DE UNIE 1 TIJDELIJKE AANBIEDING i5%i WöEi'SöAG 13 MAART 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 7 TREKKINGEN STAATSLOTERIJ. Verbod tot gebruikmaking ongeveer 1 November in werking. Naar wij vernemen, is het ontwerp van wet tot wijziging van de Wet op de Staats loterij volgens hetwelk het verboden zal zijn gebruik te maken van de trekkingen van de Staatsloterij, door H. M. de Konin gin bekrachtigd en ligt het in het voorne men van den Minister van Financiën, te bevorderen, dat de wijziging in werking treedt na afloop van de 469e Staatsloterij, alzoo ongeveer 1 November 1935. DE UIVERPOST. Het in Indië aanwezige restant niet meer uit te zoeken. Aneta meldt uit Bandoeng: Nog altijd komen bij den P. T. T.-dienst aanvragen binnen omtrent de Uiver-post. Daar het vrijwel onmogelijk is het restant nog uit te zoeken, zal dit einde dezer maand naar 's-Gravenhage worden gezon den. NEDERLANDSCHE VEEHOUDERIJ CENTRALE. De Nederlandsche Veehouderij -Centrale maakt bekend, dat gelegenheid zal worden gegeven runderen in de gevraagde soor ten aan te bieden: Op Dinsdag 2 April te Rotterdam van 810 uur v.m.; op Donderdag 4 April te Gouda van 810 uur v.m.; te Leiden Vrijdag 5 April van 810 uur v.m.; te Utrecht idem. Prijzen en voorwaarden als vorige week. De aangiftekaarten, welke verkrijgbaar zijn bij de districtssecretarissen der Gewes-' telijke Landbouw Crisis-Organisaties moe ten vóór Zaterdag 23 Maart 1935 zijn inge zonden bij de Gewestelijke Landbouw Cri sis-Organisaties waaronder de betrokken veehouders ressorteeren. In verband met het geringe aanbod vee vee op de Zeeuwsche leveringsplaatsen zul len de aangiftekaarten voor levering op die plaatsen mogen worden ingezonden tot Dinsdag 26 Maart 1935 AARDAPPELTEELTVERGUNNING 1935 TOEGESTAAN. De Laoidbouw-Crisis-Organisatie voor Zuid-Holland bericht aan haar georgani- seerden, mededeeling van de Nederland sche Akkerbouw Centrale ontvangen te hebben, dat toewijzing van de aangevraag de oppervlakten 1935 te betelen met aard appelen (met uitzondering van de z.g. vroe ge aardappelen, bedoeld in het Crisis- Tumbouwbesluit 1935 I en de z.g. fabrieks aardappelen, welke worden uitgepoot op een vergunning, als bedoeld in de artikelen 2 en 3 van de Crisis-Akkerbeschikking 1934IH), ten volle zal kunnen plaatsvin den, voor zoover althans geen bijzondere redenen voor eenige wijziging af afwijzing De teeltvergunningen zullen door de Land'boüw-Crisis-Organisatie, op nader be kend te maken wijze, worden verstrekt. GEZOUTEN SPEK. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 25 tot 30 Maart de inneming van gezou ten spek zal geschieden op onveranderde voorwaarden en tegen onveranderde prij- Exporteurs van vleesch. Onder voorzitterschap van den heer F. Wellink Jr. hield een dezer dagen de groep „gezouten vet en mager spek" van de Vereeniging van Nederlandsche expor teurs van vleesch en vleeschproducten haar jaarvergadering. In zijn openingswoord sprak de voor zitter zijn waardeering uit voor de, be houdens een enkele uitzondering, steeds hoogst aangename samenwerking met de Nederlandsche Veehouderij Centrale in het afgeloopen vereenigingsjaar en de wijze, waarop deze instelling in meer door het groepsbestuur bij haar aanhangig ge maakte zaken, den export van spek be- trefende, in belangrijke mate is tegemoet gekomen. Ten aanzien van dien export in de toe komst bleek spr. niet gerust. Hij achtte het noodig, een dringend beroep op de leden te doen, om als één man achter hun be stuur te staan, teneinde de