Opstand woedt voort in Griekenland VRIJDAG 8 MAART 1935 UE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 BUITENLAND DUITSOHLAND. Mgr. BARES BEGRAVEN RIJKSRÉGEERING VERTEGENWOORDIGD. Grooteche hulde van Dullsche Katholieken. Onder dof tromgeroffel en onder de som bere klanken van een treurmarsch, afwis selend gespeeld door een rijksweerkapel, en door de kapel van Goerings landspolitie trok gistermorgen om ongeveer halft tien de lijkstoet van mgr. Bares „Unter den Linden'' naar de St. Hedwigkathedfaal. In alle zijstraten sloot de politie met neergelaten stormbanden het verkeer af en legde het om, opdat de Linden konden worden vrijgehouden. Overweldigend was de indruk op den „Domplatz", waar zich een eindelooze men- schenzee verdrong. De lijkstoet zelf was niet alleen repre sentatief doch ook imponeerend. De stoet werd geopend, door een politie- kapel, welke gevolgd werd door honderd politiemannen, en daarachter kwamen de banieren en wimpels der Katholieke jéugd- vereenigingen, welke steeds voor den over ledene een voorwerp van bijzondere zorg zijn geweest. Hierna volgden de delegaties der stu denten in vol ornaat, dan de vaandeldele gaties der nationale Katholieke bonden met zwart-wit-roode vlaggen, een deputatie van den Stahlhelm en daarna een rijksweerka pel en een rijksweerdeputatie. Vervolgens aanschouwde men de zwarte en paarse gewaden van honderden geeste lijken en prelaten De vele mijters en bisschopsstaven waren een bewijs, dat niet alleen het bisdom Ber lijn maar ook alle andere Duitsche diocesen om het verlies van mgr. Bares treuren. De lijkkoets met de eenvoudige kist, ge maakt van bruin hout met goudbeslag werd door vier paarden getrokken. De stoet was ongeveer 800 meter lahg. Het viel op, dat slechts één hakenkruis- vlag wérd meegedragen naast de zwart- wit-roode vlag. De bruine uniform was in den stoet ner gens te zien, zoodat men mag aannemen, dat de N. S. D. A. P. als zoodaing niet of ficieel vertegenwoordigd was, wel echter de regeering, de militaire staf, de politie enz. De talrijke vlaggen en kerkvaandels met afbeeldingen van Heiligen boden een zeld zaam zuidelijk beeld in de felle koude van den Berlijnschen morgen, een beeld dat nog verhoogd werd door de plèchtigé uit dé kerk uitgezongen gezangen, die het ver keerslawaai geheel overstemden. Kard. Bertram, vorstbisschop van Bres- lau, die de plechtige H. Mis van Requiem opdroeg, sprak ook een kort afscheids woord, waarbij Zijne Eminentie er aan her innerde dat „het een harde gang Was ge weest voor den ontslapene van het stille Hildesheim naar het met doornen bezaaide ■diocees-Berlijn, waar iedere.dag een weg schenken van zijn leven tot het welzijn van de kudde beteekende. Geheel Duitschland, zeide de kardinaal, is ér van getuige, dat mgr. Bares door zijn rusteloozen arbeid de dankbaarste liefde in zijn diocees gewekt heeft. Ik dank op deze plaats de hoogste ver tegenwoordigers der rijksregeering voor hun deelneming, welke bewijst dat ook de wereldlijke overheid weet te waardeeren, dat wij bisschoppen met moedige open hartigheid en gloeienden ijver er voor strijden, om het Evangelie zuiver te bewa- De herders der Kerk zouden zich schul dig maken aan trouwbreuk tegenover het volk, als zij niet de zuiverheid van het christelijk geloof verdedigden zelfs ten kosten van hun leven daarmede den grond slag van de christelijke cultuur behiel den." Na afloop van de plechtige H. Mis van Requiem werd het stoffelijk overschot van mgr. Bares bijgezet in de crypte van de kathedraal, waar ook zijn voorgangers, mgr. Schreiber, en wijbisschop Deitmer rusten. HOE EEN KARDINAAL WORDT BELASTERD EN BESCHIMPT. Kardinaal Faulhaber dient een aanklacht in tegen de „Deutsche Volkskirche". Z.H.Em. kardinaal Faulhaber heeft een