Overheidshulp en self help. Vrouwenhanden Leidsch Crisis-Comité ZATERDAG 30 MAART 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 16 De verhouding tusschen politiek en mid denstand, en tusschen middenstand en po- liiek, is op het oogenblik wel even anders dan nog betrekkelijk kort geleden. Kon men kort geleden nog vaststellen, kan die twee zich in hoofdzaak niet al thans zeer weinig, met elkaar bemoeiden, momenteel gaat het de omgekeerde rich ting uit. Er zijn er in de middenstand, die overdreven, vrijwel uitsluitend het heil van de politiek en van de staat verwach ten, en er zyn diverse politieke groepen, die zich zeer intensief met den middenstand bemoeien. Wij zeggen niet te veel, als we constatee- ren, dat het vraagstuk der positie van den middenstand, in zijn algemeenheid en in zijn wezen, gedurende reeksen van jaren op politiek terrein is verwaarloosd. In déze constateering ligt geen enkel ver wijt aan het adres van de politiek of van eenige politieke partij, laat staan van de Katholieke Staatspartij. Integendeel, als in het verleden van ver- waarloozing van den middenstand door de politiek mag en moet worden gesproken, dan ligt de oorzaak en de schuld daarvan uitsluitend bij den middenstand zelf, in zijn gevoel van maatschappelijke zelfegnoeg- zaamheid, dat op zijn beurt zoo'n noodlot tig nevenverschijnsel is van de op zich zelf zoo kostelijke maatschappelijke en eco nomische zelfstandigheid. Jarenlang heeft de middenstander ge meend zijn eigen boontjes te kunnen dop pen. Jarenlang heeft de individualistische middenstander ingrijpen van de overheid tot regeling van zijn maatschappelijke en economische positie verafschuwd en zoo veel mogelijk tegengehouden. Begrijpelijk was die houding tegenover een overheid als het gemeentebestuur van Amsterdam in het vorig decennium, die door socialistische motieven werd geleid en die het op socialisatie-oogmerken ge munt had. Doch maar al te zeer werd de houding van den middenstander door een volkomen ongemotiveerde en onprincipieele zelf standigheids- en vrijheids waan bepaald. In dien geest en in die houding is lang zamerhand verandering gekomen. Verandering door principieele voorlich ting, door maatschappelijke stroomingen en ook door harde economische feiten. Een verandering, die vrijwel radicaal mag heeten, soms zelfs al te radicaal. „De zelfstandige werker roept om den staat. De taak van den Middenstand. Dat is de opmerkelijke verandering in de houding van den middenstander", zeide Rector Bots. „De oude middenstander zocht zijn kracht in het zwijgen, hij ging stil zijn gang, want hij had iets te verbergen. In onze romanne tjes wordt de herinnering daaraan nog be waard; herhaaldelijk treedt daar een oom op, die heel zuinig leeft en jarenlang een onaanzienlijk zaakje drijft in kruideniers- en grutterswaren, maar bij zijn dood ko men de tonnen voor den dag. Die romantische tijd voor den midden stand is uit, die oompjes bestaan niet meer, evenmin als die goudmijnen van midden standszaakjes". Onze katholieke middenstandsbewegrng heeft de nooden van den middenstand diep gepeild. Zij heeft vorm en richting weten te ge ven aan zijn behoeften en streven. Zij vraagt ordening en bescherming van den middenstand ten aanzien van vesti- gingsmogelijkheid enn concurrentiemetho- des. Zij vraagt overheidshulp, maar zij wijst daarnaast zooals zij steeds heeft gewe zen op de taak van den middenstand zelf. Voortreffelijk is die taak tot uiting ge bracht in de oproep, die de drie Nederland- schen middenstandsbonden in het vorig jaar aan het slot van hun gemeenschappe lijk program 1934 tot den middenstand van Nederland hebben gericht: „Ieder middenstander streve bij voortdu ring in sociaal en economisch opzicht naar de meest volkomen vervulling zijner maat schappelijke taak. Waar het voor de richtige vervulling van die taak dienstig kan zijn, ga hij over tot economische samenwerking