UW OUDE HOEDEN Fa. v. AMERONGEN Het schrikb're pleit voor devaluatie Frankrijks protest tegen Duitschen dienstplicht DONDERDAG 21 MAART 1935 DE LFJDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. t> DE MAATREGEL VAN MINISTER STEENBERGHE Zonder bovenbedoelden maatregel, welke door minister Steenberghe is genomen, met durf en vastberadenheid, ronder angst ook voor hen, die nu, als de N. Rott. Courant, reeds spreken van „Gouvernementeel machtsmisbruik en geraffineerde maatre gelen", te bespreken, is het niet doenlijk thans over devaluatie te spreken. Als ik dus met genoegen antwoorden zal op de door Mr. Geise gestelde vragen, ben ik genoodzaakt, eerst dezen maatregel te bespreken. Wie meermalen ongezouten critiek heeft geleverd in en buiten de Kamer op bepaal de toestanden, critiek ook in het dagblad de „Leidsche Courant", hij heeft ook tot plicht, als eenmaal maatregelen worden genomen, deze. te waardeeren in stode van uit te zien of er niet nog hier of daar wat op valt aan te merken. Onze jonge minister van Econ. Zaken, die moed en durf heeft, om zoo noodig radicale wegen in te slaan, heeft thans eindelijk een oplossing geforceerd voor het urgente exe cutie vraagstuk en zoodoende ook den weg geopend voor een verlaging der vaste las ten in de bedrijven, die onder de Lend- bouwcrisiswetgeving vallen. Dank zij de groote en zeer ingrijpende bevoegdheden, welke de Landbouwcrisis- wet aan den Minister van Economische Za ken geeft, heeft Minister Steenberghe de mogelijkheid gezien, dat hij althans voor den land- en tuinbouw zelf kan ingrijpen en en hij heeft niet geaarzeld dit te doen. De intensieve aandrang van de Kath. Ka merfractie, vooral ook in den laatsten tijd waarlijk niet alleen bij de openbare be raadslagingen heeft eindelijk succes ge had. Inderdaad, de voorbereiding heeft lang, veel te lang geduurd en talloozen zijn on verdiend ten grond gegaan. Reeds op 10 Nov. 1933 kondigde Minister Colijn in de Tweede Kamer, na de sterke aandrang van de kath. Kamerfractie, regeeringsmaatrege- len aan. In de zitting van 10 Nov. 1933 kondigde de minister-president aan, dat zoowel een nieuwe pachtwet, als een voorontwerp ten aanzien van het executierecht bij het Dep. van Justitie in een vergevorderd stadium van voorbereiding waren en dat deze ont werpen in den loop van het zittingsjaar zouden worden ingediend. Het geheele zittingsjaar is verloopen, maar er kwam niets. Ook 1934 was reeds voor meer dan de helft voorbij, maar niets kwam af. We hoorden nu weer, dat het pachtont- werp den Ministerraad nog niet gepasseerd is en dan moet het nog naar den Raad van State. Wat maatregelen ten opzichte van het executierecht en het verlagen der hy potheekrente betreft, heeft Minister van Schaik in de 1ste Kamer nog weer eens uiteengezet, hoe moeilijk deze materie is en dat de Regeering hier geen risico's kan nemen. Dat alles hebben we vanaf Nov. 1933 in allerlei toonaarden van de Ministertafel hooren herhalen. Mgr. Poels heeft op den laatsten indus triedag te Venlo gezegd, dat op dit moment niets funester is voor het maatschappelijk leven, dan dat de leiders niet durven be slissen. Als er consequenties aan dergelijke maatregelen verbonden zijn; het niet nemen van maatregelen en de gevolgen welke hierdoor ontstaan, geeft toch de Re geering ook verantwoordelijkheid te dra gen. Minister Steenberghe, van wiens komst nog niets bekend was bij al die aankondi gingen, is dit lange talmen beu geworden en heeft voor den landbouw de knoop doorgehakt. Als men persoonlijk nog even de waar schuwingen heeft gehoord, welke vlak voor de openbaarmaking nog van bepaalde zijde kwamen aan den Minister, dan waar deert men zooveel te meer de frissche durf en voortvarendheid van dezen Minister. Want naast de kath. Kamerfractie, die