HULP IN NOOD Gejtenbeek's Fotoliandel ZATERDAG 9 MAART 1935 DF. I FinsCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 9 DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND ECHTE EN DIPLOMATIEKE ONGESTELDHEDEN. SIMONS BE ZOEK AAN BERLIJN VOOR LOOPIG AFGEWIMPELD. DE INHOUD VAN HET ENGELSCIIE WITBOEK. DE BURGEROORI.OG IN GRIE KENLAND. PARTIJ STRU D IN HONGARIJE. Griep. Hebt u het ook te pakken? Ja, dat kan tegenwoordig iedereen over komen; dat komt in de bes<e families voor. De griep waart rond en doet half Europa rondloopen met waterige oogen en roode neuzen (wat tijdens de Carnavalsdagen ook wel eens een andere oorzaak had!) of stopt ze in bed met barstende noofdpyn en een zweterig gevoel met koude rillingen. Als u het ook zoo voelt, is uw ongesteld heid niet diplomatiek; want die complicatie komt ook nog wel eens voor, ook in de beste families, speciaal bij gelegenheid van onwelkom bezoek. Iets dergelijks heeft zich van de week te Berlijn voorgedaan, toen de Engelsche minister van buitenlandsche zaken sir John Simon een bezoek zou brengen aan Ber lijn, waar hij een bespreking zou hebben met den rijkskanselier Adolf Hitler over de bekende Londensche plannen. Nu moet men niet meenen, dat Simon als een onwelkome gast te Berlijn reschouwd werd; integendeel, men had hem zelf uit- genoodigd en men maakte reeds toebereid selen om hem met meer dan gewone fees telijkheid te ontvangen. Donderdag j.L zou hij aankomen, maar een paar dagen tevoren had de Britsche regeering juist een z.g. Witboek doen ver schijnen, waarin eenige onaangename din gen werden gezegd, en toen voelde men er in Berlijn opeens heel wat minder voor, om Simon met open armen te ontvangen. Toevallig was Hitier verkouden en heesch en van deze gelegenheid werd dankbaar gebruik gemaakt om Simons bezoek voor eenigen tijd uit te stellen. Een zuivere di plomatieke ziekte is Hitiers heeschheid dus wel niet; zij is echt, maar er wordt een zeer diplomatiek gebruik van gemaakt Witboek. Wat stond er in dat ver maarde Witboek? Het is een rechtvaardiging van Enge- lands omzwaaien naar bewapeningsuitbrei ding, speciaal op het gebied der lucht-be- wapening. Men mist in het Witboek evenwel de ge wone tactvolle diplomatie vanaLonden. Had men zich bepaald tot een verklaring om trent de noodzaak onder de bestaande om standigheden van een uitbreiding der be wapening, dan ware dit,-Zou mén zeggen, voor eiken goeden verstaander duidelijk genoeg geweest. Men heeft het echter te Londen noodig geacht het kind bij den naam te noemen en om rechtstreeks Duitschland aan te wijzen als de factor, die de verscherping in de Britsche hou ding heeft teweeg gebracht Welke bepaal de bedoeling heeft men daarmee gehad? Het is niet ondenkbaar dat hierbij, zij het dan ook wellicht indirect, de invloed van Parijs een rol heeft gespeeld. Hoe dit ook zy, in Duitschland heeft men, naar verwacht moest worden, scherp gereageerd en heeft men met twee handen de ziekte van Hitier aangegrepen als argument om voorloopig elk persoonlijk contact tusschen de twee regeeringen af te wimpelen. Mocht het na korter of langer tijd nog tot een bespreking komen, dan zullen beide partijen, naar valt te vreezen. in een eenigszins andere positie tegenover elkaar staan als oorspron kelijk het geval zou zijn geweest. De reactie in Duitschland wekt den in druk, dat Londen, onder den mogelijken invloed van zekere militaire kringen, wel wat al te hard van stapel is geloopen en in zijn streven om de zaak van den vrede te dienen, deze integendeel geen goed heeft gedaan. Voor het oogenblik althans lijkt