DINSDAG 26 MAART 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 SCHIERMONNIKOOG IN GEVAAR De noordwestelijke stormvloeden richtten veel schade aan. Het Noordelijkste stuk bewoond Neder- landsch grondgebied, tegenover den mond van de oude Lauwers, wordt den laatsten tijd zwaar bezocht door de woeste Noord westelijke stormen. Op het strand van het eiland Schiermonnikoog heeft zich in en kele weken tijds door het eenigekilometers breede strand een diepe geul gevormd, wel ke bij ebbe droog l'igt, maar waardoor bij hoog water een krachtig vloedsitroom golft. Men is daarom bevreesd, dat, evenals bij den storm van November 1928, de jonge duinenformatie tegen het stuwende water niet bestand zal blijken en een groot deel van de duinenrij van Schiermonnikoog als ook een stuk van het eiland zelf, zal wor den afgescheurd. Helaas is de Rijkswaterstaat niet tijdig begonnen met zijn maatregelen te nemen, zoodat het gevaar steeds dichter bij komt. Jammer zou het zijn, als het eiland, even als ruim zes jaar geleden, opnieuw zoo'n enorme schade zou ondervinden. Schier monnikoog, behoorend tot de provincie Friesland, is ongeveer 5000 h.a. groot. Het eiland bestaat voornamelijk uit zandgrond, met vrij hooge duinen, welke, zooals wij hierboven reeds bemerkten, zeer veel te lijden hebben van den afslag. Men poogt de duinen wel in stand te houden door hoofden, maar daar de felle stormen het water steeds weer opmeuiw en steeds krach tiger voor zich uit duwen, hebben deze hoofden niet veel nut. Ten Zuiden van het eiland vindt men vette zeeklei, dat in 1860 werd ingepolderd. In 1929 bedroeg het aantal eilandbewoners 729, wahrvan 90 procent Ned. Hervormd en ongeveer 10 procent Gereformeerd. Het dorp Schiermonnikoog aan de Zuid zijde, heefit een motorbootverbinding met Oostmahorn (Oostdongeradeel)en des zo mers met Groningen en een zeevaartschool. Op de duinen in het Noordwesten vindt men een badhotel. In de laatste jaren wer den de woningen op Schiermonnikoog meer landwaarts geplaatst met het oog op gevaar van wegslibbing. Schiermonnikoog (het eiland van de Prae- monstratensers of Grauwe Monniken) was oudtijds zetel van een klooster vanwege de Abdij Klaarkamp (in den nabijheid van I Rinsumgeest gesticht). In 1580 werd het provinciaal eigendom, doch later particu lier. Tegenwoordig behoort Schiermon nikoog aan een zekeren Graaf vo<n Bern- stoff. Omtrent de geschiedenis van het eiland is slechts weinig bekend. De geografische geschiedenis van Schiermonnikoog is echter wel heel sterk het bewijs er van hoe de zee, waaraan Nederland zooveel te danken heeft, ook tot de grootste erfvijand moet worden gerekend. Tot tweemaal toe werd het dorp Schiermonnikoog geheel verplaatst. In de laatste tientallen jaren is het dorp vrij goed vooruit gegaan, mede door het feit, dat het als badplaats een bron van inkomsten op levert. Midden in het seizoen komen er on geveer 2000 vreemdelingen, hetgeen bijna driemaal het inwonersaantal is. Drie hotels, en vele pensions herbergen deze zomergas ten. De Vereeniging van Vreemdelingenver keer zorgt voor comfort en een snelle ver binding met het vaste land. Voor gezamenlijke rekening van de ge meente Schiermonnikoog en Graaf Bern- stoff worden op het eiland zooveel mogelijk goede wandelpaden aangelegd, hetgeen het werkloosheidscijfer op dit eiland belangrijk vermindert. Schiermonnikoog heeft veel natuur schoon; men vindt er 25 