hierop met zooveel klem en kracht heeft aangedrongen, verdient zeker ook Minister Steenberghe hierdoor dank van de land en tuinbouwbevolking. Door dezen maatregel wordt beoogd, de niet-noodzakelijke of onredelijke executies, zooals er al enkele jaren een stroom door het land gaat, practisch te voorkomen en ook de lasten binnen redelijke grenzen te brengen. Niet meer en niet minder. Het eerste K. B., geeft de bevoegdheid aan een hypothecairen schuldenaar, wiens landelijk eigendom met executie of faillis sement wordt bedreigd, zich te wenden tot den Minister, met verzoek dat de toekom-, stige eigenaar, die door de executie in het bezit van dit landelijk eigendom komt, niet tot de crisis-organisatie zal worden toege laten, dus geen teeltbewijzen, biggenmer- ken, vergunning tot het houden van var kens, geen tuinbouwteeltbewijzen of steun, melksteun of graansteun zal ontvangen. Wie dus toch tot executie overgaat maakt practisch het land waardeloos en dit moet in verreweg de meeste gevallen den lust tot executeeren wegnemen. De overgangsbepalingen zijn zóó, dat ook bij in gang zijnde executies deze bepalin gen kunnen gelden en dan vóór al de an dere behandeld worden. Zij die met een executiedreiging te ma ken hebben kunnen onverwijld een beroep doen op den minister, door middel van het Secretariaat van de Hypotheek-commissie Lange Voorhout 1, Den Haag. Het tweede K. B. bevat de mogelijkheid, dat tot verlaging der vaste lasten wordt overgegaan, voornamelijk van de vaak nog veel te hooge hypotheekrente in den land en tuinbouw. Wat hier beoogd wordt is dat de zwak ste partij deelachtig wordt, aan een der weinige voordeelen, die een economische crisis biedt. Men wil de bodemgebruikers in staat te stellen, gebruik te maken van den lagen rentevoet, die door het braaklig- gen van het kapitaal op de beleggingsmarkt heerscht. Zonder dezen maatregel was dit compleet onmogelijk voor deze categorie, omdat zij eenvoudig niet in staat waren onj van hy potheek te veranderen, en zij dus leefden bij de gunst van den hypotheekgever. Het ingrijpen der Regeering past geheel in het gevoerde deflatiebeleid, maar is reeds veel te lang uitgesteld. Pas als de hypo theekcommissie de gevallen concreet voor zich krijgt; zal haar onomstootelijk blij ken, hoever de afbraak reeds gevorderd is. Mr. Kortenhorst noemde dit te L e i d e n een geniale maatregel; veel zal in deze af hangen van de hypotheekcommissie, met name of er enkele voorbeelden gesteld zul len worden, waaraan streng de hand zal worden gehouden-; want dit staat wel vast: de maatregel zal preventief moeten wer ken, om tot gewenschte verlaging te komen. Worden reeds spoedig enkele voor beelden gesteld, dan zal dit ook inderdaad het geval zijn, evenals dit het geval was bij de crisispachtwet, waar het aantal te behandelen gevallen steeds afnam. Het gevoel van wettelijke weerloosheid van de zwakste partij wordt nu getemperd, omdat er een instantie is waarop men zich beroepen kan. M. P. v. d. WEUDEN. BUITENLAND BELGIE. DE KABINETSCRISIS. Koning Leopold raadpleegt zijn volk. In verband met de regeeringscrisis heeft koning Leopold gisteren weer verschillende personen geraadpleegd. Opvallend daarbij was, dat de vorst zijn consultaties niet be perkte tot leidende politieke persoonlijkhe den, maar ook naar het paleis leiders van katholieke en socialistische arbeidersorga nisaties, benevens een vertegenwoordiger van den landbouw, heeft ontboden. Nog meer is het opgevallen, dat de ko ning ook de zienswijze heeft willen verne men van de voorzitters der Kamers van Koophandel van Brussel en van Antwer pen, wat nooit te voren is geschied. De algemeene raad der socialistische party deelt mede, dat de socialisten bereid zijn, deel te nemen aan de besprekingen voor het samenstellen