DONDERDAG 28 MAART 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 E. K. RECLASSEERINGS VEREENIGING. Prof. dr. E. Carp over „Verwaarloozing". In den foyer van „Den Burcht" hield de R.K. Reclasseeringsvereeniging een open bare vergadering, waarvoor goede belang stelling bestond en waarin als spreker op trad prof. dr. E. Carp met het onderwerp: Vei'waar loozing. Aanwezig waren o.a. de weleerw. Paters L. van Lieshout O.F.M., W. ten Brink O.F. M., J. Jorna O.F.M., de weleerw. heer Kap. R. Nieveen van Dijkum, de geestel. adviseur der Vereeniging Kap. Hessing en de pre sident van de St. Vincenti us vereeniging, de heer J. Creyghton. De bijeenkomst werd door den voorz., jhr. mr. P. de Milly, geopend met den chr. groet en een woord van welkom, waarna hij het werk der reclasseering uitvoerig uiteen zette. Spr. noemde dit een moeilijk werk, omdat de aard van het werk ertoe leidde, dat zij zoo ongeveer als beroepsbedelaars worden beschouwd. Bovendien zegt men wel eens, dat de slechtsten worden gehol pen en zooveel goeden niets krijgen. Hier tegenover zette spr. de bedoeling van het reclasseeringwerk uiteen, d.i. probeeren de menschen beter te maken. Reeds enkele ge vallen, hoe weinig dan ook, rechtvaardigen het werk der reclasseering. Wat de werkwijze betreft memoreerde spr. de succesvolle gevallen, dat door inter ventie bij de rechterlijke macht door mid del van rapporten e.d. voorwaardelijke ver oordeeling wordt verkregen, vermindering van straf of boete-op-afbetaling na datum. Spr. gaf tenslotte nog eenige cijfers over het verrichte werk in de afgeloopen jaren en hield daarna nog een kort pleidooi om hulp bij toezicht. Het aantal onder toezicht der reclasseeringsvereen. gestelden is te groot, dan dat dit geheel door eenige men schen zou kunnen geschieden. Daarvoor zijn meer menschen noodig en spr. verzocht dringend, dat voor dit mooie werk van naastenliefde, dat toch niet zoo heel veel tijd vraagt, zich meerderen bij het bestuur zouden opgeven. Hierna werd een oogenblik gepauzeerd. Dan was het woord aan prof. dr. E. Carp voor het houden zijner rede, getiteld: Ver waarloozing. Spr. zeide bij den aanvang over dit onder werp slechts een causerie te willen houden en daarin het verband te willen leggen tus- schen misdadigheid en verwaarloozing. Het standpunt, dat op misdaad straf moet volgen, is den laatsten tijd niet zoo sterk meer, nu men wat optimistischer gaat zien naar de motieven van den misdaad. De hu maniteit, de idee heropvoeding komt ster ker naar voren, wat echter niet al te strikt moet worden opgevat. Het gaat er hoofdza kelijk om leiding te geven. Moet men nu, aldus spr., deze humani- teitsbeginselen zien als een soort verwee- kelijking, als een al te groote vergevings gezindheid? Indien men dit doet, vergeet men, dat voorkomen beter is dan genezen. Men weet niet altijd, wat men met de straf bereiken zaL Alles begrijpen is alles vergeven, maar men moet dit niet aldus opvatten, dat daar mede ook de geheele daad verontschuldigd wordt. Ook dan nog kan straf noodzakelijk zijn, maar de straf moet een nuttig effect hebben. Een der factoren nu, aldus spr., waardoor wy een misdaad kunnen begrijpen is de verwaarloozing, d.i. een mensch onthouden wat hem rechtens toekomt. Om iemand geschikt te maken voor het gemeenschapsleven, zijn twee dingen noo dig, n.l. het aankweeken van gemeenschaps zin en het aankweeken