h.a. denmerubosch en de boschpaden loopen bijna alle recht op het strand uit. Op het eiland Schiermonnikoog vertoeven ook vele zeldzame vogels. In de Oostelijke duinen, het z.g. Willemsduin, is een uitge breide kolonie zilvermeeuwen; vele toe risten en vogelliefhebbers bezoeken deze. kolonie. Bezienswaardige gebouwen vindt men in de gemeente Schiermonnikoog even weinig als op het overig deel van het eiland, maar te vermelden zijn toch wel dé oude Zee vaartschool, de Burcnt, het jachtslot van den eigenaar van het eiland, de burge meesters wonirug, het gemeentehuis en vele kleine, typische boerenwoningkjes met de witte bruggetjes over de smalle sloten. Op het eiland Schiermonnikoog heerscht rust, soberheid en eenvoud. Het eiland bezit zoo wel voor den natuurliefhebber als voor den plantenverzamelaar heel veel aantrekke lijks. doen eindigen. Afgezien van deze afslach- terij en verminking van het wild kan men ook constateeren dat het doen en laten van de dieren totaal veranderd is. De leeuw is veel vreesachtiger van aard geworden, als toen hij uit de hand van den Schepper kwam. Zelfs de meest argelooze dieren zijn tegenwoordig door dezen angst en dit wantrouwen tegen den mensch aan getast. Naar Kearton bericht, heeft zelfs de olifant, die afgezien van enkele uitzon deringen altijd voor een onschuldig goed moedig schepsel werd gehouden, een an der wezen aangenomen, sinds hij er op den duur aan wennen moest in den mensch een vijand te zien. Hij besluit eerst zich te gaan voeden, wanneer hij er van overtuigd is, dat hem geen gevaar dreigt, en ook dan nog staat hij altijd ge reed, bij het minste verdachte teeken er van door te gaan of te onderzoeken wat hem dreigt. Drinkplaatsen waarbij ooit een dier uit de kudde neergeschoten werd, worden niet meer bij dag bezocht. Waar de toerist vaak komt, vertelt de onder zoeker, moet men er rekening mee hou den, dat de olifant, zoodra hij den mensch ontdekt heeft, direct tot den aanval zal overgaan. Buiten het reservaat of dieren park, verklaart Kearton, moet men zich in acht nemen voor den olifant. Komt deze op de gedachte, dat de mensch, die hij ontmoet voor hem of de zijnen een ge vaar kan beteekenen, dan zal hij niet aar zelen hem aan te vallen. En dan is de grootste snelheid noodig om zich uit de voeten te maken. Want een olifant is in staat hetzelfde tempo te houden als een auto, die met een snelheid van 30 Kilome ter rijdt. Wellicht zou men meenen dat het verkieslijker is door een olifant te ster ven als door een leeuw. Wie echter een maal gezien had, hoe zoo'n dikhuid een weerloozen mensch in *z'n slurf houdt, hem met vreeselijk geweld tegen een boom slaat jen daarna den half bewuste- looze met zijn logge pooten verplettert, zal van dit idee gauw genezen. Bij de snelheid van den olifant heeft de aange vallene ternauwernood kans om te ontko men. Tegen een neushoorn kan hij zich door een vlucht op een boom redden. Voor een olifant helpt hem ook een boom niets. Want het reusachtige dier zal met zijn heele lichaamsgewicht tegen den boom aanrennen, tot hij neervalt en het is ver bluffend, welke groote boomen zij heb ben in de tropen weliswaar geen diepe wortels een olifant kan doen vallen. LAATSTE BERICHTEN Olifanten worden gevaarlijk, Iedereen kent den verrukkelijken En- gelschen natuurbeschrijver Cherry Kear ton uit zijn prettige en interessante boe ken „Het eiland der 5 millioen pinquins" en „Pallan". In een pas verschenen boek brengt Kearton ons wederom temidden van de dieren, die in de Afrikaansche wil dernis, die hij, de liefdevolle waarnemer even goed met het woord als met de ca mera weet weer te geven. Reeds meer dan 25 jaar is hij als vreedzaam onderzoeker in deze wildernissen thuis. Telkens weer protesteert hij tegen het uitroeien der wilde dieren, dat overal buiten de reser vaten plaats heeft.' Ook de reservaten zijn niet voldoende om dat onbarmhartige na- tuurvandalïsme tegen te houden. Sinds de auto de Afrikaansche jagers snel door de uitgestrekte jachtgebieden voert, is de uitroeiing van het wild met bijzonder vervaarlijk tempo voortgeschre den. Niet alleen dat het aantal exempla ren dat buit gemaakt wordt, hoe langer hoe grooter wordt, het zijn absoluut niet altijd eerste klas jagers, die daar in Afrika in het wilde weg schieten en Kearton zegt, dat hij een droevig lied zingen kon van tallooze dieren, die daar ellendig aan hun einde kwamen, omdat de mensch die hen verwondde, te onhandig of te nonchalant was, hun lijden door een genadestoot te MINISTER COLIJN. De minister-president, dr. H. Colijn, is hedenmiddag voor enkele weken met bin- nenlandsch verlof vertrokken. BEGRAFENIS PROF. DR. OTTO LANZ. Hedenmorgen is het stoffelijk overschot van prof. dr. Otto Lanz, in leven hooglee raar aan de Amsterdamsche Universiteit en bekend kunstverzamelaar op Zorgvliet ter aarde besteld. Honderden en honderden waren bij deze plechtigheid aanwezig o.a. de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, jhr. mr. H. Roëll, de burgemeester van Amsterdam, dr. A. de Vlugt, prof. dr. J. Stomps, rector- magnificus der Amsterdamsche Universi teit. Prof. dr. A. Stomps voerde het woord bij de groeve en schetste het groote ver lies van prof. Lanz voor de Universiteit en voor zeer vele particuielere personen. Namens de geneeskundige faculteit sprak prof. dr. W. P. C. Zeeman. Namens vrienden en medewerkers spark vervolgens prof. dr. I. Snapper. Hierna sprak nog de hoofd-directeur van het Rijksmuseum dr. Schuit Degenes, die het kunstenaarsschap van den overledene in het licht stelde. Verschillende anderen voerden hierna nog het woord, waarna de oudste zoon van prof. Lanz dankte. ONTSPORING TE BERKEL. Laatste rijtuig van electrischen trein uit Rotterdam uit de rails geloopen. Hedenmorgen om kwart voor acht is op het Stations-emplacement te Berkef het laatste rijtuig van den electrischen trein Nr. 26, welke te 7.40 uur van het station RotterdamHofplein was vertrokken bij het passeeren van een wissel uit de rails geloopen. De trein kon tijdig tot stilstand worden gebracht en persoonlijke ongeluk ken zijn niet voorgekomen. Er is alleen materieele schade aan den wagon en aan den wissel. Onmiddellijk na het ongeval werd de ploeg van Weg en Werken van het depot Leidschendam gerequireerd, welke weldra met een ongevallenwagen ter plaatse ver scheen. Het opruimingswerk was tegen den mid dag nog in vollen gang. Door de ontsporing is het hoofdspoor van Rodenrijs naar Pijn- acker versperd. De treinen uit de richting Rotterdam rijden dit traject op verkeerd spoor en die uit Den Haag in omgekeerde richting op het goede spoor. De sneltrei nen heeft men tijdens de werkzaamheden in beide richtingen laten uitvallen en al leen de stoptreinen gehandhaafd. Het rei zigersverkeer tusschen Rotterdam en Den Haag ondervond geen stagnatie, aangezien de