Rispiip«,*ir ZATERD^ 16 MAART 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 11 BEZOEKT A.s. Zondag wordt gespeeld: TERREIN A. 12% uur: LEIDEN III—V. C. H. vr iendschappelij k) TERREIN B. 2 uur: LEIDEN A-JUN.—N. V. C. B-JUN. (afd. B. jun.-comp.). TERREIN D. 2 uur: KOLP. BOYS A-JUN.—S. N. A. A-JUN. (afd. B. jun.-comp.). TERREIN A. 2 uur: LEIDEN ll-S.M.C. I 2e klasse D. H. V. B. Enirée 10 cent. !-? V i ROEIEN NJORD. Het bestuur van de Studenten Roeiver- eeniging Njord is samengesteld als volgt: G. J. ter Poorten, praeses; H. Neeb, ab- actis; A. F. Deutman, quaestor; J. F. B. Bok, H. J. du Pon, J. Kolkman, E. W. de Jonge, commissarissen. PAARDENSPORT ZUID-HOLL. JACHTVEREENIGING. De Z. H. J. V. organiseert op Zaterdag 23 Maart een jachtrit. De meet is om 2.15 uur op het terrein bij den ingang van het St. Bavo-gesticht te Noord wij kerhout. Einde circa 4 uur bij Huize Vogelenzang te Vogelenzang. Jagermeester: C. J. Speel man; fieldmaster: W. M. Driehuizen. Mevr. Speelman zal met een auto voor rijden, om toeschouwers de punten aan te wijzen, waar de' jaoht het best te zien is. WANDELSPORT WANDELTOCHT ROTTERDAM—BRUSSEL. Onder auspiciën van de N. U. W. zal een 150 K.M. marsch RotterdamBrussel op 2526 Mei a.s. plaats vinden. Het eind doel zal de Wereldtentoonstelling zijn, waar de deelnemers officieel ontvangen zullen worden in het Nederlandsche Pa viljoen. SCHAKEN SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Promotie en degradatie. Gisteravond speelden Taveno I en Lei derdorp II in „Patrimonium" alhier hun tweeden wedstrijd. De eerste wedstrijd werd de vorige week door Leiderdorp II met 82 gewonnen, zoodat Taveno I slechts geringe kansen had, zich in de tweede klasse te handhaven. De uitslag werd de volgende: Taveno I Leiderdorp II K. KanbierH. Corts 01 A. SjardijnF. Beurze xx J. ScharlooC. W. Corts 0—1 H. J. NeuteboomW. E. Christiaanse 10 W. v. d. BroekA. Bregman xx J. VerduinG. J. Corts 10 J. JansenC. Meinema 10 W. C. GeradsD. Cannoo 10 J. Snel—W. W. Los 1—0 J. PetietS. A. Regers 10 Totaal 6xx2xx Van de beide afgebroken partijen is minstens één voor Leiderdorp II gewon nen, waarschijnlijk alle beide partijen, Ta veno heeft echter dezen wedstrijd gewon nen en dus ditmaal vrij wat beter ge speeld, dan in vorige wedstrijden. Leider dorp II zal nu promoveeren naar de 2e klasse. DE HAAGSCHE SCHAAKBOND. De competitie. In de hoogste groep dezer competitie zijn nog de volgende wedstrijden gespeeld: Disc. Disc. IIH. Westerkw. I 5%4% en H. Arb. Schaakcl. IDisc. Disc, in 5%— 4%. Door deze laatste overwinning is de onderste plaats waarschijnlijk voor D. D. III, dat nog slechts één wedstrijd moet spelen en wel tegen den kampioen dezer groep, het Leidsch Schaakgenootschap I. Het is echter niet te denken dat dit een overwinning voor de Hagenaars zal wor den, want L.S.G. I won van D. D. H met 64. Deze wedstrijd is vastgesteld op Vrijdag 22 Maart in Den Haag. De stand luidt nu als volgt: gesp.gew.gel.verl.v.t.pnt. L. Sch. Gen. I H. Chr. Sch.v. I 5 Disc. Disc. II 5 Res. Sch.cl. I 4 H. Westerkw. I 4 H. Arb. Schel. I 6 Disc. Disc. Ill 5 53317 3 1 1 2525 7 3 2 27%—22% 6 2 2 22%—27% 4 1 1 2 1822 3 1 1 4 2535 3 14 1931 1 INTERACADEMIALE WEDSTRIJDEN De Interacademiale Scherm-, Boks- en Turn wedstrijden zullen hier ter stede op 19 en 20 Maart a.s. plaats vinden. Het volledig programma der wedstrijden luidt: Dinsdag 19 Maart: Schermen: 10 uur: Personeel Floret; 13.30 Equipe sabeL Geb. „Tot Nut van het Algemeen" aan de Steen- schuur. Turnen: 10 uur, zal op een dag gehouden worden, in het Gymnastieklo kaal aan de Pieterskerkgracht. Woensdag, 20 Maart: schermen: 10 uur: personeel degen; 13.30 Personeel sabel. Gebouw „Tot Nut van het Algemeen". Boksen: Aanvang 10 uur op Sociëteit Mi nerva. GEMENGDE BERICHTEN MIJNONGELUKKEN. Een doode en een zwaar gewonde. De gehuwde mijnwerker, de Oostenrij ker L. B., uit Eygelshoven is in de onder- grondsche werken van de mijn „Juliana" onder afvallend gesteente geraakt. De ongelukkige was op slag dood. