D*E IN D£ PIJP. MAANDAG 25 MAART 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht ia den morgen van 25 Maart 1935, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt Hoogste barometerst.: 774.3 te Nancy. Laagste barometerst.: 736.5 te Vestmanoer. Verwaching tot den avond van 26 Maart: Krachtige tot matige Zuid-Westelijke tot Westelijke of Noord- Westelijke wind, be trokken tot zwaar be wolkt, later opkla rend, waarschijnlijk regenbuien, zachter des nachts, later wei nig verandering in temperatuur. De depressie, welke Zaterdag hier te lan de vrij zwaren neerslag bracht, trok Oost waarts af. Zij werd gevolgd door ferme drukstijgingen, waardoor het hoogedruk- gebied in het Zuiden zich Noord- en Oost waarts uitbreidde. Een nieuwe lage drukge- bied, waarvan de kern over IJsland ligt, brengt thans reeds over Schotland en Zuid- Scandinavië flinke barometerdalingen. Ten gevolge daarvan zal bij ons de wind weer wat aanwakkeren. Aanhouden van het som bere regenachtige weer is waarschijnlijk. In het hooge drukgebied is het meest rus tig weer met vrij veel nevel, Krachtige winden waaien over Noord-Ierland, Schot land, en Shetlands en Faroer en Zuid- Noorwegen. Over Noord-Finland en Noord- Scandinavië blijft de vorst nog streng, over IJsland en de Britsche Eilanden is de temperatuur sedert gisteren flink gestegen, hier en daar over Scandinavië en Zuid- Frankrijk steeg de temperatuur weinig, ter wijl het in het overige gebied kouder werd. LUCHTTEMPERATUUR. 0.3 gr. C. Storm waarschuwingsdienst. Het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te de Bildt seinde hedenmorgen 9.30 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: „Weest op uw hoede". VERORDENING OP HET VERKEER TE LAND. Zorgt ook bij laden en lossen dat doorgaand rijverkeer kan plaats vinden. De bestuurders van stilstaande voertui gen, motorrijtuigen en rijwielen op meer dan twee wielen zijn verplicht in smalle straten op te rijden, wanneer zulks voor ander verkeer noodig is. Dit geldt ook wan neer in of uit den stilstaanden wagen ge laden of gelost wordt. Derhalve zal, om een voorbeeld te nemen, het niet mogen voor komen, dat in de Mandenmakersteeg of Burgsteeg door een wagen, die stilstaat om te laden of te' lossen, het doorgaand rijver- keer is gestremd. De bestuurder van den stilstaanden wagen zal moeten oprijden om aan het ander verkeer gelegenheid te geven tot doorrijden. Rijden met voertuigen of lading, welke het uitzicht belemmeren. Het is voor een veilig verkeer van het grootste belang, dat de bestuurders vrij uit zicht op den weg hebben. Het is daarom verboden: op den openbaren weg te rijden met een handwagen of met een rijwiel op meer dan twee wielen, indien de wagen of het rijwiel zoodanig beladen is, dat het vrije uitzicht van den bestuurder op den weg vóór den wagen of het rijwiel belemmerd wordt. Zoodra het uitzicht voor de bestuurders vóór den wagen of het rijwiel niet ge heel vrij is, is er sprake van uitzicht belemmering. Niet in de eerste plaats mag men zich afvragen: wat is de maxi mum hoeveelheid, die de wagen of het rij wiel kan dragen, doch: hoeveel kan ik op laden en toch nog een vrij uitzicht hebben. Ook meerdere driewielige transport-fiet sen en handwagens zijn van een zo o d a n i- ge'opbouw voorzien, dat niet meer gezegd kan worden, dat de bestuurders een onbelemmerd uitzicht hebben. Daarom houdt ook bij de aanschaffing rekening met de nieuwe voorschriften. Het is immers uw bedoeling den wagen of de transportdrie wieler te gebruiken zonder gevaar voor de verkeersveiligheid te veroorzaken en zon der in conflict te komen met de politie. Loopt iemand vóór den handwagen of het rijwiel uit ter waarschuwing van het pu bliek, of wordt de handwagen getrokken, dan is men niet strafbaar, al is het voertuig of rijwiel of de lading hoog of breed. De bestuurder