5.90 STADS NIEUWS VRIJDAG 22 MAART 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 LEIDSCHE AMBACHTSSCHOOL. De jaarlijksche algemeene vergadering. Gistermiddag werd in de voormalige Kweekschool voor Zeevaart de jaarlijksche aLgemeene vergadering gehouden van de Vereeniging J>e Ambachtsschool". De voorzitter, de heer ir. J. M. Radema ker, opende de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen en bracht verslag uit over de lotgevallen der school in het afgeloopen jaar. Spr. memoreerde daarin de verdiensten van den afgetreden voorzitter, ir. A. M. Touw. Daarna sprak de voorzitter een woord van afsoheid tot den heer L. van der Laan, die na een bestuurslidmaatschap van meer dan 27 jaar, zich thans niet meer beschik baar wenschte te stellen. Spr. dankte den heer v. d. Laan voor alles wat hij geduren de al die jaren voor de Ambachtsschool heeft gedaan. Het aantal leden bedroeg op 31 Dec. 1934 112, dat de begunstigers 76. Vorig jaar wa ren deze cijfers resp. 120 en 69. Op 1 Jan. 1934 bedroeg het aantal leer lingen 457. Aan 104 kon in Maart het eind diploma worden uitgereikt. Bij het begin van den cursus werden 176 nieuwe leerlin gen ingeschreven en deze begon met 500 leerlingen. Op 31 Deo. 1934 bedroeg hun aantal 467, waarvan 278 uit Leiden en 189 van buiten Leiden. Uitreiking einddiploma's. Hierna volgde de uitreiking der diploma's aan de 122 leerlingen, die de school verla ten. Deze zijn: Timmerlieden: 15. J. W. Beijers- bergen, Chr. Briejer, J. A. A. v. Dongen, P. v. Dijk, P. de Groot, Chr. Th. v. d. Horst, J. P. v. Hoven, Th. J Ketel, J. W. v. d. Linden, D. Nagtegaal, P. Oudshoorn, A. J. M. van de Ruit, Th. Stikvoort, J. de Water en A. de Wolf. Aan 2 leerlingen kon het di ploma niet worden uitgereikt. Meubelmakers: 3. J. G. J. Roden burg, D. W. Visch en H. J. v. d. Woerd, Schilders: 6. P. J. J. Duindam, J. Klinkhamer, D. Munnik, F. D. Schoonen- berg, I. J. Schoonenberg en G. M. Seijn. Aan 1 leerling kon het diploma niet worden uitgereikt. Machinebankwerkers: 60. C. Barthen, J. W. v. d. Berg, M. v. Berkel, A. P. Blok, F. J. Boot, A. P« Brandhorst, J. v. Damme, P. Delver, Th. A. v. Duuren, W. v. Ek, H. M. Heemskerk, W. Jongeman, B. v. Klinken, H. v. Leeuwen, K. F. H. Mors man, J. Nuyen, W. M. A. Oppelaar, J. Piket, H. A. Prent,- W. Reichwein, D. Teske, E. v. Vreedendaal, P. G. J. Belt, D. Braamzeel, C. v. Duyn, S. v. Gijn, J. T. Haan, P. C. Hek- ker, A. Hoogeboom, J. G. Janssen, D. P. Kuyvenhoven, F J. de Laaf, J. Ligtvoet, F. Mak, C. J. Roos, H. v. Rosse, J. C. v. d. Steen, P. v, d. Steen, H. J. Visser, J. A. Willemsen, Q. A. Wijsman, A. Blok, L. de Boer, A. de Bree, G. J. v. d. Burg. J. de la Bye, J. Cival, S. C. Diefcz, C. Ie Febre, C. J. Fuchs, M. W. Galjaard, S. de Groot, Th. W. M. de Grijs, S. M. Hurkmans, J. Lina, H. C. Menger, H. Siebrecht, A. Verhoeven, A. W. Visser en J. v. d. Wijngaard. Aan 2 leerlingen kon het diploma niet worden uitgereikt. Auto- en Motorherstellers: 13. W. J. H. Anïba, G. H. Heynes, J. W. de Jong, H. Laman, M. v. d. Meer, J. D. Mol, G. LPalm, L. A. Plasschaert, N. W. Schou ten, J. v. Sonsbeek, Th, v. d. Veer, P. H. Verkerk en