Ook „Bloembollencultuur" vraagt regeeringssteun DINSDAG 26 MAART 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 7 FRANKRIJK. LAVAL'S REIS NAAR MOSKOÜ. Als stok achter de deur. Volgens de nachteditie van de „Petit Pa- risien" zal de reis van minister Laval naar Moskou wat later plaats vinden dan aan vankelijk was beoogd, en wel omstreeks 25 April. Wel is waar laat de conferentie op 11 April a.s. te Stresa den Fransohen minister de gelegenheid, tevoren aan de door hem aangenomen invitatie der Sovjet-re geering om naar Moskou te komen, gevolg te geven, maar, zegt de diplomatieke medewerker van het blad in een blij lebaar geïnspireerd artikel: „De tijd van voorbereiding lijkt dan wel wat krap gemeten, in aanmerking genomen t feit, dat het hier niet om een beleefdheids bezoek gaat, maar dat de Fransch-Russi- sehe samenwerking bij deze gelegenheid een nieuwen en meer beslissenden vorm zal aannemen". Vandaar dat het de Fransche regeering, volgens het blad, verkieslijker lijkt de reis te doen plaats vinden dadelijk na de con ferentie te Stresa en na de raadszitting te Genève, d.w.z. omstreeks 25 April. Na aldus te hebben gezinspeeld op de waarschijnlijkheid, dat het bezoek aan Mos kou leiden zal tot het sluiten van een pact van wederkeerigen bijstand tusschen Frankrijk en de Sovjet-Unie, zegt het offi cieuze blad, „dat Laval, doordien hij eerst na Stresa naar Moskou gaat, volkomen op de hoogte zal zijn zoowel van de bedoelin gen van Duitschland als van de Britsche en Italiaansche zienswijze en zoodoende ook beter in staat is om precies de portée te bepalen, die men aan de Fransch-Russische bijeenkomst en de daaraan vast te knoopen conclusies moet geven. De reis op het be doeld tijdstip, 25 April, zou dus de moge lijkheid openen, dat men tot een ondertee- kening (van het pact) komt". POLEN. EEN NIEUWE GRONDWET. Groote bevoegdheden voor den president. In het Poolsehe parlement is een nieuwe grondwet aangenomen, welke kan be schouwd worden als een belichaming van maarschalk Pilsoedski's denkbeelden om trent de wijze, waarop de Poolsehe staat dient te worden geregeerd. Zij is grooten- deels het wenk van Pilsoedski's vriend, ko lonel Sla wek; en de maarschalk heeft, zij1 het met zeer spaarzame aanwijzingen, voortdurend den opbouw van deze nieuwe constitutie beheerscht. Haar voornaamste kenmerken zijn twee ledig: een zeer aanmerkelijke uitbreiding der bevoegdheden van den staatspresident, en een dienovereenkomstige beperking der rechten van de volksvertegenwoordiging. De staatspresident, die voortaan krachtens zijn functie tevens opperbevelhebber van hot leger en voorzitter van het opperste ge rechtshof zal zijn, zal het recht hebben, leden van het kabinet aan te stellen of te ontslaan; hij zal voorts een derde deel van den 120 leden tellenden Senaat benoemen. Bovendien zal hij het recht hebben, het par lement bijeen te roepen en te ontbinden, onderhandelingen te voeren met buiten- landsche mogendheden over te sluiten over eenkomsten en deze te ratificeeren, en te besluiten over vrede of oorlog. De correspondent van de „Daily Tele graph" te Warschau meldt, dat men daar thans aanneemt, dat maarschalk Pilsoedskd het presidentschap zal aanvaarden, wan neer de nieuwe grondwet in werking zal treden. AMERIKA. DE AMERIKAANSCHE BEWAPENING. „Vliegende oorlogsschepen". Naar „United Press" uit betrouwbare bron verneemt, is het Am erikaansche mi nisterie van Marine van plan, in de naaste toekomst zijn luchtvloot uit te breiden met een dertigtal reusachtige vliegbooten. Deze vliegbooten zullen het karakter dragen van „vliegende oorlogsschepen". Zij worden na melijk uitgerust met een groot aantal lucht- torpedo's van groote explosieve kracht, zware machinegeweren en gasbommen, welker uitwerking doodelijk is. Aan de kust van den Stillen Oceaan wor den reeds in het geheim met een viiegboot van geweldigen afmetingen proefvluchten gemaakt. Een tweede viiegboot wordt te Norfolk in Virginia vervaardigd en zal spoe- die gereed zijn. Ook hier zijn maatregelen getroffen om spionnage te voorkomen. Indien de resultaten der proefvluchten aan de verwachtingen beantwoorden, zal het ministerie van Marine dertig dezer vliegbooten 'bestellen, tegen den prijs van 150.000 dollar per stuk. Men hoopt, dat de geheele vloot van 30 stuks binnen een jaar gereed zal zijn. BUITENLANDSCHE BERICHTEN DE AARDGAS-EXPLOSIE BIJ WE ENEN. De gaszuil aanmerkelijk gedaald. In het inwendige van de petroleumbron, welke Vrijdagmorgen is geëxplodeerd, schijnt een instorting te hebben plaats ge had. De gaszuil, welke uit de bron opsteeg, is tot een kwart van de vroegere hoogte gedaald. Een deel van de machines kon thans ge borgen worden, de boortoren is evenwel verloren. Bij de uitbarsting is ook veel gas- houdend water omhoog gespoten. Om dit af te leiden heeft men een sloot naar de Tischa-rivier gegraven. Het gashoudende water heeft alle visschen in de rivier ge dood. BRAND IN EEN KAPEL TE MILL HILL. De Londensche correspondent van de „Msbd." meldt: Weinige minuten nadat honderd kinderen, die het Lof bijgewoond hadden in de St. Vincentius kapel te Mill Hill (ten Noorden van Londen) het ge bouw verlaten hadden, hoorden de zusters van het klooster, dat de hoofdzetel is van de St. Vincentius Orde in Engeland, een gekraak, en onmiddellijk daarop zagen zij vlammen komen uit het dak der kapel. Het vuur verspreidde zich snel, en reeds spoedig laaiden de vlammen hoog boven de kapel. De gloed kon mijlen in den omtrek gezien worden. Drie brandspuiten rukten aan en de brandweermannen stelden hun leven in ge vaar, toen zij op het dak der kapel, vijf tig voet boven den beganen grond aan het werk waren om te voorkomen dat de vlam men naar het klooster zouden overgaan. De kapel is gelegen op een der hoogste punten van Noord Londen, hetgeen het bluschingswerk zeer bemoeilijkte, daar de waterdruk gering was. De eerwaarde zusters gingen, ondanks de brandende stukken hout, die voortdu rend van het dak vielen, steeds opnieuw de kerk in om gewijde en kostbare voor werpen in veiligheid te brengen; jongens der naburige Hill Hill-school hielpen haar. De zware rook dreef boven het naburige St. Vincentius weeshuis, waar bijna 200 kin deren te bed lagen. Brandweermannen ver zekerden evenwel, dat er geen gevaar be stond. De schade in de kapel, welke 15 jaren ge leden gebouwd werd, is aanzienlijk. Het al taar evenwel is merkwaardig gespaard ge bleven en het daarop staande mooie Ma riabeeld zag den volgenden morgen onver let op het tooneel van verwoesting. DE ONTVOERING VAN JACOB. Hij zit in Duitschland gevangen. In de affaire van den naar Duitschland ontvoerden journalist Jacob is voor het eerst na verscheidene dagen eenig licht ge komen. De bekende Fransche advocaat De Moro-Giafferi, die zich belast heeft met het behartigen der belangen van de vrouw van Berthold Jacob, heeft namelijk aan de pers de, naar zijn zeggen uit zeer betrouw bare bron ontvangen, mededeeling ge daan, dat Jacob niet, zooals iedereen dacht, vermoord is, doch vooralsnog in leven is en opgesloten in een Duitsche gevange nis. Onder beschuldiging van hoogverraad zal hij weldra voor het,,Volksgericht", dat onlangs