WOENSDAG 13 MAART 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 10 KERKNIEUWS MARTELAREN IN HET ROODE RUSLAND. Weer een katholiek priester verbannen. Volgens een mededeeling van het Pool- sche Persagentschap K. A. P. heeft men in Warschau bericht ontvangen, dat de Ple baan van de Drievuldigheidskerk van Ka men ez-Podolsk, dr. Dworzetzki, uit de Bolsjewistische gevangenis is overgebracht naar een der concentratiekampen op de Solovietsky-eilanden. BEKEERINGEN IN CHINA. De Apostolische Delegaat Mgr. Zanin heeft in de kapel van de Hoogeschool van Tientsin aan 25 studenten, waaronder een officier van de Militaire Academie van Paotingfoe, het H. Doopsel toegediend. Onder de 613 studenten van het studie jaar 19341935, bevinden zich 178 katho lieken die aan het Jezuietencollege een uit stekende theoretische en practische gods dienstige vorming en opleiding ontvan- HET MIRAKELFEEST. Op plechtige wijze is gistermorgen om half twaalf de reeks van plechtigheden, waarmede deze week het Mirak elf eest te Amsterdam wordt gevierd, geopend. Der traditie getrouw heeft Z. H. Exc. mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, gistermorgen in het intieme en feestelijk versierde kerkje van het Bagijn- hof, de plechtige Vespers gecelebreerd. Z. H. Exc. werd bij de Vespers geas- teerd door de hoogeerw. heeren mgr. dr. G. C. van Noort, deken van Amsterdam en mgr. Holierhoek, resp. als diaken en sub diaken. Verdere assistentie verleenden de zeereerw. heeren rector H. Berkhout en secretaris Bank. Op het priesterkoor had voorts plaats genomen de hoogeerw. heer mgr. dr. Th. Vlaming. De geheele Amsterdamsche geestelijk heid was bij de plechtigheid vertegenwoor digd. De gewijde gezangen werden door de geestelijken gezongen. Uiteraard bestond er van de zijde der geloovigen zeer groote belangstelling voor deze opening van het Mirakelfeest, Het kerkgebouwtje vermocht niet allen be langstellenden plaats te bieden. „Msbd." PASTOOR J. P. A. SAULENN. t In het St. Franciscusgasthuis te Rotter dam is gisteren in den ouderdom van 67 jaren overleden de zeereerw. heer J. P. A. Saulenn, pastoor van Kethel. Pastoor Saulenn was reeds geruimen tijd ziek, doch zijn toestand verergerde plotse ling dermate, dat hij gistermorgen naar het St. Franciscus-Gasthuis moest worden over gebracht. Hier werd het noodig geacht hem de laatste H.H. Sacramenten toe te dienen en om halfzes gistermiddag is hij overle den. Johannes Petrus Augustinus Saulenn werd geboren te Hoorn 26 Maart 1877 en priester gewijd 15 Augustus 1901. Achter eenvolgens werd hij benoemd tot kapelaan te Berkenrode 31 Augustus 1901, te Ber- kel 13 Maart 1902, te Overschie 19 Septem ber 1903, te Rotterdam (H. Lambertus) 8 Januari 1906, te Obdam 15 Juni 1912 en te Nieuwkoop 31 Mei 1913. Daarna volgde zijn benoeming tot pas toor te Egmond aan Zee 25 Augustus 1917 en te Egmond a. d. Hoef 26 Februari 1923. De parochie Kethel bestuurde hij sinds 18 Mei 1929. Benoemingen in het Aartsbisdom. Z.H.H. Exc. de Aartsbischop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Hilversum (H. Hart van Jezus) den zeereerw. heer A. H. Elschot, tot pastoor te Bedum den zeer eerw. heer G. L. Veeger, tot kapelaan te Utrecht (H. Willibrordus) den weleerw. heer L. G. Eppink en tot kapelaan te En schede (O. L. Vr. van Altijdd. Bijstand) den weleerw. heer J. G. Seijger. SPORT WATERPOLO D. J. K. IN DE EERSTE KLASSE? Uitspraak commissie van beroep is gunstig. D. J. K. (Amsterdam), de