DONDERDAG 21 MAART 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 12 WIELERSPORT DE ZESDAAGSCHE TE PARIJS. Strijd om de leiding. Na de rustige middaguren kwam er des avonds om acht uur, toen de tribunes weer dicht bezet waren, weer beweging in het veld. DiotIgnat slaagde erin zich na een felle spurt bij het hoofd-peleton te voe gen, terwijl de leiders nog een ronde uit liepen en daarmede alleen aan het hoofd kwamen te liggen. Daarna ontketenden Van VlockhovenVan Buggenhout, Mag- neLeducq en het Fransch-Belgische kop pel een geweldige jacht en gezamenlijk spelen zij het klaar een ronde uit te loopen. Pijnenburg en Wals schijnen het nogal van den gemakkelijken kant op te nemen. Zij veroveren geen duimbreed stukje terrein, doch verliezen evenmin iets. Tijdens de vierde sprint van negen uur onderneemt Wals echter een uitlooppoging, weldra ge volgd door de drie andere koppels. Het Ne- derlandsche koppel toont dan weer zijn superioriteit, door op hun meest gevreesde tegenstanders, BroccardoGuimbretiere, af te gaan, terwijl deze aan het uit'loopen zijn. Zij winnen veld en brengen hierdoor hun achterstand terug tot twee ronden. In de negende sprint loopen Magne en Leducq een ronde uit en staan dan alleen aan het hoofd. Spoedig volgen het Duitsche koppel SchönLohmann. Pijnenburg en Wals schijnen er echter na de sprints meer trek in te krijgen» want dan staan zij nog slechts één ronde achter bij het hoofd-peleton. Om elf uur Fr arische tijd was er van elk koppel slechts één man in de baan, zoodat het waarschnijlijk geacht werd, dat er vóór één uur geen jachten zouden worden ont ketend. Het tempo was zeer snel, doordat er een zeer groot aantal premies werd uit geloofd. De sprints van negen uur werden ach tereenvolgens gewonnen door Diot, Guim bretiere, Broocardo, Wals, Guimbretiere, Charlier, Aerts, Magne, Falck Hansen en Diot. Na de spirnts luidde het klassement als volgt: Aan den kop: 1. BroccardoGuimbretiere 72 pnt.; 2. SchönLohmann, 46 pnt.; 3. MagneLeducq, 28 pnt. Op 1 ronde: 4. AertsFalck Hansen, 70 pnt.; 5. DiotIgnat 46 pnt. Op 2 ronden: 6. GhauryFabre 26 pnt. Op 3 ronden: 7. WambstRaynaud, 40 pnt.; 8. Pijnenburg-Wals, 37 pnt.; 9. Char lier—Deneef, 35 pnt.; 10. Van Vlockhoven Van Buggenhout, 22 pnt.; 11. LinariDi Paco, 10 pnt. Op 5 ronden: 12. LemoineDayen, 32 pnt.; 13. CoupryPecquex, 21 p.; 14. Hill Dempsey 11 pnt. Op 7 ronden: BouchardSamyn, 22 pnt. Om 10.15 was de stand: 1. SchönLohmann. Op 1 ronde: 2. DiotIgnat; 3. Broccardo Guimbretiere; 4. CharlierDeneef; 5. Pij nenburgWals; 6. Van VlockhovenVan Buggenhout. Op 2 ronden: 7. AertsFalck Hansen; 8. ChouryFabre. Op 3 ronden: 9. MagneLeducq. Op 4 ronden: 10. WambstRaynaud. Op 5 ronden: 11. Lmari—Di Paco; 12. DayenLemoine; 13. CoupryPecqueux; 14. HillDempsey. Op 10 ronden: 15. BouchardSamyn. Om 10 uur waren na 23 uur afgelegd 587 KJVL DAMMEN COMPETITIE „DE RIJNSTREEK". Deze keer waren ADC I en ADC II bij haar plaatsgenoote HDC I en HDC H op bezoek. ADC I had het niet moeilijk, wat de uitslag wel laat zien 5—15. ADC II had het zwaarder, dan zij vermoedde, doch evenwel wisten zij een 713 overwinning te behalen. Kamerik had het heel gemak kelijk, daar de Z.D. en S.C. n de strijd ge wonnen gaf, alzoo 200. Ons Genoegen had ZD en SC I op bezoek en wist met 146 de punten thuis te houden. Maandag a.s. wordt de strijd om de eeretitel gestre den te Bodegraven tusschen Ons Genoegen I en ADC I. Begrijpelijk belooft dit een zeer spannende kamp te worden in „Het Bonte Varken". Alhoewel