ff 1 DINSDAG 19 MAART 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 BUITENLAND DUITSGHLAND. DDITSCH rACIFIST VERDWENEN. Weder een veemmoord? De wederinvoering van den militairen dienstplicht in Duitschland op 1 April as. werd reeds in October j.l. voorspeld door den Duitschen uitgeweken journalist Ber- thold Jacob, die te Straatsburg woonde. Hij is thans op mysterieuze wijze verdwe nen onder omstandigheden, welke zijn vrienden tot de overtuiging hebben ge bracht, dat hij in de val is gelokt en door de nazi's is vermóórd. Jacob was een onvervaard en fanatiek pacifist en in de jaren voor het Hitler- régime een bekende figuur in het Duit- sche openbare leven. Hij was een van de meest actieve leden van een kleine groep ernstige mannee, die de systematische pogingen van Duitschland om de militaire clausules van het vredesverdrag te ontdui ken, uitvorschte en onthulde. Hij moest ten slotte eenige maanden vestingstraf on dergaan voor een van zijn artikelen en niet lang daarna emigreerde hij naar Zwitserland. Hij was de laatste maanden in Straatsburg woonachtig, van waar hij ondergrondsche verbindingen met Duitsch land onderhield. Aan de Fransche pers verschafte hij waardevolle inlichtingen omtrent de herbewapening van dat land. Het resultaat van het onderzoek is op ver zoek van de Fransche en Zwitsersche po litie, die de zaak gemeenschappelijk na gaan, geheim gehouden. Ongeveer veertien dagen geleden ont ving Jacob een schrijven uit Duitschland, waarin hij werd uitgenoodigd voor een ontmoeting te Bazel op 9 Maart. Op den ochtend van dien dag vertrok hij naar Zwitserland en zeide zijn vrouw, dat hij uiterlijk den elfden terug zou zijn. Alvo rens de grens te overschrijden deponeerde hij een handkoffer aan het Fransche sta tion St. Louis. Enkele uren later bezocht hij te Bazel den welbekenden schrijver Wilhelm Herzog, die de laatste van zijn vrienden is geweest, die hem levend heb ben gezien. Den volgenden ochtend werd de handkoffer van het station afgehaald door iemand, die natuurlijk het goede kaartje kon aanbieden, dat daarvoor was uitgegeven. Op 11 Maart ontving mevrouw Jacob het volgende telegram: „Alles gaat goed, keer Maandag terug". Zij was verbaasd, dat haar man, die in verband met zijn werk herhaaldelijk in Zwitserland ver toefde, een dergelijk telegram aan haar zond, vooral daar hij haar gezegd had, dat hij haar wanneer hij door onvoorziene om standigheden later zou terugkeeren, zou te- legrafeeren en niet eerder. Jacob keerde den elfden niet terug, doch den Dinsdag daarop ontving zijn vrouw een tweede tele gram, dat uit Zurich was verzonden en luidde: „Vertrek naar Genève, keer Don derdag terug." Verder ontving zij uit Zu rich nog 200 francs, het bedrag dat Jacob bij zich had, toen hij Straatsburg verliet. Zijn vrienden te Straatsburg verklaren thans, dat de nazi's een prijs op zijn hoofd hadden gesteld en dat Jacob in verband hiermede voornemens was geweest zich te Parijs te vestigen. DE STRIJD IN DE EVANGELISCHE KERK. Huisarrest gisteren nog niet opgeheven. Het huisarrest, dat Zondag aan duizen den oppositioneele predikanten is opgelegd was gisteren nog niet opgeheven. Ook de te Berlijn gearresteerde predikanten be vonden zich nog in de politiegevangenis op den Alexander Platz. Dr. Niemöller, de bekende Berlijnsche predikant van de gemeente Dahlem, die Zondag den ganschen dag van huis was ge weest, werd 's avonds, toen hij om half- tien thuiskwam, door beambten der ge heime staatspolitie opgewacht en gearres teerd. Men stond hem evenwel toe van zijn vrouw afscheid te nemen en enkele stu dieboeken in een actentasch te pakken. Gisterochtend