bekende eer ste klasse club, is in het afgeloopen sei zoen gedegradeerd. Dit geschiedde voor namelijk door een zeer onvolledig gespeel den wedstrijd tegen De Maas in Rotter dam. De omstandigheden, waaronder die wedstrijd was vastgesteld, waren van dien aard, dat D. J. K. protesteerde bij de Wa- terpolocommissie, die het beroep afwees. D. J. K. is toen in hooger beroep gegaan bij de Commissie van Beroep. Naar we officieus vernemen, maar uit zeer goede bron, is de uitspraak van deze commissie gunstig voor D. J. K. Uit dien hoofde kan men verwachten, dat D. J. K. gelegenheid krijgt den wedstrijd MaasD. J. K. over te spelen, met de groote kans weer eerste klasser te worden. De afdeeling Zuid-Holland echter, de zijde kiezende van De Maas, acht de Com missie van Beroep in dezen niet compe tent, omdat in de reglementen duidelijk staat, dat van de uitspraken van de pro test-commissie uit de Waterpolo-commis- sie geen beroep mogelijk is, wanneer die uitspraken betrekking hebben op het wa terpolo- of polowedstrijdreglement. We wachten met belangstelling het ver dere verloop af. „Hbld." LAWNTENNIS KAMPIOENSCHAP VOOR OEFEN- MEESTERS. Op de overdekte banen van het tennis park Marlot te Den Haag werd gisteravond een aanvang gemaakt met het drie-daagsche tennistournooi om het nationaal kampioen schap voor oefenmeesters. De vijftien' deel nemers waren in drie groepen verdeeld t.w. a, b en c. Deze groepen speelden tegen elkaar voorronden en wel A tegen B en B tegen C, om vervolgens een halve com petitie te spelen. In groep A waren onder gebracht de vier cracks: Gebroeders Goed- raad, Waasdorp en W. Hemmes en als vijf de J. Schuuring na een beslissingspartij tegen R. Wijbrandts, welke hij Won met 6—3, 5—0. De overige uitslagen van den eersten dag luidden: Voorronde groep A tegen groep B: M. GoedraadA. Hemmes 61 61. J. GoedraadA. Dekkers 60 64. W. HemmesD. de Mos 64 63. A. Waasdorp wegens uitvallen van Schot- borgh speelde in groep B. Voorronde groep B tegen C: A. HemmesA. Stuyver 75 62. D. de MosP. Timmer 61 62. R. WijbrandtsJ. Kauling 62 60. A. DekkersM. de Caspar is 63 86. In groep C is wegens ziekte uitgevallen F. Zurhaar. Groep A: A. WaasdorpM. Goedraad 75, 63, 6—3. W. HemmesJ. Goedraad 86 86 63. Groep C: A. StuyverJ. Kauling 46 64 62 6—3. M. de CasparisP. Timmer 64 60 6—1. Dubbelspel: De Casparis en J. Kauling tegen A. Stuy ver en P. Timmer 62 46 46. A. Waasdorp en R. Wijbrandts tegen A. Dekker en A. Hemmes 61 62. A. Waasdorp en R. Wijbrandts tegen J. Schuuring en D. de Mos 64 68 62. VOETBAL Studenten-elftalC.G.W. Morgenmiddag te half 3 speelt op het R.K. Sportpark Haarweg een studenten elftal tegen C.G.W. I. NIEUW WERELDRECORD. De Amerikaan John Higgins heeft in New York het wereldrecord op de 100 meter schoolslag gebracht op 1 min. 10.8 sec. Het officeel record staat op naam van den Franschman Cartonnet met 1 min. 12.4 sec. WATERSPORT 'n Nieuwe jeneverboom. De Warmondsche jeneverboom, de bij de watersportliefhebbers bekende doode boom aan de Laek, die sinds jaren het landschap sierde, zal verdwijnen. Een nieuwe boom zal op Zaterdag 30 Maart op dezelfde plaats worden opgericht. BILJARTEN JUBILEUM-NEDERLAAG WEDSTRIJDEN L. U. T. O. De uitslag van den Maandag gespeelden Nederlaag wedstrijd tegen Hollandia uit Katwijk, ter gelegenheid van het Lustrum der R. K. Biljartclub „L. U. T. O." te Lisse luidt als volgt: car. brt. ha. gem. C. Th. Duivevoorde 200 46 20 4.35 (Luto) J. C. v. d. Berg (Holl.) 104 46 21 2.18 G. C. Degge (L.) 200 40 20 5.