m. VANAF HEDEN TOT 15 APRIL A.S. een armbandhorloge cadeau DINSDAG 26 MAART 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BUD. - PAG. 8 5^1 Hier is een goed vriend met goed nieuws! Haagsch Modehuis, Groote Markt straat h/Spui Den Haag, voorjaars-seizoen geopend. RECHTZAKEN KANTONGERECHT ALPHEN AAN DEN RIJN. Een Nieuwkooper had toen hij in staat van dronkenschap verkeerde, op grove wijze gevloekt, waarvoor hij des wege wegens overtreding van het vloekver- bod was verbal iseerd. Voor het feit open bare dronkenschap was hij reeds veroor deeld. Verdachte die zelf was verschenen, kon zich niet begrijpen, waarom hij nu weer terecht moest staan, omdat hij we gens dronkenschap reeds was veroordeeld. Hij kon zich niet meer herinneren wat hij destijds had gezegd. De kantonrechter trachtte den man aan het verstand te bren gen, dat hij zich schuldig had gemaakt aan genoemde dronkenschap doch bovendien aan overtreding van het vloek ver bod. Een en ander drong echter niet tot verdachte door, die door overlegging der dagvaar ding van het eerste feiL maar aanhield reeds te zijn gestraft. Ter zitting bleek, dat K. meerdere malen zich schuldig maakt aan dronkenschap. De kantonrechter vond dit schandelijk, temeer daar verdachte werkloos en steuntrekker is en zijn geld toch op betere wijze kan gebruiken. Zelfs bleek, dat een zoon van verdachte het steungeld moet gaan ontvangen, daar men het niet aan verdachte kon vertrouwen, die wanneer hij geld heeft ten koste van alles zich bedrinkt. Eisch en uitspraak 5. subs. 3 dagen. A. v. B. uit Berkel had onder Bent huizen op den Hoogeveensche weg in Nov. j.L een aanrijding veroorzaakt. Ter wijl het mistig was had hij gereden met een snelheid van 5070 K.M., had niet een stilstaande vrachtauto gezien die bezig was te draaien en hier bovenop gereden. De bestuurder dier vrachtauto die had zien aankomen dat verdachte niet stopte had zich bijtijds in veiligheid kunnen stellen. Als getuigen waren opgeroepen de bestuur der der vrachtauto en een mede-inzitten de. Beiden verklaarden, dat de groote lich ten hadden gebrand en de richtingaanwij zer uitstond, doch dat verdachte met groo te snelheid reed. Een tweetal getuigen a décharge gaven een eenigszins andere le zing omtrent verlichting. Terwijl verdach te beweerde, dat de richtingaanwijzer niet was uitgestoken en de vrachtauto met ge dempt licht had gestaan-. Z.i. had hij gere den volgens de wet, waarmede ambtenaar en kantonrechter het echter niet eens wa ren. Gelet echter op het feit, dat verdachte reeds een schade heeft gehad van 700 aan zijn bijkans geheel vernielde auto, werd hij thans veroordeeld tot 15 subs. 5 dagen hechtenis. J. v. L. chauffeur op een tankwagen der A. P. C. was ten laste gelegd de veiligheid van het verkeer in gevaar te hebben ge bracht door op 27 Augustus van het vorig jaar in de gemeente Benthuizen de bocht van den Geerweg naar de Slootweg niet voldoende rechts te hebben genomen, ten gevolge waardoor een aanrijding was ont staan mét den motorrijder C. V. uit H a- zerswoude. Verdachte was zelf ver schenen doch beweerde dat hij was aan gereden door V. Deze laatste als getuige gehoord bevestigde de feiten als in het proces-verbaal gemeld. V. had door een en ander een schade bekomen van 65. Eisch 15 subs. 6 dagen hechtenis. Uitspraak 9 subs. 4 dagen. Misselijk. C. H. te Alphtn aan den Rijn liet verstek gaan. Deze had in vereeniging met een tweetal andere personen die reeds door de Haagsche Rechtbank wegens ver nieling zijn veroordeeld, op den avond