DE IN D£PIJP £gN MAN AGENDA MAANDAG 11 MAART 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. i'J fxTT-rx-X TELEGRAFISCH WEERBERICHT naai waarnemingen verricht in den morgen van 11 Maart 1935, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt. Hoogste barometerst.: 785.3 te Nordoyan. Laagste barometerst.: 761.0 te Marseille. Verwachting tot den avond van 12 Maart: Matige aanvankelijk nog krachtige, meest astelijke wind, helder tot halfbewolkt, waar schijnlijk droog weer, lichte of matige vorst des nachts, overdag om of even boven het vriespunt. Over Scandinavië hield de hoog-druk- kern nog stand. In Frankrijk bleef de lucht druk nog betrekkelijk laag. Gisteren pas seerde daar een daaigebied, dat plaatselijk zwaren neerslag bracht. (Brest 21 en Avord 1 mm). Ver in het Westen bevindt zich op den Oceaan een diepe depressie, welke thans reeds barometerdaling over Zuid-IJsland veroorzaakt. In onze omgeving waait het nog krach tig, overigens is het rustig weer. De vorst is in Midden-Scandinavië en Duitschland oiog matig, over onze omgeving en Frank rijk licht. Sedert gisteren zijn vrijwel over al de temperaturen wat gestegen, met uit zondering van Zuid-IJsland, de Pyreneeën en Zweedsch Lapland, waar het nog wat kouder werd. Er is voor onze omgeving nog weinig verandering te wachten. LUCHTTEMPERATUUR. 5.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS ea. Van Maandagnamiddag 6.25 uur tot Dinsdagmorgen 5.54 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee: op Dinsdag 12 Maart voorm. 7.42 uur en nam. 8.13 uur. WIJZIGING HUIS ARBEIDSWET. Regeling voor onvolwaardige arbeidskrachten.- De minister van Sociale Zaken heeft, zooals reeds gemeld, bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt een voor ontwerp van wet tot wijziging van-de Huis arbeidswet 1933 in dezen zin, dat de moge lijkheid wordt opengesteld onvolwaardige arbeidskrachten in bepaalde gevallen bui ten toepassing van deze wet te brengen. Voorts heeft dezelfde minister bij dat college aanhangig gemaakt een vooront werp van een algemeen en maatregel van bestuur, die voor de uitvoering van de Huis arbeidswet vereischt is. In dezen algemeenen maatregel worden de werkzaamheden opgesomd, die onder de wet zullen vallen. Slechts die werkzaamheden zijn opge somd, welke in verband met de daarbij heerschende toestanden het eerst om voor ziening vragen. Later kan worden overwo gen, of nog andere werkzaamheden moeten worden aangewezen als huisarbeid. Het strijken en opmaken van waschgoe- deren wordt verboden in lokalen, waarin geslapen wordt. Ten aanzien van het schoonmaken van fruit en het lezen van peulvruchten en koffieboonen zijn geen voorwaarden van hygiënischen aard gesteld. BEPERKING MECHANISATIE SIGARENINDUSTRIE. Dezer dagen had te Den Haag een groote vergadering plaats ter bespreking van maatregelen tegen de mechanisatie van de sigarenindustrie. Aanwezig waren talrijke groot-fabrikan ten, zoowel uit het Noorden als uit het Zuiden des lands. Vertegenwoordigd waren organisaties van werkgevers, werknemers, den groot handel in ruwe tabak, winkeliers en gros siers. In den breede werd betoogd, dat maatre gelen tegen den machinalen arbeid absoluut geboden zijn om het bedrijf voor den onder gang te behoeden en om de vooral in deze tijden zoo noodige werkgelegenheid te be houden. Dè uitvoerige besprekingen, waarbij er vooral den nadruk op werd gelegd, dat zoo spoedig mogelijk dient te worden ingegre pen, hebben geleid tot de oprichting van een comité. BACON-EXPORT. De besturen van den Nederl. Slagershond, den R. K. Hanzebond