zuid-Holland wordt een subsi die toegekend van 10.terwyl als candi- daat voor het bestuur van de vakgroep wordt aangewezen de tegenwoordige vak groep-voorzitter, de heer F. C. van Lierop Jzn. Het jaarverslag van den secretaris werd met een dankbaar applaus betoond, evenzoo het verslag van den penningmees ter, waaruit bleek, dat de af deeling nog een behoorlijk kassaldo bezit, ondanks een nadeelig saldo over het afgeloopen boek jaar wegens de viering van het derde lustrum. Tot verificateurs werden benoemd de heeren P. B. de Wit, Bennebroek en P. J. Boon, Hillegom. De periodiek aftredende secretaris, de heer van Lierop, werd bij acclamatie her kozen, terwyl in de vacature Floris. Heem stede, gekozen werd de heer C. Brouwer. Vogelenzang. De vacature-de Beus zal la ter worden aangevuld. Voor de dit jaar te houden Post-retraite gaven zich 5 leden op. Hierna sluitine. I Gemeenteraadsverkiezing. Naar wij vernemen zal de Katholieke Democratische i Party bij de as. gemeenteraadsverkiezing uitkomen met de volgende candidatenlijst: 1. Th. Ruïgrok van der Werve; 2. J. Pollé; 3. K. Warmerdam; 4. J. van der Klauw; 5. G. V. Aueustinus. Tooneeiconcours. Door de R.K. Too- neelvereeniging „Kunst na Arbeid" onder afdeeling van den R.K. Volksbond alhier, zal as. winter, ter gelegenheid van het 5- jarig bestaan een tooneeiconcours worden uitgeschreven voor R.K. Töoneelvereenigin- gen met gemengde bezetting. Het ligt in de bedoeling om 4 vereenigingen uit te noodi- gen hieraan deel te nemen, terwyl door de vereeniging zelf de openings- en sluitings avonden verzorgd zullen worden. Opge voerd zullen worden tooneelspelen in drie bedrijven. Er zal nu reeds met kaarten ver koop voor het geheele concours begonnen worden, welke voor een zeer matigen prys beschikbaar worden gesteld. Wij twijfelen er niet aan of de belangstelling voor dit con cours zal zeker zeer groot zijn. RIJNSBURG. Bloemenhandel. De aanvoer was in de laatste dagen dezer week vry groqt. Dit in aanmberking genomen vielen de prijzen niet tegen. Betaald werd voor tulpen per dozijn: Mr. v. d. Hoeff 1217 ct., Prins v. Oostenrijk 913 ct., Grand due 1822 ct., William Copland 1217 ct., Vuurbaak 13 —17 ct, Elibeth 14—19 ct., La Reine 6—8 ct., Peach Biosom 1216 ct., William Pitt 1013 ct., Duchesse de Parma 1115 ct, Bartigon 1317 ct., Murillo 912 ct., Elec- tra 1115 ct, Couleur de Cardinel 1216 cent. NOORDWIJK Gemeenteraadsverkiezing. Morgen zal j de eerste stemming plaats hebben voor de groslijst van den gemeenteraad. Volgens j besluit van de vergadering der kiesvereeni- ging zullen voor de zeven vaceerende R.K. I raadszetels in aanmerking komen vier niet- j werknemers en drie werknemers. Men stemme derhalve naar verkiezing zeven candid aten, doch wil ieder den juisten in- i vloed uitoefenen, dan stemme hij vier niet- werknemerscandidaten en drie werkne merscandidaten. Het stemmen van meer of minder dan zeven candidaten maakt het biljet ongeldig. In de lijst van candidaten is nog eenige verandering gekomen, doordat sommigen een candidatuur niet hebben aanvaard, ter wijl één candidaat gebruik heeft gemaakt van de gelegenheid, om binnen den be paalden termijn alsnog schriftelijk candi daat te worden gesteld. Volledigheidshalve laten wij daarom de namen der candidaten nog eens volgen. Niet;werknemerscandidaten zyn (in alf. volgorde) de heeren: C. G. J. Alkemade Sr., A. C. Caspers, J. G. van Eeden, J. Th. J. de Groqt, J. C. van der Meer, J W. Roodenrys, J. Slats en Th. G. van Went Werknemerscandidaten zijn de heeren: L. J. Bakkers, .J. A. Caspers, J. van Leeu wen, A. C. Meijer, W. Schelvis, P. van Schie, P. Vink en J. Zwarts. De stemming heeft plaats in het Juve naatsgebouw en wel van acht uur tot half negen, van kwart over negen tot tien uur, van elf uur tot één uur en van drie uur tot half zes. De kiezers worden dringend verzocht het oewijs van lidmaatschap der kiesvereeni- ging (contributiekaart) mede te brengen. Men denke er aan, dat aspirant-leden der kiesvereeniging niet aan de stemming mo gen deelnemen. NOOTDORP. PROPAGANDA VERGADERING VAN DE HANZE. Burgemeester Schölvinck bepleit aaneensluiting. In café Sluys hield de R.K. Midden- stndsvereeniging de Hanze een propagan- davergaderrng, welke goed bezocht werd. In de zaal waren talrijke plakkaten met slagwoorden opgehangen. Nadat de voor zitter, de heer Th. G. Boonekamp, de avond had geopend en de notulen door den heer van Venrooy waren voorgelezen, werd het woord gegeven aan den heer J. Mol uit Amsterdam, die een uitvoerige rede hieid over de absolute noodzakelijkheid voor de middenstanders om vooral in den tegen- woordigen tijd georganiseerd te zijn. Hij besprak de verschillende instellingen van de middenstandsorganisatie en de voordee- len aan het lidmaatschap verbonden, terwijl hy wees op het door de R.K. georganiseer de middenstand bij de Regeering ingedien de O.S.B.-program. Als tweede spreker trad op Burgemeester Schölvinck, die vanaf de gildentyd een his torische inleiding hield over het ontstaan van den Middenstand en daarbij besprak de nood van den Middenstand, welke volstrekt niet alleen door de crisis ontstaan is. Spr. vergeleek de middenstand met een noot tusschen de grijpers van een notenkraker. De grijpers zijn eenerzijds het georganiseer de grootkapitaal in de warenhuizen en de filiaalbedrijven, anderzijds de georganiseer de arbeid met haar verbruikscoöperatie. We zijn bezig een einde te maken aan het tijd perk, waarin de wet van vraag en aanbod het eenige economische beginsel was en dat tenslotte allen dreigt te verdrukken. De Burgemeester wees op de komende orde ning, waarvan nu reeds de kiemen zijn te onderkennen en die nu reeds aan te wij zen zijn en bracht in herinnering de door de Regeering ingediende middenstands- wetsontwerpen en de instelling der Crisis- centrales. Hij noemde het een eisch, dat naast alle arbeiders en de boeren en de tuinders ook de geheele middenstand georganiseerd is tot een krachtig middenstandsblok, waarbij overleg en samenwerking gezocht moet worden met de middenstandsvereenigingen van andere richtingen. Wil de maatschappij weder gezond worden, dan is het een vol strekte noodzakelijkheid, dat ook een in wezen gezonde handeldrijvende en indus- trieele middenstand de ruggegraat vormt van de maatschappij, opdat een sober stuk brood met eigen werk en in eigen zaak be houden blijft. Dat alleen kan de organisatie. Als Burgemeester drong hij er by de ongeorganiseerden op aan zoowel in het belang van henzelf, als in dat van de ge meente en van de algeheele maatschappij, zich aan te sluiten, opdat aan die eisch vol daan worde. Ook in Nootdorp alleen reeds is voor de Hanze nog veel te doen. Wil de middenstand geholpen worden, dan zal de middenstand eerst te zorgen hebben ge toond te hebben die hulp waard te zijn door het kleine geldoffer en het kleine zelfstan- digheidsverlies in het algemeen en eigen belang er voor over te hebben. Als derde spreker gaf de voorzitter het woord aan den heer van Leeuwen uit Delft, voorzitter van den R.K. Bond van Melk handelaren. Deze spr. sprak in het