DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 75-TARIG BESTAAN VAN BLOEMBOLLENCULTUUR" 26ste Jaargang DONDERDAG 14 MAART 1935 No. 8064 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bjj vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 regel DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Heel erg vaag. Een liberale verkiezingsactie in Zuid- Holland is Dinsdag te Voorschoten geopend met een vergadering, waarop prof. C. W. de Vries een rede heeft gehouden. Deze spreker eindigde zijn rede met den wensch uit te spreken, dat „tegen de ver kiezingen voor de Tweede Kamer natio nale lijsten worden ingediend". De „par tijschappen", zoo sprak hij, moeten door het „nationale burger blok" opzij worden gezet. Dit alles is heel erg vaag. Wij vermoeden, dat de liberale spreker op 't oog heeft een samen-gaan, een geza menlijk marcheeren, in een zekere eenheid, van alle partijen, behalve de socialistische. Als dan dit marcheeren geschiedt onder leiding van de liberalen, dan is de zaak zéker nationaal in orde aldus schijnt de opvatting te zijn van prof. de Vries. De R. K. Staatspartij zal echter voor zulk een „nationale" samenwerking niet te vinden zijn. Zij wil gaarne een nationale samen werking van partijen, maar dan, vanzelf sprekend op voet van gelijkberechtigd- heid dier partijen, in positieven zin: niet, primair, a n t i dit of dat. V Onrechtvaardige salarissen. Als in 1937 het octrooi der Ned. Bank afloopt, dan zal dit grondig moeten wor den herzien. Terecht wijst „De Tyd" hier tijdig op. En het blad voert aan de verschrikke lijk hooge bezoldigingen van de directeu ren, in vergelijking waarmee de inkom sten van de hoogste functionarissen in den Staat, van hen, die in de wetenschap een wereldreputatie genieten, heel gering zijn. De heeren hebben wel iets laten vallen. Doch er blijft voor elk toch nog wel een slordige halve ton jaarlijks over een bedrag dat in 1925 en daaromtrent wel dubbel zoo hoog was. Dergelijke salarissen zijn onrechtvaar dig.... ten opzichte van degenen, uit wier zakken ze tenslotte worden gehaald. Bij een instelling, die totaal van den Staat afhankelijk is, kunnen dergelijke exessen worden afgesneden. Dat kan en dat móet dan ook. Als het niet kan geschieden voor 1937, dan heel zeker in 1937, wanneer, zooals gezegd, het octrooi afloopt. V De mijnwerkers. Zooals men weet, hebben de particuliere mijnen een nieuwe loonsverlaging aange kondigd. De mijnwerkersbonden hebben eenstem mig verklaard, dat het reeds lage loon niet lager kan, niet lager mag. De Regeering schijnt van hetzelfde gevoelen te zijn. Mgr. dr. Poels heeft op ondubbelzinnige wijze van zijn invloed op een groot deel der georganiseerde mijnwerkers gebruik gemaakt en geadviseerd, om een afwijzend standpunt in te nemen. De „N. R. Crt." is daarover niet goed te spreken! 't Is ook eigenlijk al te gek, dat een priester zich inlaat met de dingen van stoffelijken aard. De regeling daarvan kan men toch fei telijk beter overlaten aan de paladijnen van het echte liberalisme, die b.v. verkon digen, dat een loon a 11 ij d nog lager kan!.... Intusschen is over het lot van de betrok ken arbeiders in de mijnstreek nog niet beslist. Er wordt nog onderhandeld. En ons medeleven gaat naar de delvers en de hak kers in de mijnkelders, die de dichter Jac. Schreurs M.S.C. liet bidden tot Jezus Christus: Zoo menig onzer kwam vroeg thuis Vol wonden, bloed en kolengruis, Dit moet gij niet vergeten; Een huis vol kinders en vol nood En 't loon, o Jesu, is niet groot, Ontferming als we ons dagelij ksch brood Soms wel wat bitter eten. Dat het dagelijksch brood niet nog bit terder worde!.... REDE VAN