BUITENLAND BELGIE. DE DEVALUATIE VAN DE BELGA. Vriendschappelijke regeling met Frankrijk. Het Franschecomité voor economische aangelegenheden, waarvan de premier zelf het voorzitterschap bekleedt, heeft de si tuatie, gelijk die door de devaluatie van den belga is geschapen, aan een onderzoek onderworpen. Tevens werd nagegaan, wel ken terugslag die devaluatie op de Fran- scne industrie zou kunnen hebben. Beslo ten werd onmiddellijk met de Belgische re geering in contact te treden. De Fransche minister van Handel, Mar- chandeau, zou zich heden naar Brussel be geven, waar hij een onderhoud zou hebben met den Belgischen premier Van Zeeland naar aanleiding van den terugslag op de Fransche industrie als gevolg van de deva luatie van de belga. Ook Nederland onderhandelt weer. Naar wij vernemen hebben vertegen woordigers van de Belgische en van de Ne- 'derlandsche regeering dezer dagen te Brus sel de besprekingen over de herziening der Nederlandsch-Belgische verdragen hervat. Een betoog van oud-premier Jaspar. De Belgische oud-premier Jaspar blijft zijn campagne tegen de devaluatie van de frank voortzetten en hoewel hij in een re de zeide, dat „men niet meer moet klagen, als de melk eenmaal is omvergegooid" heeft hij toch eenige malen argumenten tegen de monetaire politiek van Van Zee-, land aangevoerd. Jaspar is van oordeel, dat de huidige crisis niet een monetaire of sociale kwes tie is, doch dat het gaat om de Europee- sche beschaving van het blanke ras. Deva luatie, vervolgde Jaspar, leidt onvermijde lijk tot verlaging van den levensstan daard. Men zal in België de prijsstijging niet kunnen tegenhouden. DUITSCHLAND. Göring in de „Vrije Stad". Binnenkort zullen in de vrije stad Dan- zag verkiezingen worden gehouden, waar voor vooral van nationaal-socialistische zijde heftige propaganda wordt gemaakt. De geheele vrijstaat verkeert in een staat van de grootste opwinding. De stad is let terlijk bedolven onder d'e eanplakbiljetten, vlaggen en vlugschriften, waartegenover de geringe, sterk belemmerende propagan da der andere partijen in het niet verzinkt. In de tallooze redevoeringen, welke de uit het Derde Rijk gekomen nazileiders hou den, keert steeds weer de eisch „terugkeer van Danzig naar Duitschland" terug. Boven de straten hangen reusachtige af beeldingen van Göring, Göbbels en Strei- cher. Schoolkinderen paradeeren en mar- cheeren door de straten en maken reclame voor de nazizaak. In het hoofdkwartier der nazi's voorspelt men, dat de nationaal-socialistische partij 75 pet. van het aantal stemmen op zich zal vereenigen. Neutrale waarnemers verwachten, dat het centrum zich op zijn vroeger niveau zal handhaven, maar dat de sociaal-democra ten opu een lichten -in de communisten op een grooteren teruggang van him stemmen- aantal moeten rekenen. In den laatsten volksdag beschikten de nazi's over 38 zetels. De 2/3 meerderheid, welke voor de grondwetswijziging noodig is en welke de nazi's hopen te bereiken, be draagt 43 mandaten. Echter, voor de uit voering van een grondwetswijziging is de goedkeuring van den volkenbond noodza kelijk. Generaal Göring is in Danzig aangeko men en daar door den senaatspresident, Greiser, met een toespraak begroet. Göring antwoordde hierop met een rede, waarin hij uiteenzette, dat hij altijd gewe ten heeft, dat* Danzig Duitsch was, maar dat zijn reis van vandaag hem ook getoond heeft, dat Danzig nationaal-socalistisch is. Bezorgdheid in Polen. De anti-Poolsche en revisionistische ten- denz der