DE IN DE PIJP STADS NIEUWS DCNDL* 3AG 21 MAART 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verncht in den morgen van 21 Maart 1935, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt. Hoogste barometerst.: 768.6 te Ziirich. Laagste barometerst.: 744.7 te Doruat. Verwachting tot den avond van 22 Maart: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Wes telijke wind, aanvan kelijk licht tot half bewolkt, later toene mende bewolking, weinig of geen regen, aanvankelijk weinig verandering in tem peratuur, later wel licht iets kouder. De secundaire der Oceaan-depressie, die gistermorgen bij Thorshavn lag, scheidde zich van de stationaire hoofddepressie in het Westen af en trok als een afzonderlijk minium over Scandinavië naar de Balti- sche staten. Achter dit minium herstelt zich de verbinding der beide gebieden van hoogen luchtdruk in Centraal-Europa en de Poolzee. De depressie voor de kust van Portugal "verdween naar het Middellandsche Zeegebied en werd gevolgd door krachtige drukstijging en Westwaartsche uitbreiding van het Azoren-maximum. Op IJsland daal de de luchtdruk weer een weinig en werd het weer iets kouder. Over het geheele vas teland heerscht mooi lenteweer met uitzon dering van het Oostelijk Oostzee-gebied, waar de wegtrekkende depressie een koude inval zal veroorzaken. In Noord-Zweden en in Finland blijft het weer koud en komt nog allerwege matige tot strenge vorst voor. Plet laat zich aanzien, dat volgende secun- dairen der depressie de baan naar het Oos ten vrij zullen vinden en dat wij geleidelijk hun invloed zullen gaan bemerken. LUCHTTEMPERATUUR. 16- gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS ea. Van Donderdagnamiddag 6.42 uur tot Vrijdagmorgen 5.31 uur. HOOG WATER Te Katwijk: op Vrijdag 22 Maart voorm. 3.55 uur en nam. 4.09 uur. POSTVERZENDING NAAR EUROPEESCHE BESTEMMINGEN. Een belangrijke beslissing van P.T.T. Met ingang van den a.s. zomerdienst op het Europeesche luchtnet, zal de verzending van brieven en briefkaarten met Europee sche bestemming steeds per luchtpost ge schieden, indien hierdoor bespoediging in de overkomst kan worden verkregen. De afzenders behoeven derhalve geen bijzondere maatregelen meer te nemen voor verzending van brieven en briefkaarten per luchtpost binnen Europa. De luchtpost-etiketten zijn overbodig en het luchtrecht vervalt. De nieuwe wijze van verzending door den postdienst zal een ingrijpende veran dering brengen in de expeditie van de cor respondentie met Europeesche bestemmin gen. In het belang van een vlotte en snelle behandeling door den postdienst, wordt dringend de medewerking van het publiek ingeroepen voor volledige en duidelijke adresseering. In het bijzonder is het van belang, dat het adres ook bevat den naam van het land van bestemming, provincie (county, canton of departement) en voorts, dat tijdige ter postbezorging plaats vindt. HYPOTHEEKCOMMISSIE. In verband met het feit, dat belangheb benden zich herhaaldelijk tot het bekomen van inlichtingen wenden tot verkeerde adressen, wordt er hierbij nog eens de aandacht op gevestigd, dat het Secretariaat van de Hypotheekcommissie, welke den Minister van Economische Zaken adviseert inzake de bekende executiegeschillen, wordt waargenomen door het Landbouw-Crisis- Bureau van het Departement van Econo mische Zaken, Lange Voorhout 1, 's-Gra- venhage. Belanghebbenden kunnen aldaar inlich tingen bekomen bij mr. G. H. van Her waarden, werkzaam op gemeld bureau, die met het Secretariaat is belast. Nee, dank je wel, ik biyf hier wachten op m'n mast. Ik ben veel te bang, om met een vliegtuig mee te gaan. (Gutierrez). HOE T WAS EN NOOIT MEER WORDEN MAG! De bevrijding der Katholieken van Nederland. De K.J.M.V. houdt zee maar met het roer recht. De Jonge Middenstanders zijn royaal en vrijgevig met critiek wat zou een jongeren-organisatie ook zijn zónder critiek! maar bij alle critiek houden zij het hoofd koel en het hart warm. Dank zij een goede voorlichting (waarvoor alle hul de aan de K.J.M.V.