organisatie in staat te stellen aan de nog te verwachten vele moeilijkheden krachtig het hoofd te bieden. Uit het door den secretaris uitgebrachte jaarverslag stippen wij het volgende aan: Onverzwakt duren de regeeringsbemoei- ingen met den export van spek voort en onverminderd is die export aan kluisters gebonden. De internationale verhoudingen op handels-economisch gebied zijn er in het achter ons liggende jaar geenszins op verbeterd. Speciaal de moeilijkheden in verband met het ter beschikking krijgen van de noodige deviezen voor den invoer van spek in Duitschland namen hand over hand toe en bereikten haar hoogtepunt, toen, in het laatst van Augustus het z.g. Sonderkonto niet meer toeliet, dat daarop betalingen aan Nederlandsche exporteurs door hun Duitsche afnemers worden ge boekt. Wel werd, dank zij het welbegrepen en juiste standpunt van het bestuur der Ned. Veehouderijcentrale, het hierdoor voor de spekexporteurs ondragelijk geworden be talingsrisico van dezen afgewenteld, en ook voor het vervolg een te dien aanzien, meer bevredigende regeling getroffen, doch eens te meer bleek weder, hoe uiterst kwetsbaar de exporthandel in zijn tegen- woordigen aard en hoe uiterst moeilijk de situatie van de betrokken exporteurs als gevolg daarvan zijn. Een overzicht van den uitvoer van spek en gesmolten varkensreuzel is aan het jaarverslag toegevoegd. De periodiek aftredende leden van het bestuur der groep, de heeren J. H. Boeren- brink en P. J. van Rijn, werden bij accla matie als zoodanig herkozen, terwijl in de plaats van den heer A. Haringhuizen, eveneens periodiek aftredend, doch niet herkiesbaar, werd benoemd de heer J. G. Spiering, te 's-Gravenhage. „Vad." H. L. M. van de Seyp. t In den ouderdom van 68 jaar is gister middag te Delft overleden de heer H. L. M. van de Seijp, wethouder van financiën dier gemeente. De overledene werd in 1911 gekozen tot lid van den gemeenteraad voor de R. K. Staatspartij en was sinds 1919 wethouder. Tegen cumulatie in de practijk! Bij het Maatschappelijk Hulpbetoon te Purmerend is dezer dagen van het Twee de Kamerlid D. Kooiman (V.D.) de mede deeling ingekomen dat hij zijn vergroo ting van inkomen wegens verkiezing tot Kamerlid en pensioeneering als lid van Ged. Staten wenscht af te staan (bedoeld is waarschijnlijk, dat hij het bedrag zijner pensionneering afstaat) aan Maatschappe lijk Hulpbetoon, met verzoek daarvan extra uitkeeringen te doen. Deze uitkeeringen zullen gelden tot een wettelijke regeling- omtrent cumulatie van dergelijke inkomsten zal zijn tot stand ge komen. Het Jaarboek-1935 der Ned. Reisvereeniging voor Katholieken. Het Jaarboek, tevens reisprogramma- boek der Ned. Reisvereeniging voor Katho lieken, waarvan het Centraal Bureau te Amsterdam, Heerengracht 215, is gevestigd, is verséhenen. Het bevat wederom een keur van circa 190 reizen, loopende van April tot einde des jaars, waaronder ook tal van autoreizen en zeereizen. Opmerking ver dienen o.a. een groote „Roomsche Reis- Reünie", per mailschip „Johan van Olden- barneveldt", van 2124 Juni, reizen met speciaal Katholieken inslag naar Rome, naar Lourdes, naar Brugge (H. Bloed-pro- cessie), Lisieux, Echternach, Nevers, Ein- siedeln, enz., maar ook vacantiereizen naar bijna alle Europeesche landen. Inderdaad is er voor allen ruime keuze, zoowel voor besoheidene- als beter voorziene beurzen. Het Jaarboek, dat er typografisch sma kelijk uitziet en m een kleurig omslag is gevat, bevat voorts verschillende artikelen over „reizen in Katholiek verband", nutti