26ste Jaargang MAANDAG 11 MAART 1935 No. 8061 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cènt per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. V Nog eens: de straat-colpor- tage. In een beschouwing onder den titel „De vrijheid op straat", geschreven naar aan leiding van „straatoproer en relletjes in rood Amsterdam", schrijft het weekblad der N.S.B. „Volk en Vaderland" o.m.: Natuurlijk is de straat in Amster dam nooit vrij geweest; steeds is deze het domein geweest van het marxisme en geen anti-revolutionnair of R.K. Staatspartij er heeft het ooit ge waagd, zijn recht op de straat tegen over de marxistische aanmatiging te stellen. Wie het waagt in Amsterdam met een N.S.B.-insigne te loopen is vrijwel vogelvrij, zooals iemand ondervond, die zich met dit insigne in de Joden buurt waagde. Hij werd op het Wa- terloopiein door een drietal individuen aangevallen en mishandeld, waarna de helden de vlucht namen. Gelukkig loopen dergelijke individuen, wanneer zij in handen der justitie val len, een behoorlijke straf op. Zoo werd dezer dagen tegen een marxist, die te Zaandam een N.S.B.-er een schedel breuk sloeg, acht maanden geëischt. Natuurlijk zijn wij het met de laatste alinea volkomen eens: Individuen, die een schanddaad bedrijven, als de gesignaleer de op het Waterlooplein te Amsterdam, verdienen een voorbeeldige zware straf te krijgen. De Nederlandsche justitie deinst daarvoor dan ook gelukkig niet te rug! Maar wij zijn het niet eens met de bewering, dat de Katholieken (de R.K. Staatspartijers) het nooit gewaagd zouden hebben, hun „recht op de straat tegen over de marxistische aanmatiging te stel len"! Dat hebben zij wèl gewaagd, zoowel in Amsterdam als elders. En, over het al gemeen (er zijn uitzonderingen), hebben de Katholieken daarbij dezelfde vrijheid ondervonden, als anderen. Wat wij hier van de Katholieken verklaren, kan ook worden gezegd van de Anti-revolutionai ren. Dit wilden wij even constateeren, om ook nog een enkele opmerking te maken over de straat-colportage zelf. Na de herhaalde herhaling van relle tjes te Amsterdam op j.l. Zaterdagavond is o.i. nog urgenter geworden de beant woording van de vraag, die wij Vrijdag stelden in een driestar over „straat-colpor tage" nJ. de vraag, „of ten slotte niét in het algemeen de colportage-vrijheid stevi ger moet worden gebonden aan en beperkt door bepaalde voorschriften". Wij beantwoorden deze vraag bevesti gend. Niet omdat wij van meening zijn, dat de Overheid zou moeten wijken voor wat „Volk en Vaderland" noemt „terreur van het marxistisch gespuis", maar omdat een straat-colportage van verschillende groe pen, ieder in groot aantal vertegenwoor digd, naast en door elkaar feitelijk men moge het betreuren, maar het is een feit! de straat onveilig maakt, zelfs al zou zij niet provoceerend zijn, ondanks alle mogelijk politioneel toezicht Te recht schrijft „Volk en Vaderland" in een artikel over „Mishandelingen te Amster dam": „De Amsterdamsche politie doet wat zij kan, maar zij kan onmogelijk dergelijke dingen voorkomen en zij kan ook niet over al tegelijk zijn". De veiligheid, de betrekkelijke rust van de openbare straat is een goed, dat vóór alles moet beschermd worden, terwille van alle burgers, terwille óók, niet in het minst, in 't bijzonder van de aan de open bare straat handeldr ij venden en nering doenden. V Meer wederkeerige waardeeringl Reeds voor zijn benoeming door de Ko ningin heeft de nieuwe minister van Wa terstaat, de heer Van Lith de Jeude, een interview aan de „Telegraaf" gegeven, waarin hij „eenige inzichten" omtrent zijn taak als nieuwe minister van Waterstaat „wilde openbaren". Naar aanleiding hiervan schrijft „Volk en Vaderland": Deze ontvouwing aan de pers van een soort regeeringsprogramma, vóór dat de benoeming tot minister een feit is. moge passen bij de politieke zeden van een ultra-democratische republiek als Frankrijk, in een Koninkrijk komt ons dit ongepast voor. De inhoud van bedoeld interview was heel onbeduidend en de openbaring van „eenige inzichten" openbaarde feitelijk weinig of niets. Toch was het geven van dat interview inopportuun en daardoor, ook ons inziens, onbehoorlijk. „Volk en Vaderland" had bij eigen af keuring daarvan kunnen vermelden, dat reed meerdere „parlementaire" bladen daarover onomwonden hun afkeuring had den uitgesproken! Er is in het politieke-partij wezen veel verkeerds gegroeid. Wij geven dat den na- tionaal-socialisten jf fascisten grif toe. Eén van die verkeerde dingen is een zeke re bekrompenheid, een zekere zelf-genoeg- zaamheid, waardoor niet weinige partij- menschen niets goeds zien in andere, al thans in andere niet-bevriende, partijen. Wij erkennen dat verkeerde en bestrij den het. Gelukkig zijn er óók heël veel partij-menschen, diep-overtuigde en leiden de persoonlijkheden, die heelemaal niet door de bedoelde bekrompenheid en zelf genoegzaamheid zijn aangetast! Maarhoe is de mentaliteit in de kringen der nationaal-socialisten of fascis ten? Als wij ons niet vergissen, hebben wij in „Volk en Vaderland" nog nooit één re gel gelezen, waaruit blijkt, dat men ook maar iets goeds ziet en waardeert in andere „bewegingen'", dan de eigen „beweging", in „bewegingen" n.L van één of meerdere der tot nu toe bestaande politieke partijen. Het bovenstaande betreffende den nieu wen minister van Waterstaat is ons een aanleiding geweest: om er op te wijzen, dat onder ons de politieke tegenstellingen' nog al 'ns verblinden voor wat er wederkee- rig aan goeds bestaat! En dat dit euvel moet worden geconstateerd bij politieke partij menschen, maar niet minder bij onze „volksgenooten", leden van de N.S.B.! De Stille Omgang in den kouden nacht Gemeente-pólitiek, beschouwd van vrijz.-democratische zijde Te Utrecht is Zaterdag een buitengewone algemeene ledenvergadering gehouden van de Vereeniging van Vrijzinnig-Democrati sche Gemeenteraadsleden. Het Haagsche Gemeenteraadslid M. Joels Jr. heeft daar gesproken over „Ge meentebeleid en Crisistijd". Wij willen hier even wijzen op drie pun ten in het betoog van dezen vrijz. democr. Met nadruk heeft de spreker verklaard, dat de Gemeenteraadsleden het centrale gezag niet moeten tegenwerken, maar in tegendeel moeten „steunen" in den strijd tegen de groote moeilijkheden, die de re geering nog te overwinnen heeft. „De re geering staat voor groote moeilijkheden en kan geen gemeentepolitiek dulden, die haar beleid doorkruist, zooals vaak met name de SD.A.P.-Raadsleden willen voeren". De bovenstaande opvatting kunnen wij aanvaarden beter dan de hier volgende gedragslijn: „De leeningsschulden, inzon derheid de z.g. improductieve, worden niet verder opgevoerd. Getracht wordt deze tot een lager bedrag terug te brengen". Heel mooi, uiterst aanlokkelijk, op zich beschouwd, en kapitalistisch-ideaal. Maar, als de gemeenten dezen stelregel doorvoe ren, principieel en streng doorvoeren, dan Een biddend leger van 32.000 mannen Weer- heeft het nachtelijk Amsterdam het wonder van een sterk geloof gezien, toen de eerste der stille ommegangen in den afgeloopen