-besturen) varen de K.J.M.V.'ers temidden van de stroomingen en tegenstroom ingen van het politiek getij op een goed kompas: Voor God, gezag en vrijheid. De bijeenkomst, die gisterenavond in het hooggelegen eigen huis was belegd, zal de K.J.M.V.'ers nog verstevigd hebben in hun overtuiging, dat er voor ons. Katholieken van Nederland, kostbare goederen op 't spel staan goederen door het voorgeslacht met man en macht veroverd. De heer B. Gras, propagandist van de Staatspartij, heeft na melijk eenige episodes uit dien taaien kamp, om rechten voor de Katholieke staatsburgers te verwerven, uit het verle den te voorschijn getrokken. Zulk een her innering hoe het vroeger was enhoe het weer worden kan, zal niet nalaten op onze jongeren indruk te maken. Wy vinden het, begon de heer Gras zijn toespraak, doodgewoon, dat wij. Katholie ken, rechten en vrijheden hebben. Maar nóg is het geen honderd jaar geleden, dat deze rechten niet werden erkend en zelfs heden te dage nog laten wij het toch wel bedenken moet iederen dag gestre den worden om die rechten en vrijheden te behouden. De herinnering aan den taaien strij'd, welke werd gevoerd om de Katho lieken van Nederland te emancipeeren, moet ons een prikkel zijn tot blijvende werkzaamheid en voortdurende activiteit. Wij willen niet opnieuw worden een niet-volk, wij willen niet op nieuw beschouwd worden als vierde-rangs burgers. De heer Gras teekende in korte, rake trekken de vooraanstaande mannen uit den tijd der emancipatie: Alberdingk Thijm, Le Sage ten Broek, de „blinde pionier", mgr. Smits, dr. Cramer en dr. Nuyens. In 't voorbijgaan werd gewezen op de geboorte van de Katholieke pers: „De Katholiek" in 1842, daarna het dagblad „De Tijd". De reuzen-gestalte van dr. Schaepman werd uit het verleden opgeroepen. De priester-staatsman, die, hoewel met ach terdocht en tegenzin ontvangen» met één slag zijn roem in de Kamer vestigde. De volksredenaar, begeesterend, onstuimig, meesleepend, die zelfs de Socialisten tot juichen bracht, toen Ijij in Amsterdam in 't vuur zijner rede een houten lessenaar met zijn vuist kapot beukte. Een man van een loyaal, eerlijk karakter. Niemand twijfelde ooit aan de oprechtheid van zijn verklaring: „Ik ben naar ik meen een goed Katholiek, maar ook een goed Nederlander". In groote lijnen werd door spr. vervol gens de schoolstrijd geschetst. De strijd be gon reeds onder Koning Willem I als ant woord op diens dwangmaatregelen tegen de Seminaries en den onwil van den ko ninklijken dictator om het Concordaat uit te voeren. In de schoolstrijd vonden de Ka tholieken hun strijdmakkers in de Anti- Revolutionairen onder Groen van Prinste- rer. Eerst werd afgedwongen, dat de Staats school zoo goed mogelijk neutraal werd ge maakt, daarna werd de subsidieering van het bijzonder onderlijs verkregen, tot ein delijk in 1917 (uitgevoerd in 1922) de ge lijkmaking van bizonder en openbaar on derwijs werd bereikt. Als belangrijke phase uit de emancipa tie der Katholieken werd besproken het herstel der bisschoppelijke hiërarchie In 1853. De vreugde der Katholieken was on beschrijfelijk. Mgr. Zwijsen, de vriend van Koning Willem II, werd de eerste Aarts bisschop van Utrecht na de Hervorming. In 1868 wekten de Bisschoppen hun diocesanen op tot een