HELP HES! HULP IN NOOD UITKEERINC ZATERDAG 16 MAART 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 5 DE WAARHEID OVER DE N.S.B. Eenige dagen na de door mij in de afdee- ling Leiden van de R.K. Staatspartij ge houden inleiding over bovengenoemd on derwerp, werd ik vereerd met de toe zending van een briefkaart, waarop het volgende stond „getypt": „Misschien kunt ge hieruit iets meer objectieve wijsheid putten, doch vóór al les niet fanatiek Roomsch, want dat raakt uit den tijd, en kan in de nieuwe Mij. geen plaats meer hebben". Een Katholiek. Deze kaart was gestoken in een exem plaar van de brochure: „De Vastenbrief en de N.S.B.", door Graaf M. d'Ansembourg. De naam van den eigenaar van deze brochure was uit den bovenhoek van de eerste pagina weggeknipt, daar mijn vrien delijke raadgever het blijkbaar maar beter scheen te oordeelen, niet openlijk voor het voetlicht te treden, maar zich liever achtér een nietszeggende en oncon troleerbare anonimiteit „een katholiek" schuil te houden. Hiermede getuigt hij op de eerste plaats niet veel moed te bezitten om voor zijn overtuiging uit te komen. Maar de erva ring heeft ons in de laatste weken wel zeer overtuigend aangetoond, dat dit in de rijen van de N.S.B. een meer voorkomend ver schijnsel is. Het openlijk en fier voor z'n overtuiging uitkomen is blijkbaar bij de N.SJB. geen vereischte. Hoewel de Katholieke Staatspartij door de N.S.B. wordt bestreden als één voor volk en vaderland verderfelijke partij, schijnt het lidmaatschap van de Staatspar tij toch toegestaan te zijn aan N.S.B.-ers. Aan raadgevingen van zulke zijde, als door mij ontvangen, om objectiviteit te be trachten, kan m.i. al zeer weinig waarde worden toegekend. Het is mij vooreerst een raadsel, welke waarde mag worden toege schreven aan een brochure, als mij werd toegezonden. De verschijning van deze be faamde brochure moet zoowel om het ab solute gebrek aan objectiviteit, door den auteur aan den dag gelegd, als om de meer dan onbeschaamde houding ten opzichte van het Doorluchtig Episcopaat, door den heer Graaf aangenomen, door ieder behoor lijk katholiek (mijn raadgever zou spreken van „fanatiek" Katholiek) worden be treurd en veroordeeld. Maar tweedens moet men aan de zijde van de N.S.B. voorzichtig zijn met beschuldigingen van gebrek aan objectiviteit. Bij gelegenheid van de meer genoemde vergadering van de R.K. Staatspartij en bij andere vergaderingen van katholieken heeft de N.S.B. de vrijmoedigheid gehad aan de bezoekers dier vergaderingen een pamflet uit te reiken, getiteld: „Waarom Katholiek en N.S.B.-er?" In dit pamflet, dat de indruk moet ves tigen door katholieken te zijn geschreven (wederom een staaltje van een bedenke lijke anonimiteit) is niet alleen alle objec tiviteit ten eenenmale zoek, maar tracht men met een beroep op Pauselijke Ency clieken bij de katholieken den schijn te wekken, alsof het Nederlandsche Episco paat, ja zelfs Z. H. den Paus tot de voor standers van de N.S.B. en tot tegenstanders van de R.K. Staatspartij moeten worden gerekend, waarbij de samenstellers zioh niet ontzien, hun toevlucht te nemen tot vervalschingen dier Pauselijke Encyclie ken. Met Encyclieken en Pauseljj- kestukken wordtdoorde N.S. B. geknoeid! Men oordeele slechts. De brochure zegt: Paus Leo XHI, Encycliek Sapientiae Christianae: „De Kerk in de partij-politiek betrekken of deze gebruiken om tegenstanders te overvleugelen is een onduldbaar misbruik van den Godsdienst". Dit citaat is één regel uit de encycliek „Sapientiae Christianae". Om te begrijpen, hoe verraderlijk zulk een citaatje is, bedenke men, dat deze en cycliek van 10 Januari 1890, een twintigtal bladzijden in het latijn beslaat! De waar