van 13 Sept. 1934, de wielrijder de B. uit Noor den die per rijwiel de Ziende passeerde en komende van Aarlanderveen aangehouden en gevraagd om een sigaret. De B., die geen kwaad vermoedde wilde H. inderdaad een sigaret geven. H. had B. echter op de teenen getrapt en in samenwerking met de andere jongelui op niet nader te noemen wijze bevuild. Bovendien had hij B. met zijn klompen willen slaan. De B. had ech ter de klomp gegrepen en H. uit verweer een stomp gegeven. Tijdens dit incident had de B. zijn rijwiel laten vallen, dat door deze jongelui in het water was gegooid. Toen de B. de politie ging halen nam het drietal het hazenpad. Doch denzelfden nacht wist de rijksveldwachter zekere Kr. aan te houden die in arrest werd gesteld op vermoeden dat deze het rijwiel had ver duisterd. De B. die was verschenen als ge tuige gaf een uitvoerige uiteenzetting om trent het gebeurde evenals de rijksveld wachter v. Sch., die op een vraag van den kantonrechtre hoe H. bekend staat, mede deelde, dat als hij ƒ1.verdiende wel voor 2.dorst had, kortom als een lastig per soon bekend staat. De ambtenaar van het O. M. kwalificeer de de daad van verdachte als walgelijk, vies en zeer laf en hoewel helaas art. 242 van het Wetb. van strafrecht voor deze overtreding slechts 15 stelt, verzocht hij den kantonrechter deze hoogste boete op te leggen, waaraan de kantonrechter vol deed, tevens met toewijzing aan B. van diens civiele vordering ad 14.33. A. D. uit Zwammerdam, die niet was verschenen had volgens de dagvaar ding op den Rijksstraatweg te Zwammer dam in October van het vorig jaar een aan rijding veroorzaakt toen hij achteruit een erf kwam afrijden met een vrachtauto. Als getuige werd gehoord mej. Gr en v. VI. De getuigenverklaringen klopten niet precies. Mej. Gr. verklaarde, dat de auto reed en v. VI. dat de wagen stilstond en toen plots ging rijden. De ambtenaar vond het on- pleizierig, dat getuigen elkaar bestreden, doch meende dat het feit toch bewezen was alhoewel v. VI. ook min of meer on voorzichtig had gereden. De kantonrech ter was dezelfde meening toegedaan en veroordeelde verdachte overeenkomstig den eisch tot 10.subs. 4 dagen. UIT DE OMGEVING HAARLEMMERMEER. Geboren Dorothea Cornelia, dochter van J. H. v. d. Lans en C. Meijer Leen- dert, zoon van W. Kolle en H. Poortvliet Margaretha Maria, d. van G. van Die- men en E. A. Bos Johannes Andreas, z. van D. v. d. Brink en M. J. Driessen Johanna, dochter van A. A. v. d. Velde en J. Kuilder Ottilie, dochter van J. Bos- scher en N. E. Gorter Leonardus Ludo- vicus Theodorus, zoon van A. E. v. d. Velde en M. M. Boone Teuntje, dochter van T. van Oeveren en T. Boers Franciscus Pe trus, zoon van F. de Ruijte en J. Th. Wort- man Theodorus Bartholomeus Joseph, zoon van A. H. P. Clemens en M. J. van Kampen Johannes, zoon van M. Kor- suize en L. Trommel Antonie, zoon van A. Teeuwen en D. Vermeeren. Ondertrouwd: A. Haspels 24 jaar en A. Zoeteman, 25 jaar A. Steen wijk 25 jaar en G. Boer, 18 jaar C. Hogeveen 23 jaar en N. Verburg 19 jaar. Getrouwd: J. Balk en C. van der Wal T. G. de Bruin en A. Verbaas P. M. Lanser en J. Jonker. Overleden: Maria van Vuuren, 84 jaar, wede. van Chr. Groene weg Johan na van Diemen, 85 jaar, wede. van G. S. Schreurs. Gevestigd: D. Raams van Aalsmeer J. G. Sluis van Alphen aan den Rijn D. C. T. Modderman van Duitschland P. H. Tipker van Steene (België) T. Met van 's Gravenhage M. J. Alink ven Amsterdam J. H. Baltzer van Amster dam T. G. Blonk van Alkemade H. M. C. L. van Dongen van 's