26ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DONDERDAG 21 MAART 1935 No. 8070 S)e Geid&eHeSoti/Yo/iit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: i 6.5# Een kort berichtje, met diepen inhoud Tusschen het andere nieuws vonden wij vanmorgen dit berichtje vermeld: De „Reichspost" deelt mede, dat de geheime staatspolitie op 19 Maart een huiszoeking deed in het „Katholieke Frauenkonvent" van Reinickerdorf, een voorstad van Berlijn. De abdis van het klooster en de assistentie werden gevangen genomen. De bron van het nieuws, als zoodanig, is volkomen zuiver. Wij behoeven aan de waarheid ervan niet te twijfelen. Wij weten niet, wat de geheime staats politie in genoemd klooster heeft gevon den. 't Is mogelijk, dat er inderdaad ont dekkingen zijn gedaan, welke door de ge noemde staatspolitie moeten worden be schouwd als bewijzen van politiek- misdadige handelingen in den zin der wet, naar het oordeel van het staatsgezag. (Het gaat, klaarblijkelijk, over misdaden van politieken aard), 't Is mogelijk; wij kun nen het, natuurlijk, niet ontkennen. Maar toch toch mogen wij reeds nu wel, zonder de feiten te kennen, het heel erg en zelfs barbaarsch noemen, dat twee Zusters, zoo maar, zonder vorm van pro ces, niet slechts krijgen een of andere straf in geld-boete of onthouding van voorrechten, maar worden weggevoeerd uit het klooster, gearresteeerd, gevangen genomen. Wat 'n peilloos leed voor die Zusters! Zulk een optreden door de politie is in Nederland zelfs niet denkbaar. Daar zijn er, ook Katholieken, die ons willen blootstellen aan het groote gevaar, aan de groote kans, dat wij hier in Neder land een toestand krijgen, waarin zulk een optreden wèl mogelijk is.... Tweede Kamer. Hoe wil Minister de Wilde de Kieswet wijzigen? Oppositie van vele kanten De Kamer heeft gisteren voortgezet de bespreking van het veelbestreden wetsont werp tot wijziging onzer organieke wetten (Kieswet, Povinciale Wet, Gemeentewet). De voornaamste bepalingen van dit wets ontwerp willen wij hier nog even rele veer en: ten eerste voor toekenning van zetels zullen voortaan in aanmerking ko men, lijsten, welker stemcijfer ten minste driemaal den kiesdeeler bedraagt, zoo dat partijen of groepen, die minder dan 3 zetels verwierven, niet meer vertegenwoor digd zijn; ten tweede by verkiezingen voor de Tweede Kamer moet voor iedere lijst en in iederen kieskring een waarborg som van 250 worden gestort, welk be drag wordt terugbetaald, indien op de lijst tenminste evenveel stemmen zijn uit gebracht als de kiesdeeler bedraagt; (par tijen, die in alle kieskringen meedoen, moe ten dus ƒ4500 storten); ten derde voor verkiesbaarheid tot lid van de Provinciale Staten of van Ge meenteraden worden uitgesloten be stuurders van of personen in dienst van vereenigingen, die beoogen de belangen van het personeel in dienst der provincie bij het provinciaal bestuur of in dienst der gemeente bij het gemeentebestuur voor te staan" (de z.g. vrijgestelden). Men weet dat dit wetsontwerp, voorna melijk met het oog op het eerste punt, zóó ernstig is bestreden, ook in de afdeelingen der Kamer, dat verwerping er van, in de zen vorm, zeer waarschijnlijk is, doch minister de Wilde heeft gemeend, het on gewijzigd te moeten handhaven. Het liet zich dus voorzien, dat er een felle opposi tie zou uitbreken bij het mondeling debat. Van de oppositie op den eersten dag hebben wij reeds mededeeling gedaan. Gisteren heeft de heer De Geer (C.H.) een rede gehouden, waarin hij een zeer scherpe ontleding gaf van het ongrondwettelijk karakter der, door minister de Wilde voor gestelde kieswetwijziging, althans wat de eerste hierboven genoemde bepaling