aanklacht ingediend tegen het blad „Die Deutsche Volkskirche", wegens een arti kel, waarin de kardinaal wordt beschre- van als een der „sluwste Jahwe-priesters der Joodsch-Roomsche Kerk." In dit artikel heet het verder nog: „De Joodsch-Roomsche kerk en hun aanhan gers stellen zich tot taak, onder het mom van nationalisme en den dekmantel des geloofs, den nationaal-socialistischen staat te bestrijden en met alle middelen te ver nietigen" BELGIE. THEUNIS NAAR PARIJS? Onderlinge bevoordeeling der goudblok landen Volgens berichten uit Brussel zou de Bel gische minister-president Theunis voorne mens zijn een bezoek aan Parijs te bren gen ten einde met Flandin van gedachten te wisselen aangaande een nauwere samen werking op economisch gebied tusschen België en Frankrijk. Een en ander schijnt zijn onmiddellijke oorzaak te vinden in de jongste daling van het pond sterling die de Belgische regee ring ernstig verontrust zou hebben en haar heeft overtuigd van dé noodzakelijkheid, dat de goudlanden nauwër dan óóit mét elkaar behooten samen te Werken. Brus sel zou wenschen dat de regeeringen van de goudlanden en meer speciaal het Fran- sehe gouvernement, bereid gevonden zou den worden, aan de leden van het göud- fclok zekere voordeelen op handelsgebied toe te kennen boven andere landen die huil valuta hebben gedeprecieerd of die devië- zenbeperkingen en dergelijke toepassen. Het meest geschikte middel hiertoe zou vólgens Brussel zijn het sluiten van bila- teriale verdragen, waarbij het Brusselsche protocol als basis zou moeten dienen. Dé hëer Theunis zoü er op gesteld zijn, dat zijn bezoek zoo spoedig mogelijk plaats Vindt. Parijs het denkbeeld van Theunis gunstig gezind In gezaghebbende kringen is men een eventueele hervatting der besprekingen tusschen de goudblöklanden, zooals heden door den Belgischen premier Theunis in de Kamer is geopperd, zeer gunstig ge zind. Men is van oordeel, dat de huidige omstandigheden een gunstig vooruitzicht openen Voor besprekingen welke tot be langrijke resultaten kunnen leiden. HOOFDSTAD VAN KRETA GEBOMBARDEERD Internationale verwikkelingen ENGELAND. EDEN NAAR MOSKOU EN WARSCHAU Waarschijnlijk na de reis naar Berlijn Sir John Simon heeft gisteren in het Lagerhuis officieel medegedeeld, dat de lord privy council Eden 'n bezoek zal brén gen aan Moskoü en Warschau, en wel haar aile waarschijnlijkheid ih aansluiting aan de reis naar Berlijn. Wanneer is Hitier beter? In de keelziekte van rijkskanselier Hit- Ier is geen verandering gekomen. Naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, heeft Hitier den geheelen dag thuis doorgebracht eh niemand ontvangen. Verwacht wordt, aldus verneemt de Berlijnsche correspon dent van de Daily Telegraph, dat hij niet voor Dinsdag a.s. hersteld zal zijn. In de continentale editie Van de „Daily Mail" schrijft Ward Price, naar Reuter meldt, dat een van de voornaamste mede werkers van Hitier hem heeft medege deeld, dat de keelaandoening van Hitier zeker een aanleiding was om de reis van- Sir John Simon te doen uitstellen, doch ook de publicatie van het Witboek heeft te Berlijn een gevoelen gewekt, dat het wenschelijk maakt, dat het bezoek van den Britschen minister wordt uitgesteld. De VAL VAN HET POND Geen opzettelijke depreciatie De Engelsche minister van Financiën, Neville Chamberlain, verklaarde gisteren dat het wisselkoersnivelleeringsfonds nim mer is gebruikt voor het doel om den koers van het Pond doelbewust te laten stijgen of dalen. Het fonds is slechts gebruikt om secundaire onregelmatigheden bij de koersbeweging van 't Pond te verzachten. De huidige positie van het Pond bevat voor Engeland niets, wat ons ook maar een oogenblik aanleiding zou kunnen geven tot ongerustheid. Het is duidelijk, dat het onder