met zijn bran- chegenooten. Als één man trede de middenstand toe in stands- en vakverband tot de organisatie, die naar richting en levensbeschouwing voor hem is aangewezen en volge hij in stipte discipline de leiding, die door de or ganisaties wordt gegeven." ,In stands- en vakverband! Zonder doelbewust self help van den middenstand is overheidshulp niet denk baar. Zonder patroonsvakorganisatie is orde ning in de middenstandsbedrijfstakken een voudig niet mogelyk. Laat de middenstand, en laat vooral de winkelstand in zijn diverse branches, too- nen dit te begrijpen! GEMENGDE BERICHTEN TE VROEG UITGESTAPT. Door tram overreden en gedood. Donderdagavond omstreeks half elf stap te mej. M. Warna, in dienstbetrekking bij mevr. Blocq van Haersma de With, ter hoogte van de Buntlaan onder Driebergen uit de tram, voordat deze geheel stilstond, meldt de „Utr. Crt." Zij kwam te vallen en geraakte onder de wielen. De tram, die onmiddellijk tot stilstand werd gebracht, moest worden opgevijzeld om het slacht offer te bevrijden. Het bleek, dat een der been en vrijwel geheel was afgereden en nog tal van andere kwetsuren den toestand van de ongelukkige hoogst bedenkelijk maakten. Spoedig was een drietal doktoren ter plaatse, die de eerste hulp verleenden. Het slachtoffer werd per ziekenauto naar de Rijksklinieken te Utrecht overgebracht, waar zij in den loop van den nacht aan de bekomen verwondingen is overleden. MEISJE OVERREDEN. Gisteravond omstreeks acht uur is het 15-jarig dochtertje van den timmerman J. Gerdsen aan de Wierdenschestraatweg te Almelo, toen zij, terwijl zij met een vrien dinnetje zonder op het verkeer acht te slaan, stoeiende den weg overstak, door een uit de richting Wierden komende auto aan gereden. Zij werd daarbij zoo ernstig ge wond, dat zij op weg naar het ziekenhuis overleed. PADVINDERHUIS AFGEBRAND. Veroorzaakt door lichtkogel uit militair vliegtuig? Gisteravond te ongeveer kwart over negen werd een uitslaande brand gemeld aan de Daan Fockemalaan te Amersfoort. De brandweer, onder leiding van den waar nemend commandant Droog, rukte met vol ledig materiaal uit. Bij aankomst bleek het padvindershuis, aan genoemde laan gele gen tusschen de bosschen en vlak naast de stichting „O. L. Vrouw ter Eem", in lichte laaie te staan. Aangezien het gebouw geheel van hout was, vond het vuur gretig voedsel en brand de het gebouw tot den grond toe af. Met twee stralen vanaf de stichting O. L. Vrouw ter Eem en een vanaf de Daan Fockema laan werd eerst de omgeving goed natge maakt en daarna het vuur krachtig bestre den. Het gevaar voor de bosschen werd be streden. De schade wordt door verzekering ge dekt. Wat de oorzaak van den brand betreft, als men de verzekering van verschillende personen uit de omgeving mag gelooven, is deze wel heel ongewoon. Er waren gis terenavond in de omgeving militaire oefe ningen, waaraan door vliegtuigen werd deelgenomen. Nu moet een dezer laatste een lichtkogel hebben uitgeworpen. Ver schillende personen verzekeren nu perti nent, dat deze lichtkogel den brand heeft doen ontstaan. „Msb." POGING TOT BRANDSTICHTING BIJ DEN VRIJHEIDSBOND. Gisternacht hebben ombekende daders getracht brand te stichten aan het bureau van de Liberale Staatspartij De Vrijheids bond, Frans van Mierisstraat 83 te Amster dam. Omstreeks half één bemerkte een wa ker van den particulieren nachtveiligheids dienst op zijn ronde, dat in de portiek van het benedenhuis, een hoopje in spiritus ge drenkte vodden brandde, in de onmiddel lijke nabijheid van een flesch spiritus, met daarnaast een doosje lucifers. Ook was het voor den gevel uitstaande linnen verkie zingsbord met spiritus bevochtigd. De waker waarschuwde de bewoners en het vuurtje werd gedoofd. De politie is van het gebeurde op de hoogte gebracht en stelt een onderzoek in. De waker en een agent hebben twee verdachte jongelieden op fiet sen in de omgeving van het bureau