DINSDAG 2 APRIL 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 l BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 2 April 1935, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt. Hoogste barometerst.: 774.4 te Vestmanoer. Laagste barometerst.: 745.1 te Kopenhagen. Verwachting tot den avond van 2 April: Matige Noordelijke tot Noord-Oostelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijn lijk nog enkele re gen- of hagelbuien, kans op nachtvorst, weinig verandering in temperatuur over- De depressie verplaatst zich langzaam Zuid-Oostwaarts, en breidde zich vooral over Zuid-Duitschland en Frankrijk uit, terwijl de hooge drukking in het Westen en Noorden bleef toenemen. In Scandinavië is de vorst in het Noorden weer toegenomen, in Zuid-Zweden viel meer dan 10 c.m. sneeuw en de sneeuwval duurt nog voort. In Duitschland valt bij betrokken lucht en matigen wind op veel plaatsen regen. Op de Britsche Eilanden is de temperatuur flink gedaald, en de wind nog krachtig uit Noord met weinig neerslag, ook in Frank rijk daalde de temperatuur een weinig en begint de regen naar het Zuiden door te dringen. De Noord-Oostelijke luchttoevoer zal hier te lande het weer nog guur maken met enkele regen- of hagelbuien en kans op nachtvorst. LUCHTTEMPERATUUR. 5.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e*. Van Dinsdagnamiddag 7.04 uur tot Woensdagmorgen 5.03 uur. BOOG WATER. Te Katwijk: op Woensdag 3 April v. m. 2.15 uur en nam. 2.33 uur. BINNENLAND AARD APPEL VERVOER VOORTAAN VRIJ. Heffing bij de bron ingevoerd. In de „Staatscourant" van gisteravond is opgenomen een beschikking van den minis ter van Economische Zaken, waarbij de Crisis-Akkerbouwbeschiikking 1934 UI wordt gewijzigd. Om tegemoet te komen aan verschillende bezwaren, zal het vervoer van aardappelen voortaan vrij zijn. De kosten van de ver- voervergunningen zuilen vervangen wor den door een heffing bij de bron. Er zal aan de verbouwers van aardappe len een uitpootkaart worden uitgereikt, waarvoor een bedrag aan het Landbouw Crisisfonds moet betaald worden. Dit bedrag is vastgesteld op 30.per HA. oppervlakte, toegewezen voor de teelt van aardappelen, anders dan die welke geteeld worden met bestemming om te worden ge leverd aan aardappelmeelfabrieken ter ver werking tot aardappelmeel. Dit bedrag wordt berekend ten aanzien van telers, aan wie een oppervlakte van niet meer dan 50 aren is toegewezen, over de toegewzen oppervlakte voorzoover deze grooter is dan 10 aren en ten aantzien van telers, aan wie een oppervlakte van meer dan 50 aren is toegewezen, over de toege wezen oppervlakte voorzoover deze grooter is dan vijf aren. De oppervlakte, welke in totaal voor het telen van aardappelen kan worden bestemd, bedraagt voor wat betreft het oogstjaar 1935 100.000 ha. Men meldt ons nader: De mededeeling, dat het vervoer van aardappelen voortaan vrij zal zijn, behoeft eenige aanvulling. De vervoerheffing zal namelijk ten aanzien van aardappelen van den oogst 1934 nog blijven gelden, gedu rende den tijd dat de artikelen 11 tot en met 15 van het Crisis-Akkerbouwbesluit 1934 van kracht blijven. Het einde van deze tijdruimte zal nog nader worden vastge steld. Voor aardappelen van den nieuwen oogst treedt echter de heffing bij de bron in de plaats van de vervoerheffing. In verband daarmede is het vervoeren van vroege aardappelen als bedoeld in het Crisis-Tuin- bouwbesluit 1935 I en van aardappelen, in gevoerd in de maanden April tot en met Juli 1935 reeds nu van de heffing