kan dan voldoende met het an dere verkeer rekening houden. EEN BAKKERSTENTOONSTELLING DER K. J. M. V. De K. J. M. V. geeft opnieuw blijk van groote activiteit. Ditmaal betreft het de vakgroepen. Als slot van den bakkersvakgroepcursus organiseert zij tezamen met de R.K. Bak- kerspatroonsvereeniging een Gewestelijke broodwedstrijd er. tentoonstelling. Inderdaad een mooi slot van een belang rijke cursus. De tentoonstelling wordt gehouden op Woensdag 3 April a.s. in restaurant „Zo- merzorg", des avonds van 811 uur. De wedstrijd is verdeeld in de navol gende klassen. Klasse A. Witbrood 2 stuks a 8 ons (wa ter ongeknipt panbrood). Klasse B. Witbrood 2 stuks a 8 ons (melk on geknipt pan brood). Klasse C. Tarwebrood 2 stuks a 8 ons. Klasse D. Kleinbrood 4 soorten, niet meer dan 5 van elk: 5 luxe broodjes, 5 Duitsche bollen, 5 krentenbollen, 5 cadet- ies, gewicht plm. A ons per stuk. Klasse E. Luxe brood, werkstukken van brooddeeg naar vrije keuze. Als attractie voor de deelnemers zijn vele mooie en nuttige prijzen beschikbaar gesteld, dank zij de welwillende medewer king van vele zijden ondervonden. De inschrijving is opengesteld tot 30 Maart a.s. bij den heer H. v. Noort, Hoo- gewoerd 122, voor alle R.K. bakkerspa troons en bakkerszonen. De kosten bedragen 50 ct. per klasse, waarvoor ingeschreven wordt. Inzendingen worden ingewacht tot Woensdag 3 April a.s. te 2 uur in het res taurant „Zomerzorg". Dat de K. J. M. V. in haar opzet moge slagen en de tentoon stelling succes moge hebben, wenschen wij haar gaarne toe. ST. JOSEPHS GEZELLEN VEREEN. Zondagavond op de verplichte bijeen komst der gezellen zijn de pandoerwedstrij- den voortgezet. Eveneens had het prijsbil- j ar ten een gezellig maar ook een spannend verloop. Het scheerapparaat in étui viel ten deel aan Simon Beurze met 98 punten, de 2e prijs, doos met sigaretten aan H. Brasker met 90 punten. De 3 kleine prijzen vielen ten deel aan Jan v. d. Voort, A. v. d. Zon en Jv Bilderbeek. As. Zondag wor den de Pandoerwedstrijden voortgezet en als hoofdprijs voor het prijsbiljarten is op veelvuldig verzoek een polshorloge be schikbaar gesteld. Mededeeling. Met de Paaschdagen van 20 tot 23 April wordt er een retraite gege ven voor ongehuwde gezellen te Noordwij- kerhout. Laten alle Gezellen, die nooit de Kerstretraite kunnen medemaken van deze retraite gebruik maken. Vergoeding 6.50. Men geve zich zoo spoedig mogelijk op bij het bestuur. Handelsrerzigersverecniging „St Christoffel". Vrijdagavond vergaderden de Leidsche R.K. Handelsreizigers. Te ongeveer kwart vóór negen opent de waarnemend voorzit ter, de heer C. A. Kortekaas, de verg. met den chr. groet en heet allen, in 't bijzon der den Eerw. Adv., het nieuwe lid, den heer van Ruiten, en het asp.-lid, den heer Bakker, van harte welkom. Spr. deelt mede, dat de ingek. strikken zijn taak als voorzit ter zullen motiveeren en verzoekt voorle zing der notulen, welke onveranderd wer den goedgekeurd en beteekend. Ingek. stuk ken bevatten een schrijven van het H. B. met onderwerp: Hoe staat het er mee? waarin werd aangetoond, de noodzakelijk heid van intensieve propaganda en huisbe zoek. Een circulaire van de afd. Haarlem betreffende de excursie naar „Flora". Dan een schrijven van den heer F. Driessen, waarin hij onder omschrijving van redenen zijn ontslag neemt als voorzitter der afd. Dit schrijven verklaart ook, waarom de heer Kortekaas thans presideert. Dan volgt installatie nieuwe leden. Aangezien alleen de heer van Ruiten aanwezig was, werd deze na inleiding van den voorz. met een keurige speech door den Eerw. Adv. ge ïnstalleerd en het insigne opgespeld, waar na de heer van R. dankte voor de hartelijke woorden, en verzekerde te zullen trachten een goed lid van „St. Christoffel" te zullen zijn. Een warm applaus volgde op de woor den van den Eerw. Adv. en den heer