passagiers werden verwezen naar de verbindingen via Delft. De oorzaak van de ontsporing is nog niet vastgesteld. DE MOORD TE DEN HAAG. Dc aangehoudene ontkent. In verband met den moord in de Naald wijkschestraat te '-sGravenhage vernemen wij nog de volgende bijzonderheden: De aangehouden monteur heeft gister avond bij een nieuw verhoor door de poli tie zijn zwijgende houding opgegeven; hij heeft een verklaring afgelegd, doch daarin ontkent hij met de meeste stelligheid, dat hij aan den dood van het meisje schuldig is. Tegenover de commissaris Kramer heeft hij zeer beslist verklaard, dat hij het meisje in geen enkel opzicht had aange vallen of verwond. Tegenover deze ontkenning staan echter eenige getuigenverklaringen, welke voor den verdachte wel zeer bezwarend zyn. Thans is ook gebleken, dat het meisje Zondagavond voor de eerste maal in het huis aan de Naaldwijkschestraat aanwezig was. Tot Zondagochtend was zij nog in de vroegere woning aan de Stille Veerkade gebleven en zij zou den nacht van Zondag op Maandag in de Naaldwijkschestraat doorbrengen. De pensionhoudster was in de kamer aanwezig, toen er op het raam getikt werd en het meisje opstond om naar den gang te gaan. De pensionhoud ster keek wie er was en zag een man staan; volgens haar verklaringen was deze de verdachte. Eenige oogenblikken later kwam het meisje de kamer, waar zij zich bevond, binnen en zakte zonder nog een woord te hebben kunnen uitbrengen, dood op den grond ineen, Ook is er nog een getuigenverklaring van een der buren, die den man in het be doelde perceel naar binnen heeft zien gaan. Deze herkent den verdachte even eens. ZWARE BINNENBRAND. Hedenochtend te ruim tien uur werd de brandweer te 's-Gravenhage gealarmeerd voor een zwaren binnebrand, welke was ontstaan in de foto-che nigrafische drukke rij van Boegheim en Woerlee aan de Ca- padosestraat 5. De compagnon W. had tot 9 uur hedenochtend in de donkere kamer op de derde verdieping gewerkt en was toen de deur uitgegaan, de andere com pagnon ,die echter niet in genoemd vertrek had vertoefd, was naar beneden gegaan om wat hout te hakken en ging daarop naar boven, waar hij een brandlucht waar nam. Toen hij de deur van de donkere ka mer opende, bemerkte hij eerst recht, wat daar aan de hand was: deze door een tus- schendeur en een kiein portiekje van de zolderverdieping gescheiden kamer stond geheel in vlammen gehuld. De brandweer heeft met drie stralen van de motorspuit Rijs wij ksche weg het vuur in korten tij<£ gebluscht; de kamer is gedeel telijk uitgebrand, waarbij eenige toestel len verloren zijn gegaan. Verzekering dekt de brandschade, doch niet de bedrijfsscha de. Voorts beliepen eenige vertrekken op de tweede etage waterschade. De oorzaak is tot nu toe onbekend. WOONHUIS AFGEBRAND. I Hedennacht omstreeks 5 uur werd brand ontdekt in het huis gelegen aan den Pa rallelweg te Nijverdal, bewoond door' en eigendom van W. Lammers. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat de be woners zich met moeite in veiligheid kon den stellen. De brandweer die spoedig ter plaatse was kon niet verhinderen, dat het huis geheel uitbrandde. Een klein gedeelte van de inboedel kon worden gered. De brand is vermoedelijk ontstaan door een gat in de schoorsteen. Verzekering dekt de schade. Esperantisten op dc „Flora". De verschillende afdeelingen van de ,,Ne- derlanda Esperanto Gruparo" hebben Zon dag een gezamenlijk bezoek gebracht aan de bloemententoonstelling te Heemstede. Er waren ruim 100 esperantisten aanwe zig en er is van de „informservo Esperanto" waarvoor een speciaal gebouwtje op het terrein staat, druk gebruik gemaakt. TELEGRAMMEN BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Wilhelmus Leonard us, z. van W. Schouten en R. Libochant Narja Lu cia, d. van A. de Jong en S. Boonstoppel Catharina Nelly Maria, d. van R. G. Straat hof en C. C. v. Loon Cornelis Jacobus Johannes, z. van J. C. G. v. d. Miessen en M. Boogert Jan, z. van W. Valstar en I. A. Louw Desiré Marie, d. van O. F. Coe- len en A. R. Heijnis Johanna, d. van B. Hennipman en G. Uilkema Carolina Eleonora Clazina, d. van M. Brinkgi-eve en E. F. A. M. M. Dresch. Gehuwd: J. A. Visch jm. en L. Loe- kenbach jd. J. N. Botermans jm. en S. Kiinzel jd. NIEUWE DOODVONNISSEN IN RUSLAND. MOSKOU, 26 Maart (V.D.). De museum directeur Kowalew en zijn handlanger To- markin zijn wegens diefstal en verduiste ring van kostbaarheden uit openbare mu sea, veroordeeld tot den dood door den kogel. Het vonnis is reeds voltrokken. OVERSTROOMINGEN IN DE VEREENIGDE STATEN. NEW YORK, 26 Maart (V.D.). Uit Char leston in West Virginia, wordt gemeld, dat de zijrivieren van de Kanawha-rivier ten gevolge van een regenval der laatste dagen zoodanig zijn gezwollen, dat aan den Zui delijken oever eenige dijken zijn doorge broken en uit een in de nabijheid gelegen ziekenhuis, dat ontruimd moest worden, honderd patiënten naar een veiliger plaats zijn overgebracht. Uit Milwaukee in den staat Wisconsin wordt gemeld, dat de Wisconsinrivier en de zijrivieren eveneens op verschillende plaatsen buiten him oevers zijn getreden en overstroomingen hebben veroorzaakt. MAN DOOR TORNADO GEDOOD. NEW YORK, 26 Maart (VJD.). Een tor nado, die over de Ohio-rivier trok, heeft in de stad Meropolis in den staat Illinois, groote schade aangericht, die geraamd wordt op tweehonderd duizend dollar. Een man werd door vallend gesteente getroffen en gedood. DE UITSPRAAK IN HET MEMEL- PROCES. Vier doodvonnissen. KOWNO, 26 Maart (V.D.). Hedenmorgen te 10 uur heeft onder groote spanning de Krijgsraad te Kowno vonnis gesteld in het hoogverraadproces tegen de nationaal-so- cialistische Meanel-landers. De president deelde mede dat Emil Boll, Walter Priess, Heinrich Wannaga en Emil Lepa, die o.a. beschuldigd worden van den zign. veem moord der Jesutti-groep, ter dood zijn ver oordeeld. De beide Wallats werden veroor deeld tot levenslange tuchthuisstraf. Dr. Neumann en Bertuleit werden veroor deeld tot twaalf jaar tuchthuisstraf, de be klaagden Kwauka, Rademacher, Brokoph, Riegel, Haaik, Grau, Lappiens en Schesch- 'kewit-z tot tien jaar tuchthuisstraf, de leider der Christelijk-sociale volksgemeenschap Freiherr von Sass, baron Ropp, Rehberg, Gronenberg en acht andere beklaagden werden veroordeeld tol acht jaar tuchthuis straf. Het vermogen van alle veroordeelden werd in beslag genomen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 25 Maart. Groentenveiling. Per 100 stuks: bloemkool I f 810, bloem kool II f 3.roodekool f 1.4022.50, sa- voyekool f 1.305.70, pieterselie f 1.10 2.40, prei f 0.302.50, radijs f 1.503.80, kropsalade f 1.007.50, selderie f 0.701.40 knolselderie f 3.60, per 100 kg.: kroten 70 80 cent, kroten, gekookt f 36, witloof f 315, boerenkool f 36, postelein f 52, spinazie f 310, uien f 0.804.30, wortelen f 3.307.20, spruiten I f 414, spruiten II f 29, andijvie f 214 26 Maart. Vette Varkens. Totale aan voer 186 stuks, waarvan 178 zwaar 3839 cent per kg. levend gewicht in centen, licht 8 stuks. Handel tamelijk. BODEGRAVEN, 26 Maart. Kaas. Aange voerd 99 partijen Goudsche kaas, alle met rijksmerk, totaaly 4137 stuks, wegende 37.233 kg. prijs met rijksmerk le soort f 1618, 2e soort f 1416. Handel flauw. ROTTERDAM, 26 Maart. Vee. Aange voerd 4792 stuks. 