twee vrouwelijke spionnen tot den dood door de bijl veroordeeld heeft, en van welks vonnissen geen hooger beroep mo gelijk is, moeten terecht staan. Maitre De Moro ziet in dit feit de bevestiging, voor zoover deze nog noodig was, dat de ont voering van Jacob om staatsredenen is ge schied door handlangers der Gestapo, han delend in overleg met de officieele Duit sche instanties. De Fransche advocaat wijst er op, dat de aanklacht tegen Jacob voor de Duitsche instanties al heel weinig moeite kan ople veren. Voor zijn,vijanden staat zijn schuld bij voorbaat vast, op grond van de reeds verscheiden jaren oude wet, welke als hoogverraad beschouwt het publiceer en van eenigerlei militaire mededeeling en a fortiori van elke onthulling over de eer-* tijds nog candestiene bewapening van het Rijk. Juist het doen van zulke onthullin gen is Jacob's speciale werk geweest. Vlak na den oorlog in Duitschland en la ter in Frankrijk was zijn geheele activiteit er op gericht de herbewapening van Duitschland, de inbreuken op het verdrag van Versailles, de ondergróndsche vlieg velden, de fabricage van gifgassen en van bacteriën-voor-oorlogsdoeleinden aan het licht te brengen. Zelfs met een tusschenspel voor het ge recht lijdt het niet den minsten twijfel, wat zijn lot zal zijn, doch niettemin wil De Moro al het mogelijke doen om te trach ten een collectief protest der kanselarijen bij het Rijk en een interventie van den Vol kenbond uit te lokken op grond van het feit, dat Jacob op een wijze, die flagrant in strijd is met het Volkenrecht, in handen van zijn vervolgers is geraakt. Naar de .Daily Telegraph" uit Genève verneemt, vormde de Jacob-affaire giste ren het voornaamste onderwerp van het debat in den Zwitserschen federalen raad. Medegedeeld werd, dat de Zwitsersche ge zant te Berlijn op last van de Zwitsersche regeering Zaterdag een bezoek heeft ge bracht aan den Duitschen minister van Bui- tenlandsche Zaken, von Neurath. Tijdens dit onderhoud heeft de Zwitsersche gezant gewezen op den ernst van de zaak, indien bewezen kan worden dat Jacob met ge weld van Zwitsersch grondgebied was weg gelokt. Baron von Neutrath gaf hem een vaag antwoord en verklaarde, dat hij niet in staat was iets mede te deelen over de omstandigheden, waaronder Jacob was ontvoerd. Gistermiddag heeft de Zwitsersche bonds president Motta een lang gesprek met den Duitschen gezant te Bern gehad. Het onderzoek betreffende Wesemann, die zich in verband met deze zaak in ar rest bevindt, wordt voortgezet te Londen, Parijs, Straatsburg, Bazel en Zurich. We semann stond in nauwe relatie met promi nente emigranten, wier vertrouwen hij ge makkelijk wist te winnen. Hij blijft ont kennen, dat hij Jacob naar Bazal heeft ge lokt om hem te laten ontvoeren. CANADEESCHE VIJFLING MET ONTVOERING BEDREIGD? Het ziekenhuis wordt dag en nacht bewaakt. Er zijn geruchten in omloop omtrent plannen tot ontvoering van de een half jaar geleden geboren vijfling van het echt paar Dionne. Hot ziekenhuis te Toronto, waar de vijf kleintjes zijn ondergebracht, wordt dag en nacht door de politie be waakt. ALGEMEENE VERGADERING VERWERPT DE MEENING VAN HET HOOFDBESTUUR. Met 174 tegen 51 stemmen. (Vervolg). Na de verwerping van de motie van orde van het H.B. wordt de motie Hdllegom uit voerig besproken en tenslotte aangenomen met 120107 stemmen. Hierdoor spreekt de vereeniginjg zich uit vóór devaluatie. Tegen de roe-belasting. Vervolgens kwam in behandeling een voorstel-Ben nebroek-Vogelenzang, luiden de: „De afdeeling Bennebroek-Vogelenzang, gehoord de bezwaren van hare leden tegen de te