van Ruiten. Volgde mededeeling over de H. Mis. Op verzoek van den voorz. geeft de secret, de noodige aanwijzing en maakt bekend, dat door het afd. bestuur den leden een ont bijt zal worden aangeboden ten huize van den secret. De Eerw. Adv. spoorde met eenige krachtige woorden de leden aan tot deelname. Een voorstel van het bestuur tot het niet aanvullen van de bestuursvacature, gaf na uiteenzetting van den voorzitter en secret, stof voor ruime besprekingen, waar in het vertrouwen in het bestuur tot uiting kwamen en het voorstel met alg. stemmen werd aangenomen. Daarna was er een klein intermezzo, n.l. een verloting waarvan de baten bestemd waren, om aan den oud-Eerw. Adv., Kap. Dorbeck, een blijvend aanden ken te schenken. Een en ander gaf duide lijk blijk van de goede verstandhouding tusschen bestuur en leden. De tijd van ver trek voor de trouwe Alphenaren was weer aangebroken, waarom aan den heeren De Bruin en Meyer de gelegenheid werd gege ven van de rondvraag gebruik te maken. De heer de Bruin vroeg naar het vaandel fonds en de heer Meijer omtrent de regle mentaire opschuiving van bestuursfuncties. Beiden werden tot hun genoegen door den voorz. beantwoord. Dan volgde bespreking van de voorstellen der alg. vergadering. Het voor en tegen werd in ruime mate bespro ken en den afgevaardigden vrij mandaat mede gegeven. Verschillende vragen werden bij de nu volgende rondvraag gesteld, en allen werden tot hun genoegen beantwoord, waarna de voorzitter deze van actie ge tuigende vergadering sloot met den chr. eroet SELSKIP FRYSLAN. Zaterdagavond had een „buitengewone gaerkomste" plaats van bovengenoemde afd. in Zomer lust. De voorzitter, de heer Nij- holt, heette de aanwezigen hartelijk wel kom, inzonderheid de gasten (de leden van de afd. Wassenaar en afgevaardigden van de Groniger Vereeniging) en den heer Jac. Vos uit Akkrum, die de aanwezigen zou doen genieten van zijn voordrachtkunst. In gevoelvolle woorden herdacht de voor zitter het overleden lid den heer Dikkeschey wiens verdiensten hij in het licht stelde, hem schetsend als een trouw lid, die steeds in de voorste gelederen stond, waar het de bevordering van het Friesch en de Friesche taal betrof. Zijn naam, aldus spr., zal steeds in dankbare herinnering aan de ver eeniging verbonden blijven. Na nog te heb ben opgewekt de inteekenlijsten te tee kenen, waarin de wensch wordt kenbaar gemaakt meer radio-zendtijd voor de Frie sche beweging in te ruimen trad de heer Vos naar voren. Hij had lang geen gemak kelijke taak om alleen de aanwezigen be zig te houden, maar het zij gezegd, dat het hem wonderwel is gelukt. Zijn voordracht kunst viel zeer in den smaak, en zijn karak terstukken, zangstukjes, declamatie en „Koartgud" had groote aandacht en ver mocht de lachspieren nogal in beweging te brengen, terwijl de ernst evenmin ontbrak. In het bijzonder noemen wij „Alde Pierkje" It Eksternest, In joun fen noft en wille en Lytsche Pier, terwijl hij de aanwezigen heeft verbaasd met zijn onberispelijke na bootsing van kinderstemmen, vogels en dierengeluiden. Deze Friesche voordrager, die in het bezit is van vele medailles, bleek een gelukkige keuze in 't steeds wisselend programma, dat het bestuur brengt. Dat tusschen de bedrijven door Friesche liede ren werden gezongen spreekt voor zichzelf, Rest nog te melden, dat de voorzitter aan het eind dank bracht aan den heer Vos, voor de wijze waarop deze zich van zijn taak had gekweten. SLECHTHOORENDEN. De afd. Leiden van de Vereeniging tot bevordering der belangen van Slechthoo- renden heeft een buitengewoon mooie bij eenkomst gehouden in de groote Nuts- zaal. Gemeentebestuur, medici en leerkrach ten van alle inrichtingen van onderwijs hier ter stede waren genoodigd en velen hadden daaraan gehoor gegeven, zoodat pl.m. 170 personen aanwezig waren. Voor dezen avond