de hui dige omstandigheden onmogelijk is om te trachten het Pond weer op goudbasis te stabiliseeren. SIAM. NIEUWE KONING UITGEROEPEN Een 9-jarige prins Prins Ananda Mahidol is uitgeroepen tot koning van Siam. Onder een regentschaps- raad zal hij de hooge functie tot zijn meer derjarigheid innemen. Koning Ananda is negen jaar oud en bevindt zich momenteel te Lausanne. Hij is een neef van den af getreden koning, die zooals men weet momenteel op 'n buitenverblijf in Engeland woont. MEXICO. ALLE OPSTANDEN GEDEMPT Verklaring van minister van oorlog Het Mexicaansche Ministerie van Oor log spreekt de berichten over bloedige on lusten in Mexico tegen. Er bestaat geen opstand meer, alle benden zijn verslagen; alleen kunnen hier en daar nog rooverben- den bestaan. Pardon heereft, U bent toch de directie van Scnfkorn Co? U hebt vandaag een groot verlies geleden. Daar is ons nog niets van bekend. Toch waar. Ik heb by U gesolliciteerd en n hebt een ander be noemd. (Lustice Kölner). OPSTANDIGE KRUISERS PASSIEF. Kandia, de hoofdstad van het eiland Kreta, dat zich nog altijd geheel in handeii der rebellen blijkt te bevinden, is gisteren door oorlogsschepen der regeexing gebom bardeerd. In de onmiddellijke nabijheid van het huis van Venizelós verschenen eensklaps drie torpedojagers, die direct een hevig vuur openden, dat niet slechts op het huis van den leider der revolutie, doch ook op de stad zelf was gericht. Het vuur werd door de Venizelisten niet beantwoord; ook de beide in de Soeda-baai achtergebleven torpedojagers, welker bemanningen de zijde der rebellen hebben gekozen, gedroe gen zich volkomen passief. Onder de be volking van Kandia veroorzaakte het bom bardement, uit zee een hevige paniek. Naar verluidt is de verbittering der be- völking tegen de Venizelisten door het ge béurde sterk toegenomen. De leiders der revolutionnairen hadden namelijk steeds volgehouden, dat de geheele vloot tegen de rëgeering aan het muiten was. Door hst bombardement van gisteren hébben de KrëtènSers zich er van kunnen overtuigen, dat deze bewering onwaar is geweest. Kanon-gedonder in Macedonië. In Oost-Macedonië is gisteren de artil lerieslag opnieuw ontbrand. In het dal van de Stroema van het Tacshino-meer tot in de nabijheid van Beirakloe Djoena heeft generaal Kondylis, de minister van Oorlog, zijn zware artillerie in actie gezet. Ook hoort men onophoudelijk het geroffel van machinegeweren en de doffe knallen van ontploffende vliegerbommen. Berichten, welkê te Sofia uit de stad Petritsj aan de Gfieksch-Bulgaarscne grens zijn ontvangen, spreken zelfs van trommelvuur. De infanterie der regeefingsstrijdkrach- ten is echter nog altijd niet tot de aanval op de stellingen der rebellen overgegaan, welke zich ten deele op 15 K.M. ten Oos ten van de Stroema bevinden. Het dal der Tivief zelf is namelijk door de Wolkbreuken de vorst en de sneeuw, die 20 c.M. hoog ligt, in een enorm moeras veranderd. Dwars door dit moeras heen, dat nergens eenige dekking bied, zouden de regeeringstroepen den stormaanval op de zwaar versterkte stellingen der Venizelisten moéten begin nen. Blijkbaar schrikt Kondylis nog altijd terug voor de groote verliezen, die daaruit ongetwijfeld voor de aanvallers zouden ont staan en geeft hij er de voorkeur aan, den tegenstander door het artilleriebombarde ment zooveel mogelijk murw te maken. Het voornaamste steunpunt der rebellen is nog steeds Seres. De stad is gisteren op nieuw door regeeringsvliegtuigen gebom bardeerd, waardoor tal van personen wer den gedood of gewond en groote materieele schade aangericht. De Grieksche manschappen aan de Bul- gaarsche grens hebben ten deele voor Veni zelós, ten deele voor de regeering partij gekozen. Het gevolg hiervan is, dat het tot hevige vuurgevechten