L. C. J. A. Volkers. Electriciens-Instrdmentma- kers: 25. C. Baart, A. Beij, A. Breedeveld, C. v. Egmond, J. J. Flamman, D. Flippo, E. de Heer, W. J. Hensing, C. K. Hoogeveen, J. L. Kanbier, J. A. Koevoet, C. Koster, G. R. E. Kuijntjes, J. N. C. v. Leeuwen, C. J. v. Leeuwen, P. Loovens, A. de Meij, J. Over- duyn, J. de Roo, H. Schoo, B. Schoote rn ei] er, P. G. Spierenburg, J. Taverne, L. v. Veggel en B. E. Zondervan. Aan 1 leerling kon het diploma niet worden uitgereikt. Een diploma der Vakavondschool kon worden uitgereikt aan: Voor bouwkundig teekenen: F. de Boer, Hazerswoude; C. L. de Boer, id.; G. Dan- tuma, id.: J. W. Elstgeest, Hoogmade; A. G. v. d. Geer, Voorhout; J. M. Groenewegen, Leiden; J. Kort Rijnsburg; P. Noordhoek, Voorschoten; D. Ouwehand, Katwijk aan Zee; H. v. d. Pompe, Leiden; P. Chr. Rei- xe voort, id. Voor meubelteek en en; J. F. RaaT, Leiden; A. v. Rossen, id.; P. Siimonis, id. Voor schilderen: P. J. Admiraal, Nieuw- Vennep; A. Bakker, Leiden; G. v. d. Kwaak, id.: C. J. Lardé, id. Voor stoffeeren: G. H. Mijnders, Lisse. Voor vakteekenen aan loodgieters: L. Haasnoot, Katwijk aan Zee; P. L. Kuyt, id. Voor smids- en werktuigkundigteekenen: K. Pardon, Leiden; H. v. d. Pol, Voorscho ten. Het gebouw. De zorgen voor het gebouw bleven het bestuur steeds veel hoofdbrekens bieden. Was de uitbreiding met een nieuw gebouw een goede verbetering, het oude gebouw blijft nog altijd te klein en te onpractisch ingericht. Het bestuur hoopt dan ook nog slechts eindelijk eens een nieuw goed in gericht gebouw te kunnen betrekken. Over de mutaties onder het leeraren- corps worden dan nog enkele bijzonder heden medegedeeld, evenals over het on derwijs. Als de belangrijkste hiervan noemen we het stopzetten van den dagcursus voor de opleiding van machinisten. Doordat de belangstelling hiervoor te gering was, ver langde de Minister van Onderwijs stop zetting. Na een 16-jarige periode zal de daecursus vanaf heden dus vervallen en zal alleen de avondcursus hiervoor blijven bestaan. Spr. richt dan een woord van geluk - wensch en aansporing tot de gediplomeer de leerlingen, richt hartelijke woorden tot directeur en leeraren en deelt tenslotte mede, dat de omslag van het eerlang in druk te verschijnen jaarverslag zal zijn de met den lsten prijs bekroonde prijsvraag van den cursus typografie. Hierna sprak de directeur, de heer G. E. E. Kuijntjes, enkele woorden, waarin hij allereerst de hoop uitsprak, dat niet nog meerdere bezuinigingen het nijver heidsonderwijs zullen inkrimpen. Spr. richt dan een woord tot de leerlin gen, spoort hen aan te blijven werken om zich verder te bekwamen en vooral om de avondcursussen te volgen. Namens de leerlingen sprak de gediplo meerde leerling G. H. Heynes, een woord van dank voor het genoten onderwijs en geeft de verzekering, dat allen zich tot plicht zullen rekenen den naam der Am bachtsschool steeds hoog te houden. Hierna volgde sluiting der vergadering. De overgangsexamens. Timmerlieden: bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: 47 leerlingen. I. Arnol- dus, T. Bax, Th. v. d. Berg, B. v. Berkel, K. v. Biezen, D. Bol, F. G. Bouhof, G. W. Bouhof, C. L. de Bree, J. Dekker, D. v. Delft, K. v. Dijk, I. v. Elk, N. v. d. Eist, J. v. d. Eng, H. J. v. Eygen, E. Geitenbeek, L. Guijt, J. 