heffen omslag, per Roe, om daarmede het overgeschoten leverbaar te vergoeden, verzoekt het hoofdbestuur het daarheen te willen leiden, dat de regeering deze ver goeding voor haar rekening neemt". Ook deze motie werd door het HJB. af gewezen. Het stelde een eigen motie voor, waarin het H.B. wordt uitgenoodigd bij de regeering aan te dringen op verdeeling van de betaling der heffing van Mei 1935 ten bate van het landbouwcrisisfonds over twee jaar. De afd. Bennebroek verklaarde, ter toelichting van haar motie, dat vooral de kleine kweekers niet in staat zijn de roe belasting op te brengen. De afdeeling vraagt of het H.B. wel in deze homogeen is, en of het wel voldoende in contact staat met het vak. Men heeft naar het HJ3. groote menschen afgevaardigd, maar hadden er meer kleine kweekers in het H.B. gezeten, dan zou daar meer de wetenschap zijn door gedrongen, dat de kleine kweekers de las ten niet meer kunnen dragen. Minister Steenberghe heeft gezegd, dat het bloem bollenvak de lasten wel kan dragen. Maar spr. vraagt hoe de minister aan die uit spraak komt. Er moet nu blijken, dat het vak niet meer de lasten kan opbrengen. De afd. Lisserbroek sloot zich bij het betoog van Bennebroek aan. De afd. Hillegom wees er op, dat het vak de verplichtingen van de saneering heeft op zich genomen, en dat het dus zijn verplichtingen moet nakomen. Maar het vak staat nu voor zooveel moeilijkheden, dat de afdeeling meent een amendement op het voorstel-Ben nebroek te moeten in dienen, luidende in het laatste gedeelte: „verzoekt het H.B. het daarheen te willen leiden, dat de regeering de heffing uitstelt tot onbepaalden tijd, althans niet tot hef fing zal overgaan, voordat het bedrijf daar toe in staat geacht mag worden". De afd. S c h o t e n-V eisen is tegen het voorstel van het H3. om de heffing van Mei 1935 over twee jaar te verdeelen. De afd. Voorhout bepleitte aanne ming van het voorstel-Bennebroek. Ook de afd. Westland stelde zich op dit stand punt en vroeg of het H.B. wel voldoende van de toestanden in het vak op de hoog te is. Aan de zijde van het Hoofd bestuur!? De ver. „De Narcis" staat aan de zijde van het H3„ maar meent toch, dat het in deze wel wat te ver is gegaan. Het is voor de narcissenkweekers een onmogelijkheid de roe-belasting op te brengen; daarom ad viseert spr. de stemmen voor het voorstel- Bennebroek. Wordt dit voorstel verworpen, dan verzoekt spr. het HJB. toch voor de narcissenkweekers kwijtschelding der las ten te vragen. De heer D. W. Lefeber uit L i s s e zegt, dat het prae-advies van het Hoofdbestuur door een kleine kring in het vak genoemd werd, een moedig advies. Het is goed, ook te doen weten hoe het meest belangrijke deel der kweekers hierover denkt. Dit prae-advies waarin het heet dat het bedrijf niet zoo slecht is en wel direct 50% en na een jaar de restant van aHe Roehef fingen kan betalen, ziet er voor de kwee kers uit of hier een addertje onder het gras zit. Is dit geen streven van een kleine minderheid, welke meenen te kunnen pro- fiteeren van een ingezakte markt, om het bedrijf door deze lasten zoo onmogelijk moeilijk te maken, om hun doel te bereiken opdat het vak niet meer zal kunnen blij ven waardeer en de Regeeringsmaatrege- len? Een publiek geheim. Het hoofdbestuur is toch bekend met het publieke geheim dat een groep bloembol lenhandelaren, ook op officieele wijze reeds getracht heeft de 3% exportheffing en 35 cent per Are ongedaan fe maken. Het is misschien zeer handig gezien van deze, toch ook leden van Bloembollencultuur, om deze Regeeringssteun meer speciaal voor de han