nation-.al-socialistische verkie zingspropaganda hebben ook in de Poolsche pers en in Poolsche regeeringskringen on rust verwekt. De Poolsche commissaris-generaal voor Danzig, Papee, heeft in de afgeloopen week tot zesmaal toe een démarche gedaan bij den Danzigschen senaat. Zijn protesten richtten zich vooral tegen het deelnemen van leden der Duitsche regeering aan den verkiezingsstrijd, tegen de verkiezingsre devoeringen van Rust, en thans, tegen de aanwezigheid van Göring, die gisteren in triomf Danzig binnenreed en tegen Göb bels, Burckel en Streicher. FRANKRIJK. DE FRANSCHE BEWAPENING. De Fransche regeering heeft naar het schijnt reeds principieel besloten de 120.000 man, vormende de helft van de lichting 1934, die onder normale omstandigheden 12 April as. naar huis zou worden gezon den, onder de wapenen te houden. Derhalve zal het actieve Fransche leger na dien datum bestaan uit: lo. De 120.000 man, die een jaar geleden onder de wapenen zijn geroepen; 2o. de 120.000 man, die in October j.l. zijn opge komen en in April as. opgeleid zullen zijn voor het veldleger; 3o. 72.000 man beroeps officieren, onderofficieren en soldaten en een even groot aantal koloniale troepen, die permanent op Fransch grondgebied zijn ondergebracht; 4o. de 120.000 man van het eerste deel van de lichting 1935, die over tien dagen voor eerste oefening opkomen. Onder deze omstandigheden zullen in de naaste toekomst de versterkingen aan de Noord-Oostelijke grens op* volle kracht be zet zyn en zal Frankrijk zich in een zeer sterke defensieve positie bevinden. De ver slagen van de besprekingen, welke sir John Simon te Berlijn heeft gehad met Hitier en welke door het Engelsche ministerie van Buitenlandsche Zaken aan de Fransche regeering zijn voorgelegd, hebben op de Fransche ministers een zeer diepen indruk gemaakt, en hebben ongetwijfeld de be slissing van het kabinet met betrekking tot deze militaire voorzorgsmaatregelen ver haast. ENGELAND. EDEN'S THUISREIS. Slecht weer in de lucht. Eden is gistermiddag om vijf uur, ko mende uit Praag, op het vliegveld te Keulen aangekomen. De lord privy seal, die lucht- ziek was geweest, voelde zich op dat oogen- blik nog minder,goed; in verband daarmede en tevens wegens de ongunstige weersom standigheden besloot hij, den nacht te Keu len door te brengen. Men hoopte, dat hij vandaag.de thuisreis naar Londen zou kun nen hervatten. Niettemin is voor alle zekerheid beslo ten, de plenaire zitting van het Britsche kabinet niet vanavond, doch eerst Maandag te houden. IERLAND. IEREN ZIJN GEEN BRITTEN MEER. Nationaliteitswet door den senaat te Dublin aangenomen. De Iersche Senaat heeft de Iersche wet op de nationaliteit en het staatsburgerschap zonder hoofdelijke stemming aangenomen, nadat de wet reeds eerder door den Dail was goedgekeurd. Door deze wet houden alle burgers van den Ierschen Vrijstaat .op Britsche onderdanen te zijn. Aan het slot der-debatten verklaarde pre sident De Valera, dat het beste zou zijn een volksstemming te houden, ten einde vast te stellen of de meerderheid van het volk de volledige onafhankelijkheid wensch- te, bijv. in den vorm van een republiek. Naar men weet, ontkent de Britsche re geering het recht van den Ierschen vrij staat den Ierschen burgers het Britsche staatsburgerschap te ontnemen en wordt ook de rechtsgeldigheid der nieuwe wet door de Britsche regeering niet erkend. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. EXPLO SIE BIJ BORDEAUX Een muis de oorzaak In een huis bij Bordeaux heeft gisteren een ernstige ontnloffing plaats gehad, waarbij drie vrouwen en vier kinderen zeer ernstig werden gewond. De explo sie had de volgende, zeldzame oorza» k. In een der beide woningen van het huis waren twee vrouwen en vier kinderen in de keuken bijeen, toen plotseling een muis o\ fci den grond liep en in een der kastjes onder de gootsteen verdween. De vrouw, die aan het fornuis bezig was. nam den nog gloeienden pook en poogde daarmede de muis te dooden, zonder er op dat oogenblik aan te denken, dat haar man, die een verwoed beoefenaar van de jachtsport is, in de gootsteenkas es in ver schillende blikken bussen het kruit pleegt te bewaren, dat hij bij het vervaardigen van zijn patronen gebruikt. Toen de vrouw met den gloeienden pook een der kruitbussen aanraakte, explodeer de deze. De ontploffing breidde zich uit tot den heelen voorraad kruit, waardoor twee kamers der woning volkomen wer den verwoest, de huismuren spleten en -en deel van het dak instortte. Hierbij werd nog een 71-jarige vrouw, die toeval lig op straat passeerde, zwaar gewond. BLOEDIGE DEMONSTRATIE VAN WERRLOOZEN IN N.-MEXICO. Sheriff in de rechtszaal neergeschoten. Tijdens een proces tegen een werklooze die wègens* hét niet betalen van zijn huur uit zijn woning zou worden gezet, kwam het tot bloedige demonstraties tegen den sheriff en de bijzitters van de rechtbank te Gallup (Nieuw-Mexico). Meer dan honderd werkloozen drongen het rechtsgebouw binnen en-losten plotse ling een aantal schoten op-den sheriff, die doodelijk werd gewond, terwijl twee bij zitters lichtere verwondingen opliepen. Toe de politie het vuur op de demonstran ten opende, namen dezen de vlucht met achterlating van vijf gewonden, van wie er een, de vrouw van een der betoogers, kor ten tijd later overleed. PRAAG'S NIEUWE HUIZEN KRIJGEN BOMVRIJE KELDERS. Het Tjsechiscihe parlement heeft een luchtverdedigingswet aangenomen, waarbij o.m. alle bouwondernemers verplicht wor den bij den bouw van nieuwe huizen te zor gen, dat in de kelders bomvrije schuilplaat sen worden ingericht ter bescherming van de bewoners. Aanvankelijk zouden ook de eigenaars van reeds bestaande huizen on der de nieuwe bepalingen vallen, doch ten slotte zijn deze hieryan toch vrijgesteld in verband met de .moeilijkheid om de bepalin gen ten uitvoer te leggen. Kantoren en in- dustrieele bedrijven zullen evenwel ge noodzaakt zijii ten behoeve van de em- ployé's, voldoende beschermingsmaatrege len te treffen tegen luchtaanvallen. EEN GRANAAT TUSSCHEN DE BLOEMEN Op de bloemententoonstelling, die te Port Elizabeth wordt gehouden, is een pa niek onder de toeschouwers veroorzaakt, doordat een projectiel van den Britschen kruiser „Carlisle", het vlaggeschip van ad miraal Evans, een groot gat in een der mu ren van het ,gebouw sloeg en een dame verwondde. Een tafel; waarop snijbloemen in vazen stonden, werd door het projec tiel omvergeworpen en ook werden eenige bezoekers tegen den grond geslingerd. Het bleek, dat een van de kanonnen van het schip een losse^ granaat had afge schoten, die in verkeerde richting was af gezonden. De dame werd in den rug ge wond en is later in het ziekenhuis ge opereerd. HAAGSCHE RECHTBANK. Voor de Haagsche Rechtbank hébben te recht gestaan J. L., oud 63 jaar, L. L., 25 jaar, J. L. 31 jaar, allen te Warmond, aan wie ten laste was gelegd vorig jaar twee jongelui te hebben mishandeld, die de tol aan het Warraonderderhek zonder be talen wilden passeer en. Het O.M. wéés erop, dat een der zoons van den tolgaarder