'AMES RUBRIEK VOORTAARS-COMBINATIES. DE LENTEWIND WAAIT DE KORTSTE WEG is de rechte lijn, maar niet altijd de beste! Daarom maakt U vaak een omweg 'en dat is maar goed ook! Zoo zou het ongetwijfeld de kortste weg zijn, als U uw kleeren kant en klaar thuis kreeg. U weet uit ervaring, dat dit niet de beste weg is. Er mankeert nog al eens wat aan. Neem de moeite van een kleinen omweg en U wordt ruim schoots beloond. Zend 36 ct. 6 ct. (voor porti) aan postzegels bij Uw brief in (of doe uw bestelling per postwissel of per giro, no. 125025) en binnen enkele dagen ontvangt U een keurig patroon. Maat en nummer van het gewenschte model s.v.p. duidelijk vermelden! Hierbij eenige aparte modellen, welke bijzonder geschikt zijn voor het a.s. voor jaar. Al staat het manteltje wel het eerst afgebeeld, toch willen wij beginnen met de bespreking van de japon. Deze japon nu, (no. 862) is een jeugdig, slankmakend mo del, dat niet veel gar neering behoeft, omdat het de snit is, welke de japon versiert. Als stof kieze men een soepele, halfwollen stof, zooals crêpe de laine, of afghalaine. Het lijfje is misschien wel wat ingewikkeld, doch de japon is de moeite van het maken zeker waard! Het befje in het lijfje is gedrappeerd en sluit rond den hals, niet strak maar losjes, met een nonchalant geslagen knoop. Van achteren is de japon gewoon recht. De mouwen zijn poffend tot aan den elleboog en vallen dan strak naar den pols toe, waar zij in een puntje uitloopen. Om het middel komt een zeer smal ceintuur tje. De rok is klokkend en loopt in vier banen. De mantel, welke 861 is genummerd, kiezen wij in dezelfde kleur, doch van een dikkere stof. Kan men de juiste kleur hierbij niet ver krijgen, schaf u dan lie ver een donkerder, dan een lichtere kleur aan. De mantel bezit geen revers, daar de kraag al reeds tamelijk ruim valt. De mantel zit niet nauwsluitend en is, evenals de rok van de jurk, geklokt. De mou wen zijn wijd, maar loo- pen bij den pols smal uit. De ceintuur is gemaakt van de zelfde mantelstof, sluitend met een sier lijke, moderne gesp van metaal of ver chroomd zilver. De kraag is dubbel geno- Niet gemakkelijk, maar fraai. men; het bovendeel is van een lichte stof, naar de kleur van de bef op de japon. Een handig lezeresje maakt er zelf een vlug hoedje bij! GEMAKKELIJKE GERECHTEN -te Voor haar, die van een vlug te bereiden schoteltje houden, willen wij enkele re cepten laten volgen. Eieren worden over het algemeen veel gebruikt bij het klaar maken van een koud schoteltje. En nu de eierenprijzen niet hoog zijn, kan eenieder zich wel een extra eiergerecht veroorloven. Hieronder een tweetal goede recepten: Gevulde omelette. Dit gerecht is bestemd voor 4 personen; men neme 46 eieren; dl. (3 eetlepels) melk; wat peper en zout; 1 theelepel Maggi's Aroma; 30 gram boter; dan als vulsel: ong. 10 eetlepels gesmoorde spina zie, dikke tomatenpurée, garnalen-ragout, vleesch- of vischragout (een van deze drie, naar keuze). Klop de eieren, roer er de Maggi's Aro ma en de melk door, voeg er wat peper en zout bij en giet het mengsel in een koe kenpan, waarin de boter heet is gemaakt. Roer voortdurend in het stollend meng sel, zoodat het eerst bovenliggende later beneden komt en zoodoende alles vlug stotlt zonder uit te drogen; zorg er voor, dat deze bewerking niet te ruw wordt uit gevoerd en dat de gaatjes dadelijk zich weer vullen met vloeistof, zoodat de ome- lette steeds als een geheel de pan blijft bedekken. Houd op met roeren, zoodra geen vloeibaar ei meer aanwezig is en alles gelijk dik is, maar vooral niet droog. Rol dan de omelette in de pan op en laat ze op een schotel glijden. Maak over de lengte tot bijna aan de uiteinden een snee tot op den schotel toe, buig de zijden iets uit elkaar en vul de daardoor ontstane breede gleuf geheel met het intusschen warm ge maakte vulsel, zoo, dat dit boven de ome- lette uitkomt. Dien het gerecht zoo warm mogelijk op. Koude gegarneerde eieren. Koude gegarneerde eieren voor 4 per sonen; benoodigd: 4 harde eieren, 4 ansjo- visjes: plukje tuinkers of kropje sla; 1 volle eetlepel kappertjes; een theelepel Maggi's Aroma; wat peper en zout; 2 thee lepeltjes azijn. Begin met de ansjovissen eenige uren in koud water te zetten (liefst met toevoe ging van