't Hart, L. J. Snoeck, H. Swin- kels, C. Th. Hillebrand, C. J. Hinderks, J. v. d. Hoeven, J. J. de Jong, W. C. A. de Jong. J. Karstens, J. Klinkhamer, W. J. van Laar, L. v. d. Marei, W. Nievaart, J. P. Noest, D. Noordhoek, H. Outshoorn, K. Ouwerkerk, S. A. Pierot, P. M. du Prie, J. Schrier, G. N. Stikkelorum, H. Stoeke, G. Uljee, C. Veerman, J. de Wolf, J. Leicher en R. J. Sirre. Voorwaardelijk: K. Dantuma en P. Mie- loo. van de le naar de 2e klasse: 23 leerlin gen. H. v. d. Berg, L. v. Breda, P. Brussée, W. D. Caspers, J. Dekker, H. G. Derriks, J. Duindam, P. J. Graper, C. K. Hensing, P. v. d. Horst, J. Kluit, H. Korswagen, W. Korswagen, F. H. Langeveld, C. M. Lan- geveld, C. M. v. Leeuwen, G. v. Leeuwen, W. C. v. Osnabrugge, L. C. Otto, G. J. den Ouden, C. Voordouw en W. v. d. Willik. Voorwaardelijk: A. C. Krom. Niet bevorderd: 1 leerling. Meubelmakers: bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: 6 leerlingen. W. v. Beelen, H. S. v. Iterson, J. C. v. Kempen, W. J. M. Kriek, C. Vreeken en H. v. Zan ten. van de le naar de 2e klasse: 10 leerlin gen. L. Brederveld, Th. G. Buis, W. G. den Houdijker, H. v. d. Kwaak, C. A. M. Ros- dorff, N. Stikkelorum, J. Veldhuijzen, J. Zonneveld en C. v. d. Zwart. Voorwaardelijk: J. Bekooy. Schilders: bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: 7 leerlingen. H. G. J. Harte- velt, M. G. Link, A. G. v. Maren, J. G. L. j Otgaar, B. M. F. Prins, J. Riethoven en J. M. v. Vliet. van de le naar de 2e klasse: 9 leerlin-. gen. R. Heidema, N. F. G. Lens, F. Piena, W. v. Polanen, L. C. v. Rijn, L, C. Ver- does en A. W. Wijling. Voorwaardelijk: G. Mierenet en A. Th. Tetteroo. Machinebankwerkers: bevor derd van de 2e naar de 3e klasse: 62 leer lingen. J. C. v. Apeldoorn, Th. M. Bakker, F. P. E. v. Beek, D. J. v. Bemmelen, A. Chr. Beurse, A. v. Breda, B. M. v. Brum- melen, W. L. Buts, A. Buutfeld, S. Collé, C. du Croix, Chr. Flippo, S. Fuchs, W. J. J. Glasbergen, H. de Graaf, W. de Haas, W. A. de Heer, H. Hegeman, E. C. v. Heu- zen, L. den Hoed, D. Jasperse, C. E. de Jong, C. J. de Joode, M. Keereweer, C. Koordes, A. D. J. Labordus, L. P. Lammer- sen, H. J. Larrewijn, J. v. Leeuwen, J. v. Leeuwen, H. Lieftink, H. Los, W. Mark, P. A. J. de Nobel, W. Ober, T. H. Over- dijk, J. A. Parlevliet, A. H. Ramak, C. Reichwein, C. Rhjjnsburger, W. Rhijnsbur- ger, L. de Romijn, W. Smit, A. B. Starken- burg, K. F. v. Venetiën, J. Dijksterhuis, W. v. Laar, A. Lit, S. v. Maanen, N. C. Mooijekind, C. E. v. Nierop. J. Tolsma, J. A. Versluis, B. Verstraten, J. W. Visch, J. de Wagenaar, H. de Water, C. v. Wezel en J. v. Zeijst. Voorwaardelijk: A. Hakkert, J. J. Rijns burger en P. J. de Wolf. Niet bevorderd: 5 leerlingen, van de le naar de 2e klasse: 54 leerlin gen. M. Alberts, J. D. Beij, K. F. van de Broek, D. Coster, G. H. Dabroek, J. J. Dijksterhuis, M. C. Hansen, P. Holswilder, P. J. v. d. Klauw, W. F. Knotter, L. Kra mer, Chr. Larrewijn, W. F. Lepelaar, G. v. Maasdam, A. F. Moseman, P. Mulder, N. de