MAANDAG 11 MAART 193b DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 12 UIT DE OMGEVING LEID SCHEND AM. Ziekenhuisverpleging. Aan het jaar verslag van de R. K. Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging te Leidschendam is het volgende ontleend: Konden wij u het voograande jaar een gunstig verslag aanbieden, met een batig slot van 2113.06, het jaar 1934 heeft ons in dit opzicht teleur gesteld. Het aantal pa tiënten, dat voor verpleging werd opgeno men steeg van 115 tot 145; een vermeer dering dus van 30 patiënten. Ook het aan tal verpleegdagen steeg van 2138 tot 3224, dus 1086 meer. Ook het aantal ligdagen per patiënt was dit jaar hooger, het voor gaande jaar 10 patiënten van 50 tot 60 da gen, dit jaar bedroeg dit aantal 19. Het ge middeld aantal ligdagen per patiënt be droeg dit jaar 22 tegen het vorige jaar 18 dagen. Het nadeelig slot over 1934 bedraagt 583.84, wat gezien de reserve en de wis selvalligheid van het eene jaar tegenover het andere, geen ernstige redenen tot be zorgdheid behoeft te geven. Het aantal verpleegdagen bedroeg: 95 le den van 1 tot 25 dagen; 31 leden van 25 tot 50 dagen; 19 leden van 50 tot 60 dagen, totaal 145 leden, verdeeld over de volgen de instellingen: St. Antiushove, Voorburg 117 patiënten met 2481 verpleegdagen; Aca demisch Ziekenhuis, Leiden 10 pat. met 293 verpleegd.; Huize Bethlehem, Den Haag 8 pt. met 127 verpleegd.; R. K. Kin deruitzending, Eersel N.-Br. 3 pat. met 122 verpleegd.; St. Elisabethgasthuis te Leiden 2 pat. met 33 verpleegd.; Sanatorium Rijn geest 1 pat. met 60 verpleegd.; Ramaerkli- niek, Loosduinen 1 pat. met 13 verpleegd.; Sanatorium Dekkerswald, Groesbeek 1 pat met 60 verpleegd.; H. Johannes de Deo, Den Haag 1 pat. met 5 verpleegd.; Ooglij- derskliniek L. van Meerdervoort Den Haag 1 pat. met 30 verpleegdagen. Totaal 145 patiënten met 3224 verpleegdagen. Het aantal leden vermeerderde van 1142 tot 1249. Het financieel verslag luidt als volgt: Baten: Saldo vorig boekjaar 242.51; contributie 9670.90; rente 140.79; opge nomen boekjaar 1935 482.12. Totaal 10536.32. Lasten: Salaris bode 967.29 plus 10.50 is 977.79; kosten ziekenhuizen 8695.achterstallige contributie ƒ56.54; storting Boerenleenbank 140.79; zieken- vervoer 211.35; Röntgenfoto en diather- mie-behandeling ƒ83.50; onkosten ƒ371.35. Totaal 10536.32. Bezit 1 Januari 1933 5003.36. Nadeelig slot 1934 583.84. Bezit 1 Januari 1935 4419.52. Zooals u kimt zien is ons ledental dit jaar weer met 107 leden vermeerderd, toch wordt deze vermeerdering haast weer te niet gedaan door het groote aantal leden 54, dat vertrokken is en doordat 28 leden bedankten voor het lidmaatschap, verschil lende wegens de slechte tijdsomstandighe den, wat zeker te betreuren is, ook velen verlaten de vereeniging met achterlating van contributieschuld, om welke rede dit jaar aan achterstallige contributie ƒ56.54 is afgeschreven. Ook de achterstand aan schuld is steeds stijgende en bedraagt thans 218. Laat ons hopen en vertrouwen, dat 1935 een gunstiger beeld moge geven. Blijf trouwe leden, onze vereeniging doet wat in haar vermogen is, werkt ook van uw kant mede, tracht ook hen, die nog geen lid zijn op te wekken lid te worden, denkt niet te gauw het is voor my niet noodig, als men nagaat, dat alleen in onze afdee- ling reeds 145 patiënten in één jaar ver pleegd zijn. Hopen en vertrouwen wij onder Gods onmisbare zegen, dat 1935 voor u en uw gezin een jaar moge zijn, waarin gij voor ernstige ziekte moge gespaard blijven en dat onze vereeniging door uw aller mede werking steeds moge vooruitgaan, zoowel financieel, als in ledental. VEUR. Dubbele Raad. Door Burgemeester en Wethouders van Stompwijk en Veur is de candidaatstelling voor den z.g. dubbelen Raad bepaald op Maandag 25 Maart as. Gemeenteraadsverkiezing. De verkie zing voor leden van