eener nieuwe regee ring, die in staat is een parlementaire meerderheid te bekomen en het vertrou wen in het land te herstellen. DUITSCHLAND. DE KERKSTRIJD WIL NOG NIET LUWEN. Ontstemming over de behandeling der oppositioneele predikanten. De onderhandelingen, die ds. Koch, de leider der belijdeniskerk, sedert eenige da gen met den minister van Binnenlandsche Zaken, dr. Frick, voert over de mogelijk heid eener voor beide partijen bevredigen de regeling van het kerkelijk geschil, wor den in kringen der oppositioneele predi kanten zeer pessimistisch beoordeeld. De besprekingen van gisteren schijnen een zoodanig verloop te hebben gehad, dat de belijdenispredikanten meenen de kan sen op-een dergelijke regeling gering te moeten achten. Men gelooft n.l., dat de rijksbisschop en de officieele kerkelijke regeering zullen blijven weigeren, zich positief uit te spre ken tegen de heidensche tendenzen van Rosenberg's theoriën, zoodat een compro mis alleen al om die reden uiterst onwaar schijnlijk is en dus ook niet over een stop zetting van de actie der oppositie tegen deze tendenzen kan worden gedacht. Anderzijds is ook de stemming voor een vergelijk onder de predikanten en in de gemeenten der belijdeniskerk óp het plat teland na de laatste gebeurtenissen on gunstiger dan ooit In vele dorpen heerscht groote ontstemming over het feit, dat ver schillende predikanten tijdens hun arrest slecht behandeld zijn, droog brood moes ten eten en op bedden moesten slapen, die aan zindelijkheid veel te wenschen overlie ten. De opwinding en verontwaardiging over deze feiten zijn nog lang niet geluwd, zoo dat het vooral in West-Duitschland nog da gelijks tot demonstraties voor de betrokken predikanten komt vermaken wij in elk gewenscht model en maat, tegen ZEER BILLIJKE PRIJZEN VAN UW EIGEN STOF maken wij chique hoedjes, passend bij mantel of complet. Haarl.straat 145 - 147 OOSTENRIJK. RECHTSGELIJKHEID GEëlSCHT. „Door vredesverdragen tot al geheele ontwapening gedwongen". De „Politische Korrespondenz" publiceert een verklaring van -goed ingelichte zijde, waarin o.a, wordt gezegd, dat Oostenrijk tot die landen behoort, die door de vredesver dragen tot algeheele ontwapening zijn ge dwongen, maar dat de Oostenrijksche Bondsregeering herhaaldelijk heeft ver klaard, dat zij voor haar land op gelijkge rechtigdheid aanspraak maakt en nadruk kelijk uiting gegeven aan de verwachting, dat men door onderhandelingen dit doel zou bere'ken. De regeering zal nu haar op versterking van de Oostenrijksche weer baarheid gericht streven consequent voort zetten, om aldus het door haar steeds ver dedigde beginsel der gelijkgerechtigdheid spoedig in vervulling te zien gaan. De Oostenrijksche luchtvloot. Nu het bestaan van een Duitsche lucht macht openlijk in Berlijn erkend is, wordt ook te Weenen de geheimhouding, die tot dusver omtrent het bestaan eener Oosten rijksche luchtvloot betracht werd, wat min der streng gehandhaafd, zoodat betrouw bare gegevens daaromtrent beschikbaar zijn gekomen. Die Oostenrijksche luchtvloot, waarvan het bestaan reeds in den vorigen zomer in de Engelsche pers onthuld werd, is intus- schen dubbel zoo sterk geworden, maar blijft ook nu nog van zulk een bescheiden omvang, dat er geen vrees behoeft te be staan voor protesten van Tsjechoslowakije en Joegoslavië, die Engeland en Frankrijk zouden kunnen dwingen de stilzwijgende instemming in te trekken, waarmee inder tijd die inbreuk op de bepalingen van het vredsverdrag van St. Germain aanvaard werd. RINTELEN NAAR DEN KERKER. Officieel wordt medegedeeld, dat de ge rechtelijke geneesheeren dr. Rintelen in staat hebben verklaard om te worden ver voerd en gevangen gezet. Hij is voor het iondergaan van zijn le venslange kerkerstraf naar een strafinrich ting in de