DONDERDAG 28 MAART 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN TRAMBOTSING TE ROTTERDAM. Verschillende passagiers gewond. Gistermiddag half 5 heeft in de Putsche laan hoek Pretoriuslaan te Rotterdam een ernstige trambotsing plaats gehad. Bij de halte op dit kruispunt stond een motor met aanhangwagen van lijn 2 stil om passagiers op te nemen. Op dezelfde lijn kwam met vrij groote snelheid een buiten dienst zijnde motorwogeri aanrij den. Doordat de electrische rem weigerde reed de wagen met groote snelheid tegen de stilstaande tram. De botsing was zeer hevig. Het voorbal- con van den rijdenden wagen werd geheel ingedeukt en alle ruiten werden vernield. De bestuurder kwam met den schrik vrij. De bijwagen van de aangereden tram werd tegen den motorwagen gedrukt. Het achter- en voorbalcon en het achterbalcon van den motorwagen werden ingedrukt. De passagiers in den aanhangwagen slin gerden van hun zitplaatsen. Twee hunner, de 38-jarige chauffeur N. J. de F. en de 42-jarige gemeentewerkman J. M., klaag den over pijn in hun rug en zijn per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis vervoerd. Eenige andere pasagierg kregen lichte snij wonden. AAN DE BEKOMEN VERWONDINGEN OVERLEDEN. De 35-jarige gehuwde beambte bij de Nederlandsche Spoorwegen L. Engels, die Zondag ji. op de Rademarkt te Groningen, door een auto werd aangereden en in zorg- wekkenden toestand werd opgenomen in het Academisch Ziekenhuis, is daar giste ren aan de bekomen verwondingen over leden. JONGEN IN DRIJFZAND GERAAKT. De brandweer te Amsterdam is gister- namiddag uitgerukt voor een niet alle- daagsche redding. Een politie-agent ont dekte te omstreeks half zes een jongetje, dat op een vlotje op het water tusschen het drijfzand aan den Hem weg aan het varen was. De jongen kon voor- noch achteruit en hy was geheel omgeven door drijfzand, waarop hij zich niet waagde. De politie, die den jongen ook niet" hel pen kon, riep de brandweer te. hulp. Een brandweerman wist met een kano in zijn nabijheid te komen en hem door middel van een touw in het wankele vaartuig te trekken, dat voor een gedeelte vol liep. Doornat is de jongen ten slotte weer op den vasten bodem gebracht. Hij vertelde, dat hij wel ongeveer twee uur in deze ge vaarlijke positie had doorgebracht. Daar hij doornat en koud was, rolde de brandweer hem in een deken en is de jongen met de motorspuit naar zijn woning aan de Po- lanenstraat gebracht. „DÜTVEND RECHT" LOOPT OP PIER. Betrekkelijk goed afgeloopen. Het groote Nederlandsche tankschip „Duivendrecht", uit Rotterdam, metende 9000 ton en bevracht met een lading van 7500 ton benzine en olie, dat met assisten tie van twee sleepbooten Dinsdagmorgen de haven van Helsingfors binnenvoer, liep met volle kracht op de pier. De voorste ven van het schip verbrijzelde de steenen bekleeding en drong bijna een meter in het pierlichaam. Een der sleepbooten wierp de tros los; de andere tros 'brak en raakte verward in de schroef van de „Duivendrecht", waar een duiker hem moest weghalen. Het voorschip liep vol water, doch na en kele uren was het schip weer leeggepompt en vlot gebracht. De oorzaak van het ongeval is onbekend. BRAND IN EEN WASSCHERU TE ALMELO. Gisteravond omstreeks tien uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de Electrische Wasch- en Str ij kinrichting van den heer F. H. Far wiek aan den Oostmar- sumschestraat te Almelo. Een zoon van den eigenaar kwam toevallig in de