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. In de staatsmijn „Emma" werd de mijnwerker v. D., uit Hoensbroek onder af vallend gesteente bedolven. Hij werd in ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht. KIND OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag is op den Eersten Wormen- schen Weg te Apeldoorn het 2%-jarige dochtertje van de familie Peeneman vóór de ouderlijke woning door een vrachtauto van de firma Salomons overreden en op slag gedood. Het lijkje is naar het Alge meen Ziekenhuis vervoerd. Den chauffeur treft geen schuld. INCIDENTEN BIJ DE A'DAMSCHE COLPORTAGE. Brigadier gevallen. Vrouw met kind door ruit gedrukt. De gebruikelijke colportagetochten van de N.S.B. te Amsterdam hebben gister avond op den Adm. de Ruyterweg en om geving wederom tegenmaatregelen van anti-fascistische zijde uitgelokt. De politie moest eenige malen met den gummistok optreden om volksmenigten te verspreiden. Te kwart voor tien kwam tijdens een der gelijke actie een brigadier van het bu reau Adm. de Ruyterweg ter hoogte van de apotheek „De Krommerdt" te vallen, waarbij hij schaafwonden aan zijn linker hand opliep en pijnlijk aan den borstkas werd getroffen. De politieman kon echter zijn dienst blijven waarnemen. Later op den avond werden tijdens een charge van de politie in de Jan Evertsen- straat een vrouw met kind door de vluch tende menigte door een winkelruit gedrukt. Het ongeval liep betrekkelijk goed af; het kind bleef ongedeerd, de vrouw kreeg eeni ge snijwonden. Ook in Oost, met name in de Dapper- buurt, heeft de politie toen daar rumoer dreigde te ontstaan, colporteurs en hun aanhang moeten verspreiden. Hier behoef de van den gummistok geen gebruik te worden gemaakt. KNOEIERIJ IN BOEKHOUDING. Tekort van ƒ8000. Bij de Vereeniging „Ziekenzorg" te En schede, die het Neutrale Ziekenhuis exploi teert zijn knoeierijen in de boekhouding ontdekt. Het was den laatsten tijd opgevallen, dat de administrateur der vereeniging buiten sporige uitgaven deed. Er werd in verband daarmede een on derzoek ingesteld, dat leidde tot de ont dekking van de verduistering. Het totaal tekort bedraagt minstens 8000. De politie heeft de zaak thans in handen en stelt een verder onderzoek in. DE MOORD TE RUMPT. Moordenaar heeft berouw. 'De zestigjarige B., die j.l. Maandagoch tend onverhoeds een 70-jarige kerkgangster met een bijl doodsloeg, is thans tot bezin ning gekomen. Aanvankelijk toonde hij niet het minste berouw, maar thans heeft hij, bericht de „Telegraaf", uit het Huis van Bewaring in Utrecht een brief geschre ven aan zijn broer, waarin hij zegt niet te kunnen begrijpen zoo iets te hebben ge daan en diep berouw over het gebeurde te hebben. Men deelt nog mede, dat vóór den moord geen woordenwisseling heeft plaats gevonden, doch dat H. plotseling achter de vrouw is aangehold en den doodelijken slag heeft toegebracht BERUCHTE POOL AANGEHOUDEN. Zijn arrestatie door de politie te Antwerpen verzocht De Centrale Recherche te Amsterdam heeft in een perceel aan de Prinsengracht een 37-jarige Pool aangehouden, wiens ar restatie telefonisch was verzocht door den commissaris van de gerechterlijke politie te Antwerpen. De arrestant heeft zich n.L daar ter stede aan een ernstige oplichting schuldig gemaakt, in welk verband hij bij verstek tot vier jaar gevangenisstraf was veroordeeld. GEEN „STIKGAS". In de N.S.B.