een scheutje melk); maak ze schoon door er de graat uit te nemen en het vischvleesch daarbij in vier „filets" te verdeelen; laat ze goed droog uitlekken. Maak de tuinkers of kropsla schoon, wasch ze zorgvuldig en droog ze losjes tusschen een doek. Bedek nu 4 kleine bordjes of schoteltjes elk met een laagje sterkers of fijn geplukte kropsla, leg in het midden een hardgekookt ei, met de punt naar boven en aan den breeden kant goed vlak bijgesneden. Laat de ansjovisfilets van de punt van het ei op gelijke afstanden naar beneden loopen, leg in het midden (waar de filets elkaar raken) een paar kap pertjes en gebruik de overige kappertjes om er een randje van te vormen rondom het ei. OOK DE KOUS IS AAN MODE ONDERHEVIG. De mode acht de kous van groot belang; hiervan zijn zich nog te weinig vrouwen en meisjes bewust. Weet gij wel, lezeres sen, dat ieder seizoen zijn eigen kousen mode heeft? Natuurlijk ondergaan de kou sen slechts een zeer kleine, dikwijls nauw merkbare wijziging, maar de „kousen mode" verandert! De waarde van de zijde kousen hangt gedeeltelijk af van de kwaliteit der zijde, welke men er voor gebruikt, en gedeelte lijk van het aantal werkuren, welke men er in de fabrieken aan besteedt. Toch ligt het niet alleen aan de zijde, maar ook aan den snit van de kous. Let eens op: een goedkoope kous heeft lang niet zulk een coupe als een dure kous en ook de afwer king is minder in de puntjes. Aan de wijze, waarop de hiel van een kous is afgewerkt, kan men de kwaliteit van de kous het best beoordeelen. Wanneer men wil weten, of de kous een goede coupe bezit, draai het baan dan om uw hand heen en ziet, of het aantal verminderde steken van de kuit tot den hiel groot is; is dit aantal nauwelijks merkbaar, dan kan de kous u te groot zijn en na de eerste wasch hangt zij al slobbe rig en uitgerekt om den hiel. Kousen zonder naad hebben bijna altijd een slechte snit. Van kousen zult ge het langst plezier hebben, wanneer men ze draagt met dat doel, waarvoor men ze kocht, waarmede wij willen zeggen, dat men geen uitstapjes of wandelingen gaat maken met een rag fijne zijden kous aan! Bij avondkleed in g is de dunne, zijden kous nog altijd favoriet. Toch valt ook hierin weer een wijziging te bespeuren. Men probeert nu de grof geweven, openge- wekte kousen voor avonddracht te lancee- ren, doch het dient gezegd, dat men in deze poging slechts ten deele slaagt. En waarom zouden wij ook een grove, opengewerkte kousen aantrekken? Is de zijden kous bij avondkleeding niet veel eleganter? Wanneer U uw kousen lang goed wil houden, trek de kousen des morgens dan niet achteloos aan. Zie toe, dat de naden op haar juiste plaats komen te zitten en stop direct het kleine gaatje, dat zich ver toont. Welke schoen dit voorjaar? Dit is een belangrijke vraag, waarmede zich misschien reeds meer dan de helft van onze lezeressenschare zich heeft op gehouden. Welnu, wij kunnen uw nieuws gierigheid ten deele bevredigen Bijgaand prentje geeft enkelen der nieuwe voorjaarsmodellen weer. Misschien zullen er onder u zijn, die de nieuwe schoentjes niet zoo elegant kun nen vinden, dan de schoentjes, welke het vorig seizoen werden gedragen, maar min der praktisch zijn zij zeker niet! En waar om zouden wij onze voeten ook geen prak tische schoenen geven. Hebben zij hier dan geen recht op? Moeten zij bij velen van ons niet den geheelen dag staan of loo pen? Welnu, wat is dan gemakkelijker dan een schoen met een driekwart hoogen hak. Nu zal men zeggen: bijgaande modellen zijn wellicht als wandelschoen bedoeld. Neen, toch niet. Zelfs bij het avondtoilet worden tegenwoordig schoenen met een driekwart hoogen hak gedragen. Zeker, minder elegant is het dan de sierlijke hooggehakte schoentjes, maar bij vele da mes zullen dergelijke avondschoenen heusch niet onwelkom zyn. Laat ons even bijgaande modellen be spreken, want een bespreking zijn zij ze ker waard. Het eerste voorbeeld dan is een sierlijk schoentje van lakleder (dat er elk seizoen opnieuw weer „in" komt), ge garneerd met slangenleer, dat er in sier lijke banen is ingelegd. De hak is iets hoo- ger dan die van een wandelschoen. De bandjes bezitten een dwarsbandje, dat recht over den wreef loopt, maar meer als versiersel is aangebracht dan tot het geven