de toestand er niet op verbeterd, al behoèft volstrekt niet het gevolg van hetgeen thans geschied is, te zijn, dat de pogingen om tot een vergelijk te komen inzake de Londensche pactvoorstellen, welke ook voor Berlijn zekere voordeelen inhouden, tot een échec zijn gedoemd. Het welslagen van het streven om tot elkaar te komen, wordt er echter wel aanmerkelijk door bemoei lijkt, zoodat er heel wat tact toe noodig zal zijn om de gevolgen niet al te ernstig tc doen zijn. Zoo kan opeens een wolk voorbij de zon trekken en het lachende landschap verven met grauwe kleuren. Het politieke aspect zag er vorige week zoo rooskleurig uit: thans is er een nachtvorst overheen geko- Griekenland. In Griekenland is ook opeens een explosie van ontevreden heid losgebarsten, zich ontladend in een gevaarlijke opstand. Weliswaar woedde reeds lang achter de schermen een verbeten strijd om de macht, maar daaraan schenkt men in het buiten land gewoonlijk weinig aandacht, totdat het vuur opeens naar buiten barst en een oproer ontvlamt. De oude heer Venizelos, die in October van het vorige jaar de nederlaag leed bij de presidentsverkiezing, schijnt er zich niet by te hebben neergelegd en heeft een revolutie voorbereid, welke verleden week Vrijdag is uitgebroken. Vrijwel dadelijk is de regeer in g, wel var. te voren op de hoogte, dat er iets gaande was doch blijkbaar niet wetende tot welk een omvang de samenzwering was ge groeid, met kracht opgetreden. De opstan dige beweging by de landmacht leek spoe dig ingezakt, doch de muiterij op de vloot bleek van zulk een aard, dat de meest scherpe maatregelen noodig bleken om te trachten de oproerlingen, die met een aan tal schepen naar Kreta, waar Venizelos zich bevindt, hebben weten te ontkomen tol de orde te roepen. De strijd duurt nu reeds meer dan een week en ondanks de herhaalde berichten dat de regeering de situatie volkomen meester is, is de opstand nog steeds niet onderdrukt. De opstandelingen beschikken over vol wenschte spoedige agrarische hervorming, neerkomende op verkaveling van het groot grondbezit ten voordeele der kleine boe ren en pachters, een hervorming waarte gen graaf Bethlen en de zijnen zich krach tig verzetten. In dit streven naar handha ving van het groot-grondbezit kan tevens een motief gezien worden voor de revisio nistische politiek van de groep-Bethlen, daar zy van revisie een herstel van het grootgrondbezit van vóór het vredesver drag van Trianon verwacht. Ook Göm- bös is revisie toegedaan, doch zi. be hoort deze niet geforceerd te worden en moeten de door hem gewenschte binnen- landsche hervormingen den voorrang heb ben. Voor de nieuwe zitting van het parle ment werd nu hieromtrent een beslissende strijd tegemoet gezien tusschen de hoofd groepen Bethlen en Gömbös. Aan den vooravond van de bijeenkomst van de volksvertegenwoordiging, is de pre mier echter overgegaan tot een reconstruc tie van de regeering, waarbij deze gezui verd werd van de laatste voorstanders van de richting-Bethlen, die vervangen werden door persoonlijke vrienden en vertrou wensmannen van Gömbös. Dit optreden wekte al dadelijk het ver moeden, dat de premier als goed soldaat zich niet door zijn tegenstanders zou laten overvallen. Dat vermoeden bleek juist, daar Gömbös onmiddellijk bij den aanvang van de parlementszibting het ontbindingsbesluit liet voorlezen en de belagers van zijn po sitie daardoor voor een voldongen feit plaatste. Verkiezingen zullen in April wor den gehouden, onder leidmg van den door tastenden minister van binnenlandsche zaken, Kosma. Aan het resultaat behoeft niet