van de gewetens functie. Velen die tot de misdaad kwamen schie ten daarin te kort. Spr. wil het hier vooral hebben over de verwaarloozing in geestelijken zin. Ont wrichte gezinnen zonder gemeenschapsleven ontwikkelen jonge menschen zonder ge meenschapszin. Hiermee komt spr. tevens tot een andere vraag. Als het milieu van zoo grooten in vloed is, hoe is het- dan gesteld met de erfelijkheid? Vroeger werd daarop sterker de aandacht gevestigd dan nu. Men zocht daarin de verklaring van een opeenhooping van misdadigheid in één gezin. Spr.'s mee ning is, dat te weinig ontwikkeling van ge meenschapszin zeker aan erfelijke oorzaken te wijten kan zijn, maar een misdaad al te spoedig op erfelijkheid afwentelen klinkt fatalistisch. Wie dat doet, zal spoedig den moed missen tegen het noodlot te kampen. Dat nu een misdadiger te kort schiet in gemeenschapszin, is, aldus spr., duidelijk. Maar hoe staat het met de ontwikkeling van het geweten als gebiedende stem? Indien het geweten alleen spreekt als angst voor straf, is het nog niet iets eigen menschelijks. Wanneer men een slechte handelwijze niet verricht uit menschelijk opzicht, uit angst voor het verlies van goe den naam of dergelijke motieven, dan is er slechts een uitwendige dwang. Van ge weten kan men pas dan spreken, wanneer het komt uit inwendigen drang, b.v. op grond van verantwoordelijkheidsgevoel voor God en zich zelf. Feitelijk echter is het aldus, dat deze bei den zich vermengen, maar men gaat pas veilig als de eigenlijke gewetensmotieven overheerschen. Spr. komt dan tenslotte tot de taak der reclasseering. De reclasseering wil niet op nieuw opvoeden, dat kan men niet nastre ven. Maar de reclasseering kan wel aanmoedi gen en controle-leiding geven, met den na druk op leiding, want controle verdraagt de mensch slecht. Daarvoor is noodig indi vidueel contact. Vooral het aanmoedigen acht spr. buitengewoon belangrijk, omdat de menschen zoo dikwijls vol wrok en ont moedigd zijn. Het is alles een kwestie van tact, het gaat om het aankweeken van ge meenschapszin en de gewetensfunctie met natuurlijke en vooral bovennatuurlijke middelen. Dat zijn de imponderabilia. Prof. Carp deed tenslotte op allen een ernstig beroep om de vereeniging bij die zaak te helpen. De voorz. dankte hierna prof. Carp voor zijn belangwekkende voordracht en onder streepte nog eens diens laatste woorden. Prof. Carp heeft gesproken over ver waarloozing, aldus dè voorz., welnu, ver waarloost de gelegenheid niet die u gebo den wordt. U kunt uw eigen leven verrij ken, als u leert begrijpen het lot en het le ven van de iriïnstbegunstigden in onze maatschappij. Hierna volgde sluiting. K. J. M .V. ST. PETER KANIS De weleerw. heer B. Dorbeck hield gis teravond een heldere en duidelijke inlei ding over „Kerk en Staat", welke bij de leden een zeer aandachtig gehoor vond. De eerw. spreker zette eerst uiteen het verschil Godsdienst en Maatschappij tegen over Kerk en Staat en wees op het ver schil tusschen beiden, gelegen in het ge- zagselement hetwelk Kerk zoowel als Staat resp. onderscheid van Godsdienst en Maatschappij en ging daarna over tot het behandelen van „Kerk en Staat", d.w.z. werkte de theorie hierover nader uit, aan gevuld met eenige voorbeelden uit de practijk. Na in 't kort het ontstaan van den Staat, in algemeen te hebben toegelicht, kwam spreker to het eigenlijke onderwerp en gaf antwoord op