van een i gen steun. Het tweede voorbeeld is een schoentje, dat in het vorig jaar ook wel werd gezien, doch in het komend seizoen ook in ge kleurd leder verkrijgbaar zal zijn. Deze schoen is eveneens van lakleer vervaar digd en ook weer gegarneerd met slangen leder. De schoen sluit met een breeden, zijden veterband, eindigend in een sier lijke strik. Het derde en laatste model is meer een schoen, welke door wat oudere dames graag wordt gedragen. De sluiting ge schiedt door de rekbaarheid, welke de elastieke bandjes, gevlochten tusschen de lederen bandjes, bezitten. De halfhooge hak maakte den schoen tot een echten wan delschoen en is bijzonder praktisch voor haar, die veel moeten loopen of staan. De wandeltijd komt weer! En daarmee de sportkleeding. Een moderne wandeljapon, welke tevens iets sportiefs heeft, is no. 859. Deze japon kan uitstekend worden gemaakt, van zijde tricot en van het zeer dunne jerseygoed, dat tegenwoordig in den handel is en veel voor sportkleeding wordt gebruikt. De jurk kan worden vervaardigd in elke sportieve kleur; wil men er een wandel- japon van maken, kies dan een gedempte, zachte kleur. De bewerking is vrij eenvoudig. Het lijf je bezit slechts enkele schoudernaadjes, welke ook van achteren doorloopen, het geen men op het kleine prentje ernaast kan Om het middel komt een leergevlochten ceintuur, in de kleur van de garneering, of wel in de kleur der japonstof. De rok heeft iets klokkends en behoeft niet zoo nauw sluitend te zijn. Kraag en manchetjes zijn van een lichte stof, afgezet met een smalle, gekleurde bies. De sluiting aan den hals geschiedt door middel van een drukkertje. De kleine borstzak dient meer als versie ring. Deze japon zou men, wanneer men haar wil maken voor een groot meisje, ook kun nen vervaardigen met korte mouwtjes, welke gewoon recht tot aan den elleboog reiken. Een keurig jurkje dan voor de zo merdagen, en voor die dagen, waarop het zonnetje ons al toestaat overdag zonder mantel uit te gaan. EEN SPORTIEF MANTELPAKJE Een sportief mantelpakje is no. 860, dat gemaakt werd van een grove Engelsche tweestof, of heerenstof. De jas behoeft met haar panden niet ver over elkaar te vallen, hetgeen bij een mantelcostuum niet noodig is. De voorpanden zijn recht, slechts een beetje uitloopend, om een goeden vorm te verkrijgen. Het achterpand kan in ééns of in twee- en worden geno men. De kraag en de revers moeten onberispelijk zitten. Kraag en revers worden gevoerd met mantellinnen van een degelijk soort. Mantellinnen dat hard en stijf is, is van een mindere kwaliteit. Beter doet men mantel linnen te nemen, dat vrij slap aan voelt, doch dat veel langer mee kan dan het stijve, dat reeds na een eersten re genbui verkreukt. De mouwen zijn recht en hebben aan den pols eenige knoopjes als gar neering. De rok heeft één heel die- j f pe plooi, welke half open wordt gedra gen. Als garneering werd ook hier weer een aantal knoop jes bevestigd, waar van de ondersten een los knoopsgat heb ben De lengte van den rok is als bij een daagsche japon. Een lederen ceintuur sluit om het middel. Om de sportiviteit van dit mantelpakje te verhoogen, leggen wij aan weerszijden van het jasje een groote, opgestikte zak, waarin het een en ander wordt opgebor gen, dat wij op reis of tijdens een wande ling noodig kunnen hebben. Wat voor de vrouwelijke schoonheid wordt gedaan In de Vereenigde Staten zijn niet min der dan 50.000 schoonheidssalons, welke 75 mil li oen gulden per dag verdienen. Een cursus in schoonheidsbehandeling duurt van 500 tot 1000 uren, welke zich onge veer over 6 maanden uitstrekken. Vanwege het steeds grooter wordend aantal lief hebbers voor deze cursussen zijn de exa mens steeds moeilijker geworden en tegen woordig is het lang niet gemakkelijk in Amerika een diploma te verwerven als schoonheidsspecialist. De meeste diploma houders beginnen zelf een schoonheidsin stituut; in deze branche schijnt dan ook de minste malaise te heerschen! Over het algemeen zijn de dames, die de schoonheidssalons bezoeken, boven de 40 jaar. Niet zelden komt het voor, dat een dame een rekening van 30.000 gulden aan haar specialist heeft te betalen, wanneer de „patiënt" haar geheele gelaat in enkele weken heeft laten behandelen. En dan zwijgen wij