getwijfeld te worden zij zullen den feitelijken dictator Gömbös een dociel par lement verschaffen, zooals wij dat ook ken nen in Polen, waar de schijn van het par lementaire regime angstvallig wordt be waard, doch waar de wil van Pilsoedski wet is. UIT HET KATHOLIEKE KAMP DE STRIJD DER DEGRADATTE- CANDIDATEN. Nu de kampioenen in de diverse Weste lijke afdeelingen bekend zijn, rest nog de strijd om de laatste plaatsen. En dat wel in alle klassen, welke we gewend zijn te bespreken. In de 1ste klasse is de strijd nog lang niet beslist, indien T.Y.B.B. en D.H.L. zich blijven roeren. De Delftenaars ontvangen morgen H.B.C., maar wie weet wat hieruit nog voortkomt. T.Y.B.B. krijgt bezoek van De Spartaan en heeft o.i. ook tegen deze club een kans, evenals tegen Leonidas vo- rigen Zondag. Maar ook Onze Gezellen is er nog niet. Wanneer de beide hekkeslui- ters zouden winnen staan ook deze Haar lemmers, die zoo goed de competitie be gonnen, gelijk in puntenaantal. FEUILLETON Li-Weng-Ho, de mandarijn. Uit het Engelsch, door BEN BOLT. 'Nadruk verboden). 51) „Mogelijkerwijs is dat de verklaring", gaf Forsyth toe, „maar haar buitengewone te rughoudendheid om over jou te spreken bewees ons dat je inderdaad in het dorp aangekomen was, en in de duisternis rond tastend, ontdekten we den draagstoel, die ons zekerheid verschafte; toen trokken we behoedzaam het dorp rond om te trachten je te vinden en zagen de deur van een der hutten opengaan en een man er uit komen. We zagen hem maar een oogenblik afge- teekend tegen het licht van een armzalig lampje, maar herkende de schaduwige ge stalte onmiddellijk als Ah Yeo en gingen hem na, vertrouwend, dat hij ons op het goede spoor kon brengen. Hij deed echter heel zonderling. Eerst verwijderde hij zich in de rechte lijn van het dorp, maar toen hij het goed en wel achter zich had, keerde hij met verdubbelden spoed terug, baande zich door het bosch een weg naar den ach- terkent van het gehucht, kwam hij bij het huisje waar jij was en ging dat binnen. Het bleek hetzelfde te zijn, waar Ching de boodschap van de vrouw afgegeven had." „We wisten toen u daar moest zijn, mis sie Barrington", verduidelijkte Cinhg. „Ja", stemde Forstyh in, „en toen ston den we voor een pijnlijk probleem, want we wisten niet of er mannen in huis waren of niet! Verscholen in de schaduw van de hut, beraadslaagden we wat we. zouden doen, toen we voetstappen hoorden nade ren en nog een man zagen binnegaan. Vrij wel onmiddellijk daarop kwam het geluid van eèn vechtpartij, die juist afgeloopen was toen we besloten binnen te dringen, welk besluit we namen bij den gil van Ah Yeo." Kathleen huiverde. „Jullie waren te laat -voor Ah Yeo, en nog maar net op tijd voor mij", zuchtte ze. „Het was een vreeselijke man, die roover." „Ik ben bang dat Ching hem het levens licht heeft uitgeblazen. Het was de eeni ge manier om jou te redden en zelf te ont snappen." Daarop wendde de dokter zich hartelijk tot zijn tochtgenoot: „Ik zal je altijd dankbaar blijven, Ching." „Dat is in orde", verklaarde de Chinees opgewekt met zijn stereotype bevestigings formule. „Daar komt de rijst. Eerst eten en dan een lekker slaapje doen." Na zich aan een stevigen maaltijd ver kwikt te hebben, vleiden zij zich naar op een schoonen hooizolder, waaraan zij voor keur gaven boven de apartementen, die de herberg voor logeergasten ter beschikking had en het was al een stuk in den middag toen Dick door Ching hardhandig tot de werkelijkheid werd teruggeroepen. „Tijd om wakker te worden, dokter For syth, en tijd om weg te gaan." „Waarom?" vroeg Forsyth, onmiddellijk