provincie overgebracht. RUSLAND. DE MASSA-ARRESTATIES TE LENINGRAD Bevreemding over dezen maatregel De 1074 persoonlijkheden uit het tsaris tische Rusland, die op bevel van bet volks commissariaat van Binnenlandsche Zaken te Leningrad zijn gearresteerd, of uit de Sovjet-Unie verbannen zijn, worden naar nader wordt medegedeeld deels oeschuldigd van spionnage ten behoeve van een buitenlandsche mogendheid, deels van overtreding der pas voor schriften. Namen zijn door de autoriteiten niet ge publiceerd. Een aantal der betrokkenen heeft echter tijdens het tsaristisch bewind hooge functies bekleed, zoodat men bü hen met menschen op leeftijd moet heb ben te doen. De maatregel, zoolang na de communis tische omwenteling, heeft te Moskou groo te verrassing veroorzaakt, Vooral wekt het bevreemding, dat velen zijn gearresteerd in verband met overtreding der pasvoor schriften. De Sovjetregeering heeft twee jaar geleden een verordening uitgevaar digd, volgens welke het verblijf in de groote steden alleen toegestaan is, indien men in het bezit is van een pas. Aan al len, die als vijanden van het Sovjet-regi me werden beschouwd, zijn geen passen verstrekt, maar duizenden hunner woon den sedert dien te Leningrad zonder lastig te worden gevallen. Men kan onmogelijk aannemen, dat zij a 1 dien tijd door de auto riteiten over het hoofd zijn gezien. Eenigen der betrokkenen zullen, naar verluidt, worden terechtgesteld in ver band met spionnage. De overheid wei gert echter nadere bijzonderheden mede te deelen. Drievoudige rechtsschending Dric-mogcndhcdcn-consult te Parijs VERKLARING VAN FLANDIN IN DEN SENAAT. Frankrijk haat den oorlog. In den Franschen senaat heeft minister president Flandin gisteren een rede gehou den, waarin hij o.a. constateerde, dat de Duitsch herbewapening reeds vóór 16 Maart bestond. Duitschland beschikte toen vol gens hem reeds over twaalf legercorpsen en 36 divisies. Wij staan derhalve, aldus Flan din, tegenover het resultaat van een wel overwogen politiek. Frankrijk voelt zich nog sterk genoeg, om zich zelf te verdedigen en, indien de noodzakelijkheid zich voordoet, zich door allianties tegen den aanvaller te bescher men, maar er zijn in Europa ook tal van zwakke mogendheden, wier bestaan be dreigd zou worden, indien men toeliet, dat een politiek van het geweld de plaats innam van de rechtspolitiek. Onjuist is het te beweren, dat wij ge weigerd hebben, beloften na te komen in zake ontwapening. Of vergeet men zoo ge makkelijk de reductie met 50 percent van onze effectieven? Heeft men vergeten, dat wy den drie jarigen diensttijd tot een één jarige militaire oefening terug brachten? Wat onze marine betreft, verminderden wij de tonnage van 768.000 tot 550.000 tons. Evenzoo handelden wij ten aanzien van onze luchtmacht. Sinds den wapenstilstand kenden wij trouwens geen ander verlangen dan te ont wapenen, en, indien wij niet verder gegaan zijn met ons militair apparaat prijs te geven, dan vond zulks uitsluitend zijn oor zaak in de aldaar verder gaande herbewa pening aan gene zijde van den Rijn. Na de te Rome en Londen gevoerde be sprekingen mocht men eindelijk een con solideering van den Europeeschen vrede verwachten. Helaas, het is dat oogenblik, hetwelk Duitschland heeft uitgekozen, om te verklaren, dat het zich bedreigd gevoel de. De kwestie dient te Genève besproken te worden. In het kader der wettelijkheid is elke wijziging of amendeering van verdra gen mogelijk. Frankrijk haat den oorlog! Het zal alle maatregelen treffen, welke het in zijn macht heeft, om den vrede te handhaven. Het zal niet nalaten, om zich heen een machtig bloc van staten te groepeeren, die een zelfde ideaal nastreven. NOTA AAN BERLIJN. En de zaak voor den Volkenbond. Na de zitting van den Franschen minister raad, die