Rijk, C. Scheffel, P. Slootweg, J. v. d. Stouwe, A. F. J. Strijk, J. Tukker, C. v. Vegten, P. F. Vincenten, P. S. Wage naar, J. Wouterloot, Ph. J. Bakker, P. de Best, J. J. v. Biemen, L. J. Bos, J. H. A. Bredewold, C. J. Christiaanse, J. M. v. Cuilenburg, G. v. d. Dool, J. B. H. Groten huis, D. Haasnoot, A. D. Hakkenberg, H. M. v. Kimmenaede, M. de Klerk Wolters, A. H. J. Kooloos, J. A. Manceau, C. A. den Ouden, J. Oudshoorn, J. v. d. Peppel, J. Rakhorst, M. Scheffers, C. Schimmel, J. H. Schouten, N. Siraa, W. M. Suringbroek, A. v. d. Valk, J. Q. Vink, H. K. West, S. A. Westdijk. Niet bevorderd: 3 leerlingen. Auto- en motorherstellers: be vorderd van de 2e naar de 3e klasse: 13 leerlingen. J. v. d. Blom, C. v. d. Boon, C. Th. v. Dorp, C. Th. v. Egmond, P. J. Gouw, W. van den Haak, J. P. Kemp, H. de Reus, G. Schalkers, P. Sjaardema en P. Ver beek. Voorwaardelijk: J. Boersma en H. ten Braak. van de le naar de 2e klasse: 25 leerlin gen. S. Abelman, W. F. Barendse, J. Beij, C. Boeijenga, J. H. Boom, C. F. J. Brou wer, J. H. Buitenhuis, M. Derogee, L. N. v. Duuren, J. F. Francken, Th. H. Greive, J. A. de Haas, L. A. Hazevoet, J. R. de Hoog, J. v. Kampen, E. J. M. Knelange, C. J. v. Leeuwen, D. v. d. Meij, J. Roskam, J. J. Stichter, J. Verbeek, J. Verboog, C. Visser en P. Zuijderduin. Voorwaardelijk: A. van den Ouweelen. Niet bevorderd: 2 leerlingen. Electriciens-instrumentma- kers: bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: 26 leerlingen. W. Arnoldus, A. H. M. Bakker, A. van den Bos, N. F. A. Broe ken, J. v. d. Burg, H. J. du Chateau, F. P. C. Cornelissen, P. Crama, J. Delfos, H. Guijt, L. Heijboer, J. Hollander, Chr. Hout- hoff, G. J. v. Kempen, H. A. C. de Koning, H. J. Koppier, J. W. v. Laar, H. v. d. Le lie, J. Limburg, H. W. Onderwater, W. A. Prins, W. J. v. Rooijen, D. Sajtos, C. J. v. d. Voort, C. Voorzaat en C. A. Warmer dam. van de le naar de 2e klasse: 26 leerlin gen. A. v. Aalst, C. Bier, J. v. d. Boogaard, J. J. v. Deenen, J. de Graaf, W. M. v. Har- tevelt, D. Keyser, F. v. Kouwenhoven, C. G. Kriek, G. Kromhout, J. v. d. Lee, P. A. Pover, F. Rietkerken, W. J. v. Rooijen, M. G. Rijgersberg, A. Smit, J. Splinter, A. Steinmeier, F. Tegelaar, L. F. W. Thoolen, D. W. Wansink, C. M. v. Wel, C. van 't Zelfde, L. Zitman en C, Zwanenburg. Voorwaardelijk: J. H. Wouterloot. Niet bevorderd: 2 leerlingen. ALEXANDER DE GROOTE IN DE SIWA-OASE. Voordracht van prof. dr. D. Cohen. Het Vooraziatisch-Egyptisch Geselschap „Ex oriente lux" heeft gisteravond in het Rijksprentenkabinet»- te Leiden een bijeen komt gehouden waarin Prof. Dr. D. Cohen, hoogleeraar aan de Gemeentelijke Univer siteit te Amsterdam als spreker is opgetre den met het onderwerp „Alexander de Groote in de Siwa-Oase". Hieraan is het volgende ontleend: Reeds de antieke bronnen zijn in twijfel omtrent de beteeken is van Alexander's be zoek aan het orakel van Zeus-Ammon. Onze oudste bron is het fragment van Kallisthe- nes bij Strabo XVTI c. 814 ('besproken door Wilcken in Alexanders Zug in die Oase Siwa, en Alexanders Zug zum Ammon), die zegt dat Alexander alleen vernam van de prophetes, dat Alexander Zeus, zoon was. Arrianus III, 3 deelt