gezien; een droeg een bolhoedje. „Vad". TYPHUSGEVALLEN TE ROOSENDAAL. Besmette garnalen de oorzaak Sedert enkele weken komen te Roosen daal eenige gevallen van typhus voor; de patiënten worden in de barakken van het ziekenhuis Charitas verpleegd. Een twee tal is reeds aan de ziekte overleden. De ziektegevallen deden zich het eerst in twee gezinnen voor, waar alle gezinsle den erdoor werden aangetast. Bij het onde- zoek naar de oorzaak der ziekte viel het op, dat in de beide gezinnen garnalen wa ren gegeten afkomstig van een garnalen- koopman uit Arnemuiden. In verband hier mede werd deze koopman, toen hij weer met een nieuwe voorraad aan het station te Roosendaal terugkwam door de politie verzocht mee te gaan naar Charitas, waar de inspecteur van de Volksgezondheid te genwoordig was, die het onderzoek nu ver volgde. Bij dit onderzoek en het verhoor van den koopman bleek, dat de garnalen te Arne muiden in een waterput worden gewas- schen. Na onderzoek van dit water kwam aan het licht, dat het water in den Arne- muider put typhus-bacillen bevatte, zoodat kan worden aangenomen, dat van daaruit de besmetting is ontstaan. Uit voorzirg werd de bezending garnalen welke de koopman bij zich had in beslag genomen en vernietigd. Besmettingshaard nog niet de finitief vastgesteld. De „Msb." verneemt nader, dat sedert eenige dagen het aantal ziekte-gevallen nog met twee is toegenomen. De toestand van deze patiënten is ook ernstig. Intusschen is gebleken, dat het nog niet positief vast staat, dat het water uit den put van den garnalankoopman te Arne muiden, onder wiens klanten de eerste ziektegevallen zich moeten heben voorge daan, besmet is en .als besmettingshaard moet worden aangewezen. Het onderzoek dienaangaande wordt nog voortgezet. Wel wordt, ook door den inspecteur van de Volksgezondheid, als vermoedelijk aan genomen, dat de besmettingshaard der ziek tegevallen te Arnemuiden moet worden ge zocht. VERDUISTERINGEN TE VOORBURG. Eenige dagen geleden heeft zich te Voor burg een eenigszins zonderlinge geschie denis afgespeeld, welke heeft geleid tot de ontdekking van een belangrijken diefstal ten nadeele van de N.V. Incassobank. Op den Veurschen Achterweg in de na bijheid van Veur werd n.l. in begin van deze week een man aangetroffen, die in de sloot was terecht gekomen. De man, die bij ander onderzoek bleek te zijn de 50-jarige Van der S. uit Delft, wissellooper in dienst van de Incassobank, werd in een nabijge legen woning binnengebracht en aldaar van droge kleederen voorzien, doch, mede door de zonderlinge houding welke Van der S. aannam, werd het raadzaam geacht de Voorburgsche politie met deze gebeur tenis in kennis te stellen. De politie heeft daarna onmiddellijk de zaak onderzocht en, waar ook zij in de meening verkeerde, dat zich hier verdachte omstandigheden voordeden, heeft zij de wisselportefeuille met papieren en geld, welke de looper nog in zijn bezit had in be slag genomen. Uit het verhoor, dat gerui- men tijd heeft geduurd, is toen aan het licht gekomen, dat Van der S. reeds een tweetal jaren zich aan verduisteringen ten nadeele van meergenoemde Bank had schuldig gemaakt. Doordat hij voor ver schillende kantoren werkte, wist hij bij de afrekeningen de ontstane tekorten telkens door de bedragen welke nog niet behoefden te worden afgerekend, aan te zuiveren. Het is ook alleen daardoor te verklaren, dat de Bank niet eerder de malversaties heeft ont dekt. Het tekort beloopt ongeveer 1300, 1400.