Gravenhage P. J. H. Ekers van Oegstgeest C. de Fouw van Amsterdam R. de Graaf van Amsterdam C. Kok van Amsterdam M. H. van Kroonenburgh van Amsterdam J. Kuijer van Amsterdam J. Meister van Amsterdam J. den Ouden van Am sterdam. Vertrokken: E. Root naar Beverwijk W. Verhil naar Amsterdam H. Jan sen naar Hillegom N. Hoek naar En schedé W. Nuijten naar Haarlem I. P. A. Wanders naar Bloemendaal D. Bos naar Arnhem J. Bos naar Uithoorn A, Molenaar echtge. G. v. d. Meij naar Lei den J. Eveleens naar Haarlem E. in 't Velt naar Amsterdam Wed. C. Maas dam naar Haarlem J. Bos naar Amster dam M. de Boer naar 's Gravenhage J. M. de Bruijn naar Alkemade C. W. van Exter, naar Amsterdam J. van der Linde naar Assendelft. LEEVIUIDEN. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Donderdag 28 Maart a.s. des voorm. te half tien uur. Agenda: 1. No tulen. 2. Behandeling ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Opnieuw behandeling verordening op de heffing en invordering van begrafenisrechten. 4. Benoeming lid van de Commissie tot Wering van School verzuim. 5. Behandeling schrijven van Ged. Staten over de begrooting dienst 1935. 6. Vaststelling verordening op de heffing en invordering van leges ter secretarie en van rechten wegens verrichtingen van de Amb tnaren van den Burgerlijken Stand. 7. Op nieuw behandeling van de verordening op de heffing en invordering van schoolgeld. 8. Aanvulling van de verordening regelende de heffing van besmettelijke ziektegelden. 9. Vaststelling verordening tot afwijking van bepalingen der Win kelslui tigs wet. 10. Comptabel besluit. En hetgeen verder ter tafel zal worden gebracht. LEIDSCHENDAM. K. J. M. V. Bij verhindering van ka pelaan Vugt, die dezen avond zou spreken over „Christus Onzen Koning", sprak in diens plaats voor de Leidschendamsche K. J. M. V. de heer W. Boekraad over „Guido Gezelle". De heer Boekraad wilde dezen avond schilderen Guido Gezelle, den in al zijn eenvoud toch zoo grooten priester-dichter. Spreker begint met het voordragen van een klein gedichtje, waarin zoo duidelijk uit komt de natuur-dichter. Guido Gezelle, aldus spreker, staat .dicht bij onzen tijd en kan op een lijn gesteld worden met de dichters van 1880. In groote trekken tee kent spreker ons den grooten dichter, zijn geschiedenis, waarin spreker zoo duidelijk deed uitkomen, dat Gezelle de taalzuive raar was en een vechter voor zijn Moeder taal, het Vlaamsch, om nader uiteen te zet ten de manier, waarop hij het West- Vlaamsch onder de menschen trachtte te brengen. Spr. zeide, dat Gezelle een eerste-klas kunstenaar was, wat reeds uit zijn eerste dichtbundel blijkt. Enkele vragen werden door spreker be antwoord. Een dankbaar applaus en een hartelijk dankwoord van den voorzitter beloonde spreker voor zijn inderdaad leerzaam on derwerp. NOORD WIJK. Regeling Schoolartsendienst „opgezegd". Door Burgemeester en Wethouders wordt aan den Raad voorgesteld de gemeenschap pelijke regeling van den schoolartsendienst met de gemeenten Hillegom, Lisse, Sassen- heim en Noord wij kerhout, nadat deze 5 jaren heeft gewerkt, op te zeggen. De be doeling van deze opzegging is niet om een einde aan den schoolartsendienst zelf te maken, doch om verschillende moeilijkhe den, die in de practijk zijn gebleken, bij een nieuwen opzet te vermijden. Postduivenvereeniging „Steeds Sneller". Dezer dagen hield genoemde vereeni ging een vergadering ten huize van haar voorzitter, den heer P. Bosman. De secre taris, de heer A. v. d. Poel, las de notulen. Van de