ADC de beste pa pieren heeft, zal zij dusdanig op haar tel len moeten passen. ADC H gaat naar Ka merik, welke strijd zij in eigen huis wist te winnen, doch thans houden wij het op Kamerik. HDC I en II krijgen bezoek van ZD en SC I waarvan zij beiden kunnen winnen. De stand tot op heden luidt voor de twee rivalen: gesp. gew. rem. very. v.t. pnt. A. D. C. I 13 12 1 202—58 24 Ons Gen. I 13 1 2 187—73 22 ADC I kan zich dus wel als kampioen be schouwen, daar Ons Genoegen wil zij kam pioen worden met minstens 182 moet winnen, wat wel haas onmogelijk lijkt. De gedetailleerde uitslagen van den wedstrijd HDC I—ADC I en DHC H—ADC n zijn als volgt: HDC I—ADC L Joh. v. Ofwegen Jr.J. Verseput 02 P. Westmaas Jr.J. v. d. Horst 02 H. WolfertC. Schollaardt 02 A. v. Ofwegen Fz.D. Bevaart 20 J. SladekT. Lagerwey 11 H. de VosJ. Oosterman 20 C. v, ArkelF. J. Oosterman 02 Hb. de Vos—J. D. v. Berkel 0—2 C. NoorlanderW. v. Ofwegen Fz (reg. 02 M. v. Ofwegen Fz.J. Godthelp 02 S—15 LEEST MET AANDACHT ADVERTENTIE-PAGINA'S! HDC II—ADC H F. v. Ofwegen FzK. v. Leeuwen 11 S. BlomJ. v. Oeveren 20 A. v. AmerongenP. Verkade 02 D. v. KlaverenG. Zijlstra 02 G. v. WeerenJ. Nachtegaal 20 D. v. Klaveren Lzn9. Breedijk (regl.) 20 C. de VosJac. v. Ofwegen (regl.) 02 S. NoorlanderP. Oosterom 02 A. v. d. Vliet—W. J. v. Berkel 0—2 G. de VogelL. Oosterom 02 7—13 />E INTERACADEMIALE WEDSTRIJDEN. Leiden wint opnieuw den Senatenbek^r. De te Leiden gehouden interacademiale wedstrijden in schermen, turnen en bok sen, zijn gewonnen door Leiden, zoodat Are na Studiosorum evenals verleden jaar te Wageningen beslag legde op den Senaten- beker. Deze prestatie is te fraaier omdat de Leidenaars niet deelnamen aan het turnen, waarin, gelijk gemeld, de corpsprijs voor Delft was. Zoowel bij het schermen als bij het boksen legde Arena echter beslag op den corpsprijs en dat bezorgde haar voor de tweede maal in successie den Senaten- beker! Gistermorgen werden de personeele wed strijden gehouden op degen. Er waren 9 deelnemers, die in één poule vereenigd werden, namelijk acnt Utrechtenaren en twee Leidenaars. De uitslag was: 1. Van den Roemer, Utrecht 8 ontv. tref fers; 2. Van Dam, Leiden, 9 ontv. treffers; 3. Sasse van IJsselt, Utrecht, eveneens 9 ontv., doch minder geg. tr.; 4. van Lynden Utrecht; 5. Baland, Utrecht; 6. Ittmann, Utrecht; 7. Schreuder, Leiden; 8. Visser, Utrecht; 9. Fisscher, Utrecht. Vervolgens vond de personeele sabelwed strijd plaats, waarvoor 20 deelnemers wa ren. De resultaten waren dat naar de fi nale overgingen: Uit poule I: Boeke, Utrecht, 4 gew. 13 ontv.; 2. Carbin, Wageningen, 415; 3. van de Wall Bake, Leiden, 416. Uit poule II: 1. Land, Leiden, 413; 2. Klein, Delft, 3—13; 3. Vrins, Delft, 3—13. Uit poule HI: 1. Ten Bosch, Leiden, 510 2. Sasse van LJsselt, Utrecht, 513; 3. van Daz, Leiden, 4 gew. part. De finale bracht groote spanning tus schen Van de Wall Bake, Carbin, Ten Bosch en Boeke. Laatstgenoemde leed halverwege echter eenige verrassende nederlagen tegen Van Dam en Land en hoewel hij van de Wall Bake klopte, was hij toch reeds vrij wel uitgeschakeld. Ten Bosch deed vervol gens zijn kans volledig teniet gaan. Ten Bosch zelf verbeterde intusschen steeds meer zijn positie en toen van de Wall Bake van Carbin gewonnen had met 54 moest de partij tusschen de twee Leidenaars de beslissing brengen. Van de Wall Bake triomfeerde met 53 en was daarmede winnaar van den wedstrijd. Ten Bosch, Sasse van LJsselt en Carbin boekten even veel overwinningen, zoodat het aantal