26ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Waarom „Bloembollencultuur" geen regeeringssteun wenscht. NIEUWS MAANDAG 25 MAART 1935 No. 8073 3)e ÊetdaefieSoii/fcMit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 fl GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 1 6-5* „Steekt uw hoofd niet in een strop waarschuwt de heer Krelage. Hedenmiddag te half 2 kwam de alge- meene vereeniging voor Bloembollencul tuur in algemeene vergadering bijeen, in het gebouw der vereeniging te Haarlem. De voorzitter, de heer Ernst H. Krelage herdacht de overleden leden Willem van der Laan, K. Mantel Jzn. en J. C. van der Weijden. Te midden van de tentoonstellingsdruk- te gaat het gewone raderwerk der ver eeniging ongestoord zijn gang en zoo zijn wij heden weder ter nuchtere behandeling van onze vakbelangen bijeen, losgerukt uit de betoovering van de Flora en terug in al de zorgen en lasten van het oogen- blik. De agenda is daarvan een getrouwe af spiegeling. Er zijn ditmaal een aantal ini tiatief-voorstellen van afdeelingen te be handelen, en het treft wel heel ongeluk kig, dat het hoofdbestuur gemeend heeft ze alle te moeten afwijzen. Een waarschuwing om regeerings steun te vragen. Het zou inderdaad buitengewoon ge makkelijk zijn geweest en het zou mis schien op velen uwer een prettiger indruk hebben gemaakt om die voorstellen te steunen. Het hoofdbestuur kon dit echter onmogelijk doen, omdat het volstrekt overtuigd is, dat het daarmede het vak allerminst een dienst zou bewijzen. O, het is zoo gemakkelijk bij de Regeering aan te dringen op kwijtschelding der heffin gen; waarom zou men het althans niet vragen? Ik mag misschien beginnen met te her inneren, dat ik zelf reeds op 2 Februari, toen de Regeeringscommissaris, naar aan leiding van een verzoek van ons hoofdbe stuur om de heffingen in een audiëntie met den Minister van Economische Zaken te mogen bespreken, door den Minister was verzocht om die bespreking met be langhebbenden te voeren, heb aangedron gen op een aanzienlijke vermindering van de met Mei te betalen heffingen, alsmede van de nieuwe nog op. te leggen heffin gen. Dit is geschied lang vóór eenig adres van welke vereeniging ook daarover ver zonden werd. U kunt het lezen in ons or gaan van 8 Februari. Er is geen verschil van meenihg over, dat deze heffingen zeer zwaar zullen druk ken op het geheele bloembollenvak en dat er iets op gevonden moet worden, om dien druk te verminderen. Maar wanneer men zoover zou willen gaan, om overneming van die heffingen door de Regeering te vragen, d.w.z. gehee le kwijtschelding van de verschuldigde bedragen, en dus feitelijk zou aandringen op Regeeringssteun tot het volle bedrag der heffingen, dan acht ik het mijn plicht daartegen namens het hoofdbèstuur ernstig te waarschuwen. Men steekt zijn hoofd in een strop. Na de door den Regeeringscommissaris uitgeschreven vergadering had ik gelegen heid dit onderwerp met den Minister te bespreken. Daarbij is mij ondubbelzinnig gebleken, dat de kans op kwijtschelding der heffingen gelijk nul te stellen is, en dat, indien er, hoe onwaarschijnlijk dit ook zijn moge, toe zou worden overgegaan, daaraan door den Minister zoodanige be zwarende voorwaarden van teeltbeperking verbonden zouden worden, dat men zich nog wel eens goed bedenken mag voor men zijn hoofd moedwillig in dezen strop steekt. Het is van Regeeringsstandpunt gezien volkomen rationeel, dat, bijaldien er steun uit het Landbouwcrisisfonds zonder terug betaling zou verleend wordent getracht wordt de bedragen voor vergoeding van ingeleverde voorraden zooveel mogelijk te beperken, m.a.w. door een onverbiddelijke teeltbeperking te zorgen, dat er geen over schotten zullen zijn. Zij, die aandringen