werd hem ook toegestaan van de gevangenis uit met zijn vrouw te telefoneeren. Dr. Niemöller deelde zijn echtgenoote mede, dat hem, behalve dat hij van zijn vrijheid was beroofd, geen an der leed was aangedaan en dac hij gele genheid had rustig te werken. Uit het feit, dat de predikanten nog niet in vrijheid zijn gesteld en dat ook het huisarrest nog niet is opgeheven, kan men afleiden, dat de staatsinstanties met haar gewelddadige actie niet alleen den oppo- sitioneelen predikanten de voorlezing van het opzienbarende manifest hebben willen verhinderen, maar dat haar optreden te vens een poging is de protesteerende Be- lijdeniskerk als het ware voor het laatst te waarschuwen. ZWEDEN. GEVOELIG STEMBUSéCHEC DER SOCIALISTEN TE STOCKHOLM. Zij verliezen zeven zetels in den gemeenteraad. De gemeenteraadsverkiezingen, welke Zondag te Stockholm hebben plaats gehad, hebben geleid tot een gevoeligen achter uitgang van het zetelaantal der sociaal-de mocraten. Zij verloren zeven zetels en tellen er thans 45. De stemmenverschuving kwam hoofdzakelije ten goede aan de liberalen, die van acht tot 14 zetels klommen, doch ook aan de linksradicalen, die drie zetels wonnen en er thans acht tellen. De conser vatieven verloren drie van hun 36 zetels. „Tel." GRIEKENLAND. GRIEKSCHE OFFICIEREN KEEREN TERUG. Een naar den Dodekanesis gevluchte Grieksche onderzeeboot is gisteren naar de marinehaven op Salamis teruggekeerd. Aan boord bevonden zich 52 opstandige of ficieren, die weer naar Griekenalnd waren gekomen, aangezien Venizelos, naar zij me dedeelden, had verklaard, niet voor zoo veel menschen te kunnen zorgen. Naar eerst thans bekend wordt, waren twee vliegers, die na het bombardement van de muitende vloot in de Soeda-baai, een noodlanding op Kreta moesten verrich ten, door de opstandelingen ter dood ver oordeeld. De terechtstelling, waarvoor de toebereidselen reeds getroffen waren, ging echter niet door, aangezien de opstand juist was onderdrukt. Het plebisciet in zake de grondwetswij ziging zal vermoedelijk op den laatsten Zondag van Mei plaats hebben. De nieuwe verkiezingen voor de Kamer zijn bepaald op den eersten Zondag in Juni. Schepen van Venizelos' zoons worden in beslag genomen. Volgens de bladen is gisteren een groep van 23 mannen naar Constanza vertrok ken, waar zij het s.s. „Nausikaa" in beslag zullen nemen, evenals twee andere sche pen, die alle drie toebehooren aan de zoons van Venizelos. BUITENLANDSCHE BERICHTEN SCHADEVERGOEDING GEEISCHT WEGENS VERLIES VAN HAARTOOI. Een meisje, dat als de grootste schoon heid van het plaatsje Nadworny (Polen) werd beschouwd en wier haren als een gouden weelde langs haar rug afhingen, heeft een eisch tot schadevergoeding tegen een jong advocaat in ges tied. De advocaat, van wien zij thans geschei den is, had haar na hun huwelijk overge haald haar haar te laten afknippen. Het meisje eischt thans een bedrag van 3000 gulden als schadeloosstelling voor dit verlies. EEN PRESTATIE VAN VIJF VROUWEN. Vijf vrouwen, aldus meldt het Tass- agentschap, hebben de zeldzame prestatie geleverd, den 2132 KM. langen afstand van Tjoemen naar Moskou geheel op ski's af te leggen. Zij waren op 2 Januari van Tjoemen ver trokken en hebben per dag soms meer dan 100 KM. afgelegd. Gemiddeld is 56 K.M. per dag afgelegd. UIT DE OMGEVING ROELOFARENDSVEEN. Vrijwillig Landstormkorps Vaartuigen- dienst. Maandaavond jl. heeft de heer J. F. la Rivière, res. kapitein v. Sp. D., van het V. L. K. Vaartuigendienst voor een aan tal belangstellenden in de zaal van Hotel „de 4 Heemskinderen" te Roelofarendsyeen een uiteenzetting gegeven van de