ont vangen treffers den doorslag moest geven voor de volgorde. Zie hier de totaal-uitslag: 1. Van de Wall Bake, Leiden, 6 gew. par ttijen, 27 ontv. en 36 geg. tr.; 2. Sasse van LJsselt, Utrecht, 52431; 3. Carbin, Wa geningen, 52735; 4. Ten Bosch Leiden, 52832; 5. Boeke, Utrecht, 42734; 6. Land, Leiden, 42928; 7. Van Dam, Leiden, 4—34—30; 8. Klein, Delft, 2—37— 24; 9. Vrins, Delft, 1—36—19. In de bovenzaal der sociëteit Amicitia aan de Breestraat werden de bokswedstrijden gehouden. De uitslagen waren: Lichtgewicht: 1. Klomp, Leiden; 2. Eg- germonts, Leiden. Weltergewicht: 1. Voorthuis, Utrecht; 2. Van Galen Last, Leiden. Middengewicht: 1. Boksman, Wagenin gen; 2. Grove, Leiden. Halfzwaargewicht: 1. Van der Linden, Lei den; 2. De Pauw Gerlings, Leiden. Zwaargewicht: 1. Heberlich, Utrecht; 2. Spierenbiirg, Leiden. De corpswedstrijd werd gewonnen door Leiden. Utrecht was tweede. 1 KERKNIEUWS Rector Nïeuwenhuis t Dinsdag overleed in het Missiehuis te Berg en Dal de Weleerw. Pater Joh. Nieu- wenhuis, M.S.C. Pater Nieuwenhuis werd geboren te Am sterdam den 27en Januari 1869. Op twin tigjarigen leeftijd trad hij in de Congrega tie der Missionarissen van het H. Hart en werd op 2 Juni 1895 priester gewijd. Na zijn Priesterwijding werd hij werk- zaamgesteld op de Apostolische School te Tilburg en later te Borgerhout. Eerst zeven jaar later mocht hij naar het Apostolisch Vicariaat van Rabaul inOcea- nië vertrekken. Gedurende twintig jaar bleef hij daar werkzaam, totdat hij in 1922 door ziekte genoodzaakt werd naar het va derland terug te keeren. Zoover als zijn ondermijnde krachten het toelieten, bleef hij steeds zeer werkzaam eerst te Stein en Overhoven-Sittard en eindelijk te Berg en Da'l, waar hij ook het Rectoraatschap waarnam van het sana torium Kalorama. Na een korte ziekte overleed hij, voorzien van de H. Sacramenten der stervenden. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: C. Janssen, kruidenier, Hillegom, Burg. Pontstraat 20. Cur. mr. mevr. L. M. I. L. van Taalingen Dols, Haarlem. UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN Teeltvergunning. Aan een gedeelte der tuinders is thans een teeltvergunning voor 1935 uitgereikt vanwege dg Groen ten- en Fruitcentrale. Alhoewel de Regis tratie-formulieren van det uinbouwbedrij- ven vanl 933 als grondslag hebben moe ten dienen voor de teeltvergunning voor 1935, zijn hierover legio klachten en aan merkingen. Tientallen tuinders uit Kat wijk, Valkenburg en Rijnsburg, hebben zich met klachten gewend tot de Groen ten- en Fruitcentrale en met verzoeken om de cijfers der teeltvergunning in over eenstemming te barengen met wat wer kelijkheid is en in verhouding der cijfers van het Registratieformulier 1933. ROELOFARENDSVEEN. Voetbalvereeniging „D.O.S." Vorige week hield bovengenoemde vereeniging haar 8ste jaarvergadering onder voorzitter schap van den heer Boeker. Het jaarverslag van den secretaris werd goedgekeurd. Het financieel verslag door den penning meester, den heer v. Diemen, uitgebracht, bewees wel de groote groei en bloei der vereeniging. Dat hier wel werk aan zit, be wijst het groote verwerkte kapitaal n.l. ruim 2500.Namens de kascommissie bracht de heer Rietbroek een gunstig ver slag uit. Benoemd werden in de nieuwe commissie J. Rietbroek en Jac. de Koning Gz., die hun benoeming aannamen. Bij de bestuursverkiezing werd de heer P. de Koning Gz. gekozen. Dank werd ge bracht aan den heer Wesselman, met den wensch hem nog lang als lid van D.O.S. te mogen behouden. In de elftal-commissie hebben thans zit ting K. v. 