ge wenken, de noodige gegevens voor reir zigers enz. Het kan worden aangevraagd bij het Centraal Bureau der N.R.V.K. Hee rengracht 215, Amsterdam, of bij de af- deelings-secretariaten, en wordt dan gra tis toegezonden. Deze met jonge kracht en frisschen moed werkende Katholieke Ver eeniging, wier arbeid, omdat ze op zoo uit zonderlijk terrein valt, wellicht te weinig wordt gekend, heeft met deze uitgave iets geleverd, dat menigeen de oogen zal ope nen: men vrage het werkje gerust aan, het is een nauwkeurige kennisneming ten volle waard. SCHAKEN HET TOURNOOI TE MOSKOU. Botwinnik en Flohr tegen elkander remise. Voor de achttiende ronde van het inter nationale schaaktournooi te Moskou be stond te Moskou zeer groote belangstelling, aangezien de beide pretendenten voor den eersten prijs, de jeugdige Russische kam pioen Botwinnik en de Tsjechische kam pioen Flohr elkaar zouden ontmoeten in een match, die een beslissing zou kunnen brengen. Zooals echter door velen vermoed werd is de strijd tusschen de beide meesters met een remise geëindigd. Een reusachtige menigte verdrong zich rondom de borden van de beide spelers. De uitslagen der achttiende ronde luid den als volgt: Rioemin wint van Rabinowitsj; Bogatyrt- sjoek wint van Lissitzin; Stahlberg wint van Miss Menchik; Tsjekhover wint van Goglidze; Botwinnik remise met Flohr; Ca- pablanca remise met Romanowsky; Pirc remise met Kan; Loewenfisch remise met Spielmann. De partijen RagozinLasker en Alatort- zefLilienthal werden niet uitgespeèld en moesten verdaagd worden. Op de eerste plaats staan thans Botwinnik met 12.5 punt en Flohr met 12 punten en een hangpartij; Lasker met 11 punten en een hangpartij; Capablanca met 11 punten en Loewenfisch met 10.5 punt. DAMMEN gesp. gew. rem. verl. v.t. pnt. A. D. C. I 12 11 1 18850 22 Ons Gen. I 12 10 2 173—67 20 Kamerik I 12 8 1 3 156—82 17 H. D. C. I 12 7 1 4 137—103 15 A. D. C. II 12 6 6 126—114 12 Z.D. en S.C. I 12 4 8 93—147 8 COMPETITIE „DE RIJNSTREEK." A. D. C. I heeft den lastigen klip in Ka merik weten te omzeilen en bracht Kame rik tevens in eigen huis haar eerste neder laag toe. Deze strijd was zeer spannend en duurde circa 3.5 uur, waarna de A. D. C. zegevierend uit den strijd kwam met één afgebroken partij en de stand op 117 voor A. D. C. Ook de reserven van A. D. C. hebben zich goed geweerd, al moesten zij aan Ons Genoegen in Bodegraven de eer laten. Met de kleinst mogelijke overwinning 119 wist Ons Genoegen beide punten thuis te houden. Ook hier heeft het niet aan span ning ontbroken. H. D. C. I boekte zooals te verwachten was, een flinke 146 overwinning op Z. D. en S. C. II, terwijl H. D. C. II een gemoe delijk partijtje speelde tegen Z. D. en S. C. I met als uitslag 119. De stand tot op he den luidt: H. D. C. II 12 1 11 46—194 2 Z.D. en SC II 12 12 39—201 A. D. C. I met Kamerik I, één partij on beslist. De gedetailleerde uitslagen van Kamerik I—A. D. C. I en Ons Gen. I—A. D. C. II zijn als volgt: Kamerik IA. D. C. I L. BlokJ. Verseput z 11 P. StoofJ. v. d. Horst 02 J. NellC. Schollaardt afgebr. P. MuitD. Bevaart 02 F. van EeT. Lagerweij 20 G. van DijkJ. Oosterman 11 J. KraanF. J. Oosterman 11 G. van KoertenJ. D. van Berkel 11 C. BeijemanW. van Of wegen 11 J. PakJ. Godthelp 02 7—11 Ons Genoegen IA. D. C. II M. BakkerK. van Leeuwen 11 C. J. ScheerJ. van Oeveren 20 C. J. RijkaartP. Verkade 20 A. SterkG. Zijlstra 11 M. ScheerJ. Nachtegaal 20 J. BoefA. Breedijk 20 H. de KruijffJ. van Ofwegen 02 T. C. ScheerP. Ostrom 02 E. KeddemanW. J. van