delaren, niet door tusschenkomst vam de Alg. Ver. v. Bloembollencultuur te ver zoeken, doch him eigen belang als groep uit het bedrijf zelf te dienen. Het is echter onjuist deze groep hierdoor een pre te geven, tegenover de veel zwaardere be- drijfsheffingen op de kweekers. Spr. durft zeggen, oat elk bloembol'len- kweeker principieel tegen elke exporthef- fing moet zijn. Echter staat deze zaak mo menteel zoo, dat deze exportheffing door Minister Colijn is vastgelegd in plan 1934, dus ook verrekend in de verleden jaar vast gestelde en geldenende buitenlandsche mi nimumprijzen, dus maakte deze 3% deel uit van het percentage uitmakende het ver schil tusschen de binnenlandsche en buiten- landsche minimum prijs. Door de valuta depressies zal misschien ook een gedeelte dezer 3% aan inkomsten geminimeerd zijn; echter was ze verrekend in plan 1934. Spr. staat geheel sympathiek tegenover het streven van de handelaren voor het verkrijgen van betere exportcondities, ook de actie voor vermindering der reeds ver leden jaar opgelegde exportheffing moeten wij kweekers niet tegenwerken, mits echter deze heffing door de Regeering niet ge schrapt of geminimeerd werdt ten kosten van de kweekers. Over het praeadvies wenscht spr. nog het volgende te zeggen: de kleine kring welke het Prae-advies ais een moedig advies voorstaan, kunnen we vergelijken met het voorbeeld hetwelk aan de Regeering werd gegeven in de Tweede Kamer bij de behan deling van Bloembollenbedrijven. Men zei daar: Wanneer in een .water diep 1.70 M. staan 10 menschen, waarvan negen vam 1.60 M. en een van 1.80 M dan is het niet fier of moedig als de man van 1.80 M. zegt: wij hebben het pog zoo slecht niet en nog geen hulp noodig. Men zei dat het mis schien beter was niet te qualificeeren hoe zulk een houding wel genoemd zou kunnen worden. Zoo wordt ook gezien het prae-advies van het H.B. door een zeer be langrijk deel der bloemibollenkweekers. Dit prae-advies is voor spr. onbegrijpe lijk, vooratl ook omdat deze vereeniging niet zoo lang geleden een prae-advies gaf over een andere finantieeie zaak, waarin werd voorgesteld dat een heffing van 7.per H.A. ten bate van het voor ons bedrijf on ontbeerlijke wetenschappelijk onderzoek niet meer te heffen was, omrede het bedrijf deze heffing niet meer kan dragen. En nu luidt het prae-advies, dat het be drijf, doordat het van de saneering gepro fiteerd heeft, in plaats van geen 7.voor b.v. Hyacinthen 1140.per H-A. even tueel in twee termijnen wèl kan dragen. De heffing op Narcissen, welke met een zeer matige oogst toen zullen worden be last met 270.is wel belachelijk als mo gelijk „niet zoo slecht" voor te stellen. De toestand ontstaan door de saneering is minder ongunstig dan indien er geen maat regelen waren genomen, maar daarmee is alles voldoende gunstig gezegd. Waarschijnlijk om Uw advies kracht bij te zetten, vervolgde spr., zegt U dat indien de Regeering in zou gaan op het verzoek van Regeeringssteun, het gevolg daarvan ongetwijfeld zou zijn een zeer krachtig in grijpen van overheidswege in het geheele bedrijfsleven, op een wijze, die men later diep zou betreuren. Volgens spr. behoeft men dat niet meer te vreezen, van overheidswege is zeer krachtig ingegrepen in ons geheele bedrijfs leven. Niet zonder ons over ons. Spr. geeft de Alg. Vereeniging in over weging zich meer te bemoeien met de be langen der kweekers betreffende de Regee- ringsmaatregelen, juist om te voorkomen dat er door de overheid zonder ons over EEN DRUKKE DAG VOOR EEN EENZAAM EILAND. Twee schepen tegelijk op Tristan da Cunba Voor het eerst