TOEVLUCHTSOORD DER KINDEREN EEN AARDIG JONGENSPAKJE GROF BORDUURWERK „EN VOGUE". Voor feestelijke gelegenheden een verbod kan dikwijls nog ongunstiger uitslag hebben dan wanneer de arts de ja renoude gewoonte door de vingers had wil len zien. Een zieke mag men niet alles ontzeggen. Het zijn juist de kleine vreugde en de on schuldige genotmiddelen, welke een ziek mensch kunnen opvroolijken of zijn tijd breken. Genotmiddelen zijn immers een on- misbaar bestanddeel in het leven van ieder mensch, gezond of ziek. Een goede arts zal dit inzien; hij zal zijn „methode" even op zijde willen schuiven om zijn patiënt een pleizier te doen, dat niet schaadt. Koffie is een drank, waarvan vooral de ouderen slechts noode afstand willen doen. Welnu, iedere arts zal hen dit genoegen laten be houden, mits men slechts de coffeïnevrije Koffie Hag zal gebruiken. Immers uit de:e koffiesoort werden, vóór zij in den han del ging, de schadelijke ingrediënten ge haald. Ook de nicotinevrije tabak zal iedere patiënt, aan wien het rooken verboden is, welkom zijn. De taak van den geneesheer wordt hem in de laatste jaren wel verge makkelijkt door den vooruitgang op het ge bied van de veredeling der genotmiddelen, welke den modernen mensch ten dienste staan. ALS U UITGAAT No. 866 geeft de lezeres een model van een charmante middagjapon weer. Wan neer deze japon in een lichte kleur wordt gekozen en men maakte den rok ruim en lang, dan kan men er een mooi model voor een avondtoilet van maken. De Japon loopt tamelijk ingewikkeld. Van voren ziet men een ruimvallend, eenigszins gedrappeerd middenstuk, in het lijfje bevestigd. De ruime raglanmouwen loopen tot aan den elleboog zeer ruim uit en worden dan ingehaald door middel van een onzichtbaar, smal boordje. De hals mag niet laag zijn en heeft een charmante gar neering in den vorm van een groote, zwarte lakstrik. Om het middel komt een zeer smal ceintuurtje in de kleur van de japon- stof. De rok is ruim klokkend en valt in banen naar omlaag. Een charmante, zeer elegante japon voor middag- en avondgelegenheden. DE MODERNE BRUIDSJAPON De meeste bruiloftsfeesten vinden zoo te gen het voorjaar plaats en daarom is het in onze damespagina ook zoo'n beetje gebrui kelijk worden om tegen dien tijd enkele modellen te toonen voor bruidsjaponnen. Hierbij dan een bruidscostuum, dat chique, elegant en toch charmant is door HET KOKEN VAN GROENTEN. Verflenste groenten zijn zeer ongezond. Daarom begint gij de groenten uit te zoe ken en zorgvuldig te wasschen; gij verwij dert geel geworden blaadjes en snijdt al les weg. wat niet eetbaar is. De schoone groente laat gij een poosje in koud water staan, alvorens ze te koken, maar ook weer niet lang, omdat anders de goede zouten door het water worden opgeslurpt. Doe in het water azijn, dan komen de kleine insecten en rupsjes er uit. Blad groenten' moeten in kokend water met zout worden gekookt en witte groenten in water met wat azijn of citroensap, om de kleur frisch te houden. Hiertoe is ook noo- dig, dat het emaille van de pan gaaf is. Komt het ijzer door het emaille heen, dan wordt de kleur van de groente leelijk. De meeste bladgroenten moeten worden ge kookt met het deksel van de pan af. Bij kool verdient het aanbeveling, een stukje brood in de pan te doen; dan neemt de onaangename lucht voor een goed deel af. Spizanie echter moet worden gekookt met het deksel op de pan en met heel wei nig water, ofwel met een flink stuk boter, daar het blad zelf zeer vochthoudend is en veel water dus overbodig wordt. Vele huisvrouwen gieten het water eerst van de groenten af, alvorens ze op te dienen. Dat is verkeerd, want in het afgietwater spoe len ze de beste zouten van de groenten mee door den gootsteen. Enkele groen ten, zooals boerenkool, moeten worden af gegoten, maar bij de meeste doet men goed óf het water in te laten koken, of het te gebruiken voor soep of saus. HET ROEREN IN PANNEN. Het roeren in pannen, welke van het vuur zijn, gaat zooveel