-vergadering. Naar aanleiding van het incident in de N.S.B.-vergadering \te Den Bosch, waar een dosis „stikgas" op de vergadering zou zijn losgelaten, deelt men aan de „Prov. N.-Brab. Ct." mede, dat er van stikgas ab soluut geen sprake is. Het fleschje bevatte eenvoudig een broomkali-oplossing, die weliswaar het reukorgaan niet aangenaam streelt, doch ver afstaat van levensgevaar lijk gas. Ook van een schorsing der verga dering is hoegenaamd geen sprake geweest. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Kantonrechter mr. J. W. H. N. Nicolai. Allereerst had zich te verantwoorden v. d. M. uit H o o g m a d e, die zich niet had aan gesloten aan de Bloembollencentrale en zonder het bezit te zijn van een teeltver gunning bloembollen had geteeld. Ver dachte voerde aan, dat hij geen bloembol len had geteeld, doch land had verhuurd waarvan de huurders geen huur hadden betaald. Hij had toen het land teruggeno men waarin men bloembollen had gepoot. Hij had de bollen nimmer gerooid en al leen de bloemen gesneden. Uit de getuigen verklaringen bleek eveneens, dat verdach te geen bollen had gerooid doch alleen bloemen had gesneden. De ambtenaar overwoog in zijn requisitoir dat verdachte de bloembollen dus niet had gehad of ge teeld als bedrijf en vorderde daarom vrij spraak. De verdedigster mr. v. Taalingen v. Dols uit Haarlem kon kort zijn in haar pleidooi, doch stond er op dit toch schrif telijk over te leggen en verzocht den kan tonrechter schriftelijk vonnis te wijzen waarin de vrijspraak gemotiveerd was aan gegeven, omdat deze aangelegenheid van groot belang is voor de geheeel omgeving. J. J. die destijds langs den Westkanaal- weg onder Ter Aar een ernstig verkeers ongeval heeft veroorzaakt, welke zaak was aangehouden om een onderzoek in te stel len naar verdachtes geestesvermogen, kwam thans opnieuw aan de orde. Voor verdachte die zelf niet was verschenen, kwam op diens vader. De kantonrechter deelde mede, dat uit het geneeskundig rap port niet was gebleken, dat verdachte on toerekenbaar kon worden verklaard en verdachte's toestand niet in verband kon worden gebracht met deze zaak. De amb tenaar vorderde gelet op de omstandighe den ven verdachte schuldigverklaring zon der het opleggen van straf, waarmede de kantonrechter kon meegaan. L. J. de Gr. uit Bodegraven, die ver stek liet gaan werd wegens ovetreding der arbeidswet, na het hooren van den verba lisant veroordeeld tot 2 maal 3.subs. 2 maal 1 dag. v. H. uit Hazerswoude, had. de visscherijwet overtreden door ondermaat- sche snoek te vangen en te behouden. Als verbalisant werd gehoord de rijksveld wachter K. die de snoek had gemeten. Ook in tegenwoordigheid van verdachte had hij zulks laten zien en toen de snoek weer in vrijheid gesteld. Verdachte ontkende, dat de visch in zijn tegenwoordigheid was na gemeten. Verbalisant deelde voorts nog mede, dat deze verdachte hiervoor bekend staat en de visch onder de maat poot in het water v. van Elswijk, waar hij vischrecht heeft en ze dan later daar weer tracht te vangen als ze aan de maat zijn. Eisch ƒ5 subs. 2 dagen, waarop verdachte opmerk te werkloos te zijn. Kantonrechter: ja maar werkloozen moeten zulke dingen dan juist niet doen. Het blijkt: ledigheid is des dui vels oorkussen. Veroordeeling