verscheidene uren heeft geduurd, werd het volgende communiqué gepubli ceerd: „De minister van buitenlandsche zaken, Laval, heeft in den raad rapport uitgebracht over de intejmationale situatie. De minister-president stelde voorts den raad in kennis met de hooger gepubliceerde verklaring, welke in den senaat is afge legd. Daarna heeft de ministerraad zijn goed keuring gehecht aan de protestnota, welke in antwoord op de Duitsche mededeeling zal worden overhandigd; de raad betuigde tevens zijn instemming met de onderhande lingen, welke thans met Engeland en Ita lië worden gevoerd, nopens een te houden gemeenschappelijk consult. En tenslotte werd, zooals reeds gemeld, besloten, de Duitsche daad voor den vol kenbond te brengen". HEDEN WORDT DE FRANSCHE NOTA TE BERLIJN OVERHANDIGD. De Fransohe nota aan Duitschland zou hedenochtend te Berlijn overhandigd wor den en dan gepubliceerd worden. De correspondent van Reuter meent te weten, dat de nota een protest bevat tegen de schending van het verdrag van Versail les door de wederinvoering van den mili tairen dienstplicht; tegen de schending van de declaratie van 3 Februari, welke door Berlijn weixï aanvaard als basis van onder handelingen; tegen de schending tenslotte van het internationaal recht, waarvan een essentieel principe is eerbied voor interna tionale verdragen. De nota besluit met de venklaring, dat Frankrijk bij de as. onderhandelingen geen rekening kan houden met welke beslissing ook, welke ten aanzien van het internatio naal verdrag van Versailles eenzijdig geno men is. HET CONSULT VAN ZATERDAG A.S. TE PARIJS. Op initiatief van Frankrijk en Italic; tegen den zin van Engeland? De Engelsch-Fransch-Italiaansohe samen komst te Parijs heeft plaats, aldus wordt thans medegedeeld, op voorstel van de re geeringen van Parijs en Rome. Vertegenwoordiger van Engeland by deze consulatie zal Eden zijn. De buitenlandsche politieke medewerk ster van het blad „Oeuvre" meent te weten, dat sir John Simon zich aanvankelijk tegen het houden van een gemeenschappelijke conferentie vóór zijn vertrek naar Berlijn zou hebben verzet. Een dergelijke conferentie zou, naar Simon den Franschen ambassadeur zou hebben medegedeeld, zijn besprekingen te Berlijn ongunstig kunnen beinvloeden. Hierop zouden Laval en Mussolini een gelijkluidende nota naar Londen hebben gezonden, waarin zij op zeer energieken toon nogmaals hun wenschen tot een ge meenschappelijke bespreking herhaalden. Na Simon's visite consult te Rome? Van betrouwbare zijde verneemt de „United Press", dat, na den terugkeer van Simon uit Berlijn en van Eden uit Moskou een tweede conferentie der drie mogend heden te Rome zal plaats vinden, waaraan dan waarschijnlijk Mac Donald, Simon, Flandin en Laval zullen deelnemen. Het doel van deze conferentie zal zijn het vast stellen van een eensgezinde richtlijn in de buitenlandsche politiek van deze landen. AFRIKA. NIEUW GRENSINCIDENT Abessynische bende rooft 100 kameelen. Opnieuw is er, naar de telegraafagerit- schappen melden, een incident voorgeval len aan de Abessynische grens. Een bende gewapende Abessyniërs, zoo wordt ge zegd, viel op Itaiiaansch gebied nabij Agable, ten Zuiden van de Webiscebeli, tusschen de Italiaansche posten Bandes el Beit en Gorogoi, Itaiiaansch gebied bin nen, om zich spoedig weer terug te trek ken de Abessynische grens, na echter 100 kameelen te hebben meegenomen. Zij wer- der onmiddelijk door Italiaansche troepen achtervolgd, doch deze konden het gebied, dat onder controle staat van Ethiopische troepen niet overschrijden, zoodat de ben de kon ontkomen. De Italiaansche legatie te Addis Abeba heeft instructies ontvangen een formeel protest in te dienen bij de Abessynische regeering en om schadevergoeding te vra gen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. DE