beteeke- nis, enz. van opgemeld Korps. Bij deze bijeenkomst waren aanwezig de heeren Spierenburg en v. d. Ploeg, resp. Plaatse lijke Leiders der B. V. L. te Roelof arends veen en Oud-Ade, de heer van Beijeren, chef van de Gem. Politie en de heer H. M. Verhulst, van het korps V. L. K. Vaartui gendienst, wier tegenwoordigheid op hoo- gen prijs werd gesteld. Al de aanwezigen, die voor toetreding in aanmerking konden komen, zijn na de uit eenzetting van den kapitein, spontaan vrij williger geworden en hebben zich dienten gevolge doen inschrijven. De gestelde vragen werden alle beant woord, en mede werd dank gebracht aan Mr. Peek, Burgemeester van de Gem. Al kemade, die zich de moeite heeft willen geven deze intieme samenkomst warm aan te bevelen. De heer Verhulst sprak aan het einde nog eenige opwekkende woorden tot alle aanwezigen, waarna men huiswaarts toog, met de zekerheid daadwerkelijk blijk te hebben gegeven van trouw aan het wettig gezag. Het was een in alle opzichten geslaagde eenvoudige avond, welke een bewijs gaf van de aanhankelijkheid aan het Land storm verband. Ziekenhuisfonds „St. Vincentius a Paulo" Het R. K. Ziekenhuisfonds hield de 12e jaarvergadering in de St. Pancratiuszaal onder voorzitterschap van den heer G. Hölscher. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt duidelijk dat de vereeniging het af- geloopen jaar met vele moeilijkheden heeft te kampen gehad. Op de eerste plaats is er het groote aantal patiënten dat in een zie kenhuis moest worden opgenomen en daar door een aantal verpleegdagen is bereikt zooals nog nooit te voren. Dan kwam in Juni de mededeeling van het Academisch Ziekenhuis te Leiden, dat in het vervolg voor de polyklinische patiënten een bijdra ge verschuldigd is voor het maken van Röntgenfoto's of het ondergaan van een röntgenologische behandeling. Maar op de derde plaats was het vooral ook de ongun stige tij-d, de crisis met zijn aanhang, die bij het innen der contributie grootelijks parten speelde en zoowel het bestuur als de betrokken leden zelve voor ernstige moeilijkheden plaatste. Wetende: de omstandigheden en de moei lijkheden waarmede de meeste gezinnen te kampen hebben, was het voor het bestuur een moeilijke zaak om hierin een beslis sing te nemen en het is dan ook niet, dan na rijp beraad en na herhaalde bespreking, dat, met het oog op de billijkheid tegen over andere leden, het besluit genomen werd, om dertien leden die de contributie niet hadden kunnen betalen, te royeeren en nog achttien anderen, die slechts ge deeltelijk betaald hadden, tijdelijk (tot het volgende contributiejaar) te schorsen. Het is zeker de pijnlijkste kwestie geweest, waarover het bestuur in deze twaalf jaren te beslissen heeft gehad. Het aantal gezinsleden bedroeg op 31 December 1934 445. Het aantal kinderen boven 15 jaar 530. Vorig jaar respectieve lijk 450 en 513. Het aantal alleenstaande personen 33. Vorig jaar 43. Voor rekening van het fonds werden ver pleegd 66 patiënten met een totaal aantal verpleegdagen van 1216. Vorig jaar resp. 52 en 950. Hierna brengt de voorzitter (wegens on gesteldheid van den penningmeester) een finantieel verslag uit. De ontvangsten hebben bedragen f 4647.67 De uitgaven f 3643.85. Saldo 1003.82. Nog te betalen in loopende rekening 340. Goed saldo per 31 December 1934 663.82. De voorzitter licht nog nader toe, dat on der de post bijzondere inkomsten o.a. be grepen zijn een gift van f 100.en een gift van 20.