vrijge steld. NATIONAAL COMITé VOOR ARBEID AAN WERKLOOZE INTELLECTUEELEN Opgeheven- Wij lezen in de .Avondpost**: Het „Nationaal Comité voor Arbeid aan Werklooze Intellectueelen" is ontbonden, is opgeheven. Wie, zooals wij, op de hoogte waren van hetgeen zich in den laatsten tijd met be trekking tot dit comité heeft afgespeeld, verwondert zich daarover niet. Generaal Seyffardt, de voorzitter, heeft gezegd, dat deze opheffing eert gevolg was van ondervonden „tegenwerking", en in het bericht, dat het comité inzake zijn ophef fing heeft gepubliceerd, komt iets derge lijks voor. Nu willen wij dit argument in zijn waarde laten, maar dat de opheffing alleen van tegenwerking het gevolg zou zijn, meenen wij te moeten ontkennen. Het is een vaststaand feit, dat het comité bij den opzet en de organisatie van zijn stre ven een weg volgde, waartegen velen ern stig bezwaar koesterden. Toen eenigen tijd geleden het bestuur van den Nederland- schen Journalisten-Kring het besluit nam, de verdere samenwerking met het comité op te zeggen, geschiedde dit niet uit „tegen werking" maar omdat het bestuur zeer ern stige bezwaren had tegen de werkwijze van het comité, bezwaren, die elders werden gedeeld. Reeds in December, toen het comité een druk bezochte conferentie met vertegen woordigers van allerlei organisaties hield, en daar werd medegedeeld, dat het comité vooral streefde naar de aanstelling van werklooze intellectueelen, die nog niet ge heel zonder bestaansmiddelen waren, in on- bezoldigden dienst, is hiertegen aanstonds uit de vergadering bezwaar gemaakt. De naar onze meening volkomen gerechtvaar digde oppositie tegen dat systeem nam in de maanden daarna toe. Wij zullen daarop nu maar verder niet ingaan. In het comité zélf ontstond verdeeldheid; enkele voor aanstaande leden namen ontslag; andere gebeurtenissen volgden, en nu is de ont binding van het comité het resultaat. Laat het zijn dat er „tegenwerking" is geweest, wij kunnen dit niet geheel beoordeelen, maar zeker is, dat de sympathie voor het comité in den laatsten tijd zeer is bekoeld, ook toen bleek, dat van de z.g. „winter boeken", die voor en namens dezen arbeid werden verkocht, als regel niet meer dan ten hoogste één vierde der opbrengst aan het comité ten goede kwam. Ook was het eigenaardig, dat dit comité, dat werklooze intellectueelen onbezoldigd wilde aanstel len, zijn eigen secretaris meende te moeten honoreeren, waarvan overigens niet eens alle comitéleden op de hoogte waren. Zoo is dit voortreffelijk-bedoelde werk, jammer genoeg, doodgeloopen, en zulks in hoofdzaak, omdat het niet goed genoeg was voorbereid en opgezet. De zaak zelf, de nood, geestelijk en ma terieel, der werklooze intellectueelen, blijft er echter niet minder nijpend om. Goede Week en Paaschviering op de Heilig-Land-Stichting Nijmegen. De voorbereiding tot het plechtig Peaschfeest op de Heilig-Land-Stichting begint op Woensdag 17 April. Zij omvat al de kerkelijke diensten van de Goede Week, te beginnen met de Donkere Metten op Woensdagavond. De lezingen, waarvan de eerste op 17 April om half drie, worden dit jaar gehou den door den Z.E. Pater dr. Roos, O.E.SA. De deelnemers aan den cursus, die duurt tot 2en Paaschdag, worden 17 April voor 1 uur verwacht. Alleen dames kunnen cp Casa- Nova logeeren, waar ook alle ver dere inlichtingen zijn te verkrijgen. WANDELSPORT BLOEMBOLLENMARSCH TE LEIDEN. Op 22 April, 2en Paaschdag, organiseert de R. K. S. V. „De Bataven" een 30 km. marsch door de in volle bloei staande