ƒ2.50 subs. 2 d. F. J. v. d. B. uit Boskoop had de al- gemeene politieverordening dier gemeen te overtreden, door op Zaterdagavond door de Dorpstraat te fietsen wat verboden is. Verdachte had er zich op beroepen alleen op het pedaal van zijn rijwiel te hebben gestaan. Verbalisant K. verklaarde, dat hij zoodanig had gestaan, dat hij toch reed. Verdachte hield toen een omstandig ver haal alsof de borden ter plaatse niet goed waren geplaatst. Noch kantonrechter, noch ambtenaar gingen hierop in en overeen komstig den eisch werd verdachte veroor deeld tot 2 subs 1 dag. Een drietal jongelui v. D., B. en Sch. hadden zich schuldig gemaakt door op den hoek van de BruggestraatRaadhuisstr. te Alphen te staan voor het winkelpand van de fa. B. O. Verdachten beweerden voor de étalage te hebben staan kijken. Verbalisait verklaarde evenwel, dat hij was opgebeld door de betrokken winkelier en toen hij kwam aanrijden had gezien, dat verdachten met de rug naar het winkel pand stonden. Toen verdachten hem even wel zagen, draaiden zij zich plotseling om. Eisch 2 subs. 1 dag. Uitspraak ƒ1 subs. 1 dag. v. K. uit Nieuwkoop werd wegens overtreding der visscherijwet, na het hoo ren van verbalisant B. veroordeeld tot 2 maal 2.50 met teruggave der hengels. Hierna kwam aan de orde de Uitgestelde zaak tegen V. de L. en Sch. Jr. en Sr. uit Zegveld en Bodegraven wegens overtr. der jachtwet. Verdachten hadden er zich op beroepen vergunning te heb ben. De nu gehoorde getuigen beweerden de vergunning te hebben opgezegd, doch uit hun verklaringen bleek niet, dat zij het persóonlijk hadden gedaan. Ze hadden wel op een stuk papier geteekend, doch of verdachte dat had bereikt, was hun on bekend. De kantonrechter maakte deze ge tuigen de opmerking, dat zij het verdach ten persoonlijk op moesten zeggen. De ambtenaar was dan ook van meening, dat verdachten niet bekend waren geweest van de opzegging en vorderde vrijspraak. Uitspraak conform. De landbouwer B. uit Hazerswoude was ten laste gelegd een doode koe niet te hebben aangegeven ter secretarie en naar de noodslachtplaats te hebben over- gebraoht. Verdachte beriep er zich op, dat hij een en ander had opgedragen aan ze kere G. terwijl hij 2 doode koeien had ge had, waarvan 1 was vervoerd, doch het andere beest was besmet zoodat geen mensch het beest wilde pakken of vervoe ren, hij had daarom gevraagd of de auto van de Destructie uit Overschie het beest niet weg kon halen. Het was toegezegd, dat een en ander zou worden verzocht, totdat verbalisant A. PI. kwam die hem verbaliseerde, waarna hij het dier niet dan met groote moeite heeft weggebracht. Bo vendien had hij later bloedvergiftiging ge kregen. Verbalisant A. PI. beweerde aanvankelijk dat B. geen aangifte had gedaan. Woensdag was het beest dood gegaan en Donderdag had hij hem gezegd, dat hij het dier weg moest brengen, toen zulks Vrijdagmorgen nog niet was gedaan, heeft hij hem verba- liseerd. Als getuige a décharge werd nog gehoord G. uit Hazerswoude, die verklaar de overeenkomstig verdachte en eveneens beweerde dat het beest niet om beet te pakken was, en was verzocht om vervoer per wagen van de Destructie. De ambte naar achtte verdachte schuldig, doch wenschte geen straf op te leggen gelet op de omstandigheden. Uitspraak conform. Zw. uit Nieuwkoop had geen regis ter bijgehouden ingevolge de voorschrif ten der tarwewet en tarwe en bloem ge kocht onder benaming van ochtendvoer, etc. van Gebrs. V. uit Ter Aar. Verdachte beriep er zich op, dat een controleur hem gezegd hads dat hij geen register bij be hoefde