STADS NIEUWS 26ste Jaargang DONDERDAG 28 MAART 1935 No. 8076 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Prof. dr. Veraart over het parlementaire stelsel VOORNAAMSTE NIEUWS DE ABONNEMENTSPRIJS bedrstgt bij rooniitbefoluig: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 93S, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 6-5# Voor de R.K. Studentenver. „Carolus Magnus" te Nijmegen heeft prof. dr. Veraart een rede gehouden over de toekomst van het parlementaire stelsel. In deze rede troffen ons vele o.L zeer juiste gedachten, zoodat wij hier gaarne een groot gedeelte uit het verslag in de „Maasbode" overnemen. Spreker verdeelde de critiek op het par lementaire stelsel. Ten eerste de critiek op den oorsprong van het stelsel. De oorsprong van het Pari. stelsel is allesbehalve zuiver, de ideologie van de twee eerste Fransche parlementen was ten slotte zeer sofistisch, maar de his torische ontwikkeling heeft het stelsel ge zuiverd, en het werd ten slotte tot een cul tureel volksbezit. In de Westersche cultuur is het geworden een onmisbaar deel van de volkscultuur. De tweede soort van critiek spruit voort uit onkunde aangaande de werkzaamheid van het Parlement. Wanneer men echter van dichtbij de zaken meemaakt is men dankbaar deze leerschool te kunnen door- loopen. Een onmetelijke arbeid, -juridisch en economisch wordt gevraagd, en om daar in iets te presteeren, wat excelleert, zich telkens weer in te stellen op de verschil lende onderwerpen die met kaleidoscopische snelheid passeeren, dit alles» vraagt een kunde en soepelheid van geest die aan het wonderbaarlijke grenzen. De beste repu taties uit vele kringen zijn bezweken, om dat zij den parlementairen arbeid niet aan konden, en het is onbegrijpelijk hoe weinig dit alles tot de besten van ons volk gespro ken heeft. Zij die spreken van een praatcol lege zijn of leugenaars tegen beter weten ifi of domooren. Vervolgens is er een critiek, die voort spruit uit botte analogie naar buitenland- sche toestanden van hen die buitenlandsche buitenissigheden willen voortplanten en overplanten in Nederland. Men spreekt dan van Italië en Duitsch- land. Welke analogie is er dan tusschen het Italië van na den oorloog, toen de syndica listische fabrieksorganisaties in Noord- Italië de roode vlag heschen, toen overal in Italië wanorde heerschte en Mussolini zijn grooten tocht naar Rome begon en Neder land op den dag van vandaag? Kan men het vergelijken met het Frankrijk van den Weerlegging van de critiek op dit stelsel 18 Brumaire als Napoleon ingrijpt in de wanorde van de Directoire? Mussolini trok niet naar Rome met vleesch geworden prin- cipen, maar heeft zijn theorieën eerst na zijn daden gesmeed. Duitschland, in de diepste vernedering na de ramp van Versailles, dat Clemenceau ten onder trachtte te brengen, dat mishan deld werd tot economische schade van Europa, vertoont toch óók heel andere as pecten dan Nederland. Nederland heeft nog nooit gestaan voor een staatsbankroet, wij voeren op de meest pijnlijke wijze onze budget-politiek, bij ons is er niets van de corruptie, die in de an dere landen haar inval deed, de verhoudin gen hier zijn volkomen anders. Van den anderen kant is er echter ook plaats voor gerechtvaardigde critiek. Maar zij moet in een strooming te zamen loopen n.L de overbelasting van het Nederland- sche parlement. Bij gebrek aan andere or ganen moest het grijpen naar werkzaamhe den waarvoor het niet is geoutilleerd. Dit was niet gebeurd indien er vele dingen had den kunnen overgelaten worden aan orga nen van het maatschappelijk economisch bedrijfsleven. Maar dit is niet mogelijk ge weest. Het parlement werd gedenatureerd tot een lastdragenden ezel, die onder den al te grooten last bezwijkt. Het heeft alles op te knappen vanaf het kleedingstuk tot de Hoogeschool toe. In de toekomst moet gestreefd worden naar ontlasting van de werkzaamheden dat het Parlement weer het lichaam kan zijn met het overwicht op 's Lands zaken. Dit is noodig om te voorkomen, dat wij zouden vervallen in de onverdraaglijkheid van een niet-parlementair stelsel, dat niet zou passen bij onzen Nederlandschen Volks aard. De gevaren hieraan verbonden zou den zijn: de weg, die naar de tyrannie zou worden gebaand en