fabriek voor zyn dagelij ksche inspectie en ont dekte vlammen in het achtergedeelte van de fabriek, waar de droogkamer geves tigd was. Hij waarschuwde onmiddellijk de brandweer die spoedig ter plaatse was en het vuur met drie stralen aantastte. Zij kon echter niet verhinderen, dat het ge- heele gebouw een prooi der vlammen werd. Ook de machines zijn grootendeels verlo ren. Een gedeelte van de wasch heeft men nog kunnen redden. De schade die op on geveer 10.000 geschat worde, wordt door verzekering gedekt. VERDUISTERINGEN BIJ HET HAAGSCH CRISIS-COMITé. Door drie employé's. Naar aanleiding van in enkele bladen voorkomende berichten over verduisterin gen bij het Haagsche Crisis Comité heeft het Ned. Corr. Bureau ter zake een nauw keurig onderzoek ingesteld, in verband waarmede kan worden medegedeeld, dat de feiten als volgt zijn: Twee employé's werkzaam zij het Haagsch Crisis Comité, hebben verduisteringen ge pleegd. Beide verduisteringen loopen ge zamenlijk tot een bedrag van 500. Boven dien heeft een waarnemend wijkhoofd zich, bij de wekelijksche collecte van de op Maandag ingezamelde gelden, op slinksche wijze eenige bedragen toegeëigend. De secretaris van hef Haagsch Crisis Comité, de heer Berckenkamp, die sinds eenige weken de leiding van deze organi satie op zich heeft genomen, heeft zich mede met het bestuur van genoemd co mité op het standpunt gesteld, dat ieder een, die zich op onrechtmatige wijze gel den toeeigent, toebehoorend aan de nood lij diende ingezetenen van 's-Gravenhage, zonder aanzien des persoons aan den straf rechter zal worden overgeleverd. Aan de toepassing van dit beginsel vielen derhalve de drie hierbedoelde personen ten offer. De rechter zal thans hebben uit te ma ken, hoe zwaar hun straf zal zijn. Het zal, aldus de heer Berckenkamp, wel geen betoog behoeven, dat bij een wijdver takte organisatie als door het H.C.C. wordt gevormd, evenals bij ieder groot lichaam, het kan voorkomen, dat pogingen worden gedaan om zich op oneerlijke wijze te ver rijken, maar evenzoo zal het aan het pu bliek nu wel duidelijk zijn, dat de leiding van het H.C.C. er voor zal weten zorg te dragen, dat alle onrechtmatigheden in het volle licht der openbaarheid zullen wor den gebracht en dat het zich op de scherp ste wijze zal keeren tegen diengene, die zich aan gelden, aan de noodlijdende ge meente toekomende, mocht willen vergrij pen. OUDE MOORD OPGEHELDERD? Wielrenner uit Oss gearresteerd. De Koninklijke Marechaussee te Oss heeft gisteravond gearresteerd den bekenden Os- schen wielrenner J. P. C. als vermoedelij ke dader van den geheimzinnigen moord op den 30-jarigen caféhouder J. v. d. Pas, gepleegd te Oss in den nacht van 8 op 9 November 1932. Zoo als bekend heeft in den morgen van den negenden November 1932 een landbou wer, die zijn paard uit de weide ging halen, op een aangrenzend stuk weiland het lijk gevonden van den caféhouder J. v. d. Pas, die op den avond van zijn dertigsten ver jaardag verraderlijk door revolverschoten van het leven was beroofd. De marechaus see had toen reeds ernstige verdenking te gen genoemden C., van wien bekend was, dat hij zich vaak ten huize van den versla- gene had opgehouden. De justitie moest den verdachte enkele oagen later evenwel weer op vrije voeten stellen. Thans schijnt de marechaussee, die voortdurend in dit mysterieuze moorddra- ma krachtig is blijven naspeuren, voldoen de bewijzen te hebben gevonden, om C. opnieuw in