niet mede wat precies gevraagd of gezegd is; Diodoros en Plutarchos geven nauwkeurig vraag en antwoord weer, waarmj dan de climax ligt in het Zeus' zoon genoemd worden. Van de modernen meent Wilcken, dat het bezoek aan Alexander de wereldheer schappij voorspelde en dat zijn zending door de verdubbeling van het Gods-zoon zijn voor de Grieksone wereld en Egypte hoogere wijding verkreeg. Ehrenberg meent, dat door het syncretisme van Amoen en Zeus Alexander naar eenheid in zijn rijk streefde; W. Weber, dat Alexander god wilde zijn, opdat zijn handelingen wettig zouden zijn; H. Berve, dat Alexander gods- zoon wilde heeten als de Grieksche Konin gen uit den voortijd. In het algemeen acht men het zeker, dat het orakel Alexander zoon van Zeus-Ammon genoemd heeft. Terwijl echter Wilcken e.z. gelooven, dat Alexander niet naar het orakel was gegaan om dit te vernemen, maar om te raadplegen over zijn toch, meenen anderen, dat alles opzet is geweest. De meesten (met name Bhremberg en Wilcken) brengen sterk het Egyptische karakter van den tempeldienst naar voren, J. Grifton Milne betoogt, dat van den Egyptischen god Amoen geen sprake kan zijn. Hij heeft, door den nadruk op Kyrene te leggen, hieruit een verkeerde conclusie getrokken ten opzichte van Alexander's tocht. Reeds Hekataios en Herodotos onder scheiden tusschen den Egyptischen Amoen en den Libyechen Ammon. Dit wordt door de lateren niet volgehouden; de meesten noemen ook den Egyptischen god Ammon, slechts enkelen (origenes b.v.) spreken van Arno es en Amoen, terwijl ook in het Kop tisch en de Papyri beide vormen voorko men. De Romeinsdhe schrijvers spreken steeds van Hammon of Ammon. Merkwaar dig is nu, dat Curtius in zijn beschrijving vermeldt, dat een steen wordt aanbeden, die in een bark wordt rondgedragen. In de tweede plaats zijn de ramshorens op de z.g. Alexandermunten van anderen vorm, dan die van de Egyptische ram van Amoen. In de derde plaats is het orakel in Siwa van uit Laconië en elders zoo vroeg geraad pleegd, dat eer een verbinding over Kyrene dan over Egypte waarschijnlijk imoet wor den geacht. Maar ook de oudste schrijfwijze wijst erop, dat veeleer moet worden gedacht aan een verbinding met den Baal Hammon, die van elders bekend as dan aan den Egyp tischen god, die ook on het Oude Testa ment en de Amarnabrieven anders wordt getranscibeerd. Een belangrijk arguhient is daarnaast, dat de oase van Siwa in Egyptische teksten tót en met het Nieuwe Rijk niet voorkomt, en dat Sethes opmerking, dat daar een soort filiaal van Thebe zou zijn geweest, volkomen op fantasie berust. Bovendien laten ook enkele plaatsen bij Pausanias nog zien, dat de god er in de gedaante van een zuil vereerd is. Men heeft dus veeleer met de Lübyschen god te doen, die ook in Kyrene vereerd werd. Daar is dan de verbinding met Zeus tot stand gekomen, die in de Grieksche we reld een zoo sterke verbreiding heeft gevon- den. Alexander heeft er dus geen verbinding met Egypte gezocht en alle meeningen, die daarop beruchtten, staan op onjuiste basis. Veeleer heeft hij ook in dezen het voorbeeld gevolgd van vroegere Goden en heroën, Dionysos, Herakles, Perseus, die