op zijn qui vive. „Bewoners van het dorp hebben in de gaten, dat wij hier zijn en dat staat ze niet aan. Vragen eigenaar van de herberg ons weg te sturen. Groote gekken!" voegde hij er smalend aan toe'. „Dus we moeten meteen vertrekken?" „Eigenaar vindt het beroerd, zegt hij, maar hij zegt ja. Voelt er niets voor zijn herberg met steenen gebombardeerd." „En wat gebeurt er als we vertrekkn?" „Weet ik niet. Veel menschen buiten. Be dreigen onszullen ons misschien slaan, misschien met steenen gooien. Daar staan ze. doende wapens om den strijd niet direct te behoeven op te geven. Het eene deel van het Grieksche leger strijdt tegen het an- dre. Sinds de afzetting van koning Konstan- tijn heerscht n.l. in de Grieksche weer macht een scherpe vijandschap tusschen royalistische en republikeinsche officieren. De thans regeerende, vroeger royalistisch gezinde Volkspartij, die zich echter onder invloed van Zaimis in het voorjaar van '33 voor het democratische en republikeinsche regime heeft verklaard, heeft sinds dien getracht het léger zoo veel mogelijk van Venizelistisch gezinde elementen in het of ficierskorps te zuiveren. Een wet tot herziening van de officiers ranglijsten, wélke daartoe in de Kamer, waar de Volkspartij de meerderheid heeft, werd aangenomen, werd intusschen in den Senaat, waar de oppositie van Venizelos nog altijd in de meerderheid is, verworpen. Daarnevens had de regeering een nieuwe kieswet, waarbij het meerderheidsstelsel werd gehandhaafd en uitgebreid, in de Ka mer zien aannemen. De Senaat verwierp echter ook dit regeeringsvoorstel, daar Ve nizelos van de evenredige vertegenwoordi ging meer electorale voordeelen verwacht te. Met deze twee wetten, de nieuwe kies wet en de hervorming der officiers-rang- lijsten, werd bij de compagne om de ver kiezing van Zaimis „gewerkt". Van een verscherping der ontstemming in het kamp der oppositie heeft Venizelos gebruik gemaakt om met behulp der ont slagen officieren het vuurtje der ontevre denheid aan te stoken. Nu het de oppositie m de afgeloopen maanden niet is gelukt langs parlementai ren weg haar wenschen vervuld en het gezag in handen te krijgen, heeft een ge deelte een poging gewaagd langs revolu- tionnairen weg haar zin te krijgen. Een gevaarlijken internationalen kant zou de binnenlandsche politieke strijd om de macht kunnen krijgen, indien het juist blijkt, dat de toestand in Thracië verergerd zou zyn. De verhouding tusschen Bulga rije, Turkije en Griekenland is niet al te best Neemt in dei streken de burgerooriog groote afmetingen aan, dan kunnen inter nationale verwikkelingen bij een toch reeds geprikkelde stemming in het grens gebied, gemakkelijk ontstaan. Men zie hieromtrent nadere mededeelingen onder de rubriek „Buitenland". Hongarije. Partij-strijd vormt ook den achtergrond i'an dé gebeurtenissen in Hongarije, waar na een kabinetscrisis het parlement is ontbonden. Ook hier ziet men twee staatslieden te genover elkander staan, n.l. graaf Bethlen en minister Gömbös, die echter hun strijd nog slechts op parlementair terrein uit vechten. Een der belangrijkste strijdpunten tus schen de twee tegenstanders betreft de her ziening van de kieswet, welke nog altijd voor het platte land het niet-geheime kies recht huldigt. Een ander punt van princi pieel verschil is een door Gömbös ge- Ching voerde de dokter naar een gat in den muur, dat diende om licht en lucht toe te laten, Forsyth keek naar buiten. Voor de herberg was een opgewonden me nigte, mannen, vrouwen en kinderen sa mengestroomd. Een man sprak de men schen toe, maar het geroezemoes