MAANDAG 25 MAART 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 12 WIELRENNEN NEDERLANDSCHE WIELRENUNIE. Bespreking van het conflict. Gistermiddag vergaderde de Nederland- sche Wielren Unie in het Jaarbeursrestau rant te Utrecht onder leiding van den voorzitter, jhr. v. cL Berch van Heemstede. Na afhandeling van de gebruikelijke agendapunten had de bestuursverkiezing plaats. De aftredende leden jhr. L L. v. d. Berch v, Heemstede, P. J. Adrian en J. D. Viruly, alsmede de heer Bertels, werden bij acclamatie gekozen. Na een onderbreking voor de behande ling van een tweetal persoonlijke feiten werd de vergadering voortgezet met een bespreking van de gebeurtenissen van den laatsten tijd, in het bijzonder de Utrecht- sche clubsvergadering en de uitsluiting van „De Germaan". De voorzitter, jhr. van den Berch van Heemstede, opende de bespre kingen met een uitvoerige uiteenzetting van bet karakter en de werkwijzen der Unie. Spr. herinnerde er aan, dat de N. W. U. niet is een vakorganisatie, welke ten doel heeft de persoonlijke belangen van renners, clubbestuurders of baan-directeu- ren, doch wel hun algemeene. De N. W. U. staat boven de persoonlijke belangen. Een, vanaf de oprichting onzer Unie, al dus spr., door het hoofdbestuur gekoester de wensch zal, naar ik vertrouw, in de naaste toekomst vervuld worden. Het hoofdbestuur heeft steeds gemeend, dat de beroepsrenners dat zijn dus de profes sionals, onafhankelij ken en gangmakers verzekerd moesten zijn tegen ongevallen. Toen de middelen der N. W. U. daartoe nog ontoereikend waren, hebben wij ge tracht op verschillende manieren, die ren ners te bewegen daarvoor zelve iets bij te dragen. Op de tegenkanting hunnerzijds is deze maatregel toen afgestuit. Door het hoofdbestuur is altijd op de grootst moge lijke zuinigheid bij onze officials aange drongen ter zake hunner declaraties en spr. stelde dankbaar vast, dat alle officiate zich steeds aan dit verzoek gehouden heb ben. Het hoofdbestuur zelf heeft, nimmer eenige declaratie ingediend. Wij deden dit, omdat het hoofdbestuur wilde trachten de kosten dezer verzekering door de Unie zelve te doen dragen en, zooals ik zeide, het oogenblik nadert, dat de Unie zulks zal kunnen doen, een daad, welke den be roepsrenners ten goede zal komen. De groote verantwoordelijkheid, welke op 't hoofdbestuur rust, heeft de wensche-, lijkheid naar voren gebracht, dat in dit college slechts die personen zitting zouden kunnen krijgen, die niet belanghebbend, met algeheele terzijdestelling en desnoods opoffering van elk persoonlijk belang, zich bij hunne hesluiten, geheel onpartijdig, uit sluitend laten leiden door de werkelijke belangen der wielrensport. Vandaar de noodzakelijkheid, dat ook, zij, die de verantwoordelijke taak hebben dit college te kiezen dat door de ge wone leden uit him midden benoemd wordt moeten behooren tot degenen, die objectief en boven de partijen staan en dus zonder eenige nevenbedoeling enkel en al leen het waarachtig sportbelang in het oog houden. Hun aantal kan 'niet groot zijn. In elk maatschappelijk milieu zijn deze in de minderheid. Bij de daarop volgende disetissie kwa men ate voornaamste punten naar voren de inwendige organiatie van de N. W. U., het stemrecht en de kosten van licenties. De discussies werden ten slotte gesloten zonder door een besluit in eenigen zin te worden gevolgd, daar dit reglementair on mogelijk was en slechts de gelegenheid tot gedachtenwisseling over de grieven was opengesteld. De herbenoeming van jhr. van den Berch van Heemstede tot