heid is, dat de Paus in deze encycliek met een beroep op St. Thomas allen oproept „publiek te getuigen", iets wat o.a. den katholieken in Duitschland, dank zij het nationaal-socialisme van Hitier en den aartsheiden Rosenberg, totaal onmoge lijk is. De waarheid is, dat de Paus leert, dat de katholieken georganiseerd moeten optre den als kinderen van hun Kerk, volmaakt gehoorzamend aan de leiding van Paus en Bisschoppen (gegeven b.v. in vastenman- dement). De Paus zegt letterlijk: „Het is niet twij felachtig, dat er op politiek terrein stof voor gerechtvaardigde meeningsverschillen kan zijn en dat, met behoud van alle rech ten van rechtvaardigheid en waarheid, men probeeren kan ideeën ingang te doen vin den, waarvan men meent, dat zij krachtiger dan andere kunnen bijdragen aan het al gemeen belang. Maar de Kerk in deze partijengeschillen willen betrekken en probeeren zich van haar steun te bedienen om makkelijker te genstanders te overwinnen, is den gods dienst onduldbaar misbruiken. Integendeel, alle partijen moeten eensgezind den gods dienst omringen met denzelfden eerbied en hem beschermen tegen eiken aanval. Maar, in de politiek, die niet te scheiden is van de wetten der moraal en der gods dienstige plichten moet men zich altijd en op de eerste plaats bezig houden met zoo beslist mogelijk de belangen van den chris- telijken naam te verdedigen. Zoodra men dezen in gevaar ziet, moet elke verdeeldheid tusschen katholieken op houden, opdat zij, vereenigd in dezelfde gedachten en door dezelfde plannen, den godsdienst helpe n.die het algemeene en hoogste goed is, waaraan al het andere on dergeschikt moet worden gemaakt". De Paus zegt dan, dat hij dit nog eens „accu- ratius" d.w.z. nog duidelijker zal uiteen zetten en besluit: „Dus overal, waar de Kerk het deelne men aan de politiek toelaat, moet men mannen steunen van erkende eerlijkheid en die zich verdienstelijk zullen maken voor den christelijken naam en onder geen voorwaarde is het geoorloofd in hun plaats mannen te kiezen, die tegenover onzen godsdienst staan. Ex quo apparet quam sit magnum officium tueri concensum animo- rum, zegt de Paus. „En hieruit blijkt wel, hoe groot de plicht is de eenheid te be waren, vooral in een tijd, waarin het chris tendom zoo algemeen en listig bestreden wordt". Zoo noodig, zegt de Paus verder, moeten de Bisschoppen leiden en, indien in de praktijk nog iets moeilijk schijnt, moeten de bisschoppen met hun gezagvol woord optreden. Het is dus wel duidelijk, dat de zin in het pamflet een brutale verminking is van de pauselijke woorden. Het pamflet van de N.S.B. zegt verder: „Encycliek Cum Multa": „Men vluchtte de valsohe meening van hen, die den gods dienst zoodanig met de politiek vereenzel vigen, dat zij er toe zouden komen de aan hangers van een andere partij als bijna afvallig van den Godsdienst te verklaren. Dit is op noodlottige wijze de politieke strijd overbrengen naar het Heilig gebied van den Godsdienst en een poging om den band van saamhoorigheid te breken. Het stelt de deur wagenwijd ópen voor de meest noodlottige verwikkelingen". Dit tweede citaat haalt het pamflet uit de encycliek „Cum Multa" van Dec. 1882 en gericht aan de Spaansche katholieken. Wie den zendbrief leest, zal de vervalsching van het N.S.B.