reeds eerder is veroor deeld tot 3 maanden voorwaardelijke gevan- genisstrag met een proeftijd van - 3 jaar (welke proeftijd nog niet geëindigd is). Spr. ontzegde aan den tolgaarder het recht iemand, die de tol wil passeeren zonder te betalen, vast te grijpen en binnen het hek terug-te duwen.. De tolgaarder moet er voor zorgen, dat het tolhek zóó den weg afsluit, dat niémand passeeren kan. De Officier achtte het ten laste gelegde overtuigend be wezen en eischte tegen ieder der verdach ten 1 maand gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Wegens heling, van een 4-tal rijwielen, welke te L e i d e n gestolen waren, stond te recht de vroegere rijwielreparateur, thans kolenhandelaar D. D uit Leiden. Het Q. M. eischte na getuigenverhoor een gevange nisstraf van drie maanden. Vonnis over 14 DE DOODSLAG OP DEN COMMISSARIS VAN POLITIE TE SCHIEDAM. Tegen den dader twintig jaar gevangenisstraf geëischt. By de verdere behandeling door de Rot- terdamsohe rechtbank van de zaak tegen den 51-jarigen hoofdagent-titulair Cl v. d. K., die den Schiedamschen commissaris van politie F. Ellenberger heeft doodgeschoten, verklaarde de psychiater dr. K. Penon, die met dr. J. J. van Straaten een rapport had opgemaakt, geen enkele afwijking van de geestvermogens van verdachte geconsta teerd te hebben. De oud-burgemeester van Schiedam, de heer H. Stulemeyer, had wel eens meer met verdachte te maken gehad en wel bij het parafeer en van de onkostennota's, die, zoo als getuige zei, niet in orde bleken. De hui selijke omstandigheden van verdachte wa ren oorzaak dat van der K. werd gespaard. Pas naherhaaldelijk gebleken drankmis bruik werd tot degradatie overgegaan. Ge tuige was van oordeel dat Van der K. wel in den troep en onder controle een uitste kend politieman was, maar dat hij steeds onder toezicht moet staan. Vóór den aanvang van het eigenlijk re quisitoir, sprak de Officier van Justitie, mr. H. A. J. Reumer, woorden van deelne ming aan het adres van den heer Ellen- berger, wiens uitnemende kwaliteiten als mensch en politie-chef door spr. werden ge- eerd. De Officier van Justitie zette vervolgens uitvoerig het verloop van den moord uit een. Wegens opzettelijken doodslag onder ver zwarende omstandigheden, eischte het O. M. een gevangenisstraf van twintig jaar. De verdediger, mr. K. W. Zieleman, schetste uitvoerig de vernedering van de degradatie, waarvan de invloed op ver dachte zich moeilijk iaat indenken. Spr. riep de clementie van de reohtbank in. De verdachte merkte ten slotte nog op, dat hij grooten spijt had van zijn daad. Hij had den commissaris altijd als zijn eigen broer beschouwd. De uitspraak is 'bepaald op 16 April, des morgens om half tien. De vijfde kamer der rechtbank heeft gis teren een strafzaak tegen vier lieden be handeld, twee mannen en twee vrouwen, I die er van verdacht worden, in den nacht van 18 op 19 Augustus uit de brandkast van het reisbureau Lissone, te Amsterdam een bedrag van ruim 18.000 te hebben ge stolen. Deze geruchtmakende inbraak werd ont dekt op Maandagmorgen 20 Augustus. Toen het kantoorpersoneel dien ochtend ver scheen, vond men de deur van de brand kast geopend. Noch op de deur van de brandkast, noch op de buitendeur werden sporen van .inbraak gevonden, zoodat de veronderstelling voor de hand lag, dat de daders, die met de situatie goed op de hoog te, moesten zijn geweest, gebruik hadden gemaakt van valsche sleutels. Tenslotte vond de politie een spoor, dat leidde naar een werkster, die dikwijls