tusschen hen is ge komen. Dreigt een aanval op Saloniki? Hoewel van officieele zijde wordt Ver klaard, dat de schepen in handen der op standelingen niet kunnen optreden, omdat zij te langzaam zijn en gebrek aan kolén hebben, verwacht men toch een aanval op Saloniki. Volgens particuliere berichten, die in Joegoslavië zijn ontvangen, zouden de schepen reeds daarheen onderweg zijn. Een torpedoboot zou reeds eenige schoten op de stad gelost hebben en toen zijn weggevaren. De muitende oorlogsschepen zouden ook talrijke passagiersschepen op sleeptouw hebben, die onderweg werden buitgemaakt en waarop zich soldaten bevinden van de eilanden, die naar Thracië zouden gaan, om het vierde legercorps, dat daar tegen de rebellen strijdt, te versterken. Rebellen bezetten Mytilene. De rebelienkruiser „Averoff" heeft het anker uitgeworpen voor Mytilene. Een lah- dings-divisie van het schip heeft de stad bezet. Zooals men weet is Mytilene de voor naamste stad van het betrekkelijk groote eiland van denzelfden naam dat, ofschoon aan Griekenland toebehoorehd, vlak Voor de kust van het Turksche Klein-Azië is ge legen. Uit de Egyptische havenstad Alexandrië wordt gemeld, dat aldaar zeer druk wordt gesproken over een gerucht, als zou Veni- zéios aan boord van een muitend schip óp weg zijn naar Alexandrië. BULGARIJE WENDT ZICH TOT DEN VOLKENBOND. Wegens Ttirksche machtsontplooiing bij de Bulgaarsche grens. De gedelegeerde van Bulgarije bij den Volkenbond, Antonof, heeft gisteren den secrètaris-generaal van den Bond, Avenol, een memorandum overhandigd, waarin de aandacht wordt gevestigd op de belafigrijke militiare macht, welke de Turken sinds een jaar aan de Bulgaarsche grens ont plooien. In officieele Bulgaarsche kringen Wórdt verklaard, dat het uitsluitende doel van Antohof's démarche, althans voor hét öogenbiik, is, een vriendschappelijke ver klaring uit te lokken, om een einde te ma ken aan een toestand, dien Bulgarije als abnormaal beschouwt. De TurkSche gezant in Bern, Kèmal Hüs- nu, heeft nog gisteravond laat een bezoek aan den secretaris-generaal van den vol kenbond gebracht en na afloop daarvan een verklaring aan de pers afgelegd, waarin hij te kénnen geeft, dat in officieele Türksche kringen te Genève verwondering heefscht over den stap, dien de Bulgaarsche gedele geerde heeft ondernomen, „Bulgarije", zoo verklaart hij* „moet over tuigd zijn, dat noch Turkije, noch een van haax andere buurstaten een vijandige, of zelfs maar onvriendelijke bedoeling koes tert. De Bulgaarsche stap en de gegeven ver klaring schijnen geen verband te houden met de ongelukkige gebeurtenissen, die in een bevrienden nabuurstaat plaats heb ben. Maar het is niet minder Waar, dat deze Stap ondernomen is juist op het oogenblik, dat, deze gebeurtenissen haar loop hebben en dat men niet gewacht heeft op het re sultaat ervan. Het is verder bekend, dat Bulgarije militaire maatregelen genomen heeft en nog steeds neemt aan de Grieksche grens, hetgeen Turkije als lid van de Bal kan-entente niet onverschillig kan laten. Turkije blijft onder alle omstandigheden trouw aan het beginsel van den status quo, welke door het Balkanpact gegarandeerd is". „De Bulgaarsche stap", aldus verklaarde de Turksche gezant verder nog, zal Tur kije niet afbrengen van haar gedragslijn, die geïnspireerd is door den wensch, ook Bulgarije eenmaal tot de Balkan-entente te zien toetreden. Men kan onmogelijk met ernst spreken van strijdlustige bedoelingen van een der leden van de Balkan-entente, daar het grondbeginsel van dit verdrag juist is de handhaving van den territorialen sta tus quo in den geheelen Balkan". BUITENLANDSCHE BERECHTEN HEVIGE KOUDE IN RUSLAND'S GRAANGEBIEDEN. Ernstig gevaar voor het wintergraan. Nadat het in de voornaamste gr