voorzitter ge schiedde met algemeene stemmen en met de nadrukkelijke verklaring van de hee- ren van Eek en Rolandus Hagedoorn, dat de heer van den Berch van Heemstede een voortreffelijke leider was, hetgeen door de vergadering met applaus werd onder streept. „NIEUW SWIFT. Gisterenmorgen werden door bovenge noemde vereeniging sprintwedstrijden ver reden over 700 meter. Allereerst startten de A-klassers met als eerste rit Collee tegen Strijk. Laatstgenoemde bleek geen goede versnelling te hebben en moest in Collee zijn meerdere erkennen. Vervolgens reed C. Verburg tegen T. de Roode, welke zijn kans schitterend verdedigde. Verburg kreeg in de laatste meters een lekke band, doch was reeds geslagen. T. de Roode bewees tegen A. Collee in een bijzonder spannende rit dat hij in prima vorm was en Collee wist slechts met enkele centimeters te winnen. C. Verburg wist tenslotte nog van Strijk te winnen, evenals T. de Roode, die hiermede zeer eervol de tweede plaats bezette. De totaaluitslag was: 1. A. Collee, 3 punten, 2. T. de Roode 4 punten, 3. C. Verburg 5 pun ten, 4. Ab. Strijk 6 punten. Vervolgens bonden zes B. Klassers de strijd aan. De eerste rit tusschen J. Geerts- ma en J. de Haas wist eerstgenoemde, die goed vooruitgaat, te winnen. K; de Haas, die deze week op ziekenlijst heeft gestaan won vervolgens van A. Kamp, doch heeft toen van verdere deelname afgezien. A. Schouten wist twee ritten te winnen, het geen bevestigd dat hij sprincapaciteiten be zit. De uitslag was: 1. Keertsma, ongesla gen 3 pnt., 2. J. de Haas 4 pnt., 3. A. Schou ten 6 pnt., 4. A. Kamp 8 prrt., 5. K. de-Haas en 6. A. de Roode. Vijf C klassers bekampten elkaar. De eer ste serie gaf een aardige strijd tusschen R. de Roode en W. Rijsbergen. Rijsbergen wist met banddikte te winnen, hetgeen voor hem een goede prestatie is. J. Sinteur wis alle ritten te winnen. Scheffelaar en Koemans ieder een, doch eerstgenoemde werd tweemaal tweede, terwijl Koemans eenmaal derde werd. Koemans gaf te wei nig strijd, hetgeen zeer jammer is. Schef felaar en Sinteur reden daarentegen vinnig en zullen nog veel bereiken. DE PARIJSCHE ZESDAAGSCHE PijnenburgWals op de vijfde plaats. De Zesdaagsche te Parijs verloopt niet zonder spanning. Er heeft steeds wisseling aan den kop plaats en gistermiddag vorm den zich op 1 ronde een groep van niet minder dan negen koppels, terwijl Diot Ignat aan het hoofd gingen. De jachten begonnen weer om half negen. Aan het begin van de sprints van negen uur hadden CharlierDeneef alleen de lei ding. PijnenburgWals beginnen dan weer op te zetten na diverse ronden achter te zijn geweest en komen weer spoedig op 1 ronde. In de zesde sprint laat het Neder- landsche koppel zich weer van zijn beste zijde zien en komt met CharlierDeneef aan den spits te staan. Het groote aantal punten van AertsFlack Hansen is wel hoofdzakelijk te danken aan het prachtige rijden van den gewezen wereldkampioen. De sprints van negen uur worden gewon nen door Charlier, Dempsey, Aerts, Schön, Van Buggenhout, Leducq, Arts, Pijnenburg, Lemoine en Falck Hansen. Hierna werd de volgende stand opgemaakt: De stand van negen uur is: 1. CharlierDeneef 178 punten. Op 1 ronde: 2. DiotIgnat 300 punten, 3. AertsFalck Hansen 263 punten; 4. Broc- cardoGuimbretière 237 punten; 5. Pij nenburgWals 214 punten; 6. Van Buggen houtVan Vlockhoven 92 punten. Op 3 ronden: 7. SchönLohmann 247 punten; 8. WambstRaynaud 74 punten. Op 4 ronden: 9. MagneLeducq 144 pnt. Op 5 ronden: 10. LinariDi Paco 143 pnt. Op 6 ronden: 11. ChouryFabre 108 pun ten; 12. HillDempsey 