arrest te stellen. Hij zal naar 's-Hertogenbosch worden overgebracht om ter beschikking van de justtie te worden gesteld, meldt de „Tel.". C. is eerst kort geleden uit de gevan genis te Roermond ontslagen, waar hij ge- ruimen tijd in voorarrest heeft doorge bracht als verdachte in een beroovingszaak gepleegd te Deurne. Voor deze zaak stond de wielrenner terecht met Piet de Bie, doch wegens onvoldoende bewijs was de officier van Justitie bij de behandeling van het proces genoodzaakt vrijspraak voor beide verdachten te vragen, waarmede de recht bank zich vereenigde. DE MOORD TE DEN HAAG. De verdachte inzake den moord in de Naaldwijkschestraat in Den Haag is gister middag door de politie opnieuw aan een streng verhoor onderworpen. Hij blijft ech ter met de grootste stelligheid ontkennen, dat hij de jonge vrouw gestoken heeft en heeft ook gisteren nadrukkelijk verklaard, aan het voorgevallene geheel onschuldig te zijn. Ook het bezwarende materiaal, dat de politie tegen hem verzameld heeft, kon in zijn houding geen wijziging brengen. Waar schijnlijk zal hij vandaag ter beschikking van de justitie gesteld worden en in het Huis van Bewaring worden opgesloten. DUTTSCHER AANGEHOUDEN. Foto's van fortificaties gemaakt. De rijkspolitie heeft, volgens de „Tele graaf", op den Afsluitdijk proces-verbaal opgemaakt tegen een Duitscher, die zich met een fototoestel op verdachte wijze na bij de fortificaties in den afsluitdijk had opgehouden. Nadat het fototoestel in beslag geno men was, bleek bij het ontwikkelen der pla ten, dat de man inderdaad enkele opnamen der verdedigingswerken had vervaardigd. DE VERRASSING...» Vier trouwlustige jongelieden te Steen- wijk hadden een huwelijksadvertentie ge plaatst. Het resultaat was niet buitenge woon groot, want slechts één schoone UIT DE RADIOWERELD Programa's van Vrijdag 29 Maart. Huizen, 301 M. Alg. Programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 9.30 Gramofoon.platen. 10.30 Morgendienst. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonplaten en Cello-recital. 12.45 Concert (viool-cello-trompet-orgel). 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Chr. Lectuur. 3.003.45 Zang. 4.00 Orgelspel. 5.00 Ensemble Van der Horst. 6.30 Causerie. 7.00 Ned. Chr. Pers/bureau en Gramo foonplaten. 7.30 Literair halfuurtje. 8.00 Vaz Dias en Concert uit de Gehoor zaal te Middelburg door de Vereen. In- strum. Muziek. Om ca. 9.20 Causerie. 10.40 Vaz Dias en Gramofoonplaten. Hilversum. 1875 M. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.05 VARA, 8.00 VPRO, 11.00—12.00 VARA. 8.00 Orgelspel. 8.20 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Orgelspel. 10.45 Declamatie en Viool-recital. 12.00 Concert door „De Minstreels" en Gramofoonplaten. 2.10 Brandweer-Mannenkoor „Oefening na Arbeid". 2.304.00 Kovacs Lajos en zijn orkest en Gramofoonplaten. 4.05 Kniples. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 VARA-orkest. 6.00 Gramofoonplaten. 6.15 Vervolg orkestconcert. 6.40 Causerie. 7.00 Zang. 7.30 Causerie. 7.50 Gramofoonplaten en SOS-ber. 8.00 Causerie. 8.30 Haydn-kwartet. 9.00 Causerie. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Vrijs. Godsd. Persbureau en Vaz Dias. 10.15 Lezing. 11.00 Jazzmuziek (Gramofoonplaten). 11.3012.00 Gramofoonplaten. Droitwich, 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 11.20 Orgelspel. 12.10 Het Trocadoro-Cinema-orkest. 