DEN DIRECTEUR-GENE RAAL VAN DEN LANDBOUW. „Afgezien van eventueele valuta- en beta lingsmoeilijkheden behoeft de toestand in het bollenbedrijf niet pessimistisch ingezien te worden, mits er voor wordt gewaakt, dat de produtie binnen zekere grenzen blijft". Op de hedenmiddag in 'het Krelagehuis te Haarlem gehouden bijeenkomst ter her denking van het 75-jarig bestaan van Bloembollencultuur, heeft de directeur-ge neraal van den Landbouw, ir. A. L. H. Roebroek, de openingsrede houden. Spr. zeide, dat zijn eerste woord tot den land- en tuinbouw in zijn ambt van di recteur-generaal gericht wordt tot de Al- gemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur, waarin hij zich verheugt, omdat hij weet te spreken tot beoefenaars van een tak van den Nederlandschen tuin bouw, die door haar energie voor den land en tuinbouw veel hebben gedaan. De be langstelling der overheid in het bollenbe drijf, dat met eere de Nederlandsche naam in vele landen bracht, is wel ver diend. Hier zit een groote economische beteekenis aan vast. Spreker ging de groei van die beteekenis na. De export naar Groot-Brittannië al dus spreker heeft altijd bovenaan ge staan. In het bijzonder na den oorlog heeft de bloembollencultuur een groote vlucht genomen, maar door de daarop gevolgde terugslag, is zij zeer ernstig getroffen. Dit is in veel mindere mate dan bij andere voortbrengselen van onzen bodem een ge volg van handelsbelemmeringen, door bui- tenlandsche regeeringen in het leven ge roepen. Ten aanzien van invoer belem merende maatregelen, verkeeren de bloem bollen in een betrekkelijk gunstige positie. Spr. wees op de komende openstelling der Amerikaansche grenzen voor narcissen. Dat de bloembollencultuur toch in groo te moeilijkheden is geraakt is o.a. te wij ten aan het feit, dat de groote productie- vermeerdering tot 1930 door het buiten land niet dadelijk blijvend kon worden opgenomen. De vraag liep terug, zoodat het bloembollenproductieapparaat niet meer aansloot met de afzetmogelijkheid. Het bedrijf leed aan overproductie, waar door lage prijzen ontstonden. Bovendien liet Groot-Brittannië en o.a. Scandinavië den gouden standaard los. Volgens spr. zullen ook de betalingsmoeilijkheden in de toekomst eerder toe dan afnemen, ze ker ten aanzien van den export naar Duitschland. Tot het toelaten van de be taling van in 1934 naar Duitschland uitge voerde bollen op de clear in grekening wor den onderhandelingen in Berlijn gevoerd voor de medewerking der Duitsche regee- rmg. In 1935 echter zullen betalingsmid delen slechts in zeer beperkte mate ook voor bloembollen naar Duitschland be schikbaar kunnen worden gesteld, wat een aanmerkelijke exportvermindering betee- kent. Van groot belang is het dus voor heel het land, dat een flinke organisatie hier leiding kan geven. En deze organisatie heeft haar zegenrijke arbeid gedurende 75 jaar verricht. Spr. schetste dan de ontwikkeling van de lubileerende vereeniging en somde op, wat zij, zij het met veel strijd, tot stand heeft gebracht. De regeering bleef niet achter, wat blijkt uit het volgende: In de Rijkstuinbouw school heeft de streek een belangrijke in stelling gekregen met bevredigende resul taten van het onderwijs. Voorts is van be lang geweest hét onderzoek van prof. Blauw op het physiologisch laboratorium in Wageningen. De plantenziektenkundi- gen dienst heeft veel resultaat gehad. Het bloëmbollenonderzoekingsinstituut te Lis- se vormt met het laboratorium voor Mi- crologie en het laboratorium voor Entho mologie, het instituut voor Phytopatholo- gie. Ook de buitenlandsche voorlichtings dienst is van bijzondere beteekenis. Ten slotte heeft de