TJViutUAG 16 MAART 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 VAN ONZE ADVERTEERDERS. AGENDA BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht ia den morgen van 16 Maart 1935, medegedeeld door het Kon Ned. Met. Inst. te De Bilt. Hoogste barometerst.: 767.1 te Warschau. Laagste barometerst.: 743.8 te Vardö. Verwachting tot den avond van 17 Maart: Meest matige Zuid- Westelijke wind. Zwaar bewolkt tot betrokken, later waarschijnlijk regen, vooral in het Westen. Aanvankelijk zach ter, later iets kouder. Tusschen de depressies in het Noorden en het Westen trekt de rug van hooge druk king zich steeds verder naar het Zuid-Oos ten terug en de drukstijging op de Azoren en ten Westen van Spanje veroorzaakten toevoer van vochtige lucht, zoodat lichte regenbuien reeds tot Midden-Frankrijk doordrongen. In Noord-Scandmavië is vrij zware regen gevallen, in Ierland matige. In Duitschland houdt het fraaie weer met lichte vorst aan. Frankrijk heeft echter reeds geheel betrokken lucht evenals de Britsche Eilanden. In Scandinavië vroor het nog streng on het Midden, maar steeg de temperatuur in het Noorden. Het verdere doordringen van de Westelijke depressie zal ook in onze omgeving betrokken lucht en regen brengen, waarna tijdelijke opkla ring met vrij zacht weer te wachten is. LUCHTTEMPERATUUR. 10.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS euu Van Zaterdagnamiddag 6.34 uur tot Zondagmorgen 5.42 uur; van Zondagnamid dag 6.36 uur tot Maandagmorgen 5.40 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Zondag 17 Maart: voorm. 1.33 uur en nam. 1.51 uur; op Maandag 18 Maart voorm. 2.10 uur en nam. 2.23 uur. Het bleef niet bij theorie. Op het gebied van ordening is trouwens al iets tot stand gebracht in de sociale ver- zekerings-wetgeving en kortelings nog door het wetsontwerp inzake onderne mers-overeenkomsten. De Kath. Staats partij is voor deze wetgeving de groote stuwkracht. Gaarne hadden wij gezien, dat aan deze ondernemers-overeenkom sten de consequentie was toegevoegd: ver bindend-verklaring van de collectieve ar beidsovereenkomsten. Zoo arbeidt de Staatsparty aan de fundee ring van het corporatieve recht, om op deze fundamenten de nieuwe staat op te bouwen. Wie een schurk is. Aan de werkverruiming dient met alle kracht en macht gewerkt te wor den. Maar ons kleine land zit geperst tus schen een internationale crisis. Is het dan geen pure demagogie als de heer Mussert en geestverwanten tot ons volk zeggen: stem op ons en het zal verande ren? Spr. durft beweren: iedereen, die een oplossing van het werk- loozenvraagstuk wéét en het niet concreet mededeelt, is een schurk. Wij echter zeggen het Minister Jhr. De Geer na: „Als God ons niet helpt, is menschel ij ke macht niet in staat ons Nederland- sche volk uit deze moeilykhe- den te helpen". Spr. ging vervolgens ha, wat de Kath. Staatspartij op handelsgebied heeft be reikt: protectie en contingenteering. De in krimping van de agrarische uitvoer-moge- lijkheid zal moeten leiden tot uitbreiding van de industrialisatie. Door de Kath. bon den wordt deze aanpassing voorbereid. In onschuld gekleed! Tenslotte wekte spr. alle Katholieken op trouw te blijven. Op dit keerpunt van de historie mogen we onze banier niet in de steek laten en ons overgeven aan het Na- tionaal-Socialisme, dat zich in een zeer on schuldig kleed voordoet, maar niets anders voorstaat dan een vorm van nieuwe hei dendom: een Hegeliaansche staatsvergo- ding. Na de waarschuwing, die Duitschland ons geeft, is het onbegrijpelijk, dat er nog denkende Katholieken zijn, die meenen, dat het N.