12.50 BBC-Dansorkest. I.35 Cello- en Piano-recital' 3.10 Reportage van de Grand-National- Paard en rennen. 3.50 Orkestconcert. 4.50 Orkest. 5.35 Het New Georgian Trio. 7.30 Kwartetconcert. 7.50 Gevar. concert. 8.35 Fred Hartley's Novelty kwintet, 9.30 „Soft lights and Sweet music". 10.40 Het Bridge wat er kwintet. II.3512.20 Harry Roy en zijn Band. „Radio-Paris", 1648 M. 12.35 Orkestconcert. 8.20 „Un homme en or", speL 10.50 Dansmuziek. Kalundbor j, 1261 M. 11-201.20 Concert uit rest. „Rite". 2.004.00 L. Preii's orkest. 7.30 Vocaal concert. 9.55 Mandoljnemuziek. 10.2011.50 Dansmuziek. Keulen. 456 U. 11.20 Omroepkleinorkest. 12.35 Schrammelmuziek. 3.20 Omroepkleinorkest. 5.10 Kinderconcert. 6.20 Gramofoonplaten. 7.35 „Schiff in Not", spel. 8.15 Volksmuziek. 10.2011.20 Dansmuziek. Rome, 421 E 8.05 Concert m.m.v. orkest en solisten. 8.50 Radio-tooneel. 9.20 Gevar. programma. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Salonorkest. 1.502.20 Gramofoonplaten. 520 J. Rutten's orkest. 6.20 Salonorkest. 8.20 Vioolrecital. 8.50 „De vliegende Hollander", spel. 920 Salonorkest. 10.3011.20 Dansmuziek. 484 M.: 12.40 Cello- en pianorecital. 12.50 Omroeporkest. I.50 Zang. 5.20 Kwartetconcert. 5.50 Carnavalsconcert. 6.50 Pianorecital. 7.35 Zang. 8.20 Massenet-concert. 10.30 Gramofoonplaten. 10.4511.20 Accordeonmuziek. Deutschisndsender, 1571 M. 7.35 „Schiff in Not"- spel. 8.15 Berlynsch Philh. Orkest. 9.20 en 10.05 Berichten. 102011.50 Dansmuziek. Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf te Leiden. 3e Programma. 8.058.20 Deutschl. sender. 920—11.20 Keulen. II.20—12.05 Kalundborg. 12.0514.20 Parijs Radio. 1420—1520 Kalundborg. 1520—16.50 Keulen. 16.5017.20 Londen Reg. 1720—18.35 Brussel (VI.). 18.35±19.15 Brussel (Fr.). ±19.152020 Beromünster. 20.20—21.20 Keulen. 21.20—2220 Rome. 22.2022.45 Weenen. 22.45—2325 Brussel (Fr.). 23.25afloop Kalundborg. 4de Programma. 8.058.50 Parijs Radio. 1025—11.05 Droitwich. 11.05—1120 Londen Reg. 1120—1320 Droitwich. 132015.10 Londen Reg. 15.1018.20 Droitwich. 18.2018.50 Diversen. 18.5019.50 Londen Reg. 19.5020.30 Droitwich. 202022.30 Loc. uitz. waaraan mede werken: mevr. L. Borgerhoff Mulder - Meissner (zang), mej. Gonda van Dam (piano), mevr. Rina en den heer Tul- lio Bergamini (piano en cello). In de pauzen Gramofoonmuziek. 2220afloop Londen Reg. maagd maakte gading. Onder de vier jon gelui werd nu geloot wie de gelukkige zou zijn, die daarvoor in aanmerking kwam, schrijft de „Mepp. Crt." De gelukkige win naar stelde zich in verbinding met de ge gadigde en tijd en plaats voor de ontmoe ting werd bepaald. Een teeken werd vast gesteld, waaraan men elkaar zou kunnen kennen. Op den afgesproken tijd en plaats verschenen werkelijk een jongeling en een jongedame met het teeken in de hand, maar o schrik.... broer en zuster ontmoetten elkaar. Wat lees je uit mfln hand, Lize? Vnile nagels en slecht gewasschen. (Lustige Blatter). FEUILLETON. HET GESLACHT PERIVALE Naar het Engelsch van Mrs. PATRICK McGILL. 