belang van een krachtige vakorganisatie verbon den met de standsorganisatie. Uit de prak tijk toonde hij aan welke voordeelen de vakorganisatie aan haar leden, vooral op geldelijk gebied bereikt heeft. Hij wees op den invloed van de vakorganisatie bij de Crisiscentrales. Ieder middenstander be hoort zich bij zijn eigen vakorganisatie aan te sluiten Ook de Weleerwaarde Kapelaan Duiius- veld sprak een aanmoedigend woord en wees de middenstanders op hun plichten. Na dit gesprokene werden de heeren S. van Venrooij en L. A Mooijman aangewe zen om met den Weleerwaarden heer Ka pelaan het Santosbestuur te vormen. Daar na gaven alle ongeorganiseerde aanwezige middenstanders zich als lid bij het bestuur op. De R.K. Middenstandsvereeniging heeft hiermede een zeer groote stap gedaan naar de bereiking van het ideaal: alle midden standers vereenigd. Een krachtige organi satie is nu verkregen, nu moet het bestuur met de leden aan slag. De heer C. F. van Dorp dankte hiermede de sprekers en wenschte hen geluk met het behaalde suc ces. Steunverleening. Burgemeeeter en Wethouders hebben besloten wijziging te brengen in de regeling van de steunuitkee- ring aan werkloozen. De werkloozen krijgen met ingang van Maandag een kaart mede, welke den daarop volgenden Maandag we der ingevuld moet worden ingeleverd. Die kaart geldt tevens als stempelkaart. De uit betaling van den steun over die week ge schiedt dan op den daarop volgenden Woensdag. OEGSTGEEST. Wit-Gele Kruis. Onder voorzitterschap van den heer C. P. J. Paardekooper h.eld de afd. van het Wit-Gele Kruis haar jaar vergadering in „St. Willibrord". De belang stelling was slechts matig. De voorzitter zeide bij de opening, dat met zekere voldoening op de werkzaam heden kan worden teruggezien. De vereeni ging telden reeds 260 leden. Hierna bracht de secretaris, de heer J. van Noord, een welverzorgd jaarverslag uit. Bij het huisbezoek dat door 't voorloo pig comité werd afgelegd, gaven 220 leden zioh op. Mej. M. Juffermans werd benoemd tot kraamverzorgster en moet zich ten al len tijde beschikbaar stellen aan de leden, die haar hulp op dit gebied noodig hebben. De kosten 2.per dag worden door de leden zelf, of geheel of gedeeltelyk door het Wit-Gele Kruis gedragen. In Febr. werd begonnen met een moeder cursus met 36 deelneemsters. Buiten het wijkgebouw werden 117 patiënten gehol pen met 1234 bezoeken In het wijkgebouw werden 106 patiënten behandeld. De hoog- tezon werd 123 maal toegepast aan 7 pa tiënten, terwyl 70 maai van de verplegings- artikelen werd gebruik gemaakt. De con tributie bedraagt 5 cent per week. De penningmeester bracht financieel rap port uit. Bij monde van den heer Spitzer stelde de kascommissie voor den penning meester te dechargeeren. De periodiek af tredende leden, de heeren C. P. J. Paarde kooper en J. v. d. Putten, werden herkozen. Bij de rondvraag vroeg de heer Spitzen naar de mogelijkheid een tweede kraam verzorgster aan te stellen, want het zou kunnen gebeuren, dat hulp tegelijk op meer plaatsen noodig was. De voorzitter zeide, dat het zeer gewaagd was een tweede te benoemen. Zoo noodig kan echter hulp uit andere gemeenten worden gevraagd. Hierna sluiting. UIT DE RIJNSTREEK TER-AAR. Gemeenteraadsverkiezing. Gister- Ter Aart, een ledenvergadering in het R.K. Vereenigingsgebouw. Hoofdschotel was wel bekendmaking van de ingediende candida ten voor den gemeenteraad. De volgende candidaten zijn binnengekomen: M. Hol- scher (aftr.), J. Hoogenboom, L. Hooger- vorst Czn., P. Hoogervorst (aftr.), Ant. C. v. d. Hoorn, D. v. d. Hoorn (aftr.), J. A. Koeleman (aftr.), H. Markman, A. P. Uyt- tewaal, Jac. Valentijn (aftr.), H. Volgering, M. J. v. d. Weyaen (aftr.). Het zittend raadslid C. de Boer wenschte niet meer in aanmerking te komen. Uitvoerig verslag volgt ZOETERWOUDE. Passieavond. Het programma van den Passie-avond is gereed en wij kunnen ge tuigen, dat er nog nooit een zoo schoone samenwerking is geweest als voor deze li turgische beweging. Zou het zijn, dat onze tijd ernstig stemt en zich zoozeer richt op het godsdienstig leven. In ieder geval de jeugd vereenigin gen, door in den Vastentijd in hun vereeni- ginigsleven alles te richten naar de over weging van het lijden Christus. Nu mogen de ouderen, vooral de man nen en vrouwen uit de standsorganisaties niet achterblijven in deze goede stemming en door een ware belangstelling aanmoedi gen het heerlijke streven van onze jongen6 en meisjes. En bovenal zullen wij allen, als waar deering van het zware werk van de jeugd leidsters naar den Passieavond gaan. Ook als er een hagaibuitje komt om ons te verleiden thuis te blijven. Crisis-comité. Gisteren vergaderde het Plaatselijk crisiscomité onder voorzitter schap van burgemeester Wap. Behandeld werden in totaal 51 aanvragen om steun, waarvan er 14 moesten worden afgewezen, terwijl de overige 37 gedeeltelyk werden ingewilligd. Mededeeling werd gedaan van een nieuwe regeling inzake het verstrek ken van steun aan werkloozen, steun B. Beschikbaar wordt gesteld een bedrag van 10.per ingeschreven werklooze; het geen bedraagt voor deze gemeente 630. Hiervan betaalt het Nat. Crisiscomité 79%, terwijl aan den gemeenteraad gevraagd zal worden de overige 21% beschikbaar te stellen. In verband met de nieuwe finan- cieele regeling en verantwoording, waarbij o.m. is voorgeschreven, dat het college van B. en W. de kas en boeken van den pen ningmeester minstens 3 maal per jaar moet controleeren en daarvan procesverbaal moet opmaken, waarby de gemeente-secre taris assisteert, werd aan laatstgenoemde op diens verzoek eerval ontslag verleend als penningmeester van comité B., terwyl als nieuwe penningmeester werd benoemd de heer P. Meijdam. Na eenige bespreking werd voorts beslo ten om de geldmiddelen van het comité, die geheel zijn uitgeput, te doen aanvullen door het houden eener collecte door de leden van het comité zelf. Deze collecte zal gehouden worden de volgende week (8 tot en mét 13 April as.). Tevens werd besloten een be roep te doen op de diverse vereenigingen j te dezer plaatse om een bijdrage te willen I schenken, terwijl mede besloten werd land en huiseigenaren, wonende buiten de ge meente, om een bijdrage te verzoeken. Werkloosheid. Gedurende de maand Maart j.L werden bij het agentschap der arbeidsbemiddeling 120 personen als werk zoekend ingeschreven. Op het einde der maand bedroeg dit "aantal nog 89. ZEVENHOVEN Inbraken. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft de Hoogendijk in deze gemeente bezoek gehad van dief of dieven. Zij hebben ingebroken bij de veehouders Oostdam en Th. v. d. Hulst. Vermist wordt by eerstgenoemde een portemonnaie met ongeveer 6, en bij den anderen veehouder f24 en enkele centen. Blijkbaar was het te doen om geld, daar anders niets ver mist wordt. Aangifte by de politie is ge schiedt, die de zaak nauwkeurig onder zoekt. Vermoedt wordt, dat het geen on bekenden zijn geweest. ZWAMMERDAM. Geboren: Nicolaas Adrianus Joannes, z. v. Joannes Cornelis Vernooij en Corne lia Maria Blonk.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6