't Hart, Jon. Oomen, P. de Ko ning, M. v. Hameren, J. P. v. Es. Medegedeeld werd, dat er vrije training is op Woensdag- en Zaterdagmiddag, doch alleen leden, daar anders geen toestem ming kan gegeven worden. De prestaties zijn volgens den secretaris gemiddeld goed te noemen. Spr. geeft hierover breedvoerig verslag. Het aantal leden bedraagt momen- teeld 61 Senioren en 23 Junioren en 270 Donateurs, dus wel een vereeniging, die in steeds stijgende lijn gaat. Bij de rondvraag komt het trainen ter sprake; door het bestuur zal deze kwestie nader worden overwogen. Hierna sluiting dezer zeer geanimeerde vergadering. VEUR. Boomplantdag. Onder begunstiging van prachtig weer en een vroolijk zonne tje werd Woensdag 20 Maart wederom een boomplantdag gerouden 'te Veur. Door de leerlingen der 6e klasse van de School met den Bijbel, de 4e klasse der R.-K. Meisjesschool van de Damstraat; de 4e klasse der R.-K. Jongensschool, de 6e klasse der O. L. School en de 4e en 5e klasse dér R.-K. Meisjesschool van de St. Jozefstraat werden de boomen geplant aan de bijna voltooide en prachtig gerecon strueerde Smislaan. Dat het hierbij vroo lijk en opgewekt toeging en dat onder toe zicht der onderwijzers en helpers door de kinderen ijverig gewerkt werd, behoeft geen betoog. Mede aanwezig waren Burgemeester W. Keijzer, de beide heeren wethouders van Veur en de gemeente-opzichter, de heer de Regt. Vermeld zij nog, dat alle kinderen wer den getracteerd. WASSENAAR. Bloembollencultuur. In het „Wapen van Leiden" hield de afdeeling Wassenaar van de Algem. Vereeniging voor Bloem bollencultuur een ledenvergadering, onder voorzitterschap van den heer A. P. Ruyg- rok. Door den penningmeester werd hierop het jaarverslag uitgebracht. De geldmiddelen sloten met een batig saldo van 14.41. Uitgebracht werd ook een verslag van de huisbroeitentoonstelling. De inkomsten hiervan hadden bedragen 88.70 met daar tegenover een uitgave van 155.18, alzoo een nadeelig slot van 66.48. Dank zij het batig slot van vorig jaar ten bedrage van 89.44 werd een en ander gedekt. De periodiek aftredende voorzitter werd na gehouden stemming met algemeene stemmen herkozen. Tot afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering, te houden 25 Maart a.s. werden gekozen de heeren C. Nell Jr. en A. Hoogeveen en tot hun plaats vervangers aangewezen de heeren A. P. Ruygrok en G. v. d. Marei. Gesteund zullen o.a. worden het voorstel van de afdeeling Hillegom, om tot devalu atie van den gulden te komen, daar de hooge koers van den gulden den handel vooral in Engeland in bloembollen vrijwel onmogelijk maakt. Ook zal worden gesteund het voorstel van de afd. Bennebroek om bij de regeering aan te dringen, dat geen roedebelasting zal worden ingevoerd daar dit heden ten dage door 90% der kweekers onmogelijk kan worden opgebracht. Ook een voorstel van de afd. Berkhout om te geraken tot een manier om op een voudige wijze inlichtingen in te winnen omtrent nieuwe zakenrelaties op bloembol- lengebied, zal worden gesteund. Een voorstel van de afd. Berkhout om te geraken tot vermindering van vaste las ten, wordt aan de afgevaardigden ter be oordeeling overgelaten. Tenslotte werd nog een motie aangeno men, waarin opgekomen wordt tegen het feit dat 7% (3±4% )onkosten op de veilin gen in rekening worden gebracht over 100% van de minimumprijzen, in plaats van over de werkelijk uitbetaalde 85% der minimum-prij zen. Bij de rondvraag werd naar voren ge bracht