was de heer P. Lint horst, hoofd der school voor Slechthooren den te Den Haag gevraagd met zijn film van het werk dier school. Te ruim 8 uur opende de pres., mevrouw T. KranenburgSiemens den avond met een hartelijk woord van welkom tot alle aanwezigen, in het bijzonder prof. van Gilse en de heeren Linthorst en de Bruin. Mevr. Kr. gaf daarna het woord aan prof. v. Gilse, die de aanwezigen uiteenzette wat er gedaan wordt in Leiden om het lij den der S. H. kinderen zooveel mogelijk te helpen verzachten. Statistieken hebben uitgewezen, dat op 10.000 inwoners 1 buitengewoon S. H. kind wordt aangetroffen; Leiden zou dus onge veer 7 buitengewoon S. H. kinderen heb ben, waarvan de meesten zouden kunnen profiteeren van de school in den Haag. Na prof. v. Gilse kwam de heer Lint horst aan het woord. Deze deelde mede, dat naast de school in Den Haag ook nog een school voor S. H. is in Amsterdam. Rotterdam en St. Michielsgestel. De film geeft ons allereerst te zien hoe de kinderen met trein, tram of autobus reizen, allen met een witte band met roode S. H. om den arm. Komen ze op de fiets, dan treffen we het rijwielschild aan en anderen dragen een broche. De film, die niet voor een be roepsfilm behoeft onder te doen, is ge maakt door den heer de Bruin, die als leerkracht aan de school verbonden is; de school bevat 120 leerlingen, niet alleen uit Den Haag, doch ook uit andere plaatsen, en kinderen, die niet dagelijks heen en weer kunnen reizen worden onderge bracht in daartoe met bijzondere zorg uit gezochte gezinnen, die steeds onder con trole blijven. De school bleek een prettig gebouw te zijn, met veel licht en zon. De verschillende interieurs, de speel plaats en het gymnastiekterrein gaven alle een prettigen indruk en de kinderen, die we er bezig zagen, waren vroolijk en op gewekt, als kinderen die geen gebrek ken nen. Een verpleegster, die dagelijks op school komt, is bezig ooren na te zien of moet ook wel eens een geblesseerde knie verbinden. Driemaal per week is de oorarts aanwe zig en allen krijgen een beurt, maar ook verder worden de kinderen gecontroleerd en zoo zien we een aardig meiske in het speelkwartier lekker aan een beker pap. Is op een •school voor goedhoorenden dikwijls veel geduld en toewijding noodig, hier worden we er dubbel door getroffen; wat moet er veel bedacht en gezocht wor den om de kleinen te bereiken en hen al les duidelijk te maken. De heer L. vertelde echter, dat de kin deren,, die de school doorloopen hebben evenver zijn als de kinderen van een school voor G. H. echter duurt de cursus twee jaar langer, dus niet 6, maar 8 jaar. Aan de school is ook een avondschool verbonden, voor kinderen, die naar een ambachtsschool of naar scholen voor Mid delbaar onderwijs gaan en dit niet zoo vlug kunnen volgen als hun G. H. vriendjes. Het huiswerk wordt dan onder leiding ge maakt en de resultaten zijn prachtig. Voor de meisjes is ook een naai- en knipcursus. Het applaus, dat de heeren Linthorst en de Bruin aan het eind van den avond te oogsten hadden, was wel het beste bewijs, hoe zij de aanwezigen geboeid hadden. De pres. dankte den heeren hartelijk voor wat zij brachten en de afd. mag met zeer veel genoegen terug zien op dezen leerzamen avond. VEREENIGING VAN MATHESIANEN Lezing over: meting van electrische energie Zaterdag j.L hield bovengenoemde ver eeniging in de collegezaal van het Kamer- lingh-Onnes-laborartorium haar zesde le zing van dit seizoen. Spreker was de heer ir. W. Th. H. Hib- be uit Den Haag, met als onderwerp: me ling van electrische energie. De voore., de heer v. d. Linden, heette de vele aanwezigen hartelijk welkom en wel in het bijzonder den heer Hibbe, die zoo spontaan bereid gevonden was voor de vereeniging een lezing te houden. Hierna was het woord aan den spreker, die begon met erop te wijzen, dat de elec- triciteit