be treft. In den heer Bongaerts (R.K.) die namens de minderheid der katholieke fractie sprak, vond de minister een mede stander, inzoover deze spreker geen strij digheid met de grondwet kan ontdekken. De heer v. d. Heuvel (A.R.) hield de grondwettelijkheid van het ministerieele voorstel staande. De overgroote meerder heid der antirev. fractie deelt dit gevoe len; en de meeste har er leden zijn ook voor de wering der vrijgestelden uit de Provinciale Staten en den Gemeenteraad. Namens de meerderheid der S.D.A.P. ver klaarde'ook de heer Drees (S.D.A.P.), dat hij grondwettelijke bezwaren onder schreef. Mordicus tegen waren de heeren d e Visser (C.P.), Sneevliet (R.S.), Zandt (S.G.), Vervoorn (P.B.). De minister is nog niet aan het woord gekomen. Eerste Kamer Minister Marchant verdedigt zijn beleid in het spellings- vraagstuk Eenige belangrijke mededeelingen. Minister Marchant moge vele klachten hebben over de houding van het Parlement jegens zijn spellinghervorming, hij zal het nooit kunnen verwijten, dat het hem geen gelegenheid gaf zich te verde digen. De minister voerde gisteren het woord en nu eens niet op die manier, die men onderhand van hem gewend is, maar onbewogen en kalm voorlezend of betoo- gend, zoodat degenen op de tribunes, die op een relletje hadden gehoopt, hun ver wachting niet in vervulling hebben zien gaan. De Kamer luisterde met aandacht naar de lange rede. De minister begon met nog eens te her halen, wat de chef van het kabinet reeds bij de algemeene beschouwingen had ver klaard, n.l. dat hij hier namens de regee ring sprak en dat de gevoerde politiek ka- binetspolitiek was en is. Over zaken, waar over de minister met de andere kabinets leden van meening verschilt, wordt in de Kamers niet gesproken. Voorts onderwierp spr. de uitspraa.k van den heer Lohman (C.H.), dat het onderteekenen van een adhaesiebetuiging aan een vereeniging, die de oude spelling wil behouden, door de meerderheid van de Kamerleden eigenlijk hetzelfde was als een afwijzend votum jn die Kamer en door de regeering als zoo danig moest worden opgevat ,aan een scherpe critiek. Dit is voor spr. een nieu we en revolutionnaire methode. „Het mon ster van de revolutie heeft zich verder ingevreten, dan ik had kunnen verwach ten, mijnheer de voorzitter". De manier, waarop de spelling is door gevoerd, is staatsrechtelijk geheel juist. De wijziging van de spelling is zelf vo- komen gemotiveerd en noodzakelijk voor een eenigszins behoorlijk onderwijs in de Nederlandsche taal. Spr. vat de ondertee- kening van de adhaesielijst door de Eerste Kamer-leden dus op als het uiten van den wensch, dat de oude spelling zou gehand haafd blijven, terwijl zij er echter buiten blijven, of zulk een handhaving mogelijk is. Dat deze onmogelijk is, wordt voldoen de bewezen door het feit, dat alle minis ters van Onderwijs, die spr. sinds 1916 zijn voorafgegaan een poging tot hervorming hebben gedaan. De groote tegenstander van de hervorming nu, prof., van Gin- neken, verklaarde in 1918 aan de regee ring, dat de verregaande moeilijkheid van de Vries en te Winkel behoud van deze spelling onmogelijk maakte. Een paar ja ren later verklaarde de particuliere com- missie-Overdiep, dat de tijd voor een com promis was gekomen; nu het er is gaat van deze commissie groot verzet uit. Ten slotte richt de brochure van den Amster- damschen professori n de Nederlandsche taal: „Taalbederf door de Kollewijnsche spelling" zich niet tegen het compromis, .maar tegen de spelling-KolIewijn en zijn consequenties; men moet echter kijken naar de huidige regeling en daarop zijn ar gumenten baseeren, dan loopt men tenmin ste niet het gevaar hetzelfde