den Raad is door Bur gemeester en Wethouders van Stompwijk en Veur bepaald op Donderdag 6 Juni 1935. Te water gereden. Zondagmorgen stond de luxe auto van den heer P. de Ko ning uit Voorburg aan den kómt. langs den Veurschen straatweg tegenover Rozenrust te Veur, vermoedelijk zonder de handrem er op. Door een rukwind kwam dan ook de auto in beweging en reed de naast den weg loopende vaart in. De heer P. C. Hen driks, die daar ter plaatse woont, dit zien de en in de meening verkeerende, dat er zich personen in de auto bevonden, sprong gekleed te water, doch spoedig bleek, dat de auto geheel onbeheerd had gestaan, zoodat zijn hulp overbodig was. In den na middag arriveerde de kraanwager van de Torengarage en bracht de auto weer op het droge, wat nog heel wat stagnatie te weeg bracht. Het autoverkeer ondervond veel belemmering, waardoor vele chauf feurs het wachten moede een 25 tal meters over óe bielsen van de trambaan der blau we tram hobbelden. Ten slotte werd het verkeer door de politie geregeld. Ongeveer 6 uur was de weg vrij. Procesverbaal. De heer H. P. te Veur deed aangifte van diefstal van eenige lijf goederen. Tegen den daders werd door de politie procesverbaal opgemaakt. NIEUWVEEN. Staatspartij. Vrijdagavond werd in de i R. K. school een ledenvergadering gehou den van de R. K. Kiesvereeniging onder voorzitterschap van den heer H. S. Ran. De secretaris, de heer F. van den Berg. las het jaarverslag. De kas van den pen ningmeester sloot met een batig saldo van 75.73. De voorzitter licht toe, dat het sal do hoog is, maar er moeten nog verschil lende rekeningen betaald worden. Na uitvoerige bespreking verwierp de vergadering wat de wijze van stemmen voor de gemeenteraads-candidaten betreft het puntenstelsel en verklaarde zich voor het hokjes-stelsel. Het reglement werd daarna goedgekeurd. Bij de rondvraag vraagt de heer P. Spring in 't Veld of er voor de a.s. verkiezingen nog een propagandist komt. De voorzitter is er niet voor, doch het kan overwogen worden. De heer Roovers zou wel een studieclub opgericht willen zien. De vergadering ver wacht er weinig succes van. De heer P. Wijfje ziet veel nut in een propagandaclub, vooral onder de jongeren werkt het goed. Hierna sluiting. RIJNZATERWOUDE. Op 't slechte pad. Terwijl mej. Jansen even een boodschap deed werd uit haar fietstasch een damestasch ontvreemd mét verschillende voorwerpen en o.a. een I beursje met ongeveer drie en een hal ven gulden. Het mocht de politie gelukken den dader, een veertien-jarigen jongen uit een woonwagen te pakken te krijgen. Na aan vankelijk ontkennen, bekende hij tenslotte de tasch gestolen te hebben. De tasch had hij verstopt onder een schuurtje. Het geld had hij in den zak. Proces-verbaal werd opgemaakt WARMOND. Autobusdienst? Door N. Sommeling te 's Gravenhage is vergunning verzocht tot het inwerking brengen van een auto busdienst den HaagAmsterdam via deze Gemeente. RECHTZAKEN DE ROOFMOORD TE OYEN. De rechtbank te 's Hertogenbosch behan delde heden op een buitengewone zitting de gruwelijke roofmoord, die in den nacht van 15 op 16 Mei 1934 in het dorpje Oyen aan de Maas bij Oss werd gepleegd. Twee broers, de bejaarde Toon en Piet Verhoeven, werden in him slaap overval len door twee mannen, die met een stuk ijzer den 67-jarigen Toon Verhoeven den schedel insloegen en zijn 60-jarigen broer zoo hevig op het hoofd sloegen, dat hij zwaar en bloedend verwond neerzonk. De onverlaten waren het huisje binnengedron gen door een raam open te schuiven en naar binnen te klimmen. Zij stalen er on geveer zeventig gulden. Blijkbaar hadden de roovers vernomen, dat de gebroeders, die weinig bezaten, en kele dagen tevoren honderd vijf tig gulden hadden ontvangen. Nog om kwart voor twaalf had de sur- veilleerende veldwachter niets verontrus tends in de omgeving van het