in de geschiedenis van Tristan da Cunha, het eenzaamste eiland in de wereld, zijn volgens in Londen ont vangen draadlooze berichten aldaar op één dag twee schepen aangekomen. Eerst arri veerde de „Empress of Australia" van de Canadian Pacific, even later gevolgd door de Nederlandsche duikboot K XVIII. In het telegram wordt gemeld, dat de 172 bewoners van het eiland dolgelukkig wa ren toen de matrozen van het groote passa giersschip aan land kwamen met geschen ken van den koning en de koningin van Engeland. Het weer was zoo mooi en hel der, dat de toppen van de bergen gezien konden worden. De passagiers aan boord van het schip hebben zich zeer verdienstelijk gemaakt. De katholieke geestelijke, mgr. Cherry, ging aan land en celebreerde een mis voor het eenige katholieke gezin, dat op het eiland woont. De scheepsdokter Owen, zijn assistent en twee medici, die als passagiers meevaren, onderzochten de geheele bevol king en stelden vast, dat allen zich in bes ten welstand bevonden. Maar de verdien stelijkste man van allen was wel de hof meester. Hij tastte diep in de voorraden levensmiddelen en zond 16.000 K.G. thee, koffie, suiker, tabak, meel enz. naar het eiland. De passagiers voegden hieraan nog tal van kleedingstukken toe. Het eenige treurige van dezen voor Tristan da Cunha zoo gelukkigen dag was het afscheid van Robert Glass, die het eiland verlaat om met de „Empress of Australia" naar Europa te gaan. Hij is een afstammeling van een der eerste kolonisten, die zich op het eiland hebben gevestigd. FRENCHMAN EN ECHTGENOOTE MAKEN HET BEST. De Australische zendeling Frenchman en echtgenoote, die, naar men meende, door bandieten vermoord waren, zijn volgens een telegrafisch bericht van het missiebestuur van Hantsjoeng aan het missiebestuur van Shanghai nog steeds in leven en maken het wel. Beiden zijn indertijd door communis ten uit Nintsjoa ontvoerd. Regeeringstroe- pen hebben echter het echtpaar weder uit de handen der communisten bevrijd. ons beschikt wordt. Het is bekend, zeide spr., dat de vertegenwoordiging Uwer Ver eeniging de grootste zeggenschap en de meest verantwoordelijke functie heeft in de Sierteeltcentrale, waardoor het mogelijk is Uw invlogd te doen gelden. Naar spr.'s meening komt bjj aanneming van dit prae-advies juist het nieuwe plan 1935 voor de kweekers in gevaar, omdat daardoor het bedrijf voor het volgend jaar reeds zoo zwaar wordt belast, dat het zeer moeilijk zal zijn bij de hoogere autoriteiten aan te toonen, dat het bedrijf het nieuwe garantie-systeem op zich zal kunnen nemen. Men behoeft momenteel geen theoreticus meer te zijn, om in onze bedrijfsomstandig heden iets te*voelen voor een bedrijfsrege ling. Maar daartegenover mogen wij ver langen van de Regeering ons exportbedrijf in stand te houden tegenover de ontwrich tende gedeprecieerde valuta's onzer afzet gebieden en mogen wij van den Minister van Economische zaken verwachten dat het door hem ingenomen standpunt tegenover het Exportbedrijf in het algemeen ook geld voor het exportartikel bij uitstek de Bloem bollen. Zeer moeilijk zal het zijn in deze iets bij de Regeering te bereiken en deze zaak heeft uitsluitend kans van slagen in dien uit het vak eensgezind de bedrijfsbe langen gesteund worden. Duidelijk heeft de Minister reeds doen weten dat er voor het bloemibollenbedrijf geen financieel en steun ter beschikking staat. Wij zullen daartegenover op meest duidelijke en ook zoo krachttig mogelijke wijze bij den minis- tre bekend maken dat 't bloemibollenbedrijf door de gratis inleveringen en de valuta- verliezen niet in staat