nog maar van het groote risico, hetwelk aan een dergelijke „absoluut on schadelijke" behandeling gepaard gaat. Was het immers niet vóór kort in Enge land, dat een schoonheidsspecialist een proces werd aangedaan van de familie van een zijner cliënten, welke laatste haar schoonheid met den dood moest bekoopen. DE SCHOONMAAK IN HUIS Dat het voorjaar in de lucht hangt, dat behoeven wij feitelijk niet eens meer te schrijven; dat is al bekend. Hebben wij alreeds niet heimelijk uitgerekend, hoe veel weken ons nog van den officieelen lentédatum scheiden? Natuurlijk, een ieder, die van zonlicht en vroolijkheid houdt, snakt naar den zomer, vooral na zoo'n tam wintertje, als wij dit jaar heb ben meegemaakt! En als wij over voorjaar spreken, dan zullen de meeste huisvrouwen met zeke ren schrik weer denken aan den onver- mijdelijken schoonmaak. Maar kom, waar om zouden wij ook daar niet met frisschen moed aan gaan beginnen. Staan ons niet allerlei moderne hulpmiddelen voor het huishouden ten dienste en wordt het ons soms niet gemakkelijk gemaakt door de stofzuigers, de electrische apparaten en de comfortabele kooktoestellen, welke rook noch asch achter laten en onze maaltijden in een minimum van tijd gaar maken? Laten wij ons eens een oogenblikje den tijd gunnen en een wandeling door de ka mers van onze woning maken en laten wij dan eens speciaal onze aandacht vestigen op de aankleeding der huiskamer. Wij, met onze moderne begrippen over binnenhuis architectuur, zijn wel verwend bij de huis vrouwen van nauwelijks 2030 jaar gele den. Wij hebben de stofnesten van meu belen, gedrappeerd met pluche en kwas ten, de overgordijnen met tierlantijntjes en fluweelen randen, aan den kant gezet. Licht en lucht hadden wij noodig en aan deze eischen beantwoorden de moderne meubels en gordijnen ten volle! Maar toch, als wij zoo eens rondzien, dan valt ons oog nog op verscheidene kleinere dingen, wel ke feitelijk niet meer in de moderne om geving passen, maar die wij maar laten hangen of staan, waar zij zich bevinden, eigenlijk meer uit sleur. De overdadigheid van schilderijen-in-dikke-lijsten heeft wel iswaar afgedaan, maar hoe vaak wordt een huiskamerbekleeding nog niet bedorven door de muurversiering, welke slecht werd gekozen of door een oud, verschoten ta pijt, dat mét de ouderwetsche meubelen had moeten worden vervangen door het moderne twist of door een sierlijk Samoa- tapijtje, dat tegenwoordig zoo voordeelig kan worden aangeschaft en zich toch zoo volkomen aanpast bij onze meubeltjes. Ook het behangsel dient onze aandacht te hebben. Goedgekozen behangsel kan een huis- of slaapkamer zoo machtig veel op- vroolijken. En wat hebben wij niet een rijke keuze in de moderne dessins. Bonte bloemen en guirlandes hebben afgedaan en daarvoor in de plaats vindt men een ruime sorteering smaakvolle, gedempte streep- en blokdessins, welke in geen en kele moderne huiskamer mogen ontbreken. Weinig huisvrouwen zijn echter nog niet op de hoogte van het groote nut, dat het afwaschbaar behangsel ons geeft. Welis waar is de aanschaffing iets duurder dan van het gewone behang, maar deze kosten worden ruimschoots vergoed door de duur zaamheid ervan. Het indanthren-gekleurd behangsel biedt ons een massa voordeelen en geeft ons de voldoening, dat het steeds helder en frisch en, wat meer zegt, steeds kleurecht blijft. Kleurecht behangsel is echter niet nieuw; in het midden der 19e eeuw versierde dit behang reeds de kamermuren der welge- stelden, doch alleen zij konden zich dit veroorloven, omdat de aanschaffingskos- ten zeer duur waren. Later, op het eind der vorige eeuvC', scheen er in den handel een neiging te komen om alles zoo billijk mogelijk te fabriceeren. De kleuren wer den goedkooper, maar voordeel bood het niet, omdat de schelle kleuren niet bestand bleken te zijn tegen de zon en het licht. Eerst in den aanvang van deze eeuw slaagde men er in door aanwending van speciale scheikundige proeven, de kleuren zoo echt te maken, dat zij, ook al zou het behangsel tientallen van jaren worden ge bruikt, immer hun frissche, vroolyke kleu ren bleven behouden. Ook als overgordijnen kunnen de kleur echt geweven stoffen ons zulke goede diensten bewijzen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 16