13) Zij werd koud en duizelig en nog voor dat de pet van het kort-geknipte haar ge nomen was, wist zij wie daar uit den don keren nacht te voorschijn was gekomen. Het was haar vader! Maar zij was niet de eenige, die dit wist! „Het is vreemd u hier in uw eigen huis te ontmoeten, mijnheer Loring. De laatste maal, dat wij elkaar gezien hebben stond u in den beklaagdenbank", zei Lord Peri- vale, naar het midden der kamer komend. Het moet tot zijn eer gezegd worden, dat Lord Perivale geen lafaard was; inder daad waren zijn durf en zijn stoutmoedig heid toen hij jong was en ontdekkingsrei zen in de bergen maakte, dikwijls het on derwerp van gesprek op vele Londensche clubs. Iemand met een greintje vreesgevoel zou in elkaar gekrompen zijn voor den blik van den man, die als vluchteling in zyn eigen huis was gekomen. Hetty stond haar vader met verwilderde oogen aan te staren. Haar tong was aan haar gehemelte gekleefd en zij was niet in staat eenig geluid voort te brengen. Haar geest ging een jaar of tien terug en nu, met den man in levende lijve voor zich, werden herinneringen uit haar jeugd levendig, die in al die jaren verflauwd waren. Zij herinnerde zich, dat zij altijd veel van haar vader had gehouden en dat zij hem zoowel de knapste als de vriendelijk ste man ter wereld vond. Zij was op een kostschool, toen haar moeder haar schreef, dat haar vader ge storven was en er was nooit iets gebeurd, dat haar aan de waarheid van dit bericht had doen twijfelen. De tweelingen waren een jaar voor haar vaders zoogenaamden dood geboren en zij herinnerde zich, dat zij op haar kinderlijke manier erg jaloersch op hen was, terwijl zij het later een troost vond, dat haar moeder Chick en Dumpling had. Men zou Robert Loring op negen en veer tigjarigen leeftijd na een gevangenistijd van zeven en een half jaar nog altijd een knappen man kunnen noemen, wanneer men de scherpe lijnen om zijn fijnbesne- den mond en vriendelijke, bruine oogen had kunnen wegstrijken. Zyn neus was recht en zijn dunne neus vleugels, die met eiken ademtocht op en neer gingen verrieden een zeer gevoelige natuur, terwijl de vorm van zijn breed voorhoofd en slapen aan de beoefenaar der zielkunde een openbaring van idealisti sche oprechtheid gegeven zouden hebben, die zijn achteruitgang schrede voor schrede had kunnen verklaren. Maar boven alles bezat Robert Loring in de hoogste mate, dat namelooze iets, dat bij gebrek aan een beter woord „charme" wordt genoemd, wanneer een vrouw het bezit. De veroordeelde won aller harten, zelfs tegen den wil van hen, met wie hy in contact kwam,- en daaraan had hij ook zijn veiligheid te danken, want indien hij niet van geheel vreemden hulp zou heb ben gehad, zouden znij vervolgers hem zeer waarschijnlijk gepakt hebben. Terwijl Hetty naar den ma geren, opge- jaagden man, die haar vader was, staarde, voelde zij sterk de banden des bloeds, die zooals de natuur het wil, onverbreekbaar zijn. Een groot, liefdevol, beschermend mede lijden rees op in haar hart. Zij vergat, dat hier een vluchteling voor de wetten van haar land stond; zy wist alleen, dat hy haar vader was en zij ging op den armen, opgejaagden man toe en nam een zijner ruwe, verharde handen in de hare. „Vader, ik ben Hetty", zei zij met ge broken stem en haar oogen stonden vol tranen, toen zij haar handen uitstrekte, het kort geknipte hoofd omvatte en hem kuste. Robert Loring greep het sierlyke kleine figuurtje in zijn armen en bedekte het zachte, opgeheven gezichtje met kussen. Zoo bleven zij één korte seconde staan en vergaten den bezoeker, die nog in de kamer was. Gebruik makende van het feit, dat hij voor het oogenblik vergeten was, sloop Lord Perivale naar den anderen kant der kamer, met het plan ongemerkt te ver dwijnen en de politie te waarschuwen. Maar Robert Loring's oogen waren te op lettend en zyn toestand te wanhopig, om Lord Perivale zoo iets te laten doen. Hij was een groote, gespierde man en dank