Bloembollen-streek. Aan deze marsch kunnen deelnemen alle R. K. Wandelaars boven de 14 jaar. Als herinnering aan dezen ongetwijfeld mooien dag reiken wij aan hen, die deze marsch volbrengen het Bataven-kruisje uit. Vereenigingen, en groepen van tenminste 10 personen plus leider zullen een vereeni- gingsprijs ontvangen; voorts zijn nog ver schillende bekers en medailles als extra prijzen beschikbaar gesteld voor: grootste groep, verstkomende groep, grootste K. J. C. groep (Jonge Wacht- of Verkenners- groep), verstkomende deelnemer, oudste deelnemer enz. De start heeft wederom plaats om 12 uur aan het Gezellenhuis, ingang Pieterskerk hof. Het inschrijfgeld bedraagt 0.60; inschrij vingen die na 15 April binnenkomen moe ten met 0.10 worden verhoogd. Inschrijvingen kunnen geschieden bij het Secretariaat der R. K. S. V. „De Bataven" aid. Wandelsport, Oude Singel 148 te Leiden WIELRENNEN VEKABAAN DÜIVENDRECHT. AJ5. Zondag opening. Debaut van Berger. Zondag 7 April a.s. vinden op de Veka- baan te Duivendrecht de openingswedstrij den van het nieuwe seizoen plaats. Het programma daarvoor vermeldt talrijke goede namen als van Egmond, van der Linden, W. en M. Vroomen, Haesendonck (België), Verreycken (België), Bogaert en anderen. Maar een der belangrijkste nummers zal ongetwijfeld zijn de sprint der ama teurs, waarin Chris Berger, de Europee- sche kampioen op de 100 en 200 Meter hardloopen, zijn debuut als wielrenner maakt. Berger heeft van November af den geheelen winter door ernstig getraind on der leiding van Guus Schilling, die zeer hooge verwachtingen van hem .koestert. En als Schilling dat openlijk beweert, dan zit er gewoonlijk wel wat in ook. Berger start o.m. tegen Zwartepoorte, een jeug digen Amsterdamschen renner, die dezen winter serieus te Antwerpen gewerkt heeft en een niet te onderschatten tegenstander van Berger zal blijken te zijn. Voorts rij den de amateurs Sabbé en van Hal mee in dezen wedstrijd, welke bestaat uit een sprint in matches deux en een tijdrace over één ronde. Het openingsprogramma bevat voorts nog een 50 K.M. koppel wedstrijd, een om nium voor profs en een ploegachtervol ging voor profs. De directie van de Veka-baan is anders heel wat van plan dit jaar. Er staan 15 wedstrijden op het programma met de volgende data: 7 April, 21 April, 4 Mei (avondwedstrijden), 19 Mei. 30 Mei, 9 Juni, 22 Juni, 13 Juli, 27 Juli, 3 Augustus, 17 Augustus, 24 Augustus, 8 September, 22 Ser 'i en 29 September. D. ast bekende Nederlandsche weg renners zijn onder de deelnemers te vin den. Vermeldenswaard is ook, dat geen wed strijden achter kleine motoren zullen wor den gehouden, alhoewel de baan daarvoor wel is goedgekeurd. Dat dit niet geschiedt is te danken aan het overleg, dat in deze gepleegd is met de directie van de Sta dionwielerbaan. Toestemming voor overkapping van de baan is niet van de N. W. U. verkregen. Wel zijn verschillende technische verbete ringen aangebracht, zooals de drainage, het aanplanten van boomen tegen wind, het bijbouwen van boxes, e.d. Ongetwijfeld zal de Duivendrechtsche baan dit seizoen talrijke interessante pro gramma's bieden. UND- EN TUINBOUW renkooL prei, enz. hebben gestaan. Want deze zullen meestal wel geen beurt meer gekregen hebben. Alleen wanneer de grond nog heel nat is, mag hy nog niet gespit worden, omdat de structuur daardoor sterk zop achteruitgaan. Bij het spitten lette men er op, dat men dit op vochtige gronden moet doen met open voor. De grond komt daarbij dus op ruggetjes te liggen. Dit zal