nacht door Amsterdam's straten ging. Geen winterweer en geen vin nige koude hadden deze 32.000 katholieke mannen uit alle deelen van het land kun nen weerhouden gezamenlijk op te trekken naar de stad van het mirakeL Weer trok, toen het avond- en nachtle ven van Amsterdam nauwelijks was weg gestorven, het eindelooze leger der zwij gende duzenden door de stille straten der oude stad, in stagen ommegang tot het glo ren van den nieuwen dag. Het licht van een lantaarn viel in gebro ken koude glansen op het door den wind voortgedreven donkere grachtwater. Het kroop op langs de' huizengevels met hun onverliohte vensters. Onder het licht van de lantaarn zag men aan het uiteinde van het smalle, sombere straatje een einde- I looze menschenrij voorbijgaan, stil, heel stil, in onverbroken regelmaat. Even deed I het beeld denken aan een van Toorop's I schoone etsen „Langs den Oceaan". Deze stille, meest gebogen figuren, die deelna men aan den Stillen Omgang, schenen reeds alleen door de compactheid der don kere massa en het dreunend geluid van de voetstappen, tot een symbolische eenheid geworden. Gedreven door één idieel doel gingen daar duizenden en duizenden het stille straatje voorbij, terwijl de wind snij dend gierde langs de huizen, die neerzagen op de bedevaartgangers. Een heen en weer schommelende lamp wierp soms onver wacht een lichtschijn op de gezichten, die in het halve duister alle gelijk schenen te zijn. De harde stappen klonken hal door de koude drooggevroren straten en anders was er niet dan dit geluid, dat opklom te gen de gevels en uren lang de straten vul de. Het was als een steeds herhaald ryth- misch gezang, dat de stille gebeden bege leidde. De groote groepen voor den eersten nacht kwamen uit Leiden en den Haag, uit Limburg, Friesland, Groningen, Twente, Brabant en Zeeland. Uit Zeeland was nog niet een zoo groote groep geweest, als deze keer. Uit Leiden en den Haag alleen waren er al 5Q00 deelnemers. Der traditie getrouw kwam een aantal Hagenaars weer een groot deel loopend naar de hoofdstad, terwijl ook van elders groepen een langen weg te voet aflegden. De meeste pelgrims hadden zich voor den nachtelijken tocht extra warm gekleed. Men zag truien, wanten en mutsen en en kele groepen, die te voet van buiten kwa men, hadden lantaarns bij zich. In tegen stelling met andere jaren waren er, ook al door de vinnige koude, weinig belangstel lenden te Amsterdam op straat. Omstreeks het middernachtelijk uur, van half twaalf tot één, reden uit Noord, Oost. Zuid en West de extra treinen met deelne mers binnen, terwijl van dichterbij gele gen plaatsen autobussen de ommegangers aanvoerden. Der traditie getrouw kwam een Haarlemsche groep weer loopend van af Halfweg, terwijl ook van elders groe pen een langen weg te voet aflegden, uit de omgeving Alkmaar zelfs tot van 55 K.M. afstand. Enkele groepen, zooals de Amers- foortsche militairen, Groningen, Eindho ven e.a. woonden, vóór zij den omgang aan vingen, nog een kort Lof bij. Voorzitter Alph, Elsenburg, zijn medebe stuurders en leiders hoorden, evenals vo rige jaren, om 12 uur in het Maagdenhuis op het Spui, de H. Mis bij, opgedragen door Prof. Molkenboer O.P., om zich daarna geheel aan de regeling te kunnen wijden. Omstreeks één uur trokken de eerste groepen van het Spui weg en ving de om gang aan door de spoedig uitgestorven straten der stad. Weggedoken in kragen en dassen ging men, huiverend in de bit tere kou en den straffen Noord-Ooster, die gromde in stegen en sloppen en telkens om hoeken van straten