zij het Spartaansche leven, dat hij bijna acht jaar geleid had, in even goede conditie als de beste athleet. Lord Perivale, die klein en twintig jaar ouder was dan hij, was als klei in zijn greep. „Dacht je, dat ik door een hel ben ge gaan, om weer verraden te worden? Hè? Dacht je dat? Antwoord mij, dacht je dat?" Robert Loring's stem was heersch van woede en opwinding en een diepliggende ondertoon van drift sprak nog van een an der gevoel dan alleen de angst om gepakt te worden. „Het is een vloek, dat je familie ooit be staan heeft", ging de woedende stem voort terwijl de groote Lord Perivale, het grootst in zijn eigen oogen als een rat heen en weer werd geschud in den greep van Hetty's vader. „Jij wist even goed als ieder ander, dat je broer iederen cent had van het geld, dat ik ten koste mijner cliënten had opge nomen en dat zijn daad aan een ongeluk te wijten was. Nooit is iemand meer on waardig geweest dan hij voor een vriend schap zooals ik, die hem betoond beb en daarvoor heb ik zeven en een half jaar moeten lijden, jouw, halfbakken, slappe, misselijke aristocratenzoon!" en Lord Pe- rivale's valsche tanden ratelden in zijn mond, terwijl de half-kranzinnige met ge weld heen en weer geschud werd. „Vader laat Lord Perivale los, als 't u blieft", riep Hettyl met een poging om tus- schenbeide te komen. Een oogenblik hield Robert Loring zijn slachtoffer iets minder stevig vast om zijn dochter opzij te duwen, van welke vrij heid Lord Perivale gebruik maakte om zijn hand in zijn vastzak te steken en er een klein zilveren fluitje uit te halen, dat hij aan zijn lippen zette voordat Loring tijd had hem dit te beletten. Het geluid, dat hij voortbracht was zeer zwak nauwelijks voldoende om buiten de kanier gehoord te worden, maar in de overgevoelige ooren van Hetty en haar va der, konk het doordringend, en het waar schuwde hen, dat de vrijheid, waar haar vader zoo voor had gevochten, hem weer ontnomen zou kunnen worden. „O, vader, je moet vluchten voordat je gepakt wordt! nudadelijk!" drong het jonge meisje, haar vaders sterken arm pakkend. Maar zonder vorm van proces werd zij ter zijde geschoven en de arm waaraan zij getrokken had om haar verzoek kracht bij te zetten, werd met drift rondgezwaaid en kwam terecht in het kalme, grimmige, nog steeds onbevreesde gezicht van Lord Peri vale. Hetty bedekte haar gezichtmet haar belde handen, toen de oude man zonder eenig geluid te geven op den grond viel. Hij kwam met zijn slaap in aanraking met den koperen stang voor den haard en er stroomde bloed uit een leelijken wond, juist onder zijn linker oog, waardoor het witte haardkleedje met een vurig rood ge kleurd werd. „O, vader, wat heb je gedaan; je hebt hem gedood!" riep Hetty met gesmoorde stem. Zij haastte zich om den stroom van bloed te stelpen met het eerste het beste, wat haar in de handen kwam en het was wel een tragische samenloop van omstan digheden, dat dit juist haar witte trouw japonnetje was. Zij werd verhinderd door de harde gebiedende stem van haar va der: „Laat hem maai- liggen, kind; hij wordt later wel verzorgd. Hij is niet dood, alhoe wel hij beter dood dan levend had kun nen zijn. Waar is moeder?" Deze vraag bracht een brandend rood op Hetty's wangen en ze huiverde. Haar stem beefde, toen zij antwoordde: „Moeder is een maand geleden van ons heengegaan, zij kon het woord gestorven niet over haar lippen brengen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9