— P. H. v. d. Berg (H.) 136 40 25 3.40 123 51 8 2.41 125 52 17 2.40 A. v. Dijk (L.) Th. de Kieft (H.) A. Wassenaar (L.) 125 51 20 2.45 A. Willemse (H.) 92 51 9 1.80 P. Half schepel (L.) 125 41 15 3.04 D. v. Beelen (H.) 40 41 6 0.97 L.U.T.O. 775 car., Hollandia 497 car. L.U.T.O. won alzoo dezen wedstrijd met 276 car. As. Maandag wordt gespeeld de wed strijd L.U.T.O. IOude Post DAMMEN COMPETITIE HJDJDB. District Leiden. Deze wedstrijden bevinden zich thans in een vergevorderd stadium. P.LD.V. I gaat onbedreigd aan den kop, direct gevolgd door haar tweede tiental, hetgeen duidelijk de monstreert dat Lisse een flink aantal stre- ke dammers bezit. Deze week vind de ont moeting P.L.D.V. 2 en L.D.V. 2 te Lisse plaats, welke vermoedelijk beslissend zal zijn voor het bezetten der tweede plaats. Dat het deze week in het clublokaal van P.LD.V. druk toe zal gaan, mag wel aan genomen worden, aangezien niet minder dan zestig dammers elkaar zullen bestrij den, daar alle drie de tientallen een thuis wedstrijd hebben te spelen. De stand der comp. is nu: gesp. gew. rem. verL pnt. b.pnt. P.L.D.V. 1 5 5 10 70 PDJD.V. 2 5 4 1 8 68 L.D.V. 2 5 4 1 8 61 LD.C. 4 3 1 6 52 R.W.Z. 1 6 2 1 3 5 54 K.D.C. 1 5 2 3 4 49 R.D.C. 2 5 1 4 2 33 K.W.Z. 2 5 5 0 31 SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Promotie en Degradatie. Gisteravond vond in „In den Vergulden Turk" wederom een belangrijke wedstrijd plaats voor promotie naar de le klasse en degradatie naar de 2e klasse. L.S.G. II, no. laatst der le klasse moest spelen tegen no. 1 der tweede klasse de R. K. Schaak club „Deliciae Nostrae" te Zoeterwoude met haar eerste tiental. De besturen der betrokken vereen igingen hadden alle po gingen in het werk gesteld, zoo sterk mo gelijk uit te komen, zoodat een spannen- den wedstrijd verwacht kon worden, daar oi., wanneer er geen invallers waren, de partijen ongeveer tegen elkaar waren op gewassen. De uitslag was de volgende: L. S. G. II Zoeterwoude I Prof. Dr. J. DrosteW. Demmendal 10 M. KoertF. J. de Bruijn 10 I. SamhaldenTh. J. de Bruijn yy A. BlaauwJ. M. Volders 10 D. de JongB. J. Wittenberg 01 Dr. J. F. SirksH. Staats y L. Ph. Schreinemackers H. v. d. Poel yy2 G. v. HerkW. Hoogzaad yy Ir. H. N. FrangoisH. B. Stipdonk 10 W. B. HofmanTh. Hommes 01 Totaal 64 Het Leidsch Schaakgenootschap H be haalde dus in den eersten wedstrijd de overwinning. Het verschil was echter niet groot en langen tijd stonden de partijen ongeveer gelijk, totdat bij het afbreken bleek, dat L.S.G. II 4 partijen gewonnen had en Zoeterwoude 2, de overige werden remise of remise verklaard. De tweede wedstrijd zal reeds as. Dins dag 19 Maart gespeeld worden, nu te Zoe terwoude in het Patronaatsgebouw aldaar. De kansen van Zoeterwoude, om te pro- moveeren, zijn nu echter vry wat gedaald. As. Dinsdag moet met 6 y3 y gewonnen worden en als beide tientallen wederom in ongeveer gelijke sterkte opkomen, lijkt ons dit wel twijfelachtig. Toch komt Zoe terwoude o.i. wel een plaatsje in de le klasse toe. Daartoe zou de Alg. Vergade ring van den Schaakbond in Sept. as. al-, tijd nog kunnen besluiten en Zoeterwoude I bij keuze laten promoveeren. WIELRENNEN „DE RIJNSTREEK". Donderdagavond 8 uur zullen onze ren ners onderling op de hometrainer uitvech ten, wie de snelste en sterkste renner van „de Rijnstreek" is op de rollen. De strijd om de kampioenstitel voor 1935 op home trainer belooft spannend te