— van de R. K. Begrafenis- vereeniging, waarvoor spreker nog een bij zonder woord van dank brengt. De reke ning is door de Controle-commissie, be staande uit de heeren S. van der Meer, W. van Ruiten en G. van Emmerik goedge keurd. (Niet aanwezig). De voorzitter brengt dank aan de Com missie voor de werkzaamheden. Spreker geeft vervolgens nog een overzicht over het tijdvak van 1 Januari12 Maart. Hier uit blijkt dat het aanwezige saldo niet al leen is opgeteerd doch dat reeds een tekort is ontstaan van f 208.06. Het contributie jaar loopt nog tot 1 Mei. Met het oog op deze cijfers word besloten om in de maand Mei wederom een ledenvergadering te hou den. Voorzitter brengt een woord van dank aan zijn mede-bestuursleden voor de vele werkzaamheden in dezen moeilijken tijd, speciaal aan den Secretaris en den Penning meester. In de controle-commissie voor 1935 wor den benoemd de heeren P. Buschman en K. Boeker. Bij de rondvraag wordt door de heer G. van Ruiten voorgesteld om bij het innen der contributie de gelegenheid open te stel len om een extra bijdrage aan de vereeni ging af te staan en deze b.v. te verantwoor den op de kwitantie. Het bestuur zal dit nader bespreken. Hierna sluiting. ZOETERMEERZEGWAART. Schietwedstrijd. Door de plaatselijke Landstorm-Commissie hier ter plaatse is een schietwedstrijd uitgeschreven voor le- "den van den Bijz. Vrijw. Landstorm, Bur gerwacht en Schietvereenigingen. De wedstrijd wordt op Donderdag 21 Maart a.s. officieel geopend en heeft plaats in het Gymnastieklokaal te Zegwaart. Wedstrijddagen zijn Donderdag en Vrij dag, 21 en 22 Maart van 510 uur n.m., Zaterdag 23 Maart van 29 uur n.m., 28, 29 en 30 Maart, Woensdag 3 April en Za terdag 6 April a^. Het programma luidt: Korpswedstrijd B. V. L., korpswedstrijd B. V. L., Burger wachten en Schietvereenigingen; Eere- korpswedstrijd B. V. L., Burgerwachten en Schietvereenigingen; Vaste baan, perso- neele baan, vrij baanwedstrijd en geluks- baan. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RUN. Provinciale Stierenkeuring. Uitgaande van de Provinciale regelingscommissie voor de rundveefokkerij in Z.H. werd alhier Maandag op een terrein van de Gemeente aan de Stationstraat een stierenkeuring ge houden voor het Groninger Veeslag. De jury bestond uit de heeren M. C. v. Buuren, Zuidland; A. Louter, Voorburg en W. F. Brunt, Bodegraven plv. De bekroningen waren als volgt: Oudere Stieren: Gerardus, eig. L. Donker, Rijnza- terwoude, 2e pr.; Driejarige stieren: Leen- dert eig. A. J. de Wit, Reeuwijk, 3e pr.; Ti tus, eig. A. Roest, Leiderdorp, 2e pr.; Ko ning Alexander, eig. Stal v. d. Kloot Mey burg, Alphen aan den Rijn, le pr.; Richard, eig. H. van der Hulst, Alpdien aan den Rijn, 2e pr.; Blaarkop, eig. fokker C. vam Gaa ien, Alphen aan den Rijn, 3e pr.; Oscar, eig. H. Voorbij, Alphen aan den Rijn, 2e pr.; Dictator Junior, eig. J. Rosenboom, Rijnzaterwoude, 3e pr. Tweejarige stieren: Napeion, eig. G. v. Dorp, Hazerswoude, 3e pr.; Paul, eig. C. Kwakernaak, Bodegraven, 2e pr.; Thor, eig. J. D. v. d. Akker, Alphen aan den Rijn, 3e pr.; Roland, eig. T.-Verweij, Alphen ^an den Rijn, 3e pr.; Apollo, eig. D. van Donk, Czn., Bodegraven, eerv. verm.; Victor, eig. fokker A. Zwanenburg, Bodegraven, le pr.; Jan, eig.-fokker Wed. C. Baars, Reeuwijk, 3e pr.; Rito, eig. Wed. A. B. Plomp, Nieuw koop, eerv. verm. Een-jarige stieren: Sigvard, eig.-fokker W. C. v. d. Vis, Alphen aan den Rijn, 3e pr.; Bart, eig. Jac. Los, Alphen aan den Rijn, eerv. verm.; Gerardus, ieg.-fokker G. Eike lenboom, Rijnzaterwoude, 3e pr.; Albertus, eig. H. Blijleven, Nieuwkoop, 2e pr.; Kar- zan, eig. H. Blijleven, Nieuwkoop, 3e pr.; Jan, eig. M. van Gaaien, Rietveld bij Woer den, 3e pr.; Dorus, eig.-fokker W. J. de Vink, Bodegraven, eerv. verm.; Berthus, eig.-fokker J. A. Kool, Alphen aan den Rijn, eerv. verm.; Peter, eig.