N. A. B. v. P. waren eenige stuk ken binnengekomen. In een dezer stukken werd bericht dat men bij de Bond niet als Gebr. lid kon zijn. Besloten werd in de vereeniging wel Gebr. te handhaven en bij den Bond een lid op te geven. Hierna volg den eenige mededeelingen over verzending en materiaal. Het bestuur werd gemachtigd verder materieel aan te koopen. Het be stuur stelde voor dit jaar nog niet aan na tionale of afdeelingsconcoursen deel te ne men. Er werd besloten, dat de leden onder elkander ieder een eereprijsje zouden be schikbaar stellen. De voorz. hoopte, dat de vereeniging ook van buitenstaanders enkele eereprijsjes zou toegezegd krijgen, zoodat op elke vlucht een eereprijsje te verdienen was. De secretaris besprak enkele artikelen van het Ringenbureau van den N. A. B. v. P.. Het wedstrijdreglement werd bespro ken en aangenomen. Aan de orde was ver kiezing verschillende commissarissen. Be noemd werden tot commissaris van mate riaal A. v. Duin, tot klokkencomm. Th. Steenvoorden, J. Passchier, A. Boot. Tot inkorfcomm. A. v. d. Poel, A. v. Duin, Th. Steenvoorden, G. v. d. Poel. Het vluchtpro- gramma werd goedgekeurd; kampioensprij- zen aangenomen. De eierenvlucht welke 21 April vanaf Roosendaal zal worden ge houden, lokte langdurige besprekingen uit. Vele voorstellen werden gedaan, doch al len verworpen. Ten slotte werd een voor stel van den secretaris aangenomen. Moch ten oud-liefhebbers of belangstellenden de vereeniging eieren of eereprijzen willen toezeggen, dan zullen deze onder groote dank worden aanvaard. De eieren zullen verdeeld worden volgens het aantal leden, 13 leden, 13 prijzen, ieder lid een prijs. Ook ongeringde duiven komen in aanmerking \'oor de eierenprijs. Na geanimeerde rond vraag sluiting. VOORHOUT. St. Bartholomeus „Arm-lastig". Kon men in de Nieuwjaarsrede van den Herder der Parochie van St. Bartholomeus beluis teren dat het nu niet direct rooskleurig ging met de financiën, armlastig was Sint Barholomeus nog niet. Nu evenwel heeft het beeld van den Pa troon-heilige der Parochie, hetwelk staat in de nis boven de ingang van het kerk gebouw, de storm des levens niet kunnen trotseeren, en is z'n „arm" verloren. In den meest letterlijken zin is „St. Bartholomeus" ARM-lastig geworden, hetgeen de geloo- vigen, die nog geven kunnen eraan zal hel pen herinneren, om vooral in de meditaties de kerke-zakjes te gedenken, dan zal spoe dig Sint Bartolomeus' arm in eere worden hersteld. Bedevaart Noordwijk. Ter rectificatie verzoekt men ons mede te deelen, dat de bedevaart naar Noordwijk zooals vermeld stond niet zal plaats hebben deze week, maar op Dinsdag 7 Mei a.s. Gemeenteraad. De raadsvergadering is wegens bijzondere omstandigheden uitge steld tot Vrijdag a.s. om 8 uur des avonds. WARMOND. Dr. Amman straat. In zijn vergadering van 21 Maart jJ. besloot de Raad de nieuw aangelegde straat alhier den naam te geven van Dr. Ammanstraat. Betreffende de naam dezer straat ontleen en wij aan de bijschrijving van den weled. heer W. C. H. Machen „De Hofstede Oostergeest" het vol gende: Dr. Amman werd in 1669 geboren te Schaffhausen (Zw.) en promoveerde tot Medicinae Doctor op 24 Januari 1688 te Basel aldus op een leeftijd van 18 jaar. De groote verdienste van Amman is wel, dat hij een methode uitvond en in toepassing bracht om de doofstommen te leeren hoo- ren en spreken. Reeds in het einde der 17e eeuw onderwees hij enkele personen te Amsterdam en Haarlem en beschreef zijin methode in een werkje „De dooven hoo- rende". In 1697 zag te Amsterdam