van slagerspatroons, den Ned. Bond van grossiers in levende en geslachte varkens, den Ned. Bond van groothandelaren in Varkensvleesch en pro ducenten van gezouten spek en reuzel, den Ned. Grossiersbond voor den vleeschhan- del en den Ned. Bond van Varkenshande laren hebben aan de Tweede Kamer een Oude vrouw doodgeslagen Na woordenwisseling Uit Geldermalsen wordt gemeld: Hedenmorgen is in het naburige Rumpt de pl.m. 70-jarige weduwe W. van Wijk na een woordenwisseling doodgeslagen. De weduwe, die de R. K. kerk had be zocht, begaf zich huiswaarts. Gekomen op den Middenweg kreeg zij ruzie met haar 60-jarigen buurman Buunders, welke zoo hoog liep, dat de man de vrouw doodsloeg. Wat de aanleiding voor de woordenwis seling is geweest is niet bekend. Buunders heeft zich, toen hij zijn daad had bedre ven, zelf bij de politie aangemeld. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. adres gezonden, waarin de meening wordt uitgesproken, dat de tijd is gekomen, de Regeeringsmaatregelen met de varkenshou derij, gebaseerd zijnde op den bacon-export, tot het strikt noodige te beperken, dit is een teeltregeling en exportregeling voor verdeeling van de toegestane export-kwan titeiten. De Crisisvarkenswet zou 3 jaar na haar in werking treding automatisch worden opgeheven. In de Troonrede van Septem ber jJ. wordt gezegd, dat de opgelegde crisisregelingen niet langer dan onvermij delijk noodig zullen worden gehandhaafd. Met een beroep op dit standpunt der Re geering dringen bovengenoemde besturen beleefd aan, te bevorderen, dat de Regee ringsmaatregelen met de varkenshouderij worden vereenvoudigd, zooals in het adres nader wordt uiteengezet. MR. V. G. G. M. DUBOIS t In den ouderdom van 44 jaar is te Utrecht na kort ongesteldheid overleden Mr. V. G. G. M. Dubois, directeur van de Centrale Coöperatieve Boerenleenbank te Eindho ven. Mr. Dubois, die geboortig is uit een be kende familie te Venlo was te Eindhoven een zeer geziene persoonlijkheid. Het rijbewijs wordt goedkooper. Naar wy vernemen, heeft het Centraal .Bureau voor de afgifte van bewijsstukken van rijvaardigheid met ingang van 1 April 1935 de kosten voor het afleggen van een proefrit ter verkrijging van een bewijs stuk van rijvaardigheid verlaagd van 3.50 tot 3. Landgoed „De Mookerheide" opengesteld. Bij beschikking van de Ministers van Economische Zaken en van Financiën is het fraaie landgoed „De Mookerheide", gelegen tusschen de Heumensche en Mooksche baan ten N.O. van Mook onder de Natuurschoon- wet gerangschikt. Het landgoed, dat ruim 130 h.a. groot is, is met uitzondering van het huis met om geving en bijbehoorende tuinen voor het publiek opengesteld op vertoon van wan- delkaarten, welke zoowel voor een gezin als voor een persoon tegen betaling van 0.25 voor een jaar geldig zijn en tegen betaling van 0.10 voor een dag. Deze kaarten zijn verkrijgbaar bij den heer H. J. J. Sengers, burgemeester van Mook. ADVERTENTIEDAGBOEK. En vandaag, omdat het zeer koud, 1 Verwarmend ledikant En 1 doosje met 1 zalfje Voor wie 1 gesprongen hand. En 1 kijkdag Bank van Leening, V/elke onze Oome Jan, En van al te nauwe schoenen Komt 1 eksteroogje van. Dus 1 schoenenreparatie Of 1 heele nieuwe schoen, Die bij 1 tocht om de wereld U niet 1 uur pijn meer doen. Dan 1 schoone Purmerend Wave, Al uw haren in 1 bocht, En te koop 1 bouwmanswoning En 1 heerenhuis verkocht. Eet 1 reepje chocolade Rook 1 geurige sigaar Slik 1 buisje Aspirine Neem uw loterij-kans waar. Heden blanke terpentine, Allemaal op China af, Laat u le klas begraven Met 1 grafzerk op uw graf. HET