de vraag: „Welke is de rechtsverhouding tusschen Kerk en Staat". Spr. ontwikkelde voorts de volgende be ginselen en richtlijnen, waarnaar de ver houding, tusschen Kerk en Staat, in be ginsel moeten worden beoordeeld, t.w. lo. Kerk en Staat zijn elk op hun eigen gebied, resp. godsdienstig, zedelijk en maatschappelijk gebied, geheel onafhanke lijk; 2o. Kerk en Staat moeten op gemengd terrein samenwerken. Hierbü stipt spreker aan en zet nader uiteen dat daardoor scheiding van Kerk en Staat als onjuist verworpen moet wor den, en haalt hierbij aan het woord van Thomas v. Aquino, den leermeester bij uit stek in deze materie. „Kerk en Staat moe ten samen werken om te komen tot een deugdzaam welvaartsleven der burgerij". Hij merkt nog op, dat in ons land theo retisch een scheiding van Kerk en Staat is, hoewel practisch eenige punten van sa menwerking bestaan, b.v. op gebied van Zondagsdienst, reclasseering, onderwijs e.d. De Staat moet, afgezien van de burger lijke verdraagzaamheid, de ware Kerk beschermen, en haar uitbreiding bevorde ren. De Kerk gaat in deze verhouding vóór den Staat als zijnde van een bovennatuur lijke orde. De Kerk stelt eerst vast en past in een concreet geval toe hare beginselen en wet ten. De Staat behoort zich aan deze wet ten zoover het haar gebied betreft, aan te passen. Als onderdeel komt spreker vervolgens tot de z.g. indirecte macht welke zich uit strekt over gevallen, welke feitelijk op het rechtsgebied van den Staat liggen, doch welke indirect samengaan met godsdiensti ge ofwel zedelijke zaken en daardoor on der de kerkelijke bevoegdheid ressortee ren. Spreker lichtte al deze punten met voorbeelden uit de practijk toe en maak te door zijn helder betoog de avond bijzon der leerrijk voor de aandachtige toehoor ders. Na een korte pauze ontspon zich over verschillende kwesties nog een aangename discussie, waarna de praatavond werd be sloten met een hartelijk woord van dank. Gaarne ziet de K. J. M. V. den weleerw. heer Dorbeck nog eens in haar midden terug. DE VERORDENING OP HET VERKEER. Waarom teeken geven bij richting verandering. Men vraagt zich wel eens af: Waarom zulk streng politie-optreden tegen be stuurders, die bij verandering van richting geen teeken geven of een onvoldoend of niet tijdig teeken? Vóór 16 Juli was alleen voor bestuurders van motorrijtuigen voorgeschreven, dat zij bij elke verandering van richting daartoe een teeken moesten geven. Voor de overige bestuurders o.a. wielrijders, bestond deze verplichting alleen, als door het niet ge ven van het teeken de vrijheid of veilig heid van het verkeer werd belemmerd of in gevaar gebracht. In de practijk bleef het geven van een teeken in het bijzonder door wielrijders veelal achterwege, ook in ge vallen, dat het teeken door de verkeers omstandigheden ter plaatse werd vereischt. Was dit het gevolg van het minder stren ge voorschrift, voor hen geldende? Aan de wielrijders toch was in eerste instantie .overgelaten de beoordeeling van de vraag of het teeken noodig was. Blijkbaar von den de meesten van hen het niet noodig zeer ten nadeele van de verkeersveiligheid. Men heeft toen van regeeringswege be paald, zulks met ingang van 16 Juli 1934, dat alle bestuurders bij richtingverandering steeds een teeken daartoe moeten geven. De wielrijders moeten derhalve bij elke richtingverandering, ook naar rechts, een teeken geven, afgescheiden