overheid zich gemengd in de saneering van het bedrijf. De sanee- ringsmaatregelen van 1935 brachten in krimping van den teelt en verbetering in de prijsregeling, waardoor de prijzen op redelijk niveau gehouden werden. Ook is daardoor uitbreiding van den bollen teelt in ons land tot buiten de grenzen van de eigenlijke bollenstreek belangrijk verkleind. Afgescheiden van de eigenlijke saneeringsmaatregelen, zijn de productie kosten en de kosten, die op den export drukken, waar mogelijk, nog verlaagd. De saneeringsmaatregelen gaan uit van de idee, dat de productiekosten gedeeld moe ten worden. De onderlinge wedstrijd in het verleden spoorde aan tot de grootst mogelijke individueele krachtsinspanning, maar de vraag is gewettigd, of men moet doorgaan zich al te zeer door deze concur rentiezucht te laten beheerschen. Het kan een algemeen belang zijn, dat op dit ge bied het individueele inzicht plaats make voor een saamhoorigheidsgevoel. Afgezien van eventueele valuta- en Detalingsmoe- lijkheden, behoeft de toestand in het, bol lenbedrijf niet pessimistisch ingezien te worden, mits er voor worde gewaakt, dat de productie binnen zekere grenzen blijft. [Die „eventueele", „mogelijke" beta lingsmoeilijkheden zullen, naar spr. even te voren*zeide, volgens zijn meening wer kelijkheid worden; zelfs zouden volgens hem die betalingsmoeilijkheden „eer der toe dan afnemen". Als deze meening juist is, dan zou er o.i. toch wel ernstige reden zijn, om den toestand in het bollen bedrijf wél pessimistisch in te zien! Wij willen hopen, dat de toekomst lichter zal zijn, dan de dreigende vooruitzichten]. BINNENLAND WEL MACHINES IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. Aldus besluiten een groot aantal fabrikanten op de vergadering te Amersfoort. Te Amersfoort werd Dinsdag een verga dering gehouden van een groot aantal be langrijke sigarenfabrikanten, zoowel uit Noord- als uit Zuid-Nederland, wier fabrie ken geheel of gedeeltelijke gemechani seerd zijn. Op deze vergadering hadden uitvoerige besprekingen plaats naar aan leiding van de actie welke gevoerd wordt tot belemmering van de machinale siga- renindustrie. Uit aan de pers verstrekte berichten omtrent een op 8 Maart in den Haag ge houden vergadering door belanghebbenden bij de sigarenindustrie zou de indruk kun nen worden gewerkt, dat bijna de geheele Nederlandsche sigarenindustrie zou strijden tegen de machines. Daarentegen spraken de op deze vergadering aanwezige fabri kanten, werkende met een 6000-tal perso neel zich unaniem uit, dat het nóch in het algemeen belang nóch in dat der sigaren industrie zou -zijn, de ontwikkeling der techniek in dat bedrijf tegen te gaan. De sigaar zou daardoor duurder worden, het gebruik verminderen, en de werkloosheid grooter worden. Besloten werd met alle gepaste middelen zich daar tegen te verzet ten. Heden heeft, aldus lezen we in de „Tel." te 's-Gravenhage een conferentite plaats gehad tusschen werknemers en werkgevers in de Nederlandsche sigarenindustrie on der leiding van prof. mr. Aalberse, waar op de aangekondigde loonsverlaging voor de arbeiders, die begin April zou plaats hebben, punt van discussie uitmaakte. De „Tel." verneemt, dat men van werk nemerszijde onder bepaalde omstandighe den met zulk een loonsverlaging genoegen zou willen nemen. Deze omstandigheden zouden dan aldus moeten worden omschre ven, dat in het tabaksbedrijf het handwerk de plaats der machines weer zou hebben ingenomen. HET CONFLICT BIJ DE ORANJE NASSAU-MIJNEN.. De Rijksbemiddelaar, prof. Aalberse, heeft benoemd tot arbiter in het geschil tusschen den R.