te houden. Later heeft hij dit wel gedaan, dooh is hiermede geëindigd toen in langen tijd geen controleur meer kwam. De betrokken controleurs werden nu als getuigen gehoord, die zich slecht konden indenken verdachte te hebben gezegd, dat hij geen register bij behoefde te houden. Dit geldt alleen voor kleine winkeliers, doch niet voor een bedrijf en omzet als verdachte heeft. De kantonrechter: waarom maakte u geen bemerking aan Gebrs. V. dat werd gefactureerd onder de benaming van ochtendvoer, etc.? Verdachte: omdat ik verplichting had. Ik bestelde evenwel tarwebloem. Voordeel bleek verdachte niet te hebben genoten en min of meer te goe der trouw. Eisch 20.subs. 10 d. Uitspr. 10.subs. 5 d. Gebrs. V. uit T e r A a r kwamen vervol gens voor 't beklaagdenhekje wegens over treding der arbeidswet. Verdachten die samen één onderneming hebben hadden er 2 arbeidslijsten en 2 arbeidsregisters op nagehouden, zoodat de controle onmogelijk bleek. Verdachten beriepen zich er op, dat de hoofdinspetceur zulks had goedgekeurd. Als getuige werd gehoord de controleur der arbeidswet K., die een en ander uit eenzette en pl.m. 2 jaar bleek te hebben gewacht alvorens verdechten te hebben verbaliseerd. Over en weer bestreden ver dachten en verbalisant elkaar, daar deze laatste volhield verdachte voor ieder feit meerdere malen te hebben gewaarschuwd. De ambtenaar vond het verweer onaanne melijk en de handelwijze zeer ernstig en vorderde tegen ieder der verdachten een geldboete van 2 maal 100, subs. 2 maal 2 maanden. De kantonrechter rekening hou dende met de omstandigheden, dat deze aangelegenheid eenige jaren had geduurd, en knoeierij niet was gebleken veroordeel de ieder der verdachten tot ƒ20.subs. 4 dagen. Een geldboete van 6000.== geëischt. Dezelfde verdachten stonden vervolgens terecht wegens overtreding der tarwewet, nl. het in voorraad houden en verhande len van belangrijke hoeveelheden tarwe meel en bloem, totaal werd genoemd ruim 263.000 K.G., die niet waren ingeschreven in het voorgeschreven register der tarwe wet. Blijkens de dagvaarding zou door de handeling van verdachten de controle on mogelijk zijn geworden, daar verdachten de tarwe en bloem hadden gekocht van de fa. Ballegooien uit Sliedrecht onder de be naming van ochtendvoer, vavo-rood en vavo-wit en dergelijke benamingen en deze aan verschillende bakkers en winke liers hadden verkocht onder de benaming van ochtendvoer, mout, enz. Bovendien hadden zij de winkeliers er toe aangezet of medegedeeld, dat een en ander niet in het tarweregister vermeld mocht en/of be hoefde te worden vermeld. Het landbouw crisisfonds was hierdoor voor een groot be drag benadeeld. Verdachten gaven de fei ten toe, doch beriepen er zich op, dat zij genoodzaakt waren zoo te handelen om hun bedrijf gaande te houden. Door de sanee ring der meelbedrijven hadden zij geen meel kunnen betrekken van de fabrieken, omdat zij uitgesloten waren wegens leve rantie aan een bakker, die het brood 1 ct. onder den prijs verkocht. De fa. Balle gooien was dan ook de eenige firma waar zij tarwebloem of bloem konden betrek ken. Geldelijk voordeel hadden zij niet ge noten. De winst bedroeg slechts 75 ct. per 100 K.G. waar het loon etc. nog af moest. Zij hadden dus niets meer dan commis sieloon genoten. Als getuigen werden ge hoord een drietal ambtenaren der tarwe wet. Volgens de berekeningen dezer amb tenaren was het landbouwcrisisfonds be nadeeld voor een totaal bedrag van 8400, en dan nog laag gerekend. Wie echter dit bedrag had opgestoken, genoemde firma of verdachten