de overheersching van een kleine coterie, met een gemakkelijke corruptie. Voor Nederland met zijn eigen nationale en historische cultuur is het niet denkbaar, dat het geleid zou willen worden door iemand op wiens daden geen controle kan worden uitgeoefend en dat het volk de medezeggenschap in 's lands zaken zou wil len afstaan. V De kleine partijen. In de hierboven afgedrukte beschou wing wijst prof. dr. Veraart op de betee- kenis en de waarde van het parlementaire stelsel. Wij zyn het volkomen daarmee eens. En ten slotte zal het Nederlandsche volk in overgroote meerderheid als het zich bezinnen kan en wil! uit zijn aard voor het behoud van het parlementaire stelsel zijn en blijven. Maar: nu moet toch ook iemand als prof. Veraart 't met ons eens zijn, dat aan het parlementaire stelsel afbreuk wordt ge daan, dat dit stelsel ondergraven wordt door het bestaan en den groei van kleine partijen. In het partij en-stelsel moet veel verbe terd worden ook dit heeft prof. Ver aart verklaard. En ook hiermede zijn wij het zoo volmaakt met hem eens! Maar wij kunnen ons niet voorstellen, hoe prof. Veraart zélf kan meenen, dat in het par tijen-stelsel wordt verbeterd door afschei dingen, door de oprichting van kleine par tijen! De heer ir. Mussert onderschrijft ons be toog! HU, die het parlementaire stelsel wil verdwenen zien, geeft den N. S. B.'ers den raad, om by de gemeenteraadsver kiezingen (waarbij de N. S. B. niet zelf candidaten stelt) te stemmen op de kleine party en, o.a. op de partij-Veraart. Hij meent klaarblijkelijk en o.i. zeer te recht dat hij het parlementaire stelsel, door prof. Veraart zoo overtuigend bepleit en verdedigd, bestrijden kan door de par ty, door dienzelfden prof. Veraart opge richt en geleid, te steunen!! V De zeden zijn veranderd! De nieuwe praeses van het „Leidsch Stu denten Corps" heeft in een rede, waarmede hij het voorzitterschap van dit corps aan vaardde (zie Stadsnieuws) eenige opmer kingen gemaakt, die wel een uitnoodiging schijnen te bevatten voor tegenspraak of bestrijding, maar waarop wij hoewel 't ons wel eenigszins aanlokt toch niet zullen reageeren, omdat ze wij veron derstellen: tengevolge van de korte samen vatting in het ons gezonden resumé der lezing niet héél duidelijk de bedoeling uitdrukken. Op één ding willen wij echter wijzen. Het „Leidsch Studenten Corps" blijft er zich tegen verzetten, dat „andere corporaties in academisch verband ook die rechten toe gestaan krijgen, die vroeger slechts voor ons alleen waren." Bedoeld studenten-corps wil dus blijven behouden een uitzonderlijke positie, wat voorrechten betreft; meent daarop recht te hebben. Dat recht echter bestaat feitelijk slechts in een min of meer in vervoering geraakte phantasie! De zeden zyn nu een maal in den loop van den tijd veranderd; in vele opzichten verslechterd, in vele an dere opzichten verbeterd. Als men zich niet overgeeft aan een zeker idealisme (waar tegen de voorzitter van het L. S. C. waar schuwde, althans in verband met de poli tiek), maar de nuchtere werkelijkheid aan vaardt, dan zal men dit inzien en de con clusies er uit trekken, welke er duidelijk in liggen. Die nuchtere werkelijkheid aan vaardt echter het „Leidsch Studenten Corps", blykens de redevoering van zijn nieuwen voorzitter, niet. DE KIESWET Het wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet, dat gisteren met 69 tegen 10 stem men door de Tweede Kamer is aangenomen, ziet er heel anders uit dan het oorspronke lijk voorstel van minister De Wilde. Verdwenen is eruit de drievoudige kies- deeler, de uitsluiting van vry gestelden. In plaats van den drievoudigen kiesdeeler is de kiesdeelerals limiet gesteld. Wie daaronder blijft, verwerft geen Kamerzetel Daarnaast is dan nog de waarborgsom, die de bedoeling heeft, beunhazen in de politiek uit te schakelen. De zes grootste fracties hebben voorge stemd. Ook prof. Visscher, die wegens den drievoudigen kiesdeeler aanvankelijk zoo fel in oppositie was; óók de liberalen, voor wie het terugnemen van het voorstel tot uitsluitiry van vrijgestelden in Staten- en. Raadsvergadering een teleurstelling is ge weest. Dit laatste is o.a. gebleken uit de wyze, waarop dr. Bierema zijn stem gemo tiveerd heeft. In het vertrouwen, dat de regeering