tegenwoordig bijna overal is door gedrongen, zoodat de meting daarvan van groot gewicht is. Door de belangen van de centrales en van de stroomafnemers zijn de verschil lende tarieven ontstaan. Daarbij komt nog, dat zoowel stoomcentrales als water krachtcentrales op bepaalde tijden van een etmaal goedkooper stroom kunnen le veren dan op andere tijden. Spreker weidt daarover uitvoerig uit aan de hand van diagrammen. De belangrijkste tarieven worden be sproken aan de hand van aparaten; wij noemen slechts enkele en wel meters voor de meting van enkeltarief, dubbeltarief, drievoudigtarief, maximum, blindverbruik, munttarief, vastrechtmunttarief. Verder schrijvende maximummeters (Maxigraph), kilovoltampèreurenmeters (Trivector), in cassoschakelaars, stxoombegrenzers, relais, som meer meteters. Verder nog diverse soorten electrische schakelklokken en tijd- schakelaars. Daarna worden nog besproken en ver toond ijkstations en draagbare ijkmeters. Tenslotte wordt nagegaan, welke fouten- krommen in het algemeen de besproken apparaten kunnen hebben. Deze belangrijke voordracht op dit spe ciaal gebied werd tenslotte nog met een serie prachtige lichtbeelden verduidelijkt. De heer Hibbe had een hartelijk ap plaus in ontvangst te nemen voor zijn in teressante en leerzame lezing. De voorz. dankte spr. namens het be stuur en de aanwezigen en verzocht hem of hij nogmaals bereid zou zijn een lezing te houden, wat spr. toezegde. De voorz. dankte tevens prof. Keesom, prof. de Haas en dr. Crommelin voor het bereidwillig afstaan van de collegezaal, cn deelde verder nog mede dat de eerstvol gende lezing zal worden gehouden op Za terdag 6 April. GOUDEN DOCTORAAT. Donderdag 28 Maart as. is het 50 jaar geleden, dat mr. R. H. A. M. Romme, lid van den Raad van State, aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de Rechten. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving: 6600. H. Jonkers (f.), Leiden, Hugo de Grootstraat 8, hoofd.: Hoogeveen, van Echtenstraat 30. Verkoop van kruidengeneesmiddelen. Beh. fil.: L- den Bak, Leiden. 6592. Belfi en Co., Leiden, Klikstraat 9, consumptie-ijsfabriek. Venn.: G. B. Belfi en G. A. Belfi, Leiden. Wijzigingen: 1812. Joh. Schakenbos, Warmond B 134, scheepmaker ij. De zaak is met ingang van 5 Febr. 1935 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: J. Schakenbos. Venn. A. Schakenbos en A. M. Schakenbos, Warmond. 6294. Leidsche Gramofoonplaten Cen trale, Leiden, Stationsweg 14. De vennoot schap onder firma is ontbonden, dd. 15 Maart 1935. De zaak wordt voortgezet door: Th. Groeneboom, te 's Gravenhage, als eenig eigenaar, onder den ouden naam. Naar men ons mededeelt zal de heer H. Heinsius, Directeur der Kon. Papierfabriek van Gelder en Zonen te Apeldoorn voor het District Leiden van de Ned. Ver. van chefs in het Grafisch Bedrijf op Vrijdag 29 Maart a-s. in Café Rest. „Zomerzorg" een lezing houden over „Papier en haar be werking". Wij twijfelen niet of deze causerie zal door velen wórden bijgewoond, aangezien het bestuur gemeend heeft, ruime introduc ties te moeten verstrekken. Hedenmorgen vond op Rhijnhof onder groote belangstelling de teraardebestelling plaats van wijlen den heer W. Siera, die j.l. Woensdagavond op den Rijnsburger- weg tengevolge van een tragisch ongeval het leven liet. Onder de aanwezigen merk ten wij o.a. op de rimanten P. Vos en E. M. Schreuder bij wie de overledene in dienst was en het gezamenlijk personeel van bo vengenoemde firma. De kist was bedekt met vele bloemstukken. LAATSTE BERICHTEN WIJSNE/D IN DE KAN... BRAND IN HAAGSCHE DROGISTERIJ. Te 5 uur gisterochtend werd de Haag- sche brandweer, nog bezig met de blus- sching van het Lycetimgebouw (zie Gem. Ber. 3de blad), opgeroepen voor een zwa ren binnenbrand aan de Witte de With- sttraat no. 20, waar een drogisterij van den heer van der Brug