was zoo hevig, dat de dokter niets kon opvangen van wat hij zei. Ching gaf uitleg. „Ik heb het daarnet kunnen verstaan. Hij. vertelde u en Missie Barrington vreem de honden en dat China niet wel...." Een geschreeuw van beneden verdrong Ching's stem en toen hij omlaag keek, zag Forsyth, dat zij ontdekt waren. Toen zij zich teruggetrokken hadden groeide het geschreeuw aan tot een wild geloei en de volgende seconde volog een steen door de opening om met een plof tegen den tegen- overgestelden muur te belanden. XXVIIL Voor bewezen diensten. Er gleed een bezorgde trek over For syth's gezicht en naar Kathleen gaande, die door het rumoer buiten gewekt was, zette hij haar den toestand uiteen. „Misschien zijn ze tevreden gesteld als we weggaan", opperde het meisje. „Het is mogelijk", gaf Forsyth toe, ,maar aan den anderen kant. Een donderend salvo van steenen tegen de muren en een nieuw gejoel onderbra ken hem. Enkele van de projectielen dron gen door het gat en Forsyth nam Kathleen haastig bij den arm om haar buiten het schootsveld in veiligheid te brengen. „Zoolang ze in deze stemming zijn, vrees ik dat we hier nie1 vandaan kunnen", sprak hij rustig. „Zoo'n beschieting zonder dat we dekking hebben, is levensgevaar lijk. Het is het beste om het maar op een belegering te laten aankomen." Hij wendde zich met een kort bevel tot Ching. „In orde", was het bescheid en oogen- blikkelijk werd de ruwe ladder, die toe gang af tot den zolder opgeheschen. Deze strategische zet geschiedde juist op tijd, want op hetzelfde oogenblik bolderde een troepje mannen den stal in. De kerels brul den van teelurstelling, toen zij de ladder zagen verdwijnen; hun oorlogskreten wer den door een gehuil van buiten beant woord en opnieuw gaven de belegeraars de volle laag met steenen en afvaL For syth voegde zich bij Kathleen om haar ge rust te stellen. „Er is geen reden om je al te angstig te maken, kindje. Tenzij ze den boel in brand steken, kunnen ze óns niet veel kwaad doen. En je weet hoe het Chineesche ge peupel is. Over een paar uur krijgen ze ge noeg van het spelletje en dan kunnen we, als het nacht wordt, misschien in de duis ternis ontsnappen." Het meisje glimlachte een beetje be drukt. „Het schijnt ons noodlot te zijn altijd in de duisternis te moeten ontsnappen, lief ste." „Eensklaps ging hij op geheel ande ren toon voort. „Maar ik vraag me af, wat er nu aan de hand is?" Het schreeuwen en tieren buiten was als bij tooverslag verstomd en alleen een licht stemmen-gegons was nog hoorbaar. Voor Forsyth en zijn metgezellen had die be trekkelijke stilte iets onheilspellends het scheen een stilte vóór den storm en Ching kroop naar de muur op verkenning uit. De menigte had de herberg thans de rug toegekeerd en hield de oogen gericht op het zijpad, dat naar den hoofdweg leidde. Langs dat pad naderde een detachement ruiters in uniform gelukkig niet meer de uniform van Li Weng Ho's Yamen en te midden van deze cavalcade waren niet min der dan zeven draagstoelen, door koelies op de schouders getorst, zichtbaar Aan el ke zijde van de stoe'en liepen eveneens ge- uniformeerde mannen.... het was blijk AUTOMAAT: RÓLF1LMS Breestraat 79 hoek Diefsteeg Ontwikkelen en afdruxken voor Amateurs In de 2e klasse A alleen LeidenV.V.E., hetgeen de laatste kans voor Leiden betee- kent om met Wilhelmus gelijk te komen. In de 2e klasse B staat alleen de wed strijd Spartaan IIGraaf Floris op het programma. Het krachtsverschil tusschten beide clubs is niet bijzonder groot; een kleine overwinning der Rotterdammers lykt ons het meest waarschijnlijk. Wedstrijdprogramma voor a^. Zondag. Zuid leklasse: VolhardingValken burg; KerkradeR.K.V.V.L.; CaesarChe- vremont; R.K.O.N.S.Kimbria; Sitt. Boys K.N.V. Oost le klasse: S.D.O.U.C.Emos; VostaV.D.Z.; De ZweefTreffers. WestI leklasse: VolendamD.E.M.; E.M.M.Wilskracht; De Meer—S.D.O.; V.V.Z.