het orakel hadden bezocht, terwijl ook de mislukking van Cambyses' tocht hem een aansporing is geweest. Hij speelt tijdens Alexander's leven slechts een geringe rol, en heeft pas in de latere traditie beteekenis gekregen. Toen was het orakel van Siwa ook in Egyp te beroemd. De „Egyptische kleur" van de verhalen is daaraan te danken. Tegen deze, reeds eenige jaren geleden uit de litteratuur opgebouwde hypothese verzett zich het onderzoek der ruïnes in de oase, die uitwezen, dat de tempes echt Egyptische waren. Thans heeft nader on derzoek aangetoond, dat dit niet het ge val is, gelijk Steindorff onlangs in de Aegyptische Zeitschrift heeft uiteengezet. Daardoor is het laatste en vrijwel eenige bezwaar er tegen vervallen. reeds vanaf: p NOCH IN KWALITEIT NOCH IN PRIJS ZIJN ONZE SCHOENEN MET INGEBOUWDE STEUNZOLEN TE OVERTREFFEN Een keurige Heren-molière, met steun, Verschillende Dames-schoenen met steun De TIMTUR-ORTHO-COMPENSOR schoen is een uitkomst voor de moeilijkste voeten en verkrijgbaar in de GEMAKKELIJKSTE EN MEEST LUXE MODELLEN UITSLUITEND TE VERKRIJGEN BIJ: USS HCIIUNlflflyilC Haarlemmerstraat 138 9B§al«JHE9j Telefoon 699 SPECIAAL ADRES voor onverslijtbare Schoolschoenen ALLE SOORTEN ROBINSON-SCHOENEN STEEDS VOORRADIG VERHUURDERSBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. De voorjaarsvergadering van den Ver- huurdersbond voor Leiden en Omstreken werd in hotel „Den Burcht" gehouden. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter het sinds de vorige ledenvergadering aan den bond ontvallen lid van het be stuur, den heer H. P. L. Vorst. De notulen van de najaarsvergadering, samengesteld door den Secretaris, den heer P. T. de Jong, werden ongewijzigd goed gekeurd. Het door denzelfden functionaris uitge brachte jaarverslag, verkreeg eveneens on gewijzigd de goedkeuring van de vergade ring. Tot het lidmaatschap van den Bond wer den 82 nieuwe leden toegelaten. Aan den Raad van Leiden werd verzocht om door arbitrage de prijzen vast te stel len voor de te onteigenen pereeelen in het saneeringsplan, „Bouwelouwen- en Para dijsstegen" ten einde het voeren van pro cessen hierover te voorkomen. In samenwerking met het bestuur van den Leidschen Bouwkring werd aan den Leidschen Raad bezwaren kenbaar ge maakt tegen de instelling van een Baatbe lasting „Levendaal". Nadat de Raad deze belasting had aangenomen, werd door beide vereenigingen en den heer H. van Leeu wen in een gedocumenteerd adres aan H.M. de Koningin eerbiedig verzocht, de hef fing en invordering van deze baatbelasting niet te willen goedkeuren. De Nederland- sche Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers heeft adhaesie met dit verzoek aan de Kroon betuigd. Twee vertegenwoordigers van het be stuur en twee bestuursleden van den Leid schen Bouwkring hebben een conferentie gehad met den directeur van de Leidsche Duinwater Mij. over de tarieven van water- levering aan woon- en winkelhuizen, van watermeters en wat hiermede verder in verband staat. De vertegenwoordiger bij den Nederl. Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers bleef de heer P. T. de Jong, die tevens de functie bleef vervul len van Penningmeester van den Nationa- len Bond en van het Weerstandsfonds. Een tijdelijk ingestelde commissie voor kantooraangelegenheden heeft geadviseerd tot verplaatsing van het kantoor, zooals 8 October door de ledenvergadering werd goedgekeurd. Verder adviseerde deze Com missie aan het bestuur den secretaris tijde lijk aan t$ wijzen om in de organisatie van den kantoordienst verschillende verbete ringen aan te brengen en de inning van de contributie zoodanig te reorganiseeren, dat voor deze inning minder dan tot heden be ambten aan de kantoordienst zouden wor den onttrokken. Aan het einde van het jaar waren 5933 woningen in het huizenregister ingeschre ven. Namens leden werden 154 huuropzeg- gingen uitgebracht, waarna 33 huurders de woningen verlieten. Voor tot woningontrui ming werd gedagvaard, werden 84 huurop- zeggingen wegens schikking of anderszins ingetrokken. Nadat vonnis was gewezen, verlieten 29 huurders vrijwillig de wonin gen maar van 5 huurders moesten de wo ningen gerechtelijk worden ontruimd. In behandeling zijn nog 3 zaken. In de hier voor in aanmerking komende gevallen heeft de bond een groot gedeelte van de onkos ten vergoed. Het kantoor behandelde 627 klachten enz. Aan huurders, die een woning wensch- ten te huren, wei-den 1440 toestemmings briefjes uitgereikt en aan oude huurschuld werd f 1612.06 voor leden geind, waaron der 790.35 oude huurschuld van huizen in de Paradijs- en Bouwelouwenstegen. To taal werd door het kantoor 8934.98 voor de leden ontvangen. De Commissie van Advies kwam iederen Vrijdagavond van 89 uur bijeen, ter voor lichting van de leden bij vraagstukken be treffende het huiseigendom. Gratis werden 182 adviezen verleend. Het ledental van den bond (ruim 500) bleef zich flink ontwikkelen, omdat meer dan vroeger de organisatie-noodzakelijk heid gevoeld wordt. De toekomst ziet er voor de huizen-exploitatie ongunstig uit. Naast verlaging van woninghuren, het leegstaan van panden en de druk van las ten, doen hypotheek-moeilijkheden zich maar al te veel voor. Deze vraagstukken vragen van het bestuur voortdurend aan dacht en van de beambten meerdere arbeid. Vermoedelijk zal de opening van het nieuwe Bondsgebouw, Oude Vest 11a, sa menvallen met het 40-jarig bestaan van den Bond op den len Mei ajs. Door den penningmeester, den heer J. van der Steen, werd de balans met de verlies- en winstreening per 31 December aan de vergadering overlegd, waarbij hij speciaal wees op de hooge afschrijving op inventaris en huisbezit. Na eenige bespreking over het gehouden financieel beheer werd aan den penning meester decharge verleend. Bij monde van den heer B. J. Huurman Jr. werd het gun stig rapport van de Kascommissie, over het Beheer in 1934 toegelicht, waarbij spreker gelegenheid had om over den grooten aan was van het ledental zijn bijzondere tevre denheid te betuigen. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de heer J. van der Steen met groote meer derheid van stemmen tot Penningmeester herkozen, terwijl de heeren H. van Leeu wen als 2e Voorzitter, H. D. van Weizen, Ph. Rordorff en J. 