Berkel 11 J. NottelmanL. Ostrom 02 119 LETTEREN EN KUNST HENRIETTE DAVIDS IN HET TRIANON THEATER. In de revue „Gaat dat zien". De directie van het Trianon theater te Leiden heeft het stoute plan opgevat om vanaf as. Vrijdag in plaats van een film programma op haar tooneel een revue te doen opvoeren. Dit plan is echter niet zoo stout als men weet, dat het de opvoering, betreft van de revue „Gaat dat zien", waarin Henriëtte Davids en Is. Zwaaf de hoofdrollen vervullen. Henriëtte Davids gaat uit van het stand punt, dat in deze revue het accent moet worden gelegd op de lach. Wat de revue overigens nog biedt, is meegenomen. De revue bestaat uit 1 proloog en 20 tafereelen en zal ook hier in de volledige bezetting worden gespeeld, d.w.z. 35 mede werkenden, waarbij nog het Hollandsche danspaar Rettichinis. Het eigen orchest staat onder leiding van den heer H. Davids. In deze revue treedt Henriëtte Davids op als Na Druppel uit „de Jantjes", als Betty Boop en als moderne dienstbode. „De Maasbode" besprak de première van deze revue als volgt: De opzet van deze revue is wel aardig gevonden. Zij speelt nJ. in het jaar 1884, tijdens een Amsterdamsche kermis op de toenmalige Botermarkt, die sindsdien wel van naam is veranderd maar die ook als Rembrandt plein een middelpunt van ver maak is gebleven. Hoe 't zij: op deze kermis staat de tent van Albert de Bosch en in die tent wordt den. bezoekers getoond, welke hoogst zon derlinge dingen men vijftig jaar later, dus in 1934, in Amsterdam en in Nederland zal kunnen beleven. Laten wij toegeven, dat degenen, die de kermistent binnenstappen, waar voor hun geld krijgen: Twintig tafereelen, plus een proloog. Van al die tafereelen zijn die waaraan een overigens onschuldig politiek tintje zit, wel het meest geslaagd. Deze worden dan ook het hartelijkst door het publiek dat trouwens toch niet karig was met „open doekjes" gewaardeerd. Bij zonderen bijval genoten scènes als b.v. „Wij maaien" (een parodie op de gras- knippende burgers in Amsterdam-Zuid), de gemeentelijke voddenkoopman, die o.m. een groot aantal schouwburgplannen op zijn wagen heeft, het „offer van het vaderland" en het tafereel, waarin de ver-gaande gast vrijheid, die Nederland in acht neemt jegens onze Oosterburen, wordt gehekeld. Andere scènes zooals b.v. de Show-finale „Droom in sneeuw en ijs" moeten het meer van de aankleeding hebben, die soms ook wel zeer geslaagd mag heeten. Henriëette Davids en Is. Zwaaf zijn in deze revue bijna onafgebroken aan het woord. Van de overige medespelenden noemen wij hier slechts Berry Kieviets, Rika Da- vinds en Bobbie Lamond. Een afzonderlijke vermelding verdient nog John Brookhouse, die de muziek en de verschillende liedjes heeft gecomponeerd en die ook overigens voor de muzikale il lustraties der scènes zorgde. UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN ZEE. Aanbesteding slooping en bouw nieuwe openbare school. Alhier had de aanbeste ding plaats van het sloopen van de be staande openbare school en het bouwen van een nieuwe school. Ingeschreven werd door: Gebr. Iterson, Rijnsburg, zonder kelder f45.906, met kelder f46.406; N. v. Wieringen, Oude Wetering resp f 45.500, f 47.700; H. N. v. Leeuwen resp. f 45.286, f46.286; G. de Gest J.Az., resp. f45.000, f46.100; Gebr. v. d. Plas resp. f44.800, f 45.000; N. v. d. Velde en D. de Jong, Oegstgeest, resp. f 44.000, f 45.700; G. Haas noot resp. 'f 42.640, f 43.670; Gebr. Verloop 1 j-rY* t^€a^ficuclric&uaAS isasi< TOT EN MET 23 MAART I GOUDSCHE KAAS p^é VOLVET JONG, ALLERFUNSTE 28 c*nt GOUDSCHE KAAS VOLVET JONG ..vr. 23 eenf p«r blik PILCHARDS ..T.