-S. hier in een anderen vorm zal verschijnen. Het nageslacht zal u verant woordelijk stellen, wanneer gy de „Goden van den dag" naloopt. Maar een rustige zekerheid zal het geven, eens te kunnen verklaren: we hebben het onze bijgedra gen om de toekomst van ons land te red- .den voor ons dierbaar geloof. (Geestdrifti ge instemming). De voorzitter dankte den spreker voor zyn klare en overtuigende uiteenzetting, die met de grootste belangstelling was ge volgd. Van de gelegenheid, om vragen te stel len, werd door eenige aanwezigen gebruik gemaakt. De heer Geene vroeg, of het feit, dat de regeering winst maakt uit examen-gelden voor de hoofdacte, door spr. niet wordt af gekeurd. Dr. Kortenhorst antwoordde, dat hij deze winst-makerij ook verkeert vindt en de zaak met zijn fractiegenoot Suring zal bespreken. De heeren v. d. Krogt en Hensihg stelden eenige vragen, waarin zij het optreden van prof. Veraart en de K.D.P. verdedigden wat den spr. o.m. aanleiding gaf, om nog maals te wijzen op de houding van den vertegenwoordiger der K.D.P. in de Twee de Kamer, den heer Arts, die öf absent is of zwijgt, die met geen enkel woord het fi nancieel program van prof. Veraart heeft verdedigd of in het Kamer-debat gebracht. De heer Lombert onderstreepte met en kele opmerkingen het door den spr. ge houden betoog. De heer Paardekooper (Hillegom) stelde eenige vragen in verband met de N.S.B. Spr. wees er in zijn antwoord op, dat wij geen geschenken, geen gunsten wil len ontvangen van het nationaal-socialisme. Dit naar aanleiding van de gemaakte op merking, dat in Berlijn een H. Sacraments processie door de nationaal-socialistische regeering is toegestaan. Wij, Katholieken, willen, aldus spr., onze rechten kunnen op- eischen, kunnen veroveren. Op een paar andere vragen van den heer P. is dr. Kor tenhorst naar onzen smaak te opper vlakkig ingegaan, wat we jammer vonden. Intusschen liep het naar twaalven, en de voorzitter sloot met een woord van dank de bijeenkomst, die goed was bezocht, maar waarvoor toch eigenlijk véél meer Katho lieken belangstelling hadden moeten too- nen. HET REGEERINGSCREDIET VOOR DEN MIDDENSTAND. Lezing van den heer J. J. W. Das. Voor de afd. Leiden van de Ver. van den Chr. Handeldrij venden- en Industrieelen Middenstand in Nederland, hield gister avond de heer J. J. W. Das, inspecteur v. d. Ned. Middenstandsbond te Amsterdam, in „De Vergulden Turk" een lezing over „Het regeeringscrediet voor den midden stand". Behalve een groot aantal belangstellen den waren ook aanwezig enkele leden van de R.K. en Neutrale Middenstands- vereeniging en de Bemiddelings-commis- sie van het Crisis-crediet Rijnland. De voorzitter van de afdeeling, de heer C. Schout ging voor in gebed, waarna hij allen hartelijk welkom heette om vervol gens direct het woord te geven aan den spreker van dezen avond. Na een kort inleidend woord, waarin spr. wees op de thans heerschende crisis, stond hij in den breede stil bij de over heidsbemoeiing inzake den steun aan den middenstand. Dat de overheid hierbij geen gemakke lijke taak heeft, maar ook met een nood lijdende schatkist zit, werd voorts aange toond. Hulp is