te beter, als men een natten doek op de tafel legt en de pan daarop plaatst. Dit voorkomt het ver schuiven, hetgeen vooral gemakkelijk is, indien beide handen gebruikt moeten wor den voor het klaarmaken van het gerecht. Gebruik voor het roeren nooit, een metalen lepel of vork, maar steeds een houten. Leg een beenen lepel of vork niet in een warme pan. De warmte maakt het been soepel en buigzaam en het beenen voorwerp ver liest zijn goeden vorm. HET UITWISSCHEN VAN VLEKKEN. „Hoe kom ik nu aan die vlek!" hoort men zoo vaak roepen. Ja inderdaad, hoe komen wij dikwijls aan een vlek, welke op onze japon of mantel kleeft. Het zijn van die onaangename spetjes, waarvan men de herkomst niet weet. De eigenares van de japon, jumper of mantel probeert de klei ne ongerechtigheden te verwijderen met behulp van allerlei vloeistoffen, welke maar al te vaak meer bederven dan goed maken. Een kleine raadgeving kan in deze mis schien teleurstelling voorkomen. Een propje droge watte (dus geen vette!), waarmee men langdurig over het vlekje wrijft, verricht vaak vonderen. Het is een geduldwerkje en bij teere weefsels moet men natuurlijk voorzichtig wrijzen om te voorkomen, dat de draden schuiven. In zeer veel gevallen geeft echter een derge lijke behandeling, welke er nogal onschul dig uitziet, goede resultaten. haar soberheid van lijn. Dit model is slankkleedend en vooral voor haar, die kort zijn, zal het patroon het bijzonder goed doen, omdat de slanke taille en een lange, niet te overdreven wijde klokrok lang en slank maakt. Het lijfje is zoowel van voren als van achteren hetzelfde. De mouwen, welke bo ven den elleboog in een ballon loopen en eindigen in een nauwe manchet op den pols, worden er reeds half op de schouders aangezet en hebben een diepe uitsnijding onder de armen. De taille wordt smaller gemaakt doordat er een ceintuur aan ont breekt. Indien gewenscht kan men echter een halve ceintuur, sluitend met een sier lijke strik, op den rug laten vallen. Sommig vlechtwerk van stoelen of prul- lemanden zakt spoedig uit of trekt krom, vooral wanneer het in een warme kamer wordt geplaatst. Door een heel eenvoudig middel kan dit weer strak en stijf gemaakt worden. Men doet namelijk kokend water over den achterkant van het vlechtwerk en zoodra het is opgedroogd, zal het vlecht werk er als nieuw uitzien. Vuil geworden rieten stoelen maakt men, wanneer het riet tenminste niet geverfd is, met heet sodawater schoon. Echter niet boenen, maar er losjes met een natten doek over heen gaan. kimt u wel, lezeres van dit blad. Niet iedereen bezit de gave van vaardigheid, welke het mogelijk maakt zelf uw klee ding te verzorgen. Iedere lezeres, of zij dit talent bezit of niet, kan voortaan zelf-ge- maakte kleeren dragen. Dank zij onze goedkoope patronen! Zend daarom 36 ct. en 6 ct. (voor verzendkosten) in postzegels aan de Redactrice Damesrubriek, L. v. Meerdervoort 45a, Den Haag, en binnen enkele dagen ontvangt u een keurig pat- troon. De betaling kan ook geschieden per postwissel of per giro (125025). Het adres s.v.p. duidelijk vermelden! „Moeders Hoekje". Het is een tooverterm „Moeders Hoekje". Misschien denken wij er allen bij aan heel verschillende voorwerpen, maar waar wij ongetwijfeld ook allen aan denken, dat is: aan een gelijke sfeer. Moeders hoekje, dat is voor allen het plekje uit het ouderlijk huis, waar wij heenhollen by eiken tegen slag, welke wij niet te boven konden ko- sens, welke moeder onderhanden heeft, kinderjurkjes, welke nog in de maak zijn en alle kleinigheden meer, welke eenmaal moeten worden opgeborgen, tot hun beurt van naald en draad daar is! t Moeder slaat het kastje open en alles ligt keurig voor haar klaar. Zij hoeft niet uit te zoeken, z\j kan dadelijk beginnen. En zijn de rustige uren weer voorbij en wordt het men. Daar werden pijn loos splinters uit kleine handjes gehaald, bulten weggemasseerd van ronde kinderkopjes, daar leerden wij de eer ste woordjes en de kin derversjes, en