bij P. Rotterdam boekverkooper het werkje het licht getiteld „P. M. van Helmond Natuur lijk Hebreeuwsch A.B.C." en J. C. Amman getiteld „Nadere onderwijtzigingen om doof stommen sprekende te maken". In 1715 kocht hij de thans nog bestaande bekende buitenplaats Oostergeest. Hij had een uitgebreide bibliotheek en veel manus cripten over zijn werk, doch men weet he laas niet wat van deze verzameling geko men is. Naar hem werd te Rotterdam de Ammanstraat genoemd, aan welke straat het Nieuwe Doofstommen Instituut werd gebouwd. Dr. Amman overleed te Warmond in November 1724. UIT DE RIJNSTREEK BOSKOOP. Voetbal. Het eerste elftal heeft het er behoorlijk afgebracht n.l. een 21 overwin ning op Donk III (rust 10). Het vertoon de spel was echter maar matig, om succes te behalen in de na-competitie moet het be ter worden. Het tweede elftal bracht het er minder goed af. In Nieuwkoop bij ODV I op bezoek werd met 32 verloren. De lange fietstocht en 'n drietal invallers waren hier debet aan. Toch verdienden O.D.V. den overwinning volkomen. De jun. kwamen met 'n 30 nederlaag thuis van 'n bezoek aan de Donk-jun. Geboren: Jacoba, d. van G. Geers en D. Boon Cornelis, z. van J. Kooy en N. Kooy Johan Joseph, z. van A. C. Looman en J. M. de Wit. Ondertrouwd: J. den Bleker en A. Bakhuyzen K. J. v. Triet en L. C. de Vos K. v. Wensveen en W. v. Beek J. v. Helden en G. J. v. Beek. Getrouwd: A. Verdonk 30 j. en N. Boere 29 j. HAZERSWOUDE. Ziekenhuisverpleging. De jaarverga dering van de vereeniging Ziekenhuisver pleging werd gehouden in de zaal van mej. de Wed. Verhaar. Behalve het bestuur en Zuster Boer, waren slechts een 8-tal leden tegenwoordig. De voorzitter, de heer T. We zelenburg Kzn. opende met een welkomst woord, waarop de secretaris, dr. P. L. Kiehl, de notulen las die werden goedge keurd. De voorzitter doet daarop mededee- ling van ingekomen stukken w.o. schrijven van den heer J. v. d. Meulen, oud-burge meester der gemeente, dat hij bedankt als lid van het bestuur wegens vertrek uit de gemeente. De voorzitter herdenkt in waar- deerende woorden hetgeen door den heer J. van der Meuken voor de vereen, werd ge daan, en stelt voor hem een woord van dank te zenden, waarmede alle aanwezigen instemmen. Verder is ingekomen een dank betuiging van ouders voor de uitzending van een hunner kinderen naar 'n vacantie- kolonie; en een dankbetuiging van ouders van wie een kind geruimen tijd in een in richting werd verpleegd en dat zij hersteld terug mochten ontvangen. In verband met een bespreking gehouden door den voorzit ter met den burgemeester, de heer A. War- naar, over een op te richten comité voor het Koningin-Emma-fonds ten bate van het Oranje-Nassauoord, deelde de voorzitter mede, dat het bestuur van oordeel was, hieraan geen gevolg te moeten geven als vereeniging, maar deze zaak te moeten overlaten aan B. en W. tot het nemen van het initiatief. De verkoop van de Emma- bloem ten bate van het T.B.C.-fonds alhier zal in de gemeente worden gehouden op 10 April a.s. De voorz. brengt daarop het jaar verslag uit. Hieruit bleek, dat de vereen, financieel gesteund wordt door Rijk, Pro vincie en Gemeente met een jaarlijksche subsidie. Eveneens werd steun ontvangen van het Provinciaal Verpleegfonds, van Diaconie en Armbesturen, alsmede van de Vereen. „Draagt elkanders lasten", een afd. van het Chr. Nat. Vakverbond. De Emma- bloem-collecte had opgebracht 264.07 y.. Van dr. J. C. K. Zoete en dr. Vlaanderen had het bestuur volle medewerking onder vonden, terwijl Zuster Boer met geheele toewijding haar taak vervulde. In herinne ring werd gebracht, dat het in Mei j.l. 12 jaar was geleden, dat Zuster Boer haar ar beid in onze gemeente had aangevangen. Het bestuur had gemeend haar een blijven de herinnering aan dit feit te moeten aan bieden, overtuigd zijnde van de groote lief de en toewijding voor haar werk. Vermoe delijk is niet van algemeene bekendheid, dat Zuster Boer diploma's heeft voor Zie kenverpleging, Wijkverpleging, Huisbezoek ster T.B.C.