in de zaak had gewerkt. Nauwkeurig girig de po- litie haar gangen en die van haar man na. De man, een bekende van de politie, bleef echter stempelen en aanvankelijk duidde niets er op, dat hij in het bezit was van meer geld dan gewoonlijk Later werd het tweetal echter royaler in zijn uitgaven. Tenslotte had de politie voldoende aanwijzingen om tot een huiszoeking over te gaan. De man i legde na zijn arrestatie een volledige be- I kentenis af; twee eveneens gearresteerde vrouwen bleven aanvankelijk hun onschuld volhouden, evenals een vierde verdachte. Er bestond voor de behandeling van deze zaak van de zijde van het publiek buiten gewoon groote belangstelling. Er waren ongeveer 150 gegadigden voor de publieke tribune, die echter slechts 30 menschen kan bevatten. De overigen moesten worden ge weigerd. De teleurgestelden wilden zich niet verwijderen, zoodat ie politie den gummi stok moest gebruiken. De Officier van Justitie heeft geëisoht tegen den 26-jarigen J B. (kennis van de werkster) 1 1/5 jaar tegen de werkster zelf, die ontkent de sleuteis te hébben gestolen, doch erkend, zich aan heling te hebben schuldig gemaakt, 7 maanden, tegen Nel K., de voornaamste verdachte, en tegen Jan K., die ten slotte de hoofdschuldigen zouden zijn geweest, elk 4 jaar. ZWARE STRAFFEN! Buseigenaars beboet. De Haagsche kantonrechter, mr. Van Haeften, heeft gistermorgen de autobus ondernemers N. S. en J S. wegens het zon der vergunning onderhouden van een ge regelde busdienst op Amsterdam veroor deeld tot geldboeten van 1500, te ver-, vangen door 80 dagen hechtenis. Door den ambtenaar van het O.M. waren geldboeten van 2000 of honderd dagen hechtenis ge- eischt. Allereerst stond N. S. terecht. Hij ont kende een geregelde autobusdienst op Am sterdam te hebben onderhouden. De ambte naar van het O.M. stelde hem daarop de vraag, wat hij verwachtte van zijn verzoek aan Gedeputeerde Staten om een vergun ning voor het onderhouden van zoo'n dienst. Eerst later heeft S. aan dit verzoek toege voegd, dat het in de bedoeling lag met zijn autobussen, indien de vergunning zou wor den verleend, alleen steuntrekkenden te vervoeren. De verdachte zeide, dat de mogelijkheid, dat het verzoek zou worden toegestaan, zi. niet uitgesloten mocht worden geacht. De ambtenaar: Maar een kind kan u toch vertellen, dat men u deze vergunning voor een traject, dat door de Spoorwegen wordt bediend, niet verleenen zal. Daarna nam de ambtenaar requisitoir. Hij herinnerde aan de vorige zaak, die, ge lijk met eenige andere, tegen verdachte aanhangig is gemaakt. Spr. heeft toen niet zeer zware straffen geeischt, omdat het hem wenschelijk leek, dat de kwestie, eerst zou worden uitgezocht door de hoogste in stantie. De verdachte heeft evenwel zelf de gelegenheid om het verkrijgen van zoo'n beslissing te bespoedigen, voorbij laten gaan door niet tijdig hooger beroep aan te teekenen tegen het hem door den kanton rechter opgelegde vonnis. Het verzoek van Gedeputeerde Staten beschouwt spr. voorts als een wassen neus. Hij vond dan ook geen aanleiding om ten tweeden male clemen tie toe te passen. Hij vroeg verdachte's ver oordeeling tot een geldboete van 2000, te vervangen door honderd dagen rechtenis. De kantonrechter legde f 1500 boete of tach tig dagen hechtenis op. De tweede verdachte, de heer J. S. (NOVAR) wien hetzelfde feit ten laste was gelegd, ontkende eveneens een autobus dienst op Amsterdam te hebben onderhou den. Verdaohte's bussen gingen naar ver schillende plaatsen, van regelmaat