LIEFDEWERK VOOR DE ARME PAROCHIES IN HET BISDOM HAARLEM. Van het Liefdewerk voor de arme paro chies in het bisdom Haarlem moeten zoo vele Katholieken lid zijn, als er Katholie ken zijn, die vier gulden per jaar kunnen missen. Kunnen missen. Willen missen, mogen we niet zeg gen, want alle Katholieken willen voor dit doel wel vier gulden per jaar offeren. Is niet allen sympathiek het doel, dat onze Bisschop met dit Liefdewerk be oogt: financieele steun aan de arme paro chie en een zoo spoedig mogelijke „saneering" van dezer financieelen toe stand? Een „saneering" een „gezond-ma ken" die, van welken kant ook bezien, door iedereen moet worden toegejuicht, ook om de wfjze waarop, nu onze Bis schop eenmaal geplaatst was voor de drin gende noodzakelijkheid, om in te grijpen. Alle Katholieken willen ongetwijfeld, voorzoover hun mogelijk, medewerken met hunnen vereerden Bisschop wiens lasten en zorgen te verlichten, hun een vreugde is. Welnu één der middelen, om deze me dewerking te verleenen, ligt in het lidmaat schap van bovengenoemd Liefdewerk. Men wordt lid van het Liefdewerk door een contributie van f 4.per jaar of 1. I per kwartaal. j De leden ontvangen elke veertien dagen j gratis het tijdschrift „Sint Bavo", welks redactie wordt gevoerd door rector J. C. Groot, Oegstgeest, die tevens de diocesane secretaris van genoemd Liefdewerk is. In de parochies in Leiden wordt geijverd, om nieuwe leden voor het Liefdewerk te verwerven. Wij vernemen, dat in de St. Petrus-paro chie de heeren-congregatie (directeur ka pelaan Schrama) de actie voor het Liefde werk voor de arme parochies heeft aange pakt. Een sympathiek werk voor een kern- organisatie van Katholieken, zooals de Congregatie is; de arbeid van de heeren propagandisten moge, moét worden ge kroond met mooi succes! In de parochie van den Deken zal, naar wij vernemen, het vol-yverige Leeken- apostolaat (directeur kapelaan Gudde) de actie ter hand nemen. Ook in de andere parochies wordt, zooals reeds gezegd, de actie voorbereid. ONTEIGENING STADHUIS. De gemeente aan den verliezenden kant. De onteigening van de perceelen, met wier eigenaren het niet tot een minnelijke schikking is gekomen, loopt ten einde. Nog zijn twee uitspraken te verwachten, n.l. die voor de pandén van de firma Bernard en Boekwijt. De Haagsche Rechtbank heeft den kost prijs van het pand van den heer Duindam in de Koornbrugsteeg vastgesteld op 18.125 gld. (en 79 cents!). De gemeente had aangeboden 7.901 gld. Wel 'n verschil, waarbij de taxateurs, die van gemeente wege waren aangesteld, een vreemd figuur slaan! De verkoopwaarde van het pand van den heer Rienks op de Vischmarkt is door de Haagsche Rechtbank bepaald op 15.610 gld. 150-JARIG BESTAAN M.S.G. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. R. K. Sportver. „Nic. Boys". Het programma van gisteren is door het barre weer maar voor een derde afge werkt. De junioren zijn op het overwin ningspad doorgegaan en keerden met 21 in hun voordeel uit Hoogmade huiswaarts. Volgens Bartjens staan ze nu op de hoog ste plaats. En nu niet duizelen, maar hand haven, althans trachten! De wedstrijd Nic. Boys I„Oud-Trap pers" is uitgesteld tot de volgende week. OD.V. II liet verstek gaan. Sportver. „S.J.C.". Voor al de senior-elftallen was het gis teren rusten. Niettegenstaande dat was het voor S.J.C. toch een gewichtige dag, want onze A-junioren wisten gisteren het kam pioenschap te behalen, door een 21» zege op Teylingen. De kranige Junioren kwamen na 12 gespeelde wedstrijden nog ongesla gen uit het kamp. Van deze 12 werden er 11 gewonnen