-K. Mijnwerkersbond en den Prot. Mijnwerkersbond eenerzijds en de directie der Oranje Nassau-mijnen an derzijds over de toegepaste 3 pet. loonkor- ting bij vier dagen arbeid, mr. dr. Ch. H. van Otten, advocaat en procureur te Maas- trecht. Twee vliegongelukken MILITAIR JACHTVLIEGTUIG VERONGELUKT. Bestuurder zwaar gewond. Hedenmorgen omstreeks 11 ur is het mi litaire jachtvliegtuig D. 16, bestuurd door den reserve sergeant-vlieger Weber nabjj Gilze-Rijen verongelukt. Het toestel is to taal vernield, de bestuurder werd ernstig gewond. Omtrent dit vliegongeluk vernemen wij nog het volgende: De reserve-sergeant-vlieger E. A. C. We ber, afkomstig uit Amsterdam, was met het militaire jachtvliegtuig D. 16 van Soester- berg naar Gilze-Rijen gevlogen. Hij is met zijn toestel op het vliegveld van Gilze-Rijen op de Molenheide neergestort. Hoe het on geval plaats had, is nog niet vastgesteld. De mogelijkheid bestaat, dat het toestel bij het landen is verongelukt. De vlieger is in zorgwekkenden toestand naar het mili taire hospitaal te Breda overgebracht. Hedenmiddag verkeerde de patiënt niet in direct levensgevaar. EEN TWEEDE VLIEGONGELUK. Hedenmiddag om half 1 heeft een tweede ongeluk met een militair toestel plaats ge had. Dit vliegtuig, thuis behoorende in Soesterberg en op weg van Arnhem naar Venlo, waar op het oogen'blik legeroef e-- ningen worden gehouden, kreeg te hoogte van Afferden (Limburg) een motordefect waarop de piloot een noodlanding wilde uit voeren op een weiland nabij de Maas. Deze mislukte echter met het gevolg, dat het toestel in de rivier terecht kwam en daar bij over den kop ging. De inzittenden, de bestuurder en de mecanicieën, wisten uit de cockpit te klimmen en zijn door een passeeerende sleepboot behouden aan wal gebracht. Het toestel, gemerkt F. IV 107, dat niet noemenswaardig is beschadigd, is naar den kant gesleept. We vernemen nader, dat de inzittenden waren de leerling-vliegers, reserve-korpo raals Tuininga en Ekels. Het toestel was genummerd S. 4 107 en zal ter plaatse worden gedemonteerd. REVOLUTIONAIRE AFVAARDIGING. Herziening van de Grondwet in voorbereiding. In de Eerste Kamer* heeft minister Van Schaik medegedeeld, dat het beter is, de bepefking van het zitting hebben van re volutionairen in vertegenwoordigende col leges in de Grondwet te regelen, al stemde hij niet in met het betoog van prof. Kra nenburg, als zouden de voorstellen van de commissie-Kooien strijdig met de Grond wet zijn. De regeering is bezig, een Grondwets herziening op dit punt voor te bereiden. DE BEZUINIGING BIJ DE SPOORWEGEN. Geen massa-ontslag van personeel. In verband met loopende geruchten on der het spoorwegpersoneel als zou binnen kort het ontslag van een groot aantal leden van het personeel zijn te wachten, heeft de Personeelraad van de Ned. Spoorwegen een onderhoud gehad met de directie. Naar aanleiding van de gevoerde bespre kingen kan allereerst worden medegedeeld, dat er geen sprake van is, dat het thans in de bedoeling ligt binnenkort aan honder den leden van het personeel den dienst op te zeggen. Onlangs is wel besloten zoo goed als over de geheele linie personeel op 63-jarigen leeftijd op wachtgeld te stellen. Uitzondering is alleen gemaakt voor hen, die nog niet kunnen worden gemist en voor wie, bij onmiddellijke op wachtgeldstelling terstond een nieuwe arbeidskracht in dienst zou moeten worden genomen. Maatregelen van dézelfde strekking als de voorgenomen samenvoeging van dien dienst van handels zaken en goederentarieven met den dienst van het vervoer zijn binnenkort niet te ver wachten. Evengenoemde samenvoeging zal naar het oordeel van de directie slechts en kele personeelleden overbodig maken. Op het terrein van