te doen, wat velen deden bij het begin van de Arbeids wetgeving, n.l. een bepaalde regeling ver werpen, de consequentie er van op den duur het socialisme zou zijn. De conse quentie van deze hervorming zal niet het Kollewijniaansch zijn. De eigenlijke begrooting van Onderwijs is bij het gigantische spellingvraagstuk een beetje op den achtergrond geraakt. De mi nister stelde den heer van Sasse van Ys- selt (R.K.) tevreden met de verklaring, dat een ontwerp-Monumentenwet op de helling was, evenals een architect-wet en een voorontwerp-Natuurbeschermingswet. Het vraagstuk van de nationale vlag en Treinbotsing bij Dordrecht Belangrijke vertraging Geen persoonlijke ongelukken Hedenochtend vroeg heeft even voor het station Dordrecht een botsing plaats ge had tusschen een personentrein uit Rotter dam en een uit Dordrecht vertrekkenden goederentrein. Bij dit ongeval hebben geen persoonlijke ongelukken plaats gehad, doch daar ten gevolge van de botsing de hoofdsporen naar Rotterdam versperd wer- aen, ontstond belangrijke stagnatie in het treinverkeer. De personentrein, nr. 3001, de eerste stoomtrein die des morgens van Rotter dam naar Roosendaal rijdt en die te 5.20 te Dordrecht moet arriveeren, reed over de spoorwegbrug over de Maas even ^0or het station Dordrecht door onveilig signaal. De machinist van den trein zag te iaat, aat het signaal onveilig stond. Hij bemerk te het echter nog tijdig genoeg om een groot onheil te voorkomen. Toen hij door het onveilig signaal heen was remde hij, doch dit was te laat om een botsing met een uit Dordrecht naar Rotterdam ver trekkenden goederentrein te voorkomen. De personentrein reed den goederentrein ongeveer op de helft aan de linkerzijde aan. Tengevolge van de botsing werden vier kolenwagens van den goederentrein gedeeltelijk uit elkaar geslagen. De wa gens, die geladen waren, ontspoorden. De aanrijdende locomotief en de daar achter gekoppelde bagagewagen en per sonenwagens bleven in de rails en geen der reizigers, noch iemand van het trein personeel kreeg eenig letsel. Tengevolge van de ontsporing waren echter de beide hoofdlijnen tusschen Dor drecht en Rotterdam geheel versperd. De chef van het station Dordrecht heeft onmiddelijk maatregelen genomen om het treinverkeer zoo goed mogelijk te doen functioneeren. De reizigers van den ge- stranden trein moesten hun reis tot het station Dordecht verder te voet afleggen, vanwaar zij later per trein naar hun ver dere bestemming werden overgebracht. De volgende treinen werden geleid tot Zwijn- drecht, vanwaar de passagiers tot over de brug over de Maas moesten wandelen. Daar konden zij overstappen in gereedstaande auto's, die de reizigers naar het station Dordrecht vervoerde, waar nieuwe treinen voor het Zuiden werden klaargemaakt. Zoo spoedig mogelijk na de botsing werd een aanvang gemaakt met het opruimings- werk. De eerste trein voor Vlissingen en Antwerpen, die te 6.50 uur des morgens uit Amsterdam vertrekt,, moest over Utrecht geleid worden. Met inspanning van alle krachten gelukte het echter het uitgaande spoor van Dordrecht naar Rotterdam tegen 9 uur vrij te maken zoodat, zij het met eenige vertraging, de Edelweiss weer kon passeeren. Het werd echter middag, voordat beide sporen weer vrij waren. Tot zoo lang wer den de doorgaande treinen heen en weer over enkelspoor geleid. De electrische trei nen echter reden, totdat de beide lijnen weer gebruikt konden worden, slechts tot Zwijndrecht. De stationschef van Dor drecht had ruim een uur na de botsing de beschikking over een treinstel gekre gen, waarmede de passagiers van Zwijn drecht tot over de brug werden gebracht, waarna de verdere verbinding met