zelfstandige politie ke oriënteering. In 1883 verscheen Schaep- man's „Proeve van een Partij-program". Ieder, die nog niet overtuigd mocht zijn van de noodzakelijkheid der eenheid onder de Katholieken, raadt spr. aan deze „Proe ve" eens te lezen. In 1896 traden de Katho lieke Kamerleden als een eenheid op. In 1904 werd de Staatspartij volledig georga niseerd. Niet minder grootsch dan op onderwijs gebied, was de werkzaamheid der Katho lieke politici op sociaal terrein. In een vrachtbare arbeid werd „Rerum Novarum" uitgevoerd. Met volle kracht stevent de Staatspartij af op een verwezenlijking van de „Quadragesimo Anno, daarbij rekenend op de eensgezinde medewerking van alle Katholieken. Bijna honderd jaren van strijd, strijd en nog eens strijd liggen achter ons. Wij zul len deze strijd voortzetten: man voor man, schouder aan schouder. De jongeren hou den zich nog te veel afzijdig. Op sociaal gebied ligt een uitgestrekt werkterrein voor hen open. Op staatkundig terrein wor den zij opgeroepen tot opbouwen aan de corporatieve maatschappij. De Staatspar tij, besloot spr., rekent daarom op aller arbeid voor God, gezag en vrijheid. Er volgde op deze inleiding een genoe- gelijk en verhelderend debat, waarna prae- ses Coster den avond met een pittig woord je sloot. Handelsregister K. v. K. Wijziging. 5210. Wed. A. Ciere, Lei den, Lammermarkt 99. Slagerij. Volmacht verleend aan: J. Ciere, Leiden. GEESTDRIFT VOOR DE POLITIEKE ACTIE. Gisterenavond hield „dr. Schaepman" een bijeenkomst voor propagandisten in de Romanus-zaal aan de Mare. De opkomst was zeer goed, en de animo en geestdrift voorbeeldig! Voorzitter mr. Donders en secretaris Lombert gaven resp. een inzicht van de beteekenis der a.s. Staten-verkiezing en een uiteenzeting van de te voeren propa ganda. Heel klaar zette mr. Donders uiteen, dat bij de a.s. Staten-verkiezing het er niet om gaat, om den bestaanden staatkundigen toe stand onveranderd te behouden, maar om bij de vorming van een nieuwen staatkun digen opbouw, die er komen móet, invloed te kunnen uitoefenen door onze ééne Ka tholieke Staatspartij; dat het er om gaat om den invloed van de Katholieken te behou den, zoo krachtig mogelijk te maken. De secretaris ontwikkelde in groote lijnen het „plan de campagne", waarvoor hij ac tieve medewerkers vroeg en in voldoend groot aantal kreeg, 'n Prachtig succes! Wij behoeven dat plan van actie nu niet uitvoerig te publiceeren; wij komen er na der op terug. Katholieken, weest vaandeltrouw, niet vaandelvluchtig! zeggen we den voorzitter van Dr. Schaepman na. GEMEENTERAAD. Verkoop grond. Aan de agenda van a^. Maandag is nog toegevoegd: Voorstel tot verkoop van een gedeelte bouwterrein, kad. bekend gemeente Lei den, Sectie P No. 1678, gelegen aan de Van Slingelandtweg, aan prof. dr. J. Huizinga. Prof. dr. J. Huizinga, alhier, wenscht een perceel grond bij de Ieidsche Hout, aan den Van Slingelandtweg, hoek Fagelstraat, ter grootte van pl.m. 600 M.2 te koopen voor den bouw van een villa. Met adressant is overeenstemming be reikt over een verkoopprijs van 12.— per M.2 Met het oog op de diepte van het ter rein, welke 37.70 M. bedraagt, ligt aan deze koopsom ten grondslag een prijs van 15. per M.2 tot een diepte van 20 M., gere kend vanaf den Van .Slingelandtweg en van 8.55 per M.2 voor de rest van het ter rein; men komt aldus tot een gemiddel den prijs van ƒ12.