dat op de plaats waar vorige jaar de narcissen werden gedeponeerd ter vernie tiging massa's narcissen staan te groei- UIT DE RIJNSTREEK DIESELTREINEN OP HET BAANVAK. LEIDEN—UTRECHT. Naar het „Leidsch Dagblad" verneemt zullen met den a.s. zomerdienst der Ned. Spoorwegen op het baanvak Leiden Utrecht de stoomtreinen door Dieseltreinen vervangen worden. Daar de snelheid der Dieseltreinen groo- ter is dan die der stoomtreinen, zal de rij tijd tusschen Leiden en Utrecht belang rijk bekort worden en ongeveer 50 minu ten bedragen (nu ongeveer 58 minuten). Daardoor zullen te Utrecht belangrijke aansluitingen verkregen worden. WOERDEN. Laatste lezing „Katholiek Woerden". Gisteravond had de 5e lezing plaats voor „Katholiek Woerden" in het Patronaatsge bouw. Naar ons toescheen was het aantal belangstellenden niets minder dan andere avonden, hoewel misschien een geringer aantal verwacht werd gezien de late da tum. Hoewel oorspronkelijk pater Borro- meus de Greeve zou spreken, was deze op 't laatste oogenblik verhinderd. In diens plaats sprak pater Auxentius van Schae- len over het onderwerp: Gods voorzienig heid. Over Gods voorzienigheid, aldus spr., moet in dezen tijd veel gesproken worden. We moeten optimisten hebben. Wij, Ka tholieken in dezen tijd zijn geroepen om te laten zien aan iedereen, dat de Katholieke godsdienst een blijde godsdienst is. We moeten ons niet meer terugtrek ken in de Catacomben wij moeten naar buiten treden. Het leven is iets wat veel verrassends heeft. Er is blijkheid en veel lijden. In deze tijden van crisis en werkelijkheid, van veel ellende vragen velen zich af: is God liefde? Klinkt dat niet als een sprook je? Reeds vanaf de oudste tijden heeft de vraag vanwaar het lijden de men- schen bezig gehouden. De beschouwingen daarover van den H. Augustinus zijn van diens tijd af toonaangevend geweest. In onze dagen probeert men het bestaan van het kwaad als een bewijs aan te voe ren tegen het bestaan van God. Uitvoerig gaat spr. hierop in. God be staat, aldus vervolgt hij dan, maar Hij is ook algoed en al wijs. Met een onnoemelijk aantal voorbeelden laat spr. dit uitkomen. Als God reeds alleen al voor de dieren en planten zooveel doet zou hij dan de men- schen in den steek laten. Reeds uit het vernuftig samengesteld lichaam van den mensch zie ik, aldus spr., Gods goedheid. Wat rede en verstand betreft, staat de mensch boven al het geschapene. Als we slechts om ons heen zien treft ons alles wat God voor hem doet. Zijn we dan ze ker van Zijn Goedheid, dan komen we tot Zijn Voorzieningheid. Hier weidt spr. uit voerig uit over het bestaan van het kwaad en of dit te rijmen is met Gods Voorzienig heid. Spr. vergelijkt de tegenwoordige we reld met een jo-jo. Waarvan het touwtje, dat door God werd vastgehouden, door de menschen is doorgeknipt. De wereld zal weer moeten gaan roepen tot God om Hem te vragen die wereld te redden. Met spre kende voorbeelden beklemtoont spr. nog maals, hoe wij menschen nimmer kunnen nagaan, waarom God een of ander heeft gedaan. Hij laat ook alles weer ten goede komen. In het tweede deel zijner lezing geeft spr. een slotbeschouwing over de almacht en goedheid Gods. Ondanks het lijden is er een goede liefdevolle Vader, die altijd aan ons denkt. Met een vurige peroratie ein digt spr. dan zijn gloedvolle rede. Na dankwoorden van de voorzitter deel de deze mede, dat de eindavond tooneel door de tooneelvereeniging „St. Bernar- dus" uit Den Haag zal gehouden wor den op Zondag 27 Mei. De zeereerw. heer Pastoor dankte de or ganisatoren voor hun moeizaam werken. Ten slotte spoorde hij allen aan als Katho lieken eensgezind samen te werken met het oog vooral op de a.s. verkiezingen. Sluiting volgde dan met den christelijke groet. ZOETERWOUDE. Installatie K. G. V. De internationale K. G. V.