het sta tion Dordrecht per auto werd onderhou den. De materieele schade tengevolge van het ongeval is vrij aanzienlijk. het nationale lied is nog onopgelost; zeker is echter, dat er door allerlei groepeerin gen veel mee gezwendeld wordt. De concentratie van scholen, aldus spr., is deels in het belang van het onderwijs, aeels ter bezuiniging. Bij dit vraagstuk worden er vaak gelijke kappen gevraagd voor ongelijke monniken. Tenslotte kondigde spr. een wetsont werp aan tot vervroegde pensionneering van onderwijzers ten behoeve van de jon gere onderwijskrachten. BINNENLAND KOOPT BIJ HEN, DIE IN UW DAGBLAD ADVERTEEREN VESïTGINGSEISCHEN. Voorontwerp van een wettelijke regeling gereed. Naar wy vernemen is thans gereed geko men het voorontwerp eener wettelijke re geling betreffende het stellen van vesti- gingseischen voor den detailhandel, het am bacht en de kleine nijverheid. De Minister van Economische Zaken heeft hierover het advies verzocht van den Economischen raad en den Middenstandsraad. STRIJD IN HET LOODGIETERS- BEDRIJF? De R.K. patroons wijzen het contract af. De Alg. Ned. Metaalbewerkers Bond deelt ons mede: De onderhandelingen over de vernieu wing van het collectief contract in het lood- gietersbedrijf hebben met de grootste groep van patroons: de Bond van Loodgieters- en Fitterspatroons in Nederland, tot een be vredigend resultaat geleid. Daarbij zijn door de metaalbewerkers bonden en de betrokken loodgietersgezel len concessies gedaan op de loonen, die voor de twee hoogste klassen met 2 ets., voor de andere klassen met 1 ct. per uur verlaagd worden. Tevens moeten de arbei ders voortaan de helft van de ziektepremie en de kosten voor administratie van het vacantie- en feestdagen-zegelfonds betalen. De Ned. R.K. Bond van Loodgieters- en Koperslagerspatroons heeft daarvoor bij zijn leden geen meerderheid kunnen krij gen en derhalve het contract afgewezen. Deze patroons wenschen een verminde ring van het aantal vacantiedagen met twee, doch, wat hoofdzaak is, niet langer gebonden te zijn aan het zegelfonds waar uit het verzuim op christelijke feestdagen en bij vacantie betaald wordt. Dit fonds, dat nu eenige jaren bestaat en door beide partijen wordt beheerd, is een onmisbare instelling voor de toepassing van de sociale bepalingen van het contract. Door de samenwerkende metaalbewer kersbonden is thans machtiging verleend aan de besturen ter plaatse, den leden van den R.K. Patroonsbond een ultimatum te stellen. DE ROTTERDAMSCHE KOOP VAARDIJVLOOT. De Nederl. Lloyd verkoopt haar zeven schepen naar Rusland. Naar wij vernemen, heeft de Nederland sche Lloyd, een dochtermaatschappij van de Scheepvaart- en Steenkolen Maatschappij te Rotterdam, haar geheele vloot aan de „Sovtorgfflot", de Staatsreederij van Sov jet-Rusland verkocht. Het zijn de s.s. „Dijkwater", „Galgewa ter", „Leeghwater", Minnewater", „Molen water", „Oudewater" en „Zwartewater", alle ongeveer 4000 B.R.T. en gebouwd in de jaren '19, '20 en '21. Oorspronkelijk behoorden deze schepen aan de Reederij Soileveld v. d. Meer. Bij het verdwijnen van deze maatschappij wer den de sahepen tegen een lagen prijs over genomen door de toen nieuw-opgerichte Nederlandsche Lloyd. Op het oogenblik waren deze z.g. „waters- booten of in wilde vaart of opgelegd. Met het verkoopen van de booten naar Rusland komen ongeveer 250 zeelieden weer zonder werk, terwijl deze verminde ring van de Rotterdamsche koopvaardij vloot natuurlijk ook haar terugslag zal doen gevoelen in de indirecte voordeelen, retri buties, proviandeering enz. „Msb." TEGEN MECHANISATIE. Een adres van organisaties uit de sigarenindustrie. Een comité, gevormd uit de organisaties