—V.V.Y. West II le klasse: D.H.L.—H.B.C.; T.Y.B.B.Spartaan; G.D.A.On Gezel len. West 2e klasseA: LeidenV.V.E. West 2e klasse B: Spartaan II Graaf Floris. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. AFDEELING CENTRUM, le klasse B: Concordiavan Nispen. Res. 1 e k 1. A: Lisse HDe Meer II; H.B.C. IISantpoort III. 2e klasse B: Leiden nS.M.C. (uit gesteld); N.V.C.D.S.S. II; Geel Wit H— Teijlingen II. 3e klasse B: S.N.A.—V.V.S.B.; Ma- jellaSt. Bernardus (uitgesteld); Steeds HóogerA.S.C.; R.W.D.Meerburg. Res. 3e kl. D: T.Y.B.B. IV—B.SJVI. n. R e s. 3 e k L E: Foreholte II—B.S.M. III. 4e klasse B: D.E.K. nSantnoort V; Geel Wit IV—T.Y.B.B. V; V.V.F.—Van Nispen II. Res. 4e kL F: H.B.C. TV—Onze Ge zellen TV. Res. 4e kl. G: St. Bernardus IIAdolf Kolping II (uitgesteld); S.M.C. Ill—K.R.V. Hl; K.R.V. II—Kolping Boys IL Res. 4e kl. I: R.WD. n—S.M.C. n, (12.30 uur). Res. 4e kl. K: T.Y.B.B. VI—H.B.C. V; Santpoort VAlliance Concordia IV D.E.M. V (12.30 u.); Lisse V—O.I.V. Hl (12.30 u). AFDEELING ZUID. 2e klasse A: H.V.C.Valkeniers; Uni- tasD.F.C.; A.V.V.—S.V.T.; Velo—R.I.A.; RavaK.R.V.C. 2e klasse C: W.S.E.—E.S.T.O. Res. 3e kl. A: K.R.V.C. II—V.V.P. n-, G.D-A. IV—A.V.V. II (12.30 u.); Valkeniers nBlauw Zwart III. 4e klasse C: Trekvogels IIIB.V.C. Res. 4e kL A: R.I.A. ÏÏID.H.B. n; S.V.T. II—D.H.L. VI; Graaf Willem IV— a.v.v. m. Juniorencompetitie District Leiden. Het wedstrijdprogramma voor a.s. Zon dag luidt: Afd. A: SJC aTeylingen a 12.30 uur, C. v. Rooden. Afd. B: WL aLeiden a 2 uur, G. E. Bakker. Afd. C: Teylingen bMeerburg b 12.30 baar de familie of hofhouding van een hooggeplaatst personage. „Wat is dat, Ching?" „De stoet van een mandarijn of mis schien wel de gouverneur van deze pro vincie. Heele hooge oome, in elk geval!" „Dan zullen we misschien toch een kans je hebben om weg te komen" „Misschien", meende Ching 'n tikje wan trouwend. „Misschien ook niet! Alles hangt nu af van de hooge oome!" De optocht kwam steeds dichterbij, een man op een muildier reed in draf vooruit en zei iets tot de verzamelde menigte. Een paar wezen naar het gebouw, waar de vluchtelingen nu alle drie het verloop der gebeurtenissen in spanning gadesloegen, terwijl de helft van den drom luide expli caties ten beste gaf. Na eenigen tijd keerde de bode zijn rij dier om, voegde zich weer bij den stoet, ging naar een door vier koelies gedragen stoel rijden en gaf den inzittende een om standig verhaal van zijn bevinding, zooals de aandachtige toeschouwers van den her berg en op den hooizolder duidelijk kon den zien. Plotseling verscheen een, man, die een langen bamboepaal droeg, waaraan een papieren draak hing. Deze bevestigde hij aan een houten hek vóór de herberg, verdween weer en kwam nog geen mi nuut later terug met een snoer wimpels en vaantjes. „Aha!" kwam het opgelucht over For syth's lieppen; de attributen van een re- geeringsvertegenwoordiger! Je had gelijk Ching, de mijnheer in den stoel moet in derdaad een heel hooge piet zijn. Enfin, hoe hooger hoe beter, want zoo iemand zal allicht eenig verantwoordelijkheidsgevoel bezitten." Ruiters, soldaten en draagstoelen hielden voor de herberg stil en een oogenblik la ter boog heel de troep bijeengestroomde dorpelingen zich diep in het stof. (Wrrdt vervolgd).

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9