—. Het blijkt, dat het gezin van Van der S. op te hoogen voet heeft geleefd. V. d. S. had voor zichzelf niets noodig, maar is steeds meer in moeilijkheden geraakt en zijn gedragingen van tijd laatsten tijd moe ten dan ook aan een overspannen zenuw toestand worden toegeschreven. V. d. S., die reeds 24 jaar in dienst van dè Incassobank was, is naar het politiebu reau te Voorburg overgebracht en zal voor den Officier van Justitie worden geleid. Het verhaal, dat de man zou zijn over vallen of wel een overval zou hebben ge fingeerd, is niet juist. GERAFFINEERDE OPLICHTER. Als een treffend staaltje van geraffineer de oplichting mag zeker het verhaal gelden dat aan „de Tijd" een dezer dagen ter oore kwam en dat wij ter waarschuwing van kloostergemeenten publiceeren. In het moederhuis van een zustercongre gatie meldde zich in het- begin van deze week een correct gekleed heer van middel baren leeftijd aan, die voorgaf besprekin gen te willen voeren betreffende zijn acht tienjarige dochter, die gaarne als postu lante in het huis zou worden opgenomen. Door het noemen van namen van geeste lijken en andere bijzonderheden, waaruit bleek, dat hij aardig van den gang van za ken op de hoogte was, wist hij het vertrou wen der volstrekt geen wantrouwen koes terende zuster, die hem ontving, te winnen en het slot van het aangename onderhoud was, dat een dag werd bepaald, waarop de nieuwe postulante zou komen kennis ma ken. De zuster liet den vriendelijken bezoe ker het huis en den hof zien en tijdens deze wandeling vertelde de keurige meneer o, zoo maar heel even en terloops dat hij een vervelende geschiedenis had mee gemaakt op zijn reis naar het moederhuis. In een restauratie, waar hij wat gebruikte, had hij zijn portefeuille met 65.laten liggen! De zuster was dat, volgens den heer erg onbelangrijke verhaaltje vergeten, toen zij aan het slot van het bezoek bemerkte, dat den vriendelijken vader eener toe komstige postulante klaarblijkelijk wait hin derde. Zij vroeg of zij wellicht iets doen kon.... En tja, die portefeuille; hy moest nog terug naar Den Helder en bezat nu geen cent. De oplichter had zijn spel zoo geraffineerd gespeeld, dat de zuster hem tien gulden reisgeld toevertrouwde. De achttienjarige dochter heeft zich op den af gesproken dag niet als postulante aange meld. Achteraf is gebleken, dat meneer zich reeds tevoren op eenige pastorieën had aan gemeld om steun. Of hij daarin geslaagd is, weten wij niet. Wel weten wij, dat hem op een pastorie gevraagd werd even te willen wachten totdat men telefonisch inlichtingen zou hebben ingewonnen. Toen men terug kwam, om hem het resultaat van die tele fonade mede te deel en, was meneer reeds van de stoep verdwenen en niet meer te vinden. DE MORFINE-SMOKKELAFFAIRE. Aangehoudene op vrije voeten. Omtrent de morphine-smokkelaffaire wordt nader gemeld, dat E. H., woonach tig te Beek, die eergisterenavond werd aan gehouden, na verhoor door de politie op vrije voeten is gesteld. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. VALSCHE MUNTERSBENDE OP HET SPOOR? Gistermiddag werd door de Marechaus- sée te Venlo de 25-jarige A. Geurts uit Schandelo gearresteerd, terwijl deze bij een bankinstelling een 26-tal valsche munt stukken van 5 Mark trachtte in te wisselen. De man werd in de Marechausseekazerne ingesloten. Vermoed wordt, dat de aangehoudene deel uitmaakt van een reeds lang gezochte valschemunstersbende. In samenwerking met de Duitsche poli tieautoriteiten wordt thans een uitgebreid onderzoek ingesteld. DE A. N. W. B. treft voorbereidselen voor de „Stilte Maand" te Breda. Door de Gemeente Breda wordt van 230 April een anti-lawaai-campagne gevoerd. De A. N. W. B. plaatst bordjes „Meer Stil te" op de armen zijner wegwijzers om Breda. CADAVERS ALS KIPPENVOER. De marechaussee te Leusden heeft een goede vangst gedaan, welke het resultaat is van maandenlange nasporingen. Onder leiding van den opperwachtmeester Van Oosten heeft men bij een kippenhouder na bij de grens van Leusden Woudenberg in beslag genomen de cadavers van vier gras kalveren, veertien nuchtere kalveren, een paar koeien, een schaap en een paard. Deze waren bestemd voor.... kippenvoer! De kippenhouder verklaarde, dat dit uitste kend was, want de Kippen legden er best door en het was niet duur ook. Dit vleesch werd gekookt en dan aan de kippen