is gevestigd. Hierheen werd de motorspuit uit de Prinsestraat ge dirigeerd. De brand was ontdekt door den bovenbewoner, die onmiddellijk zorgde, dat de heer Van der Brug en zijn gezin o.a. eenige kinderen die in de achterka mers sliepen, werden gewekt en in veilig heid gebracht. De winkel cn een tusschenkamer brand den gedeeltelijke uit. Oorzaak was het j vlamvatten van goed dat bij de haard te drogen was gehangen. Verzekering dekt de schade. MAAR Douwt Egbem Echte friesche tieeren - Baai en Baai-Tabak Melange van rijpe tabakken. AGENDA Maandag, Kath. Graf. Bond, bijeenkomst Studieclub (machinezetters), 8,15 uur, Bondsgeoouw Steenschuur. Dinsdag. Vergadering Lustrumcommissie „Hoogewoerd en O", Foyer Hoo ge woerd no. 87, aanvang 8.30 uur. Dinsdag, vergadering R. K. Transportarbei ders, Volksbondsgebouw, 8 uur. Woensdag. Kath. Reclasseerings-vereeni- ging, lezing prof. Carp, „Den Burcht" te 8.30 uur. Woensdag, De Hanze, Den Burcht, 8.30 u. Woensdag. K. J. M. V. „St. Peter Kanis" „Kerk en Staat", inleider Kapelaan B. Dorbeck, „Eigen Huis". Donderdag. My. van Toonkunst. Derde ge woon concert Hollands Instrumen taal Kwintet, Leidsche Schouwburg 8 uur. Zaterdag. Leidsche Schouwburg „DiePfef- fermühle" 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 tot en met Zondag 31 Maart a.s. waarge nomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502; D. J. van Drie- sum, Mare 110, tel. 406 en C. van Zijp, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. ACYTELEEN-CYLINDER GEëXPLODEERD Zeven gewonden Hedenmorgen heeft in de machinefabriek „Breda" voorheen Backer en Rueb N.V. in den Belcrum-polder te Breda, een ern stige ontploffing plaats gehad, waarbij 7 personen werden gewond, van wie 2 ern stig. Door de explosie werd in de fabriek groote schade aangericht. Omtrent deze explosie vernemen wij na der, dat hedenmorgen omstreeks 10 uur eenige werklieden bezig waren met auto geen lasschen, waarbij van een cylinder met acyteleen-gas gebruik werd gemaakt. Deze cylinder schijnt aan de koppeling lek te zijn geweest, althans op een gegeven moment sloeg daar ter plaatse een steek vlam uit, waarop ijlings de slangen wer den afgekoppeld en de dop op den cylin der geschroefd. Ongeveer VA uur later sprong deze cylinder, welke normaal een spanning heeft van 15 atmosfeer, met een geweldige knal uiteen, terwijl een enorme vlam door de groote fabriekshal sloeg. Gelukkig was er op dat oogenblik van de ongeveer 50 man, die in dat ge deelte van de fabriek werken, in de on middellijke nabijheid van den explodee renden cylinder. Niettemin kregen 7 per sonen, die zich op een afstand van 20 a 30 M. bevonden, brandwonden aan gelaat en armen. Twee van deze personen, n.l. Brants uit Princenhage en de Bont uit Heusdenhout, bleken zoo ernstig gewond, dat overbrenging naar het ziekenhuis te Breda noodig was. Brants was er het ergst aan toe. Hij bekwam zoo ernstige verwon dingen, dat men voor zijn leven vreest. De overige 5 werklieden, n.l. Vergul, Kreugel, v. Son, Gommers, allen uit Breda, en Vermonde uit Princenhage, konden na verbonden te zijn naar hun woningen worden vervoerd. De explosie was zoo he vig, dat de kop van den cylinder dwars óoor de muren naar buiten werd geslin gerd, deuren werden weggeslagen, terwijl de zware draad glasramen van het dak grootendeels werden versplinterd. DE MOEILIJKHEDEN IN DE MIJN INDUSTRIE. Dr. Bunge wordt niet vervangen. Van goed ingelichte zijde vernemen wy, dat in de vacature van de directie der Staatsmijnen, ontstaan door de eervol ont slag-aanvrage van den heer dr. J. C. F. Bunge, hetgeen hem per 1 April as. bij Kon. Besluit is toegestaan, voorloopig door de moeilijke tijdsomstandigheden die de mijnindustrie doormaakt niet zal worden voorzien. Dr. Bunge was belast met den mijnbouw.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2