van sigarenfabrikanten, tabaksbewerkers en tabakshandelaars heeft zich gewend tot den minister-president en de ministers van Financiën, Sociale Zaken en Economische Zaken met een adres inzake de beperking der mechanisatie in de sigarenindustrie. Het comité stelt zich ten doel te komen tot een doeltreffende beperking van machi nale vervaardiging van het tabaksproduct. Betoogd wordt, dat, afgezien van een kleine minderheid, die aan mechanisatie geheel of gedeeltelijk den vrijen loop wil laten, alle betrokken organisaties, met het oog voor namelijk op de werkloosheid, inperking der mechanisatie willen bevorderen, of althans daartegen geen bezwaar hebben. Het co mité dringt aan op een spoedig ingrijpen van de regeering, en stelt voor een wijzi- DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN EN EEN LENTE NUMMER. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Frankrijk protesteert te Berlijn tegen de invoering van den dienstplicht en brengt de zaak voor den Volkenbondsraad. Drie-mogendheden-consult te Parijs (2de blad). De Duitsche kerkstrijd (2de blad). Nieuw grensincident tusschen Italië en Abessynië (2de blad). BINNENLAND. Het ontwerp eener wettelijke regeling betreffende het stellen van vestigings- eischen voor den detailhandel, het ambacht en de kleine nijverheid is thans gereed ge komen. (1ste blad). De kieswet-wijziging in de Tweede Ka mer. (1ste blad.) Onderwijs-debat in de Eerste Kamer, (lste blad). Hedenmorgen heeft bij Dordrecht een botsing plaats gehad tusschen een perso nentrein en een goederentrein. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats, (lste blad). LEIDEN. Doodelijk ongeluk op den Rijnsburger- weg. (lste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het Ned. A-elftal verslaat Cardiff City met 2—1. (4de blad). Het Ned. Elftal tegen België. (4de blad). Veertigjarig bestaan van het Leidsch Schaakgenootschap. (4de blad). ging in de tabakswet te brengen, zoodanig, dat een verschil in accijnsheffing van 7,5 pet. ontstaat tusschen met de hand gemaak te, half machinaal en geheel machinaal ver vaardigde sigaren. BERTUS HOOGEVEEN. t Woensdagmorgen is het stoffelijk over schot van Bertus Hoogeveen, populair be kend als den „knecht van den Bisschop", ter aarde besteld. Tijdens zijn verpleging in de Mariastichting, na het noodlottig on geval, dat den heer Hoogeveen trof en aan de gevolgen, waarvan hij is overleden, on dervond de heer Hoogeveen de hartelijkste belangstelling uit vele kringen der bevol king en ook nu by zijn uitvaart bewezen velen hem de laatste eer; op de eerste plaats de hoogste kerkelijke autoriteiten uit het Bisdom: Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem; de vica rissen-generaal Mgr. M. P. J. Möllmann en Mgr. Th. W. Pichot, de hoogeerw. heeren H. C. J. Sondaal, Deken van Haarlem, J. M. v. d. Tuijn, Deken van Den Haag, J. C. Aalberse, Officiaal van het Bisdom, voorts de beide secretarissen van.den Bisschop, de weleerw. heeren H. W. Agterof en F. Bank, de zeereerw. heer pastoor J. Kok en andere zeereerw. en weleerw. heeren. Mede waren in de St. Jozefkerk in de Jansstraat, waar gistermorgen om 9 uur de pastoor der parochie, de zeereerw. heer F. v. Beukering de plechtige H. Mis van Re quiem opdroeg, vertegenwoordigers van de R.K. Esperantistenvereeniging „Abbé Ri chardson" en van andere organisaties en instellingen aanwezig. De absoute in de kerk werd verricht door pastoor v. Beukering. Die op het Kerkhof „St. Barbara", waar hierna de begrafenis plaats vond, werd verricht door kapelaan P. L. J. M. Schretlen. Ook op het kerkhof was de belangstelling zeer groot.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1