71 punten. Op 8 ronden: 13. LemoineDay en 108 punten; 14. CoupryPecqueux 98 punten. Spoedig verandert de stand weer volko men en om 11 uur was de stand aan den kop: 1. DiotIgnat; 2. AertsFalck Han sen; 3. SchönLohmann; 4. Broccardo Guimbretière; 5. PijnenburgWals; 6. CharlierDeneef; 7. Van Buggenhout van Vlockhoven. Met 1 ronde achterstand: 8. Wambst Raynaud. WEDSTRIJDEN TE GOUDA AFGELAST. De internationale openingswedstrijden, die gisteren op de Goudsche Wielerbaan gehouden zouden worden, zijn wegens het slechte weer niet doorgegaan. Zij zuilen gehouden worden op Zondag 31 Maart. BILJARTEN EUROPEESCH KAMPIOENSCHAP DRIEBANDEN. De biljartvereeniging K.RA.S. zette Za terdagmiddag in de Nieuwe Karseboom te Amsterdam de wedstrijden om den titel van kampioen van Europa (driebanden) onder vrij groote belangstelling voort. De uitslag der middag- en avondpartijen luiden: pnt. brt. h.s. gem. Lagache 50 65 4 0.769 Fauchamps 32 65 4 0.492 Aeberhard 50 74 4 0.578 Miro 34 74 3 0.459 Koopman 32 73 4 0.438 Davin 50 73 5 0.684 Groenteman 36 66 3 0.542 Zaman 50 66 6 0.757 Koopman 44 88 5 0.500 Zaman 50 88 4 0.563 Engl 37 107 3 0.343 Groenteman 50 107 3 0.467 Aeberhard 38 55 4 0.690 Lagache 50 55 7 0.909 Miro 49 72 4 0.680 Davin 50 74 4 0.694 De resultaten van Zondag luiden: Engl 30 76 3 0.374 Davin 50 76 3 0.657 Fauchamps 48 85 6 0.564 Aeberhard 50 85 4 0.588 Koopman 23 68 4 0.388 Lagache 50 68 3 0.735 Miro 50 91 5 0.549 Zaman 42 91 3 0.461 Fauchamps 50 86 5 0.581 Groenteman 29 86 4 0.333 Aeberhardt 50 98 4 0.510 Engl 45 98 4 0.459 Lagache Miro 50 102 48 102 0.490 0.470 Zaman 50 81 5 0.617 Davin 46 81 4 0.567 Door deze uitslagen is de kans van La gache op den kampioenstitel zeer gestegen. De Franschman heeft nog geen enkele par tij verloren en slechts de Belg Zaman kan met hem gelijk komen, indien hij morgen van Lagache wint. Een barragepartij tus schen deze beiden zal dan de beslissing moeten brengen, hetgeen dus be teekent, dat Zaman, om den titel te winnen, twee maal achtereen van Lagache moet winnen. GYMNASTIEK TURNCLUB „AQUADUCT". Viering 2e lustrum. Met medeleven van een geheel bezette groote „Burchtzaal" heeft de' turnclub „Aquaduct", samengesteld uit leden der L. D. M., Zaterdagavond haar 10-jarig be staan herdacht en gesierd. De heer Spaan derman had voor deze gelegenheid een clublied in elkaar gezet, dat bij den aan vang van dezen avond aan den voorzitter werd aangeboden. Na dit goedgeslaagde begin kwam de voorzitter, de heer J. Bos boom, aan het woord die allen een hartelijk welkom toeriep in bijzonder aan de com missarissen der L. D. M„ den heer R. Meijer, commissaris van politie, de heeren Ant. Metz, voorzitter aan den Turnkring L. en O. en W. v. d. Laan, voorzitter der 3 October Vereen., afgevaardigden van zus- terver. enz, enz. De heer Van Spall was wegens een lichte ongesteldheid verhin derd aanwezig te zijn. Na dit korte ope ningswoord kwam Aquaduct voor het voet licht voor afwerking van haar programma. Begonnen werd met de traditioneele vrije oefeningen, die keurig werden uitgevoerd op de maat der muziek en een warm ap plaus oogstten. ,Als tweede nummer stond vermeld: „Jahn peinst". Dit was 'n serie tafereeltjes, die lieten zien de ontwikkeling der gym nastiek door de eeuwen heen. Begonnen werd bij het Grieksche tijdperk om via de Gouden Eeuw te belanden bij vader Jahn, den ontwerper van het volksturnen. Het geheel was samengesteld door den heer C. Spaanderman, wien een compliment toe komt voor de aardige en vlo .te wijze, waar op hij dit nummer naar voren heeft