worden. De kampioen van vorig jaar H. Bouthoorn, benevens verschillende andere renners zijn allen tip top in vorm en begeerig om te winnen. Er wordt door alle renners 2 X 1 K.M. en 3 K.M. gereden. Verder nog wedstrijd voor junioren. De toegang voor dezen wedstrijd in café „Sportrust" is voor alle sportvrienden vrij. N.W.U. EN WIELERVEREENIGINGEN. Nog steeds geen vergelijk. Naar aanleiding van een mededeeling van den. voorzitter van de Nederlandsche Wielren Unie, Jhr. v. d. Berch van Heem stede, gedaan in verschillende dagbladen schrijft de heer Verlinden Jr., voorzitter van de commissie belast met de voorbe reidende werkzaamheden om te komen tot een bond van Nederlandsche Wielren- ver een: gingen, het navolgende: Het is jammer, dat de voorzitter van de N. W. U. voortdurend om de kwestie heen draait en op diplomatieke manier tracht aan te toonen dat het beleid van de N. W. U. niets te wenschen over laat. De heer v. d. Berch van Heemstede, zegt dat hjj feitelijk niet weet in hoeverre de N. W. U. in haar taak tekort schiet. Ik geloof dat op de bewuste vergadering te Utrecht in duidelijke bewoordingen tal van grieven tegen 't dictatoriale regiem van het N. W. U.-bestuur zijn geuit. Wanneer nu de N. W. U. denkt dat de commissie van Utrecht al de grieven klakkeloos aanneemt, en deze aan het N. W. U.-bestuur zal voor leggen, dan heeft de N. W. U. het mis. Het moet het N. W. U.-bestuur langza merhand toch wel duidelijk zijn geworden dat het de wil van de duizenden werkende leden der wielersport is, om een reorga nisatie in de Unie te krijgen en het was om die reden, dat de commissie aan het N. W. U.-bestuur om een onderhoud ver zocht teneinde van de commissie te ver nemen, hoe die menschen deze reorgani satie zich indachten. Het is het goed recht van den voorzitter der Unie, om met de commissie een voor bespreking te houden en daar de commis sie het nut van zoo'n bespreking inzag, werd besloten aan het verzoek van den heer v. d. Berch van Heemstede te vol doen. Ieder weldenkend mensch zal ech ter zich het standpunt van de commissie kunnen indenken en het onjuist vinden dat een organisatie, na zich bereid te heb ben verklaard met de voorstanders van een reorganisatie te onderhandelen, een rancune-maatregel neemt tegen één van deze voorstanders, omdat die mede het mitiatief had genomen om actie tegen de organisatie te gaan voeren. De heer van den Berch van Heemstede kan praten wat hij wil, maar vast staat, dat het N. W. U.-bestuur besloten heeft de wielerclub de Germaan de aansluiting te weigeren op grond van het uitschrijven van een vergadering, die niet in het belang van de N. W. U. kon worden beschouwd. Het is jammer dat de N. W. U.-voorzit ter zich laat verleiden door te zeggen, dat de persoonlijke belangen of voordeelen bij de commissie voorzitten. Ik betreur het dat de N. W. U.-voorzitter tot die gedachte is gekomen en als deze denkt, dat het een belang is van den heer Gerritsen, om de Germaan bij de N. W. U. toch aangesloten te krijgen, desnoods met dwang, dan ver gist deze zich. De heer Gerritsen als voorzitter van de Germaan, heeft zich buiten de kwestie ge houden, toen de commissie besloot, niet te onderhandelen alvorens de rancune maatregel was opgeheven. De commissie wil de N. W. U. niet in een ander spoor trachten te drijven om er persoonlijke be langen en voordeel uit te halen, maar zij wil het doen om een meer gezonde en sterker organisatie te krijgen, zij wil het doen om een