-vlaggen waren gisteren overge dragen van het Gezellenhuis naar de groo te Patronaatszaal; het groeiend Kolpings gezin, dat voor een gewone bijeenkomst nog wel plaats kan vinden in eigen huis moet voor bijzondere gebeurtenissen naar grooter vergaderlokaal. Op het gestelde uur plaatste de Senior van de Gezellen Henk Broxterman zich voor het groote Kolpingsgezin, dat de hal ve zaal reeds bijna bezette; aan den anderen kant hadden vele ouders plaats genomen. De forsche Kolpingsgroet „God zegene het eerzame handwerk" werd even krach tig beantwoord. Na deze altijd mooie be groeting, begroette de Senior den hoogeerw praeses Jonckbloedt, den zeereerw. Cen- traal-Praeses H. v. d. Veen, den oud-vice- Praeses Brans, de Vice-Praeses en de ouders van de Gezellen. De Centraal-Praeses voor de eerste maal in ons midden, zal de de installatie rede uitspreken. Mede kwam ter bijeen komst pastoor Klaverweyden. Het vlaggelied werd aangeheven waar- en en men vreest dat dit een broedplaats zal zijn van de zoozeer gevreesde aaltjes. Besloten werd bij de bevoegde instanties te verzoeken deze plaats op een dergelijke manier te vernietigen en te ontsmetten, dat geen gevaar zal zijn te duchten voor de ter plaatse gevestigde kweekers. Hierna sluiting. na de secretaris, Cor van der Meer, het za kelijk volledig jaarverslag uitbracht. Uit deze enorme opsomming van feiten getuigend het actieve bestaande be leving van het oude program, dienstig óók aan onzen nieuwen tijd lichten wij de voornaamste. Van 80 op 82 leden is het ledental; het getal eere-leden stijgt ook 't is ook cri sis in de trouwplannen. Na het instalatiefeest, waarop 18 aspi ranten werden ingelijfd, volgde het jaar feest met het toonelespel „De Gril van den Hertog". Deelgenomen werd aan de Com- missariaats-districtsdag, tochten naar de Liebaard en de reis naar Keulen, waar de Gezellen als onvergetelijk stonden om het graf van Kolping waar hun Gezellen-Va der het H. Misoffer opdroeg. De groote districts-demonstratie werd door 62 Gezellen meegemaakt. Georganiseerd werden o.m. een sociale avond, een bonte-avond, biljart- en dam- competitie. Voor de werkloozen werd het Gezellen- huis beschikbaar gesteld tot ontspannings lokaal gedurende vier maanden. Acties werden gevoerd voor de werkloo- zenkampen en ook werden zeer vele hand tekeningen verzameld voor de zaligver klaring van Adolf Kolping. Ten slotte vermeldt het verslag het heen gaan van Vice-Praeses Brans in wiens plaats Vice-Praeses Sijm gekozen is. Na het welverdiend applaus dankte de Vice-Praeses den secretaris voor het om vangrijk en goed werk in zijne functie. De Centraal-Prases kwam nu op het spreekgestoelte en begon te zeggen: 't Gaat goed in ons Centraal Verbond van Neder land; de cijfers zeggen, dat wij in uiter lijkheid vooruitgaan. In 1925 waren er 68 vereenigingen. Tien jaar later was dit ge tal verdubbeld en nu reeds geklommen tot 139. De leden-getallen stijgen en stijgen, we groeien in uiterlijke kracht, maar we groeien vooral in een innerlijke kracht. Zoo'n jaarverslag, zoo'n rijke opsom ming van mooie feiten, hadden wij vijf ja ren geleden niet. Zooveel beteekenis lag er voorheen nog niet in onze beweging; wij groeien vooral in de innerlijke