laten brengen. Vooral de costuums waren prach tig geslaagd. Het mooiste gedeelte was wel het ballet uit de Gouden Eeuw. Dit werd ge heel verzorgd door dames der Chr. Gymn. Ver. „D. O. S." en moest op aadringen van de toeschouwers herhaald worden. Dit eerste gedeelte van het programma werd besloten met een finale door alle deelneem sters en deelnemers uitgevoerd. Tijdens de pauze recipieerde de jubilee- rende vereeniging in den foyer. Van deze gelegenheid maakten velen gebruik om Aquaduct te komen complimenteeren. Var de talrijke sprekers en spreeksters, die hier het woord voerden, noemen wij o.a. den heer N. C. F. van Ginkel namens de com missarissen den heer F. v. d. Horst namens het geheele personeel der L. D. M., de heer Ant. Metz. voorzitter van den Turnkring L. en O., de heer M. Galjaard namens Excel sior, de heer W. v. d. Laan als voorzitter der 3 October-Vereen., Mevrouw Dieben namens „Brunhilde", Mevr. Kamsteeg na mens „Nieuw Brunhilde", verder afgevaar digden van „D. O. S.", „Concordia" en „Hercules" (Leiden), de heer v. d. Broek iiamens de buurtver. „Eensgezindheid", „D. O. S." (Noordwijk), „D. W. S" (Rijns burg) enz. Allen werden door den voorz. dank gebracht voor hun woorden van sym- phatie en medeleven. Na dit officieele gedeelte kon het pro gramma weder worden afgewerkt, hetgeen aan de leden van Aquaduct" best was toe vertrouwd. Wat dit kleine groepje turners aan brug en rek liet zien was werkelijk goed te noe men. De heer P. Nievaart, de leider van dit wakkere ploegje, verdiende dan ook zeker het warme applaus, dat telkens uit de zaal opsteeg. Het verdere gedeelte van den avond werd gevuld door den heer Spaanderman, die op de hem bekende wijze het publiek op be schaafde manier bezighield. De woorden van dank door den voorzitter op het eind van dezen avond uitgesproken, waren dan ook terecht op hun plaats. -De Chr. Gym. Ver. „D. O. S." mocht als herinnering aan dezen avond een medaille in ontvangst nemen, teryvijl de werkende leden der vereeniging „Aquaduct" allen een prachtig foto kregen. Na deze sluiting bleef men nog eenigen tijd bijeen onder de tonen van „The Melody Makers". Aquaduct kan op een goed geslaagde lustrumherden king terugzien. LUCHTVAART TWEE ENGELSCHE MINISTERS OP SCHIPHOL. Groote belangstelling. Zij zwijgen echter geheimzinnig. Voor de zeldzame ontmoeting van twee Britsche minister op Nederlands eerste luchthaven bestond Zondagmiddag groote belangstelling. Tegen 11 uur was uit Den Haag de Brit sche gezant gearriveerd. Het speciale vlieg tuig uit Engeland arriveerde om 12.20 uur. Sir John Simon, die vergezeld was van twee hooge ambtenaren van het Foreign Office, werd als eerste begroet door den gezant Sir Hubert Montgomary en vervol gens door den als vertegenwoordiger der Nederlandsche regeering aanwezigen chef van de afdeeling Luchtvaart van het Mi nisterie van Waterstaat, den heer W. van Eede van de Pais, alsmede door den Ha venmeester van Schiphol. Terwijl allen zich nog rondom Sir John Simon verdrongen was het vliegtuig uit Parijs eveneens voor het stationsgebouw aangekomen en was Minister Eden en de hem vergezellende heeren uitgestapt. Sir John en Eden drukten elkaar harte lijk de hand en een algemeene begroeting en kennismaking volgde. Nogv ordat het gezelschap 't stationsgebouw had bereikt, waren de beide Britsche Ministers aange klampt door de nieuwsbeluste journalis ten. Maar een verklaring aan de pers over de kwesties, die de aandacht der geheele we reld gevangen houden? Eden verklaarde, daar eerst met Sir John over te moeten