— per M.2. DR. C. P. VAN NES. De tot directeur der Anna-Kliniek te Leiden benoemde dr. C. P. van Nes, begon zijn medische studiën aan de Universiteit te Amsterdam en werkte na zijn artsexa men eenigen tijd in de Pathologische Ana tomie onder leiding van prof. de Vries te Amsterdam. Daarna was hy een aantal ja ren chirurgisch assistent bij Prof. Laméris te Utrecht. Na geruimen tijd algemeene chirurgie te hebben uitgeoefend, heeft de heer van Nes zich in het bijzonder toegelegd op de orthopaedie, eerst der leiding van wij len dr. Murk Jansen, daarna te Parijs en Weenen. De laatste jaren was hij gevestigd te Gro ningen als specialist voor orthopaedie en chrirurgie. Van zijn- hand verschenen enkele publi caties betrekking hebbende op de Ortho paedie en de Ongevals-Geneeskunde. DE BRANDWEER. De heer W. A. Conzy benoemd. Met ingang van 1 Mei a.s. is benoemd tot inspecteur van politie le klasse, speciaal belast met de brandweer, de heer W. A. Couzy, thans brandmeester bij de brand weer te Amsterdam. DOODELUK ONGELUK OP DEN RIJNSBURGERWEG. Jongeman van vrachtauto geslagen. Gisteravond reed een open vrachtauto van den fruithandel S. en V. alhier, op den Rijnsburgerweg, terwijl op een vat, lig gende op de auto was gezeten de 28-jarige grossiersknecht W. S. Toen de wagen plot seling naar rechts uitweek, omdat de chauf feur voor een tegeni^gger moest uitwij ken, sloeg H. van den wagen, ging tweemaal over den kop en bleef zwaar gewond lig gen. De dokter van den E.H.D. kon slechts den dood constateeren. Degenen, die omtrent de toedracht van het gebeurde inlichtingen kunnen verschaf fen, worden verzocht zich by de politie, afd. recherche te willen vervoegen. Belastingdienst, enz. Aan den heer J. L. Doedens, bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Leiden, is op zijn ver zoek, met ingang van 1 Mei 1935, eervol ontslag verleend uit 'sRijks dienst; aan den heer P. C. Labrijn, ontvanger der directie belastingen te 's-Gravenhage, 3e kantoor, (vroeger hier ter stede), is op zijn verzoek met ingang van 1 Augustus 1935 eervol ontslag verleend uit 'sRijks dienst. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer betreffende een aanbesteding van melk, door de Commissie van Beheer over Endegeest, Voorgeest en Rihijngeest. TENTOONSTELLING VAN GOEDE EN GOEDKOOPE VOEDING. In de kleine zaal der Stadsgehoorzaal zal door de Plaatselijke Commissie inzake Huishoudelijke Voorlichting een tentoon stelling van goede en goedkoope voeding worden gehouden van Donderdag 21 tot en met Zaterdag 23> Maart a.s. Deze ten toonstelling, welke door het Nationaal Reizend Museum voor Ouders en Opvoe ders te Rotterdam in samenwerking met de beide Vakscholen hier ter stede is bij eengebracht, is ingericht voor dezen crisis tijd. Zij is bestemd voor iedereen, doch meer speciaal voor hen, wier inkomen door de tijdsomstandigheden is gedaald en in het bijzonder is gedacht aan steuntrek- kenden en aan nen, die met weinig geld een doelmatige voeding aan hun huisge- nooten willen verschaffen. Op deze tentoonstelling zal worden ge toond hoe voor minimumprijs een voeding met maximale voedingswaarde is te ver- krygen, bovendien smakelijk en van vol doende substantie. Zij omvat de afdeelingen: 1. Kindervoe ding; 2. Gewone voeding; 3. Nieuwere voe ding en 4. Ziekenvoeding. De Atd. Kindervoeding omi-a'. een pla tenserie, welke is samengesteld door de dames H. L. Eibinkv. Beusichem, arts te A'dam en C. J. Heybroek—d'Ancona, arts te A'dam, alsmede practische raadgevin gen en voorbeelden. Voor de Afd. Gewone voeding werd de medewerking verkregen van de Vakschool voor Meisjes aan het Rapenburg en de R.K. Vakschool voor Meisjes, Noordeinde, alhier. Deze afdeeling biedt menu's voor lederen dag met opgave van de kosten. Bij de samenstelling van goedkoope maaltijden, is gestreefd naar voldoende voedingswaarde en smakelijke en gemak kelijke bereidingswijze. Hierbij is