het opdrogen zeer bevorderen, 't Js toch algemeen bekend, dat de verdamping ver meerdert, naarmate de oppervlakte grooter is. Bovendien kan de lucht er beter op inwerken, en indien we dezen winter nog vorst krijgen, kan deze zijn gunstigen in vloed des te beter op den gespitten grond uitoefenen. Tegelijkertijd kan men stalmest, compost en verschillende kunstmeststoffen onderbrengen op de wyze, zooals we dit vroeger hebben aangegeven. Voor de keuken: Wie niet van den wrangen smaak van 't looizuur in de thee houdt, doet er wat melk bij: de in de melk aanwezige ca- seine bindt het looizuur en neemt er den smaak van weg. De in den handel zijnde z.g. „Gezondheidsthee" verdient volgens dr. Van Raalte in „Voeding en Hygiëne" vol strekt niet dien naam. Wel is het looizuur- gehalte minder, maar verschilt toch niet beteekenend van dat van vele soorten ge wone thee. AGENDA LEIDEN. Dinsdag: „Hanze", praatavond over de Lichttarieven „Den Burcht" te half negen. Dinsdag. Vriendenkring ter eere van het Allerh. Sacrament. Vergadering i voor de Parochie St. Leonardus a Portu Mauritio. R.K. School Pot gieterslaan. 8 uur. Woensdag: Lezing door W. van Veenen- daal, Gezagvoerder by de K.L.M. over: Vliegwezen en Vlieglitera- tuur. Foyer Stadsgehoorzaal 8 uur. Donderdag, Zitting van de Ver. „Sa Vero nica", bovenzaal Vine ent iusge- bouw, Hoogl. Kerkgracht 32. 's mid dags van 35 uur. Donderdag, R.-K. Reclasseeringsvereeni- ging, zitting van 89 uur, gebouw St. Vinc.ver., Hooglandsche Kerk gracht. Vrijdag. R. K. Staatspartij, afd. Leiden „Den Burcht", 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 1 tot en met Zondag 7 April as. waargenomen door de apotheken: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telef. 523 en C. van Zijp, Wilhelmi- napark 8, Oegst geest, tel. 274. WENKEN VOOR IEDERE MAAND. Ie helft ApriL Wij noemen nog eenige éénjarige bloe men voor groote boordbedden. Atriplex Hortensispurpurea is een effectvolle plant me haar donkerrood blad en lange sprieti- ge bloemtrossen. Zaait zich zelf zeer gemak kelijk; de jonge plantjes moeten geregeld uitgewied worden, anders zou de tuin er gauw mee vol raken. Coreopsis Tinctoria is een der meest waardevolle eenjarige bloemplanten voor snijbloem, daar zij hon derden en nog eens honderden schitterend gele bloemen met bruinrood hart voort brengt. Bij de sierlijke houding en de rijk dom aan bloemen komt nog de flinke hoog te: de plant wordt gemakkelijk 1 M. hoog en levert een fraai gezicht op, wanneer zij bij drieën tegelijk wordt geplant. Tincl'oria is de beste Coreopsis-variëteit en verdient in aanmerking te komen als een waardevol le plant voor stadstuinen. Callirhoe Pedata wordt gemiddeld 12 M. hopg en schenkt ge durende langen tijd haar purperroode plat te bloemen. Carduus Acanthoides vraagt volop ruimte voor de enorme bladeren, ter wijl de stam 'circa 2 M. hoog wordt. Centau- rea Imperialis; var. Bride is zuiver wit; var. Bridegroom is mauve; Honeymoon is goud geel; zij zijn werkelijk schitterend, bijna drie-vierde M. hoog en onovertroffen als snijbloem, maar evenzeer decoratief te mid den van kTachtige planten in het boordbed. Eenjarige Chrysanthemums zijn schitteren de, rijkbloeiende planten, wanneer ze goed bemest en ruim geplant worden en in droge tijden rijkelijk van water worden voorzien, met geregelde verwijdering der verwelkte bloemen. Nevens de gewone variëteiten bloeit ook Chr. Segtum in gunstige jaren van begin Juni tot Nov. Daar ze afgesneden en op water gezet, lang frisch