-pamflet onmiddellijk zien. De Paus vermaant n.l. de twistende Spaansche katholieken: lo. eensgezind te zijn ook op politiek terrein; 2o. zich te hoe den voor de dwaling den godsdienst van de politiek te scheiden: 3o. zich óók te hoeden voor den misslag, den katholieken naam te willen vereenzelvigen met een katholieke denk-richting betreffende een politieke kwestie, te weten de vraag, wie de rechthebbende op den troon was. Dit gold de Carlistenpartij. het pamflet rukt nu één zinsnede uit het betoog over de derde stelling en wil zoo suggereeren, dat de Ka tholieke Staatspartij niet mag bestaan in Nederland. Het pamflet van de N.S.B. gaat aldus voort: „l)ezelfde Paus zegt in een officieel schrijven aan de Fransche Kardinalen: „De menschen, die alles aan de overwinning van hun partij ondergeschikt willen ma ken, zij het ook onder het voorwendsel, dat hen dit het beste voor de verdediging van de Godsdienstige goederen voorkomt, schijnen ten gevolge van een verderfelij- ken ommekeer der denkbeelden de meening toegedaan, dat de politiek, die verdeelt, aan den godsdienst, die vereenigt, moet voor afgaan". Dit derde citaat is ontleend aan de ency cliek aan de Fransche Kardinalen van 3 Mei 1892. Terwijl de Paus in dezen brief, vervolg op de aan de Franschen gerichte politieke encyclieken van 8 Febr. 1884 en 3 Mei 1892, weer aanspoort tot eenheid op politiek terrein en de monarchisten ver oordeelt, die hun politiek streven ten op rechte met den godsdienst vereenzelvigen en zoo de verdeeldheid der Fransche ka tholieken en den ondergang van hun staat kundige macht in de hand werken tot groot nadeel voor den godsdienst, draait het N. S.B.-pamflet de strekking van 's Pausen woorden precies om en maakt er een advies van voor de Nederlandsche katholieken omhun politieke macht te vernieti gen! Het vierde citaat uit het N.S.B.-pamflet luidt als volgt: Paus Pius X herhaalt in zijn brief over Le Sillon: „Dat wat wij na onzen voorganger nog eens willen bevestigen, is, dat het een dwa ling en een gevaar is in beginsel het Katho licisme met een bepaalde wijze van bestuur te vereenzelvigen, een dwaling des te groo- ter, omdat men den Godsdienst met een soort democratie vereenzelvigt, waarvan de leerstellingen fout zijn". Dit vierde citaatje is ontleend aan de en cycliek „Notre charge apostolique", waarbij Pius X op 25 Augustus 1910 dwalingen veroordeelde van den Franschen leider Le Sillon, dwalingen, die o.a. ook hierin be stonden, dat Le Sillon zijn „beweging" op interconfessioneelen grondslag plaatste en onttrok aan de leiding der Bisschoppen, precies datgene, wat de katholieken doen, die leden worden van de N.S.B. en wat de door Rome in 1925 publiek veroordeelde Action Fransaise" deed. Meer behoeft hier van deze brutale knoeierijen niet gezegd. Alleen: als de hee- ren zoo zeker zijn van hun zaak, waarom doen zij dan geen beroep op den levenden Paus Pius XI? Wat Professor Feron wél schreef! Deze bedriegers staan voor niets. Zij ha len, zonder datum te noemen, een artikel van prof. dr. Fr. Féron uit de „Maasbode" aan, waarmee men de suggestie wil wek ken, dat ook de president van het Groot- Seminarie te Roermond tegen een Katho lieke Staatspartij zou zijn. De waarheid is, dat prof. Féron op Zondag, 19 Februari 1933 in het ochtendblad van de „Maas bode" schreef: „Het heil der zielen, het heil der Kerk, het heil van ons heilig katholiek geloof rust op veel pijlers. Een dier pijlers is en blijft in onze tegenwoordige gemeenschap een eensgezinde, sterke Katholieke Staats partij. Wie aan dien pijler bouwt, doet een AUTOMAAT: ROLFiLMS GIJ Breestraat 79 hoek Diefsteeg Ontwikkelen en afdruKken voor Amateurs noodzakelijk werk en mag zich daarenbo ven de eer toerekenen, dat zijn werk niet het schoonst en evenmin het lichtst mag heeten". En dezen sohrijver speelt het pamflet uit als een tegenstander van de Katholieke Staatspartij. Het bewijst slechts temeer, tot welke vervalschingen men bij de N.S.B. in staat is en welke opvattingen van objec tiviteit deze heeren er op na houden. Terwijl de Bisschoppen in de meest ern stige bewoordingen de katholieken verma