-fokker Stal v. d. Kloot Meyburg, Alphen aan den Rijn, 2e pr.; Pieter Geert, eig.-fokker Stal v. d. Kloot Meyburg, Alphen aan den Rijn, 3e pr.; Gerhard, eig. J. Wassenaar, Alphen aan den Rijn, eerv. verm.; Wim, eig.-fokker H. Los, Zwammerdam, 3e pr.; Piet, eig.- fokker A. J. de Wit, Reeuwijk, 3e pr.; Na poleon, êig.-fokker A. Zwanenburg, Bode graven, le pr.; Adriaan, eig. M. v. Zwiieten, Alphen aan den Rijn, 3e pr. Gevallen. Tijdens het spelen kwam een dochtertje van I. gisteren zoodanig te val len, dat het kind een pols brak. Aangereden. Zondagmiddag is de 5-ja- rige N. v. V., toen het jongetje in wijk Hoorn plotseling den Rijksstraatweg over liep, aangereden door den autobestuurder M. K. uit Den Haag. De jongen, die ernstig aan het hoofd en rechterknie werd ver wond, werd door dr. H. heelkundig behan- en vervolgens naar de ouderlijke woning gebracht. Op de hoeken van straten. Wij wijzen belanghebbenden nogmaals op het verbod om op hoeken va nstraten te staan, want dit heeft meestal voor de betrokkenen on aangename gevolgen. Gisteravond werden weer eenige personen voor dit feit verbali- seerd. NIEUWKOOP. Ongeval. Tijdens zijn werkzaamheden had N. Tijsterman Nzm. het ongeluk, dat een stukje staal in zijn oog sprong. Na door Dr. Koert voorloopig behandeld te zijn, advi seerde deze directe overbrenging naar het Acc. Ziekenhuis te Leiden, alwaar opera tief ingrijpen noodig bleek en T. ter verple ging is opgenomen. Polderweg. Met het restaureeren van den polderweg is een aanvang gemaakt. Voorloopig zijn een 6-tal steuntrekkende werkloozen te werk gesteld. ZOETERWOUDE (Dorp). St. Joseph's Gezellen. De installatie plechtigheid van de St. Joseph's-Gezellen- vereeniging vangt morgenavond aan niet te half acht, doch te 8 uur. INGEZONDEN STUKKEN DE WAARHEID OVER DE N.S.B. Wat is waarheid? Waarheid is, dat velen over de Neder- landsche N.S.B. weinig of niets weten, en in goed geloof alle voorstellingen en be schuldigingen zon de r eenig bewijs aanvaarden. 1) Waarheid is, dat men van verstandige, onbevooroordeelde en eerlijke menschen mag verwachten, dat zij aan geen zaak medewerking zullen geven of onthouden, zonder er iets positiefs van te weten. 2) Waarheid is, dat de aansluiting bij de N.S.B., ook in Nederland, door het hoog ste Kerkelijk Gezag, niet verboden is, tot grooten spijt van de belanghebbende partij-groepen, die u door allerlei verhalen in den waan willen brengen, dat dit ver bod wel zou bestaan. 3) Waarheid is, dat zoo'n verbod reeds lang zou zijn gegeven, als de Nederland se h e N.S.B. zoo voos, valsch en heidensch was, als zij door deze waarheidlievende menschen wordt voorgesteld. 4) Waarheid is, wat Pater Henricus o.a. in Leiden zeide, dat heidenen ook christelijk kunnen doen en christenen soms heidensch, en dat wij hen, die anders denken, dan wij, niet zoo lichtvaardig moeten verketteren, doch liever moeten speuren naar het goede, wat zij hebben, en hun daarin als echte christenen de hand reiken. 5) Waarheid is, dat de uitspraken uit Pauselijke encyclieken, door de N.S.B. in een har er circulaires aangehaald, waarin Pausen uit verschillende tijden tegen het overbrengen van politieken strijd op gods dienstig terrein ernstig waarschuwen, af keuring uitspreken en dit als zeer gevaar lijk en ongeoorloofd verklaren, wel juist z ij n, Deze uitspraken zijn zoo duidelijk en algemeen, dat ze niet alléén voor dien tijd of voor bepaalde volken gegeven zijn. 6) Waarheid is, dat er partijmannen zijn, die zich competent en verantwoord achter pauselijke en bisschoppelijke bedoelingen en uitspraken om te zetten in Hollandsche