en 1 gelijk gespeeld. Wel een mooie prestatie van deze Benjamins. De feestplannen. Zoo als wij reeds vroeger mededeelden, zal het Genootschop M.S.G. op 17 Septem ber e.k. 150 jaar hebben bestaan. Vorig jaar werden uit dé Vereeniging van Oud-leer lingen van het Genootschap M.S.G: twee bestuurs- en twee gewone leden aangewe zen, met de opdracht alle oud-leerlingen op te wekken dit heugelijk jubileum fees telijk te herdenken en het Genootschap een bijeenkomst van oud-leerlingen, 18 Ja- een b-eenkomst van oud-leerlingen, 18 Ja nuari 1934, werd een commissie benoemd, bestaande uit de heeren O. S. Knottnerus, le voorz., O. A M. Bik, 2e voorz., H. H. Verhulst, le sec., W. Oudshoorn Jr., 2e secr., J. W. Vreeswijk, le penningm., allen leden van genoemde vereeniging, St. Ouwerkerk, 2e penningm., Joh. de Niet, C. Sweris en P. C. v. Straaten, niet-leden. Deze Commissie noemde zich Comité 150-jaar M.S.G. Begin Maart 1934 zond het Comité aan de haar bekende oud-leerlin gen, pijn. 2000, een circulaire, vermelden de de beraamde plannen ter viering van het jubileum, met de uitnoodiging om aan de herdenking deel te willen nemen. Slechts 52 oud-leerlingen zonden bewij zen van instemming en deden toezeggin gen tot een bijdrage. In Sept. d.a.v. werd aan de achterblij vers een tweede circulaire gericht en tot dusverre mocht het Comité van 225 oud leerlingen blijken van instemming en me dewerking ontvangen. De penningmeester had reeds heft meerendeel der toegezegde gelden* ontvangen doch.... wacht nog meer; en het Comité verwacht dat nog vele oud-leerlingen een bijdrage zullen storten en aan de herdenking zullen deel nemen. Het Comité achtte den tijd gekomen om de feestplannen vast te stellen, waartoe zij Zaterdagavond IJ. de oud-leerlingen had opgeroepen tot een bijeenkomst in den foyer van het Hotel „den Burcht". Deze vergadering werd bijgewoond door ruim 40 personen, allen oud-leerlingen van Mathe sis. De voorz. opende de verg. met een harte lijk woord van welkom. Daarna las de secr. de notulen van de eerste bijeenkomst, waarna de voorgeschiedenis uiteen gezet werd. Vervolgens constateerde de voorz. met vreugde, dat het denkbeeld. te jubileum te vieren van de inrichting, waar de meesten hunner vele nuttige en tevens aangename uren hadden doorge bracht, met sympathie was begroet en dat men er ook geldelijke offers voor over toont te hebben, en gaf hij te kennen, dat de Vereeniging van Oud-leerl. tot het Best. van M.S.G. een verzoek heeft gericht, tot het organiseeren van een historische ten toonstelling van teekeningen en werkstuk ken, vervaardigd door oud-leerlingen in of vóór de school van het Genootschap. Het M.S.G. Best. heeft hare medewerking daar toe verleend en nadien is er een Comm. tot uitvoering benoemd bestaande uit de hee ren P. M. J. v. Oerle en dr. S. T. Holst Weber, best.leden van M.S.G. en de hee ren L. Th. v. d. Laken en C. J. Nieboer, best.leden van de Oud-leerl. Ver. De kos ten daaraan verbonden komen niet voor rekening van het Comité. Binnen eenige dagen zullen de oud-leerlingen een circu laire ontvangen met verzoek de door hen vervaardigde teekeningen enz. beschik- baar te stellen en de comm. verwacht, dat velen aan de roepstem gevolg zullen geven I en dat de tentoonstelling een groot succes zal worden. Het hoofddoel van deze verg. was haar een feestplan voor te leggen. Het Comité had daartoe een programma ont worpen, dat tot uitgangspunt kan dienen voor de openbare bespreking en vaststel ling. Het had met het Best van M.S.G. overleg gepleegd, dait met dit plan zijn in stemming betuigde. De