nen, verre te blijven van fascistische en na- toinaal-socialistische stroomingen, doet het pamflet, alsof ook na dezen herderlijken brief iedere katholiek zich volkomen vry bij zulke bewegingen kan aansluiten. De waarheid is daarentegen, dat Mgr. dr. van Noort uitdrukkelijk heeft ver klaard, dat de waarschuwing der Bisschop pen moest wordtn opgevat als een bevel in milden vorm. De waarheid is, dat Mgr. Aengenent heeft verklaard, dat het bij hen, die de wenschen der bisschoppen niet nakomen, „met hun katholiciteit niet in orde is". Wie van al deze bedriegerijen kennis neemt, zal zich ongetwijfeld met mij af vragen: of het inderdaad wel katholieken kunnen geweest zijn, die zich voor een der gelijk bedrog hebben willen leenen. Het is moeilijk aan te nemen. Het zou mij te ver voeren alle verdere enormiteiten, in bedoeld pamflet voorko mende, nader te ontleden. Ik moge hiervoor verwijzen naar de pas verschenen brochure van de R.K. Staatspartij: „Ismael trekt op" „Wij, katholieken en de N.S.B.", waarin niet alleen onze houding, als katholieken, tegenover de N.S.B. in te nemen, wordt uit eengezet, maar waarin ook op overtuigen de wijze wordt aangetoond, dat de zooge naamde beginselen en de zoogenaamde „geestelijken" grondslag van de N.S.B., vaagvalsch.... en voos zijn. Katholieken hooren in deze beweging niet thuis! Zij hebben en kennen hun eigen be proefde wijze om Volk en Vaderland te dienen, n.l. in één eensgezinde, sterke Katholieke Staatspartij! H. LOMBERT, Kernleider Afd. Leiden R.K. Staats partij. Leiden, 15 Maart 1935. Denkt u eraan, dat stilstaande auto s tegenwoordig weder verlicht moeten zijn? BUITENLAND BELGIE. DREIGT DEVALUATIE IN BELGIë? Gemeld wordt, dat minister Francqui en de minister van financiën, Gutt, zich Maan dag naar Parijs zullen begeven om deel te nemen aan de besprekingen van Theunis en Hymans met de Fransche regeering. In financieele kringen te Brussel deed gisteravond het gerucht de ronde, dat de aanstaande conferentie te Parijs tusschen de Belgische ministers Theunis en Hijmans en den Franschen premier Flandin minder de kwestie van samenwerking tusschen de goudlanden betreft, dan wel een démarche bedoelt te zijn om een nieuwe belangrijke leening voor België in Frankrijk te beko men. Men voegde hier nog aan toe, dat indien deze démarche geen succes zou hebben, in België devaluatie, resp. inflatie voor de deur staat. Het sptreekt vanzelf, dat wij dit gerucht met het grootste voorbehouden mededeelen, temeer, omdat Theunis en de minister van financiën in den loop der laatste dagen nog herhaaldelijk hebben verklaard, dat de re geering van geen devaluatie wil weten en al het mogelijke zal doen om den franc op goudbasis te handhaven. DUITSCHLAND. DR. FRICK WENSCHT BEËINDIGING VAN DEN KERKSTRIJD. Verkiezing van den rijksbisschop „een onomstootelijk feit". Minister Frick heeft tijdens zijn bezoek aan Lübeck een redevoering gehouden, waarin hij o.m. zeide: „De strijd over ker kelijke aangelegenheden moet een einde nemen. De rechtsgeldigheid van de consti tutie der Duitsche Evangelische kerk van Juli 1933, de kerkelijke verkiezingen van Juli 1933, de op deze verkiezingen gevolg de samenstelling van de kerkelijke be- stuursinstantie der synoden en de verkie zing van4 den rijksbisschop door de natio nale synode zijn onomstootelijke feiten". FRANKRIJK. VERLENGING VAN DEN DIENSTTIJD. De Fransche regeering heeft besloten, om krachtens artikel 40 van de wet van 31 Maart 1928 het contingent van April a.s. voorloopig zes maanden langer onder de wapens te houden en de lichtingen, die van October a.s. af tot en met 1939 een jaar langer, tenzij tusschen tijds maatregelen kunnen worden gevonden betreffende or