democratischen grondslag te verwerven en o.m. renners te vrijwaren van dure licenties, zooals die thans bij de N. W. U. worden geheven. De commissie heeft getoond bereid te zijn tot onderhan delen, zij heeft daarbij zelfs water in den wijn willen doen, maar de Unie heeft door haar starre houding bewezen, niet tot onderhandelen bereid te zijn. De secretaris der commissie belast met de voorbereidende werkzaamheden om te komen tot een bond van wielerclubs deelt ons mede, dat a.s. Zaterdag de commissie te Utrecht zal bijeen komen. Op die bijeenkomst zal men de regle menten bespreken en den definitieven da tum der oprichtingsvergadering vaststel-: len. Zeker is, dat die vergadering na de jaarvergadering der N. W. U., welke 24 Maart te Utrecht wordt gehouden, zal plaats vinden. BOKSEN DE BOKSMATCH SCHMELING—BAER TE BERLIJN? Max Baer zou bereid zijn naar Europa te komen. De Berlijnsche sportdireoteur Protze, die in opdracht van het Berlijnsche gemeente bestuur de boksmatch F '^melingHarnas bijwoonde, verklaarde in een interview over de vooruitzichten van een titelge vecht tusschen den Amerikaanschen we reldkampioen Max Baer en Schmeling te Berlijn o.a.: „Een titelgevecht om het wereldkam pioenschap op Duitschen bodem zou in de Rijkshoofdstad, de stad van de Olympische Spelen 1936 thuishooren. Oberbürgermeis- ter Dr. Sahm heeft mij met de leiding der desbetreffende onderhandelingen belast en mij uitdrukkelijk verzekerd dat hij gaarne bereid is een dergelijke gebeurtenis te Ber lijn met alle kracht te ondersteunen. Als plaats voor den wedstrijd, die natuurlijk in de open lucht zal plaats vinden, zou in Juni as. in de eerste plaats het Tempelhoferfeld in aanmerking komen, waar zeker 100 000 toeschouwers plaats kunnen vinden Met den Hamburgschen manager Rothenburg heb ik reeds voor het gevecht te Hamburg over een wedstrijd SchmelingBaer onderhan deld en de Amerikaansche* kampioen heeft ook tegenover Rothenburg, met wien ik in voortdurende verbinding sta, zich bereid verklaard in Europa te komen boksen". Zooals bekend, is 't Max Baer's bedoe ling in April naar Europa te komen. Zijn eischen gaan tot nog toe veel verder dan het aanbod van Rothenburg. De beslissing zal waarschijnlijk afhangen van het resul taat dat Rothenburg zal bereiken op zijn reis naar de Vereenigde Staten, waar hij met Max Baer wil onderhandelen. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. BREEDERE BRUGGEN. Tweede brug over den Ouden Rijn? Het bruggenprobleem in de gemeente Al phen a. d. Rijn, dat ook voor het doorgaand verkeer van zoo groot belang is, geniet thans dusdanig de aandacht van provin ciale en gemeentelijke autoriteiten, dat bin nen afzienbaren tijd een algeheele oplos sing kan worden verwacht. Dezer dagen is men begonnen met den aanleg van de nieuwe brug over het Aar kanaal, welke mettertijd de oude ophaalbrug, welke thans over den ingang van het kanaal ligt, zal vervangen. Voorloopig bepaalt men zich tot den aanleg van de opritten, waarbij een veertigtal werkloozen uit de gemeente kon worden te werk gesteld, terwijl bovendien een aantal werklooze schippers, dank zij een toeslag van de gemeente op het loon van den aannemer, met den aanvoer van de, hiervoor benoodigde 100.000 kub. M. zand konden worden belast. Naar de „Tel." verneemt, is het thans vrijwel zeker, dat hier een vaste brug zal verrijzen, hetgeen ongetwijfeld een groote verbetering zal beteekenen. Voorts werd ons medegedeeld, dat over