spreken en Sir John schudde aanvankelijk het hoofd, doch verklaarde, alvorens het platvorm te verlaten, zich bereid een enkel woord te willen zeggen, mits de heeren van de pers zich in een halven cirkel om hem heen wilden scharen. Dit geschiedde on der schier ademlooze stilte; potlooden, bloc- notse gereed; van welke wereldschokkende verklaring zou de Nederlandsche pers de primeur krijgen? En sir John sprak, beminnelijk glim lachend: „Mijne heeren, ik wensch te zeggen dat mijn collega Eden en ik zeer verheugd zijn elkaar te ontmoeten op dezen vrien delijken Nederlandschen bodem. Hij komt van Parijs en ik kom uit Londen en nu gaan we samen naar Berlijn, maar eerst gaan we hier lunchen". Er klonk een kreet van teleurstelling. Was dit alles? Aiogen wij u eenige vra gen stellen", werd er geroepen: „U mag geen vragen stellen", was het gedecideerde antwoord van den Britschen Minister van Buitenlandsche Zaken. En zoo is het ge bleven. De Britsche gasten hulden zich over de diplomatieke aangelegenheden in een diplomatiek stilzwijgen en op een schrif telijk verzoek der journalisten om een kort onderhoud na afloop van de lunch ant woordden zij met een verwijzing naar het gisteravond te Parijs uitgegeven commu niqué over de besprekingen van Eden met de Fransche ministers. Terwijl het Engelsche gezelschap in een rustig hoekje van de wachtkamer de lunch gebruikten, hadden de beide Engelsche pi loten het gezelschap gevonden van him Ne derlandschen collega Ivan Smirnoff. Nadat het Engelsche gezelschap ge luncht had, werd het stationsgebouw in oogenschouw genomen, de reusachtige „Arend" werd op een afstand bewonderd en de Engelsche heeren stelden verschil lende vragen over de Nederlandsche lucht vaart en over den aankoop van Douglas- vliegtuigen door de K. L. M. Te kwart voor twee nam men reeds weer afscheid op het platform. Als laatste attentie weerklonk, onmid dellijk voordat de passagiers voor Berlijn zouden instappen, het „God save the King" over het veld, dat door allen staande en met ontbloot hoofd werd aangehoord, waar na de zes Engelschen plaats namen in het toestel. Het was 13.50 uur toen de „Delia" wegtaxide en zich in de lucht verhief, op weg naar Berlijn. „DEUTSCHE ZEPPELIN RE EDERET' OPGERICHT Onder voorzitterschap van den rijksmi nister van luchtvaart, generaal Goering, is Vrijdag de „Deutsche Zeppelinreederei" G. m. b. H., opgericht. De onderneming heeft haar zetel te Berlijn en tot taak, het verkeer met lucht schepen benevens de instellings en in standhouding van regelmatige luchtschip- lijnen voor personen-, post- en vrachtver voer te organiseeren. Het grondkapitaal van de onderneming bedraagt 9.550.000 rijksmark. Hiervan heb ben de „Luftschiffbau-Zeppelin", G. m. b. H., 5.700.000 mark en de „Deutsche Luft hansa" A. G. 3.850.0000 rijksmarkt gestort. Het voorzitterschap over den raad van toezicht is aan dr. Eckener opgedragen. ROBOT-VLIEGTUIG VLOT GELAND Na een vlucht van negen en een half uur Uit Oakland wordt gemeld: Het Vrij dagmiddag voor een tweede proefvlucht over den Stillen Oceaan opgestegen Ro bot-vliegtuig had, toen het startte, 1600 gallon brandstof aan boord. Het radiocompas, waarvan het voorzien is, maakt het mogelijk, den koers ten allen tijde op ieder gewenscht zendstation te houden. Bij den start was het compas op den zender van Honoloeloe ingesteld; op den terugtocht zal men het op den zender van San Francisco laten inspelen. Het radio-compas van het Robot-vlieg tuig is een verbeterd model van het door Willey Post op zijn wereldvlucht gebruik te