tekst, die het beste in hun partij propagan da past. 7) Waarheid is, dat onze R.K. eenheid, waar mee men zoo graag schermt, v o 11 e S i g bestaat over alle godsdienstige vraag stukken, maar dat deze eenheid op sociaal en economisch terrein niet bestaat, nooit bestaan heeft, en in deze on geordende Partijstaat nooit bestaan zal. 8) Waarheid is, dat men over waarheid en goede trouw prachtige theoriën kan lezen en hooren, maar er in de practijk weinig van ondervinden. Maar wij blijven toch vol vertrouwen op veler goede bedoeling, op meer en juist inzioht, op een verstandig oordeel en ook op eerlijke waarheid over de N.S.B. 9). J, MEIJERS. Wij willen den geachten inzender trach ten op den voet te volgen in zijn bewerin gen, voorzoover deze door ons worden be grepen. In de hoop, dat hij zal erkennen, in zijn voornaamste beweringen (zie voorna melijk sub 3) ongelijk te hebben. Wij ho pen 't; maar durven, helaas, niet de stellige verwachting uitspreken, dat 't gebeuren zal, al moet het ongelijk van inzender ook voor ieder „verstandig, onbevooroordeeld en eerlijk" mensch klaarder dan het daglicht zyn. De lezer oordeele zelf. 1) Deze waarheid ontkennen wij niet. Schrijver zal echter in eigen omgeving óók kunnen constateeren, dat velen helaas, ook katholieken over de R.K. Staatspar tij weinig of niets, absoluut niets we ten en toch meegaan en „in goed geloof alle voorstellingen en beschuldigingen zonder eenig bewijs aanvaarden". Wij staan vaak verbluft over de grenzenloos ver waande arrogantie van op politiek terrein volslagen onkundige jongelui (en ook an deren), die durven veroordeelen alles, wat de R.K. Staatspartij doet, durven neerzien, met hun minachting, op allen, die in de R.K. Staatspartij werken. 2) Ook een waarheid, die wij niet zul len bestrijden. Maar, wat de inzender hier wil beweren, is ons niet duidelijk. Bedoelt hij misschien, dat, helaas, verscheidene ka tholieken hun medewerking onthouden aan de R.K. Staatspartij, „zonder er iets posi tiefs van te weten", en dat dezulken daar-' om in dat opzicht niet onder de „verstan dige, onbevooroordeelde en eerlijke men schen" kunnen worden gerekend? 3) Wat inzender hier beweert, is.on waar. Het is, in zijn algemeenheid, niet waar, dat aansluiting bij de N.SJ3. door het hoogste Kerkelijk Gezag in Nederland niet verboden is. Aan vele katholieken in Nederland is aansluiting bij en ook actie voor de N.S.B. wel, positief en beslist, verboden. De geachte inzender beweert hier dus een onwaarheid onbewust, natuurlijk, omdat hij niet op de hoogte is. Maar hij, zal 't ons niet kwalijk duiden, als wij er onze verwondering over uitspre ken, dat hij, de feiten niet voldoende ken nend, toch voorlichting wil geven. Wij herinneren inzender aan het schrij ven van het Nederlandsch Episcopaat van 2 Febr. 1934: De Bisschoppen mogen en zullen voorts niet dulden, dat personen, die functies be- kleeden, welke meer direclt aai} hun rechts macht onderworpen zijn, als vertegenwoor digers der katholieke actie kunnen be schouwd worden, ijveren voor het fascisme of het nationaal-socialisme of zich bij een van die groepeeringen aansluiten. Zoowel die aansluiting als die actie verbieden Wij daarom aan Onze priesters en geestelijke personen, aan leden van kerk- en armbe sturen, aan leiders van katholieke organi saties of katholieke instellingen, alsook aan al degenen, die in ons katholiek onderwijs werkzaam zijn, voor zoover aan de bis schoppelijke rechtsmacht onderworpen. Hieruit blijkt zonneklaar, dat aan een deel der katholieken de door schrijver be doelde aansluiting wel zeer beslist is ver boden. Niet aan alle katholieken is