waarde van het werk. Straks zal deze vereeniging uiterlijk weer grooter worden, maar spr. wil daar bij weten, of deze groei ook een inner lijke groei zal zijn. Innerlijke groei is, de beleving in het geheele Kolpingsgezin van het program. Door ons program zijn we alles en zonder dit zijn we niets. Spr. zal, tot beter inzicht in dit oude program dat eeuwig jong blijft, de voor naamste punten naar voren brengen De steunpilaren van het Kolpingswerk liggen in de ware beteekenis van den ar beid en de waardeering van het gezin. Spr. verhaalt van zijne bezoeken aan Keulen en komt bij de Duitsche toestan den tot de conclusie dat het volk behoefte heeft aan een beweging die daden stelt. Hoe droevig ook de toestand voor de Ka tholieken daardoor wordt men berust in de nieuwe stroomingen. Onze tijd heeft be hoefte aan daden, ons program stelt de daad geeft ware beteekenis aan den arbeid. Met een mooie historische beschouwing bewijst spr. het Marxisme de arbeid waar deert met het loon wat men er voor krijgt, maar Kolping begon in dezelfde stad op dezelfde avond toen Karl Marx in 1849 de klassenstrijd ging prediken, te lee- ren, dat de Schepper de mensch liet wer ken tot voltooiing van zijn schepping. God heeft den mensch tot dien arbeid geroe pen. Arbeiden is dus medewerken aan Gods schepping. Arbeid moet beschouwd worden als een roeping Gods. Ons program leert, dat wij onze arbeid niet alleen doen voor het loon, maar als een roeping; zoo heeft de arbeid een religieuze beteekenis, een beteekenis voor de eeuwig heid. Beleeft dit punt in uw program en veel geluk zal uw deel zijn. De tweede pilaar, waar ons program op steunt, is de waardeering van het gezin. Hierbij ontvouwt spr. de Kolpingsgedachte hoe een jongen uit zijn ouderlijk huis in het Kolpingsgezin onder leiding van een priester-Gezellenvader gemaakt wordt tot een bekwame leider van het gezin. Fel hekelt spr. de toestanden van onzen tijd waarin men voor alle leiding oplei ding moet hebben, terwijl men voor de leiding van de cellen waar onze maat schappij op gebouwd is, geen enkele vor ming krijgt. Spr. vertelt zoo mooi hoe Kolping in een vereenigingsgezin de priester plaatst, laat spreken tot de Gezellen over de levensvra gen die hunne zielen beklemmen en die hun branden onder de voeten. En de karakters worden geschuurd en geslepen samen in één gezin maakt men hen betere menschen. Spr. zag op Kolpingsgraf twee bidstoe- len waarop twee jonge menschen knielden, die tot het H. Sacrament des Huwelijks traden. Een huwelijk voor den priester op een graf vreemd en toch zoo mooi in de beteekenis als erkenning van de waarde van het gezin zooals Kolping die ons gaf. Spr. beëindigt zijn rede met de aspiran ten en ook de oudere leden voor te hou den, de volledige opvolging van Kolpings program. De Vice-Praeses dankt de Centr. Praeses en daarna treden 19 jonge mannen aan tot een front dat geflankeerd wordt door de Kolpingsvlaggen. En staande voor het beeld van Kolping wordt nu verklaart dat alle rechten en plichten aanvaard worden. Dit bevestigen de nieuwe Gezellen met een handslag van Praeses Jonckbloedt en een hartelijk „Aan Kolping trouw". Daarna worden nog vele gelukwenschen gesproken waarbij de Prases de Gezellen het bij de Kolpingsgedachte het godde lijk woord voorhield het gebod elkander lief te hebben, elkaar als broeders te be schouwen. Daarna nog het laatste lied van den Ge zellen vader en daarmede was de plechtig heid beëindigd.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 12