compas, dat reeds het z.g. „blindvlie- gen" mogelijk maakte. De uitvinder van het compas, Alfred Hegenberger, vertelde, in aansluiting op reeds vroeger door hem gedane mededee- lingen, nog het volgende over de werking ervan: Aan boord van het vliegtuig moet zich iemand bevinden, die het compas op het gewenschte zendstation instelt, een piloot dus. Deze vangt de zendteekens van het station, waarop het vliegtuig moet aan sturen in een koptelefoon op. De juiste koers wordt hem door de ge luidssterkte aangegeven. Wanneer hij de grootste geluidssterkte heeft vastgesteld, laat hij aan het compas de automatische besturing over. Op een plaat is een schaal aangebracht, waarop een door radiogolven automatisch bewogen naald den rechtstreekschen koers naar den ingestelden zender aanwijst. Geraakt het vliegtuig door atmosferische storingen, fading of iets dergelijks uit den koers, dan begint de naald hevig te vibree- ren. De piloot zoekt dan ofwel een nieu wen zender op ofwel hij controleert nog- maal de geluidssterkte van het eerste sta tion. Naar Hegenberger tenslotte nog mede deelde, weegt het compas slechts veertig pond. Het is een uitstekend hulpmiddel bij lange afstandvluchten en vergemakke lijkt het vliegen door mistbanken en on weerswolken. Naar uit Oakland (Californië) wordt gemeld, is het Amerikaansche Robot-vlieg tuig, dat voor een lange proefvlucht langs de kust van den Stillen Oceaan was ge start, na een vlucht van negen en een half uur vlot geland. Tijdens de vlucht had het op ongeveer 400 mijl afstand van de kust een ontmoe ting met het van Honoloeloe komende s.s. „Mariposa". Het oorspronkelijke plan, het vliegtuig naai- Honoloeloe te laten vliegen, kon niet ten uitvoer worden gebracht, daar de ma chine slechts 5000 liter brandstof aan boord had, die weliswaar voldoende wa ren voor een vlucht van 2200 mijl, doch niet voor den afstand van 2408 mijl naar Honoloeloe. Het Robotvliegtuig is een landvliegtuig, zoodat bij een daling op zee wegens brand stofgebrek, op het verlies van het vlieg tuig zou moeten gerekend worden. R.K. Ver. v. Kraamverzorging voor alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau Boerhaavestr. 30 rerleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDERDAG MIDDAG van 24 UUR tot het ver strekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van contribueerende leden en aanvragen voor kraamhulp -Telef. 3420 Aanvragen (schriftelijk) adres Boerhaavestr. 30 STADSNIEUWS SEMPRE CRESCENDO. Vrijdagavond gaf Sempre het jaarlijksche concert (om een zeer ernstige reden en kele weken uitgesteld), onder leiding van kapitein Louis Walther Boer. Niet weinig droeg tot het succes bij het optreden van mr. Kruysse, viool, en van den heer Jochems (werkend lid van S. C.) fluit. Als altijd was er de ware sfeer: mu ziek, jeugd, bloemen, sierlijke toiletten, goede stemming. Na de blijde intrede van besturen en da mes betrad de dirigent den lessenaar en en werd begonnen met de „Ballet-suite" uit de opera „Alcina" van Handel. Onder het sterk geleide van dirigent Boer werd de edele monumentale muziek zeer verdienste lijk voorgedragen. Opvallend treden de partijen telkens op den voorgrond en de dirigent haalt ze er uit. Handel is onnoe melijk rijk aan impulsief schoon, aan sen sitieve weelde en melodieuse souplesse. Het werk heeft den dirigent gelokt tot het ge ven van gepassioneerde accenten. De or kestleden volgden met nauwgezetheid de intenties van den dirigent in. Hierna hoorden wij den heer Jochems in het fluitconcert D gr. t. van Mozart, een werk vol