gevolg zal geven aan de toege zegde overweging eener nadere wettelyke regeling, hebben de liberalen nochtans hun stem niet aan het wetsontwerp onthouden. Tweede Kamer. Begrooting zuiderzeefonds De Kamer begon gisteren met twee stemmingen. Het wetsontwerp tot herziening van de Kieswet, Prov. en Gemeentewet, waarvan niet veel meer dan een skelet was over gebleven, nam zij met 69 tegen 10 stem men aan; en met de motie-v. d. Waerden- Bongaerts ten bate van voortzetting der droogleggingswerken van het IJselmeer waren alle leden het zóózeer eens, dat zelfs geen hoofdelijke stemming noodig bleek. In een korte vergadering heeft de Ka mer vervolgens de begrooting van het Zuiderzeefonds afgehandeld. Ofschoon er gisteren nog zeven sprekers het woord voerden over de afdeeling Zui- derzeesteunwet, kan men veilig zeggen, dat de dag als twee druppelen water ge leek op den vorigen. Ook gisteren weer dezelfde klachten, die ieder jaar terugkee- ren; en ook nu weer de verzekering van de Regeeringstafel, dat er heusch niet zoo veel geklaagd wordt onder de menschen en de toepasing der wet lang niet zoo slecht is als wel wordt beweerd. Deze tegenspraak is wel zeer merkwaar dig, omdat werkelyk alle partijen het hierover eens zijn, dat de toepassing der wet te wenschen overlaat en tot een al- gemeene klacht aanleiding geeft. Zouden het alleen de heeren W ij n k o o p (C.P.), Sneevliet (R.S.P.), Van Dis (S.G.) geweest zijn, die dergelijke klachten lieten hooren, men zou weinig geneigd zijn er een al te groote waarde aan te hechten. Maar thans kwam de rustige, anti-revo lutionaire heer Van der Zaal vertel len, dat zijne party opzettelyk een onder zoek had ingesteld, en dat daaruit de al gemeenheid der klachten was komen vast te staan en de Chr. Hist, heer S n o e c k Henkemans onderstreepte nog eens, dat de uitkeeringen te gering waren. De heer Drop (S.D.A.P.) deed al een zelfde, geluid hooren en de heer E bels (V.D.) gaf in overweging: geef hun een uitkee- ring ineens en kapitaliseer alle schade loosstellingen en zorg, dat er eindelijk aan deze zaak een einde komt. Zooals gezegd: de Regeering stelde daar tegenover cijfers, die moesten bewyzen, dat er in de klachten veel overdrevens school. De nieuwe Minister van Wa terstaat beriep er zich op, dat op de 40.000 aanvragen in 1933/'34 slechts 398 klachten waren binnengekomen en in 1934 op de 17.000 slechts 176. Daaruit leidt de Regeering af, dat de toepassing der wet niet zoo slecht is als wel eens wordt voor gegeven. Er zullen zeker weinig Kamer leden door deze redeneering overtuigd zijn geworden; maar men begreep van den anderen kant, dat er met een pas opge treden Minister niet grondig over deze aangelegenheid viel te discussieeren. En zoo waren er dan ook geen replieken be houdens van Wjjnkoop, die een mis lukte poging deed, om een motie in te dienen. Deze werd niet voldoende ge steund en kon daarom niet in behandeling komen. En zoo zat er niet veel anders op dan, om na een vry onbevredigende discussie deze begrooting maar z. h. s. goed te keu ren. De Kamer is daarop uiteengegaan tot 9 April a.s. De beperking van de melkproductie Elders in dit nummer vindt men uitvoeri ge mededeelingen over de beperking van de melkproductie hier te lande. Het beper kingsjaar zal ingaan op 1 Juni en dus loo pen tot uit. Mei 1936. Het gemiddelde beperkingspercentage voor het heele land wordt vastgesteld op ten minste 11 pet.; kleine bedryven worden slechts voor de helft beperkt. Er heeft een differentieering plaats naar gelang van pro vincies en grondsoorten. Melkkar door trein gegrepen Voerman op onbewaakten overweg gedood. Hedenmorgen is de 39-jarige landbou wer J. T. uit Leur, terwyl hij op een kar gezeten was, beladen met melkbussen voor de melkfabriek te Etten op den in de Neerstraat gelegen onbewaakten over weg door een uit Breda komende goede rentrein gegrepen en op slag gedood. Waarschynlijk heeft de man, die in ge sprek was met den 16-jarigen Gij zen uit Etten die op een rijwiel naast de kar reed, door de zware mist den trein te laat be merkt. Het hoofd van het slachtoffer was geheel verbrijzeld. Het paard was totaal verminkt, terwijl de kar geheel versplin terd was. De machinist remde onmiddel- lyk maar kon den trein eerst by het sta tion te Etten tot stilstand brengen. De jongen G. wist door plotseling te stoppen aan een wissen dood te ontsnappen. Het slachtoffer T. laat een vrouw en twee kinderen na. Het lijk is naar het lyken- huisje te Etten overgebracht. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. BUITENLAND. E <atie van de Belgische franc on- vermijüelijk geacht (2de blad). Simon's terugkeer uit Berlijn. Zwijgen en pessimisme (2de blad). Een crisis in Spanje aanstaande? (2de blad). BINNENLAND. Beperking van de melkproductie. (4de blad). Op den onbewaakten overweg bij Etten is een melkwagen door een trein gegrepen. De voerman werd gedood. (1ste blad). Oude moordzaak te Oss opgehelderd? (Gem. Ber. 3de blad). Verduisteringen bij het Haagsche Crisis comité. (Gem. Ber. 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Wüly den Ouden brengt het zevende wereldrecord op haar naam. (3de blad). Houdt 'n GLANS-SCHOONMAAK! en laat de „KONINKLIJKE/SHELL" U daarbij helpen! Enkele druppels SHELL VLOERGLANS luchtig uitge wreven, reinigen Uw zeil, parket en linoleum af doende en geven het een prachtglans, dagenlang! Bij Uw drogist staat eenbus SfieJI Vloerglans voor U klaar' DE HANZE. In de Jacoba-zaal van Hotel „Den Burcht" hield gisteravond de R. K. Mid- denstandsvereeniging „De Hanze" een al- gemeene ledenvergadering onder voorzit terschap van den heer J. Schoondergang. Deze heette alle aanwezigen hartelijk welkom, waarna de notulen der vorige vergadering na lezing worden vastgesteld. Onder de talrijke ingekomen stukken bevond zich een schrijven van het hoofd bestuur inzake de propaganda-maand van 15 Maart tot 15 April. Van den heer P. van Berge Henegou wen was bericht ingekomen, dat hij ont slag nam als bestuurslid, naar aanleiding waarvan de voorz. eenige hartelijke woor den van dank sprak tot den afgetredene, die gedurende tal van jaren de Hanze op verschillende wijze diende. De secr. las vervolgens het jaarverslag voor van de R. K. Slagerspatroonsvereeni- ging „St. Pelagius" en het verslag van de Leidsche Middenstandscentrale. Bestuursverkiezing. Nadat een nieuw lid was geinstalleerd had de bestuursverkiezing plaats in de vacature-P. van Berge Henegouwen. Can- didaat waren gesteld de heeren B. W. H. Bouchier (door het bestuur) en H. Nieu- wenhoven (door een aantal leden). Het resultaat was dat gekozen werd de heer Bouchier met 29 van de 44 stemmen. Hierna volgde bespreking van voorstel len voor de vergadering van den Centra- len Raad. Van de afdeeling „St. Jan" was een voorstel ingekomen om de afdracht der vakafdeelingen kleiner te maken. In den zelfden geest diende de heer A. v. d. Spek een voorstel in. Deze spreker vroeg naar de salarissen der ambtenaren van het Hanze-bureau en zeide, dat de contributie voor afdeeling en vakgroep veel te hoog was in dezen tijd. De voorz. antwoordde hierop, dat de begrooting op den Najaars-Centrale Raad wordt behandeld. Intusschen zal het af- deelingsbestuur hieromtrent gegevens vragen. De voorz. deelde verder mede, dat het afdeelingsbestuur zelf een voorstel had voor den Centralen Raad, hetwelk als volgt luidt: De afd. Leiden stelt voor de opheffing van het Diocesaan Hanze-bureau en dit te vereenigen met het Nationaal Hanzebu- reau, over te gaan tot provinciale indee ling der Standsorganisatie met evenredige vertegenwoordiging in het Hoofdbestuur. In de toelichting wordt gezegd, dat door het wederzijdsch verplicht lidmaatschap de zakelyke belangen der Hanzeleden behoudens een klein percentage door de resp. vakbonden worden behartigd, zoodat overblyft de geestelijke cultureele en algemeen maatschappelijke belangen, welke evengoed door één Nationaal Han- zebureau worden behartigd, daar deze be langen voor geheel het land vrijwel het zelfde blyven. Verschillende leden voerden over deze voorstellen het woord, instemming ermee betuigend en wenken en verlangens naar voren brengend. Bespreking van het Middenstands- Crediet. Na afhandeling van dit punt was het woord aan den heer H. M. Simonis, die eenige mededeelingen deed over het Mid- I denstands Crediet. Spr. herinnerde aan de pogingen, welke Teeds eerder in dien geest door de Hanze werden gedaan. Intusschen kwam van de Regeering een

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1