-bestrijding en Zuigelingenzorg. Door vertrek uit de gemeente bedankte de heer J. v. d. Meulen als lid van het be stuur. Vele jaren heeft hij de vereeniging gesteund door woord en daad. Nimmer te vergeefsch werd 'n beroep op zijn hulp en medewerking gedaan, altijd was hij bereid om de vereen, te steunen in welke vorm dan ook. Wij zijn hem, zegt de voorz., hier voor zeer dankbaar, en wenschen hem van harte nog vele jaren van rust en vreugde toe in zijn nieuwe woonplaats. De depot's werden gecontroleerd en de artikelen in goede staat bevonden. Waar noodig werden nieuwe voorwerpen aange schaft. De ijsvoorziening voldoet nog steeds aan de gestelde eischen, terwijl 8 ligtenten geregeld in gebruik waren. Uitgeleend wer den uit de depot's van Dorp en Rijndijk 143 artikelen. Naar de vacantie-kolonies werden uitgezonden 24 kinderen met totaal 864 verRleegdagen. Naar sanatoria 3 kinde ren met 328 verpleegdagen. Tweemaal werd woningverbetering aangebracht. Op 1 Jan. 1935 waren 51 gezinnen onder toezicht, ter wijl door de huisbezoekster Zuster Boer 1184 bezoeken werden afgelegd. De voorzit ter besloot het jaarverslag met een ernstige opwekking tot aller medewerking en sprak de hoop uit, dat de inwoners van onze ge meente zullen beseffen dat meerdere fi- nancieele steun noodig is om het gezegen de werk te kunnen voortzetten. De penningmeester, Notaris T. C. Engel- berts, bracht financieel verslag uit. De ont vangsten bedroegen, met inbegrip van het saldo der vorige rekening, zijnde 165.22 de som van 541.22VS, de uitgaven 347.29, alzoo een batig saldo van 193.93 y2. Na mens de commissie voor controle bracht de heer B. van Wieringen rapport uit, waar uit bleek, dat alles accuraat in orde was bevonden, waarom de commissie adviseer de tot goedkeuring, waartoe werd besloten. De voorzitter bracht penningmeester en commissie een woord van dank. Op voorstel van het bestuur werd besloten van het sal do der vereeniging een bedrag van 75. te storten in het T.B.C.-fonds der vereeni ging. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd met bijna algemeene stemmen tot voorzitter herkozen de heer T. Wezelen burg Kzn., terwijl de heer Pastoor De Rui ter en Pastoor Van Leeuwen, die perio diek moesten aftreden, werden herkozen. In de vacature, ontstaan door vertrek van den heer J. van der Meulen, werd tot lid van het bestuur gekozen de heer F. C. A. Wille. Tot lid van de controle-commissie, vacature J. A. Brinks, werd benoemd de heer A. Heesterman. Besloten werd op voor stel van het bestuur de vacature dr. den Hartogh nog niet te vervullen, maar het bestuur te machtigen bij overkomst van ds. Heuzeveldt van Nieuwerkerk, die het be roep bij de Geref. Kerk aannam, deze te verzoeken de vacante plaats in het bestuur te willen innemen. Na gehouden bespre king, betreffende de belangen der vereen, bracht de voorzitter een woord van dank voor de betoonde belangstelling, en sloot de vergadering. VOOR AANBRENG VAN SLECHTS TWEE DRIEMAAND- ABONNEMENTEN

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8