't Hart, als Ccmmissie- ledesn bij enkele candidaatsetelling her kozen werden verklaard. In de vacature in het bestuur, door het overlijden van den heer H. P. L. Vorst ont staan, werd voorzien door de benoemnig van den heer B. J. Huurman Jr. Van bestuurszijde werd medegedeeld, dat van 10 tot 16 Juli a.s. het Internationaal Congres te Brussel zal worden gehouden, en dat het bestuur van den Nederl. Bond van Huis-,'Grondeigenaren en Bouwonder nemers besloten heeft om het Nationale Congres, dit jaar op 10 Juli te Leiden te doen plaats vinden. De voorzitter sprak de verwachting uit, dat vele plaatselijke leden aan deze con gressen zullen deelnemen. Op voorstel van den voorzitter besloot de vergadering om het bouwcrediet voor het nieuwe Bondsgebouw aan de Oude Vest met 10000.te verhoogen. Tijdens de rondvraag werden klachten geuit jegens leden, die woningen hebben verhuurd, zonder dat vooraf de huurders een toestemmingsbriefje aan het Bonds- kantoor hadden gehaald, en over leden, die op andere wijze zich trachten te onttrek ken aan de reglementaire verplichtingen, die de bondsreglementen aan de leden op leggen. Aan het bestuur werd verzocht hieraan bijzondere aandacht te willen schenken en waar mogelijk hiertegen op te treden. De voorzitter van de Commissie voor het Jubileumsfonds, de heer Mr. H. R. Goud smit, gaf een overzicht van de door deze Commissie ontvangen gelden, en deelde mede, dat de gelegenheid voor de leden om bijdragen voor het 40-jarig bestaan te schenken, nog steeds bij den penningmees ter, den heer Jac. Key, Lammenschans weg 39, Postgiro 131944, open staat„ De geanimeerde vergadering werd hierna gesloten. Leidsche Arbeidsbeurs. Op den 21sten Maart waren 4409 (v.j. 3355) werkzoekenden ingeschreven. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving. 6597. N.V. De Spie, Leiden, Rijnsburger weg 3 IE, ver krijgen, stichten, vervreemden, huren eh verhuren enz. van roerende of onr. goede ren. (Ned. St.crt.: 11 Februari 1935, Bijvoeg sel No. 355). Dir.: J. J. G. de Cler, Leiden. Comm. J. J. de Cler, Leiden. Proc.: J. J. de Cler. Maatsch. kap.: 10.000.waarvan geplaatst en gestort f 5000. Wijzigingen: 937. Exploitatie, Cre- diet en Administratie Maatschappij „Uitge breid Bezit", Leiden, Rijnsburgerweg 31E. De statuten zijn gewijzigd. Wijz. handelsn. in: N.V. Exploitatie, Crediet en Administra tie Maatschappij „Uitgebreid Bezit." 4273. Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen „Hou vast", Leiden, Rijnsburgerweg 3IE. De statuten zijn ge wijzigd. Wijz. handelsn. in: N.V. Maat schappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen „Hou Vast". Bij de politie zijn vier rijwielen te be vragen, welke hedennacht onbeheerd op straat zijn gevonden en door vier personen aan het bureau zijn gedeponeerd. Door den dienst van gemeentewerken is bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een roode lantaarn, op de Breestraat ontvreemd. Door J. N. H. is aangifte gedaan van dief stal van een roeibootje, welke in de Spoor- haVen achter den Morschsingel gelegen was. De Wethouder van Fabricage, de heer J. Splinter Gzn., is verhinderd morgen spreekuur te houden.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6