-...16 cent DUBBELE SPERCIEBOONEN 21 cent ANDIJVIE .......v.-.—.—,xr... 20 cent EN 10 sis tywilzpop. VERZUIM VOORAL NIET VAN DEZE SPECIALE AAN BIEDING TE PROFITEER EN FILIALEN TE LEIDEN: HAARLEMMERSTRAAT 65, HEERENSTRAAT 43, DRIFTSTRAAT 38. resp. f 42.392, f 43.842; Heijnsbroek en Leen- derts, Schiedam, resp. f 41.500, f 42.900; A. S. Zwanenburg, resp. f41.075, f42.995; A. de Best, resp. f40.900, f41.950; J. Hou- waard resp. f40.500, f41.550; I. Meijvogel resp. f 40.235, f 41.000; Gebr. Ouwehaaid resp. f40.214, f41.786; N. Voordouw, Zoe- terwoude, resp. f 39.725, f 40.725; H. Sennil, Bussum resp. f39.675. f40.725; Jac. Parle- vliet resp. f39.248, f39.848; Vooijs en Ver does resp. f 38.590, f 39.530. Waar geen woonplaats vermeld is wo nen de inschrijvers te Katwijk a. Zee. B. en W. hebben het werk gegund aan de laagste inschrijfster, de firma Vooijs en Verdoes, voor f38.590 zonder kelder. LISSE. St. Barbaravereeniging. De St. Bar bar a vereeniging hield gisteravond in het Bondsgebouw hare 33e jaarvergadering met een tamelijk goede opkomst. Wegens het bedanken van den voorzitter, den heer W. Sprengers, was de leiding in handen van den 2en voorzitter, den heer A. H. Schrama. Uit het jaarverslag bleek, dat het leden tal terugliep van 450 tot 420 en dat der do nateurs van 170 tot 150. Voorts dat de ver eeniging 33 maal hare droeve plicht heeft moeten vervullen en wel in de parochie H. Agatha 25 en in de parochie van de H. Engelbewaarders 8 maal. Uit het verslag van den penningmeester, den heer A. Augustinus, bleek, dat, inclu sief het kassaldo 1933 groot f 10.35.83, was ontvangen de som van f 1959.08, tegen een uitgaven van f 1454.41, zoodat in kas bleef f 504.67. Het kassaldo liep alzoo terug met een bedrag als nadeelig slot van f 531.16. In verband met het groot nadeelig slot stelde het bestuur voor de draagpenning terug te brengen van f2.50 tot f2.Voorts stelde het bestuur voor om de kinderen beneden 16 jaar niet meer gratis grafwaarts te dra gen en deze terug te brengen op 4 jaar. De tarieven voor niet-leden zullen worden verhoogd in dier voege, dat alle drie klas sen met f 10.elk wordt verhoogd. Een en ander geeft een besparing van ruim f 400. Deze zaak werd van alle karaten bekeken. De vergadering ging met de voorgestelde wijzigingen accoord. Hierna bracht de commissie van verificateurs bij monde van den heer A. Th. v. K est eren een gunstig rapport uit over de finantiën, waarna den peraningm. décharge werd verleend. De be stuursverkiezing had tot uitslag, dat de aftr. leden, de heeren C. Th. Duivenvoor den, A. H. Schrama en A. Th. v. d. Aart, bij enkele candidaatstellirag werden herko zen, terwijl in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer W. Sprengers als eenig candidaat werd gekozen verklaard de heer Jo^. v. Riel. Op den wensch van de vergadering werd de heer A. H. Schrama het voorzitterschao opgedragen, die dit on der dank aanvaardde. Hierna hield de eerwaarde Adviseur, Kapelaan Scholten, een inleiding over de begrafenis volgens christelijk gebruik. E.H.B.O. Gisteravond hield de Ver. E.H.B.O. afd. Lisse haar 2e jaarvergade ring in de koffiekamer van het Hotel „De Witte Zwaan" onder voorzitterschap van den heer A. Buurman. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt, dat er verschillende cursussen zijn gehouden. Uitslag van het examen was, dat er van de 79 leden, 26 een diploma ver kregen. Uit het jaarverslag van den penning meester bleek, dat aan ontvangsten 328.25 en uitgave f 303.24 is geboekt, alzoo een voordeelig saldo van 25.01. Aan de orde is wijziging artikel 6 van het Huish. Reglement, inzake vorming bestuur. Het bestuur bestaat uit 5 leden, dit zal wor den 7 leden. Bij de bestuursverkiezing wer den de leden Polle en Hooyer herkozen. Van de dames werden in het bestuur ge kozen Mej. E. Nieuwenihuis en Mej. C. Bui tenhuis. Naar de Alg. Vergadering in Am sterdam werden als afgevaardigden be noemd de heeren Polfe en Hooyer. NOORDWIJK. Reddingsbrigade. Maandagavond hield de Noordwijksche Reddingsbrigade in Ho tel „Passage" haar jaarvergadering, welke goed bezocht was. De voorzitter, dr. Hermanides, deelde mede, dat het examen zou worden afge nomen op Dinsdag 19 Maart as., des avonds te 7.30 uur in Hotel „Passage". Staande de vergadering gaven zich reeds een 10-tal leden hiervoor op. Uit het keurige jaarverslag van den 2en secretaris stippen wij aan, dat het leden tal met 190 constant bleef. De groote kust- demonstratie werd hier gehouden, terwijl 5 leden het volledige diploma van den Bond behaalden. Het jaarverslag van den penningmeester gaf aan een eindbedrag van 1255.30 met 81.60 als batig saldo. De verzekeringskas is thans groot 2600.terwijl in het Tom fonds 200.was gestort. De hierop vol gende begrooting werd zonder bespreking goedgekeurd. Bij monde van den heer B. de Groot werd mededeeling gedaan dat de kascommissie de bescheiden van den pen- inngmeester in keurige orde had bevonden. In de nieuwe kascommissie werden gexo- zen de heeren H. W. v. d. Wilk, J. v. d. Bent en J. Wassing. Op voorstel van het bestuur werd de contributie, evenals vorig jaar, vastgesteld op 2.50. Aan de hand van het verslag van den hoofdleider en hoofdinstruoteur, den heer Luschen, kreeg men een goede kijk op de groote verscheidenheid van Reddingsmid delen welke onze Brigade bezit. Tevens uitte hij de wensch, dat als instructeurs zouden worden bijbenoemd de dames v. d. Bent-Bruin en Luschen en de heeren J. Tissing en C. v. d. Berg. Over de werkzaam heden was hij zeer tevreden, vooral de straradwacht was vorig seizoen keurig in" orde, gaarne zag spr. dat als het eenigszins mogelijk is, de uitgetrokken som voor zwemmen iets werd verhoogd en het be stuur zou trachten een betere bergplaats voor het materiaal te verkrijgen. De voor stellen en wenschen van den heer Luschen zullen door het bestuur ernstig worden overwogen. Met bijna algemeene stemmen werden hierna in het bestuur herkozen dr. C. H. Hermanides, W. Wassing en H. W. v. d. Wilk, in de advies-commissie voor de ver zekeringskas werden herkozen dr. Niekerk, A. v. Kan en M. v. Wijk, terwijl als hoofd instructeur en hoofdleider werd gekozen de heer Lusohen en als leiders M. v. Wijk, J. v. d. Bent, J. Wassing en J. v. Rooien. Als afgevaardigde naar de 14e Jaarver gadering v. d. Bond, welke dit jaar in April te Boskoop wordt gehouden, werden be noemd de heer W. Wassing en S. Verloop. Op verzoek van dr. Hermanides bracht de heer v. d. Bent hog verslag uit van de oefeningen in seinen met de afd. Katwijk. Aan de hand van een rapport bleek wel het groote nut van het seinen. Sluiting met dankwoord. SASSENHEIM. Gemeenteraadsverkiezing. De candi- datenlijst van de Chr. Hist. Kiesvereeni- ging voor de as. Gemeenteraadsverkiezing is als volgt: 1. K. W. v. Breda, 2. G. Dan- nijs. 3. K. Nieuwenhuis, 4. H. Engberts, 5. R. Hofstra, 6. G. Verschoor, 7. J. Oosten rijk, 8. C. W. v. Goeverden.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7