aangebie den van de sovjet-unie een week lang heeft gedooid en alle sneeuw was gesmolten, is plotseling wederom hevige koude ingetre den. Er heeft zich thans op de graanvelden een ijskorst gevormd, die en ernstig ge vaar voor het wintergraan beteekent. Een landbouwblad verklaart, dat een groot gedeelte van het te velde staande wintergraan zal verstikken, indien niet spoedig maatregelen worden genomen. Als middel geeft het blad aan, de velden te walsen, of er paarden over te laten loopen. HEVIGE BRAND NABIJ TOLEDO. Raadhuis, gerechtegebouw, drie scholen en kerk in lichter laaie. In een dorp in de nabijheid van Toledo is Woensdag in het raadhuis een brand uit gebroken, welke tengevolge van den he- vigen wind zeer snel om zich heen greep en ook het gerechtsgebouw, drie scholen en de kerk in lichter laaie zette. Politie, autoriteiten en de inwoners na men aan de blusschingswerkzaamheden deel en brachten belangrijke documenten van het gerechtshof en waardevolle heili genbeelden in veiligheid. De brandweer uit de omliggende plaat sen kon weinig meer uitrichten dan de be dreigde huizen tegen het vuur te bescher men. De materieele schade is aanzienlijk. HET OUDSTE BIER TER WERELD. Tijdens opgravingen te Kadan, in Bohe- men, heeft men het oudste bier ter wereld ontdekt, dat meer dan duizend jaar geleden is gemaakt. Men vond n.l. een aantal ruwe aarden kruiken, die goed verzegeld waren en die na opening de spo-ren van een vloeistof ble ken te bevatten. Na een chemisch onder zoek van de vloeistofresten contsateerde men, dat men hier te doen had men bier, vervaardigd uit spelt (een fijne soort tar we) en gerst, waaraan nog een ingredient was toegevoegd. In plaats van hop had men myrrhe gebezigd. BINNENLAND DE VASTENWET. Bisschoppelijke dispensatie voor Heemstede Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bis schop van Haarlem, heeft bij schrijven van 2 Maart j.l. bepaald: „Krachtens de vol macht in het Kerkelijk Wetboek, Canon 1245, 2, Ons verleend, geven Wij ont heffing van de Kerkelijke wetten van Vas ten en Onthouding voor de geheele gemeen te Heemstede, zoolang de Bloemententoon stelling van 1935 zal duren; alleen met uit zondering van den Goéden Vrijdag. Deze dispensatie geldt ook voor de vreemdelingen, die gedurende deze ten toonstelling in Heemstede vertoeven". DE MOEILIJKHEDEN DER NED. SPOORWEGEN. TEKORT OVER 1934 OP RUIM 30 MILLIOEN GERAAMD. De verkeerschaos moet gebreideld worden. Dé toenemende tekorten bij de Spoor wegen, welke voor 1934 op ruim dertig millioen Worden geraamd, ondanks dres- tische bezuinigingen op personeelsuitgaven en reorganisatie van het bedrag, hebben het „Handelsblad" aanleiding gegeven tot een onderhoud met de directie. Dr. H. van Manen en ir. E. C. W. van Dijk antwoordden op de vraag naar de oor zaken, dat deze uitsluitend gelegen zijn in de geweldige daling der opbrengsten, Waar toe Vier groepen van factoren samenwer ken. Ter illustratie een enkel cijfer. In 1929 bedroegen de totale ontvangsten 180.000.000; in 1934 nog slecht 112.000.000 Eén terugval dus van 68 millioen. Ramén wé het tekort over het afgeloopen jaar op een dikke dertig millioen, aldus, de direc tie, dan zijn dus reeds 35 millioen geVóhdert én wel voornamelijk dóór bezuiniging en het brengen van een grootere mate van ef ficiency in de exploitatie. Van de 68 mil lioen die we minder ontvingen, komen Zeker 18 voor rekening van de belemme ringen, die de handel tegenwoordig inter nationaal ondervindt. Wanneer deze draw back zich niet zou hebben voorgedaan, zon 't tékórt thans zeker een 16 mililioen min der zijn, dus slechts de helft van het thans te Véf'W&dhtën Cijfer. De algemeene malaise is eveneens eën zeer belangrijke factor voor de daling der inkomsten. In 1929 ontving het Spoorweg