huisje aan den Maasdijk waargenomen. Kort daarna moet de overval zijn geschied. Onmiddel lijk toen de inbrekers de slaapkamer der broers betraden en het licht van een zak lantaarn lieten sohijnen, werden Toon en Piet Verhoeven wakker en begrepen zij, dat het den indringers om hun geld te doen was. Zij stelden zich tegen de aanvallers hevig te weer. Vreezend, dat de oude man nen hulp zouden roepen, grepen de roovers een vijl, en sloegen daarna Toon eerst in het gezicht en daarna op het hoofd. De laatste slag verbrijzelde den schedel van den ouden man, die onmiddellijk stierf. Ook Piet Verhoeven kreeg hevige slagen met den vyl op het hoofd. De indringers bon den toen de beide bewegingslooze slachtof fers aan handen en voeten aan elkaar vast en gingen naar het geld zoeken. Zij haal den het huisraad overhoop en gingen met ongeveer zeventig gulden er van door. Piet Verhoeven, die zich zoo stil mogelijk had gehouden om den schijn te wekken, dat hy dood was, wist ondanks zijn verwondin gen, de touwen door te bijten, waarmee hij was geboeid en liep in zijn bebloed nacht gewaad naar zijn buurman, K. van Orsouw, die direct den veldwachter waarschuwde, die zich in verbinding stélde met de mare- chaussée te Oss. Deze legde in den nacht bezoeken of by de beruchte typen van het Ossche milieu, waar zij merkten, dat twee jonge mannen, de 23-jarige F. J. vam O., en de 16-jarige W. de B., een broer van den wegens den moord te Berghem veroordeelden P. de B., niet thuis waren, maar zich bevonden bij den bloemist Boeijen. Daar hadden zij zich te ruste begeven. De marechaussée ontdekte er hun met bloed bevlekte kleeren en twee emmers met water en arresteerde de beide jonge lui. Bij het daarop volgend verhoor ontken den zij alles, maar zij konden geen vol doende alibi opgeven. Bij het nader onderzoek werden in de on middellijke omgeving van de plaats van den roofmoord sporen van voetstappen en fietsbanden gevonden. Op de lade van een kastje werden vingerafdrukken gevonden. Het geld werd in de kleeren van den ver dachte van O. ontdekt. In een portemon- naie van van O. was een biljet van 25. een van 10 en twee losse guldens en in een zakdoek een biljet van 25.twee rijksdaalders en twee guldens. Van O. kon niet zeggen hoe hij aan dit geld kwam. Bij confrontatie van Piet Verhoeven met de verdachten, werden dezen echter niet herkend. De bloemist B., die ook was gearresteerd, werd spoedig in vrijheid gesteld, maar van O. en de B. werden na verhoor door den Officier van Justitie en den rechtercom missaris in het Huis van Bewaring te 's Hertogenbosch in voorarrest gehouden. Voor de buitengewone zitting van de Rechtbank van heden zijn nu gedagvaard F. J. van O., geboren te Oss 30 September 1910, arbeider, wonende te Oss en Wilhel mus M. de B., geboren te Oss 9 April 1918, wonende te Oss. Te kwart over tien worden de verdach ten binnengeleid. Zij wisselen met elkaar van verstandhouding en kijken nieuws gierig de zaal rond. De jonge De Bie maakt voor zijn leeftijd een flinken indruk. Nadat de dagvaarding is voorgelezen, vraagt de president aan verdachten, of de inhoud daarvan waar is. Van O. zegt: „Ik denk het niet. Ik ben niet in Oyen ge weest". De Bie zegt, er niets van te weten. Zij geven aan, om half 12 te zijn thuis gekomen. Als eerste getuige wordt gehoord inspec teur Van Kempen uit Oss, die het eerst het bericht van het misdrijf had gehoord. De politie besloot onmiddellijk huiszoeking te doen by Boeyen waar de twee verdachten zich bevonden. In de keuken stonden twee emmers, waarin verschillende kleeding- stukken. Er hing ook een colbertjasje, waaraan waarschijnlijk bloedvlekken te bespeuren waren. Boven werden twee schoenen gevonden, die druipnat waren. Onder de hakken der schoenen zat versch gras. In een bed lag verstopt onder de de kens verdachte De Bie, die