rekening gehouden met de plaatselijke gewoonten en met wat het seizoen biedt. Op de tentoonstelling zullen recepten boekjes verkrijgbaar zijn. De Afd. Nieuwere voeding omvat een platenserie en een uitgebreide boekentafel over de nieuwere voeding (vitaminenleer, vegetarisme, rauwkost enz.). Deze afdee ling biedt gelegenheid kennis te maken met allerlei nieuws op voedingsterrein. De Afd. Ziekenvoeding, welke oorspron kelijk is opgericht door Mej. Zr. F. Meij- boom, docente hygiëne en ziekenverple ging te 's-Gravenhage, geeft aan „hoe wel" en „hoe niet" ziekenvoeding moet worden bereid en opgediend. Zy dient om de waarde van netjes en smakelijk dekken en opdienen aan te toonen. Voor hen, die zich voor literatuur over voeding en voedselbereiding interessee ren is een zeer uitgebreide collectie van de nieuwste kookboeken aanwezig. De officieele opening der tentoonstelling heeft plaats hedenavond te 8 uur door den E.A. heer Burgemeester, den heer Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, waarna zij cm 8.30 uur voor het publiek toegankelijk wordt gesteld. Donderdag 21 Maart van 8.3010 uur, kookdemonstratie met toelichting 9 uur; Vrijdag 22 Maart van 25.30 uur en van 7.3010 uur, kookdemonstratie met toe lichting 3 en 4 uur n.m. en 8 en 9 uur n.m.; Zaterdag 23 Maart van 25.30 uur en van 7.309.30 uur, kookdemonstratie met toe lichting 3 en 4 uur n.m. en 8 en 9 uur n.m. Toegangsprijs 5 ct. Vrijdag- en Zaterdag avond kosteloos. Het ligt in de bedoeling, indien hier voor op deze tentoonstelling voldoende deelname blijkt, meerdere kookdemonstra ties in verschillende wijken der stad te doen plaats vinden. Daar hiervoor veel geld noodig is en de commissie niet over vaste geldmiddelen beschikt, doet zij hier bij een beroep op stadsgenooten, die met dit doei sympathiseeren. Door het Secretariaat der Commissie, gevestigd in de Gem. Arbeidsbeurs, Afd. Vrouwen, Garenmarkt 2, Tel. 1007, zullen gaarne gelden of grondstoffen in ont vangst worden genomen. DE STAKING AAN DE ZEEMANLAAN Met ingang van morgen opgeheven Wy vernemen, dat de onderhandelingen tiisschen de arbeidersorganisaties en de di rectie van den bouw aan de Zeemanlaan geleid heeft tot het resultaat, dat met in gang van morgen de staking is opgeheven. Bij deze onderhandelingen is n.l. volko men overeenstemming bereikt, zoodat allle betrokken arbeiders morgen het werk weer zullen hervatten. De verlangens der ar beiders zijn ingewilligd. Een voor heden bepaalde conferentie met den Rijksbemiddelaar is niet meer noodig geweest. KATHOLIEK DEMOCRATISCHE PARTIJ In den foyer van „Der. Burcht" verga derde gisteravond de afd. Leiden van de K. D. P., op welke vergadering mr. A. Pe ters uit den Haag zou spreken over: K. D. P.-program is landsbelang. Nadat de voorzitter, de heer J. A. Ver- kuylen, de bijeenkomst met den Chr. groet had geopend en een kort woord van wel kom had gesproken, ving mr. Peters zijn rede aan. Spr. zeide in den aanvang niet te willen spreken over de tallooze grieven, tegen het huidige bewind en tegen de R.K. Staat- partij, maar toch was het meerendeel van zijn rede aan zulke grieven gewijd, waar na hy dan telkens uiteenzette, dat de K. D. P. wilde doen, wat de regeering had verwaarloosd. Na enkele historische gegevens ging spr. uit van het standpunt uit Q. A., n.l. dat er moest komen verandering van den geest der menschen en verandering van de toe standen op maatschappelijk gebied. Hierna begon spr. met zijn grieven te gen de RK. Staatspartij,die voor de actueele Eén man /aioEPUT. MAAR Douwe Egberts Echte Eriesche Hoeren-Saai et* Baal -Tabak Melange van rijpe tabakken. AGENDA LEIDEN. Donderdag, R.K. Reclasseeringsvereeniging. St Vincentiusgebouw, Hoogl. Kerk- gracht 32, 89 uur. Vrijdag, Ledenvergadering „St. Christoffel", R.K. Volksbond 8.30 uur. Dinsdag. Vergadering Lustrumcommissie „Hoogewoerd en O", Foyer Hoo- gewoerd no. 87. aanvang 8.30 uur. Dinsdag, vergadering R. KL Transportarbei ders, Volksbondsgebouw, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 18 tot en met Zondag 24 Maart as. waargeno men door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807; J. E. M. ten Dijk, Haven 18, telef. 