met volle kracht aangierde en door merg en been drong. De meesten hadden zich voor den nachtelijken tocht extra warm gekleed. Men zag truien, wanten en mutsen, ongeteld de extra borst rokken, die op dringend advies van de moe ders thuis waren aangeschoten. Maar neu zen en ooren, die men zoo moeilijk bedek ken kan, waren onbarmhartig overgeleverd aan de felle kou. Onwillekeurig sloten de groepen zich nauwer aaneen en het mono toon geluid der passen klonk doffer en zwaarder op het grouw-droog plaveisel. Tegen den vrieshelderen sterrenhemel reikten donkere torencontouren, de oude gevels, hun holle vensters als grootopen droomoogen, doken kleumerig zij aan zij. En in de smalle straten was niets dan de eendere cadans der voetstappen, nu eens traag en dan sneller en het regelmatig voortschuiven der donkere massa's. Onder de bruggen klotste driftig het zwart-koude water. Met lichtende vensterbogen wachten de kerken, waarin de deelnemers na hun om gang een veilige warmte vonden. En na de H. Mis smaakte in de stad de dampende koffie eens zoo goed. Zonder één wanklank verliep alles in volmaakte rust en orde en toen de stad op het late Zondagsche uur ontwaakte, zat de overgroote meerderheid der ommegangers al weer tusschen de wielen, op de thuis reis naar hun haardsteden. De afdeeling Leiden was met 2000 deel nemers ter Ommegang gegaan. Om half tien werd door den geestelijk directeur der afdeeling, Pater P. Frigge, in de Hartebrugskerk een lof gecelebreerd en een predicatie gehouden, waarna de deel nemers in twee groepen per trein naar Amsterdam vertrokken. De eerste groep vertrok om ongeveer 11 uur, de tweede groep met de deelnemers uit de omgeving vertrok 1 uur later en stond onder leiding van den zeereerw. Pa ter L. Himmelreich O.F.M. uit Katwijk. Voor de eerste groep werd de H. Mis op gedragen door den zeereerw. Pater Clim, Bayer O.F.M., die ook de predicatie hield. Voor de tweede groep geschiedde dit door den zeereerw. Pater L. Himmelreich O.F. M. Beide groepen vulden na elkaar de ge- heele Mozes- en Aaronkerk en alles ver liep prachtig devoot en in de beste orde. De eerste groep kwam te Leiden terug om ongeveer kwart over zes, de tweede groep ongeveer half negen. Slechts van een droevig ongeval moeten wij melding maken. Een ongeval, dat een der deelnemers aan den Stille Omgang, een 52-jarigen heer uit Makkum trof. Deze zak te tijdens de bedevaart op den hoek van de Kalverstraat en St. Luciënsteeg ineen. Men riep de hulp van den G. G. D. in, doch toen de ziekenauto ter plaatse ver scheen, bleek de man reeds te zijn overle den. Het stoffelijk overschot is naar het Binnen Gasthuis overgebracht. komen er nog meer werkloozen. inplaats j van dat de werkloosheid, althans iets, zal verminderen door het uitvoeren van pu blieke werken! Zóó zien wij het. Een gedo cumenteerde verdediging van een andere visie op dit punt van gemeente-beleid zou den wij met veel belangstelling volgen. Ten slotte nog deze kantteekening bij de vrijz. democr. redevoering: De spreker noemde „een kindertoeslag voor de groote gezinnen in de lagere loon- en salarisklas sen in deze tijden aanvaardbaar". Van deze „concessie" we willen veronderstellen, dat hier de opvatting wordt gegeven van de vrijz. democr. in het algemeen nemen we met waardeering nota. GEEN „KATHOLIEKE" RECLAME- TITELS MEER. Het Poolsche episcopaat heeft besloten paal en perk te stellen aan het hand over hand toenemend misbruik, dat tot schade van de Katholieke zaak wordt gemaakt van de benaming „Katholiek". Comité's of