door den middenstand aan de regeering gevraagd in den vorm van cre- diet. Na een uiteenzetting gegeven te heb ben van wat feitelijk de middenstand betee- kent, waarby spr. aantoonde, dat deze staat tusschen arm en rijk, wat in geen geval wil zeggen: „zonder eigen kapitaal begonnen ondernemingen", zette de heer Das het een en ander over een goed ge leide administratie uiteen. Hij betoogde dat hiervoor goed achter de debiteuren heen moet worden gezeten en de voor raden niet te groot moeten zyn in ver band met de eigen middelen en omzet, en dat een goed overzicht van de onkosten noodig is. Vraagt men crediet, dan zal men aan deze eischen moeten voldoen. Menige middenstanders, vragende om crediet, is dan ook in vele gevallen te laat geweest met de aanpassing. Het onlangs uitgebrachte rapport van het Econ. Instituut voor den middenstand wees eveneens in deze richting. Tot de huiseigenaren zeide spr., dat beter tegen wat lage huren kan verhuurd worden, dan dat huizen langen tijd leeg staan. Sprekende over dekking van crisis-cre- dieten, die, indien mogelijk, binnen vyf jaar moeten worden afbetaald, wees hij erop, dat het risico in elk crediet zooveel mogelijk moet worden beperkt. Het uitgeleende geld, dient over het al gemeen niet te vast te zitten. De banken dienen daar dan ook voor te waken. De crisis-credieten, die aan rendabele bedrijven worden verleend, dienen ook afgelost te worden. Er moet een vry groote mate van zekerheid zijn, dat deze credie- ten kunnen worden afgelost. Degenen, die crisis-credieten verkrijgen, zullen al het mogelijke doen om aan hun verplichtingen te voldoen. Of de hulp door de ergeering verstrekt voldoet aan redelijke eischen, dient afge- wacth. Hebben de Kamers van Koophandel door de toegezegde regeeringshulp al vele zakenlieden geholpen, zij hopen evenzoo velen nog te kunnen helpen; echter dient hierbij bedacht te worden, dat deze steun alleen aan serieuze aanvragers kan wor den verstrekt. Voortgaande, stond spr. nog enkele oogenblikken stil by de noodzakelijke kos ten voor de aanvragen, die zeer consciën tieus worden beoordeeld, eq waaraan de Ned. Middenstandsbank niets verdient. Geen enkele aanvrage wordt lichtvaardig afgewezen. Dat geen heil verwacht moet worden i van ongezonde crediet-aanvragen, aldus eindigde spr., laat zich, aldus de ervarin gen van den laatsten tijd, zeer goed be grijpen. Na een korte pauze werden nog enkele vragen gesteld, die uitvoerig werden be antwoord, waarna de secretaris, de heer P. van der Tas de vergadering op de ge bruikelijke wijze sloot. DE LEIHUTENTO. De bekroningen. De Leïhutento draait. Velen komen zien wat deze bijzondere tentoonstelling aan merkwaardigs biedt en we zyn er van over tuigd, dat zy niet telurgesteld zullen zijn. Maar.nog meerderen kunnen komen en zeker worden nog meerderen ver wacht. Het bestuur had gehoopt, dat ook H. M. de Koningin de tentoonstelling met een bezoek zou vereeren, doch gisteren werd een telegram ontvangen, dat H. M. tot haar leedwezen de tentoonsteling niet kan be zoeken. De schoolkinderen hebben tegen ge redu ceerden prijs des morgens toegang. De sluiting zal Dinsdagavond plaats heb ben, terwijl dan tevens de prijzen zullen worden uitgereikt aan de bekroonden. Deze bekroningen werden als volgt toe gekend: Afdeeling Gobelin: le prijs mej. van der Swan, Rijnsburg, kunstvoorwerp, 2e pr. mej. M. Batenburg, beker van den heer Will ems. Eervolle vermelding mej. Se- gaar. Afd. Kantklos en Frivolité: le pr. mevr. Swaan de Bruin, kunstvoorwerp, 2e pr. mej. P. J. Otto, idem. Afdeeling Smyrna: le prys mevr. Eg- gink—Pijl, zilveren medaille van H. K. H. Prinses Juliana. Afdeeling Kruissteek: le pr. mej. B. Bur gerhout, geldprijs. 