van voortreffelijke en oorspron kelijke gedachten. Wij spreken onze waar deering uit voor de capaciteit vein dezen jongen fluitist, die uit liefhebberij voor de kunst zoo enthousiast studeerde, en die dan ook aanvoelde, dat Mozart's muziek uiterst subtiel is en een fijne vertolking vraagt. De toon, die de heer Jochems geeft is dan ook welluidend en zuiver en zijn waardig heid heeft de belangstelling niet weinig gaande gemaakt. Het orkest speelde de moeilijke orkest partij. In het Andante wat schuchter en aarzelend, maar in de beide vlugge dee- len ging 't aanmerkelijk beter. Een onge meen enthousiast applaus was zijn. welver diend loon. Na de pauze volgden drie fijne orkest- nummers van Florent Schmidt „Tro is piè- ces brèves pour Orchestre: „Enrêvant", „Spleen" en „Gaiety". De dirigent kiest zijn programma met zorg en uitgelezen smaak, 't Is muziek, een en al uitdrukking, geest, bezieling en contrast; beknopt, bondig en subtiel. Kenmerkend de Fransche, maat- bewarende geest. Dé voordracht die er on der de sterk aansprekende leiding aan ge geven werd was heel boeiend en mooi. De tweede solist van dit feestelijk concert mr. Kruysse, speelde nu „La Folia" variations sérieuses pour le violon van CorelliReger met cadenzen van Leonard. Men weet, dat „La Folia" een aanverwante vorm is van de „Ciacona", veel gebruikt in de 17e en 13e eeuw. Een vorm, die zich kenmerkt door variaties op een basthema meestal van vier of acht maten. Het basthema onver anderd herhaald. Corelli's „La Folia" be hoort tot een der beroemde instrumentale werken van dien tijd en gelukkig behoort het nog steeds tot de geliefde werken van ons programma. De keuze van den violist getuigt ook van goede smaak. Wij bewon deren zijn moed zoo'n moeilijk werk te kie zen en uit het hoofd voor te spelen; dit voor iemand voor wien het optreden geen dagelijksche arbeid is. Mr. Kruysse heeft 't naar beste vermogen geïnterpreteerd met veel liefde voor de klassieken, welke meermalen gepaard gaat met muzikale on derscheiding. Wij leggen niet denzelfden maatstaf aan, als aan beroepsviolisten en prijzen het goede dat deze amateur-violist ten beste gaf. Ook mr. Kruysse oogstte terecht grooten bijval. Het orkest had zich geheel ten dienste van den violist gesteld. Tot slot een noviteit. Vier IJslandsche dansen op. 11 van Jon Leifs, een werkje, dat interesseert door zijn folkloristische elementen; een opeenvolging van dans en volkswijzen, rhythmisch, sober en toch kleurrijk geïnstrumenteerd. De uitvoering was levendig en spontaan. Meer dan enthousiast applaus volgde. In de pauze was er een druk bezochte receptie. Aan het slot het complimentee ren en aanbieding van kransen aan den voorzitter van Sempre. Deze dankte uiterst correct elkeen, die hiervoor in aanmerking kwam. Aanvangende met de genoodigde gezaghebbende personen, in de zaal aanwe zig- Vervolgens werd aan mr. Kruysse en aan den heer Jochems het eere-lidmaatschap der vereeniging uitgereikt en last not least werd dirigent Walther Boer, die zich be scheiden op den achtergrond had gehouden naar voren geroepen, gelauwerd en storm achtig toegejuicht. Sempre gaf een welgeslaagd concert en met belangstelling zien wij tegemoet wat het ons in dit Lustrumjaar wederom zal brengen. J. K. Zaterdagnacht, omstreeks 12 uur is de 51-jarige schipper J. G. B. op de Oude Heerengracht aangereden door een auto, tengevolge waarvan hij een gecompliceer de beenbreuk en een vrij ernstige hoofd wonde bekwam. Door den E. H. D. werd hij naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 12