daar brachten wij, heel vroeg in de lente, het eerste bloempje heen, dat w\j in den tuin vonden, een dapper, mager sneeuw klokje, onhandig dicht bij zijn kopje afgeplukt, en in triomf als een im mense schat naar bin nen gedragen. Later komen de sprookjes aan de beurt, dan de verhalen van school en nog la ter, heel ernstige, groote vraagstukken, waar wij ouder, moegedacht, ons maar bij neer leggen, maar die dan nog de nieu we, brandende interesse en emotie van 16 jaar hebben. Wat een geluk voor moeder, als de kin deren tegen den tijd dat deze vraagstukken in hun hart gaan leven, „Moeders Hoekje" nog niet zijn vergeten. In Moeders Hoekje vinden wij onherroe pelijk, dat kleine lage stoeltje. Het gemak kelijke stoeltje, dat in hoogte nauwelijks verschilt met de hoogte van de speelstoel- tjes van de peuters, waar zij al spelend moeder weten, bezig met naai- of handwerk en wier geest open staat, om al hun vra gen te ontvangen, te begrijpen en tot een oplossing te brengen. Dat is, wat wij allen nog weten, en wat moeders hoekjes maakt tot een toover term! Voor moeder zelf is dat lage, gemakke lijke stoeltje ook de voornaamste factor van een eigen hoekje. Daar strijkt zij even neer, als haar voeten pijn gaan doen, van het loopen ep redderen binnenhuis en als ze toch frisch en fleurig wil zijn, tegen dat „vader" straks thuiskomt. Daar zit zij ook uren, als haar nijvere handen de kleine kleertjes afwerken of verstellen. Zij laat hier haar gedachten den vrijen loop en peinst over de toekomst van haar kinderen. Moeders hoekje vraagt niet veel; slechts eenvoud en rust. De afbeel ding hiernaast geeft op zoo'n juiste wijze een dergelijk lief, eenvoudig hoekje weer. De fauteuil is laag, gemakkelijk en /an een sierlijk, hoewel lang niet kostbaar mo del. Het kleine kastje, tegen den muur, heeft bij moderne belijning toch een lichte overeenkomst met de „commode" van vroeger. In het eene plankenkastje vinden babies kleeren een plaats, de laden bergen ceintuurs, bloemen, kraagjes, „voorraad" stoffen en „voorraad" kant, en het andere kastje heeft moeder als verstelmand inge richt Daar liggen op de plankjes netjes de dingen gestapeld, welke versteld en welke bij het eerste bezoek van de naaister ver maakt of gemaakt moeten worden; de kus tijo om zich met de kinderen' te bemoeien, dan gaat het deurtje van de origineele „naaimand" weer dicht en de geheele ka mer is weer op orde! WIJ EN ONZE DOKTER Geen meeningen zoo verschillend dan over onze dokters. De eene patiënt zal zijn dokter te streng en te „kortaf' vinden, de ander zal dezen zelfden geneesheer prijzen en hem gaarne bij eenieder aanbevelen. Vele menschen houden van een dokter, die gezellig met hen weet te pralen en eens een oogje toeknijpt, wanneer de pat.ënt niet bepaald alle voorschriften opvolgt, welke hem zijn voorgeschreven. De ander houdt weer van een dokter, die zoo geheel en al in zijn praktijk opgaat, dat hij z ch nauwelijks den tijd gunt een woordje te spreken, dat niet op medisch terrein ligt. Och, wij kunnen wel zeggen: zoolang er dokters en patiënten bestaan, bestaat ook de onverzoenlijke tegenstelling tusschen beide partijen. Een dokter, heeft men hieraan wel eens gedacht? dient niet alleen geheel in zijn praktijk op te gaan, hij dient ook een grondige menschemkennis te bezitten.- Immers, de menschen, die hij te behandelen krijgt, zijn niet allen van hetzelfde soort. Een eigenzinnig jongmensch moet anders worden behandeld als een oud, ervaren levensrijp man, en toch zal de geneesheer dienen te trachten met beiden even vrien delijk om te gaan. Een kind zal in den dok ter een vriend willen zien en hoevelen zul len er niet zijn, die in den dokter, den ouden huisdokter, die reecL jaar en dag bij dezelfde familie aan huis komt, een vriend en raadgever-in-alles zien? Met al deze menschen en wenschen heeft de genees heer rekening te houden, dus lang niet al len zijn met zijn patiënten, hetgeen wij zoo vaak geneigd zijn te denken. En een feit