op Regeeringssteun in dezen vorm, zien klaarblijkelijk alleen het vooruitzicht om aan de heffingen te ontkomen, en beseffen blijkbaar niet dat daaraan bij verwezenlijking van hun wen- schen buitengewoon schadelijke gevolgen verbonden zouden zijn, die veel en veel zwaarder zouden drukken dan de heffin gen zelve. Daarom heeft het hoofdbestuur ernstig tegen dien gang van zaken gewaarschuwd en een andere oplossing aanbevolen, die principieel de heffingen onaangetast laat, maar de betaling vergemakkelijkt. Mis schien gaat dit voorstel niet ver genoeg en zijn er in die richting nog grootere fa ciliteiten te overwegen. Daarover valt te praten, maar men dringe niet aan op kwijtschelding der heffingen, zooals in een adres van enkele vereenigingen is ge schied. Trouwens, in de Tweede Kamer, waar verscheidene leden op den ernstigen toe stand in het bloembollenbedrijf hebben gewezen, waarvoor ik hun gaarne hulde breng, hebben dezen zich bepaald tot een aansturen op verlichting, niet op kwijt schelding der heffingen, zelfs niet de voor zitter van een der adresseerende vereeni- gingen, de heer Kampschöer. Een „uittarting tot ontduikingen". Het antwoord van den Minister was, zooals te verwachten was, niet bemoedi gend. Men heeft het in ons orgaan volle dig kunnen lezen. De uiteenzetting, die de Minister liet voorafgaan over den ontwik kelingsgang der saneering, die Z.E. niet uit eigen ervaring kent, was blijkbaar ge grond op inlichtingen van anderen, die niet volkomen objectief tegenover het vraagstuk stonden. De oorspronkelijke re geling van het eerste saneeringsjaar, die geheel - afweek van hetgeen door het ge organiseerde bloembollenvak was ge- vraagd, bleek, hoewel in theorie verdedig baar, in de practijk volkomen onbruik baar en werd daardoor een uittarting tot ontduikingen. Ondanks hardnekkigen te genstand van ambtenaarszijde heeft Mi nister Colijn in den korten tijd van zijn beheer van het Departement daar orde op gesteld en een nieuwe regeling vastge steld, in hoofdzaak overeenkomende met de voorstellen van de vertegenwoordigers der vereenigingen in de door Minister Colijn benoemde commissie. Deze minister hechtte zijn volle instemming aan die voorstellen, die alleen van ambtenaars zijde bestreden werden. De Regeering heeft zonder eenig over leg met het bedrijf geweldig hooge heffin gen vastgesteld, waartegen onzerzijds reeds in Augustus 1934 ernstig bezwaar is ge maakt. De ambtenarij is nu eenmaal duur en omslachtig en zoolang wij daaronder zitten, zullen wij onder die ondragelijke lasten blijven zuchten. En daarom zeg ik U nogmaals: Steek uw hoofd niet verder in dien strop, maar tracht er levend uit te komen. Wij moeten van de Regeeringsinmenging in ons bedrijf zien af te komen. Natuurlijk langs gelei delijken weg en misschien niet in alle on- derdeelen. Maar tracht U in allen gevalle financieel onafhankelijk te maken van de Regeering, want hoe meer gij u aan han den en voeten gebonden aan de Regeering overgeeft, des te langer zal het duren eer gij uw zelfstandigheid herwonnen hebt. Op den persoonlijken steun van Minister Steenberghe kunnen wij daarbij rekenen. Z.E. heeft mij onomwonden verzekerd, dat hij een vermindering of liquidatie der cri sisbemoeiingen voor ons bedrijf ten zeer ste zou toejuichen. Een sombere voorspelling. Een ander punt, waarop het hoofdbe stuur een afwijzend praeadvies heeft uit gebracht, betreft de zoogenaamde vaste lasten. Het voorstel der afdeeling, waarin dit punt aan de orde wordt gesteld, noemt slechts de polderlasten en in het praead vies van het hoofdbestuur is uiteengezet, waarom er geen aanleiding is om in 't al gemeen op verlaging dezer lasten aan te dringen. Misschien had men gewenscht dat het hoofdbestuur zich