2e pr. mevr. Maas, ver gul zilveren medaille van de Ver. tegen Drankmisbruik. Eervolle vermelding Zus ter L. Snauw, Oegstgeest. Afdeeling Pitriet: 2e prys Inzending pa tiënten „Voorgeest", geldprijs.. Afdeeling Weefwerk: le prys mej. Rol- iandet, verguld zilveren medaille van den heer v. d. Heyden. Afdeeling Haak- en Breiwerk: le prijs mevmr. L. van der Kop, Scheveningen, kunstvoorwerp. 2e pr. mevr. EgginkPijl, zilveren medaille va nden heer Wykmans, 3e pr. mevr. Nieboer, verguld zilveren me daille tentoonstellingsbestuur. 3e pr. mevr. G. H. H. Ruys Schellingerhout, kunstvoor werp. Eerv.olle vermelding mevr. A. de WolfWoldendorp. Idem mej. M. W. F. Stol. Afdeeling Schilderwerk op zijde of flu weel: le pr. mej. W. A. Berkvens, Rotter dam, verguld zilveren medaille van dr. Poortman, 2e pr. mej. J. M. Pieters, geld prijs. Afdeeling Borduurwerk: le pr. Zuster Chr. J. van den Berg, Oegstgeest, zilveren medaille van den heer van Mens. 2e pr. mej. S. P. Nieboer, Oegstgeest, id. van den heer Segaar. 3e pr. mej. B. J. C. Huisman, kunstvoorwerp. Eervolle vermelding mej. T. Donker, Rotterdam. Afdeeling Houtsnijwerk: le pr. W. D. Regeer, beker tentoonstellingsbestuur, 2de pr. J. H. Verhaar, Roelofarendsveen, zil veren medaille van den heer Maas. Eervol le vermelding T. van Dyk, Oegstgeest, ld. W. van Wendel, Voorsohoten. Afdeeling Figuurzaagwerk: le pr. D. Roo- denburg, Voorschoten, fruitschaal van den heer Brouwer. 2e pr. M. van Harskamp, Hazerswoude, medaille van den heer Maas (zilver). Eervolle vermelding Chr. van den Berg. Id. H. C. C. J. Hoogenraad, Scheve ningen. Afdeeling Scheepsmodellen: le pr. Mar. Kikkert, geldprijs, 2e pr. P. W. Eradus, zil veren medaille van de Kon. Begeer. Eer volle vermelding W. van Steenbergen. Afdeeling Meccano: le pr. Meccanoclub, zilveren medaille van den burgemeester. 2e pr. Th. Yperlaan, kunstvoorwerp. Afdeeling Vliegtuigmodellen: le prys J. van den Ber, zilveren medaille van de fa. Maartens Afdeeling Diversen: le pr. P. Schoenma ker, Abbenes, beker hoofdbestuur „Den nenheuvel", 2e pr. A. J. Jutte, verguld zil veren medaille „Mercurius", afd. leiden, 2e pr. mej. Locher Chr. J. S., kunstvoor werp. 3e pr. Heilige Geest Weeshuis, zil veren medaille van den heer v. Swieten de Blom, 3e pr. G. M. Feynebuik, verguld zilveren medaille tentoonstellingbestuur. Eervolle vermelding P. J. Heemskerk, Roe- lofarendsveen, id. P. J. Zwart, id. J. Gys- man, id. Y. Planting, Gorredyk. Afdeeling Schilder- en teekenwerk: lste prijs J. H. Maas, zilveren medaille van H. M. de Koningin, id. Abr. Kop, geldprijs, id. H. Th. Schuilenburg, Den Haag, verguld zilveren medaille van den heer Couvee, id. J. W. Segaar, kunstvoorwerp, id, M. van de Brander, kunstvoorwerp, id. J. Talens, zil veren beker van den heer Batenburg, 2e prijs Carel Marke, verguld zilveren me daille tentoonstellingsbestuur, id. mevr. Rackee, zilveren medaille tentoonstellings bestuur, id. W. J. Verweer, zilveren med. tentoonstellingsbestuur, id. Hendr. van der Steen, zilv. med. van den heer v. Swieten de Blom. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Ned.-Belgische ruil colleges. Als uitvloeisel van de indertijd tusschen de Belgische en de Nederlandsche regee ring getroffen overeenkomst inzake zgn. ruilcolleges, zal professor Verdijen, hoog leeraar in de Nederlandsche taal- en let terkunde aan de universiteit te Luik, op Maandag 18 en Dinsdag 19 dezer, telkens om 2 uur. een college over een onderwerp uit de geschiedenis der Nederlandsche let terkunde geven aan de universiteit alhier, in een der zalen van het voormalig acade misch ziekenhuis aan de Boerhaavestraat. Bij de politie is een heerenrywiel te be vragen. SIGARENMAGAZIJN JAC. DE ROODE. Hedenmiddag heeft in perceel Mare- singel IA de opening plaats van het sigaren magazijn van den heer Jac. de Roode. De hoek MaresingelHaarlemmervaart heeft een prachtige verbetering door nieuwbouw ondergaan en de heer de Roode heeft hier zeker geen slechte plaats uitgekozen. In sigaren, sigaretten, tabak en rookgerei is hier ruime voorraad en voor de omwonen den zal deze nieuwe zaak een groot gemak blijken te zijn. Wij wenschen den heer de Roode, met zyn nieuwe zaak, die getuigt van dege- lyken opzet, veel succes. TEEKEN GEVEN BIJ RICHTING- VERANDERING. Streng politie-optreden. De Commissaris van Politie deelt mede, dan, ondanks de voortdurende waarschu wingen, het geven van een teeken door wielrijders, bestuurders van motorrijtui gen, enz. die van richting veranderen, nog zeer veel achterwege blijft. Vooral wielrij ders maken zich aan dit euvel schuldig ten nadeele van de verkeersveiligheid. Ten einde de nalatige bestuurders tegen zichzelf te beschermen en eveneens ten bate van de overige weggebruikers, zal met ingang van morgen door de politie streng tegen de overtreders worden opgetreden. BUURTCOMMISSIE-HOOIGRACHT. Gisterenavond werd in Restaurant „Den Burcht" een vergadering gehouden van de Hooigrachtbewoners, die allen per circu laire tot by woning waren uitgenoodigd, ter nadere bespreking der versieringsplan nen bij de a.s. Lustrumfeesten. De voorzitter der commissie, de heer J. Splinter, was tot zijn spijt verhinderd aan wezig te zyn. In zijn plaats trad als voor zitter op de heer J. KarstenSj die na ope ning der vergadering de aanwezigen wel kom heette en een kort openingswoord sprak. De voorzitter herinnerde aan het vo rige Lustrumfeest in 1930 en aan de toen tot standgekomen straatversiering, waarbij vooral de verlichting op den voorgrond trad. Hoewel deze verlichting toen in alle op zichten uitnemend voldaan heeft, meende de commissie thans meer het accent te moe ten leggen op bloem- en vlagversiering. Immers de Lustrumfeesten vinden plaats op het eind van Juni, juist als de dagen op zijn langst zijn, en eerst pas om tien uur des avonds de verlichting kan worden ontstoken. Slechts één, hoogstens ander half uur komt dan eigenlijk de versiering tot haar volle recht. Tot een 5-tal bewoners van de Hooi gracht, die geacht werden daartoe in staat te zyn, richtte de commissie het verzoek een plan tot versiering in te dienen. Door twee van de vyf genoodigden werd hieraan gevolg gegeven, die beiden een teekening met kostenberekening indienden. Uit deze beide ontwerpen werd dat van den heer J. J. van Weerlee gekozen. De heer van Weerlee kreeg hierop gele genheid zyn ontwerp te toonen en nader toe te lichten. Het plan-Weerlee mocht na