datum van het jubileum is Dinsdag 17 Sept. e.k., maar waar op deze dag de opening der Sta ten-Generaal zal plaats hebben zijn de dagen voor de herdenking vastgesteld op Vrijdag 20 en Zaterdag 21 Sept. e.k. Het program, door den voorz. nader toegelicht, kwam hierop neer: Vrijdag 20 September: Reünie in „Zo mer zorg" vanaf 11 uur. Matinée Musicale in „Zomerzorg" van 12 tot 1 y, uur. Te l«/2 uur: Optocht met muziek naar de Stadsgehoorzaal. Van 2 tot 3 V, uur: Recep tie in de Stadszaal, alwaar aan het Best. van M.S.G. het blijvend aandenken zal aangeboden worden. Te 3'A uur: Optocht vanaf de Stadszaal naar Zomerzorg. Van 4 tot 6 uur: Gezellig samenzijn in Zomer zorg. Zaterdag 21 September: Te 10 uur v.m. Boottocht met muziek aan boord. Te on geveer 12 y, uur: In een of ander hotel of café gezamenlijk lunchen (met muziek). Te ongeveer 2 uur: Boottocht naar Leiden. (Aankomst te Leiden ruim 4 uur n.m.}. 's Avonds te 8 uur: Groote feestavond met dames en genoodigden in de Stadszaal, met bal na. Dit program werd met bijvalsbetuigingen ontvangen. Wat het blijvend aandenken betreft, het Comité wenschte in het gebouw van M.S. G. een bronzen gedenkplaat te plaatsen, in welke de oprichters van het Genootschap gehuldigd worden. De heer Biegman, oud- leeraar van Mathesis, zal belangloos het borstbeeld van den man, die den eersten stoot tot oprichting heeft gegeven, den heer Pieter van Campen, daarvoor model- leeren. Tot besluit wees de voorz. er op, dat op den eersten dag van de herdenking na het gezellig samenzijn er vanwege de oud-leer lingen niets is te doen. Het Comité zag gaarne, dat den oud-leerl., woonachtig bui ten Leiden, een eenvoudig diner werd aangeboden, aan welke de oud-leerl., wo- I nende te Leiden en omstreken, tegen den kostendenprijs kunnen deelnemen, doch de centen ontbreken. Hij spoorde den aan- wezigen aan in eigen kring mede oud-leer lingen warm te maken voor hst idee der feestviering, opdat deze maaltijd aan het program kan toegevoegd worden. I Nadien bracht de secr. de begrooting voor de uitgaven ter kennis, uit welke bleek, dat zoo allen de toegezegde bedragen vol doen, er na de herdenking nog f 6.in kas j zou wezen. I Hierna had nog eenige discussie plaats i over het feestprogram, waaraan deelnamen 1 de heeren v. Hest, Sala, Breebaart, Zaal berg, v. Straaten e.a. Wijziging bracht dit niet in het program en ten slotte werd het feestprogramma bij acclamatie goedge keurd. Met een woord van dank en nogmaals met een woord tot opwekking om in eigen kring mede oud-leerl. te bewerken aan de feestviering deel te nemen en daarvoor een geldelijke bijdrage te storten, sloot de voorz. te ongeveer 11 uur n.m. de zeer op gewekte vergadering. „ST. PETER KANIS". Wij zagen een circulaire van de K.J.M.V., waarop wij hier even de aandacht vestigen. Wij lazen daarin: „Woensdag 13 Maart des avonds om kwart voor negen in het „Eigen Huis" een bijzondere avond. Het is ons mogen gelukken als spreker aan te kondigen, de bekende Pater dr. Him- melreich O.F.M. Bekend door zijn redevoeringen in de voornaamste steden van Duitschland, o.a. Berlijn, München, enz. Als onderwerp wordt behandeld: De vrede van Christus en het Rijk van Christus. Het ideaal van Z. H. Paus Pius XI bezien in het licht van het Jodenvraagstuk". En verder: „Woensdag 20 Maart zal de heer B. Gras, lid van de Centrale Propaganda- dienst der R.K. Staatspartij, voor u spreken over: Katholieke vrijwording in Neder land". Geen commentaar hierbij. 