ook over arydere lasten, bijv. hypotheekschulden, had uit gelaten. Intusschen zijn hierover door de Regeering merkwaardige mededeelingen in de Tweede Kamer gedaan, welke maat regelen aankondigen, die het geheele hy potheekrecht op land- en tuinbouw-eigcn- domrnen aantasten en wel eens het zeer ongewenschte gevolg konden hebben, dat geen cent meer voor hypotheek op zulke eigendommen beschikbaar wordt gesteld. Ik kan niet inzien dat ons bedrijf, dat in zoo hooge mate op credieten, ook door hy potheek gedekte, is aangewezen, heel veel plezier van dien nieuwen koers zal bele ven en ik voorzie, dat al heel spoedig uit de belanghebbe'nde land- en tuinbouw- kringen dringende beden zullen opstijgen tot herstel van het geschokte vertrouwen Het lot van onze geloofsgenooten in Duitschland KLOOSTER VERVOLGING. Arrestatie van Provinciale Oversten. Van welingelichte zijde verneemt de „Maasbode", dat eenige dagen geleden ver schillende klooster-oversten in Duitschland gearresteerd zijn, onder wie de Hoogeer waarde Paters Provinciaals der Francisca nen, der Redemptoristen en der Missiona rissen van het H. Hart. Eenige Algemeen-Oversteen van Zuster congregaties ondergingen hetzelfde lot. De Vicaris-Generaal van het bisdom Hildesheim en de voorzitter van de St. Bo- nifazius Verein zijn eveneens gearresteerd. in het hypotheekrecht op landelijke eigen dommen. Laat mij met een opgewekter geluid mo gen eindigen. Gij allen hebt u met het hoofdbestuur verheugd in het geweldige succes der Flora en reeds nu wensch ik allen die daartoe medegewerkt hebben, in de eerste plaats de leiders, de heeren Van Waveren en Voors, Wier verdiensten ik reeds uitvoerig in ons orgaan mocht uit eenzetten, en verder de inzenders, bouw meesters en aannemer^ en alle overige medewerkers te danken voor hun geest driftige en eensgezinde samenwerking, waaraan dit schoone resultaat te dan ken is. Wij allen hebben ons verheugd in de Koninklijke onderscheidingen, die aan de heeren Valkering en Van Waveren zijn toegekend, en ook uit naam dezer verga dering wensch ik hen daarmede hartelijk j geluk. Dat het mogelijk is gebleken in dezen tijd van neergang een bloemenfeest te houden van de beteekenis der „Flora", die alle tot nu toe in binnen- en buitenland gehouden bloemententoonstellingen in op zet, omvang en beteekenis overtreft, strekt het bloembollenvak en de daarmede sa menwerkende takken van tuinbouw tot eer. Het is niet alleen een blijk van de onverwoestbaarheid van uw energie en uw durf, ondanks den tegenspoed der laatste jaren, maar het is vooral een hoop vol teeken en een belofte. Een bedrijf dat hiertoe in staat is, kan niet ten onder gaan. Het ongeëvenaarde succes der Flora moge de zwaarbeproefde vakgenooten met fris- schen moed bezielen en hen nieuwe hoop doen koesteren voor een betere toekomst. KERKNIEUWS BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot Pastoor te Kethel den weleerw. heer F. Burwinkel; tot Pastoor te Rotterdam (H. Hildeg.) den weleerw. heer J. Nagel; tot Pastoor te Assendelft den weleerw. heer J. Vermeulen; tot Pastoor te Bergschenhoek den wel eerw. heer Th. van Beers, thans Kapelaan te 's Gravenhage (H.H. Engelbew.); tot Rector te Amsterdam („St. Jacob") den weleerw. heer J. Groot; tot Rector te Oegstgeest („Duin- zigt") den weleerw. heer H. Sondaal, thans Kapelaan te Limmen; tot Kapelaan te Beverwijk (H. Agatha) den weleerw. heer S. Ligthart; tot Kapelaan te Den Helder (H.H. Petr. en Paulus) den weleerw. heer H. Westdijk; tot Kapelaan te Loosduinen den weleerw. heer G. Bakker; tot Kapelaan te Voorhout den wel eerw. heer J. Kragtwijk, thans kapelaan te Bergen. DE ENGELSCH—DUITSCHE BESPREKINGEN TE BERLIJN. Hedenmorgen begonnen. BERLIJN, 25 Maart. (V. D.). Heden