blijven, zijn ze zeer goed voor snijbloem. De éénjarige Salvia Horminum is zeer merkwaardig door de roode en blauwe schutblaadjes. Deze halen gemakkelijk drie-vierde M., en hoe wel de bloemen zelf niet veel beteekenen, trekken de schitterend gekleurde schut bladen van de bloemaren toch algemeen de aandacht. Clarleia's behooren al tot de gemakkelijkst te kweeken zaaibloemen en zijn niettegenstaande ver van algemeen. Ze worden 6 1 decimeter (palm) hoog; de bloemen zijn wit, rose en zalmkleurig, en komen op haar voordeeligst uit als ze de ruimte hebben. De ongeëvenaarde koren bloem (Centaurea Cyana) is uitstekend ge schikt voor hen, die groote borders te be planten hebben; ze komen ook voor in rose en wit, doch de donkerblauwe zijn en blij ven de mooiste. Ganra Lindheijmeri is al een zeer ongewone plant; zy draagt lange pluimen van roodachtig-witte bloemen op een stam van y* Meter. Delphinium Ajacis met haar prachtige, nobele blauwe bloe men is mede een der beste zaaibloemen, als snijbloemen ongeëvenaard. Ze begint in Juni te bloeien en gaat er mee door tot de vorst er een eind aan maakt. Delphinium Consolida lijkt veel op eerstgenoemde en is even goed; de bloemen zijn iets grooter dan van D. ajacis, gevuld, en komen in tal van kleurschakeeringen voor. Spitten: Wan neer de grond door vele regens dicht gesla gen en geheel met water verzadigd is, kan de lucht niet in voldoende mate doordrin gen. Scheikundige omzettingen der voe dingsstoffen zullen uiterst langzaam plaats hebben, zoodat de planten slechts een zeer beperkte hoeveelheid zullen kunnen opne men. Bovendien belet de groote hoeveelheid water een voldoende verwarming van den bodem, zonder welke de scheikundige om zettingen ook weer onvoldoende plaats heb ben, en de wortels slechts gebrekkig kun nen functionneeren. De oorzaak hiervan is, dat water een veel grootere warmte noodig heeft om bijvoorbeeld 1 graad in tempera tuur te stijgen, dan een even groote hoe veelheid droge aarde. Hoe vochtiger dus de grond is, hoe langzamer hij verwarmt. Om nu dit gebrek van den tuingrond te voorko men of te verminderen, is het noodig te spitten, zoodra droog weer dit maar eenigs- zins toelaat. Vooral is dit noodig voor die deelen van den tuin, waarop nog laat 'in 't najaar wintergroenten, als andijvie, boe UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. INTERESSANTE HUISVLIJT- TENTOONSTELLING. Als groote attractie: Javaansche theetent. In het Nutsgebouw had Maandagmiddag 1 de officieele opening plaats van de alhier georganiseerde 4 daagsche huisvlijttentoon- stelling ten bate van 't pl. crisiscomité. De i opening werd verricht door den burge- meester. Allereerst voerde echter de voor zitter van de sub-commissie 5 van de inza melingscommissie, de heer J. L. Gaillaard, het woord, die den burgemeester dank bracht deze opening te willen verrichten en allen die tot de organisatie hadden me degewerkt. Bijzonder bracht spr. ook dank aan inzenders en firma's die voor opluiste ring hebben zorg gedragen, zoomede aan de fa. Lam voor de keurig aangebrachte bloemen en palmversiering. De burgemeester, hierna overgaande tot de officieele opening, wees op het tot stand komen van deze tentoonstelling door de tijdsomstandigheden en wekte aanwezigen en Alphens burgerij op het beoogde doel met deze tentoonstelling bijzonder te steu nen. De voorzitter van commissie C., de heer Samson, bleek optimistisch over het wel slagen en bracht dank aan het bestuur van het Nut over het beschikbaar stellen der zaal