enkele weken de eerste proefpalen zullen worden gesla gen voor de nieuwe brug over de Gouwe, welke de twee ophaalbruggen te Gouw- sluis, die reeds zoo lang een zeer hinderlijk verkeersobstakel vormen in den drukken rijksweg LeidenUtrecht, zal vervangen. In de derde plaats zal ook de brug over den Ouden Rijn in het centrum van Alphen, de eenige verbinding tusschen het Oostelijk en het Westelijk gedeelte der gemeente door een nieuwe worden vervangen. Bin nenkort zal van den gemeenteraad een be slissing worden gevraagd, of men hier een hooge, dan wel een lage brug wenscht. Thans is vrijwel komen vast te staan, dat door de provincie een verbindingsweg tusschen de nieuwe brug over het Aarka naal en den Heeren weg zal worden aange legd, daar een dergelijke weg voor het doorgaand verkeer langs den rechter Rijn oever van groot belang is. Het is thans zoo goed als zeker, dat een tweede brug over den Ouden Rijn zal worden gelegd. DRONKEN ZWERVER AANGEREDEN. Levensgevaarlijk gewond. Gisterenavond omstreeks 8 uur werd in wijk Hoorn nabij de fabriek van den heer van Leeuwen, een ruim 56-jarigen zwer ver, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, door een uit de richting Leiden komende auto, bestuurd door L. v. D. uit Bodegraven, aangereden en levens gevaarlijk gewond. De man werd ten hui ze van den landbouwer v. d. M. binnenge bracht, alwaar de doctoren V. en H. hem de eerste hulp verleende. Het slachtoffer werd daarna in zeer zorgwekkenden toe stand naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Volgens getuigen heeft de bestuurder geen schuld. „Wilskracht". Door de R.K.S.V. „Wils kracht" werd gisteravond de j aarlij ksche alg. vergadering gehouden welke zich in een groote belangstelling van de leden mooht verheugen. (De secretaris fungeerde als waarn, voorz.). De jaarverslagen van secr. en penningm. werden goedgekeurd. Het verslag der kascommissie wees op het goed beléid van den penningm. De begroo ting werd na eenige discussie aangenomen. Vervolgens werden enkele mededeelingen gedaan en de prijzen en diploma's van de onderling gehouden wedstrijden uitgereikt. Als kampioene van de dames werd aan mej. A. Zirkzee een fraaie wisselbeker uit gereikt, terwijl de heer J Krumpelman, die dezelfde titel wist te veroveren zioh even eens een wisselbeker zag toegewezen. Een der junioren, Adr. v. Leeuwen, werd voor zijn praestaties door den directeur waar deer end toegesproken. De bestuursverkiezing bracht geen ver andering. De beide periodiek aftredende heeren J. Krumpelman en A. W. G. v. Leeuwen werden met groote meerderheid van stemmen herkozen. In de vacante plaats van he damesbestuurslid werd nog niet voorzien. Na een geanimeerde rond vraag volgde sluiting. Denkt u eraan, dat stilstaande auto's tegenwoordig weder verlicht moeten zijn? DE LUCHTROOVERS VAN H0ITIKA. 211. Hij had het nauwelijks gezegd, toen er een eigenaar dig fluitend geluid klonk. Daar heb je ze al! Ik moet zeker weer een zieke door tooverkracht genezen! Maak, dat jullie je verbergen. 212. Ze verscholen zich achter struiken en wachtten in spanning wat er komen zou. Er kwamen twee bronskleu rige kerels te voorschijn, die op een primitieve draagbaar een derde meedroegen. Ze lieten de „zieke" met een flinke plof op den grond neerkomen en keken den kluizenaar achterdochtig aan. Die had vergeten zijn halve baard aan te vullen en had nu opeens een zwarte snor gekregen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10