gege ven, meldt het „Hbld.". Van de bovengenoemde partij vleesch, die in beslag genomen is en naar het slacht huis te Amersfoort is vervoerd, bleek niets deugdelijk te zijn voor de consumptie. Men is er ook in geslaagd te ontdekken waar dit vleesch vandaan kwam; ©enige slachters uit de omgeving zijn reeds opge spoord. KERKNIEUWS PASTOOR CH. DE MEULDER. Een in heel Hollands Noorderkwartier bekend en mind priester, pastoor Ch. de Meulder van de parochie van den H. Dio- nysius te Heerhugowaard herdenkt mor gen den dag, waarop hij vóór 40 jaar pries ter werd gewijd. Doch 1935 is nog in een andere beteekenis een jubeljaar voor dezen grijzen priester; immers 3 Juni a.s. zal hij een kwarteeuw pastoor zijn, welk herder lijk ambt hij 18 jaar in de oudste parochie van de Waard uitoefende Geboren 23 April '70 te Lis se werd hij 30 Maart 1895 priester gewijd. Zijn eerste pastoorsplaats was Ierseke, waar hij 3 Juni 1910 benoemd werd. In 1917 werd hij op 27 October benoemd tot pastoor van St. Dionysius te Heerhugo waard. Wegens den besloten tijd van de H. Vas ten wordt de uiterlijke feestviering, bij welke gelegenheid een groot leekenspel zal worden uitgevoerd, uitgesteld tot 3 Juni, wanneer hij zijn zilveren pastoraat hoopt te herdenken. Morgenochtend wordt het feest echter reeds kerkelijk herdacht met een plech tige H. Mis. De twee andere jubilarissen, die 40 jaar priester zijn, in ons Bisdom, zijn de hoog- eerw. heeren Mgr. de Gruyter, priester buiten de bediening, te 's-Gravenhage, en kanunnik-deken van Heeswijk, te Rotter dam. Beiden hebben zich aan elk feestbe toon onttrokken. DE NEDERLANDSCHE NATIONALE BEDEVAART Wegens het bedanken van den H.Eerw. Heer van der Waarden, Pastoor-Deken te Almelo, als lid van het Comité van de Ver. tot Samenstelling van Nederlandsche Be devaarten, was voor het Aartsbisdom Utrecht eene vacature in genoemd Comité. Door Z. D. Hoogw. Excell. Janssen werd in deze vacature benoemd de Zeer Eerw. Heer G. Wiegerink, Pastoor te Doornen- burg. blijven ondanks alle huishoudelijke arbeid a gaaf, zacht en blank door Uit het prospectus van de Ned. Nationale Bedevaart 1935, dat thans verschenen is, blijkt, dat dit jaar een Bedevaart uitslui tend naar Lourdes zal worden gehouden, van 23 tot en met 31 Juli a.s. Het ligt we derom in de bedoeling de pelgrims te ver voeren met drie extra treinen en de zieken met een specialen ziekentrein. Twee pelgrimstreinen benevens de zie kentrein zullen vertrekken van Roozen- daal,, terwijl een der pelgrimstreinen ver trekt van Nijmegen over Venlo, Maastricht en Luik, om aan de diverse tusschengele- gen stations de pelgrims op te nemen. Als Directeur der treinen zal ook dit jaar we derom optreden Jhr. Mr. G. Ruijs de Bee- renbrouck en als Directeur der ziekenver pleging Jhr. Mr. F. van Nispen tot Seve- naar. De medische leiding van de zieken- afdeeling zal berusten in handen van Dr. Th. Platte te Heerlen. Reeds werd toezeg ging ontvangen, dat de heeren Dr. L. A. Veeger te Nijmegen en Dr. W. B. Hudd- leston-Slater te Rotterdam in dienst van de ziekenverpleging de Bedevaart zullen ver gezellen. Door de Nederlandsche en Fransche Spoorwegen werd bereids toegezegd, dat 't benoodigde doorloopende D-trein materiaal beschikbaar zal worden gesteld. Voor de pelgrims die zulks wenschen be staat gelegenheid om zoowel op de heen als op de terugreis de maaltijden te gebrui ken in een restauratierijtuig. Uit het prospectus blijkt, dat de reiskos ten eenigermate verlaagd werden en dai ook meerdere hotels te Lourdes een lage- ren pensionprijs in rekening zullen bren gen, zoodat de totale kosten der Bedevaart lager zijn dan voorgaande jaren. Door het Bureau V.N.B., Lindeplein 17 te Heerlen, worden uitvoerige prospecti en inlichtingen voor zieken op aanvrage gaar ne toegezonden. WIJ K0MCH W0EN5DAG BIJ U AAN! U STELT 0MS TOCH MIET TELEUR

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 16