is de in het vooruit zicht gestelde lasten te betalen. Spr. wees er ten slotte op, dat het belang van den zoogenaamden kleinen man in het Bloembollenbedrijf het groote belang is, omdat het bloembollenbedrijf voor het be langrijkste gedeelte bestaat uit kleinere kweekers. Van de ongeveer 17.000 aange sloten bloembollenkweekers zijn er meer dan 16.000 kleinere kweekers en de grootere hebben dikwijls zooveel belangengemeen schappen, dat zij werkelijk ook niet groot behoeven genoemd te worden. Spr. wenscht hiermede naar voren te brengen, dat voor werkelijk bedrijfsbelang niet alleen geen scheiding bestaat tusschen kweeker en han delaar, doch ook niet tusschen een kleine kweeker en een grootere kweekerij. Standpunt van het H.B. De voorzitter beantwoordde in de eerste plaats de critiek op het H.B. Als de verga dering meent, dat er kleine kweekers in het HJB. moeten zitten, moet het die kie zen. Maar het H.B. mag geen verschil ma ken tusschen groote en kleine kweekers. Er is aangedrongen op meer contact met de Kamerleden; maar enkele leden van de Tweede Kamer hebben zich uitgesproken vóór verlichting van lasten en niet vóór kwijtschelding. Daaruit blijkt, dat van de Kamerleden een pleidooi voor kwijtschel ding niet te verwachten is. Deze vergade ring, zegt spr., maakt den indruk van be lastingbetalers, die kwijtschelding van be lasting vragen. Dat is toch wel beneden dc waardigheid der vereeniging. Het H.B. meent, dat de verplichting aanvaard is en dat dit moet worden nagekomen. Men rea liseert zich niet, dat kwijtschelding van de lasten, andere maatregelen tengevolge zal hebben, die veel meer last zullen veroor zaken. De saneering heeft wel degelijk ook gunstige resultaten gehad. Het H.B. meent het waarachtige belang van het vak in het oog te hebben gehouden met het uittoren gen van zijn prae-advies. Het amendement-Hillegom op het voor stel-Bennebroek (uitstel heffing voor on- bep. tijd) werd met groote meerderheid van stemmen verworpen. Het voorstel-BennebroekVogelenzang werd met 174 tegen 51 stemmen aangeno men. De afd. Bennebroek diende nu een motie in, waarin het H3. wordt uitgenoo digd te bevorderen, dat de heffing niet ge schied, ên samenwerking met andere ver- eenigingen wórdt gezocht. De voorzitter merkte op, dat deze motie hetzelfde inhoudt als het aangenomen voor stel. Samenwerking is niet meer mogelijk, omdat andere vereenigingen af zelfstandig hebben gehandeld. De motie werd ingetrokken. De vaste lasten. Vervolgens 'kwam aan de orde de motie- Bovenkarspel: „Het hoofdbestuur stelt zich in verbinding met andere vereenigingen teneinde door gezamenlijke actie met alle wettige middelen bij de regeering aan te dringen op verlaging van de zgn. vaste las ten". Het HF. ontraadt aanneming van deze motie, omdat het begrip „vaste lasten" niet vast staat. Na een toelichting door de afd. Boven- karspel en een bestrijding door den voor zitter werd het voorstel met 14052 stem men verworpen. Ten slotte kwam het voorstel-Berkhout in behandeling om in het orgaan te doen opnemen een lijst van handelaren, welke tegenover de kweekers hun verplichtingen op den gestelden tijd niet nakwamen, ver meldende het percentage door hen uitbe taald, van bloembollen, door hen uit de hand gekocht. Het H.B. ontried aanneming van het voor stel, omdat op de beurs voldoende inlich tingen te verkrijgen zijn. Het voorstel werd verworpen. De vergadering werd hierna gesloten; INRIJ VERBODEN Een roode cirkel met 1 wit veld beteekent: gesloten voor alle ver keer in beide richtingen

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7