zich tegen den muur had gedrukt, om zoo min mogelijk op te vallen. Getuige verklaart verder, dat op een pomp een manchester jas hing. Deze jas wordt getoond, en verdachte van O. her kent deze als de zijne, evenals de schoe nen. Van O. geeft echter te kennen een blauw jasje te hebben gedragen. Getuige van Kempen betwist dit en blijft bij zijn verklaring. Aan verdachte De Bie wordt een oude manchesterbroek getoond, waaxvan hij zegt, dat het de zijne is. Getuige L. Boeyen, koopman te Nijme gen, vroeger te Oss, een zwager van ver dachte van O., verklaart dat de manches terbroek hem toebehoorde. Hij erkent het kleedingstuk aan een bepaalde reparatie. De president: „Tableau". Verdachte De Bie zegt, dat Boeyen liegt en de broek wél van hem is. Inspecteur van Kempen doet mededee- ling over het onderzoek te Oyen. In Oss teruggekeerd, werd in de in beslag geno men kleedingstukken in een portemon- naie een biljet van f 25, een van 10 tn 2 gulden gevonden; in een zakdoek was een ongeveer een gelijk bedrag aan geld ge knoopt. Getuige van Kempen legt daarop ver klaringen af omtrent het ongunstig gedrag van beide verdachten. Getuige Piet Verhoeven, landbouwer te Oyen zegt, dat hij met zijn broer in den be- wusten nacht in één bed sliep. Onder het bed stond een sigarenkistje met twee brief jes van 25, een van 10 en enkele rijks daalders; samen ongeveer ƒ70.Plotse ling werd het licht uitgeslagen; zij wer den aangevallen en iemand vroeg waar het geld was. Getuige zei: „In huis". Dat het in de kamer was zei getuige niet. Hij werd hevig op 't hoofd geslagen en aan zijn broer vastgebonden door de overvallers, die met hun tweeën waren. Getuige is zoo gauw hy kon hulp gaan halen. Ontdekt werd toen, dat alles door elkaar was ge haald, de deuren open stonden en ook een raampje naast een der deuren. Getuige herkent de vijl die in zijn huis gevonden werd en waarmee hij vermoedelijk gesla gen is. Getuige zegt nog altijd last van de ondervonden mishandeling te hebben. Gehoord wordt vervolgens dr. B. M. Mettrop, die samen met prof. Nieuwen- huysen de sectie op het lijk van Antoon Verhoeven had verricht. Dr. Mettrop had geconstateerd, dat het eene oog gezwol len was, terwijl veel bloeduitstortingen in het gelaat en den mond te vinden waren. Aan de linkerzijde waren acht ribben ge broken, aan de rechterzijde vier. Door het hevig mechanisch geweld is de dood ingetreden, terwijl longen en hart niet in de beste conditie waren. Vermoede lijk zou dit geweld ook voor ee.. normaal man doodelijk zijn geweest. Get. J. Veldjes, hoofdbewaker in de ge vangenis te Den Bosch, verklaart op 19 Juni j.l. in het Huis van Bewaring een ge sprek te hebben afgeluisterd tusschen een zekeren K. uit Eindhoven en zijn buur man van O. met wien hij langs de ver warmingsbuis een gesprek voerde. Van O. verklaarde, dat hij hoopte, dat de Bie zijn mond zou houden. „Als je eens naar Oss gaat", zeide hij tot K., „zeg dan tegen mijn kostbaas en zijn vrouw, dat zij moeten ver klaren, dat ik om half 12 ben thuis ge komen. Ik zeg tegen niemand, dat ik het n. Het zal ook niet uitkomen,, want er is geen bewijs". Van O. verklaarde toen ook, dat het een heel werk was geweest met de slachtoffers. Zij hadden hun geld onder de planken zit ten. „Als de Bie zou bekennen en wij ko men voor de rechtbank", had hij ver klaard, „dan sla ik hem daar dood". Verd. v. O. zeide op deze verklaring, dat hij dit gesprek niet heeft gevoerd. (Wordt vervolgd). KANTONGERECHT TE LEIDEN. ONTDUIKING AARDAPPELENWET. Zware straf geëischt. Voor het Kantongerecht te Leiden stonci hedenmorgen terecht P. v. d. V. meester knecht bij v. d. R. te V o o r h o u t terzake hij verantwoordelijk was bij het smokke len van aardappelen. Verdachte heeft verschillende vrachten aardappelen laten vervoeren. De eerste vracht voldeed geheel aan de