en den heer Gaillaard voor zijn veel omvattenden arbeid voor deze tentoonstel ling. Nadat ook Mevr. Liefhebber de aan wezigen had opgewekt tot steun waren de aanwezigen in de gelegenheid de tentoon stelling te bezichtigen en werd met den verkoop een aanvang gemaakt. De inrichting is tot in alle puntjes prima verzorgd en bevat benevens de gebruike lijke stands en attracties, tal van beziens waardigheden op oudheidkundig gebied, Indische afd. met warong, theeschenkerij met Javaansche bedienden, figuur, houtsnij, en tal van andere artikelen, te veel om op te noemen, zoodat wij het publiek advisee- ren zelf de eerstkomende dagen de tentoon stelling met een bezoek te vereeren; men vergete, daarbij evenwel niet zijn porte- monnaie mee te nemen, opdat het door het comité beoogde doel worde bereikt, nl. het lenigen van den nood van zoovelen. HAZERSWOUDE. Geslaagd. Vrijdag 29 Maart slaagde aan de Modeacademie „Wohrijzek" te Am sterdam voor eerste coupeuse, leerares, Mej Tina v. d. Water alhier. LEIDERDORP. Damclub. Vrijdag 1.1. hield de Leidër- dorpsche Damclub een ledenvergadering. De voorzitter sprak zyn genoegen uit over de groote vooruitgang der vereeniging. De animo voor 't damspel blijkt ook hierin, dat L.D.C. vermoedelijk op de 2de plaats komt van de Haagsche Districts-competitie. Door het bestuur werd voorgesteld om nieuwe Bordenwedstryden te spelen met 't oog op de vele nieuwe leden, die reeds een aan vraag deden om mede te kunnen uitkomen op de eerstvolgende competitie. Hiertoe werd met. alg. st. besloten. Het kampioen schap, waaraan een wisselbeker verbonden is, welke thans in 't bezit is van den Lei- derdorpschen kampioen, den heer H. v. d. Vecht, wordt in aparte groepen-wedstrijden verspeeld na de vacantie, die eind Juni be gint tot de eerste week in September. Na een gezellige en geanimeerde bespreking over de belangen der Damclub sloot de voorzitter, de heer J. B. v. d. Wijngaard, onder dank voor de samenwerking deze le denvergadering. NIEUW VEEN. KOPEREN AMBTSJUBILEUM VAN DEN HEER SCHOORL. Een bemind schoolhoofd. Het is geen late Aprilgrap, maar gisteren herdacht de heer I. M. Schoorl, dat hij 12 yt jaar geleden benoemd werd tot hoofd der R.K. Par. School alhier. En al is een kope ren jubileum als schoolhoofd lang geen witte raaf, vermeldenswaard blijft het toch. 1 Oct. 1922 ging de heer Th. E. Copray z.g., na bijna veertig jaren het hoofdschap in Nieuwveen te hebben bekleed, van zijn welverdiend pensioen genieten en de heer Schoorl, toen nog onderwijzer te Ouderkerk a. cL Amstel, werd zijn opvolger. In de jaren, dat wij onder hem mochten werken, hebben wij den heer Schoorl lee- ren waardeeren als een uitstekend hoofd, vol toewijding voor zijn werk. Door zijn natuurlijke eenvoud en gelijkgestemd pret tig humeur heeft hij zich bemind gemaakt bij de kinderen en het personeel. Dat wy den jubilaris nader belichten, strookt geenszins met zijn wensch. Wij zul len ons echter beperken tot zijn muzikale zyde. Zijn liefde voor en kennis van zang stelt de heer Schoorl niet enkel in dienst van het onderwijs, doch tevens van de kerk. Met graagte mogen wij welhaast zeggen, wonen de parochianen op de Eucharistische dagen het aanbiddingsuur van de school kinderen by, want het kinderkoor van den meester mag er zijn. Met een benijdens waardig talent leert hij de jeugdige zangers en zangeresjes een keurcollectie één- en meerstemmige geestelijke gezangen. Sim pele bekende liederen klinken onder zijn leiding nieuw en roepen de diepere inhoud