morgen te kwart over tien zijn bij Rijks kanselier Adolf Hitler de besprekingen •met den Britschen minister van buitenland- sche zaken Sir John Simon, den Lord-ze- gelbewaarder Anthony Eden en den En- gelschen ambasadeur te Berlijn Sir Eric Phipps begonnen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De raadszitting inzake de Duitsche be wapening vastgesteld op 15 April. (4de blad). De bespreking te Parijs. (4de blad). Mussolini roept als voorzorgsmaatregel de lichting 1911 op. (4de blad). Ontmoeting van twee Engelsche minis ters op Schiphol. (Luchtv., 4de blad). BINNENLAND. Benoemingen Bisdom Haarlem (Kerk nieuws, 1ste blad). Bij de ontploffing van een acetyleen-cy- linder te Breda werden zeven personen gewond. (1ste blad). DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Jonge vrouw te Den Haag vermoord. (Gem. Ber., 3de blad 'i 1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL: H.B.C. en Kerkrade winnen voor de kampioenscompetitie van den I. V. C. B.. Lisse m en O. D. I. kampioen in den D. H. V. B. Go Ahead en P. S. V. verslaan Ajax en D. W. S. Blauw Wit wint van Overmaas. Frisia definitief onderaan. (2de blad). SCHAKEN: Het 40-jarig bestaan van het Leidsch Schaakgenootschap. (2de blad). KORFBAL: Fluks wint haar eersten degradatiewedstrijd. (4de blad). ZWEMMENDe jaarvergadering van den K. N. Z. B- Nieuwe records. (4de blad). STADS DERDE ORDE-RESTAURANT Een nieuwe instelling; niet op commer cieel terrein, maar van sociaal-charitatie- ven aard! Een instelling van de Derde Orde. De Derde Orde, waaraan geen enkel liefdewerk vreemd is, heeft ook dit nieu we liefdewerk tot zich getrokken. Wat beoogt dit Derde-Orde-restaurant. Het wil in navolging van wat in Delft sinds November van het vorig jaar geschiedt de gelegenheid scheppen, om een zeer goedkoopen maaltijd te gebrui ken, voor hen, die in dezen crisis-tijd be zwaarlijk thuis een flink middagmaal kun nen bereiden, en die daarin niet tegemoet worden gekomen door de hulp van cha ritatieve vereenigingen; van wie zoo velen in stilte veel crisis-leed lijden. -1 Him wordt in de Romanus-zaal ach ter de Hartebrug-kerk gepresenteerd een goedkoop restaurant, waarin alles keurig is gearrangeerd onder leiding van het bestuur der Derde Orde met zijn directeur pastoor S. Smitz. Men moet zich daags tevoren voor het gebruik van een maaltijd opgeven, opdat er op het bezoek gerekend kan worden. Hoe deze aanmel ding moet geschieden, deelen wij morgen mede wanneer het restaurant geopend is GEMEENTERAADSVERKIEZING. De groslijst der S. D. A. P. vor de a.s. Raadsverkiezing is als volgt samengesteld: 1. D. A. v. Eek, 2. J. J. v. Stralen, 3. T. Groeneveld, 4. mevr. C. P. Braggaarde Does, 5. M. G. Verweij, 6. J. H. Schüller, 7. mevr. J. C. de Clerde Bruin, 8. A. J. Jon- geleen, 9. P. L. Hessing, 10. J. J. Valent- goed, 11. Y. Kuipers, 12. C. Snel, 13. P. M. v. d. Voort, 13. A. Carton. 15. M. Dubbelde- man, 16. mevr. M. MolVogelaar, 17. H. Oostveen, 18. C. Koekebakker, 19. P. Kruit, 20. C. Baart. Wij herinneren er aan, dat de fractie der S. D. A. P. nu 11 leden telt. Op de 11 eer ste plaatsen zijn alle aftredenden gesteld. Voor de leden, die hadden bedankt, de heeren Kooistra en Koóle, zijn op de plaat sen 8 en 9 nieuwe candidaten gesteld. HET 25STE NED. NATUUR- EN GENEESKUNDIG CONGRES Op 23, 24 en 25 April a.s. Aan het officieele programma betref fende bovengenoemd congres ontleen en wij, dat het congres zal worden geopend met een rede van den voorzitter, prof. dr. J. van der Hoeve over „Samenwerking en grenzen" in de aula van het administratie gebouw van het Academisch Ziekenhuis op Dinsdag 23 April des nam. te halfdrie. Dr. J. A. Bierens de Haan uit Amster dam spreekt daarna over „Problemen