eischen die gesteld zijn voor zulk vervoer. Het gelei- debiljet was aanwezig en de zakken wa ren allen geplombeerd. Nadat deze aard appelen in Leiden te hebben afgeleverd bij de fima K. had hij de zakken wederom mee teruggenomen naar Voorhout. Daar bleek uit het getuigenverhoor, dat hij te Leiden den bodem der zakken had open gesneden en aldus de aardappelen te heb ben gelost. Te Voorhout waren dezen zak ken opnieuw gevuld, dus van onderen af, terwijl het loodje ongeschonden was ge bleven. Na deze behandeling waren de op nieuw gevulde zakken netjes toegenaaid en naar Leiden vervoerd. Dit spellletje had zich 's middags nog maals herhaald waarbij het was uitgeko men. Het ging over een partij van 30 zak ken die inbeslaggenomen waren. De eerste getuige verklaarde dat de zak ken de eerste maal goed behandeld waren maar de beide andere malen waren de zak ken van onderen af gevuld waarna ver dachte ze dichtnaaide. De tweede gehoorde getuige was hiertuj zelfs behulpzaam ge- weesten kon verklaren dat het lood intact was gebleven. De derde getuige evenzoo. De volgende getuige W. B., controleur der crisisaardappelen-centrale, zeide de zak ken bij de eerste zending geplombeerd te hebben en was er zeker van overtuigd dat de bodems der zakken zich in goeden toe stand bevonden. De vrachtrijder als laatste getuige gehoord, verklaarde niets te weten, waarop de kan tonrechter met het wijzen op meineed zijn geheugen wist op te frisschen, zoodat ook deze getuige bezwarende verklaringen tegen verdachte naar voren bracht. Verdachte blijft trots al deze getuigenis sen bij zijn ontkenning volharden. De ambtenaar aan het woord komend noemt het een sluwe poging om de aard- appelenwet te ontduiken. Aardappelen worden soms vervoerd zonder geleidebiljet. Maar hier is het erger. Dit is een welbere kend plan de campagne. De auteur ervan staat hier voor het hekje. Dit is een intens gemeene manier van smokkelen. Een strenge straf is hier op zijn plaats, temeer daar het bewijs door de getuigenverklarin gen meer dan overtuigend is bewezen. Eisch 1 maand hechtenis met verbeurd verklaring der inJbeslaggenomen aardappe len. Uitspraak 1 maand hechtenis met terug gave der inbeslaijfgenomen goederen. De zitting wordt voortgezet. Mevrouw, ik heb het kindje in 't park verloren. Heb Je daarover dan niet met een poli tieagent gesproken? Ik heb het verlo ren, juist omdat ik met een agent sprak. (Gazz. Illustr.) Is me dat even een schandaal, nu heeft m'n vrouwtje me een mantel gekocht, die uit de mode blijkt te zijn. (KI. Witzblatt). Hieraan kunt n zien mevrouw, dat ik niet jok, als ik beweer, een werkloos acrobaat te zijn. fPearsons Weekly). Zonden we 'm wekken? Een van z*n dochters is er met een artist van door. Hoeveel dochters heeft hij? Zes. Dan zon ik hem niet wekken. f Passing Show). Patroon, Je wijn il afgrijselijk. Zoo. Meneer is een kenner, zie ik. (Blanc Noir). De worsthandelaar zaagt een boom. (Die Weite Welt)c Zoo, kom je uit de bioscoop, zeg je. Hier heb je dan nog wat sterren. (II 420) j Wat was jij in de burgermaatschappij Lector in de Latjjn- sche taal en letterkun de, kapitein. Prachtig, Dan kan jij i de fouragestaten iede- ren dag netjes invullen. (Blanc Noir). Nog 13 minuten, dan vangt de testament voorlezing aan en zul len we weten of we nóg, of dat we wéér moeten huilen maar dan echt. (Bouillabaisse). Als ik jou voor stel, mij honderd pop te leenen, zonder interest, wat is dan je ant woord? Zonder interes se. (Everybody) Neen Robert, steek geen tweede sigaret meer aan. De ontvanger van de belastingen loopt precies achter ons. Tit Bits). De deurwaarder mag er rustig het zijne van denken, maar Adamson heeft hem geen gelegenheid gegeven 't exploit te beteekepen aan „hem in persoon", .(Sondagsnisse Strix)

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 12