zulle een positief verbod gegeven. Wie zou beweren, dat aansluiting bij de N.S.B. aan alle katholieken formeel is verboden, zou niet de waarheid spreken. Maar.in zender is dan toch o.i. niet de eerst-geroe- pene, om hen daarop te wijzen. Niet aan alle katholieken van Neder land is de toetreding tot of de actie voor de N.S.B. formeel verboden. Doch wel waarschuwen de Bisschoppen met den grootsten nadruk alle katholieken voor deze toetreding en deze actie en verklaren zij: Wie ondanks dit Ons waarschuwend woord meenen him eigen inzichten te moe ten doordrijven, mogen weten, dat zij een zware verantwoordelijkheid op zich laden en dat zij zich tegenover God en hun ge- wcfen hebben te verantwoorden over hun kortzichtige roekeloosheid. Als een vader aan een volwassen zoon geen formeel verbod meenf te moeten ge ven, doch dezen uitdrukkelijk zegt, dat hij- een daad niet wenscht en die daad als „kortzichtige roekeloosheid" beschouwt, dan zal die zoon toch niet zeggen: mijn vader vindt het goed, dat ik het doe! Uit het feit, dat er geen verbod is gegeven, mag deze laatste conclusie toch zeker niet worden ge trokken. 4) Zie onder 3. 5) Wij zijn het met die waarheid eens. De schrijver zegt, wat wij b.v. nog pas j.l. Zaterdag in een driestar hebben betoogd. In alle bescheidenheid: de geachte inzender behoeft óns en, naar wij hopen, onzen trou wen lezers, dit preekje niet te geven! 6) Hierin dwaalt inzender. Laten we eer lijk zijn, geachte heer M.: erkend moet worden, dat de bedoelde uitspraken uit het verband zijn gerukt en daardoor een ge heel anderen indruk geven, dan zooals blijkt uit het geheele betreffende stuk bedoeld is. Overtuigend wordt dit aangetoond in het uitstekende vlug schrift van de R.K. Staatspartij over de N.S.B. 7) Een volkomen verdiend verwijt aan de samenstellers van de boven-bedoelde circulaire van de N.S.B.! 8) Deze bewering is zoo erg groot in woorden. Neen, eenheid zonder verschil van meening heeft nooit bestaan en zal nooit bestaan onder ons katholieken. Maar dat is noch noodig noch ge wenscht om één politieke partij te vormen. Een eenheid op sociaal en economisch gebied, als inzen der schijnt te bedoelen, is inderdaad alleen mogelijk onder dictatuur! Ons Nederland- sche volk, wij, katholieken, mogen bewaard blijven voor een eenheid onder den uiter- lijken dictatorialen dwang van „gelijkscha keling"! Dat een katholiek min of meer spottend kan schrijven over het „schermen" met on ze R.K. eenheid, is ons onverklaarbaar, als hij iets weet van de emancipatie der Ka tholieke Kerk in Nederland, van onze ka tholieke vrijwording, van het vele, wat door die katholieke eenheid op politiek ter rein is bereikt geworden. 9) Dit is ook weer een moraal-les, waar van wij de bedoeling niet begrijpen. Slaat dat nu op ons, op tegenstanders van de N. S.B. of op de N.S.B.? Wij zouden het op prijs hebben gesteld, als ook inzender ons als zijn meening had gezegd wat ons onlangs een leider der N.S.B. schreef dat hij respecteerde de eerlijke wijze, waarop wij in „De Leidsche Courant" over het „nationaal-socialisme" schrijven en het bestrijden. Misschien misschien is het niet héél onbescheiden, als wij onze manier van bestrijden ten voor beeld stellen aan eenige katholieke leden van de N.S.B. hier ter stede, als zij zich richten tegen de katholieke pers. Wij be doelen hier niet den geachten inzender. Het ingezonden stuk van den heer Meyers voldoet aan alle eischen, die men aan een stuk van een politieken tegenstander stel len mag, daarvoor wij hem gaarne onze waardeering en dank brengen. Hoofdredactie.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6