OPSTAND VAN HARLEM. Bijzonderheden omtrent den velslag in New-York's negerwijk. Zooals gisteren gemeld, is de New-York- sche negerwijk Harlem Dinsdagavond laat het tooneel geweest van woeste vechtpar tijen, in het verloop waarvan tien perso nen, dnder wie zes politie-agenten, zwaar en velen licht werden gewond en één per soon werd gedood. Eerst nadat een enorme politiemacht was gerequireerd, kon aan de onlusten, die door communistische volksmenifers wer den aangewakkerd, een einde worden ge maakt. De oorspronkelijke aanleiding van de on lusten was een gerucht, dat een negerjon gen in een banketbakkerswinkel was afge ranseld,^ hetgeen evenwel door den eige naar der zaak werd ontkend. Niettemin was door t gerucht in de negerwijk groote opwinding ontstaan en toen toevalliger wijs even later een lijkkoets langs de bak kerij reed, verspreidde zich met bliksem snelheid het gerucht, dat de negerjongen door den winkelier was doodgeslagen. Dit deed de opwinding der negers tot ware razenrij stijgen. Een menigte van naar schatting 4000 personen trok met steenen en stokken gewapend tierend door de dicht bevolkte negerwijk het tusschen Bronx en Manhattan gelegen Harlem telt om streeks 250.000 inwoners overal de ra men der winkels verbrijzelend en de voor bijgangers molesteerend. Ofschoon politie te paard telkens weer charges verrichtte, stond zij aanvankelijk machteloos tegen over de dolzinnig geworden negers. Der halve bepaalden de beambten er zich aan vankelijk toe, de geheel wijk van het ove rige New-York af te sluiten. Dit was te meer noodig, daar reeds tal van communistische volksmenners *naar I Harlem waren gesneld en er plakkaten gingen verdeelen, die het opschrift droe gen: „Een negerjongen doodgeslagen". Voorts hadden ook de bewoners der an- dere New-Yorksche negerwijk, die in Brooklyn aan de East River is gelegen, zich opgemaakt om him rasgenooten te hulp te snellen en slechts met groote moeite kon de politie him beletten, aan dit voornemen gevolg te geven. Eerst laat in den nacht slaagde men er eindelijk in, ook in Harlem de rust te her stellen. De politie is echter nog steeds in grooten getale aanwezig, daar men de mo gelijkheid nidt uitgesloten acht, dat het tot nieuwe relletjes zal komen. Een ooggetuige vertelt. Een ooggetuige geeft ovan de gebeutenis- sen het volgende relaas: Toen ik gisteravond op den hoek van de 135ste Straat en de 7de Avenue het mid den in Harlem gelegen station van den ondergrondschen spoorweg verliet, kwam ik terecht in een groep opgewonden pro- testeerende negers, die joelend en schel dend langs de 7de Avenue en door de aan grenzende straten trokken. Een neger agent, die op dien hoek het verkeer re gelt, gaf mij op mijn verzoek om inlichtin gen slechts barsch ten antwoord: „Scheer je weg en deksels gauw ook!" Eensklaps hoorde ik het kletteren van glas, Ik haastte mij naar de straat, ven waar ik het geluid had hooren komen en zag daar. hoe de negers met stokken en stee nen de étalageruiten verbrenzelden en de winkels gingen plunderen. Tierend trok de menigte voort en ik kreeg den indruk, alsof ik mij in een gekkenhuis bevond. Nog maar zelden heb ik menschen zulke oor- verdoovende klanken hooren uitstooten, als deze razend geworden negers deden. Politie-auto's snelden door de straten. Spoedig daarop verscheen ook bereden po litie. Afdeelingen politie te voet, gewapend met machinegeweren en traangasbommen, snelden uit andere wijken te hulp. Woest golfden de menschenmassa's heen en weer. Ik had den indruk dat vele negers dronken waren, hetgeen de opwinding uiteraard nog vergrootte. De weinige blanken, die in Harlem wonen, verschansten zich in hun huizen, of namen naar andere wijken de vlucht.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6