ganisatie van de veiligheid en de beperking van de bewapeningen. Bovendien is een wetsontwerp ingediend, waarbij machtiging wordt verleend tot ge leidelijke verlaging van den leeftijd, waar op de recruten worden ingelijfd, tot 20 jaar en dat den weg opent tot verhooging van het aantal beroepsmilitairen. Het aantal onder de wapens geroepenen, dat gewoonlijk 230.000 man bedraagt, zal van 1936 tot 1940 gemiddeld tot 118.000 man dalen. De regeeringsverklaring constateert, dat Duitschland in 1936 over 600.000 man zal beschikken, Frankrijk over 208.000 man, met inbegrip van de 72.000 in het moeder land gestationneerd. Het verschil is te groot geacht. Frankrijk blijft trouw aan den vrede, zeide Flandin in de Kamer, waar voor Frankrijk onlangs een beroep heeft gedaan op de mogendheden, van wier hou ding veel afhangt voor het algemeen ge voel van veiligheid of onveiligheid van Europa, om binnen het kader van den Volkenbond deel te nemen aan regionale verdragen van wederzijdschen bijstand tegen den oorlog, maar de regeering con stateert, evenals de Britsche, dat nog een groot stuk van den weg moet worden af gelegd alvorens volstrekte veiligheid kan worden gevonden. BUITENLANDSCHE BERICHTEN ENGELAND. BRITSCHE MARINE-BEGROOTING INGEDIEND. Gisteren is in het lagerhuis de marine- begrooting ingediend ten bedrage van rond 60 millioen pond sterling. De eerste lord der admiraliteit ver klaarde, dat de vermeerdering met 3 millioen geen vermeerdering beteekende van den vloot-omvang, want bijna 3 mil lioen zijn bestemd om in de onvoldoend heid van het materiaal te voorzien. Spr. wees er op, dat de Ver. Staten en Japan den weg opgingen van modernisee ring der kapitale schepen en dat Groot- Brittannië niet meer kon nalaten, den zelfden weg te volgen. Amerika heeft van zijn 15 groote slag schepen er 10 gemoderniseerd, terwijl Ja pan van zijn negen linieschepen drie vol ledig en vier gedeeltelijk heeft verbouwd. Tegen het einde van 1936 zal Engeland de in het Londensche vlootverdrag voor kruisers toegestane tonnage geheel en die voor duikbooten toegestane bijna geheel hebben aangeschaft. GRIEKENLAND. BATIG SLOT VAN DEN OPSTAND. In beslag genomen geld vergoedt de kosten. De Grieksche minister van Financiën deelt mede, dat de door den opstand ver oorzaakte kosten op 500 millioen drach men (omstreeks ly, millioen gulden) wor den geschat. Door het in beslag nemen van de vermogens der leiders van de revolutie, die in totaal op een milliard drachmen (15 millioen gulden) worden geraamd, hoopt men echter alle schade voor reke ning van de opstandelingen zelf te kunnen herstellen. ARABIE. AANSLAG OP KONING VAN SAOEDIë VERIJDELD. Drie belagers gedood. Gistermorgen is te Mekka gepoogd een aanslag te plegen op het leven van koning Bin Saoed. Drie gewapende lieden renden op den koning toe, toen deze zich voor de kerk nabij de groote moskee te Mekka be vond. Zij werden alle drie door de lijf wacht van den koning neergeschoten. De aanvallers waren Zeidi's uit Jemen. RUSLAND. RUSSISCH AANBOD AAN JAPAN. Geen machtsvertoon maar pact van non-agressie. De volkscommissaris van Buitenland- sche Zaken der Sovjet-Unie, Litwinof, heeft in een interview met Japansche pers vertegenwoordigers een verklaring afge legd, die van groot belang kan blijken voor het behoud van den vrede in Oost- Azië. Litwinof erkende namelijk in feite de mogelijkheid van een zekere mate van demilitarisatie van de grens tusschen de Sovjet-Unie en Mandsjoekwo, een maat regel, ^elke reeds geruim en tijd door Ja pan wordt verlangd. Te dien einde, zoo zeide Litwinof, is het echter van belang een einde te maken aan den ongunstigen indruk, welke in de Sov jet-Unie is gewekt door de weigering van