van de vraag, of dit teeken ter plaatse en op dat oogen blik strikt noodig is. Thans is nog verschijnsel, dat van de 100 automobilisten er zeker 95 een teeken ge ven, doch van de 100 wielrijders bedraagt dit aantal misschien 10. Waarom zouden de wielrijders niet evengoed aan deze ver lichtingen kunnen voldoen? Brengen zij de verkeersveiligheid minder in gevaar door het niet geven van een teeken dan automobilisten? Door herhaaldelijke bekendmakingen in de dagbladen is den wielrijders gewezen op hun verplichting van teekens geven. De politie trad waarschuwend op. Wat was het resultaat? Vrijwel nihil. De goeden niet te na gesproken werden de waarschuwingen in den wind geslagen. Wat blijft dan over om een eind te maken aan het onverant woordelijke rijden in het bijzonder van wielrijders? Slechts strenger politie optre den. Is het geen belangrijke zaak het ver keer veiliger te maken? Te trachten het aantal verkeersongevallen te beperken? Het geven.van een teeken bij richting- verandering tijdig en duidelijk moet een tweede natuur worden. Het rij ver keer der kaaswagens op de Kaasmarkt Met ingang van morgen, Vrijdag 29 Maart, zullen alle kaaswagens en kaas auto's, oprijden naar de Kaasmarkt via Hooigracht, Pancrassteeg en Middelweg. Het wegrijden geschiedt door Koppen- hinksteeg in de richting naar de Hooi gracht. Deze veranderingen zijn noodig voor een goede opstelling van de wagens op de Kaasmarkt. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. De 65-jarige visscher P. H. uit Wou- brugge, heeft tot tweemaal toe aan den Minister van Justitie een brief geschreven waarin hij o.a. een rijks- en een gemeen teveldwachter betichtte van diefstal en corruptie. Het O.M. heeft ter zake 2 maan den gevangenisstraf geëischt. De recht bank sprak H. heden vrij. LAATSTE BERICHTEN PROF. DR. B. SYMONS OVERLEDEN. Op ruim 81-jarigen leeftijd is in het Dia conessen-Ziekenhuis te Groningen overle den Prof. Dr. B. Symons, oud-hoogleeraar in de Hoog-Duitsche taal- en letterkunde aan de Groningsche Universiteit. Prof. Symons werd op 18 Nov. 1853 te Rotterdam geboren. Hij studeerde te Leip zig en na zijn terugkeer in ons land werd hij leeraar aan de H. B. S. te Sneek. Sinds 1878 was hij privaat-docent in de Hoog-Duitsche en Engelsche taal- en let terkunde aan de Universiteit te Groningen, en op 28 Maart 1881 werd hij benoemd tot hoogleeraar in de Duitsche taal- en letter kunde. Op 1 Sept. 1924 trad hij als zoodanig af.- COMITé VAN SAMENWERKING UIT DE CHR., MODERNE EN R. K. BONDEN VAN AMBTENAREN EN WERKLIEDEN IN OVERHEIDSDIENST. Dezer dagen werd een deputatie van bo vengenoemd Comité door den Minister van Binnenlandsche Zaken in audiëntie ont vangen, bestaande uit de heeren v. d. Have, Guit en Luberti. De minister stelde de deputatie in de ge legenheid, breedvoerig met hem van ge dachten te wisselen over de gevolgen van den door de regeering uitgeoefenden drang naar loonsverlaging. a. ten aanzien van de gemeentelijke en de provinciale autonomie, b. ter zake der positie van het personeel der lagere organen. c. wat betreft de uitschakeling in belang rijke mate van het georganiseerd overleg tusschen de lagere bestuursorganen en de bonden van overheidspersoneel, d. ten aanzien van den blijkbaar door de regeering gekozen grondslag voor de be rekening van de salarissen en loonen van het personeel in dienst van de lagere be stuursorganen. Deze