is, dat de genezing of de lichamelijke voor uitgang van een patiënt, vooral wanneer (Vervolg bovenaan volgende kolom). Hierbij een lief pakje voor onzen klei nen zoon, bestaand uit een wit zijden blou se en een zwart, fluweelen broekje. Het blousje wordt vrij eenvoudig ge maakt, alleen het is tamelijk kostbaar. Want niet alleen heeft men, wanneer men er een feestpakje van wil maken, een mooie, en tevens sterke zijde noodig, maar de plisée's zijn vry duur. Natuurlijk kan men er bijwijze van plisée een gemouchd randje langs stikken, doch dit is niet zoo aardig en mooi als machinaal ingewencte plooitjes. De sluiting aan de blouse geschiedt door een kleine opening, vóór aan den hals, door middel van een tweetal knoopjes, welke van hout zyn en met de zijde of de satijn worden overtrokken. Korte, ingezette mou wen kunnen desgewenscht worden vervan gen door lange mouwtjes. Het broekje, dat van fluweel of dikke stof kan worden vervaardigd, eischt niet zooveel werk, ian men aanvankelijk zou denken. Het loopt recht naar de knieën. Op zij kan men een paar groote, witte knoopen aanbrengen, welke voor de sluiting zorgen. U doet 't best een goedzittend broekje van den jongen als voorbeeld te nemen. De lengte van de pantalon kunt u natuurlijk zelf bepalen. deze fijngevoelig is, voor een niet onbelang rijk deel afhangt van den omgang met den geneesheer. En is het u bekend, dat ook in de geneeskunde een mode heerscht? Toch is het zoo, al klinkt het ons vreemd. Een behandelingsmethode, welke juist in het centrum der medische belangstelling staat, krijgt de voorkeur, ja helaas ook in geval len, waarin een andere wellicht gewensch- ter zou zyn. Denk maar eens aan den eeuwigen strijd tusschen sommige doktoren, wat betreft de keuze of de voorschrijving van een diëet. De eene dokter zal het ge bruik van een bepaald voedingsmiddel af keuren. de ander zal het aanprijzen. Er zijn b.v. artsen, die den patiënt het dage- lijksch gebruik van zijn sigaartje zullen verbieden. De patiënt, die redelijk is, zal tegen dit verbod niet ingaan, maarhet kost hem moeite. Vooral voor oudere men schen is een dagelijksche gewoonte, hoe nietig ook voor den buitenstaander, soms zoo dierbaar. Iets, dat men jaren gewoon is te doen. daarvan doet men niet graag af stand. En voor oudere menschen kan een dergelijk medisch verbod vaak noodlott.ge gevolgen hebben, juist omdat de pat.ënt datgene, dat nu verboden werd, zoo graag deed. Het psychologisch resultaat van zulk WAT NIET IEDEREEN KAN.... Heel eigenaardig en nieuw is het motief, dat wij hierbij laten zien. Vooral op tas- schen zult gij in het komend voorjaar veel grof borduurwerk zien. De motieven (bla deren en bollen) worden eenvoudig ge festonneerd langs de omtrekken, terwijl de open gebleven plaatsen tusschen eik motief aangevuld kun nen worden met grove, platte steken, in dikke, glanzende zijde gebor duurd, zoodat de motie ven wat uitkomen op een geborduurden grond.De nerven van de klimop-bladeren zijn eveneens in platte ste ken geborduurd. Wan neer u het model dubbel neemt, bijeengehouden met een grove kant, zal het een smaakvolle ta- fellooper vormen boven het motief op ons blad uitgebeeld. staat uit twee samengebrachte bladeren. Het zelfde model kan nog dienen als ta felkleed, waar het de twee of vier uitein den naar verkiezen kan versieren, ofwel kruisgewijs, met een vierkant ongebor- duurd middendeel, wat niet minder eigen aardig en bijzonder is. De twee motieven zijn bijeengehouden met een breeden band. welke entredeux vormt, en die zoowel uit Milaneesch bordurwerk, uit een ge borduurde strook linnen of uit zware kant kan bestaan. Dit ovaal kan eveneens dienst doen ris j Voor dit werk gebruike men liefst duur- kussen, met een dikke zijden koord afge- zaam grijs linnen en borduurzjjde in de- maakt. Eenvoudiger is het tweede langwer- zelfde tint. pig kleedje, dat enkel bestaat uit twee sa mengebrachte bladeren. 1

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 16