van het dierlijk instinct". In de daarop volgende huishoudelijke vergadering worden de jaarverslagen uit gebracht en heeft de verkiezing van den Isten secretaris plaats, wegens periodieke aftreding van den heer D. Coelingh. Des avond worden de deelnemers aan het congres door het gemeeentebestuur in de Lakenhal ontvangen. De Woensdag- en Donderdagmorgen worden geheel in beslag genomen door een groot aantal afdeelingsvergaderingen. Woensdagmiddag is er gelegenheid tot bezichtiging van ziekenhuis, laboratoria, musea en andere bezienswaardigheden. De meeste tentoonstellingen zijn met het oog op het congres ingericht. Des avonds bieden dames- en heeren studenten den congressisten in den Schouwburg een variété-programma aan. Donderdagmiddag wordt een tweede al gemeene vergadering gehouden, waarin dr. A. J. Haagen Smit uit Utrecht en prof. dr. J. Clay uit Amsterdam respectievelijk zullen spreken over „Auxinen" en over „De werking van de kosmische straling op de materie", waarna het congres wordt gesloten. Er volgt dan nog een gemeen schappelijke maa.ltijd voor leden en tijde lijke leden in de societèit „Minerva", ter wijl hun op Vrijdag 26 April nog een tocht naar de Bloemententoonstelling „Flora" te Heemstede wordt aangeboden. R.-K. ONDERWIJZERSVEREENIGING. Zaterdag j.l. vergaderde deze vereeni ging in een der zalen van „Den Burcht". Na het openingsgebed, gebeden door den geestelijk adviseur, prof. P. Heskes, wer den de notulen gelezen door den secreta ris, den heer N. B. M. Vreeburg en door hem medegedeeld, dat door het bestuur candidaat waren gesteld voor de commis sie van Beroep, de aftredende leden de heeren Bulten, te Voorhout, en drs. Blaas, te Amsterdam. Van de afd. Hillegom was een schrijven binnengekomen, waarin werd bericht, dat de afdeeling de candidatuur-Vreeburg voor de Comm. v. Beheer van ondersteunings fonds en ziekteverzekering zal steunen. Ten slotte de mededeeling, dat het Pa troonsfeest gevierd zal worden op 12 Mei na bekomen goedkeuring van den Hoog- eerw. deken van Leiden. Hierna behandelde de heer Vreeburg eenige opwerpingen, die gemaakt waren na het verschijnen van het rapport: Liturgi sche zang. Op verlangen der vergadering zal ge vraagd worden aan de commissie, die het Rapport Liturgische Zang in de lagere school samenstelde, wat deze commissie verstaat onder gezangen voor het volk. Wat de uitspraak van het Latijn betreft, ging de vergadering accoord met de con clusie is het rapport, dat gevoeld moeten worden de regels der St. Gregoriusvereeni- ging. Deze vereeniging is ons een veilige gids. Spr. beval invoering van het Grego- riaansch op de scholen krachtig aan, en kon als zijn ondervinding meedeelen, dat ook de leerlingen er van houden. De be handeling van de agenda voor de algemee ne vergadering gaf geen stof tot bijzondere opmerkingen. De agenda van het K. O. V. (Katholiek Onderwijzersverbond in Nederland) werd hierna besproken. Leiden had een voorstel ingezonden be- oogende, om de wetgevende macht weder om de in handen der leden te stellen. Deze hebben nu slechts adviseerende stem. Ver wacht werd, dat de behandeling van dit voorstel de gemoederen in beweging zal brengen. De zeereerw. adviseur raadde aan, de verdediging van dit voorstel te doen aan sluiten bij het agendapunt: bespreking van het beleid van het Verbondsbestuur. De volgende afgevaardigden werden gekozen, naar de Alg. Ver. de dames Doove, v. Ei sen, Clarijs en van Egmond, en de heeren Vreeburg, Neefjes, v. Heteren, Braun, v. d. Putte, Witteman, van Eisen en Paardekoo- per. Naar het K. O. V. te Utrecht: de heeren Vreeburg, Paardekooper en van der Putte. Na rondvraag werd de vergadering met gebed gesloten.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1