vereenigingen, die niets met het Katholieke geloof te maken hebben, ge bruiken niet zelden den naam Katholiek als een reclamemiddel. In verband hiermede heeft de Poolsche hierachie besloten, dat de eerenaam „Ka tholiek" aan instellingen of vereenigingen alleen kan worden verleend door kerkelij ke autoriteiten. In ons land is 't al zóó, dat geen instel ling of vereeniging den eerenaam „Katho liek" mag voeren, tenzij deze door de Bisschoppen of door den Bisschop van het diocees is verleend. In 'n nkel geval, meenen we, gedoogt het Kerkelijk Gezag, dat deze titel blijft gevoerd, zonder dat het zelf hem ver leent. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Grieksche regeeringstroepen zijn tot den aanval overgegaan. De rebellen trek ken terug in Macedonië. (4e blad). De Engelsche minister sir John Simon vóór einde Maart te Berlijn verwacht. (4de blad). Toenemende onrust op Cuba. (4e blad). BINNENLAND. Een wetsontwerp is ingediend inzake de huisarbeid. (1ste blad). Centralisatie van de Katholieke film actie. (1ste blad). Oude vrouw te Rumpt bij Geldermalsen na woordentwist door buurman doodge slagen. (1ste blad). Verscheidene branden, oa. in hotel te Heesch. (Gem. Ber., 3de blad). Bandietenbende te Rotterdam ontmas kerd. Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL: U.V.S. en P.S.V. kampioen, Overmaas en Willem II onderaan. Nog geen definitieve beslissing voor „Leiden". (2de blad). HOCKEY: Het Ned. B-elftal (heeren) verliest van West Duitschland, de dames winnen. (2de blad). SCHERMEN: De heer J. Swaan wint het Leidsch kampioenschap op floret. (2de blad). BINNENLAND KATHOLIEKE FILMACTIE Vrijdag jj. kwamen op initiatief van den hoogeerw. Vicaris-Generaal van den Bosch, Mgr. F. N. J. Hendrikx, te Den Bosch bijeen afgevaardigden van de on derscheiden instellingen en ondernemingen die zich op het gebied van de katholieke filmactie bewegen. De vergadering, die ander leiding stond van mgr. Hendrikx kwam, gehoord de be sprekingen, eenstemmig overeen, een ver band te leggen tusschen organisaties stichtingen en ondernemingen welke zich bezig houden met de katholieke filmactie in den breedsten zin des woords, welk verband zal worden genoemd „Katholieke Filmactie". Aan een door de vergadering ingestelde commissie werd opgedragen ten spoedigste statuten te ontwerpen. GEEN STEMBUSSTRIJD IN DE GOEDE WEEK. Het bestuur der R. K. Staatspartij brengt hierdoor het navolgende ter kennis van de plaatselijke en gewestelijke bestuursinstan- ties der Partij: Het tijdstip van de a.s. Verkiezingen voor de Provinciale Staten valt ditmaal zoo, dat in vele, zoo niet de meeste gewesten de laatste dagen van de verkiezings-campagne samenvallen met de eerste dagen van de „Goede Week". Het Partijbestuur acht het daarom diens tig de plaatselijke en gewestelijke bestu ren er tijdig aan te herinneren, dat het pas send is het karakter van deze „stille week" zelfs onder deze omstandigheden tot zijn recht te laten komen, en het Katholieke Volk de gelegenheid te laten deze dagen van herdenking in den daartoe geëigenden geest door te brengen. Betoogingen en openbare vergaderingen, georganiseerd en belegd met het oog op den stembusstrijd, lijken met dien geest niet in overeenstemming. Daarom geeft het Partijbestuur in erns tige overweging gedurende de Goede Week geen openbare vergaderingen en samen komsten te beleggen en reeds voorbereide vergaderingen van dien aard eenige dagen te vervroegen. HET BESTUUR DER R. K. STAATSPARTIJ.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1