bespreking de* algemeene instemming der vergadering verwerven. In het plan van Weerlee in de bloem-en vlagversiering domineerend, terwijl een matige indirecte verlichting aan het geheel des avonds een verhoogd feestelijk aanzien zal geven. Hierna werd uitvoerig gesproken over de kosten. De leden der commissie zullen de be woners bezoeken en hen met het aanbie den van een inteekenlijst in de gelegenheid stellen, van hun belangstelling en mede werking te doen blijken. De aanvankelijk ingeteekende bedragen geven hoop, dat de commissie er in slagen zal het benoodigde bedrag by een te bren gen, doch dan mag geen enkele Hooigracht- bewoner zich onttrekken, maar moet ieder spontaan meewerken. Aan dit laatste wordt natuurlyk niet ge twijfeld. De commissie zal ieder gaarne in de ge legenheid stellen zyn (haar) bijdrage, het zij in één, hetzij in termijnen te storten. Na bespreking van nog eenige onder geschikte punten, werd besloten, na de rondgang van de commissie, weder een ver gadering van alle bewoners te houden. Nadat de voorzitter een woord van dank had gericht tot de aanwezigen voor hun be toonde belangstelling, werd de zeer ge slaagde vergadering gesloten. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 1003. J. van Weizen Jzn., Leiden, Rapenburg 92, boekbinderij. Overl. E.: J. van Weizen, d.d. 9 Mrt. 1935. 6490. Bouwbedrijf J. v. Weizen J. v. d. Nat, Leiden, Gerard Brandstraat 4, aan nemers en bouwondernemers. .Venn.: J. van Weizen (H.V.) Venn.: J. v. d. Nat (H.V.) De Leidsche Boekhandelaren zullen ter gelegenheid van de Boekenweek, welke dit jaar zal worden gehouden van 31 Maart tot 6 April, o.a. een lezing organiseeren. On derhandelingen zijn loopende met den K.L. M.-gezagvoerder W. van Veenendaal, die aangezocht werd om een causerie te hou den over het vliegwezen en vliegliteratuur. In druk is verschenen het jaarverslag der 3 October-Vereeniging, uitgebracht in de Januari-vergadering van dit jaar. LEIDEN. Maandag, R. K. Slagerspatroonsvereeniging „St Pelagius", spoedvergadering, Hotel „Central", 8.30 uur. Woensdag. Propagandistenvergadering „Dr. Schaepman", Romanus-zaal, 8.15 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei- wordt waargnomen door de doktoren: Jas- perse, Lahr, Poortman en Hovens Gréve. De Zondagsdienst der doktoren to Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Bertel, teL 3302. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 11 tot en met Zondag 17 Maart a.s. waarge nomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, tel. 136; A. J. Donk, Doeza- straat 31, tel. 1313 en C. van Zijp, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest tel. 274. GRAAL-HOEKJE. WAT WIL JE WORDEN? Als Graallid heb je iederen dag leeren bidden: „Heer laat uit my groeien, waar Gy me voor gemaakt hebt". En je bidt het vaak, den eenen dag vu rig, den anderen dag minder vurig, maar je vraagt iederen dag opnieuw of datgene uit jou mag groeien, wat God voor alle eeuwen voor "jou had weggelegd. Wil je daaraan nu meewerken? Niet voor niets zet de Graal juist in den H. Vastentijd haar Apostolaat van de Moe der in. Alle jonge meisjes moeten zich be wust zijn, dat zij tot één van deze drie ca- tagoriën zullen gaan behooren n.l.: reli gieus, ongetrouwd, getrouwd. In al deze kan men heilig worden, 100 pet. Apostolin zijn en de taak van Moeder, hetzij in na tuurlijken, hetzij