punten werden aan de hand van officieele stukken en van de ervaring der organisaties in het locaal georganiseerd overleg nader toegelicht. De minister bleek volkomen op de hoog te met de bijzonderheden betreffende de behandeling der salarisregelingen van de lagere organen. Ten aanzien van de waarde van het ge organiseerd overleg, ook na overleg tus schen het Departement van Binnenlandsche Zaken en de lagere organen was de minis ter van oordeel, dat dit overleg zijn volle beteekenis moest behouden. Indien de organisaties kunnen aantoonen, dat door het Departement van onjuiste ge gevens is uitgegaan of verkeerde vergelij kingen zijn getroffen, zal de minister niet vasthouden aan een eenmaal ingenomen standpunt. De minister bleek geen bezwaar te heb ben en acht het zelfs gewenscht, dat in het locaal georganiseerd overleg de organisatie vertegenwoordigers worden in kennis ge steld met de briefwisseling tusschen het lagere orgaan en Buitenlandsche Zaken en met het eventueele standpunt van den mi nister. Het aanvaarden van het plaatselijke loon peil als richtsnoer bij de regeling der loo nen van het personeel der lagere organen is ook naar de meemng van den minister een zeer ingewikkeld vraagstuk. Naar de meening van het Comité kan het plaatselijk loon slechts als factor bij de be rekening van deze ioonen worden aange wend. De bespreking werd bijgewoond door den heer G. P. Hoekman, referendaris, hoofd van de afdeeling Ambtenarenzaken. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Anbonia Maria, d. v. W. G. Muiselaar en J. A. Overdijk. Jacoba Ma ria Engelina, d. v. Th. A. de Groot en C. v. Egmond. Corrie, d. v. J. Duiverman en J. C. Bolster. Hendricus Wilhelmus, z. v. J. Warmenhoven en A. C. Schalkwijk. Gerrit Albertha, d. v. C. J. Voordouw en A. SlappendeL Adriaan Maarten, z. v. F. v. Os en P. v. d. Hengst. Cornelia, d. v. A. Vujjk en J. v. Ede. Sonja, d. v. J. de Grauw en A. Tas. Hendrik, z. v. M. Meijer en R. Oosterbaan. Henricus Jo hannes, z. v. J. M. Sohoonderwoerd en H. v. Gerven. Ondertrouwd: P. W. de Jong jm. 28 j. en W. v. Woersem jd 22 j. M. v. d. Ha ven jm 25 j. en H. J. v. d. Linden jd 19 j. Gehuwd: J. Benning jm en S. H. Hol- verda jd. J. den Hoed jm en C. J. Lan- gezaal jd. D. v. Leeuwen jm en S. v. Kampen jd. ERNSTIGE AUTOBOTSING. Hedenmorgen te zes uur had een bot sing plaats tusschen twee vrachtauto's op den Abraham van Stolkweg onder Overschie. Een vrachtauto, komende uit Rotterdam en waarin zich acht personen bevonden, reed in de richting Overschie. Van tegenovergestelde richting naderde eveneens een vrachtauto, waarin zich twee personen bevonden. Beide wagens, welke met zeer groote snelheid reden, kwamen het elkaar in botsing. De botsing was zoo hevig, dat een der inzittenden van de vrachtauto uit Rotterdam, de 27- jarige M. Nederveen uit Rotterdam op slag gedood werd. De overige inzittenden ble ven ongedeerd. Even dreigde er tusschen de chauffeurs der beide wagens een vechtpartij te ont staan, waarbij een van hen een bloedneus opliep. De politie was spoedig ter plaatse en heeft beide wagens, welke zwaar be schadigd waren, in beslag genomen. BOERDERIJEN AFGEBRAND. Gistermiddag heeft een felle brand de boerderij van den landbouwer P. Keijzers te Gassel geheel in de asch gelegd. Behalve eenig huisraad, werd alles door het vuur vernield. Door den sterken wind was het niet mogelijk het vuur te blus- schen. Een groot gezin is door dezen brand dakloos geworden. Hedenmorgen is een groot woonhuis annex boerderij, gelegen in de Wetering straat te Loon op Zand, totaal afgebrand. De brandweer van Loon op Zand kon wei nig uitrichten daar de brand direct groo ten omvang aannam. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Het huis werd be woond door den heer Kemmeren. AANBESTEDING. De Rijkswaterstaat heeft heden aanbe steed den bouw van een duikerbrug met bijbehoorende werken in den Rijksweg No. 11, Haagsche SchouwLeidenBode graven, ter vervanging van de brug over de Vletsloot van Oosthoek, onder de ge meente Alphen a. d. Rijn. Laagsche inschrijvers waren G. Gesman en C. Zoetemeijer te Alphen a. d. Rijn voor 12440. Commissienoteering Ned. boter. De commissienoteering voor Nederland- sche boter is heden vastgesteld op ƒ0.35 perK.G. TELEGRAMMEN SLUITING VAN EFFECTEN- EN GOEDERENBEURZEN IN BELGIë. Alle beurzen drie dagen gesloten. BRUSSEL, 28 Maart. Het ministerie van financiën deelt mede, dat vanmiddag een speciale uitgave van de „Moniteur" zal worden gepubliceerd, waarin een Kon. Besluit is opgenomen, waarbij de sluiting van alle Belgische effecten- en geldbeur zen met ingang van heden op Donderdag, 28, Vrijdag 29 en Zaterdag 30 Maart 1935 wordt gelast. Op deze dagen zullen geen buitenland sche wisselkoersen worden genoteerd. EDEN TE MOSKOU AANGEKOMEN Vanmiddag eerste bespreking met Litwinof MOSKOU, 28 Maart. De Engelsche Lord-Zegelbewaarder Eden is hedenmor gen te Moskou aangekomen. Aan het sta tion waren ter begroeting vertegenwoordi gers van de Sovjet-regeering, de leden der Britsche ambassade en vele vertegenwoor digers der Russische en buitenlandsche pers aanwezig. De waarnemende chef van het protocol verwelkomde Eden namens de So v j etregeering. Omtrent het program der besprekingen wordt medegedeeld, dat vanmiddag de eer ste bespreking tusschen Eden en den Volkscommissaris van buitenlandsche za ken Litwinof zal plaatsvinden. Vanavond geeft Litwinof een receptie ter eere van Eden. Morgen worden de besprekingen voortgezet, en morgenavond zal Eden een galavoorstelling in de Moskousche opera bijwonen. Op 30 Maart zal Eden door Stalin wor- BIOSCOPEN. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. Lido: Goedgekeurd voor volwassenen. Luxor: Toelaatbaar voor volwassenen. Trianon: Goedgekeurd. den ontvangen en 's avonds wordt in de Engelsche ambassade een receptie gehou den, waarbij de geheele Sovjetregeering wordt uitgenoodigd. Op 31 Maart ontvangt Eden de Russische en de buitenlandsche pers en 's avonds ver trekt hij naar Warschau. Tijdens zijn verblijf te Moskou zal Eden ook ontvangen worden door den Volks commissaris van Oorlog Wdrosjilof en door den president van den Raad van Volks commissarissen Kalinin. Aan de bespreking zullen voorts deelnemen Krestinski, de Sovjet-ambassadeur te Londen Maisky en de Britsche ambassadeur te Moskou Lord Chilston. HET MIJNONGELUK BIJ NAGASAKI. Tot nog toe drie-en-twintig dooden. TOKIO, 28 Maart. De mijngas-ontploffing die gisteren in een kolenmijn nabij Naga saki heeft plaats gehad, heeft tot nng toe naast een groot aantal zwaar- en licht ge wonden 23 dooden geëischt. BLOEDIG GEVECHT IN EEN DORP. NEW DELHI, 28 Maart. Een uit 24 leden bestaande rooverbende heeft midden in den nacht het dorp Meda overvallen en opende het vuur op de bevolking. De dorps bewoners stelden zich echter te weer met houw- en steekwapenen en er ontstond een gevecht, dat een uur duurde. Vier roovers en vier dorpsbewoners werden gedood, waarna de bende op de vlucht sloeg. Poli- tietroepen achtervolgen de roovers. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 27 Maart. Groentenveiling. Per 100 stuks: bloemkool I f 7, roodekool f 12.10—22.30, savoyekool f 1.20—7.50, groenekool f 0.50, pieterselie f 1.902.80, prei f 0.302.10, radijs f 1.504.20, krop salade f 0.806.80, selderie f 0.801.60, knolselderie f 4.60, per 100 kg.: kroten f 0.701.00, kroten, gekookt f 36, witloof f 412, boereinkool f 23, postelein f 24 36, spinazie f 36, uien f 0.903.90, worte len f 0.806.80, spruiten I f 414, spruiten II f 1.5010.andijvie f 612, nero f 1.60. Melkveiling. Week van 31 Maart tot 6 April. Consumptiemelk le klas f 5.25, 2e klas f 5.00, 3e klas f 4.75. Industriemelk van f 3.00—3.20. Rotterdamsche Combinatie Federatieprijs Melk voor industriedoeleinden week van 24 tot 31 Maart f 3. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Officieel) Londen 7.12 Berlijn 59.40 New Yorkl.48l/s Parys 9.76 Brussel 30.50 Zwitserland 47.89 Milaan 12.25 Madrid 20.221/., Oslo35.8O Kopenhagen31.80 Stockholm 36.75 Weenen Praag6.181/2 Boedapest Prolongatie 1 pet. BEURSOVERZICHT. De meening, dat de Belga zal worden ge devalueerd, vindt thans nagenoeg alge meen geloof, vooral nu de Brusselsche ef fectenbeurs tot Maandag gesloten blijft en gedurende dien tijd geen officieele wissel koersen zullen worden vastgesteld. Omtrent de hoegrootheid der waardevermindering loopen de ramingen uiteen, doch gezien de koersbeweging van de Belga, die om streeks 31 schommelt, acht men een waar devermindering van slechts 10% waar schijnlijk. Of dit juist is, zal de tijd moe ten leeren. Het pond was vast en noteerde ongeveer 7.12. Dollars en Fransche francs waren prijshoudend. De stemming voor Belgische obligaties bleef gedrukt, doch Ned. Staats- en Gemeentefondsen waren vast. De 4% obligaties Nederland noteer den 101 1/4100 1/2, de 4% obligaites Ned. Indië 100 3/4 a 100 7/8. De verbeterde ten- denz werd veroorzaakt door de officieele aankondiging der 3 1/2% conversie-lee ning Ned. Indië a 99 1/4%, waaruit blijkt, dat de Nederlandsche regeering geen stap afwijkt van het pad, dat zij zich voorgeno men heeft te volgen. De aandeelenmarkt, die willig begon, vertoonde later een nei ging tot reactie, hoewel een gedeelte van de koerswinst 'behouden bleef. Van de In- dustrieelen openden Philips ruim 5% hoo- ger, doch het slot was slechts 1 1/2% boven gisteren. Unilevers sloten een fractie beter. Aku's waren gedrukt en 1% lager. Kon. Olies zetten 3% hooger in, doch het slot lag slechts weinig boven dat van gisteren. Rubbers konden zich lichtelijk verbeteren, de zwakke houding der rubbermarkt oefen de een deprimeerenden invloed uit. Tabak ken waren enkele pets. beter, evenals Sui kers, hoewel hier de hoogste koersen even min behouden bleven. Scheepv. verkeerden in herstel, terwijl de Amerikaansche afdee ling meerendeels kleine koerswinsten te zien gaf. Koperwaarden ontmoetten vraag. Duitsche obligaties lagen nagenoeg geheel verlaten, doch de tendenz was over het al gemeen gunstiger als gevolg van de ver beterde beurstendenz. Er ging over het al- meen op de beurs vandaag slechts weinig

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3