85 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest tel 274. ONZE LENTEVRAAG. Wij wyzen onze lezers op de prijsvraag voorkomende in het Lentenummer, dat he den aan al onze abonné's wordt toegezon den. Op deze prijsvraag, die verband houdt met de advertenties in het Lente-nummer, kunnen zeer mooie prijzen gewonnen wor den. De inzending sluit op 31 Maart. vraagstukken slechts een droevige oplos sing had gevonden. Daartegenover stelde spr. het K. D. P.- program: 'n redelijke voorziening in de redelijke behoefte van alle menschen, den arbeid een eereplaats in het econ. leven, zooveel mogelijk werkgelegenheid door het uitschakelen van de gehuwde vrouw uit het productieproces en 40-urige werkweek, betere zorg voor de groote gezinnen, be strijding der werkloosheid, door een groot werkschaffingsplan, dat aan de regeering en aan de R.K. Staatsparty was aangebo den en dat deze terzijde was gelegd, en in verband waarmede spr. nog een scherpe aanval richtte op den saboteeren- den gang van zaken aan dè regeerings- departementen. Spr. kwam hier tot de volgende conclu sie: Zoolang de regeering aldus doorgaat met aanpassing en deflatie, zoolang is er voor Kath. Democr. Staatkunde geen hoop, als niet eerst de menschen zijn wegge vaagd, die dit alles over het Ned. volk la ten komen. Spr. behandelde voorts nog het eigendomsrecht eigen grond, eigen huis en eigen onderneming de taak van het geld, waarbij hij verlangde, dat de regee ring de kapitaalvlucht zou verbieden zoo als Brüning in Duitschland deed. Spr. citeerde hierbij uit een toespraak van den Paus tot de Italiaansche arbei ders, welke toespraak spr. uit een buiten- landsch blad had moeten opdiepen, omdat I de kath. pers hier natuurlijk(I) zulke ci- j taten niet gaf, n.l. dat het de plicht was van de regeeringen om de menschen, die het geld hebben, te dwingen dit af te staan om daarmede te helpen de men schen, die het noodig hebben. Voorts besprak spr. nog den midden stand oneerlijke concurrentie, coöpera ties en warenhuizen om mete eenige warme woorden voor de K. D. P. zijn lede te beëindigen. Na een korte pauze bestond er gelegen heid voor debat, waarvan door slechts en kele van de talrijke aanwezigen werd ge bruik gemaakt. Hierna sluiting. Wij hebben onzen lezers bovenstaand re laas van de rede des heeren Peters ter ken nisneming willen geven. Evenals wij, zullen ook zij in dit verslag tervergeefs zoeken naar één woord ter verklaring van het feit, dat de vertegenwoordiger der K. D. P. in de Tweede Kamer of absent is of het niet de moeite waard schijnt te achten het program der K. D. P. te bepleiten en te verdedigen. De K. D. P. bepaalt zich tot de gemakkelijke taak van critiseeren, en zeg gen, dat het anders en beter moet, '.onder concreet aan te geven, hoe zooals uit de rede van den heer Peters weer 'ns blijkt De 2e ploeg der lichting 1934, van het bereden gedeelte van het 6e regiment veld artillerie alhier (uitgezonderd zij, die» be- stemd zijn voor den dienst als treinsoldaat), 1 wordt 29 Juni in het genot van groot ver lof gesteld.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2