bij de devote luisteraars top. Gisterenmorgen werd aan het smaakvol versierde hoofdaltaar een plechtige H. Mis uit dankbaarheid opgedragen door den wel- eerw. heer Kapelaan Nicolaas. De heele school was vanzelf present, alsmede het vol ledige schoolbestuur, t.w. de zeereerw. heer pastoor F. J. van Nes en de heeren M. No tenboom, Th. P. Vink en Ran. Het kerkkoor verleende zijn gewaardeerde medewerking. Onder de H. Mis naderden allen tot de H. Tafel en baden Gods zegen over den ju bilaris, zijn gezin en zijn werk af, om nog zeer vele jaren in krachtige gezondheid aan de St Nicolaas-school zijn verdienstelijk werk te kunnen voortzetten. Tegen tienen trad het „koperen" hoofd, vergezeld van zijn echtgenoote, mevr. J. M. Schoorl-Copray, zijn lokaal binnen en werd met een feestlied verwelkomd. De kinderen der twee hoogste klassen boden een zeer fraaie bouquet witte seringen aan, terwijl keurige bloemenmanden van het schoolbe stuur en het personeel meerdere luister bij zetten. De voorzitter van het schoolbestuur sprak toen ongeveer als volgt den jubilaris toe: Ofschoon het bestuur zeer goed uw wensch kende, heeft het toch gemeend uw ambts jubileum niet ongemerkt te laten voorbij gaan. Vandaag immers zyn wij eens In de gelegenheid u van onze waardeering en ndakbaarheid te getuigen voor uw ijver, uw opoffering en liefde voor het onderwijs aan de kinderen. Wij weten hier tevens te spreken namens de ouders. Niet slechts de schoolgaande kinderen houden van u, doch misschien nog meer degenen, die nu in het leven staan en bij u hun opleiding ontvin gen. Uw onderwijs is niet louter op het maatschappelijke ingesteld, maar meer nog op een godsdienstige en zedelijke basis. Daarvoor past ons warme dank. Ook mogen wij God danken voor den gelukkigen op volger, dien wij in u hebben gevonden, toen de heer Copray zijn verdienstelijk werk neerlegde. Zijneerw. besloot zijn huldigings woord met de wensch, dat de jubilaris nog een lange reeks jaren op even voortreffelij ke wijze het katholiek bijzonder onderwijs in Nieuwveen zal mogen behartigen. Een krachtig applaus sloot zich hierbij aan, dat nóg sterker werd toen de kinderen hoorden, dat ze vandaag vrij hadden. De jubilaris bracht het schoolbestuur al lereerst dank voor de plechtige H. Mis, waardoor deze dag feestelijk is geworden, vooral door de algemeene H. Communie der kinderen. Spr. dankte verder voor de goedmoedige en prettige medewerking steeds van het bestuur en vooral van den Pastoor ondervonden. Zoo ooit, dan geldt hier: Onder de kromstaf is het goed dienen. Kap. Nicolaas werd dank gebracht voor zijn verdienstelijke muzikale medewerking. Zich tot de kinderen richtend, dankte de mees ter voor de algem. Communie te zijner in tentie, hetgeen voor hem het mooiste ca deau was, dat zy hem konden geven. Toen kregen de kinderen gelegenheid persoonlijk den jubilaris en echtgenoote te feliciteeren, waarbij de lagere klassen en het personeel zich aansloten. In klein-comité prees Kap. Nicolaas in een luchtig speech je de voortreffelijke ver houding tusschen hoofd en personeel. Het personeel had zich zooveel mogelijk strikt willen houden aan den uitdrukkelijken wensch van den jubilaris om geen drukte te maken. Dat het bestuur der school in strijd hiermee gehandeld heeft, aldus spr., kwam doordat het bestuur naast een persoonlij ke huldiging tevens het onderwijzersambt eens wilde eeren. Voor zoover er nog „wrok" zat, werd deze aan de pastorie af gedronken!

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2