223 paarden, 3 veulens, 1331 magere runderen, 802 vette runderen, 149 vette kalveren, 107 graskalveren, 2025 nuchtere kalveren, 125 schapen of lamme ren, 21 bokken of geiten. Prijzen per kg.: Vette koeien 5053, 4547 en 3036 cent, vette ossen 50, 4346 en 3840 cent, stie ren 4448, 4042 en 38 cent, vette kalve ren 7075, 6065 en 4550 cent, schapen 37, 33 en 3G cent, lammeren 39, 34, en 30 cent, nuchtere kalveren 18 en 14 cent. Prij zen per stuk: schapen f 16128, lamme ren f 13107, nuchtere slachtkalveren f 4.5043.50, nuchtere fokkalveren f 13 96, slachtpaarden f 16512580, werkpaarden f 22514585, hitten f 9070 60, stieren f 235185140, kalfkoeien f 215170120, melkkoeien f 210165 115, vaarzen f 1159070, graskalveren f 605040, slachtpaarden 3530 cent per kg. Overzicht: vette koeien en ossen, aan voer iets korter, handel billijk, prijzen stijver, beste koe 5 tot 7 cent boven notee ring, bese os plus 3 cent. Stieren, aanvoer als vorige week, handel sug, prijzen onver anderd. Vette kalveren, aanvoer korter, handel flauw, prijzen als gisteren, prima kalf plus 15 cent. Schapen en lammeren aan voer korter, handel iets vlugger, prijzen als gisteren. Nuchtere slacht- en fokkal- veren," aanvoer korter, handel traag, prijzen lager. Paarden, aanvoer grooter, handel kalm, prijzen iets lager. Kalf- en melk koeien, aanvoer ruimer, handel sleepend, prijzen onveranderd. Vaarzen en pinken, aanvoer ruimer, handel flauw, prijzen als vorige week. Graskalveren, aanvoer als vo rige week, handel lui, prijzen iets lager. Door de C. R. C. werden zeventig runderen en graskalveren uit de markt genomen. TER AAR, 25 Maart. Centrale Veiling. Spinazie per kilo 5—9 ct., Dunsel 46 ct., Radijs f2.60, Sla f 1.60—4.50, vellen 12—19 ct., Bloemkool 18—20 ct., Raapstelen f0.80 1.50, Selderij f2.60, Witlof f5.70—6.90. VEUR, 25 Maart. Groentenveiling. Kropsla le soort f 2.704.00, 2e soort f 1.50 —2.60, stoofsla per kg. 10—14 cent, andij vie per kg. 69 cent, spinazie per 4 kg. 18 —38 cent, rabarber f 2—3, radijs f 2.60— 3.50, prei f 1.00—3.60, selderie f 0.70—1.20, schorseneeren f 1.502.00 BOSKOOP, 25 Maart. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Edith Helen 4070, Polyantha 1830, Muurbloemen 7, Leeuwenbekken 70—90, Azalea 70—1.50, Rhododendron 25, Seringen 4070, Sinia 1316, Calla 60, Cerasus Hisakura 1.50 2.30, Prunus triloba 20-1—40, Viburnum 50 80, Clematis Prins Hendrik 2.40, Androme- da 15, Forsythia 601.10, Kaïomehoë p. st. 1120, Hortensia p. st. 4060, Azalea p. st. 5060, Eieren p. 10 25. VINKEVEEN, 25 Maart. Groentenveiling. Bloemkool 510 ct. p. stuk, Kropsla 15 25 p. 10 krop, vellen 20 ct. p. kist, Spinazie 3—10 ct. per K.G., Witlof I 12—15 ct., idem H 7—10 ct., idem UI 3—5 ct. per K.G. HAZERSWOUDE, 25 Maart. Eierenvei- ling. Prijzen: kippeneieren f 1.702.50 en eendeneieren f 1.501.80 per 100 stuks, gan zeneieren 5 cent per stuk. Aanvoer 13543 eieren. BIOSCOPEN. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. Lido: Goedgekeurd voor volwassenen. Luxor: Toelaatbaar voor volwassenen. Trianon: Goedgekeurd. Effectenkoersen Verstrekt door: INCASSO-BANK N.V., LEIDEN 26 Maart 1935 Industrie: Alg. Kunstz. Unie Berkels Patent Calvé Delft c. v. A Küchenm. Acc. Ned. Ford Philips Gem. Bez. Uni Lever Petroleum: Kon. Olie Perlak Rubber: A'dam Rubber Deli Bat Rubber Vico Serbadjadi Scheepvaart; Oude Vaart N. Scheepv. Unie Oude Boot Mijnbouw: Boeton Alg. Explor. Mij Suiker: H.V. A'dam Vorstenlanden Java Cultuur N.I.S.U. Tabak: Deli Mij. Senembab Deli Bat Tabak Oostkust Am. Fondsen: Am. SmeRing Anaconda Ass. Gas en Elec Bethlehem Steel Jities Service Jen tra! Public. Continental Oil Oen. Aviation Lnt Nickel Kennec. Copper Milwaukee ld. Pref. Keesport Tin PI. North American Nevada Shell Union Unit. St Leather Union Pacific Wabash United St Steel Tidew Aas. Oil 41% 242% 2211/4 833/, 1361/, 963/, 1501/, 167% 14% 861/2 821/2 135%. 1351/3 öl'/lli 5/ir. 14'-V,6 9ViC 21/4 6LYl« 3% 29/i6 54% Wis 4 ""fie 242% 230% 86% 15'/,6 b/s 3V,6 2% Jk 18%6 WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Officieel) Londen 7.07 Berlijn 59.40 New York1.48 Parijs 9.755/8 Brussel 30. Zwitserland 47.861/,, Milaan 12.171/., Madrid 20.221/., Oslo35 60 Kopenhagen31.65 Stockholm 36.45 Weenen Praag6.171/-, Boedapest BEURSO VERZICHT. De ongerustheid, dat de Belga ten slotte in waarde zal worden verminderd, is door de vorming van een nieuwe kabinet niet verdwenen hetgeen moet worden toege schreven aan het uitblijven van eenige po sitieve verklaring aangaande de mone taire politiek. De koers van het Belgische betaalmiddel viel hedenmiddag tot onder 0.30 terug. Ook het pond was gedrukt en noteerde pl.m. 7.06 1/4, daar de Engelsche wisselkoersautoriteiten een stijging ver hinderden. Dollars en Fransche francs ble ven goed prijshoudend. In verband met de uiterst zwakke stemming voor de Belga lie pen Belgische obligaties scherp terug. Tot- dusver heeft de flauwe houding van deze papieren slechts weinig invloed uitge oefend op de Nederlandsche beleggings- markt, doch vandaag was hierin een ver andering gekomen. Ned. Staatsfondsen lie pen scherp terug. 4 pet. Nederland reageer de tot 99 1/2 pet. 4 pet. Indië tot 99 3/8, terwijl ook Oude Schuld aanmerkelijk la ger was. Ook de aandeelenmarkt werd door dit alles meegesleurd. Allerwegen was de vraag sterk toegenomen zoodat bij rui mere omzetten de noteeringen aanmerke lijk verbeterden. Van de industrieelen ste gen Philips 71/2 pet. Unilevers waren 2 pet. hooger. Aku's boekten een fractioneele koerswinst. Calvé Delft en verschillende andere Industrieelen werden hooger afge daan. Oliewaarden »waren vast. Kon. Olies verbeterden met 5.pet. De Amerikaansche soorten waren boven pariteit. Rubbers waren mede gevraagd. A'dam Rubbers ste gen 3 pet. Tabakken sloten zich bij de al- gemeene steming aan onder leiding van Deli Batavia's, die 7 pet. aantrokken. Sui kers lagen willig. H. V. A.'s verconteer- den 3 1/2 pet.; ook de minder courante soorten waren vast. Mijnw. ontmoetten vraag, evenals Scheepv., die dan ook in waarde vermeerderden. Amerikanen wa ren kalm doch vast; hoewel Wallstreet gis teren een reactie te zien had gegeven, ste gen de koersen heden tot boven het slot- peil van gisteren. Duitsche obligaties la gen heden nagenoeg onbewogen in de markt en gaven geen verschillen van be- teekenis te zien.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3