in bovennatuurlijken zin beoefenen. De religieuzen streven naar hoogere vol maaktheid. De ongehuwden hebben ook 'n roeping te vervullen. Juist nu," nu het voor de vrouw gemakkelijker geworden is, in alle kringen en alle milieus door te dringen, kan iedere vrouw de vrouwelijke geest verfijnen en opvoeren. Zij kan ook heel haar vrouwe lijkheid geven in: de ziekenverpleging, de kinderverzorging, de jeugdvorming, als wo- ninginspectrice. sociale werkster en in an dere sociale beroepen. Geen enkel leven hoeft doelloos te zyn. Ook voor het huwelijk geldt het Graal- schietgebed. Ongeveer 75 pet. van de meis jes zal toch voor het huwelijk bestemd zyn. Weten de meisjes, dat goede Katholieke huwelijken het middelpunt zijn van Chris tus' Rijksuitbreiding? En vooral, dat de goede echte Katholieke vrouwen, de hei lige Moeders, het huisgezin naar God stu wen. Welnu, Graalleden, begrijpt dan je taak. Durven jullie de moeilijkheden aan, die dat met zich mede brengt Durven jullie dat ideaal „'n heilig Moeder te zijn" door alles heen vasthouden? Ben je zelf hiervan zoo diep overtuigd en diep doordrongen, dat je ook anderen kan stuwen en dragen? Voor deze mooie taak heeft de Graal haar Apostolaat van de Moeder gezet juist nu, in den tijd van versterving en onthou ding. Graalleden, benut den tijd. Maak hem mooi. Maak je klaar voor je groote taak, die je wacht misschien over enkele jaren, misschien zelfs heel gauw. BIOSCOPEN. Trianon. In plaats van een film op het witte doek is er deze week op het tooneel van Trianon iets bijzonders te doen, want in plaats van bewegende figuren, huppelt nu Henriëtte Davids zoover haar omvang dat toelaat over het tooneel in de revue „Gaat dat zien". Het spreekt wel van zelf dat Hen riëtte Davids voor het amusement in deze revue op voortreffelijke wijze zorg draagt, maar wie daaruit zou concludeeren, dat deze revue aan schoonheid en streeling niet zou geven, wat een revue vereischt, vergist zich. Er zijn hier tal van taferee- len, die een lust zijn voor de oogen, zooals de droom in sneeuw en ys, het saluut van alle landen en het optreden van de Retti- chinis in hun balletdansen, waarvan die in Biedermeyer-costume wel de charmantste was. Ook Henriëtte Davids verscheen in bekoorlijke avondtoiletten voor het voet licht, natuurlyk afgewisseld door haar be kende creaties als Na Druppel, de Kran tenvrouw en dergelijke, zoodat in deze revue de goede smaak voortreffelijk werd gehandhaafd. Het behoeft geen betoog, dat Henriëtte de clou van deze revue is, dat haar qptreden met gejuich werd be groet en iederen keer met applaus werd be sloten en gebleken is weer, dat zij van haar oude kracht nog niets heeft ingeboet. Deze revue staat sterk in het teeken der politiek en de talrijke hatelijkheden op de nieuwe spelling van Minister Marchant, op de hooge belastingen en het toelaten van vreemdelingen in ons land vielen wel zeer in den smaak. Van deze scènes waren er enkele zeer geslaagd. Het optreden van Henriette Davids, Is. Zwaaf, Berry Kievits, Ferry de Rooy en de Rettichinis in hun fameuse danspresta- ties heeft het publiek een paar aangename uren bezorgd. Deze revue bewijst, dat het meer de qualiteit is dan de quantiteit, die een revue tot een succes kan maken. Voor de pauze werden Henriëtte Davids en verschillende van haar medewerksters

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2