bedrijf uit den post: Reizigers in het bui- tenlan-dsche verkeer, d.w.z. reizigers uit Nederland, die het buitenland voor hun reis Uitkozen en buitenlanders, die hun vacan- tie in Nederland kwamen doorbrengen: 5.700.000. In 1933 was dit bedrag geslon ken tot 3.700.000. (De cijfers over 1934 zijn nóg niet bekend). Alleen op dezen post zijn we dus circa 2/5 van onze inkomsten kwijt, terwijl onze treinen naar en Van het buitenland toch moeten blijven rijden. Als verdere oorzaken noemde de directie de verkeerschaos op den weg en de toe nemende concurrentie van het scheepvaart verkeer. Geen verdere tariefsverlaging. Als we op bet oógenblik tot tariefsver laging voor het reizend publiek zouden be sluiten, aldus de directie, zou het tekort nog grootér Worden. Het is dus niet een gebrek aan inzicht óf Welwillendheid tegenover het publiek Waiifieer Wij dë huidige prijzen handhaven, maar alleen een kwestie van algemeen be lang. Een tariefsverlaging thans, zal niet onmiddellijk worden gevolgd door een zoo danige toeneming van vervoer, dat we ér dé verlaging uithalen. De Regeering wenscht terecht geen risico te loopen, dat het tekort nog verder zal toenemen, van daar, dat wij het moeten billijken, dat ze geen experimenten met onzekere afloop wil wagen. Zoo men bedrijfsvrijheid had. De Regeering verbiedt uitbreiding van *t vervoer op Zondag, (omdat de rustdag ont zien moet worden), maar aan den anderen kant laat zij den Zondag ontheiligen door den busexploitant, den böotondernemer en den piloot, wien geen enkele belemmering in den weg wordt gelegd. Wanneer wij in de gewenschte mate goed- koope treinen op Zondag konden laten rij den, zoo verklaarde de directie, zou dit een belangrijke bron van inkomsten vormen, maar nu wij dit slechts bij uitzondering op Zondag en overigens op weekdagen kun nen doen, voelt ieder, dat er onvoldoende gebruik van kan worden gemaakt. Wij heb ben ons daarom al genoodzaakt gezien, en kele van deze goedkoope treinen terug te nemen, daar ze de kosten niet langer loon den. Intusschen willen wij niet den indruk vestigen, dat we speciaal aan deze regee ring den bcstaanden toestand verwijten, want zij heeft slechts gecontinueerd, wat een vroegere regeering daaromtrent besloot. Dit neemt niet weg, dat we graag 's zomers goedkoópe treinen op Zondag zouden laten loopen b.v. van Amsterdam naar het Gooi. Natuurlijk zouden deze rendeeren. Geen goedkoope week-end- kaarten. Op een vraag of uitgifte van goedkoope v/eek-end-kaarten en vergrooting van het aantal trajecten met buurtverkeer niet zou kunnen worden overwogen, zei de directie, dat er juist tegenwoordig veel gereisd wordt tegen het week-end door menschen, die dus den volledigen prijs betalen. Zou men hen in staat stellen goedkoop te reizen, dan zou dat voor hen persoonlijk een prettige tege moetkoming zijn, maar de inkomsten zou den dalen. Bovendien zouden bij uitbrei ding van het vervoer om het week-end heen extra onkosten moeten worden ge maakt, (personeel en materieel), die an ders achterwege konden blijven. De uitbreiding van 't buurtverkeer wordt bedrijfstechnisch onderzocht. Op het oogen blik kan men zich deze kaarten verschaf fen op die trajecten, waarvan gebleken s, dat ze stimuleerend werken op het reizi- gersvervoer. Vergrooting van dit aantal schijnt de directie -niet loonend. De directie besloot het onderhoud met nog eens nadrukkelijk op den voorgrond te stellen, dat zij niets liever zou willen dan het publiek zooveel mogelijk te gerieven, maar dat zij door de hier geschetste moei lijkheden verplicht wordt, eiken maatregel commercieel te wikken en te wegen, met het resultaat, dat van tariefsverlaging jam mer genoeg vooreerst geen sprake kan zijn.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6