was geen sprake. S. beweerde, dat de verbalisant hem had geprest te verklaren, dat de bus sen naar Amsterdam gihgen. Getuigen, om dit verhaal te bevestigen, kon hij evenwel niet voorbrengen. Reeds nadat de ambte naar ook tegen hem een geldboete van 2000 of honderd dagen had geëischt, vroeg S., om den verbalisant te hooren. Op dit verzoek werd door mr. Van Haeften afwij zend beschikt. Hij veroordeelde verdachte tot een geldboete van 1500 of 80 dagen. „Volk". Naar de „Tel." verneemt zullen de beide autobusexploitanten van dit vonis in hoo ger beroep gaan. De autobus-exploitanten zijn niet voornemens hun autobusdiensten busschen Amsterdam en Den Haag v.v. stop te zetten en zullen passagiers blijven ver voeren. VONNISSEN VERLICHT. Twee jonge Nederlandsche deviezen- smokkelaars in hooger beroep. Gistermorgen hebben voor het Gerechts hof te Cleve D. B. en A. V. uit Ubbergen, beiden beschuldigd van deviezensmokke- larij, in hooger beroep terecht gestaan. Zij zouden zioh schuldig gemaakt hebben aan het over de grens brengen van Rijksmarken, resp. bedragen van 1700 en 1400 Rijksmark, gedurende het tijdvak van eind September 1934 tot midden Januari van dit jaar. Gp 20 Februari waren beide jongelieden veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenis straf en vijf duizend Rijksmark boete. Landesgerichtsrat Bollen noemde het een „ungeheure Frechheit" (kolossale brutali teit) om deviezen te smokkelen. Men be nadeelde hierdoor de Duitsche Staat. Aan Duitschers worden zware straffen opgelegd en voor Nederlanders maken wij geen uit zondering. Als verdediger voor de beklaagden trad op Staatsanwalt Fuchs. Deze oefende cri- tiek op de Nederlandsche pers en zei, dat .deze pers voor de Nederlandsche „volksge- nooten" opkomt; doen zich nooit rekenschap gaf, of deze „volksgenooten", zooals hier, deze steun werkeiyk wel verdienen. Duitschland wordt door buitenlandsche or ganisaties bestreden. Deze organisaties, die worden gesteund door de Nederlandsche pers, trachten Duitschland's financiën lam te slaan. Hier hébben wij evenwel niet met zulk een organisatie te doen. Deze jon gelieden hebben hier uit nood gehandeld. Zij zijn reeds jaren werkloos en dit is daar wel een bewijs voor. D B. wilde zijn vader niet meer ten laste zijn en koos daarom dezen weg. Spr. verzociht het Grechtshof dit als een verzachtende omstandigheid te doen gelden. Zijn vader, zoo vervolgde spr., heeft groote uitgaven moeten getroos ten voor zijn geheele gezin. D. B. en A. V. verklaarden hierna, dat zij slechts uit nood gehandeld hadden, in tegenstelling met hun verklaringen van 20 Februari. D. B. kon haast niet spreken, de tranen rolden hem over de wangen. Het Hof trok zioh daarna twintig minuten terug. Toen de rechtszitting weer hervat werd, was er doodsche stilte in de rechtzaal. Landesgerichtsrat Bollen nam het woord en veroordeelde de beide jongelieden tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van twee maanden voorarrest. De 5000 Mark boete werden hun kwijt gescholden. Men had hiertoe besloten, aldus Landesgerichts rat Bollen, omdat deze jongelieden gere kend konden worden tot de smokkelaars die „kleingeld" wilden verdienen. Spr. hoopte, dat men in Nederland zou inzien, dat met deze menschen korte metten gemaakt wor den en dat dit een waarschuwing voor an deren zou zijn. „Vooruit". *t Is koud Amalia, de thermon:.eter staat laag; zou 't nu niet den bes ten tyd «ijn er een te koopen? (Moustique).

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9