't Spreekt duidelijk genoeg, dat er frisch, opgewekt leven stroomt door de K. J. M. V. MAAR.... Douwt Egberrs Echte friesche Heeren-Saai Saai-Tabak Melange var» rijpe tabaKK*^ LEIDEN. Woensdag. „Geloof en Wetenschap", lezing met lichtbeelden over de Chemi sche oorlog, „Turk", te 8.15 uur. Woensdag, Alg. R.K. Propagandaclub „Dr. Schaepman", tweede cursusavond van kap. Dorbeck over „Kerk en Staat", Den Burcht, 8.15 uur. Woensdag. Derde Ontwikkelingsavond R.- K. Volksbond. Spreker prof. A. Cleophas, Bondsgebouw, Steen- schuur 15, 8 uur. Woensdag, R. K. Rijtuig- en Wagenmakers- patroonsvereeniging „St. Joseph", Kring Leiden, café Bremmer, Bees tenmarkt 34, 6 uur. Vrijdag, R. K. Kiesvereeniging, Zomerlust, spreker dr. Kortenhorst, 8.15 uur. Vrijdag. R. K. Metaalbewerkersbond, afd. Leiden, Bondsgebouw, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 11 tot en met Zondag 17 Maart a.s. waarge nomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, tel. 136; A. J. Donk, Doeza- straat 31, tel. 1313 en C. van Zijp, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest tel. 274. VERORDENING OP HET VERKEER TE LAND. Voor rijverkeer afgesloten straten. De Bloemmarkt, Boommarkt en Aal markt zijn afgesloten voor verkeer met: motorrijtuigen op meer dan twee wielen, handwagen, rijtuigen, transportrijwielen op meer dan twee wielen in de r i Q.h- ting naar de Vischmarkt. De be stuurders van dit rijverkeer mogen ge noemde wegen derhalve slechts berijden in de richting naar het Kort-Rapenburg. Hinderlijk plaatsen van motorrijtuigen rijwielen enz. Behalve het verbod dat men geen voer tuig, motorrijtuig of rijwiel in stilstand mag hebben aldus dat daardoor de passage be lemmerd wordt, is in de nieuwe verkeers- verordening uitdrukkelijk voorgeschreven, dat men voertuigen, motorrijtuigen op meer dan twee wielen en rijwielen op meer dan twee wielen slechts in stilstand mag hebben aan den kant van en op de rijbaan. Dat wil zeggen wanneer er een trottoir is, met de beide rechter- of linkerwielen vlak langs den trottoirband. Wilt ge uw auto of voertuig plaatsen op een gracht, waar ge parkeerd mag worden, bedenkt dan, dat de plaatsing aan den huizenkant als regel zeer veel gevaar oplevert, in het bijzonder voor voetgangers en dat daarom plaatsing van uw wagen op den walkant geheel terzijde van de rijbaan verre de voorkeur verdient. Voorts verbiedt de verordening een voer tuig, motorrijtuig of rijwiel op meer dan twéé wielen tot stilstand te hebben voor een dwarsstraat, op den hoek van een straat of op korten afstand daarvan, op een af stand van minder dan 5 Meter van een tramhalte. Wanneer ge bij een verkeers agent of door andere oorzaak moet wach ten, al dan niet in een file, zorgt er dan voor met uw motorrijtuig of ander voer tuig geen dwarsstraat af te sluiten. Houdt derhalve den toegang tot de Morschstraat ruim vrij, als ge op de Steenstraat voor de gesloten Blauwpoortsbrug moet wachten. St. Josephs Gezellen Vereeniging. Zondagavond is op de verplichte bijeen komst der Gezellen het prijsbiljarten voort gezet. Er werd door een groot aantal gezel len gekampt om den hoofdprijs, een pols horloge, dat ten deel viel aan Jac. de Keu- ning met 55 punten, de 2e prijs een fijne luxe doos sigaretten, aan Juriaan Vreeburg met 51 punten. De drie kleine prijzen wer den gewonnen door Ph. Loving, Koper en Scheffers. A.s. Zondag wederom een pols horloge. Dan begint ook de wedstrijd in het pandoeren. Maandag 18 Maart verplichte maandver gadering Afd. Gezellen met verkiezing van commissarissen. De inleiding zal dezen avond worden gehouden door den Centraai- Praeses H. v. d. Ven.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2