de groote werkplaatsen zijn voorts geen ingrijpende maatregelen, waar door het personeel buiten bedrijf zou komen, in overweging. Hoewel het moge lijk is, dat binnen afziembaren tijd opnieuw zal worden overgegaan tot vermindering van het aantal inspecties en ingenieurs- bureaux, staat dit toch binnenkort nog niet te gebeuren. Evenmin is juist, dat het ka der treinpersoneel vandaag of morgen be langrijk zal worden ingeperkt. Behalve de reeds bekend gemaakte opheffing van vroegere lijngedeelten is het waarschijnlijk dat met ingang van 1 Januari 1936 enkele Haarlemmermeerlijnen zullen worden op geheven. Nieuwe opheffing van lijngedeel ten is in Friesland. Groningen, den Ach- DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Bemiddelingspogingen van Chili in het Gran Chaco-conflict. (2de blad). De Engelsche minister Simon en Eden op 24 Maart a.s. naar Berlijn. (2de blad) De rust keert in Griekenland terug. (2de blad). Een belangwekkend rapport over een Zeppelin-verbinding met Indië. (Luchtv. 2de blad). BINNENLAND. Het 75-jarig bestaan van „Bloembollen cultuur". (1ste blad). Bezuinigingsmaatregelen bij de Spoor wegen. (1ste blad). Revolutionaire afvaardiging en wijziging van de Grondwet (1ste blad). Intern eeringskamp voor vreemdelingen. (lste blad). Twee ongelukken met militaire vliegtui gen. (lste blad). Bij een muurinstorting ite Dommelen werden twee arbeiders gedood, één zwaar gewond. (Geon. Ber. 3de blad). Nicotinezeep-vergiftiging te Pijnacker. (Gem. Ber. 3de blad). Ernstig auto-ongeluk onder Voorburg. (Gem. Ber. 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Flohr en Botwinnik staan gelijk in het schaaktoumooi te Moskou (3de blad). De Belgische studenten winnen den hockeywedstrijd van de Nederlandsche. (3de blad). terhoek en Drente niet anders te verwach ten dan dat misschien met ingang van 15 Mei a.s. de lijn StadskanaalTerapel zal worden opgeheven. De directie concludeer de, dat, hoewel er geen voornemens bestaan om zoodanig te reorganiseeren, dat het kader personeel binnenkort belangrijk zal worden verminderd, het niettemin steeds mogelijk blijft, dat in een of ander opzicht tot bepaalde maatregelen met als gevolg vermindering van personeel zou moeten worden overgegaan. De directie zegt ech ter toe, indien een of anderen maatregel van ingrijpenden aard zou moeten worden ingevoerd, vooraf overleg te plegen met den Personeelraad. NATUURSCHOONWET 1928. Het landgoed „Rijnhuizen" te Jutphaas is bij beschikking van de Ministers van Economische Zaken en van Financiën on der de Natuurschoonwet 1928 gerang schikt. Met uitzondering van de omgeving van het kasteel en den moestuin is het geheele landgoed van zonsop- tot zonsondergang voor het publiek opengesteld op vertoon van wandelkaarten, welke gedurende een kalenderjaar voor een gezin geldig zijn te gen betaling van ƒ0.25, terwijl dagkaarten voor een gezin als voor een persoon geldig zullen zijn tegen betaling van 0.10, alleen verkrijgbaar voor de tuinbaas. Dei N.S.B. is te Amsterdam een vergun ning voor het houden van een optocht geweigerd De gemeenteraad van Amsterdam heeft niet in behandeling willen nemen een voorstel van de communisten, om den bur gemeester uit te noodigen, de betooging der N.S.B., ter gelegenheid van haar land dag, te Amsterdam te verbieden. Allen, behalve de indieners zelf, verklaarden zich tegen de behandeling van dit voorstel. De voorzitter, burgemeester dr. W. de Vlugt, vond gelegenheid, om mede te dee- Jen, dat hij den N.S.B. geen vergunning to het houden van een optocht heeft ver leend, integendeel een optocht verboden heeft.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1