Japan om het aanbod van Moskou in zake het sluiten van een non-agressiepact te aanvaarden. WEER SPOORWEG-ONGELUK IN SOVJET-RUSLAND. Officieel' wordt medegedeeld, dat op den Orenburg-spoorweg tusschen de sta tions Platowka en Oedarnyi een trein is ontspoord. Twee personen kwamen hierbij om het leven. PER DAG TWINTIG DOODEN EN 650 GEWONDEN. Er zijn thans 52 weken verloopen sinds het Engelsche ministerie van Verkeerswe zen een aanvang heeft gemaakt met de pu blicatie van de wekelijksche statistieken van de verkeersongelukken. In deze periode zijn over geheel Groot- Brittanniö bij verkeersongelukken 7.363 per sonen gedood en 230.067 gewond. Vergeleken bij het aantal dooden en ge wonden in 1934 geven de wekelijksche sta tistieken over de eerste tien weken van 1935 een aanzienlijke daling te zien. In de eerste tien weken van dit jaar werden n.l. gemiddeld per week 125 personen ge dood en 3.339 gewond terwijl die cijfers voor de 42 daaraan voorafgaande weken resp. 145 en 4.8i ITALIAAN S CHE ZEESLEEPBOOT ALS VERLOREN BESCHOUWD. Zij had 18 man aan boord. De tot de Italiaansche vloot behoorende zeesleepboot „Curzola" wordt volgens een officieele mededeeling als verloren be schouwd. De vermiste sleepboot heeft met drie on derofficieren en vijftien man aan boord verleden Zaterdag onder normale weers omstandigheden Tarente verlaten om zich naar Augusta (Sicilië) te begeven. Het laatst werd op Maandagavond een vlot ver loop van de reis gemeld. Sinds Dinsdag zoe ken tal van schepen der in Tarente liggen de eskaders, gesteund door vliegtuigen, naar de vermiste zeesleepboot. Alle pogin gen zijn tot nu toe vruchteloos geweest, zoodat, naar in de officieele mededeeling wordt gezegd, kan worden aangenomen, dat het schip met de geheele bemanning is vergaan. WEG IN DE ALPEN BLIJFT VERSPERD. Door rotsblokken, neergestort tijdens lawine. De hoofdweg die over de Alpen via Rigne en Grenoble de voornaamste verbinding met de Riviera vormt, is nog steeds ver sperd door de enorme rotsblokken, die twee weken geleden door een lawine daar zijn neergeworpen. Men heeft getracht, deze rotsblokken, waarvan enkele minstens vijftienduizend K.G. wegen, met dynamiet op te ruimen, doch het resultaat is slechts geweest, dat er opnieuw stukken van de rotsen zijn neergestort. De top van den berg zelf hangt sedert het vallen van de rotsmassa's als een drei ging boven het dal, en men vreest, dat hy op een gegeven oogenblik, los zal raken, in welk geval de rotsmassa's het geheele dal en de bedding van de Ase zouden vullen. Het zou dan waarschijnlijk maanden du ren, alvorens de weg weder vrij zou zijn. Op het oogenblik werkt een geheel le ger met koortsachtigenijver om den door gang vrij te maken, voor er ongelukken gebeuren. Het verkeer wordt intusschen langs een omweg geleid. KANARIE REDT ELF MENSCHEN. Een kanarie heeft het leven gered van elf bewoners van een huis te Toronto. De kanarie wekte iederen morgen zyn baas met zyn gezang. Toen de vogel een dezer dagen schriller floot dan gewoon lijk werd zijn baas met een schrik wakker, om te constateeren, dat het huis vol rook stond, als gevolg van een brand, die in den kelder was ontstaan. De .twee families, die in het huis woon den, konden thans nog tijdig den verstik- kenden rook ontvluchten. OP IJSSCHOTS AFGEDREVEN VISSCHERS GERED? Volgens een nog niet bevstigd bericht zouden de 78 op een ijsschots in de Kas pische Zee afgedreven vischers allen nabij Astrakan zijn gevonden. Zij zouden zich allen in veiligheid bevinden. De gelden van het Crisis Comité komen voor de volle 100 ten bate van de crlsls-slachtofiers. Bedenk dat bij het vaststellen van Uw bijdrage.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5