was niet juist na te gaan, doch volgens de ambtenaren zouden bei den dit wel hebben genoten. Verdachten ontkenden dit pertinent. Zij noemden in koopprijs en verkoopprijs, die echter niet klopte met de boeken der fa. B. volgens getuigen. Aanvankelijk had men bij de crisistuchtstrafwet ook de meening gehad, aldus verdachten, dat zij de hoofdschuldi gen waren en waren zij beboet tot ƒ6000, welke straf later is teruggebracht op 3 maanden uitsluiting. Zoodat zij 3 maan den geen vita-tarwe kunnen verhandelen. Zij bleven er bij het landbouwcrisisfonds niet te hebben benadeeld. De kantonrech ter vond het echter eigenaardig, dat ver dachten voor niets zouden hebben ge knoeid. De ambtenaar overwoog in zijn re quisitoir dat het wettig en overtuigend be wijs was geleverd. Hij kwalificeerde een en ander als knoeierij op grooten schaal. Moeilijk was na te gaan door wie het land bouwcrisisfonds was benadeeld. Eigenaar dig vond de ambtenaar het echter ook, dat verdachten zulks zouden hebben gedaan zonder eenig voordeel. Hij vorderde tegen ieder der verdachten een geldboete van.. f 6000 subs. 9 maanden hechtenis met open baarmaking van het vonnis. Verdachten beriepen er zich nogmaals op geen voordeel te hebben genoten, dan pen gewoon commissieloon en bepleitten uiter ste clementie. Uitspraak en veroordeeling van ieder der verdachten tot een geld boete vanƒ2500, subs. 3 maanden hech tenis met openbaarmaking van het von nis. In totaal dus een boete van ƒ5000, subs. 6 maanden. Waar geen woonplaats is vermeld wonen verdachten te Alphen aan den Rijn. LUCHTVAART VERKEERSVLIEGTUIG NEERGESTORT. 2 do oden, 3 gewonden. Een verkeersvliegtuig van den dienst op Palestina is op ongeveer 10 mijlen ten Oos ten van El Arisch neergestort. 2 passagiers werden gedood, 2 zwaar en 1 licht gewond. De bestuurder brak beide beenen. Twee andere pasagiers bleven ongedeerd. WILEY POST PROBEERT HET NOG EENS. Doch tevergeefs. De bekende eenoogige vlieger Wiley Post is te Los Angeles met het vliegtuig „Winnie Mae" opgestegen voorx een nieuwe poging om een stratosfeervlucht te maken naar New-York. Hij was gehuld in een speciaal voor dit doel gefabriceerd costuum uit asbest, in den vorm van een soort duikerspak, dat electrisch werd verwarmd, om den vlieger tegen de koude te beschermen. Even na den start liet Wiley Post het landingsgestel vallen om den luchtweer- stand te verminderen. Evenals bij zijn vo rige vlucht had hij zich dus ook thans de moeilijke taak gesteld, op den „buik" van zijn vliegtuig te landen. Post rekende op een gemiddelde snelheid van 480 K.M. per uur, zoodat hij den afstand San Francisco New-York zou afleggen in den fantasti- schen tijd van zeven uur. Uit Cleveland (Ohio) wordt gemeld: Wi ley Post is alhier zonder incident geland. Hij zag zich genoodzaakt zijn poging, om door de stratosfeer naar New-York te vliegen, op te geven wegens gebrek aan zuurstof. DE LUCHTR00VERS VAN H0ITIKA. 217. Nu kwamen de drie mannen weer te voorschijn. Zie zoo, die heerschappen zijn we kwijt en misschien wel voor goed. Als we nu eerst eens iets konden gaan eten! Ze gin gen het huisje binnen, maar legden eerst hun baarden en snorrén netjes buiten op een rijtje neer. 218. Terwijl de drie mannen binnen druk gingen zitten praten, zwierf Piet nog zoo'n beetje rond het huis en zag opeens een boom, waar cocosnoten aan hingen. Hij de boom in.... schuddenklimmen en al gauw rolden er een aantal vruchten omlaag. Hij pakte er vier bij de lange haren en droeg de vracht naar huis.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11